Het stoomschip //Prins Hendrik," van Batavia naar Amsterdam, is gisterenavond binnengekomen te Dou- arnenez bij Brest, om kolen in te nemen wegens zwaar stormweer. Verleden Dinsdag is Lent's drijvend paardenspel te Botterdam aangekomen. De hoofdeondueteur D. en de conducteur S., beiden te Meppel woonachtig, in dienst bij den staatsspoor wegen Groningen-Zutphen, zijn uit hunne functiën ontslagen, wegens het vervoer van personen, zonder plaatskaarten. De hoogbejaarde ouders van den beroemden Deen- schen componist Niels W. Gade hebben dezer dagen hun diamanten bruiloftsfeest gevierd. Groningen, 19 April. Bij de aanzienlijke hoogte, waartoe het aantal kweekelingen aan het instituut voor doofstommen alhier is geklommen en die in de laatste jaren steeds is toegenomen, zijn de gebouwen der in richting slechts ter nauwernood voldoende gebleven om ze behoorlijk te bevatten. Bepaaldelijk was het schoolgebouw, gesticht in het jaar 1807, toen het instituut slechts 52 kweekelingen telde, voor het tegenwoordig aantal (161) veel te klein géworden. Dat gebouw voldeed bovendien ten aanzien van licht en lucht volstrekt niet aan de eischen, die man thans aan goede schoollokalen stelt. Daar het nu groote herstellingen noodig had, heeft de directie raadzaam geoordeeld het door een grooter gebouw te vervangen, het welk ook voor de tegenwoordige verdeeling in klassen veel doelmatiger zal zijn ingericht. Van dat nieuwe gebouw werd heden de eerste steen gelegd door den voorzitter der hoofddirectie, den heer J. W. C. Baron Van Ittersum, in tegenwoordigheid van het hoofdbestuur, de onderwijzers en leerlingen. De heer Van Ittersum richtte daarbij een toespraak tot den ontwerper van het plan, den heer stadsbouwmeester J. G. Bensekomden aannemer timerman J. P. Frijborg; de onderwijzers, die in het nieuwe gebouw werkzaam zullen zijn en de leerlingen, die er hun opleiding zullen ontvangen. (Gr. Cl.) Men leest in het mail-overzicht van het Bat. Handelsblad //De berichten, die na het vertrek der vorige mail over den watersnood op Java, vooral te Samarang, zijn ontvangen, luiden allertreurigst. Te Samarang was het zoo erg, dat op 5 dezer geen enkel nieuwsblad verscheen; een groot gedeelte der stad stond onder water; bruggen zijn" daar weggeslagen, de spoorweg, is beschadigd, een landhoofd scheurde, toen een trein over een duiker reed, zoodat de locomotief en een bagagewagen naar beneden zakten en geruimen tijd zijn blijven hangen, In het Kendalsch is veel suikerriet omgewaaid, want de zware' regens gingen gepaard met even zware winden, zoodat men hier en daar een tem peratuur had als op een stormachtigen voorjaars- of herfstdag in Nederland. Van bestuurswege wordt het mogelijke gedaan om in de eerste behoeften te voorzien. Het spreekt van zelf dat men te Samarang op nieuw en ernstig aandringt op verbetering in de middelen van waterafvoer, tot welk doel een adres aan den landvoogd circuleert, dat reeds van eenige lionderde handteekeningen is voorzien. Hier heerscht sedert eenige dagen drukkende hitte. Hit het Malaugsche wordt gemeld, dat zware winden, daar geduchte schade aan de koffieboomen hebben aangericht. De gouverneur generaal heeft dezer dagen de aan vragen om woeste gronden, opgedolven uit de zwaar bestoven en omvangrijke nalatenschap zijns voorgangers, onder handen genomen, zoodat de aanvragers weldra een antwoord op hun verzoeken te gemoet kunnen zien. Gisteren verscheen voor de rechtbank te Botterdam een twaalftal jongelieden van 17 tot 29 jaren, uit de gemeente Maasland, die met