L BERICHT! No. 90. ZATERDAG 11 NOVEMBER BUITENLAND. BINNENLAND. Inn van dei end examei ADVERTENTIËN waarvan de plaatsing driemaal wordt opgegevenworden slechts tweemaal in rekening gebracht. Aanbiedingen van Dienstboden ÏO cents per Advertentie. Geboorte- Huwe lijks- en Doodberichten van 16 regels 30 ets. De Uitgevers. ZIERIKZfi Verschijnt op WOENSDAG en ZATERDAG PRIJS der ADVERTENTIËN. 10 Cents per Regel. De Inzending kan geschieden uiterlijk tot Dinsdag en Vrijdag morgen 11 ure. ABONNEMENTS-PRIJS. Per drie maanden f 1,— Franco per Post 1,—. COURANT. Het Telegraafkantoor is geopenddagelijks Van 8 u. 's voorntidd. tot 9 u. 'snamidd. Op Zondag r Van 89 's voorin.van 13 en van 7—9 u. 'snamidd. Het Postkantoor is geopend met inbegrip van Zon- en Feestdagen Van des voormiddags van 812 uur. namiddags s> 25 avonds 710 Voor het deponeeren en uitbetalen der geldartikelen van 912 voorat, en van 355 nu, Te Luik dwaalt een oplichter ïonddie in de winkels voor vijf francs postzegels komt koopen, maar altijd ongelukkigerwijze zijn beurs vergeten heeft. Hij geeft dan in plaats van de ontvangen enveloppe een ander couvert, dat wit papier bevat, terug. Luidens een schrijven aan de Times uit Phila delphia is ook daar ter stede ontdékt, dat er een deficit van 400,000 dollars was in de stedelijke kas. Éene firma van makelaars was in de gelegenheid ge steld om met de gereede penningen der stad te speculeren zij was ongelukkig in hare speculatiën en maakte een sehandelijk bankroethierbij leed ook de kas der stad verliezen. Het bezigen van gelden van openbare kassen ten dienste van partikuliere speculatiën zegt be doelde berichtgever is in deze landstreek sedert jaren gebruikelijk. Sedert geruimen tijd liepen er reeds allerlei onrustbarende geruchten omtrent den toestand van Midden-Azië. Men wist dat herhaaldelijk militaire posten, soms van 40 of 60 man, overvallen en ge dood werden en daar de Russische regering bleef zwijgen, werd de zaak nog erger gemaakt dan zij was. Thans zijn eenige oflicieële mededeelingen gedaan en het blijkt dat er een geduchte opstand uitgebroken is. De verbittering over de Russische veroveringszucht heeft een nieuwen profeet Ischana-Iseh-Mohammet- Chalif doen opstaan wiens dweepende- aanhangers de uitroeiing van alle Russen beoogen. Ook de Kir- giezen rusten zich ten strijde uit en de sultan van Chiwa zal zulk eene gelegenheid om Rusland afbreuk te doen niet laten voorbijgaan. In de Rue de Seiue-Saint-Germain te Parijs -stierf, eenigen tijd geleden, een achtenswaardige oude heer, vader Michel genaamd, een der groote schilde- rij^nkooplieden van de hoofdstad nalatende 4000 doeken of meer dan twee maai de collectie van het Louvre. Die schilderijen vullen drie huizen van de Rues de Seine en Visconti. De verkoop zal drie jaar duren en .jaarlijks zullen er drie verkoopingen worden gehouden. Vader Michel begon, 45 jaar geleden den handel in schilderijen met een zeer klein kapitaalmaar door zijn orde, zijn zuinig overleg en zijn zeldzame eerlijk heid, nam zijn vermogen langzamerhand zoo toe, dat het nu op meer dan een millioen francs geraamd wordt. Te Dublin heeft het Iersehe genootschap tot het geven van stemrecht aan vrouwen een vergadering ge houden, waar verscheidene dames het woord .hebben gevoerd. Wij laten hier eenige curieuse cijfers volgen over het aantal photografiën van te Parijs verbrande of verwoeste monumenten die uitsluitend door Buiten land sohe handelaren werden gekocht. Engeland. - Zuil op de Place Vendöme 150.000, mi- jjiisterie van finantiën 50.000; stadhuis 200.000. Amerika. - Zuil op de Place Vendöme 