ook een ministerieele crisis te duchten hebben, die ons wellicht weder een graven- en baron- nenministerie te geinoet 'voert. Niemand die zich de jaren 1866 en 186S herinnert, zal dit terugwenschen. De Gedeputeerde Staten van Gelderland hebben aan den burgemeester van Nijmegen, rar. F. P. Bijleveld, de tevredenheid van dit college betuigd over zijne vaste houding en krachtige handelwijze, waardoor liet nationale feest op 1 April in die stad zoo rustig, luisterrijk en tot genoegen van allen, die hun vaderland en het huis van Oranje liefhebben, is kunnen gevierd worden. Te Delft hebben diakeuen der Hervormde gemeente in het diakoniegebouw, dat met het daarnaast gelegen //Princenhof" het paleis van prins Willem I uitmaakte, als een hulde aan diens nagedachtenis, en ter herinnering aan de feiten van voor 300 jaren, het borstbeeld van den Zwijger, die daar door sluipmoord om het leven kwam, doen plaatsen. Dit borstbeeld, vervaardigd te 's Hertogenbosch, gelijkt zéér goed. Het rust op een console, die door den heer Goudappel, kunstschilder, beschilderd is met het prinselijk wapen, terwyl daaronder nog een teekening is aangebracht, met een uitvoerig opschrift, meldende de met elkaar in betrekking staande feiten van voor 300 jaren en thans, onderteekend door de diakenen. Op, verzoek van de in Nederland wonende familie de Bourbon is den 13den dezer M. Henri Dieudonné d'Artois, hertog van Bordeaux, zich noemende graaf van Chambord, zoon van Charles Ferdinand d'Artois, hertog' van Berry, gedagvaard om over vier maanden te verschijnen voor de eerste kamer van appèl te Parijs, ten einde met vernietiging van hot vonnis van 5 Juni 1851 door de eerste kamer der civiele rechtbank van de Seine tusschen bovengenoemde familie en den graaf van .Chambord - uitgesproken, aan eischers hun oor- spronkelijken eisch om erkend te worden als kleinkin deren van Lode wijk XVI en te deelen in de aan die erkenning verbonden familierechten te hooren toewijzen. Eischers vragen vernietiging van het vonnis vooral op grond, dac dit vonnis werd uitgesproken op het zonderling motief, dat zonder de antecedenten van Nauendorf te onderzoeken, alleen het feit zijner bijna volkomen onbekendheid met de Fransche taal tot in 1832 voldoende is om de aan hem toegeschreven af komst te verwerpen en dat in dezen stand van zaken de door den eersten opgesomde feiten daardoor zijn weerlegd. Eischers meenden daarentegen te kunnen bewijzen, dat de echtgenoot en de vader der eischers, uit vol komen verklaarde noodzakelijkheid den naam von Naundorff gedragen hebbende, niemand anders was dan Louis Charles, hertog van Normauclië, dauphin van Frankrijk, den titel dragende van koning van Frankrijk, onmiddellijk na den dood van zijn doorluchtigen en ongelukkigen vader, Lodewijk XVIdat genoemde dauphin dus niet was overleden in de Temple in 1795, maar wel in Holland in de stad Delft 10 Augustus 1845, waar hij begraven werd als laatsten wettigen koning van Frankrijk ond.er den naam van Lodewijk XVII, zooals geconstateerd wordt door acte van over lijden, opgemaakt door de Hollandsche autoriteiten en door heli opschrift op zijn graf op de publieke begraaf plaats te Delft, en dat bij gevolg de acte van over lijden, die den eischers wordt tegengeworpen, en die den dauphin in 1795 in de Temple doet sterven, het werk is van leugen en bedrog en van nül en geener waarde. Bij de Tweede Kamer is ingekomen een wets-ont- werp tot bekrachtiging eeuer overeenkomst met de Arafiterdawsche kanaal-maatschappij. Door Z. K. H. Prins Frederik der Nederlanden is ri>geteekend op het uitstekende werk van den Delftschen hoogleeraar Eugen. Gugol,, getiteldGeschiedenis van de Bouwstijlen in de hoofdtijdperken der Architectuur, uitgegeven door den heer H. W. yan Marle, onder de firma Is. An. Nijhoff en Zoon te Arnhem. Ook Prins Frederik heeft f 1000 geschonken aan de commissie voor de overstroomingen op Java. De Prov. Staten van Noord-Brabant hebben de tollen op de Proyiuciale wegen afgeschaft. Het besluit is verleden Donderdag in werking getreden. Het Paleis van Justitie vergast zijne lezers elke week op een aangename verscheidenheid van wetens waardige mededeelingen, -wenken, opmerkingen enz. Het jongste nommer bevar o. ,a. het volgende over de gerechtelijke vervolging van kinderen, eene zaak die indertijd tot veel geschrijf aanleiding heeft gegeven maar waarvoor nu de