en sr RES, den inen- g ng is Voor- No, ,96. WOENSDAG 2 DECEMBEK ikzee n met ïft hi inden •rijzet odigd een or ui' BINNENLAND. mi z. ter I iS7 i ZIERII Verschijnt op WOENSDAG en ZATERDAG PRIJS der ADVERTENTIES. 10 Cents pér Regel. De Inzending kan geschieden uiterlijk tot Dinsdag en Vrijdag morgen II ure. A B O N N E M E N T S-P R IJ S. Per drie maanden f 1,— Franco per Post 1,—. Het Telegraafkantoor is geopenddagelijks1 1 1 Van 8 u. 's voormidd. tot 9 u. 'snamidd. Op Zond ig. Van 89 's voorm.van 13 en van 7- 9 u. 's uainidd. Het Postkantoor is geopend met -uitzondering van Zon- en Feestdagen Van des voormiddags van 812 uur. namiddags 25 i avonds 710 Des Zondags van 912 vm. 24, 77,30 en van 9,3010 nam. Voor het deponéeren en uitbetalen der geldartikelen van 912 voorm. en van 85 nm. Op Zon-1 en Feestdagen worden postwissels afgegeven van 9 u, 'smorg. tot 12 u. 's midd. BUITENLAND. RA. deren eneven - In het lycenm te Nimes is voor een paar dagen opstand uitgebroken. De leerlingen van de twee rste klassen richtten in een der lokalen barricades sloegen de glazen aan stukken en zongen natuur- ook de Marseillaise. Kortom 't was eene niet aardige copie van ofzoo men wilparodie op Ie Fransche revoluties. Men heeft de jongelieden hter „krachtig bedwongen" en de „hoofden van den istand" de democraten de rooden naar huis istuurd. 't Schijntdat een der meesters wat streng as. Volgens den Figaro was het de heer Albert Joly, verdediger van Hosseldie op zich genomen had :ra te zeggendat de commissie voor het verleenen m. gratie tot zijne executie besloten had. Toen deze insdag ochtend in zijne cel kwam, sliep hij nog, zoodat ilyom hem te wekken hem tweemalen bij zijn aam moe9t noemen. iiO, zijt gij het?" zeide Hossel, toen hij ontwaakte, ik begrijp u. Ik zal heden ter dood gebracht worden." „Helaas! Ja, mijn vriend," was het antwoord. „Welaan, als het zoo zijn moet," hernam Hossel en chtte zijne oogen ten hemel. Vervolgens den heer 'roussoles, den directeur der gevangenis, ziende, vroeg hem verlof, om eenige oogenblikken alleen te zijn m tot bezinning te komen. Hij zou zeer spoedig zijne orders zijn De directeur gaf hem echter te ennen, dat hij zich dadelijk moest kleeden en dat hij em niet mocht alleen laten. Hossel gehoorzaamde onder eenige tegenwerping te maken. Vijf minuten later was hij gekleed. Hij wierp zich n de armen van den lieer Joly en zeide tot. hem: Vergeef mij, mijn vriend, dat ik u een zoo treurige laak opgedragen heb,, en bid voor mij." De predikant Passa kwam hierop in de cel en bei- len, hij en Hossel, baden. Ferré die tegelijk met Hossel ter dood is gebracht prong uit het bed toen hij wakker werd gemaakt, ilet eene zoo het scheen onverstoorbare kalmte stak Ie ex-gedelegeerde der commune voor de algemeene eiligheid een cigaar aan en kleede zich met eene iljzondere zorg. Nu en dan liet hij zich echter eenige fgebrokeu woorden ontvallen waaruit bleek dat hij neer ontroerd was dan hij wildé laten blijken. Bourgeois j de derde die den dood zou ondergaan oeg wat wijn en rookte. Nog vóórdat de dag begou aan te breken, stond een skadron cavalerie voor de gevangenis. Voorts was !P.ne brigade rustbewakers op de been, om de nieuws- ;ierigen op een afstand te houden. WeldrA deed zich het geraas van rijtuigen liooren. )e drie rampzaligen werden elk afzonderlijk in een rij- uig geplaatst Rossel stapte er met vasten tred in, Bourgeois hield zijne cigaar in den mond en naar iet kamp van Satory gebracht. Zij werden door gen- larmès geëscorteerd. Te Satory las de griffier den veroordeelden hun von nis voor. Toen hij hiermede gereed was, vroeg Hossel •ergnnning om zelf „vuur" te kommandeeren. Dit werd hem geweigerd. Hierna verzocht hij den griffier den bmmandant X., een zijner vrienden, te