No. 95. WOENSDAG 29 NOVEMBER 1871. Buitenlandsch Overzicht. ADVERTENTIËN waarvan de plaatsing driemaal }rdt opgegevenworden slechts tweemaal in kening gebracht. Aanbiedingen van Dienstboden O cents per Advertentie. Geboorte- Huwe- ks- en Doodberichten van 16 regels 30 C"ts. De Uitgevers. ZIEHIKZEESt'IlE COURAMT. Verschijnt op WOENSDAG en ZATERDAG PRIJS der ADVERTENT 1ËN. 10 Cents per Regel. De Inzending tan geschieden uiterlijk tot Dinsdag en Vrijdag morgen 11 ure. AB ONNEME NTS-PRIJS. Per drie maanden 1,— Franco per Post 1, Van 8 u. 8—9 Het Telegraafkantoor is geopenddagelijks 's yoormidd. tot 9 u. 's namidd. O]) Zondag Van en van 79 u. 's namidd. s voorm.van Het Postkantoor is geopend met uitzondering Tan Zon- en Feestdagen Van des yoormiddags yan 812 uur. namiddags 25 ayonds 710 Des Zondags Tan 912 tui. 24, 77,30 en yan 9,3010 nam. Voor het deponeeren en uitbetalen der geldartikelen yan 912 yoorm. en yan 31 Op Zon-en Feestdagen worden postwissels afgegeven van 9 u. 's morg. tot 12 u, 5 nm, midij. BERICHT! GEMEENTERAAD an Zierikzee 9 gehouden den 37 November In deze zitting zijn tegenwoordig al de leden be- alve de heer rar. Moolenburgh wegens uitlandigheid. Na lezing en goedkeuring der notulen van de orige vergadering welke na eene kleine wijziging orden goedgekeurd worden medegedeeld, een brief van Ged. Staten houdende bericht van ontvangst der verordening houdende wijziging in de verordening op de brandweer, idem begeleidende de goedgekeurde gemeentereke- rekeiiing over 1870 met enkele opmerkingen, idem berichtende dat wordt berust in het besluit waarbij subsidie aan het Burgel. en Evang. Luth. armbestuur wordt verleend. eene missive van het R. C. armbestuur begeleidende gewijzigde begrooting voor 1872 welke wordt goedgekeurd en de subsidie behoudens goedkeuring van Ged. Staten, bepaald op f £700. Allen voor kennisgeving aangenomen. eene missive van de schoolcommissie houdende aan vrage tot verhooging der toelage aan eene kweekelinge op de openbare school voor meisjes. Op voorstel van Burg. en Weth. wordt besloten die toelage met f 75,te verhoogen en mitsdien te brengen op f 100. een brief van den Commissaris des konings houdende voorstel tot het opmaken van een dubbeltal ter be noeming van een lid in het collegie van zetters wegens het ontslag van den heer J. de Clercq van Weeldoor vertrek naar elders. Op het dubbeltal worden geplaatst de heeren jhr. W. M. H. de Jonge en jhr. mr. Jac. Schuurbeque Boeije. een brief van de commissie van toezicht voor het middelbaar onderwijshoudende aanbeveling van een dubbeltal bestaande uit de heeren dr. P. J. Andrese en mr. J. W. A. Schneiders van Greyfens- weert ter voorziening in de vacature van een lid der commiesie voor de periodieke aftreding van dr. P. J. Andreae. Wordt benoemd de heer dr. P. J. Ajidreae. een brief van de plaatselijke schoolcommissie houdende aanbeveling van .een dubbeltal bestaande uit de heeren mr. J. P. N. Ermerins en mr. J. Wr. A. Schneiders van Greyfensweert ter voorziening in de vacature van een lid der commissie door de periodieke af treding van mr. J. P. N. Ermerins. Wordt benoemd de heer mr. J. P. N. Ermerins. een adres van de firma de Haan Gallay, waarbij ontheffing is gevraagd van boete wegens te late oplevering van straatkeien met een schrijven der commissie van fabricage. Hierop wordt besloten met 8 tegen 4 steramen afwijzend te beschikken, een verzoekschrift van den hulponderwijzer A. van Schelven om eervol ontslag wegens zijne benoeming tot hoofdonderwijzer te 's Gravenpolder. Hierop is besloten het gevraagde ontslag eervol te verleenen ingaande 1 December e, k. een dito van' den hulponderwijzer C. J. Rietman