belangstelling dreigt in te sluimeren: //Heden stond terecht- B. oud 6 jaar C.oud 7 jaar D., oud^ 9 jaar, W.oud 11 jaar. - Welke ver stokte booswichten, volgens het O. M.de zevenjarige Coruelis of die elfjarige VYillem ook zijn mogen, telkens wanneer ik dergelijke berichten onder de oogen- krijg, erger ik mij, ik kan niet zeggen in welke mate. En ik schaam mij, wanneer ik onze tegenwoordige wet geving vergelijk bij die onzer Duitsche naburen. Volgens 55 van het Duitsche strafwetboek, kan hij, die bij het hegaan van een misdrijf nog geen volle twaalf jaar oud is, niet eens strafrechterlijk worden vervolgdja, zelfs al is de misdadiger wel twaalf, maar nog geen aohtien jaar oud, dan nog heeft de rechter volgens 57 van datzelfde wetboek in de meeste ge vallen de bevoegdheid om den jeugdigen misdadiger eenvoudig te berispen, zonder hem eenige andere straf op te leggen. En dat nog wel in dat militair Duitschland Dokkum, 28 April. Een kellner in een der loge menten alhier, een vlijtig en oppassend jongmensch, had door zuinigheid een som van ƒ180 bijeengegaard, die hij bestemd had voor het oprichten eener huis houding, daar hij met Mei zal trouwen. Dit geld had hij geborgen in een kist, die geplaatst was ten huize eener bejaarde bloedverwante, waar hij te huis was. Dezer dagen kwam die vrouw te overlijden. Toen de jongman na de begrafenis te huis was gekomen en zijn kist onderzocht, vond hij die geopend en het geld er uit verdwenen. Alle nasporingen zijn tot dusverre vruchteloos gebleven. I)e burgemeester en nog drie geachte ingezetenen hebben thans een op roeping gedaan, om te trachten de gemelde som voor den bestolene weder bijeen te.-krijgen. Winschoten, 28 April. De oud-flankeurs der Gro ninger en Franeker-studenten compagnie zullen ook deelnemen zullen aan den optocht ter onthulling van het monument bij Heiligerlee, op .23 Mei e. k. Ook de leden der subcommissien, die bijdragen hebben geleverd voor dat monument- zijn uitgenoodigd tot deelneming aan die plechtigheid. Het monument, door den heer Egenberger te Gro ningen ontworpen en door den heer Geefs te Amster dam in steen gehouwen, is -alhier gearriveerd. Het geheel hebbende een "gewicht van 14,000 kilo, was op 4 wagens geladen en is per spoor overgevoerd. De Antwerpsche aibeiders zullen alsnu het kunstwerk plaatsen Nieüwenhoorn, 30 April. Gisteren is na eene toepasselijke aanspraak door den heer GTrouw alhier de eerste steen gelegd voor eene der te bouwen water machines. Behalve door de leden van den gemeente raad werd deze plechtigheid door eenige belangstellenden bijgewoond. Hier zal het dus ook het laatste jaar zijn geweest, dat zooveel schatten, door gebrekkige middelen van waterloozing, verloren gingen. Belang hebbenden zullen nu, hopen wij, leeren inzien, hoeveel zij verplicht zijn aan mannen, die geene moeite en teleurstelling ontzien, om anderen te bewegen met het oude, dat niet meer aan het doel beantwoordt, te breken en daarvoor iets beters in de plaats te stellen. Een aantal verbeteringen in den landbouw, zooals onder ander het draineeren der landerijen, kan dan weer in ruime mate het gevolg worden van deze schrede op den weg van vooruitgang. H. M. de koningin heeft aan de Vereenigiug tot beschermen van dieren, te 's Gravenhage, doen toe komen eene gift van 100, zulks met het oog op eene in September a. s. te honden tentoonstelling. Amsterdam, 30 April. Gister avond werd alhier eene vergadering gehouden van aandeelhouders in de premieleening groot 5,000,000. gulden, voor den bouw van 1000 burgerwoonhuizen. Aanwezig waren 42 aandeelhouders, vertegenwoor digende 649 stemmen. Uit het verslag van administrateuren bleek, dat een beschikbaar kapitaal yan 16122.90 voor den aankoop der eerste gronden :aahwezig was, en dat reeds onderhandelingen- worden gevoerd-lot het ver krijgen van bouwgrond buiten de Utrochtsclie poort langs de aldaar aan te leggen nieuwe wegen. Tevens wettl er in behandeling gebracht een voorstel door eenige aandeelhouders ingezonden, betreffende eene wijziging in de voorwaarden dier geldleemng, en wel hoofdzakelijk hierop nederkomende om het kapitaaal van 0,000,000 te verdeelen in gedeelten van 100,000, 12% af te zonderen tot een waarborgfonds, de financierde zaken en de uit voering van elkander te scheiden, de winners dei* huizen te ontheffen van dc belasting van f 100 '9 jaars en de huur der bovenhuizen in. plaats