No. 85. WOENSDAG 25 OCTOBER 1871. II. j In de derde plaats. Mocht de vereeniging van Belgie Piet Frankrijk zonder meer of minder al te groote dan wel liet; hinderpalen ontmoeten bepaal dan in een artikel 1 menseh en dat men, ten einde Engeland gerust.te stellen, Ant- edanigheicL werpen tot eene vrije stad zou kunnen maken. Maar ran Darwin si in geen geval moogt gij den afstand van Antwerpen p.',zielkundig,j aan Nederland en van Maastricht aan Pruissen ;e der weteiv bewilligen. BINNENLAND. D i. E. ZIERIKZEfSSCHE C011RAWT. :iën r ijke sjaars. Verschijnt op WOENSDAG en ZATERDAG PRIJS der ADVERTENTIE N. 10 Cents per Regel. De Inzending kan geschieden uiterlijk tot Dinsdag en Vrijdag morgen 11 ure. A B O N N E M E N T S-P R IJ S. Per drie maanden f 1,Franco per Post 1, Het Telegraafkantoor is geopenddagelijks Van 8 u. 's voormidd. tot 9 u. 's namidd. Op Zondag Van 89 'svoorm.van 13 en van 7—9 u. 's namidd. Het Postkantoor is geopend met inbegrip van Zon- en Feestdagen Van des voormiddags van 812 uur. namiddags 25 avonds 710 Voor het deponeeren en uitbetalen der geldartikelen van 912 voorm. en van 35 nm BRRICII 'I' j AllVEïtTENTIËN waarvan de plaatsing driemaal VLIET |T'dt °Poeoevenworden slechts tweemaal in 'ékeuing gebracht. Aanbiedingen van Dienstboden LO cents per Advertentie. Geboorte- Huwe lijks- en Doodberichten van l6 regels 30 ets. De Uitgevers. tzee n Ka- Buitenlandsch Overzicht. [ode-, en rekleurde ige Wol- stelt, evolen. R's en bij de Arnhem. //Wij nu behooren (met schaamte erkennen wij het) t die achterlijke ideologen die meenden dat waar ne eeuw op beschaving zich beroeptook groote jken op ideeën van recht en waarheid konden wor- ii gebaseerd. Wij hadden altijd in dien zin eene [constructie van Duitschland ons voorgesteld Het is Bet al'/.oo geschied." Met deze woorden geeft prof. Buack in de N. llott. Ct. lucht aan zijne veront waardiging over de politiek van macht en geweld 1 1 A C die in Duitschland nu heerschappij voert. Als hij 1 1 U gelezen had de mededeelmgen in den ÜJeichs Anzeiger naar aanleiding van het boek van Benedetti waar over we tie vorige keer spraken hij zou zeer zeker andere woorden hebben gebezigd woorden scherp en jshijdend bitter en hard - eu toch nooit hard genoeg, m Depot- De diplomaten zij hebben ons ontnomen 't geloof in ,n op jen den inensoh zij hebben ons doen twijfelen aan 't be- Staan van oprechtheid zij hebben gemaakt dat we javertnigd waren van de waarheid dat het woord Uilen menseh alleen dient om zijne gedachten te verber gen - zoo ongeveer klaagden we vroeger eens - maar jive zoeken te vergeefs naar een woord geschikt om hittedrukken wat er omgaat in ons hart na de schaam- Jtëlooze onthullingen van het officieële Pruissische or- an. Van lui af is er in ons woordenboek geen held woord zoo veelbeteekenend als dit - diplomaat. ien oordeele. Pruissen en Frankrijk beide ze hadden 5or en in 1870 gezanten aan de hoven van Neder- Jnd en Belgie. Zij wedijverden met elkander in be- piigingen van vriendschap voor deze beide staten en imne beheerders. Als somtijds zich eene enkele (Stem verhief, die een Cassandravoorspelling waagde Man trof dezen pessimist de algemeene verontwaardi ging, tlie ontwaakte zoodra maar ridderlijk de ver klaring was afgelegd dat nooit de verhouding tusschen [ie verschillende staten onderling beter was geweest dan juist toen. En wat gebeurde er in dienzelfden tijd De Keichs Anzeiger geeft 't ons nu te lezen in die dagen opende Erankrijk onderhandelingen met Pruissen om onder wederzijdsche goedkeuring al die staten binnen te slokken die a prendre schenen te zijn Belgie, Luxemburg enz. terwijl dan Pruissen in Duitschland zou kunnen doen wat het wilde. De instruc tion aan Benedetti gegeven luidden als volgt 1°. de onderhandeling moet een vriendschappelijk karakter dragen -I 2°. zij moet -bepaald confidentieel zijn. nming van 30, Ad naiir gelang; gij kans ziet tot welslagen rk compleet. Roeten uwe eisehen drie achtereenvolgende phasen J men, in de.Moorloopen. I11 de eerste plaats - de qumstiën betref ezen hier,[feiule de grensscheiding van 1814 en de