Buitenlan d. teruggekeerd, wordt met dien datum op non-aótiviteit gesteld. 's Boscii, 29 April. Wij kunnen melden, dat de aanleg' van den spoorweg Tilburg-'s Bosch-Nijmegen thaus verzekerd is. Ofschoon bij de openbare inschrij ving voor het bij prospectus van 20 Dec. jl. gesteld bedrag preferente aandeelen niet was deelgenomen, is het oomitó cr in moffen slagen het ontbrekend bedrag door de lieeren John Brogdcn'and Sons voor hunne rekening tc doen nemen. Al de definitieve plans, tee- keuingen, bestekken en •begrootiugeh.siin aan de Re- geeritïg ingezyndeu en de heer concessionaris zal binnen drie maanden na liet ontvangen der goedkeuring op de plans met de werken aanvangen. Qosterhout, 29 April. Heden werd door de arr. rechtbank 'tc. Breda belrfindeld de zaak van het oproer alhier op 1 April. Er waren zes beschuldigden gedag vaard. - De eisch van het openbaar ministerie was voor. drie beschuldigden zes maanden en voor de drie andere .een jaai gevangenisstraf. De uitspraak werd bepaald op aanstaanden Vrijdag. Men .meldt uit Zaandam dd. 29 April Ook ou/T;-gemeente telt thans eeoe inrichting voor onderwijs te meer, nl. een door R. K. zusters be ginorde bewaarschool, of school vcor aanvankelijk onder',vijs. Dit is de eerste stap op den weg naar het ii K. sectarisch onderwijs, dat tot nu toe èn door de gezindheid der R. K. ingezetenen en door het degelijk onderwijs op de neutrale school was tegen gehouden. Particuliere correspondentie. Van goed onderrichte zijde meldt men ons uit 's Gravenhage dd. 3 MeL dat de minister jdlossé zijn ontslag aan den Koning heeft in gediend. Sr*- O. Napels. Voor 't oogenblik overstemt de donder van den Vesuvius al de finantiëele discussies van Italië's politieke vertegenwoordigen.. En geen wonder, 't scheen eeu óogenbük alsof het treurspel van Heu- eidanum en Pómpeji op nieuw zou worden afgespeeld -ii volgens de laatste berichten is nu toen nog. niet ".11e' gevaar geweken. Voé.' zooveel onze ruimte dat toelaat wens eken v/o onzen lezers uit al de berichten die in tic buitenianJselic bladen verspreid zijn-, het voornaamste mede te doelen. De uitbarsting begon ia den nacht van tussehen 25 en 26 April. Maar eerst den 26 des morgens nam zij een dreigend karakter aan. Een nieuwe krater opende zich. De oude lava die op de oost- en zuidoostzijde van den berg lag stortte in den vulkaan en werd met zulk eene- snelheid weer naar buiten geslingerd dat brokken steen van 3 en 5 oneen zwaarte eene hoogte bereikten van meer dan 1500 el boven den krater. Drie lavastroomen baanden zich met vreeselijk geweld, eenen weg langs de helling van den berg. Onder eert' vreeselijkeu aschregen die de lucht gansch en al verduisterde terwijl dan weer plotseling rosse bliksemstralen uit den krater opschoten die den omtrek, toch niet konden verlichten namen de inwoners van de meest bedreigde dorpen San Sebastian! en Morsedi Somma ten getale var. 2718 de vlucht. Sommigen, die nog zoo gaarne eet en - - ngprhave wenschlen te- redden, en daardoor wat langer Hadden vertoefd, werden het •slachtoffer hunne onvoorzichtigheid. Reeds den eersten dag telde meu 12 dooden en gekwetsten. Het gevaar werd etend» -dreigender. Alen vreesde reeds voor het behoud van San Georgio met 4712 Resina met 133 Porr< -.- ecó met 237.-32-, Somma met 9212 en Ponticelli met 6465 inwoners, 't Aloet een vreeselijk gezicht zijn geweest bic drie strooman vunrs,. allenzich bewegende iu verschillende richtingen om dod.