Gemengde Berichten. Zeetijdingen. Burgerlijke Stand te Zierikzee.. partij alleen eenig overwicht bezit in die I ndschappen waar beschaving, geestelijke ontwikkeling onbekende zaken zijn, niettegenstaande het overal be; end is dat de voorliefde van de Baskische provinciën voo. don Carlos voor 't grootste gedeelte hieraan moet worden toege schreven, dat zij hopen eenmaal nog weer hare onaf hankelijkheid van vroeger te kunnen- verovereiiy spreekt deze pretendent van //de gansche Spaansche natie," die hem. volgt en'', 't Loont misschien de moeite om voor onze lezers ten minste een gedeelte te vertalen van de verklaring die de edele don ia de wereld zond, voor de opstand begon. Na er op gewezen te nebben,, dat de uftslag der verkiezingen het -bewijs had geleverd.dat „de belache lijke comedic van het Liberalisme nergens anders toe dient dan om de natie op een dwaalspoor te brengen en den. leugen te brengen in het parlement inet en benevens droefenis in den schoot der huisge zinnen, beveelt hij de vertegenwoordigers van zijne partij, geene zitting te nemen in de Cortes en ver kondigt tegelijkertijd, dat hij den volgenden dag pro testeren zat op een terrein, dat het onderdrukte vaderland hem aanwijst." 't Vervolg is echter nog o: binair fraaier. In naam van zijnen koning verklaart zijn secretaris, dat de hertog van Madrid wil, dat gausch Europa zal kennen de gronden, waarop hij meent het zwaard in de hand te moeten nemen. De carlistische partij, tot welke de greote meerderheid des lands behoort ('tis heuseh te gek!) protesteert openlijk tegen de ïf/auoeums der liberalen, de voorhoede van den petroleum, era van de maatschappelijke ontbinding. (Men ziet deze heer is ter schoie geweest bij Veuillot en consorten.) De hertog van Madrid zou tot eiken prijs wil Dn vermijden het eerste schot te lossen, waar door niet alleen Spaansch bloed zal worden vergoten, maar dat misschien ook aanleiding zal geven tot erneiiye verwikkelingen in Sur opa. (Geen twijfel, de man is bepaald manacus.) Maar hij moest den strijd aanne men enz. Er blijft dus den hertog van Madrid niets anders over dan de wapens optevatteu, om zich in de bres te stellen voor de eer, de waardigheid en de onaf han- kelijkheid der Spaansche natie. Hij zal geen' langdurigen burgeroorlog doen ontbranden. (Och neen 't Is de kwestie van een oogenblik zoo'n C-.-uotisehe revolutie Een korte en beslissende strijd zal zijn vaderland redden. Do hertog van Madrid gunt aan niemand anders de eer de voorhoede der groote Katholieke armee aan te voeren (wij hebben ons wei eens ongerust gemaakt over de zwarte internationalen, maar nu we de voor hoedt kennen, zijn we kalm), die de armee is van God, den troon, het eigendom en het huisgezin. (Inderdaad., we dachten dat onze lieve Heer don Carioe niet noodig had, maar dit is ook al mis)... En Qi". de hertog van Madrid heeft de ,-ingstkreefc. van Europa gehoord (we dachten; al dadelijk, aam -lapelooze nachten) en nu roept hij zijne landgenootem onder het vaandel, waarop de woorden prijkenGod,. Vadoflaud, Koning! Dit onzinnige stuk was 't begin van den opstand., in verschillende streken zijn reeds carlistische benden verschenen, aangevoerd door priesters, die natuurlijk bet felst gebeten zijn op den jongen- koning, den ■zoon van Victor Emanuel, onder den kreet: //Leve- Karei VII! Dood aan de liberalen!!" Eene schaar van hO man trekt naar Eoncesvalles om daar den «ieuweiv koning in ontfangst te nenjen en zijn rijk binnen te leiden. Intusschen heeft de radicale partij :nan de rsgeering hare hulp aangeboden.. Serrano zal waarschijnlijk het opperbevel voeren over de troepen Vier regeering, Catheliuan een franschman uit de Yendée, vroeger bevelhebber der pauselijke Zouaven, voeren de opstandelingen aan. Stellen we ons voor een. oogenblik voor dat we geen 1 Apri] had len kunnen vieren, dat we nog aten aan dit Eldorado* der jezuiten br! t .