D >or- see. net hü \o. 94. ZATERDAG 25 NOVEMBER lb7G BERICHT! B S E E A B. Enkele begrootiugsposten. ZIERIKZEESCIE (#IB V\T V emhjn t o p WOEfSD A G en Z A T E It D A G P R IJ S der A D VERTENïl S N. 10 Cents per Régel. De Inzending kan geschieden uiterlijk tot Dinsdag en Vrijdag morgen 11 ure. ABONNB M E N T S-P R T J S. Per drie maanden f 1,— Franco perjPost 1,- Het Telegraafkantoor is geopend .- Van 8 u. 's voormidd. tot 0 u. 'snamidd. Op Zondag Van 80 's voorin., van 18 en van 7- 0 u. 'anamidd. Het Postkantoor is geopend met uitzondering van Zon- en Feestdagen Van des voormiddags van 812 uur. namiddags 25 i avonds 710 Des Zondags van 012 vm. 21, 77,30 en van 0,3010 nam. Voor het deponeeren en uitbetalen der geldarti kelen van 012 voonn. en van 85 in». Op Zon- en Feestdagen worden postwissels afgegeven van 0 n- 's naorg, tot 12 n. *s micW AI)V ERTENTIÊN waarvan de plaatsing driemaal rdt opgegeven u-orden slechts twee m aal in wring gelrackt. Aanbiedingen van Dienstboden O ceilts per Advertentie. Geboorte- Iiuwe- vs- en Doodberichten van l6 regels 30 ets. De Uitgevers. De woudbranden in Amerika duren nog altijd lort en verspreiden dood en verderf over geheele aten. Iemand die een spoonvegrid door de brandende isschen der noordwestelijke Unie heeft gemaakt, geeft dirvan in een blad van Baltimore verslag; waaraan ij het volgende ontle.enen nDe geheele Staat Michigan slaat van de grenzen oledo tot aan het Huronmeer (70 uren gaans) en m het Alichigangmeer tot aan den Detroitrivi in volle iara. Een zware, ondoordringbare rookwolk hangt over nu gelieeleu staat en strekt zich tot ver in Ohio uit. eeeds van Toledo brandde het bosch aan beide zijden, ach op zulken afstand van de Michigan-Southernbaan it geen gevaar voor de treinen bestond maar in loly kwam een telegram met berichtdat de Flint- ii Perre Marquette spoorlijn niet te passeeren was. .'ij bleven daar 7 uren stil, toen te 12 uren 'snachts 3 express van East-Saginau aankwam en alzoo het iwijs leverde, dat de weg te berijden was. Oogenblik- elijk ging het voorwaarts. Onbeschrijfelijk was nu et gezicht, 't Was alsof wij de hel tegemoet vlogen n als //Mendelssohn Bartholdy" dit schouwspel had p/zien dan zou zijn Walpurgisnacht nog grooter eestersfeuk zijn geweest. Op eens stond de trein stil. Wat nu? Vlak voor nis had een groote bewaarplaats van hout, die langs en weg opgestapeld stond, om voor de locomotieven ;ebezigd te worden vlam gevat. De vlam strekte zich iver de volle breedte van den weg uit en vereenigde ilzoo den vuurgloed aan beide zijden van den weg. volgde eer. tooneel van wilden schrik; een kreet an angst ging op uit de drie waggonskinderen enden, de moeders klemden zich aan de conducteurs •ast en smeekten terug te keerende mannen met erwrongen gezichten, spookachtig door de flikkerende lammen verlicht, voegden hunne beden bij die der trouwen. De raampjes toe klótik het bevel en doof mor, de smeekingen der naar .lucht hijgende passagiers werd" de trein in beweging gébracht en ging langzaam oorbij de 500 el lange brandende houtmassa. Ge leurde er een wonder? ik weet liet niet, maar de 'lammen die ceu oogenblik te voren over de rails Joegen, gingen, toen wij naderden naar de tegen overgestelde zjjde. Wel was de hitte zoo groot dat de glazen in de lortieren sprongen en de verf van de waggons in ilaren optrok maar de trein geraakte niet in brand. Nog driemaal herhaalde zich dezen angst, doch de houtstapels waren reeds zoover weggebranddat het gevaar veel geringer was Wij bereikten onze be stemming maar nooit zal ik dezen nacht van angst cn doodsgevaar vergeten." Gedurende het beleg van Parijs door de Duitschers brakop Martinique een opstand