T EN ules No. 88. ZATERDAG NOVEMBER 1871. ar, ijke O D El Wek- artikel jpakken Kuiten- I itmun- vunnen Cts. 1 ierïkzee J. de ÖNGrE; I Msse bij ES. ratis. tte men i Dotste e getee- ZIERI Verschijnt op WOENSDAG en ZATERDAG PRIJS der AD VE RTENT1N. 10 Cents per Regel. De Inzending kan geschieden uiteilijk tot Dinsdag en Vrijdag morgen 11 ure. A B O N N E M E N T S-P R IJ S. Per drie maanden f 1,— Franco per Post 1,—. Het Telegraafkantoor is geopenddagelijks Van 8 u. 's voormidd. tot 9 u. 's namidd. Op Zondag Van 89 's voorin.van 1-^3 en van 79 u. 's namidd. Het Postkantoor is geopend met inbegrip van Zon- en Feestdagen Van des voormiddags van 812 uur. namiddags 25 a s avonds 710 Voor het deponeeren en uitbetalen der geldartikelen van 912 voorm. en van 3—5 nm. ■aparate. ie diene ;nde ge- ijdende it de pijn niddelen och door ixive- en is erkzaam- ieder die lieeft, en ders Uiv I BERICHT! f ADVERTENTIÊN waarvan de plaatsing driemaal Wordt opgegevenworden slechts tweemaal in \rehiïting gébracht. Aanbiedingen van Dienstboden IXO cents per Advertentie. Geboorte-Huwe lijks- en Doodberichten van 16 regels 30 Cts. DÉ Uitgevers. GEMEENTERAAD •van Tfiierilizee, gehouden den 30 October 1&71. 1TIEN 'sjaars. In deze zitting waren afwezig de heeren van der Grijp en inr. Moolenburgh wegens uitlandigheïd. Na lezing en goedkeuring der notulen komt in aehan deling. Een verzoekschrift van j. h. Enters om remissie van hoofdei, omslag over 1871 waarop gunstig wordt beschikt en mitsdien remissie verleend tot een bedrag van 2,41. Tot leden van de commissie van onderzoek voor intekomen reclames tegen het suppl. kohier der hoofdei, belasting van 1871 worden benoemd de heeren mr. Moolenburgh van der Grijp en Zuurdeeg. Wordt O]) voorstel van Burgem. en Weth. van den post van onvoorz, uiig, af- en op het artikel brand stoffen der begrooting over' 1871 over te schrijven f 25.— Wordt gelezen een adres van het bestuur der ver- eeuiging tot het verschaffen van woningen aan personen iuit den werkmansstand verzoekende ecnig terrein Van de gemeente aan die vereeniging op billijke voor- waarden aftestaan. Dit adres wordt gesteld in handen VLIET Vlin Burgera. en Weth. ten fine van onderzoek en rapport. Bromcers- Door de commissie ad hoe wordt rapport uitgebracht op de gemeentebegrooting voor 1872. Uit dit rapport blijktdat zij slechts enkele opmerkingen heeften welArt. 2 11, II der inkomsten. Opbrengst van tienden stelt zij voor 500,liooger te ramen en mitsdien te brengen op 3731,78 op grond dat de gemiddelde opbrengst der tienden gedurende de laatste If jaren ruim 3800 bedraagt. Art. 3 H. V 2e afd. Verkoop van opgaande hoo rnen uitgetrokken voor memoriegeeft de commissie- in overweging, dat de raad bepaald zal besluiten tot den verklop der boomeii, aan den Graehfcweg buiten de Noordhavenpoort van de Gaz-fabriek tot aan de woning van de wed. W. ton Haaf, hetwelk verkies elijker wordt geacht, dan te wachten tot dat zij achter een volgens afsterven. Ook acht zij dit regelmatiger ad. :ke. ER'S men bij de voor do beplanting met nieuwe boomen. :e Arnhem. den Depot tren op den jrkomen. Koniukl. nnen aan I stipstel h e e 1 e I De commissie acht bet niet ondienstig te herinneren aan het besluit bij de behandeling der begrooting' in het vorige jaar genomen omtrent de klok in den Sint Lievens monstertoren on vraagt inlichting of her. onder oek van Burgem. en Wct.li.