Buitenlandse^ Overzicht, Gemengde Berichten. gemeene welvaart ziju, als contante betaling meer regel werd Was het niet Gortschakoff, die na den Krimoorlog steeds verklaardela Russie se reeueille Hoezeer zouden we wenschen dat in deze dagen ook het hoofd der Fransche republiek iets dergelijks had kunnen verklaren Zon zulk eene verklaring, afgelegd op den IS Maart den dag, waarop Frankrijk de geboorte kon herdenken van de vreeselijke Commune in gansch Europa niet een veel vroolijker snaar hebben doen trillen dan discussies in deze gansche maand in de Nationale ge voerd dan het treurspel van den heer Janvier de la Motte, dezer dagen voor de rechtbank afgespeeld, dat op Frankrijk den stempel drukte van volkomen demorali satie Een treurige taak het schrijven van een over zicht, waarin de algemecne indruk moet worden weer gegeven dien de historie der laatste weken op ons gemaakt heeft. Want bijna elke dag brengt een nieuw bewijs, dat onder de heerschappij der Napoleonïden het land, waar de gloiro biocide, tot eene laagte is gezonken, als we ons bijna niet kunnen voorstellen, dat het tegenwoordig geslacht niet bij machte schijnt het uit dezen staat van verval op te heften. Een minister als Pouyer Quertier, die bij al zijne linantiëele bekwaamheden zelfs liet orgaan schijnt te missen om de oneerlijkheid te gevoelen van een man als de heer Janvier, die de kas van het departement dat hij beheerde, uitputte om b. v. een slaapkamer van 4000 fV. te laten maken, 0111 een paar maitressen in Parijs te onderhouden enz. enz. en eenvoudig wat rekeningen liet fabriceren van hetzelfde allooi ais die, waarmode geruimeu tijd de Tammany-ring, de mannen van den Erie-spoorweg, de bewoners van New-York en de aandeelhouders van dien spoorweg wisten te be driegen - een minister, die zulk een man dekt met zijnen naam - eene rechtbank, die geene termen kan vinden om over zulk eencn het veroordeelend vonnis uit te sprekeneen man aJs Thiers, die maar niet kan laten varen zijne voorliefde voor liet besehermende stelsel en wat ook de staathuishoudkundigen mogen getuigen, liet heil van Frankrijk zoekt in liet opzeggen van een handelstractaat, dat tot 1111 toe Frankrijk niets dan voordeel gaf en de politieke onvoorzichtigheid begaat om bij de behandeling van de tarieven, die nu na tuurlijk gewijzigd moeten worden, aan de Bonapar- tisten met Rouher aan het hoofd de gelegenheid te openen om zich te hullen in den mantel van het liberalisme en de verdedigers te worden van een be ginsel, dat de sympathie heeft van de helderste denkers op dat gebiedeen Dupauloupdie maar wacht het woord, dut de Ternps dezer dagen schreef over de Cnpncijnen, dat de geestelijken liet eerst ge troffen zouden moeten worden door de strafbepalingen der internationale omdat zij geen vaderland hebben, door al weer op nieuw aan te dringen op het be handelen der petities ten gunste van den paus op het oogenblik dat de nieuw benoemde gezant Foumier reeds op weg is naar het hof van "Victor Emmanuel 0111 de vriendschapsbanden tusschen Italië en Frank rijk nauwer toe te halen. Een treurige dag, de geboortedag der commune Maar is men op weg om de herhaling van zulke feiten onmogelijk te maken P Men hoore en oordeele Tenvijl allen het 111 theorie een zijn dat Duitsehland zijne overwinningen dankt aan de meerdere ontwikkeling zijner bewoners, aan het moreel en intellectueel over wicht zijner krijgers - terwijl men zou meenen dat hieruit niet anders kon volgen dan alleen dit, dat Frankrijk allereerst hebhe te zorgen voor goed lager onderwijsvoor een voldoend aantal schoollokalen, die op honderde plaatsen niet gevonden worden, voor jlinke onder wijse?'S en dus ook voor de gelegenheid den beginne