No. 93. WOENSDAG 22 NOYTAIBEB 1871. BERICHT! Buitenlandsch Overzicht. DE REGELING ONZER STRIJDKRACHTEN. ZIERIK Verschijnt op WOENSDAG en ZATERDAG PRIJS der ADVERTENT 1ËN. 10 Cents per Regel. De Inzending kan geschieden uiterlijk tot Dinsdag en Vrijdag morgen 11 ure. A B O N N E M E N T S-P R IJ S. Per drie maanden f 1,— Franco per Post 1,—. Het Telegraafkantoor is geopend dagelijks ,n 8 u. 's voormidd. tot 9 u. 's namidd. Op Zondag Van 8rj 's voorin.van 13 en van 7- 9 u. 's namidd. Heb Postkantoor is geopend met uilzondering van Zon- en Feestdagen Van des voormiddags van 8-12 uur. namiddags 25 j avonds 7 10 Des Zondags van 912 vra. 24, 77,30 en van 9,3010 nam. Voor het deponeeren en uitbetalen der geldartikelen van 912 voorin, en van 35nm. Op Zon-en Feestdagen worden postwissels afgegeven van 9 u. 's morg. tot 12 u. 'smidd. Al)VERTENTIEN waarvan de plaatsing driemaal wordt opgegevenworden, slechts tweemaal in rekening gebracht. Aanbiedingen van Dienstboden XO cents per Advertentie. Geboorte-Huwe lijks- en Doodberichten van 16 regels 30 ets. De Uitgevers. ,/In Oostenrijk is geen regeeringsforra mogelijk dan alleen de absolute monarchie beweerde eens graaf Andrassy de nieuwe rijkskanselier die de plaats van von Beust heeft ingenomen. De edele Hongaar hield wel stijf en sterk staande, dat deze bewering pure laster was, maar toen een der Czechische bladen dezer dagen mededeelde, dat de keizer zelf, graaf v. Beust en graaf Hohenwart wel anders wisten, omdat in hunne tegenwoordigheid dit doodvonnis over het Oosten- rijksch constitutionalisme geveld was zweeg de vriend van Deak. Trouwens het vertrouwen in de alleen zaligmakende kracht van het constitutioneele regeerings- stelselmoetin Oostenrijk al zeer 'goedgevestigdzijnwan neer het ongedeerd ook uit den tegen woordigen kritieken toestand te voorschijn komt. In het traditioneele Babel heeft zeker geen grooter verwarring geheerscht dan tegen woordig in Oostenrijks erflanden. Waarom treedt v. Beust af? Om zijne gezondheid Hij rijdt eiken dag voor zijn pleizier door Weenenzelfs bij regenachtig weder. Is hij in ongenade gevallen bij Frans Joseph Integen deel de keizer heeft hem een bezoek gebrachtdat meer dan een uur duurde en hem voor zijn leven tot lid van het heerenhuis en tevens tot gezant te Londen benoemd. Zal er van nu af aan de buitenlandsche politiek eene andere richting gegeven worden Ook dat niet want Andrassy zal zooveel mogelijk de vcet- stappen blijven drukken van zijnen voorganger. Mis schien is deze opvatting de ware, dat men in plaats van 'den iet of wat laxen v. Beust den doortastenden Andrassy aan het hoofd der zaken heeft geplaatst, om in eventuele gevallen verzekerd te zijn dat een krach tige hand het net van intrigues zal verscheuren waarmede Rusland, naar 'tschijnt, hoe'langer zoo meer Oostenrijk omspint. Nog altijd vergeet de echt Russi sche partij niet dat Oostenrijk ten dage van den Krim-oorlog zich eerst zoo lijdelijk betoonde om later zijne gansche "sympathie te wijden aan den «zieken man". Eri wat Rusland niet vergeet vergeeft het ook niet. Ook de gebeurtenissen van 'tvorige jaar hebben niet gediend, om de vriendschapsbanden tusschen Rusland en Oostenrijk nauwer toetehalen, toen Oostenrijk bijna nog meer dan Turkije zelf zich gekrenkt gevoelde door de hooghartige wijze, waarop Gorfcschakoff het traktaat van Parijs verscheurde. De. Russische diplomatie F als elke andere - zij trekt een vriendelijk gezicht en intrigueert. In de Oostenrijksche er Handen kan de partij, die het panslawisme in haar vaandel heeft geschreven, d. i. de vereeniging beoogt van alle slawische stammen, over zooveel geld be schikken als ze noodig heeft. Een oogenblik scheen he't dat de plannen van graaf