- of der commis sie van fabricage nog niet zoover is gevorderd dat hier omtrent ecnig voorstel aan den raad zou kunueu worden .gedaan. Overigens adviseert zij tot goedkeuring behoudens Ie verhooging van II. I art, 2 met 500— en in verhand daarmede tot verhooging van den post van onvoorz. .uitg, met 500. Omtrent de begrooting der dd. schutterij en van de iesubsidieerde armbesturen adviseert zij tot goedkeuring uehalve van die van het R. K. armbestuur en ver enigt zij zich met het gevoelen van Burgem. en iVéth. om de subsidie op 2'700 te bepalen. Zij geeft tevens in overweging', dat aan gemeld .rmbestuur in herinnering zal worden gebracht het 'eleggen van het in 1867 ontvangen legaat van mej. Ie wed. Ronca ad 500,hetwelk slechts vooreen [klein gedeelte is belegd. De begrooting komt hierna in behandeling en wordt imet geringe wijziging vastgesteld zooals zij door hrgem. en Weth. is opgemaakt. Die wijzigingen •estaan in de verhooging van; art, 2 van TI. II der [inkomsten met 500,welk artikel overeenkomstig et voorstel der commissie mitsdien wordt geraamd •p/ 3731,78 Van art. 4 H. II der inkomsten. Opbrengst van rasverpachtiugen met 42,25 welk artikel mitsdien wordt geraamd op 1900 terwijl art. 2 afd. II IT. V thans voor memorie Uitgetrokken naar aanleiding van het voorstel der commissie en van ean^-nader voorstel van Burgem. en Weth. om ook de opstaande boomen van af het Sas tot aan den Houtzaag-molen, en van Malta te verkoopen wordt uitgetrokken met 500,terwijl iet artikel onvoorz. uitg. met/1042.25 wordt verhoogd en mitsdien wordtgebracht op 4092.80 en hot totaal der inkomsten en uitgaven op 146.125.01. Bij het artikel klokken kwam ter sprake de klok in de. Sint Lievens monstertoren. Uit het onderzoek der commissie van fabricage was geblekendat men meende die op een waarde van 1500,te mogen schatten terwijl de kosten van het neerlaten dier klok, op 50,worden geraamd, waarop de.heer Koole voorsteltdie klok naar beneden te doen brengen en dan te verkoopen. Na discussie wordt besloten Burgemeester en Wethouders te machtigen tot dien verkoop op zoodanige wijzeals zij het meest gera den zullen oordeelen. Tot vertegenwoordiging op de" vergadering van 1 Nov. te Middelburg van de aandeelhouders in de nieuwe spoorboot-maatschappij wordt voor deze gemeente af gevaardigd de heer mr. B. C. -Cau. Wordt goedgekeurd het voorstel tot verpachting van het ophalen der straatmest, ascli en vuilnis, het ■ruimen der secreetputten eri liet "ruimen der rioolputten en weghalen van op de straten liggende ftecale stoffen. De heeren Zuurdeeg en jhr. mr. Sohorer verlaten de vergadering. Wegens het ver gevorderd uur wordt het voorstel van regenten van het burger weeshuis tot wijziging van het reglement' dier inrichting met het daarover uitgebracht verslag aangehouden. Hierna sluit de Voorzitter de vergadering. In de stad Saint-Louis (Missouri) is een wonder gebeurd. De Monde -geeft er een 'omstandig 'verhaal van. Het wonder had plaats,"- gelijk het ulfcramon- taansclie blad zegt, ten spijT Van' Ü'e yr-ijdenkerij en van het materialisme, en, wathet "Zonderlingste is, het wordt' gestaafd door protestantsche génëèsheeren. Men begrijpt reeds, dat hier sprake is van eene wonderdadige genezing. Een meisje van 22 .jaren verkeerde twee jaren lang in ziekelijken toestand. Zij had een gezwel onder de rechterborst. TVat de geneesheeren ook aanwendden, het mocht niet baten haar lijden werd er zelfs door verzwaard. De geeste lijke zuster van een klooster te Saint Louis namen haar nu tot zich en verpleegden haar. Op den raad van deze ging de lijderes aan 't bidden negen dagen lang. Alweer verergerde haar toestand. Wat te doen? Een nieuwe negeudaagsche periode van bidden werd bij de eerste aangeknoopt, ditmaal in gemeenschap met eeue andere ziekteeiken dag werden litaniëii opgezegd. Middelerwijl werd zij al zwakker en zwakker; spijs kon zij niet meer nuttigen; haar einde scheen onvermijdelijk; het laatste oliesel werd haar toegediend. De