Binnenland. B uitenland. Door B.urgem. eti Weth. wordt advies uitgebracht op een verzoekschrift van den lieer P. van der Linden om vergunning tot liet in gebruik nemen van eenige oppervlakte gemeentegrond, verkregen door het over dekken van eene vroon, strekkende om een oppervlakte van 32 meter te geven in erfpacht tegen 1 cent per vierkante nieter, onder voorwaarde dat de gemeente steeds toegang moet hebben en dit terrein mag beplant worden met boomen. Aldus besloten. Wordt besloten overeenkomstig het voorstel van Burgem. en Weth. tot het doen van af- en overschrijving van den post van onvoorz. uitgaven op Hoofdstuk 8 1: 1 (kosten van ouderwijs) tot een bedrag van 29,53 V°or kosten van onderwijs en geleverde brandstoffen. Wordt medegedeeld, dat bij de jongst openbare ver pachting van de jacht der gemeente, daarvan pachter is geworden de heer mr. W. C. de Crane voorƒ160,— en bij de aanbesteding van het onderhoud der klokken, uur- en speelwerken voor den tijd van 3 jaren, daarvan aannemer is geworden A. de Vos voor f 339. Voor kennisgeving aangenomen. Burgem. en Weth. bieden aan den Baad het bere deneerd verslag van den toestand der gemeente over 1871 aan. Mede voor kennisgeving aangenomen. Op voorstel van Burgem. en Weth. wordt besloten het havenhoofd voor gemeenschappelijke rekening aan liet waterschap Schouwen volgens bestaande bepalin gen te onderhouden. Komt in behandeling een verzoekschrift van M. Mallander, verzoekende om eene jaarlijksche toelage •van 150,gedurende den tijd zijner aanneming ter zake van belemmering in zijn werkzaamheden, veroorz/iakt door het dempen van een gedeelte der Oude Haven en liet uitdiepen van een gedeelte dier haven, of bijaldien dit verzoek niet mogt kunnen worden toegestaan hem van zijne aanneming te ontslaan en hem daarbij toetekeimen eene schadeloosstelling- van f 300. Op voorstel van Burgem. en Weth. wordt overeen komstig het advies der commissie van fabricage be sloten op het 2e gedeelte van zijn verzoek gunstig te besGhikken en alzoo het aaunemingscontract te verijietigen eu den aannemer M. Mallander in eejis eene som van 300,uittekeeren. Overgaande tot de voortzetting der behandeling van het kohier van den hoofde], omslag wordt de openbare vergadering ia eene met gesloten deuren veranderd. Bij heropening wordt het kohier van den hoofdei, omslag vastgesteld op 18496,06. Hierna wordt de zitting gesloten. ZIERIKZISE, 30 April. Het Provinciaal gerechtshof in Overijssel heeft Gerrit Wentink, broodbakker, wonende te Hasselt, verdacht van poging tot moord op zijn dienstmeid Aaltje van Baalte, te dier zake buiten vervolging gesteld, met last tot zijne invrijheidstelling, op grond dat hij, tijdens hij de poging tot moord pleegde, in staat van krankzinnigheid verkeerde. Naar de Ztoolsche Ct. verneemt, zal Wentink thans, op requisitoir van den officier van justitie, naar een krankzinnigengesticht worden overgebracht. 's Bosch, 26 April. Gisteren avond heeft het den gemeenteraad alhier behaagd eene voordracht op te maken ter verhooging der tractementen van het poli- tie-personeel te dezer stede, en wel voor den com missaris eene verhooging van 200,- voor den inspecteur 125; voor de agenten 1ste klasse ƒ60; 2de klasse 75 en 3de klasse ƒ85; waardoor dan de tractementen worden gebracht voorden commissaris op ƒ1800 voor den inspecteur op ƒ900 agenten 1ste klasse op ƒ500 agenten 2de klasse op 475 agenten 3de klasse op ƒ450. De agenten blijven bovendien ieder genieten als toelage vcor kleeding ƒ75. Made, 26 April. S. Goosen