AAM BESTED I If G. No. 102. ZATERDAG 23 DECEMBER 1871. D BUITENLAND. s BERICHT! Door hot invallend Kerstfeest zal de Courant a. h. Dinsdag avond niet worden ^tffegeven. ZIERIKZEESCIE COIJRMT. Verschijnt op WOENSDAG en ZATERDAG PRIJS der ADVERTENT 1ËN. 10 Cents per Regel. De Inzending kan geschieden uiterlijk tot Dinsdag en Vrijdag morgen 11 ure. ABONNEMENTS-PRIJS. Per drie maanden f 1,— Franco per Post f 1,— Het Telegraafkantoor is geopenddagelijks Van 8 u. 's voormidd. tot 9 u. 's namidd. Op Zondag Van 89 's voorin.yan 13 en van 79 u. 's namidd. Het Postkantoor is geopend met uitzondering yan Zon- en Feestdagen Van des yoormiddags yan 812 uur. namiddags 25 ayonds 710 Des Zondags yan 9-12 ym. 24, 77,30 en yan 9,3010 nam. Voor het deponeeren en uitbetalen der geldartikelen van 912 voorm. en van 35 no Op Zon- en Feestdagen worden postwissels afgegeven van 9 u. 's morg. tot 12 u. 's midc DE GEDEPUTEERDE STATEN VAN ZEELAND, brengen ter kennis van de belanghebbenden dat op Woensdag den 3den Januari 1872, des voormiddags ten 10 ure door dén hunner leden, daartoe door hen gecommitteerd in "bijzijn van den Hoofd-Ingenieur in het 11de district van den Waterstaat, in eeu der localèn van het gewestelijk bestuur te Middelburg onder nadere goedkeuringzal worden aanbesteed JE-1 et herstellen ofvernieuwen van eenioe provinciale wa terstaatswerken en wegren in Zeeland, met hun onderhoud gedurende cl en tijd. van 3 jaren, ingaande met X Januari 187S, in 13 perceelen. Deze aanbesteding zal geschieden met inbegrip der vereischte levering van materialenen verdei' zoo als in het bestek en de voorwaarden is bepaald. Het bestek en de voorwaarden liggen ter lezing aan het locaal van het gewestelijk bestuur van Zeeland aan het bureau van den Hoofcl-Ingenieur van den Waterstaat te Middelburgalsmede bij de Ingenieurs an den Waterstaat te MiddelburgZierikzeeHansweert, Sluis en Neuzen en wijders op alle zoodanige plaatsen alwaar gewoonlijk de bestekken van Waterstaatswerken in gemelde provincie ter lezing gelegd worden. Zullende den zevenden en vierden dag voor de besteding de noodige aanwijzingen worden gedaan terwijl aan het bureau van den Hoofd-lngenieur te Middelburgvoor de werken in het algemeen en bij de Ingenieurs in de Arrondissementen, voor de werken onder elks ressort behoorende nadere inlichtingen te bekomen zijn. Middelburg, den 13den December 1871. De Gedeputeerde Staten voornoemd, R. W. van LIJNDEN, Voorzitter. BUTEUX, Griffier. Twee onderofficieren van het garnizoen te Gotha lijn gedegradeerd en tot drie maanden vestingstraf veroordeeld, omdat zij midden in den nacht de soldaten inonderkleeding, blootshoofds en blootsvoets hebben doen •■xerceren en vervolgens de trappen en vloeren der kazerne hebben doen schoonmaken. - Te Linz aan den Donau is een vergadering ge houden van 4000 bierdrinkers, waarop besloten is tot voorloopige onthouding, aangezien de prijs is verhoogd. - Te Konstantinopel hebben met dë jongste cholera- epidemie verscheidene regeringsbeambten uitnemende aken gemaakt. Een zeker aantal van hen had namelijk liet recht, wanneer in een of ander huis zich een geval •au-cholera voordeed, dat huis onder quarantaine te plaatsen, en van die macht maakten sommigen op schandelijke wijze misbruik. De Turken vreezen de quarantaine bijna nog meer dan de ziekte en een be ambte had daarmede slechts te dreigen al was er ia 'thuis ook gt-on sprake van cholera om de lieden in doodsangst te brengen. Gaarne