inlijving van n den heerl®e[o-ie f-jC zamen vattende - moet gij krachtens een zijn talrijk mpenlijk traktaatden afstand eisehen van Landau ïèrdevooriSnarlouisSaarbruckeu en 't Groothertogdom Luxem- ïten en ge-, bm-g - benevens de bevoegdheid krachtens een ge- chrijver een^m-tractaat van offensieve en defensieve alliantie, en sluitend 0111 ons ten slotte Belgie toe te eigenen, de dierlijke! jn jg tweede plaats. Ingeval 'tu voorkomt dat de 'erzicht der,«eisehen te hoog zouden luiden moet gij afzien van rting welvvil- Saariouis en Saarbruckeu, zelfs van Landau - een oud menschelijk nestwelks bezit het Duitsche gevoel tegen ons zou stuk in korte verbitteren en moet ge uw openlijke conventie bepalen tot den afstand van 't Groothertogdom Luxemburg beschouwd wende auto- Imogens van men) bij den uwe geheime tot de aanhechting van Belgie bij Frankrijk. ;ns Darwin s Vraagt de heer von Bismark welke voordeelen een 3t aangezicht, -zoodanig tractaat voor hem zou afwerpen? - 't Antwoord ligt voor de hand. Hij schept zich een machtigen bondgenoothij verzekert zich 't behoud van al wat hij *l£ei*li Kortelings verkreeghij laat slechts wegnemen wat hem niet toebehoorten in ruil voor dit alles behoeft hij zich geen enkele opoffering te getroosten. O S. AldusEen openlijk tractaat, dat op zijn minst ons Luxemburg verschafteen geheim tractaat, hou dende een offensieve en defensieve alliantie, en bedingend voor Frankrijk de bevoegdheid om tegelegenertijd België te annexeeren, met belofte van hulp, zelfs van gewapende hulp, van Pruisens zijde ziedaar de grondslagen van 't te sluiten tractaat. Maar dat is - om een parlementaire uitdrukking te bezigen waar men somtijds spreekt van onjuist heden als men bedoelt een impertinente leugen - maar dat is in de hoogste mate unfairZeker maar wat erger is 'tis dit: dat men van het onedele en lage van zuik eene handelwijze blijkbaar niets gevoelt. Och neen dat is een' diplomaten handigheid om u vriendschappelijk de hand te reiken en tegelijkertijd u de eigendomsbewijzen van uw huis uit uw zak te rollen. Dat is diplomaten oprechtheid om wanneer zoo'n ami intime u vraagt wat ge er van denken zoudt, als hij zoo'n kunststuk eens uit voerde, eenvoudig te antwoorden met eene wedervraag- naar 't leeuwen aandeel. Ik ken wel iemand, die wanneer hij na deze in een vorstensalon kwam en er de vriendelijke glimlachjes opmerkte der witgedasten en rijkgegaloneer- den, zich bewegen moest tusschen dezehaiidjesdrukkende em- compliraentjesmakende .^11 buigende menigte iets zou mompelen van - ja van witgepleisterde graven en adderengebroedsel. Nederland doe er zijn voordeel mee. We zijn in vollen vrede maar er zijn nog evenveel diplomaten als vroeger en niemand weet wat er op 't oogenblik over ons besloten wordt. Omnia jam hunt fieri quae posse negabam. Zoo zouden we wenschen dat Nederland zijn voordeel deed ook met het berichtdat we in ons vorig noramer opnamen als zouden eenige van de aanzienlijkste edelen uit l'.ngeland gezamenlijk met gedelegeerden uit de arbeidersklasse zich vereenigd hebben om zoo mogelijk een einde te maken aan de gespannen verhouding tusschen den werkmansstand en de andere standen der maatschappijDit bericht heeft men nu een canard genoemd. Niet geheel juist waarschijnlijk. In eene correspondentie toch uit Londen opgenomen inde Köln. Zt. wordt er op gewezen dat de heeren Lowe., Salisbury, Northcote Hardy en Derby ja wel hebben ver klaard dat zij niet hebben goedgekeurd het verdrag maar niet, dat zij niets van een dergelijk verdrag hebben geweten. Iets van dien aard schijnt er toch besproken te zijn. Maar in elk geval heeft de goedkeuringwaarmede de bovengenoemde mede deeling overa ontfangen werdduidelijk aange toond dat men de behoefte aan zulk eene vereeni ging die misschien eene eerste schrede zou zijn op een weg waar we ook de jurys van arbeiders en arbeidgevers ontmoeten al meer en meer begint te gevoelen. Zou ons vaderland niet de geschiktste plaats zijn om van zulk een verbond tusschen hoogerelagere en middenstanden de proef eens te nemen Overigens is er in Engeland niets merkwaardigs