om eervol ontslag, wegens zijne benoeming tot hulponderwijzer te Oosterlandhetwelk wordt ver leend ingaande als boven. een dito vaii deri hulponderwijzer P. Lakeman, om als zoodanig van de school voor onvermogenden naar de tusschenschool te worden overgeplaatst hetwelk wordt gesteld in handen van Burgem. en Weth. een verzoekschrift van den heer P. O. van de "Velde Olivier om verhooging zijner jaarwedde als leeraar in het boekhouden aan de hoogere burger school, met een schrijven der commissie van toezicht adviserende tot verhooging met f 100. Het voorstel van Burg. en Weth. strekt om de verhooging niet toe te staan. De beschikking wordt na discussie .aangehouden tot het doen van een nader onderzoek, eene dito van den heer H. J. Wijsman om eene gratificatie wegens tijdelijke waarneming der betrek king van kapelmeester bij het muziekcorps der d.d. schutterij. Óp voorstel van Burg. en Weth. wordt besloten den adressant eene gratificatie van f 120 te verleenen, te vinden uit den post van onvoorz. uitgaven van 1871. W ordt medegedeeld dat'de aanbesteding van het ver diepen van de buiten- en binnenhaven en het dempen van een gedeelte der binnenhaven met het doen van andere daarmede in verband staande werkzaamheden overeenkomstig bestek en voorwaarden en van het verdiepen van de Zoute Gracht en van de Zwemhavenhet dempen van de Molsluis en van de Schuithaven met het doen van andere daarmede in verband staande werkzaamheden overeenkomstig bestek en voorwaardenop 22 Nov. jl. heeft plaats gehad en dat voor het eerste perceel laagste inschrijver is geweest de heer H. C. van den Ende te Zierikzee voor f 32,800 en voor het 2e perceel de heer J. van der Kamp te Leiden voor f 8,980. Op voorstel van Burg. en Weth. wordt besloten die werken aan de laagste inschrijvers te gunnen. Idem dat de uitslag der verpachting van a. het ophalen der straatmestasch en vuilnis b. het ruimen der seoreetputten en c. het ruimen der riool- en zinkputten en het weghalen van op de straten liggende fecale stoffen, is geweest, dat alleen voor het ophalen der straatmestasch en vuilniseen bod is gedaan en wel het hoogste door den heer W. van Westen voor de som van f 651. Op voorstel van Burg. en Weth. wordt besloten deze niet te gunnen maar de bo venstaande werkzaamheden gecombineerd voor rekening der gemeente te doen uitvoeren, tenzij een aanneme lijk bod wordt gedaan, Op voorstel van Burg. en Weth. wordt besloten tot het vellen van 78 opgaande boomen aan den GrachtwegMolen de Zelke en de Commercie werf. Burg. en Weth. stellen voor onderhandsch te ver pachten een perceeltje moesland bij de meestoof nde Zon" aan C. Meerse. Hiertoe worden Burg. en Weth. gemachtigd bijaldien na onderzoek blijkt, dat daarin zich geen asch bevindt en behoudens goedkeuring van Ged. Staten. Komt in behandeling het aanvullingskohier van den hoofdei, omslag voor 1871. Op voorstel des Voor zitters wordt besloten de openbare Vergadering in eene zitting met gesloten deuren te doen overgaan. Na heropening wordt het kohier voorloopig vastgesteld, op f96,195. De Voorzitter deelt mede dat het getal aandeelen door de gemeente te nemen in de Zeeuwsche spoor bootmaatschappij vermoedelijk zal bedragen drie elk groot f500. Voor kennisgeving aangenomen. Op voorstel van Burg. en Weth. wordt besloten betrekkelijk het onderhoud der Havenhoofden na 1 Januari 1872 het hoogst noodzakelijke onder eigen beheer uit te voeren op den tegenwoordigen voet, totdat nader een voorstel zal worden gedaan wanneer het beheer van den Polder Schouwen volgens het nieuwe reglement zal geregeld zijn. Een voorstel van Burg. eu Weth. betrekkelijk het effenen van uitgegraven