^ 9-'. Yerderf te verspreiden waar eenige dagen te voreil grootste vrolijkheid heerschtë^dan plotseling wéiuf-[ea ze 21011 in hunne vaartwerpen zich in elkanders <3i\men en bruischen sissende met vreeselijke snelheid naar benedentotdat een nieuwe hinderpaal"den-breedeu stroom weer vertakt in vier, vijf kleinere dk elk op hunne beurt weder den dood brengenmeer ze naderen. Een gezelschap van acht ioorpALoiIén uit Napels heeft zich op weg begeven om van eene veilige plaats de uitbarsting van nabij te kunnen aanschouwen. Eensklaps wordt hun de weg afgesneden door zulk een zijstroom. Zij keeren terug maar'dë lava is hun voor. Een nieuwe stroom drijft hen terug. Tot nu toe heeft' men niéts meer van hen vernomen. Eene familie bestaande uit 3 mannen en vrouwen vluchtte naar het voetpad dat naar liet obser vatorium leidde. De vrouwen waren, een klein eind wegs vooruit. Eensklaps hoorde men van den weg dien zij hadden ingeslagen, verschrikkelijke kreten. Een wolk van rook omringt ook de achterblijvende!! en voor zij tijd hebben om 'een besluit te nemén zijn zij reeds door den lavastroom ingesloten. Een der mannen wist zich te redden. Hij zelf weet niet te zeo-o-en hoe Iü de zalen van het kloosterSt. Domenico alleen zijn meer dan zes honderd vrouwen en kinderen een toevlucht komen zoeken. Langzamerhand kwam de vulcaan tot rust, zoodat den 29 April des avonds te 9 ure nog alleen maar van uitwerpingen van lapilli en ascli gesproken werd die door den wind tot op meer dan 4- uren afstauds werd voortgedreven. Is de uitbarsting geëindigd Alen hoopt het, maar een later telegram van midder nacht heeft weer het treurige nieuws meegedeelddat een nieuwe lavastroom de streek heeft verwoestdie tot op dit oogenblik door de lava was verschoond. Rome 30 April. De paus heeft eene deputatie van 3000 Romeinen ontfangen en bij die gelegenheid de volgende mérk waardige woorden gesproken //De Satan van onzen tijd is het ongeloof, dat stoutweg beweert dat het de overwinuing zal behalen. Maar het bedriegt zich want God is rechtvaardig. De machtigen der aarde, die spelen met de revolutie zullen vroeg of laat door den stroom worden verzwolgen mijn God zorg dat''de goeden altijd Zich verre mogen houden van een gouvernementdat geen vér trouwen hoege naamd verdient. Span je. De laatste berichten 'over"'den opstand luiden iet of wat gunstiger voor de vègeerihg. De radicale partij schijnt werkelijk te begrijpen, dat eene, nl is het dan maar momentaneler coalitie met de absolutistische Carlisten haar in de oogen van gansch Europa verlagen zou. Niet altijd heeft zij .zoo gedacht, wanneer we ten minste eenig vertrouwen mogen schenken aan 't geen een correspondent van de Temps mededeelt. Deze schrijft de voorloopige" mislukking van deu op stand toe aan misleiding der Carlisten door de radicalen. Volgens het oorspronkelijke plan zouden de Carlisten het initiatief nemen en de beweging beginnen in de Baskische provinciën. Oogenblikkclijk daarna zouden de republiekeinen het volk in beweging brengen in Catalonie,. Arragonie en Audalusie.. Eerst daarna zouden de Carlistische benden in de beide Castiljes hunne vaandels planten. De trouwbreuk der re publikeinen verijdelde alle samenwerking en dit is dan ook de oorzaak,, dat alleen verspreide benden hier en daar in het veld verschenen zijn. Intusschen maken deze verspreide benden het dei- regeering vrij lastig. Reeds is Serrano zelf met niet minder dan 6000 man naar Navarre vertrokken,, wel een bewijs dat het aantal opstandelingen daar niet gering is te schatten. In Audalusie hebben ze zich meester gemaakt van een spoorwegstation-. De aankomende, trein, werd in beslag genomen en gebruikt om omstunclali iif^en tc vervoeren. Ook op de grenzen van Frankrijk hebben deze naar liet schijnt eenige forten in bezit genomen. De Fransche regeering laat de