No. 101. WOENSDAG 20 DECEMBER 1871. BERICHT! Provinciale Geldleening. Buitenlandse^ Overzicht. ZIEEIKZEESmE COURANT. Verschijnt op WOENSDAG en ZATERDAG PRIJS der A D V E R T E N T1N. 10 Cents per Regel. De Inzending kan geschieden uiterlijk tot Dinsdag en Vrijdag morgen 11 ure. ABONNEMENTS-PRIJS. Per drie maanden f 1,Franco per Post f 1, Het Telegraafkantoor is geopend dagelijks Van 8 u. 's voormidd. tot 9 u. 's namidd. Op Zondag Van 89 's voorm.van 13 en van 7—9 u. 'snamidd. Het Postkantoor is geopend met uitzondering van Zon- en Feestdagen Van des voormiddags van 812 uur. namiddags 25 avonds 710 Des Zondags van 912 vm. 2i, 77,30' en van 9,3010 nam. Voor het deponeeren en uitbetalen der geldartikelen van 912 voorm. en van 35 nm. Op Zon-en Feestdagen worden postwissels afgegeven van 9 u. 'smorg. tot 12 u. 'smidd. ADVERTENTIËN waarvan de plaatsing driemaal wordt opgegevenworden slechts tweemaal in rekening gebracht. Aanbiedingen van Dienstboden lO cents per AdvertentieGeboorte- Huwe lijks- en Doodberichten van 16 regels 30 Cts. De Uitgevers. DE GEDEPUTEERDE STATEN VAN ZEELAND. Gelet op het bij Koninklijk besluit van den 28sten November 1871, no. 11, goedgekeurd en in het Provinciaal biad van Zeelandonder no. 138 van 1871, -opgenomen besluit der Staten van den 11 den dier maand, no. 17, tot het doen eener geldleeningten laste dei' provincie Zeelandvoor de uitbreiding van de stoomboot dienst op de Wester-Schelde In aanmerking nemende dat de bedoelde geldleening van ƒ60.000 behoort te 'worden te gelde gemaakt; Besluiten": Ter kennis te brengen van belanghebbenden: 1°. dat!in de voorschreven geldleening van ƒ60.000, voor zestig aandeelen y elk van duizend gulden splitsbaar in twee halve aandeelen, elk van vijf honderd gulden, kan wordeu ingeschreven tegen eene rente van vijf ten honderd in het jaarin te gaan met'den eersten dag der maand waaiin de onder het vijfde punt van dit besluit bedoelde overstorting heeft plaats gehad 2°. dat de termijn voor het inleveren der inschrijvings- billetten is bepaald van Dinsdag den 2den tot en met Donderdag den 4 Januari 1872; ■3°. dat de inlevering der inschrijvings-billetten zal kannen plaats hebben op den 2den en 3den Januari 18/2, des voormiddags tusschen 10 en 12 ure, en des namiddags tusschen 2 en 3 ure, doch op den 4den Januari daaraanvolgende slechts des voormiddags tusschen 10 en 12 ure; 4°. dat de inscJirijvings-bus en billetten in het open baar zullen geopend worden op Donderdag den 4den Januari 1872 des namiddags ten twee ure, iu de gewone raadzaal van Gedeputeerde Staten; b°. dat het bedrag der ingeschreven aandeelenvoor zoo veel die zijn aangenomenmoet overgestort worden bij den heer Betaalmeester te Middelburg in den loop der eerste zes maanden van 1872, op de gewone kantoor-uren, en dat de quitanciën van stortinguiterlijk binnen acht dagen na de afgifte behooren te worden overgebracht ter provinciale griffie in handen van den commies chef der eerste afdeeling belast met de comptabiliteit, D. Jekas, die gemachtigd is om, in verhouding tot het bedrag der gedane overstorting, de vereischte obligatiën en rentecoupons aan den inschrijver tegen bewijs van overname, af te geven 6°. dat exemplaren van het plan der onderwerpelijke geldleening kosteloos verkrijgbaar worden gestel d bij genoemden ambtenaar op franco aanvrage. Dit besluit zal worden geplaatst in het Provinciaal blad van. Zeelanden bovendien in de Staats-courant, de Middëlburgsche, Goessche en Zierikzeesche-couranten, het Sluisschë weekblad en in het Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch Vlaanderen. Middelburg, den l-8den December 1871. De Gedeputeerde Statën