uit, waarbij de kreet «leven de Pruissende vereenigingsleus was. Het Journal des Débafcs deelt thans uit een te Parijs ver schenen brochureInsurrection de la Martinique eenige bijzonderheden mede oVntreilt den opstand en de pro cessen tegen de opstandelingen, die voor de krijgsraden Ite Fort-de-France gevoerd werden en eerst onlangs geëindigd zijn. De haat der zwarten tegen de blanken speelde de hoofdrol in de gebeurtenissen. Een neger, hu bin genaamd had een Creool ambtenaar bij de marine mishandeld en was deswege tot twaalf jaren gevangenisstraf veroordeeld. De verbittering tegen de jury was vooral toegenomen door het feit, dat een der personen, met name Code, die in Rivière-Pilote, niet ver van de geboorteplaats van Lubin woonde, geruimen tijd eene witte vlag - bij de zwarten een symbool van (ie herstelling der slavernij - van zijn huis had uit gestoken. De onlusten braken echter eerst uit, toen door particuliere telegrammen uit Havanna, waar zich destijds het Pruisisch fregat Niobe bevondop Marfci- aiqne het bericht werd ontvangen, dat de Frauschen herhaaldelijk door de Duitschers geslagen waren. De gouverneur van het eiland, de heer Loisne, verklaarde dit bericht voor valsch. Maar toen liet den 21 Sep tember door de Fransche pakketboot werd bevestigd, hij zich wel genoopt de bevolking met de waarheid hekend te maken. Vooraf echter nam hij zijne maat regelen. ITij zond namelijk twee detachementen infan terie naar le Marin en Ta Trinité en onmiddelijk nadat deze aldaar waren aangekomen, werd de republiek met veel geestdrift op het gansche eiland geproclameerd. In la Rivière-Pilote hoorde men bij den kreet: //leve de republiek!" telkens de woorden - //dood aan Code!" De in le Marin bevelvoerende officier snelde met slechts 10 man derwaarts en vond er de zwarten met geweven pieken en messen gewapend. Men vernam dat zij reeds een neger, die in Code's dienst was en die hun den toegang' tot zijne woning verhinderen wilde, gedood en zijne bezittingen doorbrand vernield hadden. De soldaten werden bij hunne komst door de opstandelingen aangevallendoch zij verdedigden zich dapper en schoten twee negers dood. De officier, die zich vervolgens in het gebouw der inairie 36 uren lang tegen eene groote vijandelijke overmacht verde digde, werd eindelijk door mariniers van het Fransche oorlogsschip Magicien gered. Nu gingen de negers op de vlucht. Doch 's nachts begonnen zij op groote schaal op nieuw brand te stichten. Twee malen kwam het tot een hevig gevecht tusschen hen en de troepen, en ten laatste hielden de Franschen de bovenhand en namen nadat vele zwarten gesneuveld en gewond waren, meer dan 500 negers gevangen. Het grootste gevaar was uu voor de Franschen gewekendoch de negers vloden hierop naar de bosschen en weigerden den arbeid te hervatten. Hierbij kwam dat ook de Chineesche koelies het werk staakten. Wat te doen? De gouverneur des eilands vaardigde eene amnestie uit voor alle negers met uitzondering van hen die gevangen waren en die zich aan brandstichting schuldig gemaakt hadden. Do krijgsraden traden nu in functie. Uit de processen bleekdat de opstandelingen voor nemens waren Martinique tot eene republiek te verklaren en de bezittingen der blanken te verdeelen. De kreet der negers: //leven de Pruisenmoest alleen daardoor verklaard worden, dat de zwarten in de meening ver keerden dat de Pruisen geen blanken waren gelijk de Franschen. Een der brandstichters verklaarde voor den krijgsraad//Zoo de goede God eene hut op aarde zou hebben, zou ik die in brandstekenwant hij meet wel een blanke zijn Gedurende den opstand (8 dagen hield hij aan) werden 44 huizen met alle 011- derhoorigheden in de asch gelegd, nadat