win U ar, llijks 'jVo. 11» WOENSDAG 7 FEBRUARI 1872. BERICHT! réi en [iteniandsch Overzicht. Off LO ._s^uLiiuo. ï-J A IAS NTIËÏ )0 'sjaars. VLIET I JSromversi stede. Verschijnt op WOENSDAG en ZATERDAG PBIJS der ADVERTENTIËN. 10 Cents per Begel. De Inzending kan geschieden uiterlijk tot Dinsdag en Vrijdag morgen 11 ure. ABONNEMENTSPRIJS.' Per drie maanden, f 1,Franco per Post f 1, 'V £g| L r ï*l 0. ïvea 3" nder ii tii Het Telegraafkantoor is geopenddagelijks Van 8 u. 's voormidd. tot 9 u. 's namidd. Op Zondag Van 89 's voorin.van 13 en van 7 9 u. 's namidd. Het Postkantoor is geopend met uitzondering van Zon- cu Feestdagen Van des voormiddags van 812 uur. namiddags 25 avonds 710 Des Zondags van 9-12 vm. 24, 77,30 en van 9,30—10 nam. Voor het deponeeven en uitbetalen der geldartikelen van 912 voorm. en van 35 urn, Op Zon-en Feestdagen worden postwissels afgegeven van 9 u. 's morg. tot 12 u. 'smidd. .UVJSP/T ENTTÊN" waarvan de plaatsing driemaal opgegevenmorden slechts tweemaal in ting gébracht. Aanbiedingen van Dienstboden ft ÓÖ2S "Cs per Advertentie. Geboorte- Huive en Doodberichten van L6 regels 30 Cfcs® De Uitgevers. JU M TC IC IV T E RAAD tA Kierikaees gehouden den 15 Februari pn fes m' ffev KRGEE- |.,n VI.IK lifien Kltff 5,0;;. jdjp. vergadering is afwezig de heer Nauta van goedkeuring en lezing der notulen wordt medege ziene missive van Gedeputeerde Staten hoiider.de Hearing van het raadsbesluit tot uitgifte in erfpacht ïemcontcgi'OTid. Voor kennisgeving aangenomen. "0' usfcel var: Burgemeester er; Wethouders na in-' hüuen advies van den. heer inspecteur voor het mid- k oude.-: wijs. wovdt vahn deu heer mr. P. A. I. -Rllaailbé'gedaaïi verzoek wegens zijne be hing" tot kantonrechter eervol ontslag verleend raai ïn de staatswetenschappen aan de hoogere ersehool, adres van der» heer P. O. van de Velde Olivier» erhooging zijner jaarwedde als leeraar in het boek- i)if iiV aan de hoogere burgerschool wordt overeen- rpi)' het advies der commissie voor het middel- i h' ie! der wijs met 8 tegen 4 stemmen - besloten die pcitie met 100 te verhoogen. Het voorstel van msV. val- 'v.;'iBte.esÉcr en Wethouders strekte om die verhoog'mg n v - iz '.j-, omi in behandeling het voorstel van jhr. J. L, de ir winkels hintten van den iersbure om ten aanzien van bet adres van jhr. H. de Jonge houdende klachten over het overtegaan tot de orde van den dag. De heer Moeii1' j die in eene vorige vergadering de aan leg van dat voorstel had voorgesteld daar hij ook m, terwijl, voorstel betrekkelijk deze wenscht te doen rnrrdoi}/ mede dat hij daarvan had. afgezien Het voorstel ar. do Jonge wordt met algemecue stemmen aan- |f>t| :i voorstel van jhr. mr. Sehorer wordt besloten om '3n hiervan aan jhr. W. M. 11. de Jonge keunis te ra x Ti jgB taededeeling dat het rapport voor hem ter Hgt. ■sit ;a behandeling het voorstel van den heer 3«eg dat de raad zal besluiten om eene enquête naar de' oorzaken van den kwijnenden toestand S s het openbaar- lager- en meer uitgebreid- lager- rt^F' -^^gcvolge vau eene opmerking van .SL Bchqrer wijzigt de heer Zuurdeeg zijn voorstel in voege' dat de- raad eene commissie benoeme om rrierzoektm of het bedoeld onderwijs in kwijnenden tmd' verkeert, zoo ja, alsdan naar de oorzaken r voorstel wordt' na discussie met II legen I 'er worpen. voorstel vau Burgemeester en Wethouders wordt ik do Woerd f 50,en aan G. Spelers c. s. r- toegekend ter verkrijging van het recht door raeente om in- en onder twee perceelen, bij uttershoratraat, aan hen in eigendom toebehoorende riool te leggen. ordt besloten tot het doen van eenige af- en rijving. T. vau Nispen wordt op daartoe gedaan verzoek i van hoofdei, omslag