300.000; stadhuis 250.000. Duitschland. - Zuil op -de,Place Veudöme 200.900; Stadhuis 20.000. Het blad, waaraan wij deze opgaven ontleenen, kan ®iet met juistheid het cijfer opgeven dat de uitvoer wan de portretten der leden van de commune heeft bereikt, maar het gelooft niet te overdrijven door te zeggen dat van ieders portret 500.000 exemplaren mn getrokken. (Loc.) - Van alle zijden worden thans ernstige klachten .aangeheven over de schier voorbeeldeloos slechte in richting der politie te Berlijn. Men kan des avonds ide voornaamste en drukst bezochte straten niet on- ,'gteliinderd doorwandelen; een menigte openbare lokalen kkan men zonder gevaar niet bezoekenwant tallooze '••malen is het reeds gebleken, dat de politie met loome sschreden eerst ter hulp kwam nadat meer dan één 'der rustige toeschouwers derwijze was mishandeld, dat zij later het leven er bij hebben ingeschoten. Nooit was de politie, naar .menbeweert, zoo slecht ingericht, terwijl de uitbreiding 'der stad en de vermeerdering der bevolking een talrijker en beter personeel en tevens etS veel scherper toezicht dan vroeger dringend nood zakelijk maken. Men zegt dat de Russische tenor, David Miro- vitcheen der beste zangers is die de aarde ooit bezeten heeft. Zijn vadereen rijk eigenaar van Kewnozijn zoon willende beletten zich toe te leggen op de muziekkunstzond hem naar een afgelegen landgoedom den landbouw te leeren. Daar dong hij mede naar den prijsdie in eenige gedeelten van Rusland krachtens eene oude gewoonteverleend wordt aan den persoon die 't beste den zang van den nachtegaal nabootst. Mirovitch won den prijs en vluchtte naar St. Petersburg. Daar leed hij groote ellende en won zijn brood met op de' straat te zingen en de vogelen van zijn geboortestreek na te bootsen. Toevallig zong hij zekeren avond voor het hotel waar mevr. Pauline Lucca woondegedurende hare ver- bindtenis aan de opera. De prima-donna was opgetogen. Zij liet den jongeling roepen en zijne geschiedenis vernemende., gaf zij hem geld om kleederen en eten te koopen, en zond hem toen bij den pianist Ruben- stein. Deze deed hem op de muziekschool, waar hij volhardend studeert en belooft een der beste zangers van de wereld te worden. Te Santiago hoofdstad van Chiliwilden on langs de volksvertegenwoordiger Augustin Palazuelos en de weduwe Clorinda Maturana zich in den echt begeven. Zij stonden tot elkander in zulk een graad van bloedverwantschap, dat, volgens de bepalingen der katholieke kerk geen huwelijksverbintenis tusschen hen mocht worden aangegaan. Zij verzochten dispensatie en huwelijksinzegening doch de geestelijkheid weigerde deze, daar de verloof den niet tot de kerk behoorden, hetgeen gebleken was uit het feit, dat zij op de vraag of zij leden der katho lieke kerk waren, eenvoudig hunne doopceel vertoond hadden. Op grond dezer weigering verzochten belang hebbenden dat men heu buiten de kerk door den band des huwelijks zou vereenigen doch ook dit werd niet toegestaan. Een burgerlijke echtverbintenis was voor hen ook onmogelijk, daar in Chili het burgerlijke huwelijk niet bestaat. Fntusschen hebben zij zich toeli weten te hel pen en wel op een orgiueele - enmet het oog op de begrippen van de groote wereld te Santiago wat de kerkelijke gebruiken betreft, - zeer flinke wijze. De heer Palazuelos noodigde een aantal vrienden en bekenden van aanzienlijke familiën (waaronder tien of twaalf afgevaardigden) te zijnen huize stelde zich met. zijne verloofde aan hen voor, maakte voor hen als getuigen een huwelijkscontract open legde vervolgeus met Clorinda Maturana de verklaring af, dat