blijmoedig gelaat de zaal binnentraden, getooid met oranje- en vaderlandsche kleuren, als gold het een feest. De terechtstelling was echter een gevolg van eene verkeerde wijze van feest vieren op1 April 11. Op dien dag waren bij een bouwman dier gemeente de ruiten ingeworpen en was het huisraad stuk geslagen. Volmondig bekenden de beklaagden hunne schuld. Zij hadden zich des morgens naar de woning van bedoelden bouwm an begeven en hem toegeroepen dat hij moest vlaggen, doch zij be kwamen geen antwoord, waarop zij de ruiten hadden ingeworpen. Daarop werd de Nederlandse he driekleur met een oranjewimpel uitgestoken. Later op den dag. bespeurden zij, dat men de kleuren der vlag had om gekeerd, zoodat het blauw voor en het rood achter hing en dat de oranjewimpel was verdwenen dit heeft beklaagden aanleiding tot hun vernielingswerk gegeven. Ook beweren zij dat de schoonzoon van den benadeelde hen had uitgetart op het erf te komen zoo zij durfden, waaraan zij toen gevolg hebben gegeven. Ook bij een anderen bouwman zijn daarna ruiten ingeworpen en is het huisraad vernield, omdat deze niet vlagde. Het requisitoir strekt tot veroordeeling van 10 bekl., ierder tot eene cellaire gevangenisstraf van tien dagen en eene boete van 5,50, wegens verbreking van af sluiting en- het opzettelijk toebrengen van schade aan eens anders roerende eigendommen, en tot vrijspraak van 2 beklaagden. De daaropvolgende zaak was van denzelfden aard. Vier arbeiders hadden te Waddinxveen om dezelfde reden, de ruiten ingeworpen en huisraad vernield bij iemand, die volstrekt niet wilde vlaggeu, en eeu per soon geslagen die de oranjekleur niét droeg. Daar was het echter heviger toegegaaneen der beklaagden was door een geweerschot aan het hoofd verwond geworden en zwaar bloedende weggedragen. Tegen den 1ste bekl. werd eene maand en tegen de overige tien dagen cellulaire gevangenisstraf en ƒ5,50 boete gerequireerd. In beide zaken .Dinsdag uitspraak. Naar wij vernemen heeft Z. M. de Koning inge- teekend voor 2 Ex. van het Gedenkboek der Neder- landsche feesten op 1 April, getiteldBrielle's her inneringsdag van 1 April 1872. In de vorige week is tot lid van het Zeeuwsch genootschap van wetenschappen o. a. benoemd dr. H. E. Molzer, hoogleeraar te Groningen, en tot lid der vereeniging voor de statistiek in Nederland de heer W. J. van Gorkoin te Groningen. Van regeeringswege zijn thans aan de ijkkantoren mo dellen verstrekt der ijzeren gewichten, die beschouwd moe ten worden als normale modellen ter uitvoering der voorschriften van de wet. De 1ste Juli is bepaald als het tijdstip waarop de modellen als typen van de te ijken nieuwe gewichten zullen geldeu. Men meldt ons uit Leeuwarden dd. 22 April- Naar men verneemt, is, behoudens enkele daarin misschien te ontstane wijzigingen, het verblijf van Z. M. in deze provincie hoofdzakelijk geregeld als volgt Zondag 12 Mei, aankomst te Leeuwarden over Wolvega en Heerenveen, per spoor, in den namiddag. Maandag 13 Mei, audiëntie te Leeuwarden, inden voormiddag, 's Avonds aldaar illuminatie. Dinsdag 14 Mei, bezoek aan deze of gene open bare inrichting. Omstreeks half elf uur vertrek van Z, M. per spoor naar Harlingen. Kort oponthoud te Franeker, Te Harlingen bezichtiging der nieuwe havenwerken enz. Diner van wege het Gemeente bestuur. 