begroeting van hot Evaiig. Luth. A mbèafcuur over 1871. De rekening van het fonds voer verminkte èn ge kwetste leden der brandweer over 1871- wordt gesteld in handen der lieeren Zuurdeeg, Koole en Jbr. Mr. Scliorer, tot onderzoek en rapport. Bij monde van den heer Mr. Fokker wordt namens de Commissie adhoc rapport uitgebragt op de rekening Van de Oommissie voor de bewaarscholen en van de Commercie-verf strekkende tot goedkeuring. Aldus be sloten. (B-i het laatste rapport wordt het presidium waargenom i door den heer Mr. Fokker). Komt iu behandeling het kolder van den Hoofde- 1 ij ken. Omslag voor 18 72. De openbare Vergadering verandert in eene met gesloten deuren. Na heropening wordt de zitting tot nader te bepalen tijd verdaagd en sluit de Voorzitter de Vergadering. Ingezonden stalïken. Mijnheer de Redacteur Toevallig kreeg ik zoo even de Zierikzeesche Nieuws bode van gisteren in handen, waarin ik, onder den weidschen uaatu van //Zierik/.ec in 1572",een ingezonden stuk aantrof. Jongens dacht ik daar zullen we zeker iets uit onuitgegeven bescheiden in vernemen. Iets pittigs Dit was eene billijke verwachting, niet waar doch mis hoor Val in slaap was de preek. De vier eerste - en de tien laatste regels alleen zijn door den ipzender aaneengelijmd, maar grootendeels onwaar. Het overige - 'tis U ongetijfeld ook even als velen in 't oog gevallen - is een ongelukkig' uittreksel uit tic //Crónijk van Zierikzee, door J. de Kanter, Pkil.z." en wel van bl. 82129. Als het schrijvertje dit er nu bij had gezet) dan zou ik niets van zijne onhandige letterkundige strooperij gezegd hebben, doch nu hij dit blijkbaar opzettelijk v/cgen heeft, cn dus eeu schijn van geleerdheid wil - nemen, nu mag ik liem dat onschuldig genot niet g en wil ik hem even meededen dat de geschiede- ui Zierikzee aan te velen bekend en de kroniek i in te veler handen is, om te meenen dat men id met zulk. een prul pleizier kan doen. Het 'alleen dienen om onkundigen te verschalken, of boerenarbeider te doen zeggen Waar haalt de het van daanDe eenigszins geoefende haalt ilijdend de schouders op over de kraai die met -venvec-eu pronkt, n nu nog iets. Ju 't begin zegt Kanter's extract- er niet zonder gezwollenheid, wie weet hoe lang laarop gezeten heeft: - Weldra zal Zierikzee her- Ken, dat het 800 jaren is geleden, toen het van het fansehe juk werd verlost. Jammer dat dit niet op ..1 is. Eu aan het einde van zijn strooptocht - ''Har vermoeid - Ziet dan r in korte woorden een nets gegeven van hetgeen in dezen zomer hiel" ter bv.ede waar anders zal worden herdacht. Naar ik meen zijn dit groote leugens. De commis sie die hel aanstaande feest organiseert schrijft toch aan luit hoofd van haar programma Plan van een gecostumeerden optocht, i.e houden binnen Zierikzee, ter herinnering aan Nederland s bevrijding van Spanje» En zóó is het ook dacht ik, en als dit nu waar is, dan is de inzender de plank heeiernaal mis. Het zou i(Ook eene dwaasheid zijn om m Juli 1872 te herdenken dat het 300 jafei* geleden is dat Zierikzee van de Spanjaarden werd verlost, terwijl diezelfde kroniek - cie extract-maker fcijke maar eens verder - zegt dat dit eerst in -Nov ti 7C olaafes had. Als ik nu dwaal meld het dan as je blieft aan den voet dezes, of in uw volgend nommer. Ren can de vele ingezetenen van 19 April 187 2 Zierikzee, die de kroniek van de Kanter heeft. Binnenland. ZIERIKZEE, 19 April. De regering heeft een wets-ontwerp ingediend, trekkende om de provincie Noord-Brabant toe te ten tot den afkoop der binnen hare grenzen be gaande dijkstollen op de groote wegen, tegen jaarlijksche italhig v,"i eene som van ƒ22,000. De jaarlijksche voopsom is verschuldigd zoolang er in andere pro- -ijciën op de rijkswegen door liet rijk of krachtens ,s.,cessie vaft her nft. tolgeld wordt geheven of in plaats daarvan dooi .