van 30, maar 10 jaar gedurende de aflossing te verbinden, alsmede de successievelijk to bouwen huizen direct na hunne voltooiing in het openbaar door een notaris te doen uitloten, en aan de tot dusverre -gedreven zaak onder de firma van J. TortSsaint Delincée C°. den naam te geven van //Vereenigiug voor den .bouw van 1000 burgerwoonhuizen te Amsterdam," welk voorstel, na eenige discussie, met algemeene stemmen werd aangenomen, waarvan door den aldaar aanwe zigen notaris, den heer A. Smits, akte werd gepasseerd, ten einde rechtspersoonlijkheid voor de Vereenigiug bij het Gouvernement aan te vragen. Tot commissaris werd benoemd 'le heer A. van Hahnael, met last om zoo spoedig doenlijk een tweeden commissaris te benoemen en daarvan doo»* middel der dagbladen kennis te geven. W Jtott, CL IIellevoktsluis, 30 April. In eene gister gehou- den vergadering van den Gemeenteraad is met meer derheid van stemmen besloten, in evenredigheid bij te dragen voor de kosten van 't in project brengen van deu buurtspoorweg. Een achttal voorname ingezeten van Hcefenveen, woonachtig in Schoterland, Sngwirclen en Haskerland - heeft onder het motto //Heei^nvpeu een en onverdeeld," eene oproeping gedaan tot eenparige samenwerking, om Heerenveen van deze gemeenten los te krijgen en tot eene zelfstandige gemeente te verheffen. De eerste bijeenkomst zal eerstdaags plaats hebben. Het monument voor Heiligerlee is met zeer veel inspanning derwaarts vervoerd. Het gewicht der stuk ken, een er van woog 7QUO .kilo., overtrof de draag kracht der gewone vervoermiddelen, daarom waren voor het traject van het spoorwegstation te Wintschoten tot de 25 minuten verwijderde plaats van bestemming tal van handen en aanzienlijke- trekkrachten noodig het monument is er echter onbeschadigd aangekomen. Den 28sten dezer is te Amsterdam in de kracht des levens overleden de heer W. Marten Westermair, die om zijne uitnemende gaven van verstand en hart zich vrienden had verworven onder allen, met wie hij in aanraking kwam. Als redacteur van het Tijdschrift voor de jeugd Babo en schrijver van verscheidene werken voor onze jongens had hij zich op dit gebied inzonderheid een welverdienden naam gemaakt, terwijl hij vol ijver en vuur steeds medewerkte, waar het dë ontwikkeling van het volk en de veredeling.der maat schappij gold. Woensdag moj'gen werd zijn stoffelijk overschot op het Ooster-kerkhof ter aarde besteld. Zijn on verwacht afsterven in den bloei zijner jaren, veroor zaakte een diep en algemeen leedwezen. V Ami du Limbourg bevat eene oproeping van Italiaansche jongelieden aan de Katholieken van de- geheele wereld, om, onder uen naam van //penning van kinderlijke liefde aan den H. Vader Pius IX'', gelden bijeen te brengen, ten einde deu Faus in staat te stellen de verspreiding van ongodsdienstig onderwijs tegen te gaan. Het eerste gedeelte van de opbrengst dezer collecte wil men den Paus aanbieden op 23 Augustus, eerste verjaardag van den dag, waarop de Paus de jaren van St. Pietsr op den Stoel, van Rome bereikt hadhet laatste gedeelte hoopt men op Driekoningen 1873 den Pans ter hand te stellen. Gedurende de twee jongst verloopen maanden zijn van hier door den nieuwen waterweg naar zee ver trokken 19 zeil- en 13 stoomschepen; en wel in Maart 4 zeilschepen diepgaande van 25 tot 10 deoira. en 11 stoomschepen 33 23 tt in April 15 zeilschepen u n 28 10 en 2 stoomschepen u 29 26 Langs denzelfden vaarweg zijn uit zee in Maart en April alhier gearriveerd 3 stoomschepen het aiepste lag 27 decimeter. De officier van administratie 2de kl. WHanegraaff» laatst gediend hebbende aan boord van Zr. Mr. schroef- stoomschip Citadel Tan Antwerpen ter Kuste ran Guinea, en van dahr den aSstèn- April jl. m Nederland Binnenland. ZIERIKZEE, 3 Mei. Uit s Gravenhage is de tijding ontvangen dat H. K. H. Prinses Hendrik Woensdag morgen ten 61/4 uur is overleden. Voor allen die van de dagelijks gunstiger luidende berichten met blijdschap kennisnamen, is die onverwacht noodlottige afloop der kort stondige ziekte voorzeker een droeve tijding maar bovenal treft de slag zwaar haren alge meen hooggeschatten gemaal, met wien de overledene sinds 1853 in den echt vereenigd was, H. D. H. Amalia Maria da Gloria—Augusta is eene dochter van wijlen den hertog Karei Bernard van Saksem-Weiinar-Eisenaoh en werd den 20n Mei 1830 geboren.

Zierikzeesche Courant | 1872 | | pagina 2