zelke-terrein aan de zuidzijde van den straatweg naar Zijpe en achter de wereldstoof wordt na discussie aangehouden tot een volgende ver gadering zullende het bestek ter secretarie ter inzage van de leden worden gelegd. Hierna wordt de zitting gesloten. Een stormachtige week die voorbijgegaan is. De week der redevoeringen Niet zooals we ze zoo langen tijd gewoon waren te hooren m de vergaderzalen van de vertegenwoordigers van Europa's groote en kleine rijken - overvloeiende van algemeenheden gebaseerd op algemeene begrippen en theorieën, maar redevoe ringen naar aanleiding van feitenonloochenbare feiten. Hoekig en scherp als liagelsteenen kwamen de beschuldigingen neer op de hoofden van de leiders der partijen - scherp en snijdend was elke uitval waarmee het touw werd doorgesnedenwaaraan menig een zich weer zocht op te trekken uit den afgrond waarin men hem gestort had. 't Was alsof men overal in Europa elkander 't parool had gegeven geen parlementaire zoetigheden meerzij kunnen ons niet genezen - bittere middelen alleen kunnen ons helpen. Allereerst komt in aanmerking Belgie. De zaak Dumonceau, zoo schreven we bij eene vorige gelegenheid, is nog niet afgeloopen. Weinige dagen daarna stond de heer Bara vroeger minister van justitie eensklaps voor de kamer met eene interpellatie over de benoe ming van den heer de Decker tot gouverneur van Limburg. Uit een schat van officieële stukken bleek, dat deze heer, voor zoover men hem kon narekenen, bij de opheffiug der banque hypothecairedie men toen ze feitelijk reeds failliet wasoploste in een anrere ondernemingom daardoor geld te krijgen waardoor de actiën met 300 pet. konden worden in gewisseld, dat de heer de Decker bij deze gelegenheid ongeveer 1,200,000 fr. had gekregen waarvan hij slechts 400,000 fr. had terugbetaald. //En zulk een man wordt tot gouverneur benoemd door uministers die een gewonen brievenbesteller afzet omdat hij een brief achtergehouden heeft," zeidede heer Defuisseaux. Ed waarom Eenvoudig omdat hij een trouw dienaar der partij is, omdat hij, even als zijn vriend Brasseur die goedvond te verklaren dat hij niet antwoorden zou op de beschuldigingrn die tegen hem waren inge bracht een goed clerioaal was. Pionderden en dui zenden hebben hunne spaarpenningen verloren zien gaan, riep de heer Bara, omdat de geestelijkheid van stad en dorp de zwendelarij steundeen nu nu waagt men het aan de deelgenooten in het schandaal nog een belooning te geven. De stemming in de vergaderzaal werkte op het volk terug". Eene groote menigte buiten de vergaderzaal, die van transactie in dezen niets wilde weten, die niet parlementair genoeg was om zich te houden aan het besluit door de clericale partij doorgedreven om de debatten te sluitenzette de beraadslaging op hare wijze voort. De burgerwacht bijeengekomen om de orde te bewaren volbracht haren plicht onder het voor het ministerie eervol gezang les voleurs Ook een plichtAlgemeen verwaoht men dat de mede- deelingen nu gedaan op de toekomstige samenstelling der kamer groofcen invloed zullen uitoefenen - misschien ook het leven van het ministerie heel wat zal ver korten. Niet minder warm was de strijd in den Duitsoken rijksdag over de invoeging van een artikel in het strafwetboek, waarbij met twee jaren gevangenisstraf word bedreigd de geestelijke die den kansel mis bruikte om politieke agitatie op touw te zetten. De houding door de olerioale partijdoor het ultramon- tanisine niet alleen in Beieren maar ook in Noord- Duitschland aangenomen, maakte zulk eene bepaling noodzakelijk. Onzes inziens bepaaldelijk om twee redenen. Eerstens omdatzooals de heer Fischer van Augsburg het uitdruktede lagere