-luiere besturen aan 's rijks schat kist vergoeding wordt gegaveu. Wanneer deze ft koop is tot stand gekomen, worden do rhkstoffen op de groote wegen in de provincie Noord-Brabant door de regering opgeheven. Bij kon. besluit van den 24sten Februari, opge nomen in de Staats-Courant van gisteren, heeft Z. M., beschikkende op het verzoekschrift van Jan Foekens, wonende te Harlingen, HDs. bewilliging verleend op de acte van oprichting van de naamlooze vennootschap m Overijsselse/ie stoombootmaatschappij, te v-' ;l Het doel der maatschappij is f. ;_»a.a.'iU'.'";-W M-J ron en vee van mu'.r i - A of naar zoodanige plaatsen als de directie dienstig zal oordeelen te be- j vorderen, door middel van een voor die vaart geschikt schroefstoomschip, dat tevens tot zoodanige doeleinden gebruikt zal kunnen worden, als de directje in het belang der maatschappij dienstig zal achten. Het kapitaal bedraagt ƒ81,000, te plaatsen in aandeden van ƒ100. Men meldt aan de Standaard uit 'sHage: .Weldra vertrekt mg. Menricus Loos, aartsbisschop van Utrecht) naar Meliring, bij Augsburg, in Beieren, ten einde een houdertal kinderen te vormen, op ver zoek van den pastoor Rentfle. Van de 1400 personen, die zich te Mehringvan de Roomsche kerk hebben afgescheiden, hebben er 110-ft zich met den bovenge- noemden geestelijke tot' oeii gemeente. ZHW zal ook Bollinger, te Muucheu bezoeken, en waarschijnlijk ook bisschoppen wijden. De oud—katholieken worden door von Bismarck en de Beiersche regering zeer begunstigd. De bisschop Loos heeft een schrijven van von Luts minister van eeredienst, ontvangen, waarin exc. ver klaard heeft, dat de vorming en wijding door een vreem den bisschop volstrekt niet met 's lands wetten streed. Maandag voormiddag te ongeveer 11 uur is het koninklijk gezin uit Amsterdam naar 'sHage teruggekeerd. Vóór dat Af. vertrok, had de heer J. Hilleman de eer op het paleis den koning de plans en teekeiiingeii van den te verbouwen schouwburg voor te leggen en toe te lichten. Z. M. betuigde zijn te tevredenheid hierover en-gaf blijk van bijzondere belangstelling in deze zaak. De koning vertrekt aanstaanden Maandag naar het Loo. De onlangs te Groningen opgerichte vereeniging van timmermans- en metselaarsbazen, die in de vorige maand besloten heeft tot eene verhooging van het werkloon, heeft in hare vergadering van den 12den dezer weder een besluit genomen, dat de verbetering van het' lot van den werkman en tevens de wegne ming' van bestaadcle gebreken ten doel heeft. Met al- geraeene stemmen is namelijk vastgesteld 1) dat des Maandags door de leden der vereeniging geene knech zullen worden aangenomen 2) dat hunne knechten, die zich aan wangedrag of dronkenschap schuldig maken, gedurende veertien dagen bij geen lid van de vereeniging als knechten zufleu worden aangenomen, indien zij om bovengenoemde redenen zijn ontslagen 3) dat door ieder werbdas der vereeniging aan die knechten, die zulks verlangen, om welke redenen dan ook een bewijs van goed of slecht gedrag zal worden afgegeven, om dit bij aanvraag om werk te toonen, indien hij zich wendt tot een van de leden der ver- eeniging; zullende, ingeval hieraan niet wordt voldaan, hem geen werk worden verstrekt. De vereeniging telt thans