zij voort aan als man en vrouw elkander toebehoorden en bereid waren, om wat nog aan den wettelijken vorm hunner echtverbintenis mocht ontbreken aan te vullenzoodra de mogelijkheid daartoe zou bestaan. De zaak verwekte algemeen opzien en alle bladen der stad waren er vol van. Als eene bijzonderheid wordt door de Diïsseld. Zeitung het bericht meegedeeld, dat de bekende oculist, de heer Mooren, directeur van het gesticht voor oog lijders, te Dusseldorp, op den SOsfcen jl. zijn 10,000ste operatie in zijn speciaal vak heeft verricht. De stad Almeria in Andalusië (Spanje) is den Sisten .October door een hevigonweder bezocht, ge paard met een wolbreuk,die eene ongehoorde massa water over de plaats uitstortte; de straten waren aan kanalen gelijk en op twee punten bereikte het water de bovenverdieping der huizen. Twee uren duurde dit schouwspel, dat zich den volgenden avond herhaalde. Tien menschen zijn er bij omgekomen en zeer vele huisdieren. Door den stortvloed werden zware steenen, boomen, balken en hutten medegesleurd en de omlig gende akkers waren aan eene beek gelijk, zoodat deze geheel verwoest zijn. Een groot deel der bewoners is door dit ongeval van dak beroofd. Een 500 tal hunner zijn voorloopig in de openbare gebouwen gehuisvest. De regering zal aan de cortes eene buitengewone te gemoetkoming ten behoeve dier stad vragen. De jongste oorlog heeft vooral in Engeland grooten invloed gehad op het debiet der voornaamste dagbladen. De oplaag gedurende den oorlog grenst aan het ongelooflijke maar toch is het gebleven debiet nog merkwaardig genoeg om hier eenige cijfers te laten volgen. Daily Telegraph, vooral onder de minder beschaafden verspreid, heeft thans een oplaag van 170,000 exempl.; de Standard, een conservatief blad, wordt dagelijks in 140,000 ex. verspreid; Daily News, het beste orgaan der liberalen, levert 90,000 ex.en de Times, die de weerhaan-politiek vertegenwoordigt, 70,000. Van de weekbladen heeft de Lloyds Weekly News de grootste oplaag. Van,datbl.ad \yordgn wekelijks .meer dan een half millioen ex., meestal onder den minderen stand, verspreid. De eigenaar van genoemd blail heeft een eigen papierfabriek uitsluitend voor dit blad aangelegd. Jn Algerië heeft hij uitgestrekte 'erijen oin spartogras te telen, dal hij met zijn eigen schepen laat aanvoeren en dat op zijn eigen werven wordt gelost om er papier van to doen vervaardigen. De //Gedichten van den schoolmeester" worden zooals men weetthans uitgegeven met illustraties van Anth. de Vries. De 4de en 5de aflevering zijn dezer dagen in het licht gekomen en daarmede is men reeds tot op de helft van liet werk, volgens het plan in het prospectus omschreven, gevorderd. Die illustraties zetten aan het geestige werk in der daad eene hooge waarde bij. De schoolmeester zelf, zegt de Amst. Ct. zou in zijn vuistje gelachen hebben, als hij de illustration van Anth. de Vries had gezien, die zich zoo eensklaps als een meester doet kennen. Gebroeders Kraav te Amsterdam besteden overigens aan de uitvoering alle zorg en verdienen, dat hunne moeite door eene ruime inteekening worde beloond. Twee apothekers te 'sllage, de heeren Vrijdag Zijnen en Grijseelshebben het nienw ontdekte ge neesmiddel tegen den kankerde schors der Zuid» Amerikaansche plant Condurango, ontboden en zullen het in de volgende maand verkrijgbaar stellen. Wij lezen in Uilenspiegel: De minister van oorlog heeft het tot nu toe bij het leger voorgeschreven model der polioiemutsen ge reorganiseerd, en dus mnt dien meesterlijken coup, een der hoofdfouten in ons leger weggenomen. Eerst de laarzen, en daarna de