geneesheer verklaarde, dat zij den dag niet zou halen. Doch zie, nauwelijks waren de priester en de geneesheer van het bed geweken, 1 of zij werden teruggeroepen, Hoe groot was hunne verbazing toen zij de lijderes haar naam is Theresa Sch-affer op haar legerstede overeind zagen zitten en haar met een heldere stem hoorden zeggen: //Ik ben gezond, ik wil naar huis terugkeeren". //Ja," zeide de priester, //daarboven in den hemel," Men dacht, dat Theresa eene ijlende koorts had. Zij bleef echter op baar stuk staan, en toen hierop eene geestelijke zuster de hand onder hare rechterborst bracht, ont dekte zij geenspoor meer van bet gezwel. Theresa was hersteld. De Heilige Maagd had dit wonder gewrocht. l)e lijderes zelve heeft verklaard, dat zij deze, na haar ontwaken, aan hare legerstede had gezien te midden van een zee van licht, met een gouden kroondie met vonkelende sterretjes bezaaid was, op het hoofd. De Heilige Maagd had eenige vragen" tot Theresa gerichtonder anderen deze; of zij, hersteld zijnde, zich in een klooster wilde begeven? //Ja", was 5tantwoord//als mijne moeder dood is." Hierop verdween de Heilige Maagd, die niet gezien was door de vriendin van Theresa zekere miss Anna Wentzwelke al dien tijd in de kamer was gebleven. De Monde zegt, dat hij met liet levendigst genoe gen dit wonder verhaalt uit een land, waar men anders sleobts de wonderen kent van de industrie, van den stoom en van de telegraaf. De uitvinding van de lucifers, die thaus onmis baar zijn in de maatschappijis zooals men weet nog niet van zoo oude dagteekening. Tot hiertoe echter was het niet bekendaan wien wij deze nuttige zaak te danken hebben. In de Engelsche bladen vinden wij thans dien naam en de aanleiding tot de uitvin ding medegedeeld. Zekere professor Isaac Holden stond eiken morgen te vier uur op om zich voor te bereiden voor zijne colleges in de scheikunde. Ilij had dan altijd te kampen met de moeielijkheid om" licht te maken, waarbij hij zioh van staal en steen bediende. z/Ik kendezoo verklaarde hijals elk chemicus de ontvlambare lichamen waarom zou ik daarvan geen gebruik maken Het groote bezwaar washoo het hout vlam te doen vatten. Ik slaagde daarin door het gebruik maken van zwavelen toen op die wijze de proef gelukt was deelde ik haar op hot collegie mede. Een mijner, leerlingen was de zoon van een Londensch chemist. Deze schreef hetgeen hij gehoord had aan zijn vader, en kort daarop verschenen de lucifers in de werel d. Dat er in Nederland nog katholieken worden ge vonden, die met het jammerlijk drijven der 'Ultrnmon- taanschc partij niet ingenomen zijn, bewijst wéér de allerbelangrijkste, der lezing' over waardige; vóór- eenigCn tijd bij Blussé en Van Braam te Dordrecht, onder 'dein titel: Nederlander of Ultramontaan, uitgekomen brochure van Dr. Merz, een geschriftje','rHt'zich waardig aansluit aan de bekende geschriften van baron ITugenpoth tot den Berenclainv, de brieven .yah Non quis sed quid in liet Volksblad en de merkwaardige brieven' van Willem de Vrij in de Nieuwe Rotterdarasche Courant. Met het oog op de woelingen der Uitraihoutanen in deze dagen met het oog op den heftigen strijd tot welken zich het Ultramontanismeniet alleen in ons Vaderland, maar in de verschillende landen van Europaheeft aangegord tegen hot gezag van den Staatachten wij het goedonze lezers met dat zeer opmerkelijkelijk vlugschrift van Dr. Merz in kennis te stellen. Nederlander of Ultramontaan zoo luidt de welgekozen titel. Na de mededeeling van eenige artikelen (164, 165, 166 en 169) der Nederlandsche grondwet en" van de daartegen overstaande (veroovdcelende) stellingen (15, 77, 19) van'den Pauselijken Syllabus, oppert de Schrijver de