af uit hare ziel verbannen!" //Maar het ongelukskind is een jongen, jufvrouw Holter!" //Een jongen?" vraagde de pleegmoeder met ge rekte stem, neen jongen voed dien zelf maar op, zoo gij wilt" voor kegeljongen! II. Tobias Spaan is tien jaren oncl. Indien jufvrouw Holter ook al als zeker aannam, hoe het zondige karakter des dronken postillons dat des luien vrouwelijken //kegeljongens" 111 de derde generatie zou verzachten en voor totale verbetering vatbaar maken, de jonge Tobias Spaan, alias het ongelukskiud, had den geheelen rijkdom harer waarnemingen alle beteekenis ontnomen. Zij waagde alzoo de verklaring, dat de voort vluchtige barbier aan het zoontje nieuwe erfzonde had meegedeeld; 'tallerliefst echter sprak ze in 't geheel niet"meer over de postillons-famielje. Ja, nu en dan begon ze zelfs te twijfeleu aan de mogelijkheid om de natuur der menschen te beheerschcn. Zij wantrouwde wel eens hare zending en zelfs bemerkte ze, dat hare eigene natuur voor en na hoorbaar begon aan te kloppen. Als zij ook al niet van 't ongelukskind sprak, des te meer deed bet de gansche buurt. He jongen was 't katje 0111 de zoodanigen te vormen - hebben we in de afge- loopen weken geboord - geene discussies over de wet van Simon, die door het invoeren van verplicht school gaan reeds veel verbetering zou brengenmaar alleen beraadslagingen over de internationalen, de roode - geen discussies over een wetsvoorstel, waarbij eenige milli- oenen beschikbaar zouden worden gesteld voor den bouw van schoollokalenmaar alleen over het toestaan van een paar honderd millioen tot het bouwen van nieuwe forten, tot het trekken van nieuwe verdedigings lijnen, terwijl het budget toch reeds ongeveer 80 millioen lioogcr is dan onder den oorlogzuchtigen Napoleon - geen discussies over het hooger onderwijs dat - in slechten staat verkeert ?- och de heer Würtz, de deken der medische faculteit te Parijs verklaarde dezer dagen in een rapport aan den minister van onderwijs, dat noch //gehoorzale, noch laboratories noch musea, noch bibliotheek in eenig opzicht voldGen aan de eischen des tijds", en de Debats slingerde der regeering met het oog op den bloei der Straatsburgsche universiteit, waarvan we in ons vorig nomiucr melding maakten, het verwijt naar het hoofd, dat de som in Frankrijk aan het hooger onderjoijs besteed, nauwelijks de helft bedroeg van hetgeen nu reeds aan de univer siteit te Straatsburg te koste teas gelegd - maar beraad slagingen over de gewichtige vraag of men een paar dagbladen vervolgen zou ja dan neen. La France se recueillcra - op allerlei wijze gevarieerd wordt dit thema gezongen in Oost en West in Zuid en Noord-maar men- vergeet dat dit alleen mogelijk is wanneer de regeering diep doordrongen is van de waarheid van het woord eenmaal door Friedrich Wilhelm III gesproken bij de opening van de uni versiteit van Berlijn: //De staat moet aan geestelijke kracht winnenwat hij aan physische kracht ver loren heeft." En Frankrijks grootste vijand? We meenen onzen lezers geen ondiensfc te doeu wanneer we een gedeelte overnemen van een overzicht door een vijand van Bismarck in een Italiaansch tijdschrift geplaatst //Dnifcschlaud", zoo zegt de heer Bonglii in het Febfuari-nummer van deNuova Antologia, //üuitschland heeft al zijne wenschen bevredigd gezien, niet omdat er nu geen grondgebied meer is welks bezit hem onontbeerlijk schijnt, maar omdat het is als een mensch die zich bewust is van zijne gezondheid en zijne kracht. Duitsehland is zicli bewust geworden, dat het de sterkste der Europeesche natiën ishet weet dat liet geen vijand behoeft te vreezen. Geld is er in overvloed en de heerschappij van die klassen der maatschappij, die door eerlijke