geestelijken daardoor in de gelegenheid zouden gesteld worden om aan hunne bisschoppelijke overhedenwaar deze op het drijven van politiek aandrongen, te antwoorden dat ze geen lust hoegenaamd hadden om te gehoor zamen aan een bevel om twee jaar te gaan zitten. En in de tweede plaats (de Beiersche minister Lutz zeide het met zoovele woorden), omdat nu ten minste principiëel zon moeten worden uitgemaaktwie regeert ijlden staat: de staat of de kerk -- principieel beslist of de kerk zou worden onderworpen aan dezelfde be palingen waaraan alle vereenigingen zich onderwer pen moeten. In theorie schijut zulk een strafbepaling ons niet vvonschelijkomdat dergelijke wetsartikelen aan eene regeering zeer dikwijls de macht in handen geven om te handelen op eene wijzedie met de ware vrijheid onbestaanbaar is. Maar men leze de debatten in Duitschlaud gevoerd en men zal overtuigd zijn, dat de praktijk den heer Lutz in 't ongelijk stelt. De meest curieuse zaken zijn aan hei; licht gebracht. De geschiedenis van de geestelijken uit Silezie, die van den kansel afkondigden dat wanneer de boeren hun Candidaat niet kozen, de joden zouden komen om hunne kinderen te onderwijzen, en daarop eenige tien tallen vrome lieden in hunne huizen noodigden van welke de een beschonken, de ander stokdoof, een derde geheel afhankelijk was, om hen te laten getuigen dat deze woorden niet gesproken waren, terwijl de arme menschen later toch weer onder eede moesten ver klaren dat de pastoor 't wel degelijk gezegd had - deze geschiedenis vond hare tegenhangers. Gij beweert, zoo riep de Augsburger afgevaardigde, dat liet //niet isdatlietdogme van de onfeilbaar heid van den paus gevaarlijk zou kunnen worden voor den staat - we weten m. i. wat we van zulk een niet waar te denken hebben - toen de bisschoppen naar Rome gingen, verklaarden ze ook: 'tis niet waar dat men zulk een dogme wil vaststellen. In 1868 verklaarde een Beiersche bisschop dat de //Münchener Volksbode //het Evangelie was der Beiersche bisschoppen" en dat daarom ieder goed katholiek zich moest abonneren op dit blad. En nog geen maand later verklaarde dit Evaugelie (quia minime Evaugelium) dat als men den vrede wilde bewaren en goed doen men zich moest [werpen in de armen van 'tEransche volk. En 'tgewicht ran zulk eene verklaring valt te meer in 'toog, wanneer we hooren hoe de bisschop van Ketteler zelf verklaarde, dat een Beiersche bisschop 'twel gezegd maar niet gemeend had. De aanneming van het nieuwe artikel is na zulk eene verdediging zoo goed als zeker. En zeer te ver wonderen zou het zijn, wanneer niet deze debatten ook de positie van den beer Lutz tegenover de ultramon- taansche meerderheid in de Beiersche kamer zeer had verbeterd. Naast de Belgische en Duitsche kamer trekken do Spaansche Cortes onze aandacht. Daar bovenal waren alle hartstochten in beweging, 'tls niet mogelijk in de kleine ruimte die ons is toegestaan een nauwkeurig overzicht te geven van den strijd, die met de sluiting van de zitting der Cortes eindigde. We kunnen alleen er op wijzen, hoe het partij ministerie Sagasta, na aan het bestuur gekomen te zijn door eene intrigue tegen Zorilla, gevaar liep zelf door een votum van wantrouwen getroffen te worden - hoe het in de ure des gevaar^ hulp zocht bij de Carlisten eu deze hulp kocht voor de belofte dat het mee zou werken tot herstelling der kloosters - hoe, toen ook de republiekeinen op grond van vrijheid voor de vereenigingen zich bij de Carlisten aansloten, het ministerie ook in de aanneming van hefc voorstel dat het zelf ondersteund had gevaar begon t,g zien en daarom voorsloeg te besluiten dat er geen reden bestond om dit voorstel nu reeds