vraag: of het, voor onverschillig wie ook, mogelijk is f/cn katholiek, èn Nederlander te zijn, nadat de katholieke organen dok in ons land, .zonder weer sproken te worden, hebben verkondigd, dat allen die goed katholiek zijn willen de ullramontaansohe richting toegedaan wezen moeten Ja! is het antwoord: men kan èn Nederlander èn katholiek ook volgens genoemde richting zijn en blijven, mits men onder liet //Nederlander zijn" alleen verstaan wil//in Nederland geboren, of, als zoodanig genatu raliseerd te zijn de daaraan verbondene rechten te genietenenzièli lijdelijk aan 's lands wetten te onderwerpen." Maar, een- Ultramontaan kan, naar het oordeel van Dr. Merz, geen Nederlander zijn wanneer men aan dat //Nederlander zijn" eene h'oogere beteekenis, hoogere verpliohtingen toekent,. wanneer Nederlander zijn bestaat//in onze gehechtheid aan de in onze Neder landsche wetten en instellingen neergelegde beginselen; in onze ingenomenheid met den geest welke die wetten en instellingen bezielt; in eene levendige overtuiging dat onze staatkundige godsdienst- en gewetensvrijheid, ons voortdurend volksbestaanons geluk en onze welvaart van de handhaving dier beginselen afhangen, en eindelijk in onzen wil en toewijding om ze tegen elke haar vijandige macht te handhaven." Daarna geeft de schrijver eene schets van den toestand van verdrukking, vervolging en minachting waarin de katholieken hier te lande vroeger hebben verkeerd, en van hunne latere emancipatiezoowel in staatkundigen als in maatschappelijken zin. Door de grondwetvan 3S15 werd hot beginsel bekrachtigd dat het aan ieder vrijstond zijne gods dienstige meening openlijk te belijden. Aan ieder kerkgenootèchap werd gelijke bescherming verleend. Aan ieder werd gelijke aanspraak op het bekleedon van waardigheden, ambten en bedieningen toegekend. z/Alzoo was er nocli voor den katholiek, "noeh voor wien ook, vervolgiug, onderdrukking of achteruitzetting, ter zake van hetgeen ieder het heiligst is, langer meer te duchten." Evenwel, ook in ons vaderland had men gelegenheid op te merken //dat invoering van mildere wetten niet- onmiddelijk ook door hare puilde toepassing gevolgd wordt, en dat, tot voltooiing van een staatkundig as similatie-proces een vrij ruim tijdsverloop gevorderd wordt." Noord-Nederlanders'die tot de vroegere staatskerk behoorden, werden nog steeds voorgetrokken. Ook na de //losscheuring van Noord- en Zuid-Nederland ten gevolge van den Belgischen opstand," werd de. katholieke medeburger //met een zekeren' onwil, ja met een zeker wantrouwen" gadegeslagen. //Vooral de R. K. geestelijkheid werd verdacht gehouden bepaald Belgisch- gezind te wezen." Allengs echter verloor de min gunstige verhouding tusschen de twee groote fraotiën der natie hare scherpe hoeken en kanten //èn door de loyale houding dei' meerderheid van het katholiek deel des volks gedurende zoowel als na don opstandèn door het gezamenlijk dragen van de lasten en gevolgen daaruit voortgevloeid, hoezeer ook een aantal protestanten nóg immer noodo hunne gelijkstelling met de katholieken erkenden, en bij voortduring geneigd waren do Noderlandsohe natie als eene protestantsche te beschouwen," Maar gedurende de regeering van den //sinds den tiendaagschenveldtochtpopulairen" Willem IIkwamen de katholieken meer en meer tot hun rcolit en maakten zijouder merkbaar afnemenden tegenstand van pro-, testantsche zijderustig gebruik van hunnen invloed ,op 's lands aangelegenheden. //Ton deele door belang en berekening 't geen later is gebleken) ten deel» .ook uit dankbaarheid aan de zioh machtig ontwikke* lende liberale partij aangesloten bestreden zij fel en meestal zege,vierend -eene oenservalieve richting pu't protestantsoh-kristelijk-historisohe neigingen die nog altijd; en bij elke gelegenheid blijken gaf van met het zuurdesura eener gewaande protestantsche suprematie dóórtrokken te zijn." Nóg gunstiger werd voor de katholieken de toe* stand, toen in 1848 de grondwet herzien werd. De daarin en principe aangenomen sohciding van kerk en staat deed eenige notabele katholieken het verzoek aan den Paus richten om de z. g. 