Hohenwart aan de Rus sische verwachtingen voor goed een einde zouden maken, maar zie; Hohenwart valt en dadelijk slaat de Czechische pers weer den ouden toon aan. Een Czechisch blad nam reeds een artikel over uit de Petersburger Börsen - Zeitung, waarin denCzechen wordt aangeraden, om'van nu voortaan alleen op zich zelve te vertrouwen en in vereeniging met de andere ontevredene en onbevredigde slawische stammen een' formelen veldtocht te openen tegen Weenen. Aan bondgenooten zon men dan geen gebrek hebben als men ze maar wilde zoeken waar ze te vinden waren, buiten het rijk. Zelfs kon men in een officieus Russisch blad met ronde woorden lezen, dat nu voor de Czechen de tijd gekomen was om hunne- wen schen op eene andere plaats kenbaar te maken dan in Weenen. En welke plaats dit zou moeten zijn ver klaart ons een zekere Dr. Gregr, die in eene vergadering van Czechische demokraten te Praag openlijk durfde beweren, dat Petersburg bestemd was om de erfenis van het huis Habsburg overtenemen. Men ziet de donkere stippen aan den politicken hemel ontbreken ook nu nog niet. De politieke atmosfeer herinnert ons aan die zwoele zomerdagen waarop we voelen dat er wat broeit en, wanneer de eene bui pas voorbij is, we elkander beteekenisvol toeroepen: we krijgen nog meer - in 'tNoorden hangt ook nog een bui. Keizer Frans Joseph zag zeer donker dezer dagen toen hij de opening van een nieuw Museum bijwoonde - de man heeft er reden toe. Ook wij eenvoudige menschen zien donker, als we even nadenken over den toestand van Europa. Er zijn van die zoogenaamde kleinigheden, die men ge woonlijk niet opmerkt of stilzwijgend voorbijgaat omdat zij met de hoogere politiek in geen dadelijk verband staan en die toch ons een treurig bewijs zijn van de zedelijke laagte waartoe ook in de negen tiende eeuw een volk zinken kan. Daartoe rekenen wij het proces van den Ier Kelly die een politie agent vermoordde. Nu dat is al niets vreemds meer in een land waar in sommige provinciën op elke 10000 inwoners 130 misdadigers gevonden worden. Maar wat erger is - in Dublin vond men geene rechters meerdie het schuldig over den moordenaar durfden uitspreken, omdat ieder meende dat van dit oogenblik af aan ook zijn eigen vonnis zou geveld zijn. Zoover is dan het Iersche volk met zijn aard appels en genever gekomen. Met ronde woorden wordt het uitgesproken in 't groene Erin is niemands leven meer veilig. Zeker, wanneer zekere partij aldaar eens haar zin kreeg en er eene scheuring kwam tus schen de eilanden van Albion de Parijsche coiuraime- mannen zonden aan de haardsteden van hunne gast vrije broeders, de Fenianseen veilig toevluchtsoord kunnen vinden. Toch blijft - niet de moreele ver heffing van het land - maar de verhouding van En geland tot Ierland aller gemoederen in beweging brengen. De heer de Mazade zou dit lezende waarschijnlijk getuigen tout comme chez nous. Wij gaven vroeger een overzicht van den ongelukkigen toestand waarin het lager onderwijs in li verkeert, Siuts vernamen we, dat het met het hooger onderwijs aldaar even ongelukkig is gesteld en dat de eenigste universiteitdie werkelijk dien naam dragen kan nu ook nog voor Frankrijk is verloren gegaan - Straatsburg. Niet overdreven is dan ook de schets welke in de, Revue des deux mondes van den toestand van Frank rijk gegeveu wordt. Eene vreemde bezettingdie men zoover mogelijk heeft teruggedrongen en binnen zoo nauw mogelijke grenzen heeft beperkt, maar die toch altijd nog gedurende twee jaren op Frankrijk drukken zal. Eene geldcrisis 't gevolg van de be talingen die er gedaan zijn en Hfdaaij. moeten worden. Nieuwe belastingen bij welke alleen deze vraag op den voorgrond treedt, hoe men ze zal moeten regelen om het land niet