voornoemd, It. W. van LIJNDEN, Voorzitter. BUTEUX, Griffier. Uitgegeven den 15den December 1871. Be GriJJier der Staten van Zeeland BUTEUX. Een groote kloakeéén modderpoel was Parijs in de afgeloopen week. Niet in den zin waarin men in de laatste twaalf maanden vooral dit woord ge bruikt heeftalsof Erankrijk in 't algemeen en Parijs in 't bijzonder zoo ongeveer de versamelplaats waren van 't geen de overige landen zoo wat hadden uitgevaagd - een heerlijk thema voor mannen als ten onzent van Rhijn, om Erankrijks nederlagen voortestellen als eene straffe van God - maar een modderpoel in de letterlijke beteekenis des woords. En op de verschillende partijen in Erankrijk heeft de sneeuw van de laatste dagen meer invloed uitgeoefend dan men oppervlakkig wel zou meenen. Parijs is Erankrijk - lange jaren achtereen is deze uitdrukking eene een voudige waarheid geweestdie ook door niemand weersproken werd. De Orleanisten en Legitimisten in de nationale vergadering doeu wel alle mogelijke moeite om dat verleden verleden te doen blijven, door pertinent te weigeren om den zetel der regeering naar Parijs te verplaatsen. Als Thiers met zijne ministers voor de commissie verschijntaan welke de taak is opgedragen deze zaak te regelen en er op wijst dat de betrekking der regeering tot de bankdie in Parijs resideert tot de gezanten die in Parijs hun verblijf hebben ge vestigd tot de politie die nu eiken dag haren bevelvoerder naar Versailles moet zien rijden om een kostelijken tijd te verspillen, dan zwijgt de commissie - zij handelt verder alsof zij niet gehoord heeft. Parijs mag niet meer Erankrijk zijn. De kracht toch der zoo verschillend genuanceerde clericale en monarchale partijen ligt in het land de dorpen de provincies waar gansche hoopen kiesgerechtigden het wachtwoord bij de stembus ontfangen van de geestelijkheid die van nature geneigd is tot alle absolutistische boosheid. De republikeinsche partij vond haren grootsten steun in de steden waar evenwel de burgerijde handel drijvende stand die zich schaarde onder de vanen van elk regime wanneer het zooal niet la paix dan toch maar I' ordre was meer bepaaldelijk de partij koos van Bonaparte. Na Metz en Sédan was echter ook voor deze mannen Napoleon een' onmogelijkheid gewor den. Daar komen de Decemberbuien - zij hullen de Parijsche straten in wolken van sneeuw, die samenpakt al hooger en hooger. Den volgenden dag is de passage gestremd. Is er dan geen stedelijk bestuur meer Zeker maar de heer Alphand is geen Hausman. Deze veegde de sneeuw weggelijk hij de huizen had weggeveegd - Parijs was altijd Parijs - de schitterende. Nu is zij plotseling weer Lutetia - de slijkstad. Eu zuchtende vragen de Parijzen aars - geef ons Hausman, dat is Napoleon weer. Inderdaad het Bonaparfcisme heeft in de laatste dagen meer veld gewonnen dan in vele maanden na Sédan. Natuurlijk neemt de liefde voor Thiers in dezelfde verhouding af. De oude staatsman beleeft moeilijke dagen. Zijn minister van onderwijs Jules Simon ook al geen geliefde persoon lijkheid bij de meerderheid der vergadering heeft een' nieuwen storm doen ontstaan door zijn ontwerp van wet op het lager onderwijs. Dat onderwijs zal ver plichtend worden gesteld en met meer of min strenge straffen zullen worden gestraft de ouders die hunne kinderen het onderwijs onthouden. Dat is reeds erg genoegmaar erger nog is het dat deze minister NB. van de leden der godsdienstige congregaties een bewijs eischt, dat zij de noodige geschiktheid bezitten voor hunue taak. Dat is een aanval op den godsdienst roept het cleri- calisme. Op den godsdienst roept het legitimisme. Ook liet wetsontwerp van den minister van oorlog waarbij