's Avonds per spoor terug naar Leeuwarden. Woensdag 15 Mei, den geheelen dag te Leeuwar den. Verder bezichtiging van instellingen enz. en bezoek in den Prinsentuin, 's Namiddags harddraverij met paard en chais van wege de provincie. Daarna diuer eu waarschijnlijk vuurwerk van wege de gemeente. Donderdag 16 Mei, rijtoer over Bergum en Dragten naar Beesterzwaag, Dejeuner te Bëetsterzwaag bij den heer dr. Luhsingh Tqribfceos, burgemeester. Van daar over Gorredijk naar Heereuveen (Schoterland) en naar ,t Oranjewoud. Diner aldaar bij den heer H. W. de Blocq van Scheltinga.> V Avonds welligt illuminatie en vuurwerk te Heerenveen. Na afloop daarvan per spoor terug naar Leeuwarden. Vrijdag 17 Mei, na een bezoek der weekmarkt te Leeuwarden, rijtoer over Lekkum, Oenkerk en Binsu- mageest naar Dockum. Vervolgens naar Driesum. Déjeuner aldaar bij den burgemeester, baron van Sijtzama. Wijders naar Veenklooster, alwaar diner bij den baron van Heemstra, 's Avonds over Buiten post per spoor terug naar Leeuwarden. Zaterdag 18 Mei, rijtoer van Leeuwarden over Dronrijp en Wommels naar Bolsward. Van daar naar Sneek. Verder per stoomboot naar Joure. Diner aldaar bij jhr. mr. P, B. J. Vegilin van Claerbergen. ,s Avonds over Heerenveen naar Leeuwarden terug, per spoor. Zondag 19 Mei, 's voormiddags kerkgang. In den namiddag vertrek per spoor naar Groningen. Gisteren trokken er door het dorp Borger 23 land verhuizers uit de gemeenten. Sleèn en Emmen naar Amerika. Gedurig gaan uit die dolpen menschen naar de Nieuwe Wereld, om hun geluk te zoeken. Het zijn meest personen, die eerst in. de nienwe veenko loniën aan het Oranjekanaal en dé verlengde Hooge- veensclie vaart hun voordeel hebben gezocht, maar niet gevonden. The Ceylon Times van 22 Maart behelst een artikel, naar aanleiding van het verblijf van de Pms van Oranje der stoombootmaatschappij Nederland te Point te Galles. In dat artikel woret het bijna een wonder genoemd, dat het schip de haven heeft kunnen bereiken, met slechts één blad, in plaats van vier, aan de schroef; maar nog wonderbaarlijker heet het, dat de gebrokenc bladen werden vervangen door de nieuwe, welke het schip aan boord had, niettegenstaande de ongunstige ligging der haven, het gemis van een dok en zelfs van de gewone middelen tot herstel, welke in andere havens meestal aanwezig zijn. Groote lof wordt toegebracht aan kapitein Braat, die met de volharding //aan zijn volk eigen" deed, wat hij plicht aebtte, toen hij eenmaal zijn besluit had genomen. Er waren er genoeg, die twijfelden of de reparatie kon worden verricht door het personeel. dat hij tot zijne beschikking had maar het ver trouwen dat hij allen, ook de passagiers, inboezemde, werd niet beschaamd. Als een bewijs van de goede verstandhouding tusschen den kapitein en de passa giers wordt gewezen op het feitdat geen enkel mede reiziger met een andere gelegenheid vertrok, en dat. niemand gebruik maakte van de stoomboot, welke de ledeilandsche consul aanbood ten behoeve vau hen,, dié ongeduldig werden over het oponthoud, of het vertrouwen in hun eigen stoomboot vérloren. Toen de Prins van Oranje weder gereed was, kwamen de reizigers allen weder bijeen, uit Colombo, Kandy, en andere gedeelten van het eiland waar zij zich hadden opgehouden. Ook de Collector of Customs en andere beambten worden geprezen wegens de goede schikkingen, door hen gemaakt, en den ijver en de voorkomendheid, door hen betoond bij het bergen van een gedeelte der lading, dat ontscheept moest worden ten behoeve der reparatie aan de schroef. Diepenveen, 23 April. De beetwortel-suikerfabriek te Lemele heeft thans in de aan den IJssel gelegen gemeenten tal van bunders land (van de gemeente Deventer slechts 120 bunders) voor eenige jaren in huur. Wel worden hooge