gaan halen, daar hij hem de hand wenschte te drukken. Een, hoofdofficier naderde en gaf aan Hossel te kennen, dat hjj op die wijs den pijnlijken toestand der twee andere veroordeelden verlengde. Rossel trok toen oogenblikkelijk zijn overjas uit, wierp zijn muts weg, zeide dat zijne rechters hunnen plicht gedaan hadden, en liet zich blinddoeken. Op zijn verlangen had zich de predikant Passa met die zórg belast. Hierna Vverci „vuur" gèkommandeerd. Hossel viel pidelijk dood neer; doch Ferré en Bourgeois uiet. "erré '(deze had zich niet willen laten blinddoeken) nel eerst, toen dé laatste man van het executie-peloton had geschoten, en oök toen nog scheen hij met den dood te worstelen. ZtEkiKZEË29 Noy. Döor commissie uit het Provinciaal gerechtshof in Zeeland, zitting houdende Middelburgis heden geëxamineerd en toegelaten als Candidaat-Notaris de heer J. A. Leyemateklérk Öop de gemeente-secretarie alhier. I t)ezèr dagen is het schoonerschip „Anna," kapt. C. Beümëé van de Pekela door aanzeiling in het Kanaal vergaan. Aan de Veend. Cfc. meldt men de 'Eigende bijzonderheden omtrent die ramp. In den avond van 13 November, tusschen 7 en 8 Jre, terwijl de geheele bemanning op het dek was ultUerii samenstooting met de Engelsche bark plaats V O n mendoor over stag te gaannog ontwijken wildedoch in volle vaart in de zijde kreeg. De bark zeilde het Eugelsche kanaal uitde schooner in. Daar het eerste schip een groot vaartuig was duchtte men al dadelijk de ergste gevolgen. De bemanning sprong dus over; alleen de kapitein eu zijne echtgenoote bleven op den schoonerwaar de kinderen te kooi lagen. De te Veendam wonende stuurman H. Lukkien had vóór het overspringen gelukkig nog de tegenwoor digheid van geest gehad twee kinderen te vatten. Een ontviel hem echterdoordien hij een wonde aan het been bekwam. Nauwlijks aan boord van de bark, bemerkte hij ook het kind reeds dat hem ontvallen, doch door andere hulp gelukkig ook overgekomen was. De echtelieden nog aan boord van den op zijde der bark dobberenden schooner, hadden het derde kind noch bij zich. De stuurman L. wierp den vader in haast een lijn toe waaraan een haak was bevestigd. Aan de lijn werd het kind vastgebonden en nu door hem tegen de bark opgehaald en zoo ook behouden. Toen sloegen beide schepen die met de tuigen in elkander waren geweest van elkander af. Op dé dringende vertoogen van den stuurman zon een boot in zee worden gelatendochterwijl men hiermede bezig was, geraakte een stuk van de persenning in de blokschdjf en maakte liet takelwerk ongangbaar. Zoo wilde dit redmiddel niet vlotten en werd het onmogelijk verder hulp te verleenen. De schooner zeer getramponeerd door de aanzeiling, zonk inmiddels dieper en dieper. Eensklaps werd hij met de beide echtelieden in de diepte verzwolgen en allen stonden als verplet van schrik en ontzetting. De bark bracht de geredden te Duinkerken aan van waar de stuurman met de drie van hunne ouders beroofde weezen Dinsdag-avond bij de familie te Veendam arriveerde. DE Wij hooren en lezen in onzen tijd vaak van een zoogenaamden vierden stand, die zich eene baan poogt te breken en een eigene plaats te verwerven in de samenleving. Daarbij denken wij aan de beweging die hier en daar, men mag wel zeggen in de meeste beschaafde landen van Europaonder de arbeidende klasse zich openbaart, eene beweging, die uitgaat van groote en kleine vereenigingen onder het volk dat een grooter aandeel verlangt van den maatschap- pelijken rijkdom en van de levensbehoeftendie de natuur oplevertdan het tot nog tóe ten deel viel. Deze vereenigingen van arbeiders zoeken doel te bereiken, nu eens door lijdelijk verzet, b. v. door werkstaking, dan weer door ruw geweld, waarvan de commune te Parijs zulk een treurig