'hollandsohe missie in te trekken en de vóór 300 jaren ingevoerde bis* schoppelijke hiërarchie te herstellen. Aan dien wenaoli werd voldaan. In 1853 werd de bisschoppelijke hiërarchie hersteld. Maar //bisschoppen in 't protestantsche Nederland I dat was den aanhangers eener vorige staatskerk een gruwel en 't liberale ministerie met zijn eminent hoofd moest wijken voor den tegenzin dien. de nieuwe organisatie der katho» lieke kerk bij een volk verwekte wiens protestantsqlicj gemoedsbezwaren (eene geliefkoosde zeer in zwang zijnde uitdrukking van die dagen) door allerlei op* ruiende en leugenachtige gesohriflen iu trilling werden gebracht." Van de Aprilbeweging, die de katholieken bedreigd» met het verlies der pas verworven reohten sprekende zegt dr. Merz //Merkwaardig is het voor hem - die èn do April* beweging èn de beweging onzer dagon met oordeel des onderscheids beleven mocht - na te gaan hoe d§ liberale partijbesohermer en handhaver der goede zaakdie ter gunste van het herstel der katholieke- hiërarchie liever brak dan boogliever week dan toegaf; hoe de bondgenoot in dengemeonsehappelijken strijddie daarvan zonder eigenbaat in eigen liohaam èn slagen èn wonden opvingnu niet slechts ge* hoondverguisdbelasterd en belogen wordtmaar, ware dit mogelijk vernietigd zou worden door die* zelfde eenmaal gehandhaafde, beschermdo, doch daarom des te ondankbaarder medestandersthansja ver* eend met den vroegeren doodsvijandmaarom cok dien na eene gezamenlijk behaalde overwinning des te feller te bestrijdeneen strijd te onvermijdelijker omdat beide bondgenooten elkander met den alleraf* sohuwelijkston hartstocht van «11e hartstoohten haten welkeom al wat in die drift afzichtelijk is in dep hoogsten graad uit te drukteen den bijnaam van odium-rtheologicum (godsdiensthaat) erlangd heeften wiens onvermijdelijke uitbarstingtengevolge der nog niet gekoelde en vergeten vete zoo verwoed zijn zal dat elk die het met zijn vaderland en zijn volk wel moontbij de gedachte daaraan met den heer vau Hügenpoth uitroept en bidt: «Arm vaderland, God behoede u Nogtansdaar de katholieken sleohts gebruik had* den gemaakt van een grondwettig reohtmiste dq Aprilbeweging haar doel, Een ziekelijke volkswaan werd weldra vervangen door de gezonde volksover* tuiging, dat in ons vaderland elk kerkgenootschap zich in zijn eigen boezem en volgens zijn eigenaardige be hoefte vrij organiseeren kan. De gezindheid van ver* reweg de meerderheid der Protestanten in den lande werd na het herstel der hiërarchie, voortdurend beter ten opzichte hunner katholieke landgenooten. Nog bestaande grieven werden, de een na den ander, vol* komen uit den weg geruimd, en //naar waarheid5' zegt Dr. Merz //moet dankbaar worden erkend dat de katholiek zich nergens ter wereld vrijer en gelukkiger gevoelen kan dan in ons vaderlandwaarin de vroegere afkeer jegens hem voor eene billijke waar deering heeft plaats gemaakt, aan elke billijke klacht wordt tegemoet gekomen in elke kerkelijke behoefte genoegzaam wordt voorzien en binnen welks grenzen èn wet, èn vorst, èn. volk zijne belijdenis ten zeerste eerbiedigen." Na geschetst te hebben //hoe de in de staatswetten als beginsel opgenomen emancipatie der katholieken

Zierikzeesche Courant | 1871 | | pagina 1