policiemutsen. Les extremes se touchent. Na aldus voor de hoofden en de beenen van het leger gezorgd te hebben, heeft de minster ook aan de maag gedacht. Hij heeft de erwtenworst bij het leger ingevoerd. En nog klaagt men, dat de Engelvaartsohe reorga nisatie niet deugt Lissen, 7 Nov. Eindelijk is het aan 3 personen gelukt het alhier zoo gerucht makende en geheime monster te vangen. Er werden hier in korten tijd zoo veel kippen vermoord meest (les nachts, maar ook soms op den dag en niemand merkte wie zulks zoo gruwelijk deed eir-ook werd het zelfs niet gehoord; maar toch werd het er voor gehouden dat het door een dier gedaan werd omdat ze vermoord werden het bloed er uit gezogen en vele hier of daar begraven werden gevonden. Het laat zich licht begrijpen dat het hiermede ging zooals het in zulke gevallen veelal gaat, dat door sommigen het dier was gezien en omdat door eenigen gezegd werd dat het wel een vos kon zijn (hoewel hier geheel onbekend) werd het door anderen bevestigd. De schrik en vree- was algemeen zoo groot dat vele hunne kinderen des avonds op straat niet durfden laten loopen om niet door het vreemde dier ver scheurd te worden. De nacht Yoor de vangst werd bij den heer J. Van Aalst, graanhandelaar alhier de geheele toom kippen op één na vermoord, dit gaf aan leiding om te denken dat het monster den volgenden nacht ook wel om den laatste zou komenhierop werden lijnen aan het binnen- en buitenhok gemaakt om op één oogenblik te kunnen worden dichtgetrokken; de lijnen liepen naar een daarbij staande stal waar ik en nog 2 personen de wacht hield. Na 2 uren gewacht te hebben werd door den op post zijnden hoewel het donker was, iets ontdekt dat in het hok ging; de lijnen werden aangetrokken, lantaarns aangestoken en ziet wat was het, een zwarte tax hond hier ge ruimen tijd rondzwervende en aan niemand alhier toebehoorende. De algemeene schrik en vrees werd nu veranderd in lachen en de leugenaars stonden met beschaamde kaken. Hij was zoo mak en zag er tevens zeer zachtzinnig uit, zoodat hem door sommigen in stallen en schuren nachtverblijf werd verleend en uit medelijden wat eten gegeven werd. Het dier werd nog dienzelfden avond aan de politie overgeleverd en des anderen daags zonder krijgsraad gehouden te hebben, gefussileerd. Rotterdam 8 November. Gisteren avond om streeks 91/* uur werd op den Noord-singel alhier eene vrouw gevonden met afgesneden hals. Heden ochtend is gebleken, dat die vrouw genaamd is Margaretha Maria van der Wijngaarden 28 jaren oud gewoond hebbende in de Peperstraatgescheiden levende van haren-man Hendrik Johannes Snoeyoud 27 jaren, sjouwerwonende in de Chrispijnlaan. De man is dadelijk daarna door de politie opgespoord en aange houden en heeft in zijn eerste verhoor bekend den moord gepleegd te hebben. De justitie houdt zich met een verder onderzoek bezig. Als een proefje van goeden stijl wordt fiefc volgend briefje medegedeeld, dat dezer dagen werd ontvangen door den Directeur eeuer werkinrichting z/Karel Gijsbert van D. woonaohffig te een wedeman met vier kinderen ongeveer een dertig jaren oud de ouderdom van de kinderen elf negen twee een een vraag een mijn heer Derecteu? als er is een meid is op te zaal'katoliek van haar geloof en die goed is voor kinderen die daar zinnig heid in heeft om voor huishoudster daar te woorden en ook voor het huwelijk met brieven vranco." M ij zijn verzocht het volgende te plaatsen Voorloopige statuten voor de vereeniging tot ver spreiding van kennis aangaande 's lands ver dediging. Art. 1. Het doel der vereeniging is om in Neder land de overtuiging te