voorgevallen dan de zelfmoord van een mau die door Darwin overtuigd was dat hij van de apen afstamde. Zeker een' vreeselijke gewaarwording voor tijdgenooten van Benedetti en Bismarck. Dé verhouding tusschen Frankrijk en Duitschland schijnt steeds beter te worden. De gesloten con ventie, waarin het zoo diep vernederde Frankrijk eenige gunstige bepalingen heeft weten te doen op nemen over den invoer in Elzas en Lotharingen en over de ontruiming der tot nu toe door de Duitschers bezette landstrekenheeft overal ook in het buitenland een' gunstigen indruk gemaakt en wanneer men de officieële organen over deze en dergelijke zaken hoort spreken zou men bijna tot de overtuiging komen dat tusschen deze gezworen vijanden alles Couleur de rose is. Welke 'bedoeling zou men toch hebben met zulke vriendschappelijke betuigingen Want dat er wat achter steekt dat betwijfelt niemand dan misschien de Eeichs-Anzeiger en het Journal-Officiel, dat zich zeer terecht verheugt in de hulp die voor de regeering is komeu opdagen in de departementale raden, die voor verreweg 't grootste gedeelte in den geest der regeering uitvielen. De verhouding tusschen Amerika en Engeland schijnt na het Washingtonèr verdrag zeer zeer goed te zijn. Engeland samelt zijne ponden op ten behoeve van de ongelukkigen te Chicago, die alles verleren hebben bij den vreeselijken brand, behalve hunne energie hunne echt Amerikaansche geestkracht, die hen nu reeds de fondamenten doet leggen van eene nieuwe staden Amerika neemt de Fenians gevangen als ze 't wagen Canada binnen te dringen. Gelukkig - we hebben wat goeds noodig, hoog noodig. De Neue Badische Landes Zeit. deelt, op grond van mededeelmgen van een New-Yorksch blad de beschrijving mede van een //aardig speelgoed van nieuwe vinding." Het bestaat in een klein stoombootje, dat, op het water geplaatst, een eiudje vooruitgaat en dan uit elkander springt, terwijl de gebroken ledematen der poppetjes, die de passagiers verbeelden in de lucht vliegen. Dit kinder-speelgoed heeft ten doel de jonge burgers der vereenigde staten .vertrouwd te maken mer de gevaren, waaraan zij later zullen blootstaan, wanneer zij zich op een wezenlijke stoomboot bevinden. I11 de Fransche havenstad St. Nazaire wordt thans een exportatie-handel gedreven, die even belangrijk als zonderling is. Het betreft namelijk de padden welke in groote hoeveelheid naar Engeland vervoerd worden alwaar zij een verzekerd debiet vinden. Zij kosten op de exportatie-markt per stuk '10 centimes, en ter plaatse van bestemming stijgen zij tot 50 centimes. De Engelschen gebruiken de padden om er hunne tuinen mede te mesten. Aan het onlangs te Kiew gehouden congres van ïiussische natuurkundigen hebben verscheidene vrouwen deelgenomen. Zekere mevr. Wolkouw is tot president der afdeelinge scheikunde van dat congres benoemd. Niet' alleen heeft de Fransche regering een speeialen commissaris naar Corsica gezonden maar volgens eene nota in 'tJournal Officiel nam zij ook maatregelen, //opdat de aankomst van prins Napoleon op 'teiland geen wanorde moge verwekken." Men vindt, dat door een en ander te veel bewezen is aan het pronunciamento van 1400 schreeuwende Corsicanen en aan prins Plon-Plon. Onder de communeleden dezer dagen weder in hechtenis genomen behoort een jonge Engelschman uit de hoogste kringen, genaamd Percy, verwant aan den hertog van Northumberland endoor zijne moeder zelfs aan den prins van Wallis. Percy woonde sinds lang in Frankrijk en werd luitenant onder de commune en ordonnans van den overste Brun; hij bewoonde een fraai appartement op den boulevard Iiausmarm met een bekende dame der demi-mondetoen men hem gevangen nam. Nog is een stafofficier van 't ltde ligioen gevat, graaf de St. Marie Itoubais uit eene der eerste familliën van de Ardennen, die een inkomen bezit van 150,000 fr. Men arresteerde hem te Auteuil toen hij naar Parijs terugkeerde. Door Verdi is eene nieuwe opera vervaardigd Aida getiteld. Volgens rAthenreum betaalt de onder koning van Egypte aan Verdi 150,000 frs. voor het uitsluitend recht van de eerste opvoering dier opera te