XlilllkZIISdll COURANT vo«r hrt irroodis- seneat Zierikaee. 1872- No- 38. Woensdag 24 April. 75ste jaargang. NIEUWS- en ADVERTENTIE-BLAD Hoe hebben wij het mi? Doze Courant verschijnt DINSDAG en YE LTD AG avond, uitgezoud^rd op FEESTDAGEN. Prijs per drie maanden ƒ1.Franco per post 1.- Afzonderlijke nommers 5 cent., met Bijblad 10 cent. PEIJS DEE ADVEETENTIENr Per gewonen regel 10 cent. H u w e 1 ij k s - Geboorte- en Doodberichten van 6 regels 60 cent. Dienstaanbiedingen van 1-5 regels, raits contant betaald, 25 ct. Aiie stukken, de redactie betreffende, gelieye men uiterlijk een dag' voor de uitgave in te zenden aan den uitgever 13. LAIvEAHAX. Advcrtentieu worden ingewacht tot 's namiddags 3 ure. Advertentie* en Abonnementen worden voor DuitschlaruLOostenrijk en Zwitserland aangenomen door de HIT. HA A SEN STET N VOGLEE, te Hamburg Lubek, Frankfort ajM., BerlijnLeipzigDresden, Breslan, Keulen, Stuttgart, Weenen, Vraag, Bazel, St. Gallen, Geneve en Lausanne. In 't Niéuws van den dag van den 22 April tornt voor oen ingezonden stukje, luidende als volgt i „Uit goede bron put ik bet bericht, dat ZD. Hw. de bisschop van Haarlem geenerlei in structie noch aanbeveling betreffende deelneming af onthouding bij het feest van 1 April aan zijne geestelijkheid heeft laten uitgaan. (get.) J. A. Alberdingk Thym." Hoe bobben we het nu, en waar moet het nu been? Ieder herinnert zich nog hoe, wel te elfder ure, maar dan toch nog vóór 1 April, de dagbladen 'tbericht verspreidden, dat de bisseh v. n Haarlem de geestelijkheid in zijn diocees had aangeschreven, zich bij de feest viering aan te sluiten door te vlaggen, te illu- mineeren. enz Ook zal men zich nog wel herinneren da; dit bericht een goeden indruk iOtakte en de «panning er gewis hier en daar wel door verminderd is. De castoor van den Briel, die zich eerst had terugtrokken, trad weêr toe en zat zelfs aan bij 't feestmaal, hoewel er maar zoo weinig plaatsen beschikbaar waren en ieder couvert daardoor een groote beteebenis verkreeg. Wij zeggen niet te veel als we meenen dat vele Katholie ken ook met minder vooroordeel de feestviering beschouwd zullen hebben en bijgedraaid zijn, zeker niet tot hun spijt. En ziet, daar ont neemt de heer Alberdingk Thym ons nu ook nog de illusie, dat ei toch ook wel Katholieke ÏSefkTSOgdeu zijn die de beteekenis van een nationaal feest weten te beseffen niet alleen, maar -;r zelfs hun instemming mede betuigen 'ito dar. -?)t >ok tegelijk nog die andere illusie tv-v, dit, zelfs door de conservatieve pers vecht is dat nl. alles nu maar blauw, blauw moet gelaten worden, omdat 'tnu toch voorbij is on althans zonder erger gevolgen schijnt te zullen blijven. Niet alzoo de beer Thym. Is 'tniet alsof bij met dat ingezonden stukje van een paar regels vffl zeggenlaat ons de zaak warm houden! En wè! zal zo op len duur warm worden, al was 't enkel door ;ie wrijving ten gevolge van 'tgedurig wenden en draaien. Volgen wij de verschillende stadiën eens: le Niet meedoen; want 't is een protestantsch feest2e Nu, 't is wel geen uitsluitend protestantsch teest, men kan er das vel vrede mee hebben, dat 't gevierd wordt door wie willenmaar toch, gij katho lieken, ontbond' n! 3e Wij zouden haast kunnen meedoenwant de honing doet zelf ook mee, maar toch4e Doet maar meêvlagt en illumineert maar! Waartoe zöudt ge u ver zetten tegen een feit, dat bijna 'tgekeele volle u op de straat in luide galmen verkondigt! (Ondertasseher: viert op den len April geheel Amsterdam feest, zonder eenige notitie te nemen van den heer Thymgeen ruit wordt er zelfs bij hem ingegooid.) 5e. Uit goede bron wordt het bericht geput, dat de bisschop van Haarlem geenszins gezegd beeftdoet inaar mêe Warm houden dus, schijnt de leus te zijn, warmhouden Wat zal het 6e stadium te aanschouwen ge ven Zal 't misschien zijn, dat er in't geheel geen feest gevierd is op den len April 1872 Binnenland. ZIEEtKZEE, 28 April. Bij kon. besluit is belast met de waarneming der betrekking van rijks-advocaat in Zeeland Mr.W. A. van Hoek, advocaat te Middelburg. Z. M. heeft aan L. Mulder, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend uit zijne betrekking van inspecteur van het lager onderwijs in de provincie Utrecht. Tiiolen, 19 April. Sinds de vorige week komen in deze gemeente eenige gevallen van pokken voor. Voor den hoogen raad, rechtdoende in revisie, zijn Vrijdag de pleidooien gevoerd in de zaak van de Zeeuwsche stoomvaart-maatschappij, die wegens het vergaan van hare stoomboot //Stad Ylissingen no. 2" in het vaarwater van den staat, nabij Stavenisse, eeu actie tot schadevergoeding tegen den staat instelde. Zooals men weet heeft de hooge raad vroeger dien eisch ontzegd. Het