te Geertruidenberg, die naar hier was gekomen om een zijner vrienden E. L. te bezoeken, ging zijne behoefte tegen eene muur doen, en werd door zekeren L. v. d. V., arbeider alhier onverwachts en zonder aanleiding aangevallen en mot een mes verscheidene wonden in het onderlijf toegebracht. Niettegenstaande onmiddellijke genees kundige hulp en vervoer per vigilante naar Geertrui denberg, verkeert hij in bedenkelijken toestand zoodat men voor het behoud van zijn leven vreest. De dader is naar het huis van arrest te Breda overgebracht, en de jqstitie heeft deswege een onderzoek in loco ingesteld. Volgens de Pfcilzer Lancho. Blatter, heeft Schmidt, apotheker te Edenkoben, met goed gevolg eene ver dunde oplossing (1: 500) van zwavelpotassium tot het verdelgen van rupsen aangewend. Hij besproeide daarmede, door middel van eene kleine handbrand- spuit, de door de talrijke rupsen bezochte boomen. Dit middel, dat Guyot het eerst tegen de druiven- ziekte in het zuiden van -Frankrijk aanwendde, is door Schmidt en na hem door aiideren ook bijzonder aan bevelenswaardig tot het verdelgen van rupsen bevonden. De besproeiing met deze oplossing zal volstrekt geen nadeeligen invloed op den groei der boomen uitoefenen. Naar men verneemt zijn er in de vorige week van Zutfen naar 'sPIeerenberg vertrokken 1 wachtmeester en 12 hussaren; naar de Zutf. Ct. vermeent is aldaar voor eenige dagen en vooral eergisteren op enkele plaatsen brand uitgebroken, wat aan kwaadwilligheid wordt toegesehreven, ook omdat het alleen de huizen waren waarvan de bewoners op 1 April hadden ge vlagd. De substituut-Officier van Justitie heeft zich mede derwaarts begeven. Te Staphorst vermoedt men dat eene poging tot brandstichting is gedaan. Vanwege de justitie te Zwolle wordt onderzoek gedaan. In de zaak van de Zeeuwsche Maatschappij van stoomvaart tegen den staat is door het openb. Min. bij den Hoogen Raad bevestiging van het eerste vonnis geëischt, waarbij aan de Maatsch. de eisch ontzegd werd. De commissie die zich te Veere gevormd heeft tot herdenking der bevrijding dier Stad in 1572, had o. a. Prins Frederik ter bijwoning der feestelijkheden uit- genoodigd. De prins heeft in een eigenhandig ant woord verklaard door omstandigheden daarin ver hinderd te zijn Naar aanleiding van het bericht omtrent het Au stralische vleesch, door ons overgenomen uit de Prov. N. Br. Ct. schrijft een onzer vrienden ons het volgende //Ik heb mij in het najaar de luxe gepermitteerd dit vleesch uit Londen te laten komen, 'tls zeer goed, maar niet beter dan het onze en bovenmatig vet. Bovendien zeer duur. De 16 Eng-. <0} ongeveer gelijk 5 kilo, kostte mij all in all 1, vracht belasting enz. Ik had er mij mede gevleid dat het Australisch vleesch een goedkoop eten zon wezen. Gaat de accijns op 't vleesch er af, dan blijft het nog duur, tenzij men een' lading direct uit Australië kon laten komen." Wij achten deze mededeeling belangrijk genoeg om haar onder de oogen onzer lezers te brengen. Men moet zich geen ullusies maken, welke de aandacht van liet hoofdpunt zouden afleiden. De zaak is, dat Au stralisch vleesch, al vond orjze vriend het dan ook niet zoo bijzonder lekker, een uitstekend voedsel zal kunnen worden, wanneer eenige mannen van goeden wil en behoorlijk kapitaal de handen ineen slaan en een groote partij direct uit Australië laten komen. Dat zou ware philantropie en hoogstwaarschijnlijk nog een winstgevende zaak bovendien zijn. Waar zitten die mannen van energie Thans is ook, op verzoek der