geheel te gronde te doen gaan. De arbeid totaal gedesorganiseerd. Het leger zonder aanvoerders. Alle verhoudingen tusschen de burgers onderling in de war. Nergens bij het volk achting voor recht en wet zelfs niet bij hen die aan het roer van den staat gezeten ten minste een goed voorbeeld zouden moeten- geven enz. En waarmede houdt men zich bezig in Frankrijk lo. Met de gewichtige vraag of de paus te Rome gezegd heeft dat hij zijne staten wel gaarne weerom zou willen hebben ja den neen eene vraag die waarschijnlijk eerst dan te pas zou komeuwanneer iemand den paus zijne staten wéér aanbood of Jules Favre de depêche van d' Har- court juist heeft meegedeeld of nieten 2o. met een brief van Thiers aan Jules Janin waarin hij dezen gelukwenscht en de hoop uitspreekt dat de nationale vergadering spoedig weer van Versailles naar Parijs zal kunnen verhuizen. Voor den persoon van Jules Favre is bovengenoemde zaak alleen daarom van' ge wicht omdat men van oordeel is dat hij zijn verstand verloren heeft. Jules de Lasteyrie noemde hem eene ziel in 't vagevuur. De commissie van gratie beraadslaagt dagelijks en besluit nooit. Dat is ergmaar erger zeker is het dat verscheidene Parijsche bladen plotseling zoo ver ontwaardigd zijn geworden over de vredelievende stemmingdie langzamerhand het Fransche volk tot een bevestigend antwoord dringt op de vraag of het niet het beste zou zijn, om maar eene algemeene am nestie af te kondigen voor die schuldig zijn aan den Parijschen opstand dat zij 't beginnen te bejammeren dat men in den eersten tijd maar niet tot eene execu- cutie in massa is overgegaan. De klove tusschen de verschillende partijen wordt daardoor van dag tot dag grooter. Alleen de Bonapartisten schijnen den noo- digen takt te bezitten, om ook nu het lieerschen door 't zaaien van verdeeldheid in praktijk te brengen. Reeds begint men hier en daar te mompelen van samenzweringen aan welker hoofd de generaal Fleury zou staan. Of werkelijk Thiers de draden dezer samen zwering in handen heeft zoodat hij elk oogenblik de leiders gevangen zou kunnen n emen Men meent hetmaar 't zou zeer de vraag kunnen wezen of de oude man in dit opzicht opgewassen kon zijn tegen Boustrapa 0, van wien reeds Cavour verklaarde dat hij een geboren samenzweerder was. Voorkomen zouden zulke samenzweringen alleen dan maar kunnen wor den wanneer het Fransche volk doordrongen was van de waarheid, die op eene vergadering in zake de sociale kwestie te Zurich werd uitgesjn'okendat „de verzoening der verschillende standen (de oplossing der kwestie) niet alleen door stoffelijke middelen, maar bovenal door inspanning- van. alle zedelijke krochten te verkrijgen is dus ook door zedelijke opheffing van alle standen. Een nieuw gevaar dreigt bovendien Frankrijk van den kant van Italië. De paus schijnt hoe langer zoo meer overtehellen tot het denkbeeld, oin Rome te verlaten en een schuilplaats te zoeken in Frankrijk. Zeer eervol maar gevaarlijk. Bovenal voor Frankrijk zou 't de vraag kunnen zijn welke Internationale gevaarlijker is - de roode of de zwarte de sans- culottische of de getabberde, In Belgie schijnt nog altijd het treurspel Langrand - Dumonceau niet te zijn afgespeeld. Dezer dagen zijn weder bij verschillende aanzienlijke personen huis zoekingen gedaan en is men op nieuw tot de overtuiging gekomen, dat de hoogstgeplaatste personen deel hebben in het schandaal. De kamer - de meerderheid ten minste - volgt trouw het ministerie op den clericalen weg. In Pruisseu voert men eindelooze discussies over de munt-hervorming. 