reeds 53 leden. De Köln. Zeil. bevat eene correspondentie uit Am sterdam, waarin melding gemaakt wordt van liet drijven der ultramoutanen, hetwelk zoo treffend gebleken is bij het-Aprilfeest. De correspondent is van oordeel, dat, zoo de //zwarten" op die wijze voortgaan, in Holland de noodzakelijkheid moet ontstaan om de volkomen vrijheid der kerkgenootschappen eenigzins te beperken. Wij zien noch de noodzakelijkheid daarvan iu, noch de wijze, waarop dit zou kunnen geschiedden. Dat in streken, waar de zwarten den boventoon hebben, weg met Oranje!" is geroepen en de viering van liet nationale feest is belet, strekt hun wel tot hun Avel tot schande, maar het kan niet voorkomen worden door de vrijheid der kerkgenootschappen te belem- mereu. Het zou ook een slecht middel zijn aan de vijandschap tegen het vorstenhuis een einde te willen maken door eene verkorting van de gewetensvrijheid, waarop die beperkingen der kerkgenootschappelijke vrijheid toch altijd zou nederkomen. Het is dan ook volstrekt niet aan het katholieke kerkgenootschap of zijno inrichting te wijten, dat het gemeen in enkele streken des lands zulk eene afkeurenswaardige houding heeft aangenomen, maar aan lien, die de belangen van ons vaderland ten offer brengen aan hun vaderland over de bergen. Arnh. Ct. De koetsier N. M., te 's Gravenhage, die den 6den Maart jl. aan den Zuid wal een kindje overreed, aan de gevolgen waarvan dit spoedig is bezweken, werd heden bij vonnis der rechtbank alhier schuldig ver klaard aan onwilligen manslag, en, overeenkomstig den eiscli van het openbaar ministerie veroordeeld tot 45 dagen cellulaire gevangenisstraf. Blijkens eene mededeeling der Wurtembergsclie re geering is het consulaat van Wurtemberg te Samarang opgeheven. Buitenland. JD uitschland. Wij hebben bij meer dan eóne gelegenheid zoo uitvoerig mogelijk bericht gegeven over de door. Bis. marde ingediende wet op het sohooïtoei.ioht in Fi'uisseil en de verschillende pogingen door de Ultiamontanen in vereeniging niet de Conservatieven aangewend, om de aan neming te verhinderen of haar door ainendeeringten min ste onschadelijk te maken. Thans echter,nudeg'eestelijkheid staat voor het fait accompli schijnt zij bonne mine a nmnvais jeu te willen maken, Teil minste de bis schoppen, die te Fuida vergaderd zijn, om over allerlei kwësticn te beraadslagen, hebben gemeend aan de lagere geestelijkheid eene circulaire te moeten richten, waarin zij hunne wcnselieu formuleren aangaande het standpunt, dat hunne; ondergeschikten in 't vervolg tegenover de wet zullen moeten innemen. Wel wordt ook nu nog uict zekere bitterheid in herinnering gebracht, dot de wet onrecht pleegt door //bet toezicht op de school, die toch eene dochter der kerk is, aan deze l'o ontnemen en het op te dragen aan den staat;" wel kunir.Hi de bisschoppen ook nu nog niet vergeten, z/dat zij eerst door adressen bij het huis der Afge vaardigden, later door rechtstreeksche verzoekschriften bij den Keizer liet kwaad hebben trachten te keuren ;'r wel meenen zij ook nu nog niet onder stoelen en banken te mogen schuiven, dat zij de wet niet kunnen billijken en roepen zij allen op om //in deze droevige tijden, te midden van al het leed van dezen ongeluk kige n tijd niet te bezwijken onder de miskenningen, de smaadredenen en krenkingen (hoe zonderlingdat niemand van Zulke dingen iets weet dan de geeste lijkheid zelvemaar te gedenken aan het apostolische woord 2 Oor. 6 vs. 410 en zich echte dienareu Gods te toonen door geduldig te dragen slagen, ge vangenis (ach enz." maar dit alles daargelaten kan toch de regeering zich geluk weuschen met de onder werping der lt 11. Met geen enkel woord wordt tot verzet aangespoord. Integendeel. In de meeste gevallen kunnen de geestelijken schoolopzieners blijven zonder dat ze zelfs daarvoor vergunning behoeven, te vragen van de bisschoppen. Ieder pastoor houdt toezicht op de .scholen zijner parochie; hiertoe wordt geen speciale goedkeuring van deu bisschop vereischt. Daarentegen wordt die goedkeuring vereischt tot de- aanvaarding van toezicht op scholen een er andere parochie. Alleen zij die thans reeds met het toezicht op zoodanig© scholen zijn belast, zijn van de aanvraag om deze goedkeuring vrijgesteld. Indien aan geestelijken in hunne betrekking als school opziener eischen worden gesteld, die in strijd zijn met hunne priesterlijke of kerkelijke plichten, zullen zij dc genoemde betrekking niet mogen nederleggen dan na voorafgaand overleg met het ordinariaat. Ingeval een geestelijke van staatswege uit zijne betrek king als schoolopziener wordt ontslagen, of er zich eenige belangrijke verandering ih zijne ambtswerkzaamheden voordoet, zal bij daarvan aan de bisschoppelijke overheid kennis geven. De bisschoppen vertrouwen, dat de geestelijken zich met verdubbelden ijver op het godsdienstonderwijs zullen toeleggen eu dat zij liet hoogst verdienstelijk werk der Christelijke opvoeding en van de vorming der jeugd niet moede zullen worden. Ten slotte worden zij aangemaand, de onderwijzers, hunne medearbeiders, met achting, liefde eu deelneming- te geinoet te komen en hen met woord en daad voor te gaan in een vromen godzaligen levenswandel. Keulen, IG April. Welken invloed de strijd op godsdienstig gebied ook op het dagelijksch verkeer uitoefent, blijkt uit het volgendeSedert gcruimen tijd bestond hier een kwartetgezelschap, dat zich op be paalde dagen vereenigde ten huize van een' liefhebber der muziek. Deze sloot zich eenigen tijd geleden aan bij de oudkatholieke gemeente. Oogenblikkelijk daarna ontfing hij van een' geestelijke, die trouw de verga ringen bijwoonde, bericht, dat hij van nu af niet meer met een oud-katholiek musiceren kon. O o s t e n r ij li. Weenen. Evenals overal zoo hebben ook wij, ere misschien nog met meer recht als op vele aiulerê plaatsen, te klagen over gebrek aan woningen vooral voor personen uit den arbeidersstand. Oogenblikkelijke hulp is noodig, niet alleen omdat de algemeene zede lijkheid eiken dag een slag in 't aangezicht krijgt, maar niet minder, omdat er ernstig gevaar voor be- besmettelijke ziekten bestaat. Eenige dagen geleden deelde dr. Wilhelm Fallenbök mede, dat vele huizen in de Brig'ittenau zoo overvuld waren met bewoners, dat hij zeer vreesde voor eene pokkenepidemie) zoo heftig, dat aan stuiten niet te denken zou zijnDade lijk besloot men een onderzoek in te stellen in de door den docter genoemde wijken. Het resultaat van dit onderzoek doet ons de haren te berge rijzen. Eene beschrijving van de ellende, daar geleden, is niet te geven. De eenvoudige getallen mogen düs spreken. In een klein huis in de Brigittenau wonen in vijf kleine kamertjes, die volstrekt gebrek hebben aan lucht niet alleen, maar ook aan licht 40 volwassen personen en 13 kinderen, van welke er 3 lijden aan pokken. Dus 53 personen in eene ruimte, die nauwelijks groot genoeg zon zijn voor vijf. In een ander huis woonden in vier kamertjes 64 personen. Elders in drie kamers 63 personen, in en 6 kamertjes 104 mannen, vrouwen

Zierikzeesche Courant | 1872 | | pagina 3