grenslijn zeer nauwkeurig bewaken en Thiers heeft zelfs officieel alle strijdlustige Branschen herinnerd, dat zij, door naar Spanje te vertrekken hun burgerrecht verliezen en zich zelfs blootstellen aan vrij zware straffen. Intusschen gaat don Carlos voort, of gaat men voort in den naam van don Carlos proclamaties te verspreiden, waarvan de toon op nieuw bevestigt wat we vroeger schreven, dat wc hier be paaldelijk met een mairiacus te doen hebben- B. v. //Spanjaarden! ik ken uwe smarten. Ik heb gehoord uw weeklagen. Van alle kanten hebt gij geroepen tot mij. Hier ben ik. Alle zonder onderscheid roep ik op om in onze gelederen plaats te nemen." Ik roep alle Spanjaarden- op-. Allen toch zijn mijne broeders. (Maar door deze broeders) wordt de heilige godsdienst onzer vaderen vervolgd, de goeden worden onderdrukt,, de onzedelijkheid wordt vereerd, de regee- ringloosheid triomfeert, de finantien van den staat zijn in wanorde, want liet geld wordt weggeworpen, liet eigendom wordt bedreigd, de industrie i3 dood. (Alen ziet de zoudenlijst is vrij groot en de Span jaarden mogen wel blij zijn dat zulk een Carlistische profeet zich hunner aantrekt.) //Als dat zoo voortduurt zal het ongelukkige volk zonder brood en Spanje zonderr eer zijn. Staat op Spanjaarden, voor onzen God, ons vaderland, voor uwen., koning enz. enz. Elders heet het: //de plicht van eenen koning bestaat daarin dat hij weet te sterven voor zijn volk of het weet te redden." Nu verkondigen echter de laatste tele grammen, dat Carlos nog altijd, in Genève is en dat hij. dus den eersten koninklijken plicht maar liever niet voor zijne rekening neemt. Er zijn menschen, die een afzonderlijk orgaan schijnen te bezitten om oogenblikkelijk de belachelijke zijde van eene zaak op te merken. De Spanjaarden schijnen zulk een orgaan geheel te missen. Engeland. De Alabamakwestie schijnt nu eene nieuwe periode te zijn ingetreden. Generaal Schenk, gezant van N. Amerika aan het Engelsche hof, heeft kennis gegeven, aan Gladstone,dat liet antwoord van zijne regeering op de laatste nota van Engeland' was aangekomen. Zooveel is er reeds van uitgelekt, dat liet in zeer vriendschappelijk en toon is gesteld. De Amerikaansche rëgeering schijut het.dwaze wan.de.eischen eener schade vergoeding voor indirecte nadeelen te hebben ingezien en verklaart nu, naar het schijnt, dat zij dezen eiseli alleen heeft gesteld, om tot eene solutie der kwestie tc komen. In den laatsten tijd is meer dan ooit de aan dacht gevestigd op het feit, dat zoovele Engelsche gepantserde schepen stoomschepen schipbreuk lijden. Zeer curieus is de oorzaak 'van die ongelukken, zooals die gememoreerd wordt iu een brief van Lord Paget, den admiraal, aan de'Times. De admiraliteit, zoo verklaart hij, heeft, om-het gebruik van kolen zoo gering mogelijk te 'maken, allerlei regelen voorge schreven, waardoor het gebruik der stoommachine zooveel mogelijk wordt beperkt. Deze regeling is oor zaak van de meeste ongelukken. De //Captain" verging, omdat liij zijne machine op een gegeven oogenblik, niet gebruiken kon. De «Agincouit" 'dreef op de rotsen, omdat hij geen stoom genoeg op had'oni tegen den stroom intewerkeu. De «lórd Clydé" verging, omdat men niet de machine niet spoedig genoeg zóóveel stoom kon verkrijgen als men noodig had.'De «Defence" en de Royal Alfred" strandden eveneens, ómdat zij geèn stoom hadden. Wonderlijk is het! F ra nkr ij k. In de Nationale zijn de discussies voortgezet piver de wet cp deu staatsraad, waarvan enkele artikelen zijn aangenomen, zooals ze door de regeering; waren geredigeerd. Het aantal leden, gewone zoowel als buitengewone is zeer verminderd- Zooals