in behandeling te nemen - zes uren lang voerde Robledo een aanhanger van het ministerie het woord -» eindelijk om half acht wordt er gestemd het Ministerie is geslagen. Dadelijk staat de minister op en leest een koninklijk besluit voor, waarbij de zittingen der Cortes worden verdaagd, In Frankrijk behandelen de dagbladen dagelijks do vraag, of de paus misschien nog gevolg zal geven aai\ zijn voornemen om de wijk te nemen naar Frankrijk, l)e Univers meent dat het besluit dezer dagen in onza tweede kamer genomen om onzen gezant van den paus terugteroepen op dit besluit vau grooten invloed zal zijn, omdat waarschijnlijk andere landen dit voorbeeld wel zullen volgenNog eens treden we weer op als de eerste in de rij. Vreemd zeker, even vreemd als wanneer de zuil die oorspronkelijk bestemd was om opgericht te worden ter eere van het concilie mi zal moeten dienen om voor 't nageslacht te bewaren dg herinnering aan Garibaldi. De liberale bladen zijn eenstemmig om te waarschuwen tegen alles wat deij paus zou kunnen overhalen om Rome te verlaten, Wat toch zal 't gevolg zijn van zulk eene overkomst naar Frankrijk? Eenvoudig dat de ultrnmontaansckq partij elke gelegenheid zou aangrijpen om te intriguereji, het der regering zoo lastig mogelijk te maken en zoo langs omwegen te verkrijgen wat men door ridderlijken strijd niet heeft kunnen vernemen: Frankrijks hulp om aan Pius terug te geven den kerkdijken staat. Overigens zijn de verschillende legitimistische partijen druk bezig te werken aan eene fusie. Ook nu evenals in het voorjaar verklaart men natuurlijk, dat zij nood» zakelijk gelukken moet. Uit Óostenrijk geen ander nieuws dan dat hef ministerie Auersperg is opgetreden. Maar ja - nieuws is het zeker dat de Polen nu voornemens zijn uit den Rijksdag te blijven eu dat ze als voorwaarde bij de verkiezing zullen eischen van de Candidaten de on* voorwaardelijke belofte - dat zijals ze voor den Rijks dag gekozen zijn, er niet heen zullen gaan. Zekerlijk het zonderlingst imperatief mandaat, dat ooit aan een volksvertegenwoordiging is opgedragen. Aan boord van het stoomschip Glide is op den overtocht van Oran naar Marseille een ernstig ongeval gebeurd. In den avond van den 16den jl. hoorde men uit een der hutten van de eerste klasse eensklaps hevige kreten en verwenschingeii komenkort daarop kwam de heer M- als een krankzinnige op het dek vliegen, haalde een revolver uit zijn zak en schoot in het wilde onder de passagiers, die daar ten getale van 300 vereenigd waren eu waarvan verscheidene gewond werden. Na een hoogst gevaarlijke worsteling gelukte het eindelijk dien razende in de boeijen te slaanbij aankomst te Marseille werd hij aan de justitie over- geleverd. In Engeland wordt geklaagd, dat het gouver nement van het Duitsche keizerrijk, bij het aannemen eu invoerén van eene nieuwe gouden munt, niet ge noeg de uitwerking van dien stap op de handelsbe langen der wereld in het oog houdtcn dat het de verwezenlijking van het denkbeeld eener algemeene internationale munt eer tegenwerkt dan bevordert. De nieuwe munt zal toch noch met het Engelsche pond sterling, noch met het Fran6che goudstuk van 20 francs overeenkomen. Van Engelsche zijde is te vergeefs beproefd een afdoenden maatregel te nemen. Misschien, zegt de KI. Ct.is hier de nationale ijdel- heid der Duitschers in het spel, die meent, dat, nu Duitsohland zoo groot is, de kleinere staten zic]i naar hen moeten schikken. De Precurseur bericht dat de mininister van oorlog aan den kommandant van liet materieel der artillerie te Antwerpen bevel heeft gegeven, om 75000 oorlogspatrouen naar Brussel te zenden.

Zierikzeesche Courant | 1871 | | pagina 1