verscheidene woningen vooraf waren geplunderd. Fort-de-France bleef van den opstand verschoonddoordien in den nacht van 25 op 26 September drie negersvan petroleum voorziengevangen werden genomen op het oogenblik dat zij brand wilden stichten. Gelukkiglijk ontbrak het den zwarten aan leiding. Anclers waren de rampen op het eiland niet te overzien geweest. Omtrent de door de krijgsraden uitgesproken straften vindt men tot dusver niets vermeld. Een Prnissisch soldaat van de bezetting te Epernay is aldaar 's avonds op straat door iemand met een dolk vermoord zonder dat de dader is ontdekt. Dienten gevolge heeft de Pruisische kommandant binnen 24 uren de uitlevering van alle wapens in de stad bevolen. Na verloop van dien termijn zal er bij alle burgers huiszoeking worden gedaanen hij bij wien alsdan nog een wapen gevonden wordt, zal voor een krijgsraad gebracht worden. Voorts moeten alle koffijhuizen en restaurants ten acht ure 's avonds gesloten zijn met uitzondering van een koffijhuis, dat door de Duitschers bezocht wordt. Eindelijk is het verbodenzonder vergunning der militaire autoriteit's avonds naacht ure op straat te gaan. Als een bewijsdat er zeer veel activiteit op handelsgebied in Duitschland lieerscht deelt de Ber- lijnsche correspondent van de Times mede, dat in tien dagen fcijds een aantal nieuwe maatschappijen werden opgerichtmet een gezamenlijk kapitaal van 64,000,000 fchaler. Het meerendeel der aandeelen wordt op de Berlijnsche beurs verhandeld. Zierikzee 21 November. Gisteren is door den raad der gemeente 's Gravenpolder met algemeene stemmen benoemd de heer A. van Schelven alhier. De voordrachtopgemaakt naar aanleiding van het den 16 jl. gehouden vergelijkend examen waaraan 17 sollicitanten deelnamen bestond uit. den benoemde, benevens de heeren J. P. ICoppelle en A. de Pagter. Wij zijn thans in staat iets naders mede te deelen omtrent de voornemens van den Minister van Oorlog. Zijn wij wel ingelichtdan zal die Minister zijn de missie nemen nadat, behalve het gistereu bij de Tweede Kamer ingekomen vvets-ontwerp tot wijziging der militie- wet, ook dat op het vestingstelsel zal zijn ingediend en nadat de begrc .ing van oorlog door de staten- generaal zal zijn behandeld. (Vad.) Zierikzee, 22 Nov. Heden werd alhier ten raad- huize aanbesteed: I. Het uitdiepen van de Nieuwe en Oude Haven en het dempen van een gedeelte der Oude Haven met daarbij bchoorende werkenlaagste inschrijver de heer II. C. van den Mide alhier, voor ƒ32,800. II. Het uitdiepen van de Zoute Gracht en van de Zwemhavenhet dempen van de Molsluis en van de Schuithaven met daarbij behoorende werkenlaagste inschrijver de heer J. van der Kamp te Leiden voor ƒ8,980. Men verneemt dat door een der voornaamste Hollandsche reeders in de vorige week een bezoek is gebracht aan Ylissingen met het doel om aldaar een groot huis te koopen en zjpli aldaar te vestigen. Door de kamer van koophandel en fabrieken te Ylissingen is een adres aan de tweede kamer gezonden waarin ingenomenheid wordt betuigd met het ontwerp van wet tot vervanging van het patentreoht door eene inkomstenbelasting. Door diezelfde instelling is ook een adres tot den minister van binnenlandsehe zaken gericht, waarin wordt aangedrongen op eene bespoediging van de verbinding van het lokaalstation van den spoorweg met de bestaande havens. Wij zijn verzocht het volgende te plaatsen Bij de op 15 N o v e m b e r te Ofen, ten overstaan van Notaris cn Getuigen plaats gehad hebbende trek king der KON. HONG. PREMIELOTENzijn op de volgende Seriëu en Nommers groote prijzen gevallen. Serie 21SI No. 43/100000 3978 n 30 - 15000 2478 H 8 - 500 II 3888 it 3 - 5000 2478 II 19 - 500 II 2478 ji 6 - 1000 3197 1/ 21 - 500 II 2478 18 - 1000 3633 II 48 - 500 II 3638 ii 8 - 1000 368.3 II 1 - 500 II 4844 ii 3- 1000 5939 II 33 - 500 II 246 ii 11 - 500 Serie 2181 No. 10 ƒ500 Yerder zijn nog de Seriën 579, 589, 1452, 1462, 2631 5852 en 5868, ieder a 50 Nommers, getrokken. Alle hier niet genoemde prijzen heneden 500, zijn na te zien in de uitvoerige Trekkingslijstdie door de firma ISENTHAL Co. te Amsterdam wordt uitgegeven. Het Utrechtseh. Dagblad deelt een Parijschen brief mede waarin o. a. 