verleend ter som van formaat•.geus vertrek naar elders. mr.fïe .van mr. Fokker wordt rapport uitgebracht rekening der brei- en naaischool strekkende dkeuring. !us besloten. -dt medegedeeld dat öe klok in den Sint- jis-Monster-Toren is gewogen en dat zij bleek iüben een gewicht vau 911 kilo. [loor udheUi ontrok Ivering wordt de zitting gesloten. i is miju getuigeik ken maar één Hartstocht - ;jk* geluk te bevorderen - ik heb maar een ook mijti deel te hebben aan het werk van cfci herstellingdat niet uitsluitend de taak van eene partij maar de loyale ondersteuning 7an allen." 'i Is de graaf van Chainbord igemvoordiger van 't zuivere legitimismedie zoo spreekt. Gelukkig Frankrijkwaar de uiterste partijen zoo gematigd zijn - waar zelfs het clericaal Jegitimistisch gemoed zoo zijn eigen hartstochtelijkheid overwint, om maar één doel te kennen - Frankrijks grootheid. Maar men vergete niet, dat deze woorden geschreven werden in een manifesten een manifest is een manifest—niets meer. En wat deze pretendent zegt, dat zeggen ze allen, welken naam ze ook mogen dragen, die in Versailles dingen naar de opperheerschappij en er om vechten. Hun aantal is legio. Republiekeinen van de soort Gambetta die de gouden eeuw gekomen zouden rekenen ais het noodlottige woord „provisorisch" eens in «definitief" kon worden veranderd en die als één man opstaan, om met luide vivats te begroeten den sprokcrdie bij geluk spreekt van den president der republiek (zonder provisorisch) Radicalen van T zuiverste water die met zeker wantrouwen neerzien op Gambetta c. s. sedert mannen als Eemusat en Caaimir Per>r zich ook den naam van republiekein oeigenenterwijl cle rooden zich nog niet recht thuis gevoelen in zulk fatsoenlijk gezelschap. Legitimisten die den onfeilbaren paus erkennende niet onduidelijk te kennen gevendat de geest der onfeilbaarheid somtijds ook wel woning maakt in hen. Euphemistiscli uitgedrukt luidt dat «ik heb veertig jaren het mo narchale beginselhet erfdeel van Frankrijkde laatste hoop zijner grootheid en zijner vrijheid met kracht verdedigd en ik zal het blijven verdedigeu." Frankrijks laatste hoopdat is Chambordde ver persoonlijking van het monarchaal beginsel. En opdat ook de republikeinen niet zouden achterblijven in persoonsvergoding heeft zich nu eene nieuwe partij geformd, de Thiersgednden, die door dik en dun den V-resident volgen en steeds luider de leer verkondigen dat Thiers niet alleen de right man maar de eenige man is op den beerseherszetel. En intusschen wrijven de imperialisten zich in de handen en zien ze met vertrouwen de toekomst te gemoet, wanneer de Parijsche kooplieden weer zullen vragen om eene hofhouding die de zaken doet marcheren en de populace mee zal brullen om panem en circenses, en arm en rijk zal eischen dat de regeering troone in de wereldstad. En de aanhangers van Napoleon, ze zijn overtuigd dat raen aan niemand anders deze vfagen zal doen dan aan hunnen afgoddie men uit zijne afzondering in Ghislehnrst zal doen terugkeeren. Want van deze vergadering heeft Parijs niet veel meer te hopen. Den tweeden "Februari toch besloot zij het voorstel Duohatel, waarbij de terugkeer naar Parijs werd besloten te verwerpen. Ook in andere opzichten waren de eerste dagen van Februari voor Frankrijk gewichtige dagen. Thiers behaalde als aanhanger en ijverig verdediger van het beschermend stelsel eene overwinning. De strijd liep over de vraag of de vergadering aan de regeering machtiging zou verkenen om het handelsver- drag tusschen Frankrijk en Engeland optezeggenom daardoor eene zekere pressie op Brittanje te kunnen uitoefenen wanneer het weigerachtig mocht blijven (gelijk het nu reeds 12 maanden was) om