gewoonlijk is de beraadslaging ook mi weer afgebroken door een paar interpellatieseene van den heer Schenrer Kestner over den toestand der bewoners- van Elzas en Lotharingen, die Fransehe burgers wenschen te blijven. Het schijnt dat de maatregelen, door de Duitsche genomen de Franschen, (lie hun fictief domicilie in Frankrijk hebben- gekozen, zullen dwingen om ook werkelijk te verhuizen, terwijl ook omtrent de keuze der minderjarigen verschil bestaat. De mi nister antwoordde, dat hij. in overleg, zou- treden met DuiÊsehland om de geschillen in der minne bijteleggen. De tweede interpellatie liep al weder over de mid delen om de Duitsehers zoo spoedig, mogelijk te verdrijven uit de door hen bezette provinciën. De regeering verklaarde, dat zij de hoop mocht koesteren nu binnen betrekkelijk korten tijd eeii «aanvang te kunnen maken met de betaling der resterende 3 milliard en dat oogenblikkelijk daarna de Duitsehers waarschijnlijk zouden vertrekken. Parijs. Bij de verkiezing van een lid voor den, gemeenteraad in het elfde kiesdistrikt hebben de radi- kalen eene schitterende overwinningbehaald. Hun kan didaat Floqnet is met overgroote meerderheid gekozen. Gemengde Berichten. I)e politie te Antwerpen heeft Zaterdag op de vogelmarkt 11 nachtegalen iu beslag.genomen en laten vliegen. Er is proces-verbaal tegen den verkooper opgemaakt. Gedurende den opstand op Haïti zijn door de regeringstroepen alle huizen deu aldaar, wo nende Duitsehers verbrand die daar eene schade leden welke op 35,000 dollars geschat werd. De benadeelden wendden zich daarop tot prins Bismarok, die schade loosstelling eischte. Toen deze niet gegeven werd, werd de Gazelle naar Port au Prince gezonden mei, den last de schadeloosstelling, door represailles af te- dwingen. Do commandant van dat schip voor die stad gekomen zijnde, eischte van de regeering dat deze voor 12 uur. de schadeloostelling aan boord zoude bezorgen, terwijl hij, zoo aan dien eisch niet voldaan werd vijf minuten over 12 over zou gaan tot het bombardement der stad. Alles werd aan boord tot eene beschieting gereed gemaakt en de stukken werden met brandgranaten geladen. Tot 12 uur werd aan de opeisching geen gevolg gegeven, maar twee minu ten-later werd op het fort de Duitsche vlag geheschen, ten teeken dat men aan den eisch der Duitsche re geering zou voldoen. Bismarck is vanplan- groote papiermolens op zijn gronden te Lauenburg te doen aanleggen; overeenkomstig met die welke nu reeds op zijn goederen te Yarzin in 'twerk zijn, De stad Lawleu, in Lowa, was drie jaren geleden een onbewoonde lap gronds, met hazelnotengewas begroeid iu de verte was een enkel huis zichtbaar. In het vorige jaar werden van daaruit 6 millioen kilo spoor - wegmaterieel verzonden. Om de bezwaren te over komen, die aan den doortocht van de straat van. Alangelhaen steeds gepaard gaan, is een dienst van stoomsleepbooten ingesteld, welke zeilschepen door het nauwe en gevaarlijke kanaal,., onder toezicht van be kwame loodsen, bekend met al de bijzonderheden van de vaart, zullen slepen. Handelvaartnigen zullen daardoor een maand tijds op. hun reis winnen, tegen betaling van een uiterst laag gesteld sleeploon. Er is onlangs in Engeland patent genomen op een uit vinding die op zeer groote schaal toepassing vindt. Ze bestaat in het ondoordringbaar maken- van leer tegen vocht. De lucht, die de poriën vult, wordt uit gezogen en vervangen door een. stof,, die aan de vezels kleeft, zich er geheel mede vereenigt, en het leer versterkt, zonder het iets van zijn veerkracht te doen verliezen. Een Japansch. correspondent van een

Zierikzeesche Courant | 1872 | | pagina 3