éi IN. <onen9 EN SSER RKEN, ern No. 98. ZATERDAG 9 DECEMBER 1871. 1,- BINNENLAND. Dertig millioen guldens KERKELIJK KRAKEEL. akoop ia da de eer hel during blij ^elde Pakjes Nommer er verkocht eureii iteit. Jz. termarkt. lekende De ling van alle valiteifc. ftwee en en de Prijs led. ponden od bekleede baar de Jonge. L Goethals. Iets. d. J. Stubbej MetsDaane, Dchtrnan, Jz volgens Franks een lot ebbende gehou- m tegen alex*. rzend ik ZlliRlkZffiSdlE V e r s.c Kij n t op WOENSDAG en ZATERDAG PR IJ Sder ADVERTENTIE N. 10 Cents per Regel. De Inzending kan geschieden uiterlijk tot Dinsdag en Vrijdag morgen 11 ure. ABONNEMENT S-P R IJ S. Per drie maanden f 1,— Franco per Post (OllliVT. Het Telegraafkantoor is geopend: dagelijks Van 8 u. 's voormidd. .tot 9 u. 's namidd. Op Zondag Van 89 'syoorm., van 13 en van 7—9 u. 's namidd. Het Postkantoor is geopend met uitzondering van Zon- en Feestdagen Van des voormiddags van 812 uur. j> namiddags 25 s avonds 710 j> Des Zondags van 912 vm. 24, 77,30 en van 9,3010 nam. Voor het deponeeren en uitbetalen der geldartikelen van 912 voorm. en van 35 ra, Op Zon-en Feestdagen worden postwissels afgegeven van 9 n. 'smorg. tot 12 u. 's midd_ BERICHT ADVEBTENTIBN waarvan de plaatsing driemaal ordt opgegevenworden slechts tweemaal iti kening gebracht. Aanbiedingen van Dienstboden .O cents per Advertentie. Geboorte- Huwe- jksr-r en Doodberichten van 1:6 regels 30 ets. De Uitgevers. GEMEENTERAAD an Zie^ikzee, g-elioxxclen dien 5 December 1871. In deze zitting zijn al de leden tegenwoordig behalve heer rar. J. W. D. van Dongen. Komt in behandeling het voorstel van regenten van et Burgerweeshuis tot wijziging van het reglement. - )e commissie ad hoe adviseert tot goedkeuring be- oudens eenige wijzigingenwaartoe wordt besloten aljmdat een voorstel van mr. Fokker tot eene kleine rijziging was aangenomen. Yoor kennisgeving worden aangenomen eene missive van Ged. Staten houdende toezending u een exemplaar der goedgekeurde begrooting der ld. schutterij voor 1872; een dito als boven der goedgekeurde rekening der ld. schutterij over 1870 een brief van dr. P. J. Andreas berichtende de aan- ieming der benoeming tot lid der commissie van oezieht op het middelbaar onderwijs een dito van mr. J. P. N. Ermerins als boven tot id der plaatsel. schoolcommissie. Tot regent van het burgerlijk armbestuur wordt lenoemd de heer D. van der Maas die met 1 Januari teriodiek moest aftreden. Op het dubbeltal door dat armbestuur ter benoeming Lanbevolen was met hem geplaatst de heer W. van Schelven Az. Tot regent van het burgerweeshuis is gekozen mr. J. Ermerins, die tengevolge der periodiede aftreding net 1 Januari c. k. moest aftreden. Met den benoemde was door regenten van dat wpeshuis ter benoeming aanbevolen de heer H. G. Mulock Houwer. Een adres van jhr. W. M. H. de Jonge houdende coacht over de hoedanigheid van het gas, wordt gesteld inhanden der gas-commissie ten fine van rapport. Tot leden der vaste coinmissien worden benoemd ja Is volgt voor de strafverordeningen de heeren inr. C. J. Fokker en ïpr. J.Mpplepburgh yan die commissie ïs de Burgemeester ingevolge de voorzitter yoor de commissie van fabricage de heeren mr. f. i\V. D. van DongenS. G. Nauta van der Grijp sa P. Labrijn. Als voorzitter dezer commissie zal fungeren jhr. J. L. de Jonge en bij diens ontstentenis ïfttv C. J. Fokker yoor de gaz-fabriek de heeren S. G. Nauta van der- Grijp, H. G. Mulock Houwer en P. Labriju. ïfe.' voorzitter dier commissie is de Burgera. mr. B. C. Gau en bij diens ontstentenis de wethouder jhr. J. L. de J onge tot commissaris der wandelingen de heer S. G. Nftuta van der Grijp