verandering te brengen in de tarieven van invoer. Dat 'teenvoudig gevolg van zulk 'eene handelwijze zou wezen de invoer van Éngelsche handelsartikelen over Rotterdam, en Hamburgwaardoor alleen de vrachtprijs zou worden verhoogd en Frankrijk alle voordeelen zou missen van een' direkten invoer, kon Thiers niet toegeven en met aanzienlijke meerderheid besloot de vergadering het bedoelde wapen aan de regeering in handen te geven. De beteekenis van dit votum blijkt duidelijk uit de verwerping vaneen amendement van den gedeputeerde Pascal Dupratdie in het artikel wenschte opgenomen te zien de vermeldingdat men met het opzeggen van het handelstractaat volstrekt niet op het oog had een terugkeer tot bet vroegere beschermende stelsel. Even gewichtig waren de discussies die in de af- geloopen week in het Praissische Abgeordnetenhuis gevoerd werden bij gelegenheid van de beraadslaging over liet budget vau R. C. eeredienst. Tout comme ehez nous beklaagden zich de Katholieke leden dei- vergadering over achteruitstelling der Katholieken. Triiis Bismarck achtte het noodig eens en vooral zijne denkbeelden uiteen te zetten over de verhouding tus schen kerk en staat. Hij wees er op, hoe hij bij zijne terugkomst uit Frankrijk de 'ultfamontanen druk bezig had gevonden om troepen te werven voor den veld tocht dien zij geopend hadden - hoe het doel door hen beoogd niet allereerst was het heil van den staat, maar het heil der katholieke kerkhoe het raoeielijk ja bijna onmogelijk was zich zeiven recht duidelijk te maken waarover nu eigenlijk de hh. zich beklaagden hoe tegenover het drijven der partij de staat ver plicht was zoo krachtig mogelijk op te treden en dit ook doen zou. Aan bewijzen ontbrak het den Duitachen rijkskanselier niet. ïn zijn antwoord aan zekeren heer v. Malüukrodt citeerde hij een geschrift, dat door het verkiezingscomité in Silezie uitgevaardigd een waardig pendant is voor 't'geen in ons vaderland menig ultramon- taanseh blad te lezen geeft.Dit stuk begint aldus «geloofd zij-Jezus Christus een bewijs voegde Bis marck er in parenthesi bij, hoe de naam van den Heiland der wereld misbruikt wordt. «Geliefde broe ders en geloofsgenooten Men ziet alleen voor de geloovigen heeft het stuk waarde. Gif hebt gehoord en gelezendat men van nu voortaan op onze scholen onze kinderen, die ons in onzen ouderdom ten troost moeten zijn niet meer op de wijze onzer vaderen op eerzame wijze wil opvoedenbepaaldelijk dat men ze niet meer tot Christenen, maar tot heidenen wil maken die geen godsdienst hebben en niet hechten aan eerwaardige gebruiken noch aan vroomheid. Gij hebt gehoord enz. Zullen wij ons dan nu onderwerpen aan hen, die reeds zoo dikwijls getoond hébben, dat zij ons schade willen aandoen in den rijksdag opdat ivij Katholieken geen recht meer hebben in het Duitsche rijk en wij slechts de slaven zijn van hen die gamchélijk geen geloof hébben Bismarck meende dat waar zulke middelen worden gebezigd om een ultramontaansch eandidaat in den rijksdag te brengen het meer clan tijd is om ernstig optetreden en met kracht dezen vijand te weren. En waarschijnlijk zal dat wel gebeuren. De keizer ten minste sohynt het gansch en al met zijnen premier eens te zijn en heeft dan ook den gezant Tauffkirohen op de meest vrien delijke wijze ontfangen een bewijs dat ook in cle hoogste kringen cle gedragslijn van dezen tegenover de Roomsche curie wordt goedgekeurd. Van afschaffing van een gezantschapspost bij 't Roomsche bof is nog geen sprake. Onze vaderlandsohe ultramontanen zullen echter wel doen zich op dit voorbeeld niet meer te beroepen, daar prins Bismarck dezen gezant, naar men meldt, alleen behoudt om bij tijds de noodige