verplichte krijgsdienst zou worden ingevoerd zal aan het bestuur heel wat moeite veroorzaken. Voeg daarbij de nederlaag van den minister van finan- tien, Poyer-Quertier die verzocht, dat men hem voor- loopig maar verlof gaf om de belasting te innen dei- eerste 3 maanden van 1872 en dan later 't budget te behandelen en wien men eenvoudig verlof gaf om te innen als in de drie eerste maanden van 1871 - en men zal wel weten dat Thiers niet op rozen gaat. Een lichtstraal in dezen donkeren nacht is liet bericht van den minister van financiëndat het budget in uitgaaf 2429 in ontfaiigst 2415 millioen bedraagt en dat het deficit dus niet meer dan 14 millioen frs. zal bedragen. Frankrijk slaat dus geen kwaad figuur op ,de lijst der Europesche deficitbudgetten. Voor een gedeelte zou dit deficit misschien nog gedekt kunnen worden, wanneer Erankrijk 't voorbeeld wilde volgen dat Nederland met zijne opheffiug van de missie in Rome gegeven beeft en niet een maar al zijne gezanten nonactiviteits-tractement gaf. Immers volgens de llepublique Francaise bevinden zich acht van de hoofdgezantendie van EngelandBelgië Zwitserland Brazilië China Perzië Italië en Ame rika reeds gedurende 'geruimen tijd in Versailles. De heer Thiers verklaarde in zijne //boodschap dat de betrekkingen met vreemde mogendheden niets te wenschen overlieten. Overal, zoo luidt de gevolgtrekking, die het Fransche blad maakt, waar de HH. afgezanten niet zijn gaat alles voortreffelijk. De iet of wat vuile - ministerieële kwestie is zooals onzen lezers reeds bekend is opgelost. De Langrand- Dumonceansche kliek is opgeruimd. Een clericaal ministerie heeft ook nu even als voor de oproerige beweging in Brussel de teugels van liet bewind in han_ den - natuurlijk, de meerderheid in het parlement eischte dat gebiedend - maar 't zijn eerbiedwaardige en wat financiën aangaat ten minste (Malon) ook zeer kundige menschen. Hoogstwaarschijnlijk zal echter ook dit mi nisterie geene gemakkelijke taak hebben. De ultramon- tanen wisten 't vorige jaar bij de verkiezingen de zege te behalen door aan de kiezers in 't algemeen vermin dering van lasten door wijziging van de begrooting van oorlog, aan de Antwerpenaren in 't bizonder de .«looping der Noorder-Citadel voor te spiegelen. Maar eilacv de kamer ondervond spoedig dat deze zuinigheidspolitiek eene kiesmanoeuvre was en nooit door regeeringsvoor- stellen bevestigd zou worden. De liberale partij heeft nu van haar recht gebruik gemaakt en de nieuwe mi nisters in mora gesteld om tegelijk met hun oorlogsbud get ook een overzicht te geven van hunne plannen ten opzichte van eene nieuwe legerorganisatie en de slooping der Antwerper citadel. De ministers zullen moeten antwoorden eii de kiezers zullen dan weten wat er van deze bezuinigingen is. Niet veel gelukkiger zijn de ultramontanen in Beieren. Hun haat tegen den minister Lutz schijnt hen niet zoo geheel verblind te hebben dat zij niet klaar inzien dat in de gegeven omstandigheden het uitlokken van den strijd eene kamerontbinding tengevolge zou hebben en allerwaarschijnlijkst het liberale element aanzienlijk zou versterken. Voorloopig behelpt men zich dus met protesten van de lagere geestelijkheid tegen de invoering van het bekende nieuwe artikel in liet strafwetboekwaarbij de geestelijken die zich aan agitatie schuldig maken met twee jaren gevangenis worden gestraft. Een model-protest is dat van de geestelijkheid van Cham. 1. Wij hebben eene wet die boven alle andere wetten verheven is. Zij luidt men moet God meer gehoorzamen dan de menschen. (En de kerk bepaalt natuurlijk wat God ook in de politiek beveelt) 2. Wij zijn niet bang voor twee jaren ge vangenisstraf en zullen duizendmaal liever in den kerker gaan dan den stommen hond spelen. 