voorbeeld aanbood. Al deze pogingen van den arbeidenden stand te zamen genomen zullen, naar veler meening, het ontstaan van een vierden stand tot uitkomst hebben. Heeft men bij 'de Avoordenvierden stand in 'tal- gemeen de zaak voor den geest, die hie- bedoeld AArordt, n. 1. de Avaarschijnlijke uitkomst van de beweging der arbeiders en hun streven om een betere plaats in de samenleving te veroveren velen zullen toch vragen waarom hier juist van een vierden stand sprake is. Hoe komt men er aan, om een stand, wiens opkomen verwacht en door velen gevreesd wordt den vierden te noemen? Wij spreken wel eens van rijkenarmen en den middenstandmaar de greuzen tusschen deze drie standen zijn zoo Aveinig nauwkeurig afgebakend, dat men er in plaats van één wel twintig kan bij- en tusschen- voegen. In dezen zin kunnen wij dus niet van een vierden stand spreken. De aanleiding tot en de verklaring van den naam vierden stand vinden wij in den tiers-état of derden stand, die in het laatst der vorige eeuw door de om wenteling in Frankrijk tot bestaan en ontwikkeling gekomen is. Men noemde Avel in den tijd van het leenstelsel de groote menigte den derden stand tegenover den adel en de geestelijkheid met hunne vele voorrechten en privilegiën, maar de rechten van 'tvolk hadden Aveinig te heteekenen. De Avorsteling van dezen derden stand, om uit den toestand van dienstbaarheid en onderdruk king tot burgerlijke vrijheid en staatkundige richten te gerakenmaakt het hoofdonderwerp uit van de geschiedenis der moderue beschaving. In 't begin der veertiende eeuw riep Filips IV koning van Frankrijk, de algemeene staten bijeen, waarin, behalve den adel en de geestelijkheidook stedelijke corporation Arertegenwoordigd werden. Maar de invloed van de afgevaardigden des volks bleef steeds gering wegens hunne afhankelijkheid van liunne land- en bescherniheeren. Zelden Averden de beiangen van 't volk behandelddoorgaans alleen die van den vorst die geld noodig had voor een oorlog of voor zijne hofhouding. Men beraadslaagde en stemde niet hoof delijk, maar naar standenen zoo stonden adel en geestelijkheid altoos tegenover het volk als twee tegen een. In de vergaderingen moesten de afgevaardigden van den derden stand zich allerlei vernederingen laten Avelgevallen, b. v. buiten de afsluiting blijven Avaar- binnen de adel en de geestelijkheid met den koning gezeten Avarenen in knielende houding de koninklijke voorstellen aaiihooren. Na 1614 lieten de koningen van Frankrijk de ge nerale staten eenvoudig te huis. Wilden zij eene belasting heffen, dan vroegen zij goedkeuring van een raad van notabelen. Het volk was van alle staatsbestuur uitgestoten, terwijl het hof met den adel en de geestelijk heid de vruchten van den arbeid des volks in weelde en overdaad verteerde. Deze misbruiken ondermijnden de oude staatsrege ling meer en meer; de geldmiddelen van 'trijk Avaren in een ellendigen toestand, zoodat koning Lode wijk XVI genoodzaakt Avas om in 1789 de algemeene staten nadat zij in 175 jaren geen vergadering gehouden hadden, te zamen te roepen, om over den finantieëlen nood van het rijk te beraadslagen. De met voeten getreden derde stand Averd daar ook vertegenwoordigd. Hoeveel macht zou hij daar hunnen uitoefenen Ilij was te \reel vooruitgegaan iu keunis en ontwikkeling om er mede tevreden te zijn dat hij een speelbal Averd van de overmacht der afgevaardig den van den adel en de geestelijkheid. De stem van 't verbitterde ?olk noodzaakte het hof om de burger- afgevaardigden in dubbelen getale zamen te roepen zoodat zij in aantal met de gezamenlijke afgevaardigden van den adel en geestelijkheid gelijk stonden. Er Averden wel pogingen gedaan van de zijde der bevoorrechte standen om de stemming in de Arergade- ring niet