-c. *i, k: ic ij De zittingen ,;t. nationale vergadering zijn weer - opend. Reeds doet zich hier en daar het mysteri euze gerommel, hooren, dat het bijjaa zekere sein is van ophanden zijnd uitbarsting van den vulkaan. De rechterzijde heeft reeds weder dreigend gegromd I Waarom Wel de neer G* mbette heeft to Havre, toen hy aan tafel zat met een-, niet al ie groot aantal republiekei- iien ce*«'" speech gehouden-, welke speech niet de eer had le bevallet did, omdat zij te gematigd v>< - en het dus allen* schijn had, alsof de hoeren Gam<- betta en Thiers het eens waren geworden-, nadat - jjusocialistische thsoriën had laten /ar -u. N -. verbond kon gevaarlijk worden, want Gaml etti had ook gezegd wik wil liever dat de nationale vergadering ontbonden worde dan dat Frankrijk worde uiteengerukt.Bewees deze uitdrukking?niet zonneklaar dat Thiers dacht aan eene ontbinding, der nationale vergadering Gelukkig, zaten bij dat gastmaal twee of drie in aires- aan, die de rede van, Gambetta hoorden en niets zeiden1.. Daar is wat over te zeggen. Een maire en dan zoo iets. Waarschijnlijk zullen de legitinaistische heeren heden of morgen er een hartig woordje over spreken en zullen zij daardoor tevens Gambetta's wensch vervullen. Elk woord der rechterzijde toch roept eene petitie ten gunste der ontbinding in het leven. Het iegitmusme vreest niets zoozeer dan ontbinding, want heel wat afgevaar digden weten wel, dat ze nooit meer in Versailles zouden terugkomen. Eens is ook al meer dan genoeg. Nog van eene andere zijde dreigt de groote nationale groot gevaar. Zooals men weet heeft de bisschop. Dupanloup op de onderwijswet van Jules Simon eenige amendementen voorgesteld, die de wet geheel omkeeren. Verplicht onderwijs moet nog maar vooreerst voor- Frankrijk een vroome wensch blijven, meent Z.Eer- waarde. Neemt de vergadering nu deze amendementen aan, dan verwacht men een' geweldige openbaring van de publieke opinie ten gunste van Jules Simon en zijne wet. De geestelijkheid speelt bovendien tegen woordig hoog spel in Frankrijk. Momseigneur Guibert, heeft gemeend de wet, die beveelt dat geene afkon diging van pauselijke breves mag geschieden dan na bekomen verlof der regeering, ten gerieve van de on feilbaarheid wel te kunnen ontduiken door eenvoudig maar meetedeelen dat dit dogine afgekondigd is.. De leer van het feit accompli. Intusschen weet men nog niet zeker wat de vertegenwoordigers der wet en van zullen zeggen. Op de agenda der nationale staan heel wat belangrijke onderwerpen, als de' organisatie van den staatsraad, de wet op de recrutering euz. Op 't oogenblik discussieert1 men over de wet tot onderdrukking van den dronkenschap. Men schijnt tot de overtuiging te komen dat zulk eene wet bijna tot de onmogelijkheden behoort, omdat het bijna niet is uittemaken wat men onder dronkenschap verstaat, omdat de wet ongelijk werk, daar zij niet bereiken kan den meer gegoede, maar alleen dén arme omdat de enkele toepassing, van de gevangenisstraf voor dronken menschen oogenblikkelijk. een ganscbe rij van nieuwe gevangenissen nooclig zou* maken enz.. (Eu er moeten nog honderde- scholen ook gebouwd worden.) Thiers is iet of wat ongesteld. In deii beginne maakte Parijs zich wat ongerust, maar een allerbelangrijkst voorval heeft de aandacht van den president afgewend. Een zekere M-ad. Dubourg,. 