Buitenland, den afloop der lichting van de nationale militie van 1871. Daaruit blijkt, dat ingeschreven waren 32,240 personendat het bedrag der lichting was vastgesteld op het maximum van 11,000 man, waarvan 600 voor den zeedienst bestemd. Voor dezen laatsten dienst werd het bepaalde getal ook ingelijfd, voor den dienst te lande 10,307; er ontbraken dus 93, iets meer dan in 1870. Het aantal lotelingen, dat zich voor de zeemilitie heeft aangeboden, is tot dusver jaarlijks vermeerderd en in 1871 tot 1325 gestegen. Er werden 1581 plaatsvervangers, d. i. 1/7 van het aantal afgeleverde manschappen, ingelijfd, dus 85 meer dan in 1870; het getal nummerver wisselaars was 24 minder dan in 1870, namelijk 661. Het aantal ingelijfde plaatsver vangers en nnmmervcrwisselaars bedraagt te zamen 2242, dus nagenoeg eenvijfde van het geheele bedrag- der lichting. In liet geheel werden 17,425 ingeschre venen vrijgesteld, alzoo 48 meer dan in 1870. De Arnh. Ct. vestigt iu haar nommer van Vrijdag jl. de aandacht op het onzedelijke dat er gelegen is in die soort van kunstverrichtingen als waardoor dezer dagen oen der sujetten uit het drijvend paardenspel den hals heeft gebroken. Zij stelt die halsbrekende toeren gelijk met vertoon ingen door wilde dierentemmers, met stierengevechten en dergel. Het is inderdaad voor onze op beschaving en verfijnd gevoel en kuischen smaak zoo pratte tijdgenooten beschamend dat zulke ver tooningen zooveel toeschouwers lokken. Er schijnt in het verschrikkelijke iets aantrekkelijks te liggen dat de men- sclien als 't ware biologeert en hén er toe brengt om met open mond en oogen schouwspelen te genieten waarvan alleen het akelige, het verschrikkelijke de basis uit maakt. Zoo liepen in den ouden tijd de menschen ook van heinde en ver toe als iemand in 't openbaar aan den lijve gestraft werd, zoo schaarden zich ook de geloovigen rondom den brandstapel der martelaren. Wanneer zal toch de beschaafde mensch een walg krijgen van zulke afschuwelijke tooneelen Wanneer zal ook de politie eensgaan gebruik maken van hare macht om dergelijke werkelijk onzedelijke vertooningen als boven genoemde halsbrekende kunsten te verbieden Zou 't, vraagt de Arnhemscheniet een waardiger taak voor de politie zijn zich die zaak eens aan te trekken, dan b. v. de kippen te verbieden langs de straat tusschen de steenen te pikken of den voerman om in de stad met de zweep te klappen, of den straatjongens muziek te maken op de harmonica Het Nieuws v. d. Dag geeft als hoofdartikel een afdruk van een paar bladzijden uit Hooft's Nederl. Historie en wel die welke 't verhaal bevatten van de inneming- van den Uriel. Wij vinden dit een goede gedachte en ei" ZOU misschien veel strijd an tweedracht verme den zijn als 't Nederlandsche volk dezer dagen er toe gebracht had kannen worden om eens zooveel moge- de eenvoudige verhalen onzer vaderlandsclie geschied schrijvers uit vroeger dagen te gaan nalezen, iu plaats van naar allerlei opgewonden en partijdig gekleurde gelegenheidsschrijvers te luisteren. Uit het Weekblad van het Regt blijk dat onlangs in ons land een voorzeker niet alledaagseh feit zich heeft voorgedaan. Een kantonrechter werd door zijn eigen kantongerecht tot een gulden boete, subsidiair tot een dag gevangenisstraf veroordeeld, en van dit vonnis voorzag hij zich in cassatie; de hooge raad vernietigde liet inderdaad, maar veroordeelde hem tot twee geldboeten elke van ƒ1, subsidiair tot