kocht men dan voor eenige piasters of medjidies den beambte om. - Verleden Woensdag heeft in het kerspel van S. Magnus te Londen de gewone janrlijksche uitbetaling plaats gehad der som van 54 pond sterling en 4 shilling (ƒ278), welke de schatkist reeds sedert eeuwen aan die parochie uitkeert. Evenals bij zooveel andere ;ewoonten in het vereenigde koninkrijk steunt ook deze >p een historischen grondslag en wel de volgende Koning Hendrik VIII had de gewoonte dikwijls snachts alleen door de straten van zijn hoofdstad te Walen gewapend met een dikken knuppel. Op !«keren nacht werd bij Londen Bridge hem de weg ïersperd door een nachtwacht, die hem niet kende en hem naar zijn bedoelingen vroeg. Hendrik VIII wilde geene ophelderingen geven aan de nachtwachts, die den eerste ter hulp gesneld waren, waarvan het einde was, dat de koning het onderspit moest delven en naar de gevangenis gebracht werd. Hij bracht daar den nacht door en eerst den volgenden morgen be merkte de cipier de ware toedracht der zaak. De ongelukkige nachtwacht was wanhopend en dacht niet anders dan dat zijn laatste uur geslagen zou hebben. Meu begrijpt dus licht hoe groot zijn verrassing wastoen Hendrik VIII hem bij zich deed komen, hem een vorstelijk geschenk gaf en hem zijn tevredenheid betuigde over de wijze, waarop hij zijn plicht had vervuld. De koning had evenwel dien nacht zooveel kou geleden, dat hij niet beter meende te kunnen doen dan eene groote hoeveelheid brandstof en brood in het kerspel uit te deelen en jaarlijks te herhalen. Later werd dit door bovenge noemde som gelds vervangen. De Eransehman Estancelin, die gelijk men weet, tijdens den jongsten oorlog belast was met het orga niseren der Fransche strijdkrachten in Normandie, heeft onlangs omtrent zijne werkzaamheid in deze verslag uitgebracht. Het boekje is vooral merkwaardig* omdat het ectie bloemlezing bevat van de verschillende deels meer deels minder practische middelendie indertijd door verschillende patriotten //tot vernietiging der Pruissen" aan de Fransche regering zijn aan de hand gedaan. Onder anderen is aan de regering medegedeeld de volgende uilvinding, met verzoek er de proef van te willen nemen. Men moest nemen een ontzaglijk groot net van fijn maar sterk touw genoeg om er een geheel legercorps te kunnen inwikkelen. Zware kanonkogels moesten vastgemaakt worden aan de hoeken, en dit alles zou als lading gestopt worden in een monstermortier. Loste men dit stuk nu op het bedoeld Pruissische legercorps, dan zouden de manschappen natuurlijk onder het net en er in verward raken en voor de Fransche soldaten bleef dan niets anders te doen over dan hen te ont wapenen of, ingeval ze nog tegenweer boden, hen te dooden. 't Behoeft niet gezegd te wordendat de uitvinder zijn plan weer 'thuis kreeg en evenmin dat dit mislukte genie sedert overal luide verkondigt, dat hier verraad in 'tspel is geweest. 't Schijnt dat de overbrenging van den zetel der Italiaansche regering naar Rome volstrekt geene ver andering gebracht heeft in het vieren van kerkelijke feesten. Zoo lezen wij in een schrijven uit die stad aan het Journal des Débats .