hoofdelijk, maar naar de drie standen te doen plaats grijpen, in welk geval de derde stand tegenover den adel en de geestelijkheid altijd het onderspit had moeten delven maar de afgevaardigden van 'tvolk stonden pal voor de verdediging hunner rechtenzij vonden bijval bij vele leden van den adel en der geestelijkheid zelve. De beroemde Sièyes sprak de overtuiging van 'tvolk uit, toen hij op zijne bekende vraagAvat is de derde stand ten antwoord gafde derde stand is alles. De derde stand constitueerde zich als nationale vergaderingen ZAvoer, dat hij niet zou uiteen gaan vóórdat hij aan Frankrijk eene nieuwe staatsregeling zou gegeven hebben. Dit Avas de aanvang der groote Fransche revolutie dat gewichtig feit in de wereld geschiedenis, waardoor de privilegiën der oude standen afgeschaft en de algemeene rechten van den mensch hersteld zijn. De derde stand heeft dus eene geAvichtige vol ge speeld. Door hem zijn de adelijke voorrechteu ter zijde gezetis vrijheid van godsdienst en drukpers geproclameerd, het recht van alle burgers gelijk gesteld en menig misbruik afgeschaft. In Aveerwil van alle gruwelen, die de revolutie geschandvlekt hebben, is zij toch een zegen geworden Aroor alle landen, Avaar men hare leidende beginselen in het staatsleven heeft aangenomen. Hebben wij nagegaan, hoe de benaming derde stand is ontstaan, wij kunnen nu zien, hoe het streven van hen, die een vierden stand willen, zich daaraan sluit. Door den derden stand is de uienschelijke beschaving en zijn de menschen-rechten eene groote schrede voor- Avaarts gekomen. Wanneer Avij nu zeggen, dat er ook nog een vierde stand zal komen Avillen Avij eigenlijk niets anders zeggen dan dat de menschheid alweer een schrede voorwaarts doen een nieuwe phase van ontwikkeling zal intreden. Waarop grondt zich die tneening? Kunnen de menschcn niet gelukkig levenAvanneer de beginselen van vrijheid en rechtdoor de Fransche revolutie op den voorgrond gezet algemeen toegepast worden Misschien maar zeker is hetdat er aan de toepas sing van die bèginselen nog maar al te veel ontbreekt. Vele inenschen van hoogen en burgerstand zijn vurige voorstanders van vrijheid en gelijke rechten, voor zoo ver zij namelijk zelve daardoor gebaat zijn. Zij stoffen geweldig op hunne liberale denkbeelden en kunnen hevig uitvaren tegen adelijken overmoed en priesterlijke overheerschingalsof zij er dagelijks slagtoffers van waren en alsof de grondwet ons niet tegen alle Aville- keur beschermde. Maar noem hen de Internationale of eenige andere arbeidersvereenigingen gij ziet hen kippevel krijgen. Spreek hen van de plichten die aan hunne rechten onafscheidelijk verbonden zijn \um onze roeping om aan de lagere standen ook rechten toe te kennen, waardoor zij in zelfstandigheid toenemen, en eene onafhankelijke positie erlaugen kunnen en gedaan is 't met hunne liberaliteit. Zij zullen u gaarne voor een verkapten socialist of commune-man uitma ken die gevaarlijk is voor de samenleving. Hunne liberaliteit gaat niet verder dan tot bet puntwaar zij meenen dat de liberaliteit moet ophouden. In - een woord zij bevestigen de waarheid van het ge- zegde, dat der liberalen van gisteren de conservatieven zijn van vandaag. Hierbij komtdat in de laatste 20 jaren de Jeimnsmiddelen verbazend in prijs ver hoogd zijn. De verdiensten staan lang niet in ver houding tot de eerste levensbehoeften. Het mag waar zijn dat menig huisgezin door eigen schuld door dronkenschap of onzedelijkheid tot achteruitgang of armoede vervalt 't is even waardat de Avcrkman de lagere ambtenaar en de meeste schoolonderwijzers, bij alle mogelijke vlijtzuinigheid en matigheid, niet in staat zijn om op eene voldoende wijze in het levensonderhoud van zich en de hunnen te voorzien. Zij slepen een