gevange nisstraf van een dag voor elke boete. En wat had nu die kantonrechter misdaan? Hij was schuldig ver klaard aan: //liet tegen.elke schouw niet-zuiveren van waterplanten of ruigten in, en het niet behoorlijk op- Dat was te veel voor de edelmoedigheid van den goeden Backer. Met teederheid vatte hij jufvrouw Zoë's hand en beduidde haar door één enkelen blik, dat hij zonder haar niet leven kon. Den volgenden Zondag leidde Backer zijne Zoë ter kerk. Hoorbaar klopte zijn hart, hoorbaarder nog dan liet tikken van 't gouden horloge van den overleden vader zijner liefste liet eerste geschenk, dat hem de schoone Zoë vereerd had. Toen de morgendienst geëindigd was en de notabelen van Ilusingen aan de koffietafel zaten, schelde Backer's klerk, in heel deftig zwart gekleed, bijna huis aan huis om de sierlijk gedrukte kaarten aftegevcn, die met mooie gouden krulletters hadden aan te kondigen Ondertrouwd Mademoiselle Zoë Piccard en Hendrik Back e r, Husingen, Rijksontvanger. 17 September 1870. Backers huwelijk was een recht gelukkig huwelijk, wat ook de lasterzicke wereld van //overhaast," //niet bij elkaar passen" en diergelijke praatjes had gebazeld. En hoe gelukkig waren de jonggetrouwden niet, toen hun na een klein jaar eene dochter geboren werd, en de Zwit- sersche tante wel gaarne de peettante was geworden snoeien van het houtgewas langs eene waterleiding." voorzien en strafbaar gesteld bij de art. 11, 21 en 24 van het reglement op de waterleiding in Overijssel. Men meldt uit MaastrichtIn den loop dezer week werden bij den heer B.wapenfabriekant alhier, ge- weerloopen en geweermakersgereedschappen ver beneden prijs te koop aangeboden. Aan nog zichtbare merken, die men had trachten te vernietigen, merkte de heer B. dat zij afkomstig- waren uit (1e fabriek van den heer Stevens. Onder voorwendsel de stukken te laten nazien, wist de heer B. tijd te winnen en de politie kennis te geven dat hij den waarschijnlijkeu dader der in de laatste maanden gepleegde diefstallen in de fabriek van den heer Stevens te zijnent had. De verdachte persoon wist evenwel aan de politie agenten te ontkomen, maar werd gisteren te Veld- wezel, een dorp op een uur afstand van Maastricht, in hechtenis genomen. Heden avond werden ook de broeder en de zoon des gearresteerden in hechtenis genomen en bij de huiszoeking werden eenige voorwerpen gevonden, waarschijnlijk afkomstig van een in December jl. ge- pleegden diefstal in het'woonhuis van Mevrouw Stevens. Als een gevolg van. de treurige gebeurtenissen te Nijmegen, 'Woensdagavond voortgezet door bij denzelfden persoon de ruiten in te werpen, heeft het hoofd der gemeente maatregelen genomen tot het handhaven der orde en samenscholingen van meer dan vijf personen verboden. Het Prov. Gerechtshof in Zeeland heeft den 2 «jarigen werkman Jacob Wal kier, geboren en wonende onder Groede, schuldig verklaard aan moedwilligen manslag en veroordeeld tot een tuchthuisstraf van 5 jaren, alsmede in de kosten, der procedure. Tc. Wormerveer zijn de feestelijkheden uitgesteld wegens de heerschende pokziekte. Nu die echter ge lukkig aan het wijken is, ontbreekt de tijd tot toebereid selen. Men zal zich nu bepalen tot een schoolfeest, en later, in de Meimaand, een volksfeest trachten te geven. In de N. Arnh. C't. koint men op tegen het berichtje uit het Nad., waarin werd beweerd, dat De Vletter te. Leeuwarden slecht was behandeld. Er is een com missie van toezicht en die