tot commissarissen van de vischinarkt de heeren G. Mulock Houwer en S. G. Nauta van der Grijp. Op voorstel van Burg. eu Wetli wordt besloten het ^^alen der straatmest, asch en vuilnis en het ruimen I T beerputten onderhandsch te verpachten aan de f K-mf J Keuren A. van Neuren en J. Koopman voor den tijd 3 jaar voor de som van f 800,'s jaars. De Voorzitter geeft keunisdat in de vorige ver- Smering is besloten aan C. Meerse in pacht te geven I I een stuk gemeentegrond, indien na onderzoek mocht l-F bljjkendat zich daarin geen zelkasch bevond en dat II bevonden is, dat zich daarin zelkasch bevindt zoodat Ml' al sim voorstelt dit perceel niet in erfpacht te g$veii. Dienovereenkomstig wordt besloten. Op een verzoek van de heeren Hugenholtz en Gillot e: tpt het bekomen in erfpacht van gemeentegrond ten ■ftjide daarop woningen voor den werkmansstand te stichten wordt besloten tot dat doei in erfpacht uit C tp geven 12 Ares grond aan de zoogenaamde Binnen- >r den ^ij Schuithaven tegen een jaarlijksche som van 2 cents per centiareonder voorwaarde dat het I bpstuur zich, constitueert; voorts dat'binnen 5 jaar de p Z« |oppervlakte worde bebouwd, zullende voor het gedeelte dat na dien tijd niet i% beb.on.wdde gunning vervallen eb dat de bouwplannen aan Burg. en Weth. ter 11 «goedkeuring worden onderworpen. c II Hierna sluit de voorzitter de vergadering. O S* In de Kerkelijke-Courant (protestantsche) meent de schrijver van een ingezonden artikel, dat zeer ten onrechte door Katholieke kamerleden geklaagd is over achteruitzetting der Katholieken bij het begeven van posten door het Bijk. Terecht is hun door den minister van justitie in herinnering gebracht, dat de intellectuele ontwikkeling in den regel niet bij het 2/g deel der bevolking, 't welk Katholiek is, gevonden wordt En de Protestanten hebben veeleer in allerlei opzichten reden van klagen. Waarom is het budget van Boomsche eeredienst met 1339,56 vermeerderd en dat van de Protestanten verminderd met 889,50 De St. Agatha-goederen, die aan den staat en dus voor 8/5 aan de protestanten toebehooren en een waarde hebben van 500,000, waarom worden zij voor 1700 aan eenige monniken verhuurd P Waarom wordt aan die klooster-firma vergund de wet op het personeel te overtreden door het aangeven van een veel te gering aantal dienstboden Waarom wordt oogluikend in Limburg en Brabant toegelaten allerlei overtreding van de onderwijswet De schrijver noemt slechts enkele der vele grieven. Dat alles geschiedt om de teedere belangen der B.-Katholieken niet te kwetsen. Tegenover het aan houdend klagen en dreigen der Ultra ra ontanen mag - op zulke zaken wel eens gewezen worden zegt de K.-Courantt De Anglikaansche bisschop van Melanesia (de westelijkste eilandengroep van Australië) is in October j.l. met ziin kapellaan op het eiland Santa Cruz ver moord door inlanders die verbitterd waren, omdat er inwoners des eilands door een Europeesch vaartuig aan boord gelokt en in slavernij weggevoerd waren. De vermoorde bisschop, mgr. Patteson, had zich sedert elf jaren geheel aan de verbreiding des Christendoms in dat deel van Australië gewijd. Zijn bedroevend uiteinde geeft aan de Daily News aanleiding den wensch te uiten dat er door samenwerking van En geland Frankrijk en de Vereenigde Staten een einde aan den menschenroof in den Stillen Oceaan worde gemaakt. Bevolking van Nederland van het 3V2 millioen inwoners bevattende kleine Nederland wept ge het wel. dat er elk jaar voor dertig millioen guldens aan sterken drank door li verslonden en weggeworpen worden P- behalve nog de groote massa, die sluiks- ge,wijze uwe landpalen wordt binnengesleept- Weet ge het" niet lees dan de brochure-van Werther, pas in Amsterdam verschenen en bloos over de diepe ellende, waarin onze maatschappij is ter neer gezonken en laat u niet langer begoochelen door hen die u met allerlei kunstmiddelen de oogen willen doen sluiten voor den toestand, waarin ons vaderland verkeert. 