kwijnend bestaan voort en de maat schappij lijdt er onderdat haar grootste en onmis baarste bestanddeel tot een staat van zwakheid lusteloosheid en onverschilligheid vervalt. Vroeger Avas er een klove tusschen den derden stand en den adel en de geestelijhheid. De toestand is nu eenvoudiger geworden, daar men slechts spreken mag van de klove tusschen armen en rijken. De eersten dragen de zwaarste lasten in de samenleving. Op zich zelf zal men dit niet onbillijk noemen,fdaar men onmogelijk alle verschil in lotsbedeeling der menschen kan Avegnemen. Maar heeft een deel van 't volk de zwaarste taak op zijne schouders, daarvoor moest dan tocli in zijne natuurlijke behoeften kunnen voorzien Avorden. En hieraan hapert het. De arbeidersstand wordt slecht gtwoed. Vleesch is voor hem eene onbereikbare Aveelde hij wordt slecht gekleed en gehuisvest. Hij is verstoken vau allen invloed op het staatsbestuur - het stemrecht is een privilegie voor de bezitters van kapitalen - en toch moet hij bijdragen tot de belastingen toch zijn con tingent leveren aan het leger. De toegang tot de officiersrangen tot de ambten en betrekkingen- te bereiken door hooger en middelbaar onderwijsis voor hem gesloten zelfs de lagere school geeft hein niet wat zij geven kon omdat gebrek aan de eerste levensbehoeften hem dringt de handen zijner kinderen zoo vroeg mogelijk aan veld- en fabriekarbeid af te staan. Stelt daar nu tegenover de Aveelde van vele ik zeg niet alle - rijken het misbruikdat zij door gaans ten koste van de lagere standen maken van hunne positie in de samenlevingde ergernis en de afgunst, die hun overdadig leven bij de armen opwekt, de gemakkelijkheid, waarmede zij, die eenmaal rijk zijn, nog rijker Avorden en men zal het kunnen verklaren al kan men het niet veronschuldigen dat er een geest, van ontevredenheid onder de mindere standen ontstaat, dat er nu en dan eene losbarsting van volks- Avoede plaats vindtdie ons de gruwelen van eene Parijsche commune vertoont. Het eene deel der samen leving geniet, en stapelt geld op het andere 'gaat achteruit en lijdt gebrek. Nu is 'teen groot voorrecht dat wij ATijheid hebben van drukpers, van godsdienst, dat alle menschen voor de Avet gelijk staan, maar wat baat dit alles, als een groot deel der maatschappij voort durend aan den lijve met honger en aan de huid liïét koude gestraft wordt? Er moet dus eene groote verandering komen. Hoe en waardoor - Dat is de groote kwestie van öhzén tijd. De staathuishoudkundigen putten zich uit in allerlei onderzoek, hoe de verhouding tusschen kapitaal en arbeid het best kan geregeld Avorden. Het vooruit zicht in de toekomst is niet bemoedigend. Meer en meer wint de overtuiging veld dat er een groote verandering aanstaande isAvaardoor de toestand Van de minder bedeelden in de zamenleving zal verbeterd worden. Maar bij die verwachting openbaart zich ook de vrees, dat zulk eene verandering niet zonder hevi'ge schokken zal tot stand komen. Komt die beweging vau beneden d, i. uit den boezem der lagere standen zeiven, dan wordt zij een bloedige botsiug, die een zee van jammeren kan baren. Maar komt zij van boven d. i. bemoeien zich.de aanzienlijksten des volks met de verbetering van den. toestand der geringe standen, leggen zij zich daarvoor de noodige zelfopoffering op, Avillen zij onderwijs en godsdienst en zedelijkheid krachtdadig Voorstaan en bevorderen, dan kan men schokken en omwentelingen in het maatschappelijk leven voorkomen; dan kan er langs vreedzamen weg een gelukkige Vierdé stand geboren AvordeD. - Ieder werke daartoe mede met él de krachten, die hem verleend zijn ZEETIJDINGEN. Brouwershaven, Gearriveerd 28 Nov. Minister Frans v. d. Putte, J. Bou\vmeester BataviaBotterdam.

Zierikzeesche Courant | 1871 | | pagina 1