inlich tingen te krijgen van de bedoelingen en plannen der HH. Jezuïten, Eenige dagen geleden werd korte melding ge maakt omtrent het vergaan van de prachtige stoom boot Americavarende tusschen Buenos-Ayres en Montevideo. Thans worden eemige bijzonderheden over deze ramp medegedeeld, waaruit op nieuw blijkt met welk een roekeloosheid in Amerika soms met mensohen levens worden omgesprongen. In den avond van den 23sten December 11. was genoemde boot van Buenos-Ayres vertrokken met ruim 214 passagiers aan boord. Allen hadden zich te ruste begeven toen in de stilte van den nacht eensklaps eene ontploffing cle slapenden wakker schudde. Men spoedde zich naar het dekmaar de kapitein Bosse genaamd stelde de gemoederen gerust met de verzekeringdat de knal was veroorzaakt door het springen van een buis, hetgeen hem noodzaakte het anker te werpen. Het eenige ongemak hierdoor teweeg gebracht was dat men eerst des namiddags het doel der reis zou bereiken. De meesten der reizigers keerden daarop naar hunne hutten terug en legden zich op nieuw ter ruste doch binnen een half uur dringt hun een brandkreet in de ooren. De vlammen omringden reeds van alle kanten het paviljoen der dames. Binnen weinige oogenblikken had eene onbeschrijfelijke ver warring plaats. In minder dan 4 minuten was de geheele boot slechts een vuurovencle reizigers spron gen te water of klemden zich aan het een of ander voorwerp krampachtig vast, en meer dan 100 per sonen worstelden met den dood tusschen vuur en water. Waar was cle kapitein waar de bemanning waar de sloepen P De kapitein hadzoodra hij cle vlammen zagonder het uitstpoten van een vloek zich te water begeven en cle bemanning was met enkele passagiers ontsnapt in de eenige bruikbare sloep. De 5 andere booten konden niet worden neer gelaten men trachtte de koorden door te snijden doch de vlammen drongen met zulk een snelheid voorwaartsdat er geen ander redmiddel overbleef dan zich in allerijl met een plank of balk in het water te werpen. Men vocht met messen om zulk een voorwerp meester te worden, de reddingsgordels werden aan de zwakke handen der vrouwen ontrukt, revolvers werden gelost, en ten gevolge daarvan eenige personen gedood. Echtgenooten verdronken bij de poging om hnnne vrouwen te redden kinderen zonken naar de diepte onder de oogen der ouders elders verdwenen man en vrouw te gelijker tijd in de diepte. Intusschen -kwam cle Villa del Salto aangestoomd nog juist bij tijds oin 66 der overlevenden te redden een Frausche schoener had 28 drenkelingen opgenomen. Een ingesteld onderzoek naar de oorzaak van de ramp heeft het volgende aan het licht gebracht -. De kapitein had zich van den ernst der eerste ontploffing geen rekenschap gegeven. Weldra kwam een passagier den kapitein vertellendat hij gebrand mensohenvleesoh rook maar dezo gaf ten antwoord dat het sloom was. Nog waren zij "bezig met hierover te spreken, toen 1de vlammen in de rioh'ting van het damespaviljoen zich een uitweg baanden. Naar 't schijnt, waren de ketels niet in orde. De ontploffing was dan ook niet veroorzaakt door het springen van een buis, maar vau een ketel. Hoe da vlammen zioh hebben verspreid blijft een raadsel maar men vermoedt', dat de stokers bij het verwijderen der steenkolen deze te ver wierpen en zoodoende den brand hebben veroorzaakt. De plaats van het onheil was op 7 mijlen afstands van land. Waven de 6 sloepen allen bruikbaar geweest, dan was wellicht niemand omgekomen. Nu hebben 87 personen op verschrikkelijke wijze daar hun leven verloren. - Het bevestigt zioh dat Tamberliok als opera- directeur en zanger in Havana millionair wordt. Hij heeft zich nu met de beroemde zangeres Nilsson voor