38. 000. ra LOOT, No. 103. ZATERDAG 30 DECEMBER 1871. BERICHT! uiteniandsch Overzicht. Crt. be- ;ten. S70.) 000 000 000 000 000 000 ,000 ,000 ,000 ,500 ,000 351 751 O uit. .000. sze en S.50 Utrecht ZIERIKZE Verschijnt op WOENSDAG en ZATERDAG PRIJS der ADVERTENT1ËN. 10 Cents per Regel. De Inzending kan geschieden uiterlijk tot Dinsdag en Vrijdag morgen 11 ure. A B O N N E M E N T S-P R IJ S. Per drie maanden f 1,Franco per Post f 1,—. Het Telegraafkantoor is geopend dagelijks Van 8 u. 's voormidd. tot 9 u. 'snamidu. Op Zolraug Van 89 'svoorm., van 13 en van 7—9 u. 's namidd. Het Postkantoor is geopend met uitzondering van Zon- en Feestdagen Van des voormiddags van 812 uur. namiddags 25 avonds 710 Des Zondags van 912 vm. 24, 77,30 en van 9,3010 nam. Voor het deponeeren en uitbetalen der geldartikelen van 9—12 voorm. en van 35 nm. Op Zon- en Feestdagen worden postwissels afgegeven van 9 u. 's rnorg. tot 12 u. 's midd. DVEBTENTIËN waarvan de plaatsing driemaal II: opgegevenworden slechts tweemaal in nng gebracht. Aanbiedingen, van Dienstboden cents per Advertentie. Geboorte- Huwe- - en Doodberichten van 16 regels 30 ets. De Uitgevers. k-, van Lis bu beeft alingf pn. aden wij ƒ4. Ned. Crt. Ier kooper Ï1CO en filiaalhuis) raat 681. bgen dezer 4 groote rauari e. k. rdoor heeft. te loten jd dat de jte kansen iklscrl] IJdele menschen praten over 't geen ze gedaan ben gekken over 't geen ze doen zullen - de tandigen alleen voeren hetgeen zij willen uit iler er veel over te praten." Vaaneer we bij 't einde van 'tzoo gewichtige jaar 'li voor 't laatst een blik slaan op den politieken iltand v.-m Europa, nog eens aan onze lezers een over- jIt geven van 'tgeen er in de laatste week in de chilletide vergaderingen die men gewoon is te phouweu als een soort extract van de massa wijsheid, een land voorhanden-, gesproken en gedaan dan komen we onwillekeurig tot de overtuiging niet zelden ijdelheid en onverstand het roer van scant in handen hebben. Een jaar geleden hield Mioltke Parijs in zijne ijzeren omarming gekneld en n bericht kon uit de belegerde stad of uit het tegen noodlot worstelende Eraukrijk tot ons komen of sprak van den bitteren haatdie steeds meer de ten en hoofden van Erankrijk's burgers vervulde, it is er gedaan na het sluiten van den vrede om en brand te blusschen om samen wericing tusschen tie natiën ten minste mogelijk te maken De nsche bladen hebben geen enkele gelegenheid ver- md om den Pruissenhaat in, laaie vlam te doen breken en wanneer een Eransche rechtbank geen [en meent te hebben om Tonuelet, den moordenaar een Duitsch soldaat, te veroordeelen, dan meent imarck daaruit aanleiding te vinden om 't aan de prikkelbare natie ronduit te verkondigen (missive i 7 Dec.) dat dergelijke gevallen het bewijs leveren, de regeering niet in staat is om dc noodige schik- igen te treilen tot beveiliging der Dnitschers en ardoor de ontruiming der bezette departementen larschijnlijk wel weer zal worden vertraagd. Maar wanneer we ons de vraag voorleggen wat in maandenin welke de nationale vergadering ge- lekaveld is aldaar is tot stand gebracht of het irk in eenige verhouding staat tot den besteden d of deze vergadering in waarheid is eene levende ofetie van hetgeen men beweert dat Frankrijk na irteu tijd weer zijn zal - een gewonde leeuw maar fier zijne manen schudt en met zijn gebrul angst ikt in het hart ook van den jagerdie hem gewond eftdan wenden we ons - bijna zouden we zeggen - it walging af. Het ijdele radikalisme heeft gebluft Ier 'tgeen het gedaan heeftover legers, die het I den grond heeft gestampt, maar die even spoedig lier in den grond verzwolgen schenen en met het II itimisme en royalisme heeft het gewedijverd m werstand, waar liet aankwam op schilderingen van rooskleurige toekomst, die elk