huurprijzen betaald, doch de cultuur levert over het geheel ook zeer gunstige resultaten op. Meer en meer blijkt liet, dat de IJsel streken bijzonder voor het verbouwen van beet wortelen geschikt zijnvooral de qualiteit der vruchten wordt zeer geroemd. verschillende streken ciezer provincie vooral in de omstreken van Zwolle, moet nog eene groote massa hooi, tot het voorjaar bewaard om het dan met meer voordeel te verkoopen, aanwezig zijn. De vraag naar dit artikel was in de laatste weken uiterst gering, doch sedert eenige d«gou moeten er ver scheidene partijen afgeleverd zijn fcege 30 a 35 per 1000 kilo's; een prijs, dien men om dezen tijd van het jaar vrij laag mag noemen. De gunstige toestand der weilanden (veie boeren hebben het jonge- en melkvee al buiten) is zeer zeker oorzaak, dat de hooihandel zoo weinig geanimeerd is. De treurige toestand, waarin een onzer voornaamste tooneelspelers, namelijk dc heer Peters, verkeert, is waarschijnlijk aan de meesten onzer lezers, bekend volslagen krankzinnig wordt hij in bet gesticht te Delft verpleegd. Maar ook zijn gezin is door deze ramp van zijn verzorger beroofd, en reeds worden door kunst vrienden op onderscheidene plaatsen pogingen aange wend, om eenigzins in de behoeften te voorzien. Ook de rederijkerskamer Jan v. Beers te Utrecht heeft besloten tot dat doel in deze maand een opvoering' in den schouwburg te geven, waarvan de opbrengst in handen der commissie te 'sllage zal worden gesteld. (Bed. W.) Bij de begrafenis van hei stoffelijk overschot van- Mr. C. W. J. baron van Boetzelaer, te Utrecht, was gisteren een onafzienbare menigte uit alle rangen eu standen tegenwoordig men merkte op den commis saris des konings, de meeste leden van 't gewestelijk en gemeentebestuur, van prov. staten en gemeenteraad den griffier der staten en den secretaris der stad, de commissie voor 'tAsyl, hoogleeraren in de godgeleerd heid, predikanten en ker.keraadsle.den. Het lijk werd. door diakenen grafwaarts gedragen de onderwijzers bij de hh. v. Lummel eu Vos voerden inmiddels een treurzang uit. Aan 'tgraf spraken Ds. van Hoogstraten, het lid der Tweede Kamer Mr. Mackay, het lid van ged. staten Mr. A. J, van Beeck Calkoeu, Ds. Massdijck van Brussel, die met een ouderling herwaarts was gekomen, om bij de treurige plechtigheid tegenwoordig te zijn, en Dr. N. Beets, die een gedicht voordroeg. Mr. C. Th. baron van Bor .meester, van de Bildt, sprak in enkele woorden den dank der familie- uit voor de eer, den overledene zoo ruimschoot? bewezen. Ten slotte werd door de verzamelde rnenigts gezang. 187 vs. 7 aangeheven. (U. JD.) Buitenland, Spanj e De Carlistische opstand is uitgebarsten. De regee- ring hoopt «eer, dat het zijne majesteit don Carlos moge behagen zioh zeiven te steiler aan 'net hoofd zijner troepen, opdat zij de gelegenheid moge krijgen, die zij met beide handen zal aangrijpen oic. eens en voor altijd een einde te maken aan deze dwaasheden, die het land op veel meusehen- levens en veel geld te staan komen. En alle menschen, die 't wel meenen met Spanje, mogen vel wensohen, dat de hoop der regeering vervuld worde. „Een man, die zonder eenige hoop op goeden uitslag den vrede, het geluk en het leven zijner landlieden op 't spel zet is gevaarlijker dan een dolle hond," schreef iemand dezer dagen, en dat is v.aar. Don Carlos is bepaald gek. Niettegenstaande bij de verkiezingen slechts een zeer klein aantal (35) Carlistische candidaten I gekozen zijn, niettegenstaande iedereen weet, dat deze

Zierikzeesche Courant | 1872 | | pagina 2