3. Wij meenen dat het onze plicht is deze verklaring voor onze geloovigen af te leggen. Deze en andere verklaringen zij kosten zeker niets. Oostenrijk's vorige minister v. Beust dacht er zoo over en liet geene gelegenheid voorbijgaan 0111 over alle kwesties van den dag zijne verklarende circu laires aan zijne gezanten te zenden opdat zij zouden denken als hij. Over't algemeen begint men zich te beklagen dat hij als Oostenrijks gezant in Engeland veel minder goed begrip van zijne ondergeschiktheid schijnt te bezitten dan hij van zijne ondergeschikten eischte dat het wat al te aristokratisch gehandeld is van een gezant om zijn post te verlaten en op eigen gezag een reisje te gaan doeu naar vreemde hoven. Misschien meende hij terecht dat er voorloopig in Engelandwaar elkeen zich bezig houdt met de ziekte van den prins van Wallis die volgens de laatste geruchten wat beter is en den eersten minister die door de jicht nog altijd aan huis gebonden is niet veel te doen was voor een gezant. De' verkiezingen in Oostenrijk uitgeschreven zullen spoedig doen zien of er aan de verwarring nu een eind zal komen. Men hoopt veel van Andrassy die ja wel 't zelfde wil wat ook v. Beust gewild heeftmaar dezen op den weg der intrigues niet schijnt te willen volgen. De betrekkingen tusschen Oostenrijk en Rusland zijn zoo goed mogelijk. Trouwens wanneer iemand nog geloof slaat aan officieële verklaringen hij vermeie zich met deze Russische Onze geschiedenis dwingt ons tot aansluiting aan Pruissen. Oostenrijk en Frankrijk zoeken een verbond met Rusland. Rusland dat onafhankelijk en vrij is dreigt niemand maar vreest ook de bedreigingen van niemand. Het kent geen andere politiek dan die des vredes. De vereeuiging van alle slavenstammen onder de heerschappij van Rusland is eene utopie. Rusland heeft er hoegenaamd geen belang bij hartstochten in 't leven te roepen en botsingen te verwekken. Rusland heeft alleen belang bij den vrede. Tot hoelang Te Metz is dezer dagen een Pruissisch soldaat door een Elzasser doodgestoken. De soldaat deed in dienst een commissie en stiet op een drietal dronken Elzassers die hem in een maling namen. De menschen er om heen maakten er een eind aan en de soldaat ging rustig verder. Een 50 pas verder hoort hij dat iemand hem volgt, hij keert zich om, ziet een dei- drie Elzassers en vraagt: //Wat moet je?" In plaats van antwoord krijgt hij een steek met een groot mes, in den bovenarm afglijdende in de borst, daarna nog een in de dij en in den onderbuik. De moordenaar maakte zich snel uit de voeten maar men kwam hem toch op het spoor. Sommige bladen wijzen de Franschen op eene Duitsche teekening tot waarschuwing dat zij nu meer dan ooit eensgezind moeten zijn. Die teekening stelt een Duitsch soldaat voor aan het einde van eene half verwoeste kampplaats, die Frankrijk moet beteekenen, en waar verschillende groepenbanieren dragende met het opschrift //monarchie republiek keizerrijk socialisme en petroleum met elkander aan 't vechten zijn. De Duitsche soldaat houdt in de linkerhand eene ontrolde kaartterwijl hij met de rechterhand de provinciën van Franche-comté en andere aanwijst, die op de kaart met dezelfde kleur als de Elzas en Lotharingen geteekend zijn. Bij de rivier de Saöne staan de woorden,: //Grenzen van Frankrijk" en de Duitsche soldaat ziet de vechtpartijen rustig en geduldig aan eu zegt,/wij wachten." -Mad. Mina Prussinelli, (zich noemende capitaine des volontaires de la mort)die onlangs te Maintz wegens hare oproerige taal in eene socialistische ver gadering werd in hechtenis genomen is een paar dagen