verbreiden dat wij ons kunnen verdedigen en dat de daarvoor noodige offers zonder aarzelen moeten worden gebracht. Art. 2. Tot bereiking van dit doelzal zp trachten door de pers door mondelinge voordrachten en doo-r geschriften kennis van alles wat do verdediging van liet vaderland raaktte verspreiden en belangstelling daarin op te wekken. Art. 3. De vereeniging bestaat uit eewleden ge-. woue leden donateurs en buitengewone beschermers. De gewone leden vormen overalwaar daartoe gelegen heid bestaatafdeelingen De vereeniging heeft een hoofdbestuurdat te Utrecht gevestigd is. De af deelingen kiezen haar eigen bestuur en regelen in overleg met het hoofdbestuur en in overeenstemming met de statuten hare werkzaamheden zorgen voor de inning en overmaking van de contributien voor het hoofdbestuur en verspreiden alles wat van het hoofdbestuur te dien einde gezonden wordt, h\ plaatsen waar geen afdeeling bestaatkan het hoofd bestuur een correspondeerend lid aanstellen dat da werkzaamheden van een afdeelingsbestuur voor het hoofdbestuur waarneemt. Art. 4. Eereleden zijn zijdie door de algemeene vergadering worden waardig geoordeeld met dezen titel te worden vereerd wegens hunne erkende ver diensten ten aanzien van 's lands defensie. Ieder ge woon lid betaalt eene contributie van 1 waar geene afdeeling gevestigd isaan het afdeelingsbe stuur dat over de helft daarvan voor zijne eigene kosten beschikken raag, Ieder donateur betaalt minstens 5 'sjaars of 25 in eens. De titel van buitenge woon beschermer wordt verleend aan iederdie minsteus 50 'sjaars of 500 in eens voor de ver eeniging schenkt. Alle bijdragen worden in de.kas van het hoofdbestuur gestorttenzij het tegendeel uitdrukkelijk bepaald worde. Het hoofdbestuur doet jaarlijks rekening en verantwoording aan de algemeene vergadering. Art. 5. Ieder lid wordt uitgenoodigd zooveel moge lijk de jaarlijksche vergadering der vereeniging bij te wonen en heeft het recht er ad viseer en de stem uit te brengen terwijl de afdeelingen door afgevaardigden als stemgerechtigden worden vertegenwoordigd op de oonstitueerende vergadering heeft ieder lid het reoht stem uit te brengen. Art. 6. Het hoofdbestuur wordt jaarlijks op de algemeene vergadering gekozen en zal bestaan uit een voorzitter ondervoorzitterle en 2e secretaris- en een penningmeester. Art. 7. Alleen de algemeene vergadering brengt zoo noodig, verandering in dit reglement. Tot het voorstellen van wijzigingen heeft ieder lid het recht zoo hij zijne voorstellen slechts 14 dagen voor de al gemeene vergadering ter kennis brengt van het hoofd bestuur. Memorie van toelichting, Te Utreoht bestaat eeff comitédat ten taak heeft, belangstelling -in 's lands verdediging op te wekken. Dit comité is na raadpleging van gelijkgezinde mannen gekomen tot het oprichten van voren omschreven vereenigingwaarvan het voorloopig als hoofdbestuur fungeert. Het heeft de overtuigingdat zulk een vereeniging een groote behoefte vervult en dat zij have leden alom tellen moet, omdat belangstelling in 'slands verdediging alleen ontstaan kan uit de nu nog veelal ontbrekende kennis van het onderwerp en tot verspreiding van die kennis samenwerking van vele krachten noodig is. Dat die belangstelling noodig isis duidelijk. Ons defensiewezen is volgens vele deskundigen niet in een toestand dat daarch.or 's lands onafhankelijkheid ver zekerd kan. geacht worden en het is alzoo meer dan tijddat met den meesten spoed eerbiedigzoowel bij Z. M. den Koning en HD. regeering als bij de vertegenwoordigers des volks worde aangedrongen op

Zierikzeesche Courant | 1871 | | pagina 1