middelen hun geld hebben verworven verzekert Uet dat de vooruitgang geen hinderpaal ont moeten zal, die llij «lot Bewonderd door alle volken is de Duifcsclie natie op moreel, in- tellektueel en oelconomiscli gebied tot eene hoogte gestegen als geene andere. Vorst Bismarck, een staats man, die wat scherpzinnigheid aangaat zijns gelijke misschien niet heeft in de oude en nieuwe geschiedenis, toont eiken dag op nieuw dat hij het gebouw van den Pruisischen staat op een 011 wrikbaren grondslag heeft gegrondvest. Daarom kon hij menigen band losmaken, die liern aan de Conservatieven verbond en zonder vrees, dat deze hem nadeel zullen kunnen toebrengen de wenschen der liberalen vervullen, tegen welke hij- zich vroeger zoo krachtig had verzet. Kalm en voorzichtig, maar onbevreesd zet hij zijn werk voort, vast overtuigd van de waarheid, dat er in Duitsehland alleen dan maar sprake kan zijn van eene nationale éénheid, die spot met alle gevaren, welke haar be dreigen, wanneer de staat losgemaakt is van de belangen der Clericale—Protestanten of Katholieken. Van deze politiek toonde hij zich een aanhanger toen hij v. Mühler losliet en Falck tot zijn ambtgenoot maakte. Mühler toch was de vertegenwoordiger eener richting die het behoud van den staat zoekt in het van de baan onder de schooljeugd van Plusingen, en er verliep geene week, waarin de lieden des Zondags na kerktijd niet van de eene of andere streek, door 't kleinkind van Drieka uitgehaald, hadden te spreken. Ofschoon Tobias in de wandeling niet anders dan 't//ongelukskind" heette, toch viel 't moeilijk een tweede voorbeeld te vinden van lichaams-krachten en geestes gaven, als in dezen tienjarigen knaap vereenigd waren. Dat deze eigenschappen niet werden gebruikt tot nut en stichting der vromen in de buurt, het laat zich denken. Voor geen geld van de wereld zoude de dorpsjeugd des Maandags morgens de school hebben verzuimd; want de schoolmeester had de gewoonte alsdan eene redevoering te houden, die den deugniet tot inkeer moest brengen. Al de kinderen woonden in die ure met graagte de tooneclvoorstelling bij. z/Tobias Spaan" klonk het gewoonlijk na 't morgen gezang, en dan waren alle kinderen in spanning om te weten wat en hoe er iets komen zou. z/Tobias Spaan//Hier meesteren van de allerlaagste plaats kwam de schoone, krachtig gebouwde jongen met zijn lachende blauwe oogen en lange bruine lokken te voorschijn. En als hij dan schier op de tcenen voor den meester stond en dezen met onbe- schroomden blik aanzag, sprak hij met heldere stem: //goeden morgen, meester, hier ben ik zich vastklemmen aan zekere religieuse en feudale begrippen - met deze richting Iiceft Bismarck ge broken" Voorwaar' DuiL.-rDnd heeft aan geestelijke kracht gewonnen, maar juist daardoor uwM het vroeger op stoffelijk gebied verloren had. Bismarck zette den strijd voort tegen het Ultramontanismc Duitsehland heeft niets te vreezen van la nation la plus guemère. Wij hebben de eerste noramers van den negenden jaargang van „Bato, tijdschrift voor het jonge Neder land", met belangstelling doorgcloopen. Waarlijk,- wie zijnen jongens een goed boek in handen wenscht te géven, hij neme Bato - en 'als hij V. een jaar gehad heeft, ikzou 't wel durven wedden, dan heeft het boek de vriendschap verworven van zijne lezers. Bato verschijnt in maandelijkscbo afleveringen, en staat onder de lioofd-redactie van den bekenden Maarten Westerman. Hoeveel Tkost? Voor 5 gulden hebben uwe jongens het uitmuntende tijdschrift en 't genot der lectuur. Het katholieke blad le Courrier de Brunettes bericht, dat ziju Berlijnschc correspondent, IIenea,; Aninifc tevens correspondent van de Parijschc MondeMaandag jl.op last der keizerlijke