't Is toch verschrikkelijk afschuwelijk dertig mil lioen guldens weggeworpen voor den ellendigen alcohol, voor den gevloekten jenever en brandewijn en punch en zoo het meer mag heeten, en in zijn val duizenden huisvaders en huismoeders uit alle standen der maat schappij met zich ten verderve medesleept. Inwoners van Nederland laat de noodkreet van Werther in uwe ooren ingang vindenwant alles wat ge aangrijptalles wat ge begint omtrent de vraag stukken tot verbetering van den werkenden stand tot oplossing van de sociale kwestie of welke ook tot redding onzer maatschappij, is vergeefsche moeite, is plat uitgedruktkwakzalverijzoolang uwe kleine bevolking dertig millioenen guldens voor den gehaten drank weg gaat werpen Inwoners van Nederland wat zal de toekomst n baren, als ge voortgaat op dien dwazen weg. Onvat baar zult ge meer en meer worden voor al wat goed is en welluidtvoor alle indrukken van waarheid en gerechtigheid nw huiselijk en maatschappelijk leven zal door dezen steeds meer doordringenden kanker op eene vreeselijke wijze verwoest wordenuwe lucht en krankzinnigenhuizen zullen te klein, uwe bedelaars gestichten, armenhuizen en havelooze scholen overvol, mve diakoniën uitgeput, uwe hulpbronnen opgedroogd worden O allen die het wèl met ons volk meentshrat toch de handen ineen en bestrijdt dien gruwel. Be dienaars van het Evangelie onderwijzers der jeugd en allen, die eenigen invloed op anderen kunt uitoe fenen waarschuwt met woord en daad beiden voor dezen verschrikkelijken toestand waarin ons volk verkeert want geloof hetjuist de drankzonde staat de prediking van het woord Gods het meest in den weg ledigt de kerken en vult de kroegen en holen der ontucht. Zegt niet, dat we overdrijven, maar ziet zeiven uit uwe oogen en slaat een blik in uwe omgeving; want zelfs het kleinste gehucht brengt zijn contingent in overvloedige mate. Welke familie is er niet, die een of meer barer leden kan aanwijzen, die door den ellen digen drank tot een smaad in hun raidden is geworden Maar waartoe meer geschreven, waar bekwamer hand ons is voorgegaan om met leesbaar schrift ons voor te cijferen dat het kleine Nederland jaarlijks dertig millioen guldens aan het ligchaam- en zielverdervend brouwsel, dat men jenever, brandewijn en punch noemt, tot zijn eigen ondergang gaat wegwerpen X>e winter' voor den werkman. f/Ziede geele bladeren vallen Met den zomer is ,t gedaan." Zoo hebben onze kinderen vorolijk gezongen in be waarschool en woonvertrek. Ja wel de zomer is voorbij ook de herfst. De winter is daar. De komst van den wintervorst heeft niets verschrik kelijks voor wie zich door kleeding en kachel vuur kunnen beveiligen tegen zijn killen adem zelfs veel aangenaams voor allendie het strenge jaargetijde beminnen om zijn bals en opera's. Maar de winter is voor menigen ambachtsman volstrekt geen welkom gast. Daar zijn er onder de arbeidende klassedie konden zorgen dat er voor de kachel brandstof en voor vrouw en kinderen voedzame spijs en verwar mende kleeding aanwezig zijn. Helaas dat er ook zijn die te nauwernood het kromme van den vorigen winter hebben kunnen recht maken door den zomerschen arbeid en nu zij aan het zorgen voor de toekomst konden gaan slechts zooveel werk behouden hebbendat zij //etende" kunnen blijven en die bij het minste verzuim den kreeften gang