twee seizoenen geassocieerd, het eene in Havana, het andere in Madrid. Het is trouwens naar het sohijut voor groote artisten gemakkelijker om in den vreemde veel geld te ver dienen, clan het naar het geboorteland over te brengen. Dat bewees nog dezer dagen een Parijsohe zangeres tan naam, die in Amerika meer clan 400,000 fr, had bijeengegaard, en voor dat bedrag bij een met haar bevrienden bankier wissels op zicht nam op Jlotsohild te Parijs. Toen zij het papier vertoonde, bleek het dat cle Amerikaan niet de eer had bij Rotsohild bekend te wezen en toen zij naar New- York telegrafeerde bleek het dat de bankier in qgiaestie inmiddels spoorloos verdwenen was. Men kan zioh de wanhoop van de zangeres voorstellen! Charles Lullier, een der meest beruchte commune- mannen, is, toen hij naar de gevangenis van Olairvaux werd overgebracht, uit den spoortrein gesprongen, ten einde te ontsnappen. De agent, die hem geleide, sprong hem eohter na, greep hem en bracht hem, met behulp van eenige boeren naar het volgende station. In Opper-Beijeren is zoo ontzaggelijk veel sneeuw gevallen dat de dorpshuizen tot aan het dak er onder begraven zijn. Een boer is op het vernuftig denkbeeld gekomen zioh een dubbelen uitgang te maken, door twee tunnels te graven in de sneeuw, die zijn hut overdekt; de een komt in de kerk, de ander in de herberg uit. Er is een arehasologisohe vondst van veel belang gedaan. Een attaohé van het Fransohe consulaat te Jeruzalem heeft een vierkante zuil ontdekt, afkomstig van den tempel van Salomo, herbouwd door Herodes den Groote. De zuil heeft een vrij groote inscriptie, waarbij aan cle ongeloovigen op doodstraf verboden wordt den voet te zetten binnen het gewijde gedeelte tusschen den ringmuur en den tempel. Voor deze inscriptie blijkbaar voor vreemdelingen bestemd is de toen algemeen onder de heidenscbe volken vau Syrië bekende Grieksohe taal gebezigd. De inhoud is geheel gelijk aan cle besolirijviug door Flavius Josephus vermeld. Omtrent Sir Samuel Baker zijn de volgende nadere berichten ontvangen, verzonden van Gondokoro en loopende tot 22 Oct. 11.: Tot genoemde plaats was hij, na ontzettende moeilijkheden, met zijn flotille ge-r vorderd. Hier en daar was hij, om over cle ondiepten te komen verplicht geweest kanalen te doen graven of dammen op te werpen. Verder de Witte Nijl op te varen, was nu onmogelijk. Hij zelf en Lady Baker, benevens zijn neef luitenant Baker en de heer Highinbotham waren gezond. Maar cle Egyptische soldaten hadden van het klimaat wel wat geleden meer dan de negers. Sir Samuel is besloten den moed niet op te geven hij wil in zijn streven volharden en verder doordringen, zoolang één man hem volgen zal willen. Te Gondokoro was omtrent dr. Livingstone niets vernomen. Een van die geheimzinnige moordaanslagen die herhaaldelijk herinneren, dat het Feuanisme in Ierland noch steeds bestaat, ofschoon het weinig in het lioht treedt, is Zondag' avond in eene herberg op de Allan* kade' te Dublin gepleegd. De feiten zijn kovtelijk deze Twee mannenDonovan en M'Garry genaamdde eerste een schoenmaker en cle ander een stratenmaker, hadden eenige dagen geleden eeue afspraak gemaakt met zekeren schoenmaker Michall Melviu, dat zij hem in de bovenbedoelde herberg zouden ontmoetenals wanneer zij hem //een gereedschap" zouden laten zien, waarmede hij begreep, dat een revolver bedoeld werd. Hij begaf zich derwaarts en men ging na eenigen tijd te zamen naar de binnenplaats om het wapen te zien, Donovan verwijderde zich echter en M'Garry legde Melvin de inrichting van den revolver wit, laadde dien en tooude hem, hoe hij zich in het juist treffen oefender

Zierikzeesche Courant | 1872 | | pagina 1