f StlkZKKSr.ili: COURANT. voor het arrondis- sement Zierikaee. No. 29. 1372. Woensdag 10 April 75ste jaargang. NIEUWS- en ADVERTENTIE-BLAD Feuilleton. Deze Courant verschijnt DINSDAG en VRIJDAG avond uitgezonderd op FEESTDAGEN. Prijs nar drie maanden 1.— Franco per post 1.- Afzonrlerlijke uommers 5 cent, met Bijblad 10 cent. l'RIJS DER ADVERTENTIEN: Per gewonen regel 10 cent. Huwelijks- Geboorte- en Doodberichten van 1 6 regels 60 cent. Dienstaanbiedingen van 1-5 regels, mits contant betaald, 25 ct. Alle stukken, de redactie betreffende, gelieve inen uiterlijk een dag voor de uitgave in te zendeu aan den uitgever II. MKEIHilf. Advertentien worden ingewacht tot \s namiddags 3 ure. AavBRTESTiBN en Abosnementen worden voor DidtscHandOostenrijk en Zwitserland aangenomen door de IIH. HAASENSTEJN k VOGLER, te Hamburg, Luilak, Frankfort a/M., BerlijnLeipzig, Bresden, Breslan, Keulen, Stuttgart, TKeenen, l'raag, Bazel, St. Gallen, Geneve en Lausanne. Beke n d making. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS der geméén te Ziériikzee. brengen bij duze ter kennis van de Ingezetenen dezer Gemeente, dat me. het Primitief beschHjvingswerk voor de Personele Belasting, over het dienstjaar 1873/73, teen aanvang zal worden gemaakt op Maandag den 6den Mei. aanslaande, en de beschrijvings-biljetten met den achtsten daarna, door of van wege den Ontvanger der Directe Belastingen zullen worden opgehaald, met aanmaning om de voorzegde biljetten naauwkeurig in fco vullen, ten, einde zich voor schade en onaangenaam heden ie hoeden, alsmede aan de zoodanigen welke bij de beschrijving geen biljet mochten ontvangen, om zich ten spoedigste om zoodanig biljet bij den Ont vanger voornoemd aaft te melden, ten einde hetzelve den 31 sten Mei. ten karitore van denzei ven vol- gans art. 30 4 der Wet van den 29sten Maart 1833 (Staatsblad no. 4), ingevuld te kunnen bezorgen. Met verdere '.«formatie dat tot Tegenschatters voor deze gemeente, om aan de zijde der belastingschuldigen te dienen, zijn benoemd de Heeren L. KOOLE, E. W. J. vj.5 uaa LINDE, en M. COUVÉEJr. Zii r.zi1E, dé» 27 Maart 1872. De Burgemeester en Wethouders, B. C. CAU. De Secretaris, J. P. N. ERMERINS. BeV. endmaking. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeenta Zierikzee. Gezien de circulaire van den Heer Commissaris des Rollings dezer provinc, van een 26 Maart jl. A no. I499/1, le afd. Brengen tor kennis van de Ingezetenen der gemeente Dat de aangiften of verklaringen ter verkrijging van patent, binnen deze provincie, zullen worden uitgegeven van den 6den Mei a. s tot en met den 13den dier maand Dat die verklaringen behoorlijk ingevuld, zullen moeten zijn ingezameld of bij den Ontvanger dien het aangaat ingediend, op den 21sten Mei, doch in de gemeenten MiddelburgVlissingen, Goes en Zierikzee op den 24sfcer» Mei aanstaande. Dat de registers van gemelde patentplichtigen zullen worden gesloten in de gemeente Middelburg op den 15den Juni a. s. in de gemeente Vlissingen, Goes en Zierikzee op den 8sten Juni a. s. en in de overige gemeenten op den 3den dier maand. Dat de patentpliehtige schippers, eigenaars en direc- tievoerende van binnenschepen, schuiten en vaartuigen, vermeld in de 16de tabel der wet van den 6den April 1823, waaronder als nu ook zullen begrepen worden diegeen, welke bestendig in hunne vaartuigen wonen en geene buitenrivieren of wateren bevaren, te rekenen van den lsteu Mei aanstaande tot den loden derzeive maand, zich voor het patent van het dienstjaar 1872/73 zullen behooren aan te geven bij het Bestuur der plaats waar zij zich