afgevaardigde in zijn k verborgen hield. Wat is er tot nu toe gekomen ,11 al de schoone beloftendie men elkander deed en de nationale bijeenkwam P Als haar naamgenoot Internationale heeft ze gestookt en hartstochten itketend en zich zelve brevettpn van volmaaktheid tgereikt - maar te vergeefs wachten we op Simons et op het onderwijs, te vergeefs op de regeling van voor Parijs niet alleen maar voor gansch Frankrijk o gewichtige kwestie of de regeering terugkeeren zal ;ar liet centrum der beschaafde wereldte vergeefs eene beslissing in zake dienstplichtigheid, op eene fmitieve regeling der finantiën. Zal Frankrijk eene publiek blijven a la Thiers of zich buigen onder n scepter van den een' of anderen radikalen, roya- tischen of clericaal-legitimistischen of keizerlijken tokraat? Zieouaar de vraag die alle hoofden warm maakt, n liet werk, i'oeuvre de reparation et de reorganisation, ijft onafgedaanonafgedaan totdat de wenseh van azade vervuld zal zijn ii fh ulrait que les partis ssant pour le moment le courage de s' oublier eux meines, on cessat de se livrer a des recriminations retro- jectivesqui ne servent a rien, que les hommes, au livre toutes leurs fantaisiesau lieu de s' aban- mner a leurs antipathies ou a leurs preferences irsonelles puisent se résigner a se groupera se scipliner et que se format line majorité fortifiant, imulant ou contenant tour a tour le gouvernement. Of ook de Italiaansch.e politici wel zoo insch vreemd zijn aan deze twee, ijdelheid en onver and - we zouden 't willen betwijfelen. Dat men zich verheugt over de éénheid van Italië't welk nu eindelijk zijnen wensch heeft gekregen en vrij is van de Alpen tot aan de Adriatische zee - Nizza uitge zonderd - niets natuurlijkermaar aio men bij elke mogelijke gelegenheid zich 'breed maakt, omdat men die éénheid tot stand heeft gebracht - dan vergeet men gansch en al, dat die éénheid de gouden appel was uit den tuin der Hesperiden die zeker zeer ge makkelijk kon worden geplukt toen Pruissen den draak had verjaagddie de poort van dit paradijs bewaakte. Aan goede voornemens - de weg naar de hel is er mede geplaveid - geen gebrek. De minister Sella die nu nog staat voor een vrij groot deficit - T vari eert tusschen de 100 en 200 millioen - rekent binnen vijf jaren zoover te zijn dat hij schuld kan aflossen? Voorloopig echter zullen er voor 300 millioen aan bankbilletten worden uitgegeven en wanneer dan de oude belastingen aanmerkelijk zijn verhoogd en wanneer bij de oude verhoogde nog wat spiksplinternieuwe gevoegd zijn en zich geene bijzondere omstandigheden voordoen - zooals oorlog b. v. - en wanneer dan de nijverheid werkelijk een' zoo hoogen vlucht neemt, dat de bevolking al deze lasten dragen kan dan ja dan zal men kunnen amortiseren: Is de voorspiegeling van zulk een toekomst 't werk van een onverstandige of van een ministerdie graag wil blijven zitten P @pi£lïlje is in alle opzichten een particulier land owk in ijdelheid. De gewone ijdelheid is wel niet vreemd aan de kinderen van den beroemden Cid maar zij openbaart zich tegenwooordig minder in een zi -li verheften op het verleden als wel in een zich kramp achtig vastklemmen aan liet heden aan den bes taanden toestand. Wij hebben slechts te wijzen op de ver houding tusschen Spanje en Cuba. Drie jaren lang kost dit eilanddat de bandendie het aan liet moederland verbonden, wat al te knellend vond en ze daarom met geweld zocht te verbreken aan het geruïneerde Spanje schattenaan het ontvolkte Spanje zijne beste krachtigste zonen - maar als het wezen moet, dan zou het zelfs een gedeelte van het eigendom zijner schuldeischers ouder den form van belasting op coupons in dezen afgrond willen werpen. De nationale eer d. w. z. de nationale ijdelheid eischt gebiedend dat er nu weer men zegt 30,000 