zat wel tegen mishandeling waken. //De neiging in den tegenwoordigen tijd zegt de schr. - om aan de waardigheid van alle autoriteiten te knabbelen en om te<?eïi te werken alles wat op een flinke on kretohtiffo wijss O de ar'cle in da maafiscllfippij kan bevorderen, behoeft waarlijk niet door het ver spreiden van dergelijke praatjes bevorderd te worden. Wij moeten de zaken voorstellen zoo als die zijn. De Yletter is geen martelaar, maar een oproermaker, die zijn welverdiende straf heeft gekregen. Had hij een zwak of ziekelijk gestel, dat niet tegen gevangenisstraf was bestand, dan had hij maar moeten zorgen, dat men hein niet moest straffen. Of zou de dwaze philantrophie van deze dagen zoo ver gaan, dat zwakke of ziekelijke gestellen een previlegie moeten erlangen om straffeloos oproer te maken De koramandant van Zr. Ms. oorlogschip Curagoa, Jlir. M. W. Bowier, ter reede van Sydney, ontving den 4en Aug. 1871 van een Ilollandsch inwoner te Sydney het volgend schrijven: Hoogedelgestrenge Heer Vernomen hebbende dat Jan Frederik Willem Schutte, Matroos 3e kl. aan boord Zr. Ms. Curangao, in den van 'twichje, dat de gelukkige ouders Laurence noemden. Helaas, hoe spoedig was al 'tgeluk verkeerd! Het kraambed was Zoë's doodbed, en haar kind zou worden opgevoed in Zwitserland bij c|e tante Yan moeder en dochter! Zoo was dan reeds bij 't leven der te vroeg ge storven vrouw de ongelukkige Klara, de moeder van het //ongelukskind", hij mijnheer Backer gekomen om de huishouding waar te nemen en de lieve zieke op te passen. Yoér haar dood had Zoë aan Klara ver zocht haar braven Backer te blijven dienen zoo lang zij slechts kon. Was Spaan eenige weken vroeger gekomen, om Klara en 't kind te halen, zij zoude nog eene gelukkige vrouw hebben kunnen worden, thans echter drukte haar 't lot van haar //ongelukskind" der mate, dat iedere vroolijke gedachte uit hare ziel ver bannen bleef. Het folterde haar dagelijks, als zij aan den welbe- reiden maaltijd zat en haar Tobias misschien als een bedelaar langs de huizen een stuk brood vraagde. Nu Klara weder in hare eer was hersteld, nu durfde zij 't wagen, aan jufvrouw Holter een bezoek te brengen. Deze was buitengemeen zachtzinnig en zeide//een groot gedeelte van uwe natuur heb ik toch uitgeroeid hetgeen met dien jongen is gebeurd, 'tis alles uwe eigene schuld //zoo de ouden zingen, zoo piepen de jongen" egt' het spreekwoord. ouderdom van 20 jaren, op den 28en Juli is over leden, en een manschaji ivas die zich de goedkeuring van U en uwe officieren had waardig gemaakt, en tevens vernomen liebbefide dat hij eene behoeftige moeder achterlaat die hij gedeeltelijk van zijne gage ondersteunde, neem ik de vrijheid u te verzoeken, die ongelukkige vrouw, uit naam van „een Hollander te Sydney, die het lofwaardig gedrag van haren over leden zoon op prijs stelt", eene kleine ondersteuning van 10 (ƒ120), welke som ik hier insluit, te doen geworden. articuliëre correspom den tie. Middelburg, 1 April. In destad wordt vrij sterk gevlagd ook door. den pastoor en enkele Roomsch Catholiekende meesten onthouden zicheen gevolg van het Couranten-geschrijf. Van stadswege schijnt er niets te zullen gebeuren. Misschien wegens geleden vermoeienissen bij de spoorweg-feestenmisschien omdat Middelburg nog bijna twee jaren onder Spanje behoorde en eerst in Februari 1574 verlost werd door de Ylissingers en Veerenaars, onder ,'s Prinsen bevel misschien maar xvïj mogen niet