zullen bevinden, onder overlegging van een biljet, hetwelk daartoe bij die Besturen verkrijgbar gesteld is; - terwijl ingevolge de hiervoren aangehaalde wet, door de alsnu aan het patentrecht onderworpene schippers, nauwkeurige opgave zal moeten worden gedaan of zij in het vorige jaar geen andere huisvesting hebben gehad dan aan boord hunner schepen, en met die schepen geene bnitenrivieren, de Zuiderzee noch de Zeeuwsche stroomen bevaren, of in het voorgaande jaar bevaren hebben. Dat aan slijters, tappers, kroeghouders en kofpiehuishon- ders (no. 37 tot 40 van tntyr-1 1.4) nnn hunne huizen onmiddellijk na den lsteu Mei, een aan gift-biljet zal worden bezorgd, hetwelk na verloop van drie dagen zal worden opgehaald. Dat de kramers zullen gehouden zijn, om bij het doen hunner aanvrage om patent, op te geven de wijze op welke zij hun beroep uitoefenen, naar aanleiding der onderscheidingen bij 1 der 7de tabel, gevoegd bij de wet van den 16den Juni 1832 (Staatsblad no. 30), alsmede de gezamelijke itikoopswaarde der door hen te koop aangeboden wordende goederen zullende dien onverminderd, door de patentplichtigen bij b en e van 1 der ovengenoemde tabel vermeld, ter gelegen heid en ten gelijken einde als boven, opgaven moeten gescheiden van den tijd der during, wat eerstgenoemde betreft, hun's verblijfs in de gemeente, en wat laatstge noemde aangaat, van dien ter te houdene verkooping terwijl zoo zij, de wijze van verkoop veranderen, de waarde hunner waren vermeerderen, of den duur des verblijfs of der te houdene verkooping verlengen, daarvan op den voet van art. 19 der wet van den 21stenMei 1819, en op de boeten bij art. 37 bepaald, aangifte zullen doen, in de gemeente alwaar zij zich bevinden, én zoodanig aauvullingsrecht voldoen, als van hen, bij werkelijk toegenomen belastbaarheid, zoude kunne» worden gevorderd. Dat wijders de bet loeide kramers benevens de debi- tanten vwi loterijbriefjes, krachtens Zijner Majesteits besluit van den 17deu October 18-20 (Staatsblad no. 22), op de boete bij 1 en 2 van art. 32 der wet van den 21 sten Mei 1819 bepaald, verplicht zullen zijn steeds hun gezegeld patent met zich te voeren. Dat door de schippers, eigenaars en directievoerende van binnenschepen, schuiten en vaartuigen hiervoren- bedoeld, het patentrecht zal moeten worden voldaan ten kantore van den Ontvanger, ter plaatse van de aangifte, en wel im eens, voor zoo verre die plaats niet is, of die- van hun vast verblijf of de vaste leg plaats van het vaartuig, of wel eindelijk die, alwaar het bedrijf wordt uitgeoefend, doch. anders bij twaalfde gedeelten.. Dat ivo«than-s van de laatste wijze van betaling, bij twaalfde ged-eelten, ook door de eigenaars, schip pers of directievoerende, welke zich niet in hunne vaste woon-, leg- of verblijfplaatsen bevinden, zal kunnen worden gebruik gemaakt, mils zij zich gedragen naar het voorschrift van 15 der 16de tabel van de wet van den 6den April 1823, door zich inden Joop der maand Mei-, voorzien van. eetv bewijs van aangifte hetwelk echter niet langer dan die maand van kracht zal zijn, uaar hunne vaste woou-, leg- of verblijfplaats, te begeven, of wel dat bewijs van aangifte derwaarts op te zenden om aldaar te worden gpatenteerd, in welk geval de betalingen bij den Ontvanger dier plaats zullen moeten geschieden.. Dat door de- patentplichtigen van dé 16de tabel, voor den lsteu Juni eerstkomende, geheel of gedeeltelijk betaling in voege voorschreven zal moeten zijn ge schied, en- ook do patenten op vertoon der kwitantieti van den Ontvanger, voordien tijd bij: de gemeentebesturen door hen zullen moeten worden afgehaald, aangezien van dien. dag af de-recherche op- de niet gepatenteerde schippers een aanvang zal nemen. Gedaan te Zierikzee, den 5 April 1872. De Burgemeester en Wethouders voornoemd,. B. G". CAU. De Secretaris, J. P. N. ERMERINS.. 