Tweede Kamer, dooi de regeering openbaar gemaakt het verslag, uitgebracht door de staatscommissie van 1855 over de middelen tot het bedwingen van vreemde muntspeciën hier te lande. In dat stuk worden de volgende middelen aan de liand gegeven: lo. Spoedige vervanging der tegenwoordige koper munt door een andere, die zooveel mogelijk van de Belgische in kleur en vorm verschilt 2o. Uitsluiting der fabrikanten, van wie, bekend is, dat zij in vreemde munt betalen, van alle leveran- tiën ten behoeve van het rijk en voor de handel maatschappij 3o. Voorschrift aan de ambtenaren van den water staat en van het openbaar ministerie, om te zorgen voor strikte naleving van de bepaling in 1860 in de algemeene voorwaarden der bestekken voor waterstaats werken opgenomen, dat elke uitbetaling in andere dan Nederlandsche munt met 10 boete wordt gestraft 4o. Verbod aan ïijks-comptabelen om vreemde munten aan te nemen of in omloop te brengen 5o. Strenge handhaving van het verbod van invoer yan kopermunt; Go. Hetzelfde omtrent vreemde zilveren pasmunt 7o. Gelijke, voorschriften als de bovenstaan ten opzichte van provinciale en gemeentebesturen. Voorts ruime publicatie der waarschuwingen en aanschrijvingen, ruimere verspreiding der Nederlandsche zilveren pasmunt en zooveel mogelijk gelijktijdige uitvoe ring der maatregelen, Spanj e. Weinig nieuws; maar 't sphijnt toch, dat we ons vergisten, toen we in ons vorig nommer schreven, dat de opstand waarschijnlijk binnen korten tijd wei be dwongen zou kunnen worden, dat hij. niet eens ge vaarlijk zou kunnen zijn voor de regeering. Trouwens, eene licht te vergeven dwaling, wanneer er sprake is van een land, van welks inwoners eens de heer Serrano, die 'twel weten kan, zei: //de Spaanjaarden zijn duivels" (//De constitutie is gemaakt voor Engelen - de Spanjaarden zijn duivels.) Nu wij rekenden óp tgezond verstand, op de vader' ar. isliefde, op de huma niteit der verschillende partijen, die vijandig tegen over elkander staan en in vertrouwen schijnen we beschaamd te zullen wor.tn. Da uitbreiding"van den opstand schijnt (want Spaansche bladen zijn eenige dagen achtereen biet over de grenzen gekomen en de mededeelingen der regéering zijn uiterst wei felend) te moeten worden toegeschreven 1«. aan de medewerking^der geestelijkheid, die het altaar verlaat, en zich aan 't hoofd plaatst der verschillende beuden, zoodat onder de eerste slachtoffers van den binnen- landschen krijg, die met de wapenen in de hand ge vat en daarom gefusilleerd zijti, gerekend moeten worden eenige pastoors 2°. aan de ontevredenheid van het leger, van hetwelk verscheidene officieren over on rechtvaardige bevorderingen, waarover ze zich wre ken niet door de zijde te kiezen van don Carlos, dien zij haten met innigen haat, al was 't alleen, omdat de man geen moed genoeg bezit om zich aan 't hoofd te stellen der beweging, zooals hij dat beloofde, maar in Gerieve rustig de krijgsver richtingen nagaat van de armee, die strijd voor zijn God, zijn huisgezin, maar door zich te verklaren tegen den vreemdeling. Een dergelijk geval heeft zich voor gedaan met den progressistischen kolonel Morioues, een vriend van Prim, en men is bevreesd dat oir. dezelfde redenen het gansche regiment Lnchaua b dezen strijd onbruikbaar zal zijn. 3°. Aan de houding der //Radical e i oh ij n q voornemens in troebel water te visschen. ZoriGa is naar den koning geweest, dm hen nedet Zijne Majesteit in eventuële gevallen op zijne hulp kan rekenen, maar zijne bladen verzuimen niet het van de daken te prediken, dat de oorzaak van den opstand gezocht moet worden in SngRsta, die de mannen voor 'thoofd Wc., gestooten, altijd tegen de vijanden der ontwikkeling hadden streden". De regeering zelve blaast dit vuur aan b, v. door in Toledo de burgergarde, die uit r?