man geslachtofferd worden. Met een zeker welbehagen zien we dan toch op de Duitsche landen. Bismarck zalal was 't maar om dat hij diplomaat is zich zekerniet heel spoedig, kunnen verheugen in onze toegenegenheid maar eere vvien eere toekomt - onder dien man wordt gewerkt. De reorganisatie van Elzas en Lotharingen gaat met reu zenschreden vooruit - verbetering van het lot der hoogere en lagere staatsambtenarenvooral ook van de lagere onderwijzers voor welke alleen eene sóm van 50000 thaler is nitge:rokken vrijstelling van de belastingschuldigen der laagste klassen om deze zoo veel mogelijk tegemoet te komen in hunnen financieëlen nood zijn zoovele bewijzen dat het Pruissisch ministerie de behoeften keut en wil vervullen. En de eenheid van Duitschlaud zou ook wel niet tot stand zijn ge bracht, wanneer niet mannen aan 't roer hadden ge staan die wisten wat zij wilden en 't gebabbel aan anderen overlatende meenden dat de tijd der feiten gekomen was. Steeds houdt de strijd tegen het Ultramontanisme gansch Duitschland in spanning. In Beieren is het artikel, waarbij straf werd bedreigd aan agiterende geestelijken, zooals dat in den rijksdag was aangenomen vastgesteld, zonder dat het tot een krachtig protest van de zijde der Ultramontanen aanleiding gaf. In seriand heeft men gemeend aan het drijven der Jezuïeten paal en perk te moeten stellen, omdat ja het beginsel van vrije vereeniging in theorie ook voor hen volkomen vrijheid meebracht, maar in de praktijk in een' vrijen staat niet kon worden toegelaten-eene orde, die vernietiging der individueële vrijheid en onder drukking van alle andersdenkenden in haar vaandel schreef. Van gewicht schijnt ons met het oog op den eindelijken uitslag van den strijd de opmerking van prof. Döllinger bij 'taanvaarden van het rectoraat der Münchener hoogeschool, dab B-ome nu voor de tweede maal strijd voert tegen de wetenschap. 'Eens streed het tegen de wetenschap der'natuur en het werd over wonnen - thans kampt het met zijn Syllabus, Encycliek en onfeilbaar verklaring tegen de wetenschap der historie en eene tweede nederlaag zal het einde zijn. Dat zal het! En wanneer het dezen medicijn meester gelukt de Catholieke kerk te doen ontwaken uit de verstijving, waarin de kilie adem van het Jezuitisme liaar heeft doen vervallen dan zal de menschheid nog zegenen het droeve jaar 1871. Het Duitsche tijdschrift Gartenlaube heeft thans een oplaag van 330000 exemplaren. Men berekent dat de eigenaar 'sjaarlijks evenveel guldens aan zijne onderneming verdient. In Dresden treedt thans weder een 16tal kun stenaars op, die door den ook hier te lande bekenden impressario Uil-man bijeengebrachtconcerten geven welke het eigenaardig karakter hebben, clat met onzen tijd overeenstemt en 'echt Ame.ikaansch heet. De 111. Zeit. die de portretten der kunstenaars geeft, zegt, dat men in vier uren hoort, waartoe men anders een tiental concerten met eenvormig programma moet doorworstelen. Die aanprijzing zal niet door ieder worden gebillijkt. Maar in Duitschland maken de Ullman-concerten toch fuore. Te Dresden waren spoedig geene plaatsen meer te bekomen de kroonprins en kroonprinses .woouden 't eerste trouwens bij ook de minister van oorlog die juist niet muzikaal is. Be halve 't bekende Florentijner kwartet kon men dan ook op één avond de zangeressen Monbel'li en Marie Seebaeh, de pianiste Anna Mehlig, de harpist Oberthür, de zangers Karl Hill en Nicotini de oellisten Griitz- macherBürchlTetz en Böckmann en den violist Sivori toejuichen. Het beruchte verhaal van den //onvindbaren kapitein" bij het Pruissisch leger is eindelijk opge helderd. Op alle Pruissische budgetten komt een kapitein voor van het eerste regement garde te voet, voor wiens tracLement 1300 thaler staat uitgetrokken ofschoon de naam