't volgende voorkomt//Men heeft hier voorstellingen van allerlei aard en men zal vruchteloos geloot ikelders iets dergelijks zoe ken als hetgeen ik u hier wensch mede te deelen. Maandag den 6 dezer nl. zag men des avonds eene groote menigte rijtuigen langs den boulevard dn Temple rijden naar de rue de la Douane en aldaar stilhouden voor een prachtig verliohte poort. Het was gi-oot feest in Tivoli Yauxhallgegeven door de vereeniging tot ouderlingen bijstand van den kappers- bond ten voordeele van de onderstandskas. De zalen en de wintertuin waren a giorno verlichtguir landes van gaslichten girandoleslusters en door schijnende glazen ballons verspreidden een verblindend licht over de fraai gekleede menigte- Een groote massa dames en heeren bijna allen in balkostuum gekleed bewoog zich voor het orkest dat onder leiding van Léon Daflis zijne solioone stukken ten gehoore bracht. Te midden der uitgestrekte zaal verhief zich eene estrade, behangen met ponceau rood ■fluweel met gouden franjes, Spiegels, fijne bloemen, doozen met poudre de riz, lichte vederen enz. waren tegenover tien leuningstoelen uitgestald, en reeds zag men jongelieden, in zwarten rok, schitterende onder- scheidingteekenen of eerepenningen in den vorigen wedstrijd behaald in het knoopsgat dragende bij ieder der stoelen plaats nemen. Bijna tegelijkertijd bestegen tien jonge schoone dames, geleid door hoffelijke cavaliers, de estrade en namen op de leuningstoelen plaats, terwijl ieder een spiegel voor zich had. De voorstelling begint. Het is een lust om die lange bruine, blonde of kastanjekleurige lokken zich onder de schildpadden kammen der kappers te zien ontrollen. Ieder bestudeert het gelaat zijner schoone om een kapsel uit te denken, dat het meest in overeenstemming is met den aard van zijne dame, en weldra worden ander hunne rappe vingers vlechten, tressen, golvende lokken, sierlijke douffes enz. voortgebracht. Frissche bloemen, strikken en linten voltooijen de kapsels, die den volgenden dag de mode aan de geheele wereld zullen geven, en de menigte applaudisseert de best gelukte scheppingen. Vooral heeft men toegejuicht een kapsel a frimats, dat zeer hoog en wit gepoederd was en op hetwelk eene halve kroon van rozenknoppeu geplaatst was. Dit deed aan den tijd van Bodewijk XV deuken, Middelerwijl liet de muziek van het orkest Daflis de meest in de mode zijnde walsen hooren en hield men zich in de andere zalen met allerhande spelen bezig of verfrischte men zioh aan de verversc-hingstafels. Nadat de openbare kappaytij was afgeloopen, werdicn de gekapte dames rondgeleid door de haar bewonderende* menigte en bleef men vrolijk bijeen tot middernaoht* op welk uur de staat van beleg waarin wij steed a verkeeren eischtdat alle openbare plaatsen gesloten worden ofschoon men er zioh niet overal aan houdt. Het gansche kappersgilde was zeer voldaan over deze soiree welke naar aller zeggen eene van de sohoonsto van dien aard moet geweest zijn. In den regel kan hij, die de begrooting bestudeert^ nagaan waartoe de verschillende uitgaven moeten dienen. Laat de omsohrijving van hot artikel, waar-» onder „zij vermeld staan, een enkele maal aan duide lijkheid