- z/Den 8sten dezer is het feest der Vlekkelooze Ont vangenis hier nagenoèg even zoo gevierd als voor het bezelten der stad door de Italiaansche troepen. Het behoort niet tot de in Italië wettelijk erkende feest dagen evenwel waren bijna alle winkels hier ter stede gesloten; zoo ook de effectenbeurs, hoewel de Israëlieteu er doorgaans de meerderheid uitmaken. Ook was er een zeker aantal partikuliere woningen geïllumineerd. z/Alzoo is die kerkelijke feestdag door een aantal ingezetenen gevierd, geheel vrijwillig en uit eigen ver kiezing; en de lieden, die niet verkozen het feest te vieren hebben de andersdenkenden niet met demon stration van tegengestelde strekkinglaat staan met aanranding of gewelddadigheden bemoeielijkt. //Ook nu bleek weder de onjuistheid der voorstelling, welke van den toestand dezer stad door katholieke dagbladen van Frankrijk wordt gegeven. Naar hunne berichten te oordeelen zou het schijnen alsof Rome in staat van oproer of revolutie verkeert. De waarheid is, dat Rome er geheel uitziet als eene vreedzame en welvarende stadde bevolking gedraagt zich ordelijk, ja fatsoenlijk en beleefd; de kerkgebouwen staan er openzijn voor een ieder toegankelijk en worden druk bezocht; er worden met alle staatsie godsdienstoefeningen, met volle vrijheid predikatiën gehouden. Priesters en andere personen van den geestelijken stand ontmoet men in grooten getale op de straten en zij hebben er niet den minsten overlast van de zijde vau 't publiek te lijden." Te Rome is een geestelijke door de curie met schorsing bedreigd wanneer hij voortging met het dragen der insigniën eener hem verleende Italiaansche orde. Sedert eenigen tijd hebben zich te Berlijnte Weenente Mannheim en in verschillende Buitsche steden afdeelingen gevestigd van eene vereeniging die zich noemt het Wagner Verein. Het doel dezer vereeniging is het volgeude: Men weet, dat Richard Wagner twee nieuwe com- positien, de Rheingold en de Walkyriete Munchen heeft doen opvoeren. Deze beide stukken nu zijn fragmenten van een groot werk: die Nibelungendat Wagners meesterstuk moet worden. De componist ver langt nu eerlang dit werk in zijn geheel uit te voeren, maar hiertoe stelt hij geene geringe eischen. Er moet een afzonderlijke schouwburg worden gebouwd voor de opvoering van zijne trilogie, en hij heeft als plaats voor den bouw gekozen de Bciersehe stad Bayrenrh. Hij wil volkomen on.ifhanKelijk zijn en weigert daarom Munchen met zijne reeds bestaande theaters en zijn eigenaardig, bevo >roordeeld publiek. Hij is voornemens in het voorjaar van 1872 eeue keurbende van Duitsohe artisten te Bayrenth te verzamelen en hun de Nibe lungen, te doen instuderen. Daarna zal het Duitsehe publiek worden uitgenoodigd met feesttreinen over te komen en de opvoering bij te wonenhet zal een nationaal feest zijnelke uitvoering duurt 4 dagen en er hebben 3 uitvoeringen plaats. Maar dit plan kost geld, volgeus Wagners berekening 300,000 thaleren dit geld tracht hij te verkrijgen door eene leening verdeeld in 1000 aandeelen van 300 thaler, die geene rente geven, maar aanspraak op eene gereserveerde plaats voor de drie uitvoeringen. Aandeelen van 100 thaler recht gevende op de bij woning van ddiie uitvoering zijn mede verkrijgbaar. Voor onvermogende artisten zullen bovendien 500 plaatsen worden bewaard. Het Wagner-Verein tracht nu deze aandeelen te plaatsen, o. a. door concerten te geven waarvan de opbrengst tot dit doei wordt besteed. Weder zijn drie voorname Turken veroordeeld: t. w. Haidar-eftendiex-eftendi van konstantinopel Hussein-pache, gewezen minister van justitie, en Ernin- bey, gewezen secretaris van den sultan en wel tot vestingstraf respectievelijk van twee, vier en zes jaren. De gemeenteraad van Metz heeft aan v. Bismarck eene petitie gerichteen verzoek inhoudendedat