't Is zeker een genot om eenige dagen te discussiëren over de vraag wat men toch wel zal doen met al de opgehoopte rijkdommen. In gansch Duitschland blijft de anfci-onfeilbaarheidsbeweging zeer levendig. De katholieke kerk excommuniceert nu hier, dan daar - zij maakt Döllinger tot een vrijmetselaar - maar - de menigte luistert slecht- Of het ministerie 't voorbeeld zal volgen van Nederland om zijn gezant bij geen vorst terug te roepen? 0 Dezen naam kreeg Napoleon ten gevolge van zijne aanslagen op Boulogne, Straatsburg en Parijs. Men voegde de eerste lettergrepen der drie namen bijeen. Een jongmensch plaatste in een DuitsAi blad eene advertentie, waarbij eene gouvernante gevraagd werd, terwijl hij die niet behoefde. Het politie-gereehtshof dat in deze poging tot liet verkrijgen van dames-adressen (er waren 274 antwoorden ingekomen) iets onzedelijks meenden te zien, nam echter aan dat de uitlegging die de beschuldigde aan de zaak gaf, de ware was, dat hij namelijk voor liet schrijven eener novelle de juiste studie van gouvernante-karakters uit brieven van sollicitatie wilde putten. Terwijl dus de beklaagde wérd vrijge sproken besloot de rechter tegelijkertijd dat een notaris zou worden belast met de terugzending der 274 brieven aan de schoone schrijfsters vergezeld van een brief van verontschuldiging van den vermeenden falsaris. In het Curacao'sche blad Civilisado, dat be richten artikelen en advertentiën bevat in het Nederlandsch en Spaanseh, komen er ook voor in een mengelmoes van allerlei talen. In het nummer van den 14den October wordt o. a. de opening van de zitting der staten-generaal uit //Hoclanda" (Holland) aldus medegedeeld //Dia den ISdeu September, Rei na persona a labri zittingnan di stateu-generaal. Deen soe discurso la priniuté presentameentoe di lei riba reorganizacion di troepa i reformacion di belasting; i kamernan a worde felicita koe situacion di relacion koe otro gobierncraaii." Dat is in verstaanbare taal overgezet zijnde//Den ISden September heeft de koning in persoon de zitting der staten-generaal geopend. In zijne rede heeft de vorst de indiening van eene wet toegezegd tot reorganisatie van 'tleger en tot hervorming der belastingen. De kamer werd geluk gewenscht met den goeden toestand der betrekkingen tot andere regeringen." Dinsdagavond 14 -dezer den vooravond van het feest der Heilige Eugeniais op Chisleliurst een deputatie van vijftien Parijsche dames en vijftien Parijsche lieeren aangekomen ten einde den keizer geluk te wensclien op den naamdag der keizerin die nog in Spanje vertoeft. Zij heeft den keizer een adres over handigd waarin leedwezen over de afwezigheid der keizerlijke familie uit Frankrijk te kennen gegeven en gezegd werd Wij zullen Gods bestemden tijd voor hare terugkomst afwachten en iiitusschen op dat geluk hopen en voor zijne verwezenlijking bidden." De deputatie bracht verscheiden geschenken over en onder anderen een bloemruikervan niet minder dan vier ellen in omtrek, geschonken door //de Parijsche dames," van welke een groot aantal hadden ingeteekend een dergelijke bouquet, van officieren der keizerlijke garde en een rijkgebonden album, hetwelk de handteekeningen behelsde van 25.000 leden van den gegoeden burger stand, meest kooplieden en fabrikanten te Parijs. Keizer Napoleondie zeer ontroerd wasnam met een //tot wederzien van de deputatie afscheid. Volgens een der ultramontaansche bladen is Turkije de //zieke man" in Europa niet meer maar Frankrijk. //Turkije leeft goed en wel" - klaagt liet blad, - //maar Frankrijk ligt opzijn legerstede doode- lijk ziek uitgestrekthet vergift is door al zijn leden gedrongen, en indien men niet tijdig maatregelen neemt dan zal men slechts een lijk te begraven vinden." Welk vergift nu is het, dat Frankrijk heeft aange tast? 