22 jaren oud; hield geheime samenkomsten met haren vroegeren minnaar, wien zij op- bevel harer ouders verlaten, had. De echtgenoot werd door een goed vriend op de hoogte gebracht. Hij liet de1 gangen van zijne vrouw nagaan. Op zekeren- dag zag hij zelf, haar gaan* in een huis, waar de vriend woonde van den minnaar. Hij ging haar na- en hoorde haar op de zesde verdieping met iemand spreken.. Hij klopte.. De onbekende redde zich uit het dakvenster,; De vertoornde echtgenoot bracht zijne vrouw met een- stokdegen; verscheidene zeer gevaarlijke wonden toe. De- meeste Parijzenaars keuren het gedrag van* den. man. zeer af.'.— car zoo verhaalt een der beste bladen 't gevoelen van eenn femme vêtue de noir et jeune- encore - s?il fuüait tuer toutes les femmes (Ie Paris,, qui oa oiït fait autab't,'.'ïi y ex»: plus do trois quarts,, qui y passeraient. En dat in- de stad, waar jaren lang. Alexander. Dumas gezaaid heeft, zou Victor. Hugo zeggen.. 1 uitselilancl. Berlijn. I)e zegelbelasting zal vooreerst niet worden afgeschaft, daar de minister meent,, dat andere belas tingen O. a, die op het zout moeten voorgaan. Sommige afgevaardigden schijnen nu voornemens te zijn zelve het initiatief te nemen, om de afschaffing van het. zegel toch zoo spoedig doenlijk mogelijk te maken. Ook de nieuwe wet op de drukpers zal nog wel. wat op zich. laten wachten. Boppard. De geestelijkheid schijnt voornemens te zijn na- de aaumetkingen, die de minister Balk zich veroorlbofd heeft te- maken op, de excommunicatie en. na de mededeeling dat hij het uitspreken van den ban niet zou toestaan, wanneer hij eenigen. invloed kon uitoefenen op de maatschappelijke positie der geban- nenen, toch wat toegeefelijker geworden te zijn. Immers de godsdienstleeraar Beyroth, die, zooals we vroeger mededeelden, op> het Paaschfeest weigerde de mis te bedienen in tegenwoordigheid van. de antiinffallibi- listen Knoot en Eeinkens, heeft nu déze godsdienstige plechtigheid vervuld in tegenwoordigheid van beide heeren. Een-feest in-cle-keuken.. De Tribune verhaalt het volgende: De vrouw van een aanzienlijk burger van Ber lijn, liet dezer dagen aan eenige vrienden haar huis zien. Toen men nu ook in de keuken kwam, merkte een der aan wezigen op, dat dit vertrek uitstekend geschikt zouzijnom een groote partij te geven. De dame des huizes nam dit denkbeeld terstond over, en beloofde er gevolg aan te geven. Eenige dagen daarna, kregen alle vrienden eene uitnoodiging tot een koffie-prié in de keuken, met het verzoek zich voor die gelegenheid- in een- daar passend kostuum te-vertoonen-. Men-vond'dit algemeen zeer aardig en allen gaven aan het verzoek gehoor. Dientengevolge verschenen op aangewezen tijd en plaats een aantal heeren en dames uit de hoogste standen, de dames- als keukenmeisjes,, kameniers,, melkboerinnetjes, fruitvrouwen, en soortgelijke van allerlei natiën, de heeren als koetsiers, portiers, koks,, hofmeesters enz. Een van de dignitarissen der stad was een voerman en zijne vrouw, eene Elzasser boerin.. Men zat aan houten tafels. Er was koffie en bier te krijgen. Het souper bestond uit'aardappelen mét spek en kalfskarbonades. Te midden der ongewone vroo-, lijkheid kwam een postbode met pakjes aan ieders adres binnen, waarin een geschenk, dat in overeen stemming met den eigenaardigen vorm der feestviering was. Zij, die geen kostuum droegen, zaten als //hooge bezoekers" op een afzonderlijke bank. Toevallig kwam een bloedverwant yan de familie juist onverwachts binnen, toen het feest in vollen gang was. Natuurlijk moest men hem eerst' alies uitleggen voor hij -wilde gelooven, dat hij- niet in een krankzinnigengesticht verzeild was. - Sedert den -8sten April jl. werd te Groningen een oppassend jongeling, stuurman