de conscriptie in Lotharingen 5 jaar worde verschoven anders, zoo luidt het stuk, zal de emigratie van dien aard worden dat van het land niets overblijft dan een woestenij. De verkiezingen voor de landdagen van cislei- thaansch Oostenrijk zijn voorzoover bekend, niet in het voordeel der centralisten uitgevallen maar ook de overwinning der federalisteu zal niet van gewich- tigen invloed zijn. Gisteren zijn de landdagen bijeen gekomen om over te gaan tot de verkiezing van leden voor den krijgsraad die bij keizerlijk besluit tegen den 27sten dezer is opgeroepen. De Saturday Review vermeld een feit dat curieus genoeg, hoewel zeker in zijn soort niet éénig is Er bestaat een werkje getiteld //Keenan's Contro versial Catechismdat op groote schaal door de Roorasch-Katholieke geestelijkheid onder de Iersche bevolking is verspreid. In 't 24ste duizendtal van dit boekje stond de volgende vraag met antwoord te lezen z/Vr. Moeten niet Katholieken gelooven dat de paus uit zichzelf onfeilbaar is?" wAntw. Dit is een Protestantsch verzinsel - doch geen artikel van het Katholiek geloof; - geen be slissing van de pausen kan verplichtend zijn op strafte van ketterij tenzij ze goedgekeurd en opgelegd zij door het onderwijzende lichaam - dat zijn de bis schoppen van de kerk." Eenige maanden geleden nu bleek het dat èn vraag èn antwoord uit de nog voorhanden exemplaren van 't 24ste duizendtal verdwenen waren. Een nieuw blaadje iets wijder uiteengedrukt, was door den uit gever ingevoegd. En, gelijk van zelf spreekt - oor spronkelijke exemplaren héeten thans alle uitverkocht. Het voornemen bestaat om te Parijs een museum aan te leggen van copiën van de voornaamste mees terstukken die in buitenlandsche musea gevonden worden. Voor het jaar 1872 is het bestuur van het Zwitsersche eedgenootschap zamengesteld als volgt: Welti, president der republiek; Dubs, binnenlandsche zaken; Knüsel, justitie; Ceresodeoorlog; Schenk, finantien; Naestkoophandel en tolwezen; Challet, postwezen. Zierikzee 22 December. De arrondissements rechtbank alhier heeft de volgende voordracht opge maakt voor de vacerende betrekking van kantonrechter alhier. Mr. P. A. J. Bouvin Advocaat en Leeraar aan de Iloogere Burgerschool alhier. Jhr. Mr. F. A. P. Wittert Griffier bij het Kan tongerecht te Amersfoorten Jhr. A. B. P. van Kinschot Kantonrechter te 's Gravendeel. Winschoten, 17 Dec. Gisternamiddag had op de Garst eene zandhoogte buiten de bebouwde kom dezer gemeente een treurig Voorval plaat*. Een ar beider, G. Smit genaamd, in de kracht van zijn jaren en hoofd van een gezinwas bezig wit strooizand te delven, tot welk einde in de ontgraven gedeelten van bedoelde zandhoogte de spade dieper moet doordringen om de gewenschte aardlagen te bereiken. Ofschoon gewaar schuwd door een anderen werkman voor het hem dreigend gevaar, schijnt toch de zucht naar eene lut tele verdienste den armen man te hebben aangespoord om al dieper te graven totdat eensklaps de boven hem hangende zandklomp naar omlaag stortte, waardoor hij nagenoeg geheel werd bedolven, in welken toestand eenige arbeiders den ongelukkige ontdekten. Ofschoon levend doch deerlijk gekneusd onder de zand massa weg gegraven en naar zijn gezin vervoerd, is niettemin de. toestand van den ongelukkige zoodanig, dat men voor het behoud van zijn leven vreest. Weinige jareu geleden vond een arbeider op dezelfde wijze daar ter plaatse zijnen dood. In een onzer kleine Geldersche schouwburgen zegt de