prov. gerechtshof van Gelderland heeft eene gewichtige beslissing genomen, namelijk dat, wie in Gelderland het algemeen tiendrecht heeft, geen tiend van beetwortels kan vorderen. {N. Arnh. Ct.) Het college van schepenen te Antwerpen heeft aan de tooneeldirecteurs de order gezonden voortaan bij de repetitiën niemand toe te laten dan wie tot het too- neelgezelschap behoort. Aan Z. M. den koning ziju gisteren de eerste aardappelen van den kouden grond door Jacobus Krijger, tuinier en hovenier te Naaldwijk, aangeboden. Eene visscherspink van Katwijk aan Zee is bij Vlie land op het strand aangespoeld. De bemanning moet verleden Maandag of Woensdag in de golven zijn omgekomen. Bij het binnenzeilen in het Vlielandsche gat moet het vaartuig, toeb'ehoorende aan den lieer Hnbrecht' Maarle, stuurman Pieter Duivenbode, zijn omgeslagen. Uit Meppel meldt men Tusschen onze medici alhier is eene heftige strijd ontstaan over het eonstateeren van een geval van roodvonk ten huize van een slager, waarbij zelfs de overkomst verzocht werd van den provincialen inspecteur voor Overijsel en Drenthe, den lieer dr. Lubach, die evenals de fungeerende medicine- docter C. v. d. Boon en zijn collega dr. Stoffels, heeft verklaard, dat van genoemde ziekte geen spoor aanwezig was, niettegenstaande door den stads-geneesheer, den heer B. H. ten Eaa, op last van het plaatselijk bestuur naar bedoeld gezin gezonden, de daar aanwezige ziekte voor roodvonk was verklaarddit was toen, volgens politiie-reglement, aan de woning kenbaar gemaakt. Het volgende bericht is van Z. M. gezantschap t(? Parijs bij het ministerie van binnenlandsclie zaken ontvangen //In het niet officiële gedeelte van het Journal officiel van den 15den April is eene mededeeling opge nomen, houdende kennisgeving dat 'tbezit van een pas poort niet meer verplichtend zal zijn voor de toelating in (lit Eijk langs de Fransch-Belgiscbe grenzen, en de zijde der havens van het Kanaal. De reizigers zullen aldaar voortaan toegelaten worden tegen opgave hunner namen en teekening op de registers der grens-politie- kantoren." De beroemde danseres Taglioni, die, een vijf-en- twintig jaren geleden, 11a geheel Europa in verrukking te hebben gebracht, in 't huwelijk trad en 't tooneel voor goed vaarwel zeide, geeft thans privaatdanslessen te Londen. Zij ziet zich daartoe gedwongen, omdat de jongste oorlog haar 't grootste gedeelte haver bezittingen deed verliezen. De Amsterdamscïte Courant deelt mede, dat de werklieden der werf, die zich op hoogst ongepaste wijze over den Koning hadden uitgelaten, met acht dagen schorsing zijn gestraft, en clat zij onder het storten van tranen, hun bewijs van lidmaatschap der internationale hebben verscheurd. Volgens eene mededeeling van dr. Kane, den bekenden Noord poolreiziger, verliest sneeuw, op 40 graden onder de nul van Fahrenheit, de eigenschap van glad te zijn. Hij ondervond zeer veel moeite op die temperatuur om de sleden te doen voortbewegen en vergelijkt het bij het voorttrekken er van door droog zand. In het begin dezer week werd te Harlingen door een visscherskaag een zeer groote kabeljauw aangevoerd,, die door zijn omvang bovendien de aandacht trok. Men schudde het beest uit en nu bleek het, dat hij in de ben der kaag twee schelvisschen (die nog leefden) en eenige scholletjes had ingeslokt, terwijl later werd bevonden dat hij nog andere half verteerde visch in zich had. Men schrijft uit Brielle aan het Vaderland: //Gij herinnert u, hoe de N. Bott. Ct. omstreeks de helft der vorige maand met grooten ophef melding maakte van het feit, dat de eerste zeestoomboot (de Richard Young, van de Great Eastern Bailway Company, varende tusschen Botterdam en Warwich) den nieuwen Maasmond was gepasseerd en hoe die stoomboot kort daarna door een paar andere werd gevolg. Die booten zijn echter geen van allen voor de tweede maal door die courant onder den langs den nieuwen waterweg aangekomen en vertrokken schepen vermeld, om de eenvoudige reden dat zij aan een proefje genoeg hebben gehad en sedert steeds weer haar weg hebben gekozen door het Brielsche Gat. Daarentegen maakt de N. Bott. Cour. dagelijks melding van de aankomst en het vertrek der le Maassluis behoorende vischloggers. Deze gaan door den nieuwen Maasmond, maar voor de overige schepen, ook van geringen diepgang, blijft tot dusver deze weg onbruikbaar, terwijl de loodsen dien zorg vuldig vermijden uithoofde van de hevige deining binnen de hoofden." Gedurende het jaar 1871 zijn er door de 271 thans bestaande branderijen te Schiedam - welk aantal met 4 in genoemd tijdperk vermeerderd is - gestookt: 371 483 hectoliters gedestilleerd. Hoewel deze hoeveelheid

Zierikzeesche Courant | 1872 | | pagina 1