1! tljlJI URNE DORPSGESCHIEDENIS. Wat ei-* iwiiitig jaren later geïi g-esdiiedde. Een or :v lai-er kwam Backer zelf haastig aan- pendfca brief in de hand //Lieve hij, //wéét gij, ik lees in dezen brief, dat de oude tante van mijne zalige Zoë is overleden, mijne dochter is algeheele erfgename geworden en ze komt nu weer hier heen dat zal eene gansche verandering geven in onzen toestand en ons dagelijksch verkeer!" //Over tien minuten -vertrekt de post," hernam juf vrouw Holter, //dan zullen we overleggen, wat er ge daan moet worden Backer viel op een stoel neder, geheel overmand van hij wist het aeif niet, maar door schrik of vreugd» -van aandoening, en tegelijk schetterde hei; aan zijn adres ////men weet niet waar de haas zijn loop neemt,"" //zeide boeren hij zette een strik op. 'tdak z/Wat bedoelt gij, oude postknol zeide Backer, z/lk bedoel, dat de haas wel eens op 'tdak zou kunnen komen en zoo gevangen worden f' z/Denk eens Drieka, mijne dochter komt; ze zal wel gegroeid zijn, mijne Laurence z/De jonge menschen groeien naar boven en de oude, als de varkensstaarten, naar benedenmompelde Drieka en greep een kooltje om haar pijp aan te steken. Intusschen zwegen beiden. Backers gezicht stondig angstig van ongeduld, tot eindelijk de postbode- zijn hoorn eene ziulooze, oorver- doovende fanfare ontlokte, de eenige passagier instapte en de postkoets dichtgeslagen werd.. Het gewichtige bedrijf was afgeloopen en de wagen rolde over 't zandpad voort. Jufvrouw Holter streek haar boezelaar te recht, wierp een blik op de huisklok en zette zich aan de tafel, aan die namelijk, welke //met groen wasdoek" bekleed was. //Lees 't maar, Jufvrouwlees 't maar," ik moet nu eene andere levensmanier beginnen - maar hoe nu te doen De binnengekomene antwoordde niets vóór ze den brief ten einde had gelezentoen sprak ze//over drie maanden zal 'fckind reisgezelschap hebben tot aan Bremenwelnu, in drie maanden kan er heel veel gedaan worden, en - aanpakken, is de boodschap!" Backer stond nu van zijn- stoel op en wreef zich de oogen uit, maar zijn gelaat bleef radeloosheid teekenen. z/De kleine", zoo. vervolgde- de- raadgeefster, //is in eene goede omgeving, en bezit een flink vermogen. Uw vervallen- huis en uwe aardappelenvelden zullen haar maar heel weinig bevallen!i" //Groote deugd, zal ik voor haar misschien een nieuw huis moeten bouwën en een park aanleggen //Dat nu juist niet, maar 'tgeheele huis dient wat opgeknapt en wat verfraaid te worden en in den tuin moeten weer bloemen geplaatst en een prieeltje aan gelegd, gelijk vroeger." //En ik, ik zal dat alles in drie maanden moeten gereed hebben - maar, mijn hemel, dat is onmogelijk."' z/Het kind zal ook niet zelf koken of de- huiselijke werkzaamheden doen willen," ging de spreekster maar weer onbarmhartig voort //gij moet eene keukenmeid! huren z/'tïïuis vernieuwd, den tuin met bloembedden, eene keukenmeid! is er nog meer jufvrouw Holter?" z/Wel zeker, in 't nieuwe huis behooren* nieuwe meu belen; de uwe zijn twintig jaren Ghd, en uwe dochter moet eene- besturende hand naast zich hebben - gij moet u dus eene vrouw zoeken //Backer hijgde naar den adem//meubelen en eene vrouwriep hij met een onnoozelen lach, //meubelen en eene vrouw - anders niets in één enkel quartaal.

Zierikzeesche Courant | 1872 | | pagina 1