zullen gaan wat de huishouding betreftof weer den 'lombard zien verrijzen als den ijskouden schijn- vriend die helpt in schijn maar wezenlijk rooft. Mis schien zullen, zij wel genoodzaakt zijn in de armen der weldadigheid zich te werpen terwijl zij werken kunnen en willen en door eigen arbeid het brood trachten te winnen voor zich en de hunnen. Heeft de Fransche koning Hendrik IV gewenscht dat ieder boer des Zondags een hoen in den pot had wij zagen het zoo gaarne dat iedere arbeiderbij wien de werkader nog niet is gesprongen de vol doening mocht smaken dat hijook in het barre seizoenkon voorzien in zijne en der zijnen behoef ten. Heeft Nero te vergeefs gehoopt met één slag al de Bomeinen het hoofd af te slaan evenmin ver mag de volksvriend met een grooten bezem al de ellende uit de wereld te vegen. Wel roepen wij den werk verschaffers toe laat u niet te zeer afschrikken door de kleine ongemakkendie aan het werk des hand werkman s in den wiater boven dat des zomers onafscheidelijk zijn verbonden en wekken wij de bazen op om zooveel mogelijk en zoolang mogelijk en des noods om der knechts wille alleenhunne onder- hoorigen aan den arbeid te lateh. De handwerkslieden zeiven drukken wij op het hart om hunnen invloed uitteoefenen op de keuze des beroeps hunner knapen, opdat deze niet op volwassen leeftijd een stand inneme die niet het geheele jaar arbeid verschaffen kan en het getob der ouders niet overga tot. het tweede en derde geslacht. Overigens kunnen wij voor 't tegenwoordige niet anders doen dan aan te manen tot tevredenheid en berusting wetende dat als de arbeider heeft gedaan wat de hand vindt om te doenhet overige aan hoogeren zegen moet worden overgelaten. Tot die tevreden stemming is het voor den am bachtsman noodzakelijk dat hij de weken der werke loosheid..zoo nuttig mogelijk doorbrengt. Zijn eigen huis moet hem daartoe in de eerste plaats dienen. Boeiende lectuur versehaffe hij zich te dien einde. Deze kan hij voor weinig of geene opoffering verkrijgen Hij leze overluidof late een der huisgenooten zulks doen en de winter-avonden zullen nuttig en aange naam heueiigaan. Nu en dan zoeke hij zijne uitspanning buiten de deur, natuurlijk uiet in de kroeg, want dit middel zou voor sommige bij weinig of geene verdiensten niet bereikbaarvoor allen niet in hun welbegrepen belang zijn maar daar ter plaatse, waar men volks voordrachten houdt. De opvoering van eenige drama- tieche fragmenten door een Bedprijkerskamerhet aanheffen van vaderlandsche zangen door een liedertafel met de melodiëu van Nederlandsche toonkunstenaars. Gaan zij voort en vermeerdere hun getal den arabachtsstand ten zegen te zijn naar den geest. Toone de werkman op prijs te stellen wat men doet tot zijne ontwikkeling en beschavingWorden zijne bezigheden zoo overvloedig, dat de bestuurders der volksvoordrachten geuootzaakt worden den tijd der volksbijeenkorasten te bepalen op later uur maar vergete hij nooit hoe ook geroepen tot veelvuldigen arbeid dat de mensch bij brood alleen niet kan leven Vrede en eensgezindheid achten wij op elk terrein de bronnen van welvaart en vooruitgang, en waar zij plaats maken voor oorlog en tweedracht daar is de' toekomst duister en gevaarlijk. Dagelijks levert het maat schappelijk leven talrijke tooneelcn van eenvoudig onbe duidend krakeel, hetgeen meestal spoedig wordt opgelost in gewenschfce overeenstmming. liet verschillend inzicht in politieke beginselen is dikwijls de oorzaak van hevigen strijd in de openbare vergaderingen, doch zulk een strijd is nuttig, ja zelfs onmisbaar; want zonder datpolitiek debat zal men nimmer tot eene op waarheid gegronde