van den officier niet op de lijst van het personeel voorkomt. Deze geheimzinnige post heeft tot velerlei aardig heden maar ook tot heftige aanvallen van de zijde der progressisten aanleiding gegeven die dezen post aanhaalden als het bewijs voor andere valsche posten, die zij beweerden, dat door de regering werden voor gedragen om fondsen te maken. De /onvindbare" kapitein werd ook bij de laatste discussie over het budget besproken maar nu kwam het aan het licht dat hij niemand anders was dan de koning zelfdoor zijne keizerlijke waardigheid kapitein bij zijn eigen eerste regement garde te voet. Hij behoudt die 1300 thaler evenwel niet voor zich maar keert ze regelmatig uit aan de langste man schappen dezer compagnie van reuzen waarvoor hij evenals 'Frederik de Groote eene traditionele liefde koestert. Hoe ernstig de Noord-Amerikaansclie regerings- mannen er op uit zijn elk verschil tusschen blanken en negers te doen ophouden, blijkt uit het volgende: ln een restauratie te Washington zat een commies van het departement van finantiën rustig te ontbijten, toen een neger de heer Elliotlid van het congres voor Zuid-Oarolina, nan dezelfde tafel plaats nam. De com mies, verontwaardigd over deze vrijpostigheid van een zwarten man, stoof op en verliet met kennelijke teekenen van afschuw het lokaal. Van 1865 bestond de onmogelijkheid, dat negers en blanken elkander op openbare plaatsen ontmoetten, daar de eersten uitgesloten waren. Thans echter, nu hun gelijke rechten zijn toegekend, is de zaak anders. De heer Elliot heeft onderzoek gedaan en is te weten gekomen, wie de persoon was, die hem zoo gruwelijk had beleedigd. Het gevolg daarvan was, dat de commies op last van den president onmiddellijk uitzijn betrekking is ontslagen. Zeer onaangenaam maar welverdiend. Ofschoon de Parijzenaars met de meeste zaken den draak steken, is het toch onbetwistbaar, dat een edele daad hen meestal in het hart treft. Dus maakt een lichtzinnig blad met lof melding van liet volgende feit: Den eersten December was pater Bousselin, de eenige geestelijke, die aan den moord der Dominicanen te Arceuil ontsnapt is, als getuige in het gerechtshof te Versailles, waar de 16de krijgsraad zijn zittingen houdt. Hij wachte in de gehoorzaal totdat hij opge roepen zou worden, toen een beschuldigdegenaamd Carrière beschuldigd van medeplichtigheid aan den opstand werd binnengeleid. Er was geen advokaat aanwezig om hem te verdedigenen niettegenstaande deherhaalde oproepingen van den president bood nie mand zich aan om voor den beschuldigde te pleiten. Hierop staat pater Bouselin op en vraagt, of men hem als advokaat van den beschuldigde wil aannemen. Met verwondering doch sympathie geeft de president, hem de gevraagde toestemming. De acte van beschuldiging wordt hem overhandigd, de getuigen worden verhoord en de geïmproviseerde advokaat neemt het wo'ord. Hij houdt eeii kort en geestig pleidooi, waarin hij er op wijst, dat de rechters dikwijls in de droeve noodzake lijkheid verkeeren verschrikkelijke vonnissen uit te spreken; dat liet hun daarom verheugen moet thans een beschuldigde voor zich te zien wien men geen zeer zware overtredingen ten laste kan leggen, en dat zich hier dus een uitstekende gelegenheid aanbiedt om genade te toonen. Hij vraagt dus voor zijn cliënt geheele vrijspraak. Na een enkel oogenblik gedelibe- reed te hebben, spreken de rechters burger Carrière vrij. De pogingen die in Engeland worden aangewend, om het gebruik van een als goedkoop en voortreffelijk aangeprezen voedsel, Australisch vleesch in blikken meer algemeen te maken zijn gedeeltelijk reeds met goed gevolg bekroond. Het meest is dit echter het geval bij de meergegoede klasse, daar de lagere klasse steeds vooroordeel koestert tegen voedselhetwelk vreemd en goedkoop is. Juist in de armste wijken van Londen was dat vooroordeel het sterkst. Het Eugelsche blad the Globe zegt daaromtrent het volgende; z/'t Australisch vleesch zou aan den minderen man een onwaardeerbaar voedsel bieden, zoo 't slechts mogelijk ware hem 'tte doen proeven. In menig huishouden, waar meester en meesteres het nuttigen trekken clo dienst!) jd.