later op vrije voeten gesteld eu naar Leipzig vertrokken om aldaar in eene openbare bijeenkomst het woord te voeren. Daarvan is echter niets gekomen. Bij hare aankomst heeft zij, om eene verkoudheid te verdrijven, zooveel grog gebruikt, dat zij 's nachts in zwaar beschonken toestand op het koningsplein lag en door de politie naar de wacht werd vervoerd. Den volgenden dag is zij naar Zwitserland vertrokkenin de hoop van aldaar met hare begraafdheden meer succes te behalen. Genoemde amazone blijkt thans zeer veel overeen komst te hebben met eene zekere //blonde" dame, die in Augustus 1870, onder verdenking van als spion werkzaam te zijn, uit Berlijn verwijderd en door gen darmen over de grenzen werd gebracht. Toenmaals bekende zij aan een beambte, die haar te Keulen in ontvangst nam om haar van daar verder naar Brussel te expediëren, dat zij niet uit Andalnsie, maar uit de Pruissisclie stad Elbing geboortig was, en dischte hem bovendien eene menigte weinig geloofwaardige avon turen op, die zij aan verschillende hoven zou:; hebben beleefd ook beweerde zij onder Bourbaki gevochten te hebben. Zij wordt thans sterk verdacht propaganda voor de Internationale te drijven. De permanente commissie uit den Parijschen ge meenteraad heeft onlangs' op de uitgaven een post van 900,000 fr. bezuinigd, die vroeger onder Hausmann voor het //reinigen van de straten in den winter" was uitgetrokken. Eerst werd die maatregel door iedereen uitbundig toegejuicht, maar dezer dagen is het blaadje omgekeerd. Ook de Parijsche straten toch zijn thans in een vuile, geelkleurige zee herschapen. Ondér Haus- raann's bewind werd die vuile massa onmid dellijk weggeruimd; thans wordt er eenvoudig niets aan gedaan. Het gevolg hiervan is dat het geheele handelsverkeer binnen Parijs tijdelijk is gestremdon mogelijk toch is het voor paarden of wagens zich door deze poelen van gesmolten sneeuw heen te werken. Parijs verkeert dus in een sneeuw-orisismen smnalt deswege dapper op het nieuwe //liberale" gemeente bestuur en gedenkt met weemoed aan den goeden ouden tijd, toen nog baron Hausmann met de leiding dei- stedelijke aangelegenheden, die hij zoo uitstekend wist te besturen, was belast. Uit Japan verneemt men, dat de beschaving der "Westersche. volken langzamerhand zich onder de be volking een weg baant. Voor de soldaten zijn buiten* landsche schoenen besteld, hier en daar komen hand wagens in gebruik en, naar men wil, zal het verbod tot uitvoer van rijst worden opgeheven. In 't volgend jaar verwacht men de onbeperkte vergunning om in 'tbinnenland te reizenook spreekt men van het aan leggen van straatsporen. De jonge Mikado, tot heden als een heilige beschouwd, is niet langer een mythisch wezen, maar een soort van half-Europesche mensche- lijke regeerder van zijn volk. Reeds doen spoorwegen en andere Westersche verbeteringen het hunne om in Japan het romantische waas van vroeger tijden te doen vervangen door het meer pro:ïsch gewaad onzer dagen. Vele Nederlandsche schrijvers der vorige eeuw waren gewoon bij de behandeling van de geschiedenis van ons land met voorliefde te wijzen op de groote overeenkomstwelke tusschen onze geschiedenis en die van het aloude Israël bestond, van wege de vele wonderdadige uitreddingen uit gevaren aan onze vaderen te beurt gevallen en waarin zij de tusschenkomst eener hoogere macht zoo duidelijk meenden te zien. Onze tijd moge nu de gebeurtenissen van vroeger dagen uit een minder godsdienstig oogpunt beschouwen zeker is het echterdat onze geschiedenis menig voorbeeld opleverthoe op het laatste oogenblik wanneer menscheKjkerwijze gesproken, geene uitkomst

Zierikzeesche Courant | 1871 | | pagina 1