overtuiging komen. Evenals iedere weten schap den strijd harer beoefenaars noodig heeft voor hare ontwikkeling en uitbreiding, is ook de theologische haar voortbestaan verschuldigd aan den voortdurenden strijd, tusscheu hen die zich aan die wetenschap wij den. Kerkelijk krakeel is nuttig en onmisbaar, wanneer die strijd gevoerd wordt over beginselen, en tusscheu mannen die in staat zijn met kennis en oordeel de twistpunten te beoordeelendoch daar waar het kerkelijk krakeel plaats vindt over punten buiten wetenschappelijk gebied, of tusscheu hen wier werkkring daarop geen de minste betrekking heeftdaar is dat krakeel ge vaarlijk, ja zelfs noodlottig. De tegenwoordige zitting onzer Tweede Kamer der Staten-Generaal heeft reeds tweemalen zulk een krakeel opgeleverd. De heer Diunbar heeft door zijn amen dement op de begroeting van buitenlandsche zaken tot wegneming van den post; voor de missie bij den Paus een hevigen strijd uitgelokt. De strijd werd geheel buiten politiek gebied gestreden, en alleen op kerkelijk terrein gebracht. De post voor den gezant te Bome bij den Paus kwain voor op de begrooting van buitenlandsche zaken omdat in vorige jaren bij den destijds bestaandeu kerkelijken staat een gezant noodig was. De kerkelijke staat bestaat niet meer afzonderlijk maar is thans een onderdeel van het koninkrijk Italië, bij welken staat Nederland een vertegenwoordiger heeft. Wij achten het eene onmogelijkheid, thans bij den Paus eenen afzonderlijken gezant te behouden want het ligt in den aard der zaakdat de belangen tusschen Nederland en Italië behandeld moeten worden door den vertegenwoordiger aan het hof van Italië en nimmer door een persoon die eeue missie vervult bij een kerkelijk hoofd hetgeen in een stad van dat koninkrijk verblijf houdt. Niemand zal er een oogen- blik aan denken om een gezant te plaatsen aan het hof van Hanover, omdat het koninkrijk Hanover uit de rij der volkeren is verdwenen en evenmin bestaat er eenige gegronde reden om eeu vertegenwoordiger aan te stellen, bij den niet meer bestaandeu kerkelijken staat. Wanneer het belang onzer katholieke mede ingezetenen medebrengtdat zij bij den Paus voort durend een tusscheupsrsoon hebben, dan kan die vraag, enkel te pas komen bij de behandeling der .admini- st.at.ie voor den katholieken eeredienst.,' maar daar-wanr sprake is over vertegenwoordiging bij .staten of .mo gendheden is eene missie te Bome een overbodige zaak. Wij kunnen ons volkomen vereenigen met de meening van den heer Oremers, dat het bestaan van twee vertegenwoordigers een zeer gemakkelijke aan leiding tot botsing kan zijn. Sommigenwaaronder de heer Storm, meenen, dat de kourtoisie jegens onze katholieke medeburgers eene missie te Bome vordert, doch waar moet het heen als het bestuur van zaken geregeld moet worden uit een oogpunt van hoffelijk heid? Wanneer het amendement Dumbar voorgesteld was op een oogenblik, dat er strijd was over het al dan niet voortbestaan van een zelfstandigen kerkelijken staat, zouden wij liet voorbarig' en onverstandig geacht hebben want alsdau zou Nederland als liet ware partij gekozen hebben, doch nu eenmaal, hetzij göed of niet goed, een afzonderlijke kerkelijke staat opgeheven is is eeen gezant bij zulk eeu niet bestaenden staat eene ongerijmdheid. Deze zoo eehvoudige queestie heeft aanleiding gegeven tot een langdurig hevig en harts tochtelijk debat. Behalf e den lieer Cremers hebben al de katholieke leden der Tweede Kamer zich tegen het mendement verzet, en zij zijn met vlijt gesteund door ijna al de leden der zoogenaamde conservatieve en ntirevolutionaire partij.

Zierikzeesche Courant | 1871 | | pagina 1