-n er den neus voor op. Ja die kieskeurige heeren en dames die in hunne ouderswoning ver in icdolijk droog brood aten, versmaden een voortref» felijken spijs, waarop zij verzot zouden wezen, indien zo een sovereign in plaats van sixpence 't.pond kostte, Eene huisvrouw nam onlangs list te baat, om dit vooroordeel van hare bedienden te overwinnen. Zij verbood in de keuken de blikken aan te roerenhun inhoud zeide zij was veel te goed voor knechts en meiden. Wat was 'tgevolg? Dat in 't,geheim gesnoept en geproefd werd; men kreeg smaak in de verboden vrucht zoo zelfs, dat 'tkenkenpersoneel met zijn demissie dreigde, indien 'tniet zijn deel ont» ving van den Australischen schotel. Als een groote gunst, werd deze toen verschaft." De Engelsche dagbladen deelen eenige bijzonder» heden mede omtrent het vergaan van liet prachtige stoomschip Delaware, bestemd van Liverpool naar Calcutta. De bemanning bestond uit 45 koppen. De lading was van hooge waarde. De machines van het schip werden tengevolge van een hevigen storm onklaar, waardoor liet op de rotsen nabij Sampson Island ge» dreven werd en met man en muis verging. Te Lyon is eene vervolging ingesteld tegen een bewaarder van een der kerkhoven beschuldigd van het opgraven van vrouwenlijken en het-afsnijden van het haardat hij aan handelaars in chignoug verkocht. Overzicht dei' beui's van den 14den tot den SOsten Dee. Amsterdam, 21 December. Het is een gewoon verschijnsel, dat tegen het nieuwe jaar de fondsen zeer gewild zijn, daar tie met dat tijd stip vrijvallende coupons en dividenden voor een groot gedeelte weder tot belegging worden gebezigd. Het is dan een ware gouden regen. Dat verschijnsel doet zich thans weder in ruime mate vooren de beurs reeds geruimen tijd zeer opgewekt en willigkreeg deze week nieuw leven en vertoonde een aanzien, zoo gunstig mogelijk. //Vooruitgang" was het algemeen paroolen zoo een enkel fonds daarop niet antwoordde, dan hing dit slechts af van bijzondere omstandigheden. Nationale fondsen gingen op nieuw belangrijk in de hoogte, nadat de overtuiging langzamerhand had veld gewonnen, dat de amortisatie-wet, in weerwil van veler bestrijdingzal worden aangenomen. Daarbij voegde zich het bekend geworden feit, dat de belastingen in de eerste elf maanden des jnnrs reeds zooveel hebben opgebracht, als voor het geheele jaar was geraamd, Intergralen en 3 pCts. zezen ruim 1 pCt., 4 pCts. verbeterden zich 3/4. Handelmaatschappij waren bij beperkten omzet 8/8 hooger. In Spanje was de handel levendig en de prijzen klommen 1/i. Het aanblijven van het ministerie wordt al meer en meer betwijfeld. zijn val zou de alge- heele intrekking van het voorstel der coupon-belasting ten gevolge hebben wel eene reden dus om den fondsenhouders moed te geven. Portugal ging door voortdurende aankoopen op nieuw in de hoogte- en sluit circa 1f2 pCt. beter. Rusland maakte eene uitzondering en was algemeen lager onder den invloed van geruchten eener nieuwe leening. De grootste vermindering ondervonden 6de serie en de I864ers, die respectievelijk 3/4 en 1 pCt lagér sluiten. Geen der Europesche staatsfondsen vertoonde een zoo schoon beeld als Oostenrijk. Behalve de geschetste omstandigheden, droeg daartoe bij het gunstig exposé der finantiën, dat voor 'teerst na eene reeks van jaren van een overschot spreekt. Bij uitgebreide affaires klom papierrente l5/g, zilverrenie 28/8 P^t.

Zierikzeesche Courant | 1871 | | pagina 1