kanselarij, Duitsehland hooft moeten verlaten, //zonder dat het hem zelfs vergund wei g afscheid van zijne verdere betrekkingen U: nemen Dit is de tweede maal, dat de heer Kuhti uit Duitse)-, land wordt verwijderd. Te Luxemburg heeft weder om een spoorweg-ongeluk plaats gehad. De goederen trein, die van Brussel komende om uur moest - arrivoeren, was eerst ten 9 uur aangekomen, derhalve bleef hij voor de signaalpad staan Do machinist deed de stoomfluit, werken, doel. dil geluid schijnt niet aan het station te zijn gehoord, zooih-if, toen te 11 uur een trein in dezelfde richting uit het station met volle vaart kwam aansnellen, deze de loco motief en eenige waggons van den stilstaande» trein verbrijzelde. Twee conducteurs, die gedurende het wachten waarschijnlijk ia slaap waren gevallen, worden doodelijk gewond. De luitenant-adjudant lie ijzer zal een //Open brief" schrijven aan den heer v. Sijj/nUeijn, floor -.Wo.-. i.:j «lok w^jfixschijulijk bcleedigd ftóht en Uilenspiegel verzekert, dat Kejzer na //eervol" ont slagen te zijn, ambtenaar bij de brievenposten] zal worden. Sinds eenigen tijd werd in den Uniixrs nu en dan gewag- gemaakt van een arme'Napolitaansche vrouw, F alma geheeten, die de 6 ,|(;r voor/eo-.-im»- bezit eii belangrijke zaken heeft geopenOaaru ómtrcF de toekomst, welke de verschillende '.natiën wacht. Thans bevat de Univers hierover op nieuw een corres pondentie uit Home; wij outlaeuea daaraan het vol gende F alma verklaart een groot kruis in de lucht gezien te hebben, waaruit acht stralen op de aarde neervielen. Vinr dezer stralen waren stralen van medelijden, de andere vier van gerechtigheid. De eerste verlichtten liet Oosten en het Westen, <i. i. Turkije van de eene en Amerika van de andere zijde, met Engeland, Polen en ltusland in hef. midden. De stralen van gerechtigheid troffen Frankrijk, Duitseh land, Spanje en Italic. Naar aanleiding van -deze wonderlijke verschijning hoeft Falma. voorzegd, dat in Juli a. s. Spanje en Italië in een tijdperk van vreeselijke omwenteling zullen verkeeren. Ouder het voorwendsel van deze monarohien vooral die van Victor Emanuel die met Wilhelm een verbond heeft aangegaan weer op te heffen en de maatschappelijke orde, welke door de politiek van von Bismarck zoo hevig werd geschokt, te herstellen, zullen de Duitsche legers Frankrijk andermaal overweldigen en Parijs zal voor Tobias was hardleerend van belang slechts voor éénc zaak had hij liefde. Geen der kinderen kon namelijk zooveel liedjes en deuntjes als hij, en waf hij eenige malen lioordo ringen. dat neuriede hij na. Deze eigenschap, gevoegd bij zijne krachten vermetel heid, verwierven hem onder de dorpsjongens van Husiu gen 't noodige respect. z/Tobias Spaanongehoorzame jongen, gij meester in Ygraf en u zeiven aan de galg helper»-,- als gij u niet spoedig betert. Daar zijn mij weer leelijke dingen ter oore gekomen en ik wil, dat gij de waar heid zeggen zult. En dan nog wel eene misdaad on den heiligen zondag-avond. Toen jufvrouw Sabina, de keukenmeid van den pastoor, haar met eere grijs - geworden hoofd ter welverdiende rust wilde nederleggcr. vond zij in haar bed op de zolderkamer, die toch den ganschen dag was gesloten geweest, dri-. jonge varkens ITebt gij dat gedaan z/Ja, meester ik vreesde, dat de nacht verschrikkelijk koud zou worden, en dat deed me leed voor die arme diertjes. Ik erbarmde mij over de schepsels, deed ze in een zak en klom in den appelboom, waar die heer lijke paradijs-appels aan groeien, om ;r-o door'topen staande venster naar binnen te klimmen. Ik. deed teen den zak open en lei de biggen zoo goed als ik kon onder de dekens." Wordt vervolgd.)

Zierikzeesche Courant | 1872 | | pagina 2