'tls het liberale katholicisme. Men hoore wat de schrijver zegt: //Onze kwaal is niet langer gelegen in de onverschilligheid, waarop Lamennais, onze na tionale Lucifer, gewezen heeft, maar in iets, dat veel noocllottiger in zijn gevolgen is. Wij bedoelden liet liberale katholicisme. Omtrent deze moderne dwaling kunnen wij onze lezers niets nieuws vertellen. Wij achten het liberalisme heilloozer voor Frankrijk dan de buitensporige theóriën der Commune. Wij honden het verbond tusschen de kerk en de revolutie, waarvan zoo velen droom envoor monsterachtig en zij, die dat verbond tot stand trachten te brengen zijn in onze oogen walgelijke hansworsten of ellendige huichelaars." De schrijver zegt vervolgens., dat hij een tocht heeft gedaan van Parijs naar de Pyreneeën en overal heeft hij gezien, dat de dwaling der liberale katholieken de eeredienst is geworden van een aanzienlijk aantal per sonen onder die klasse welke men gewoon is de aristocratie des geestes te noemen. De ziekte i.s epidemisch geworden. Het leger, de burgerij en de magistratuur leveren een verschrikkelijk groote bijdrage tot het aantal slachtoffers en het kwaad begint-zich ook te openbareu bij de massa. De Parijsche correspondent van de lndependaime Beige, die dit citaat mededeelt, zegt: Men ziet nu, waartoe het concilie geleid heeft. De geloovigen, die nog trouw ter biecht gingen en de tafel des Heere.n naderden hebben volgens de eigen verklaring dos schrijvers, thans opgehouden geloovigen te zijn. Men noemde dat weleer in krijgskundige faal //op zijn eigen troepen schieten." Zoo behendig zijn nu de ul tram on tanen geweest. BINNENLAND. Benoemd tot burgemeester van Slavenisso C. Dorst, Lz. Volgens liet Vaderland loopt in den Haag het gerucht dat de minister van oorlog zijn ontslag zou hebben gevraagd. Het tijdstip zijner aftreding zou echter nog niet bepaald zijn. Het blad deelt dit gerucht niet. dan onder reserve mede. Arnhem IS Nov. Heden morgen is alhier ge vankelijk binnengebracht een grenadier, die zich met verlof te Yelp bevond en nwt andere inwoners van dat dorp op een stroomppartii uit was. Door den veldwachter betrapt, gaf hij dezen een slag met den kolf van zijn geweermet liet gevolg dat de veld wachter op de plaats dood bleef. De dader heeft zich in arrest begeven. Wij vernemen met. leedwezen, zegt liet Weekblad van het Regt, dat de heer van den Velden, vice-president van den Imogen raad, om zijne hooge jaren, zijn ontslag uit die betrekking heeft gevraagd. Volgens den Maas en Roerbode heeft verleden Maandag of Dingsdag te Maastricht, een duel op" het pistool plaats gehad tusschen een officier en een leeraar aan liet gymnasium en aan de hoogere burgerschool aldaar. Uit Schoonebeek meldt men van 15 dezer. Een der zonen van den heer Eertman handelaar in vette varkens te Laarwoude (Hannover) voor korten tijd uit den Kransch-Duitschen oorlog wedergekeerd, kwam in den vroegen morgen van Zaturdag jl. op een treurige wijze om 't leven. Op genoemden dag zoude hijmet nog een paai1 andere voerlieden, de sedert Woensdag bevorens doör hem te Oud en Nieuw-Schoonebeek opgekochte varkens te Lingen afleveren. Tusschen Nordhorn en laatstgenoemde plaats, waar zijne paarden staan bleven, vond men hem in lcvenlcozeii' toestand op straat liggen. Hoewel men het van wege de duisternis niet heeft kunnen zien is de jongeling, die, hoewel aan 't been gewond, in 'toorlogsvuur gespaard bleef, onge twijfeld van den wagen gevallen en heeft door in 'tpaardetuig vast te raken tusschen de paarden of onder den wagen te komen, op zoo'n ellendige wijze zijn dood gevonden. jaar 1866 toen wij met schrik wakker werden door de gebeurtenissen in Duitschland en wij in overmaat van vrees ernstig onze onafhankelijkheid bedreigd achtten Wat is er gedaan sedert ons de oogen zijn open-

Zierikzeesche Courant | 1871 | | pagina 1