te veel gissen. De Geusjes en Geusinnckó-ns hebben, netjes uitge- doscht, reeds gekuierd sedert elf uremaar op let gewichtig oogenblik heeft een donderbui, de reeds vrij natte straten tot een balven modderpoel gemaakt en zijn ze, toen de Aprilzon weer scheen, vrij.druk gepasseerd met vaandels waarop 300jarige onafhankelijkheid van Nederland of het portret van den vader des vaderlands echter in een zeer natten toestand. Deze manifestatie, door enkele drijvers op touw gezet, die zich niet hebben verkiezen te verstaan met de officiëeie onderwijzers der jeugd, is bepaald in het water gevallen zeer jammer voor de kosten die gemaakt zijn door de ouders en gevaarlijk voor de gezondheid der kinderen. Maar Zeeland heeft niet nocdig door manifestaties zijn hartenwenscli in deze qusestie kenbaar te maken, Middelburg. De Middelburgsehe afdeeling der Dames-vereeniging tot het opheffen van den. stand der vrouwen, onder de zinspreuk: A'beid adelt heef!, zich, op het voetspoor van andere afdeelingen, onaf hankelijk van het hoofdbestuur verklaard en zich als afzonderlijke vereeniging gecoustitueerd. F r a n k r ij k« Parijs 28 Maart. Men kent reeds de gister door de Nationale Vergadering genomen besluiten, In plaats van overeenkomstig hét voorstel, van den Keer Lefranc de zitting der Algemeenë 'Raden t(- dageii heeft zij zelve v:v?a,ntiü gen.ouv.ti tevt Ook weet men, dat .de vergadering beslopen he-6} permanente commissie van 25. feilen te 'beiï&^f. aan wie de taak zal zijn opgedragen om gedurti. het reces van de Kamer het Gouvernement met raa,. en daad bij te staan, anderen zeggen te surveilleren. Morgen zal die commissie in een openbare zitting eu bij geheime stemming benoemd worden. Jk laat hier de lijs t volgen vau de leden, wier candidal uur naar men wil, door de verschillende, fraetica vau d<- vergadering zal worden ondersteund, If et zijn de lieeren de la Roehejacjuclin, de Mornay, Desbas- sayixs de Richemont, generaal Pgcrot, baron De- oazes, Combier, Delille, Andret, Boe,her, Lambert de Sainte. Croix, Beulé, d'Haussonville, Taihaud, de Lymayrac, de Rainneville, kolonel Caron, Biertauld, Ohrfstophle, admiraal Jaures, Franoisque Rivet, Labou- laye, Ch. Rolland, Humbert Emile Arago eu Pay rat. De beide fraction der linkerzijde en het linkercentrum zouden dus volgens deze lijst tien benoemingen hebben «En aoh, die gqede mijnheer Backer, die is thans ook weer zoo alleen," antwoordde Klara. Jufvrouw Holter hoestte eens en hernam: //als 'fc wezen moet, dan zal ik ook hem niet verlaten, of- sohoon r» ofschoon hij een man is - z/Ween maar niet, uwe oude moeder in Husingeu zal ook niet ongelukkig blijven, daar blijf ik u 'borg voor Toen Klara de woning des ontvangers verlaten had, dwaalde deze doelloos door 't lecge. ctvl-e huis rond en zuchtend zeide hij tot zich zeiven. //nu is de laatste hoop van mijn geluk verdwenen ik kan echter niet zoo alleen zijn misschien zal jufvrouw ITolter thansBacker haalde 't horloge uit den zak, -r hij dacht aan een geschikt uur voor een bezoek aan zijne voormalige vriendin. Maar dat horloge' Het was immers van de vader zijner lieve Zoë? Zou hij dau? //IS!een, neen'' zoo was zijn besluit, //ik zal ongehuwd blijven tot ik sterf, - eens zal mij de goede God mijne dochter terug geven, schoon en beminnelijk, gelijk hare goede moeder. Dan zal 't niet meer zoo doodsch zijn in deze woning i Tot zoo lang, Wordt vervolgd

Zierikzeesche Courant | 1872 | | pagina 2