aan boord van het schip Lubbegiena, welk schip toen lig gende was in liet Keitdiep buiten deKranepoort aldaar ver mist. Desavonds eenigen tijd bij een vriend* vertoefd heb bende, vertrok hij van daar omstreeks 10 ure, ten einde' zich aan boord te begeven. Hij kwam daar-echter niet en alle aangewende pogingen om hem- terug te vindeii, - mislukten. Men vermoedde algemeen, dat hij,-ten gevolge van het stormachtige weder van dien avond en door duisternis misleid, in het water was geraakt en alzoo zijn jeugdig leven had verloren. Dat ver moeden is dan ook bewaarheid. Heden morgen (23 April), omstreeks 6 uur is zijn lijk gevonden in het Rëitdiep, nabij Kostverloren aldaar. Te Onstwedde is iemand, met paard en wagen op hol geraaktde man viel er af, onder den wagen, maar kwam er met een gekneusde heup en dito1 schouder af. Het paard werd in Onstwedde opgevangen en de wagen was, erg beschadigd, aan de leuning van de over de Mussel-A liggende brug blijven hangen. Den volgenden da^ gingen de paarden van een landbouwer te Wessingë- huizenr die al meer zulke kunstjes vertoond hadden, ook aan den haal. Ook dit liep echter nog al goed af de wagen sloeg eincfelijk in eene sloot, dè knecht er nf, zonder veel letsel te bekomen, en de paarden kwamen er, als gewoonlijk, met ongeschonden huid af. Hoogst droevig liep echter een dergelijk ongeluk af. Een paar uren nadat een ander landbouwer aan het hollen was geweest in. eene koets, met één paard bespannen, maar door eén welgeslaagden sprong, aan het hem dreigende gevaar ontkwam,, gingen de paarden met welke zijn. zoon van. het lancl naar huis keerde, door, en bij'diens pogingen, om achter van den wagen af te komen kwam. hij ongelukkig met liet hoofd op de harde klinker - steenen terecht, hetgeen eene zoo erge hersenschudding veroorzaakte, dat hij, na in dé ouderlijke woning ge dragen te zijn,, binnen eenige minuten stièrf. I)e- z/Waeht am K-hein" doet de reis om. dé wereld. ITet lied' wordt thans zelfs gezongen in. Australië,'niet alleen gelijk men zou dénkeu door .Duitscliers, maar óok door inboorlingen in hunne moedertaal. Een dagblad, 't welk te Honolulu verschijf it, bevat ih zijn nummób van de maand Maart de Wacht, in 't En^elsch en in t Hawaisch vertaald. Daarboven* prijkt het portret van. keizer Wilhelm met het bijschrift „Emepera- Uilama I o Gbrmmiia" en dan- volgt de melodie van het Duitache krijgslied, dat-in 't.Hawaisch aldus luidt O; me he kui hekili no Pii me na nafta ke kaïkoo,. 'Nawai ka Kine e kiai? Jawai ia liana koa maikai Aina Mak.ua, mai makau E, paa. kou- Kine, paa« a mau.. Men beproeve-'teens te-zingen. Zierikzee,. gearriveerd: 25 April. Wensleij dale, William Davis, Bone, Dordt. Uitgezeild: 20 April. Ann,. Joseph Jones.. 25 Burger, L. v. d. Laan, beiden naar Sunderland. 15 ff Maasnymph T. Vogelzang, Cardiff, allen vanj I. Zierikzee. Va.k L9 tot en met 26 April. Geboren Eène dochter van P. K. Phernambucq.en N. Trouw. Eene dochter van P. Bijkerk en A. Hoogerheide. Eene dochter van J. de Vlieger en M. Legemate. Eene dochter van H. M..de Kuiter en W. Lodewijk. Eene dochter van J.. J. Doeléman en N. van der Jagt.. Eene dóchter van G. Keijzer en K. Wallast. Gehuwd: W. Weecla,- jra., en-TV. Anthennisse, jd. F. J. Koothaert, jm., en G. A. Paulussen; jd. J. Hanse, jm:, en M. Stoel, wed. O v e rl.e-d e n .- E. van der Stam, oud 35 j., vrouw van W. Douw.. C. Goedegebure,.oud. 5 j., z. J. Grave lijn, oud 62 j., man van A. Koopman.. P. Wetting, oud 42/2 m., z. E. Smidt,.oud 18 j., jm. C. Hendrikse,. oud 70 j., wed. A. van den Bout.. A. Kramer,, oud bijna 3 j., z. L. Buijse, oud. 10 j., z.

Zierikzeesche Courant | 1872 | | pagina 3