«c! Luien bestond., te ontwapenen. Men vreest dan ook zeer, dat deze mannen, wanneer eenmaal de CarL-ien eenige over winningen zullen hebben behaald, plotseling hunne gereserveerde houding zullen laten waren, om, g-e- brnik makende van de zwakheid van het gouverne ment, te maaien, waar anderen hebben gezaaid. De regeering is niet gerust. De koning heeft in persoon de Cortes geopend, maar op zijn weg naai de zittingzaal klonk geen enkele vrooiijke welkomst groet hem tegen. Het volk was en bleef kalm, maar niemand nam zelfs de moeite om, wanneer Z. M. passeerde, zijn hoed aftenemen. De koning- groette rechts en links. Niemand antwoordde. (Arme man, die het tooli zoo goed meende Een koetsier merkte zeer bedaard op //die dingen gaan ons niet aan. Dat is een Italiaansche plechtigheid, waarin de vreem delingen belang stellen - wij niet." Plet corps diplo matique heeft zich naar de minister? begeven om inlichtingen te vragen, Zij outfingen een outwijkeud antwoord. Toen de Engelsche gezant aanmerkte. dat er toch geen gevaar bestond, zoolang het leger t-ouw bleef" en daarbij den wensch uitdrukte //dat men toch geexie slechte tijdingen mocht hebben ortfaugen over het gedrag der troepen,3 antwoordde het ministerie in 3t geheel niet. De opstandelingeu schijnen op dezen troepenafval te rekenen. Zij ontwijken zooveel mogelijk eiken strijd, matten de regeeringstroepen door vlugge marsehen af, alles in de hoop naar het schijnt, om zich later plot seling te concentreren en een' bcslissenden slag tc leveren. Den spoorweg van Madrid naar Zum&rraga hebben ze afgesneden. In Saragossa, in geheel beneden Arragon heerscht voor 't oogonblik nog de grootst mogelijke kalmte, maar - men v-ppst voor 't plotseling uitbreken van den storm. 't Is bovendien niet te denkë.i -lat de geestelijkheid, die in dit gelukkige land al zeer weinig ontwikkeld is, van de lezing der troonrede, waarin Amadeus den volke verkondigde, dat de Cortes te delibereren zouden hebben behalve over eene hervorming van het straf wetboek ook over de invoering van nhet burgelijk huwelijkzooals men weet de meest gehate der mo derne nieuwigheden in het Ultramonmansehe kamp, dat de geestelijkheid eenige sympathie zal 1-.ebben yooj: den man, die deze nieuwigheden invoert. Nog andere wolken hangen dreigende aan den Spaanscben heme), o. a. eene finantieële. Iédereen weet, datj de schatkist :n Madrid al lang lijdt aan verval van krachten, aan uit putting en al heeft de koning beloofd dat hij zijn uiterste best zal doen om het evenwicht tusscheu uitgaven en ontfangsten. te herstellen, bet voorbeeld van zijn vaderland Italië levert het bewijs dat dit niet zoo gemakkelijk gaat, en dat dergelijke ziekten niet te genezen zijn door eenle roi le veui. Met zekere spanning wacht men dan ook op ds hnantieële voorstellen van Sagasta. Officiéél weet men er nog weinig van. Officieus deelt de Epoca mede dat de toestand deze is. Plet maximum der jaarlijksche in komsten bedraagt 1800 millioeu realen. Van deze 1800 millioeu moeten jnurlijksch betaald worden aan rente voor staatsschuld en aan amortisatie var: ge consolideerde rente, spoorweg-obiigatiea en schatkist- bewijzen 1095 millioeu. zoodat er voor de jaarlijksche

Zierikzeesche Courant | 1872 | | pagina 2