Arnli. Ct.werd onlangs een drama opgevoerd. In het stuk kwam een klein kind te pas, liggende in de wirg. De regisseur (tevens barbier)deze ingre diënten onder het decoratief missende verzocht aan eene buurvrouw een wieg voor een uurtje te leen. Het kind, dat slechts een zwijgende rol te vervullen had, werd natuurlijk door een pop vervangen. Ongelukkig duurde het stuk wat lang, zoodat de buurvrouw, naar men zegt, door een paar heeren op het gevaar gewezen van vreemde kinderen in haar 'wieg te laten liggen midden in een aandoenlijke passage plotseling op het tooneel verscheen en, zonder zich aan acteurs en publiek te storen, naar de wieg stapte en haar eigendom, na er de pop te hebben uitgegooid, ijlings huiswaarts voerde. In de N. Rott. Courant wordt op de vol gende poëtische manier een buftctjufvrouw gevraagd Meisjes blank en zwart of blond Krullend haar en frisch - gezond Vlug van voet en kort van hand Schrijven naar 't bureau der krant Onder 't motto rein en trouw Voor het ambt buffetjufvrouw. Bij D. A. Thieme te Arnhem is uitgekomen een boek getiteld //Herinneringen uit Pruissens geschiedenis" door dr. A. Pierson hoogleeraar te Heidelberg. Het bock is bijna 300 bladzijden groot. De schrijver geeft een overzicht van Pruissens historie en van de door Pruissen gevolgde politiek. In een voorbericht deelt hij mededat „het lezen van allerlei werken over zijn onderwerp geen gunstigen indruk van de Pruissische staatkunde bij hem heeft achtergelaten. En dien indruk heeft hij willen weergeven. Hij acht dit van belangomdat hij meent, dat men ten onzent op weg is om Pruissen te idealiseren. Zulks is geen onschuldig spel der verbeelding. Ons volksbestaan kan door Pruissen bedreigd worden. Pruissens haat tegen Engeland groeit met den dagde strijd kan nauwlijks uitblijven is het onmogelijk dat wij den prijs worden van den strijd Pruissen bovendien kan zijn kracht als zeemogendheid alleen vinden in ons moederland en in onze koloniën. Is dat alles zoo dan is het gevaarlijk Pruissen te idealiseeren. Want - al verkrijgen wij door prijzens waardige zorg der regeering goede defensiemiddelen - hoe zullen wij worstelen tot den laatsten bloeddruppel tegen hem van wien het ons beduid is dat het zoo vreeselijk niet is te rusten in zijn arm Het is dus een bijdrage voor het budget onzer zelfverdediging ons volk in te lichten omtrent het karakter der Pruissische politiek. De heer Pierson zegt dit te doen, niet als staatsman, maar als belijder van onveranderlijke beginselen van recht en gerechtigheid ook in de onderlinge betrekkingen der natiën. Ook de politiek moet aan de zedelijkheid getoetst worden. Men beproeft wel door sofismen van den plicht te ontslaan b. v. men zegt: het land is geen eigendom van den vorst, dien men het ontneemt. Dus het//gij zult niet stelen" is in dit geval niet van toepassing. Misschien - zegt de schrijver - is dit in het afgetrokkene waar. Maar een sofisme is het wanneer de vorstdie andere vorsten berooft, zelf zich wel degelijk als eigenaar van zijnen grond gedraagt. Van ganscher harte stemt de heer Pierson toedat men door de staatkunde aan de zedelijkheid te toetsen zijn onvermogen toont om aan de staatkunde ooit eeft werkzaam deel te nemen. Maar hijdie daarnaar ook niet staathij niet het minstdie geroepen is theologie te onderwijzen, - h\y zal wel den rechten en slechten maatstaf zijner zedelijke begrippen mogen aanleggen aan de wereldhistorische

Zierikzeesche Courant | 1871 | | pagina 1