te wensohen overdan vindt hij in do toe-, lichtende memoridn en staten gewoonlijk de nood ine opheldering. Mij weet na inzage daarvan genoeg zoo. al niet om zioh een oordeel te vormen over het meer of min noodige van de uitgaaf, dan toch om er een nader onderzoek over in te stellen bij de specialiteiten. Geen regel echter zonder uitzondering. Wie hieraan twijfelt, leze art. 4 van de begrooting voor liet departement van oorlog. Daar wordt eer» oijfer geraamd voor #tvnctemententoelagen, bureau-» kosten, fouragegelden voor paarden van den grooter» staf, den generalen staf (de kosten voor hefc bij diei» staf te geven militair onderwijs daaronder begrepen), do administratie der armee en de provinciale en plaat* solijke staven." Op ééne zaak na is alles vrij duidelijk, Maair wat. z/de groote staf" onder de omsohrijving van dit artikel beteekentis niet gemakkelijk te begrijpen. Wat de generale staf doet, wat de provinciale en plaatselijke staven doen, is bekend genoeg maar wat beteekent nog bovendieu //de groote staf." Naar de plaafcs, waar hij genoemd is, zou men denkendat hij var» het hoogste gewioht is hij staat bovenaan Yol gespannen verwachting gaat dus hijdie de begrootii.g voor de eerste maal bestudeert, de memorie van toelichting en den toelichtenden staat raadplegen. En hier vindt hij iets. De groote staf kost jaarlijks ongeveer ƒ52590 ten minste daarop is hij voor het volgend jaar geraamd Uit de speoificatie blijkt, dat deze gelden dienen voor bezoldiging van adjudanten en ordonnance-oflioieren, zoo bij zijne majesteit als b\j de prinsen van den bloede dienst doende, alsmede voor toelagen aan da adjudanten en voor fonrages van paarden." De zoeker is dus eenigernmte tevreden gesteld, maar hij blijft toch nog staan voor een raadsel Wy hebben reeds menigmaal hetzelfde ondervonden, wanneer wij jaar op jaar de begrooting lazen. En het raadsel is dit. Waarom staan deze uitgaven op de begrootiDg? Zijn zij uit haren aard hier op hare plaats? Hefc is mogelijk, en wij zullen het, wanneer we nader zijn ingelicht, gaarne gelooven, maar wij vragen.- verrichten de adjudanten en de ordoniianoe-offioiereu uitsluitend daden van oorlog, of, met andere woorden zijn het altijd militaire zaken, welke hun zijn opgedragen? Wij meenen wel te weten, dat dit het het geval niet is., en al ware dit in den regel wel het geval, dan zouden wij nog moeten vragen: is hst dan noodzakelijk en volgt liet uit den aard der zaak, dat die funotiën altijd worden opgedragen aan militairen? De minister van oorlog schijnt te meenen van ja. Immers jaar op jaar heeft hij de posten zoo op de begrooting voorgedragen, Dit jaar nog zuiverder dan vroeger aangezien onder het artikel nu niet meer, zooals in den laatsten tijd, voorkomen de traotementen van de generaals, bevelhebbers in dp militaire afdeelingen. En wat meer is, op den bij de begrooting overgelegden staat aanwijzende de nieuwe znmenstelling van de staven en corpsen vau het leger komen zij weer hoewel een weinig gewijzigd, voor; //de groote staf" staat er bovenaan. Bedriegen wij ons niet, dan is dit alles geheel ver keerd. De personen, die deel uitmaken van dien staf, moesten niet bezoldigd wordenuit.de begrooting voor het departement van oorlogomdat zij uit den aard hunner funotiën niet behooren tot liet legermaar veeleer tot de hofhouding van zijne majesteit en van de prinsen van den bloede. Nu zal het zeer wel mogelijk zijndat voor deze functiën meestal officieren worden aang' -vezendoch is niet noodzakelijken door hen allen te brengen onder het departement van oorlog geeft men voet aan hefc denkbeeld, alsof zij hiertoe noodzakelijk behoorden

Zierikzeesche Courant | 1871 | | pagina 1