Caïro, terwijl de uitgevers Bicardi Co. te Milaan van Verdi het recht om vervolgens het stuk aldaar op te voeren zouden verkregen hebben voor 60,000 frs., hetgeen te zamen het niet onaardig sommetje van 210,000 frs. maakt. - Aan den Mcssager du midi wordt van den 14den dezer uit Marseille geschreven //Onder de hier ver toevende Grieken wordt veel gesproken over een zon derling proces dat den heer Benedetti oud-geznnt van Frankrijk in Pruissente wachten staat. Het proces heeft echter niet te maken met de politiek maar is daarom niet minder curieus. Benedetti heeft, toen hij nog consul van Frankrijk in Egypte was een jeugdige Griekin gehuwd,, mejufvrouw Anastasis, dochter van een rijken Helleenschen handelaar te Alexandrië gevestigd. Nu weet daar ter plaatse iedereen, dat mejufvr. Anastasis de echtgenoot van den heer Benedetti, geene andere was dan een Grieksche slavin, op zeer jeugdigen leeftijd na den oorlog in Morea naar Egypte weggevoerd. De heer Anastasis, die geene kin deren had, kocht de jeugdige slavin, die zeer schoon was hij gaf haar een goede opvoeding en nam haar als zijne dochter aan. Zij huwde Benedetti en erfde bij het overlijden van Anastasis het gansche vermogen van haren pleegvader dat eenige millioenen beliep. De verwanten van Anastasis protesteerden daartegen; zij hadden hét zien aankomen en daarom altijd een kwaad oog op de juffer gehaddoch moesten zich onderwerpen. Onder het keizerrijk beproefden zij wel Benedetti in rechten te betrekken maar door zijnen invloed werden zij van doortastende maatregelen te ruggehouden. Zij hopen thans gelukkiger te kunnen zijn, en een der belanghebbenden, de heer G. Anastasis, heeft de zaak in handen gegeven van twee bekwame Parijsche advokatendie zeker niet zullen nalaten de zaak te doen weerklinken." De Times deelt in een telegram uit Parijs mede, dat bij de aankomst van prins Napoleon te Valence eene menigte menschen op het stationsplein bijeen kwam met vijandelijke bedoelingenzoodat men maatregelen tot zijne bescherming moest nemen. Uit het Oise-departement wordt gemelddat aldaar een uitgebreide handel in gouden munt gedreven wordt. Een overgroot aantal agenten doorkruisen liet departement en koopen bij de boeren met. H/o pCt. premie al de louis d'or opdie zij kunnen machtig wor den en het landvolk laat zich al te gewillig door de ge boden winst verleiden. Op marktdagen zijn de steden eu plattelandsgemeenten met die agenten als over stroomd en duurt die handel voortdan wordt een gevaarlijke, muntkrisis onvermijdelijk. Men verzekert dat twee zulke agenten, naar het schijnt voor een ban kiershuis te Keulen werkzaamverleden Zaterdag op de markt te Beauvais voor 400,000 francs gouden specie hebben opgekocht. Enkele bladen maken de regeering op het gevaar, dat den handel door het verdwijnen van hetgoua dreigt, opmerkzaam en dringen op beschermende maatregelen aan, b. v. h::;t uitgeven van 10 en 5 francs papier. Zierikzee 19 Oct. Door onze afdeeling der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen is besloten eeue leeskamer voor 'tvolk op te richten, waarde werkman gelegenheid zal vindentegen eene tege moetkoming van 50 cents, des avonds eenige uren nuttig te besteden. Couranten en boeken zullen ter lezing liggen en nu en dan zullen volksvoordrachten gehouden worden. Men hoopt van 'tplan alles goeds. Eene Commissie is benoemd om de zaak nader te regelen. Een lokaal is reeds beschikbaar. Onder den tititel Excelsior is bij de uitgevers C. GJ. Pietersen Co. te 'tGravenhage het eerste nommer verschenen van oen weekblad voor onder wijzeressen gerediceerd door mejufvrouw A. H. Krooueman te Zaandijk. De redactrice heeft een zware taak aanvaard, maar de lezing van het eerste nommer van haar week blad geeft ons een zeer goeden dunk van hare bekwaamheid en van haren ijver voor die taak. Wij wenschen haar mime ondersteuning en medewerking toe. Het doel van Excelsior is uitmuntend en verdient ieders sympathie. Aan onderwijzeressen in de eerste plaatsen aan onderwijzersmaar ook aan alle beschaafde vrouwen bevelen wij het week blad zeer aan aan de kaatsten omdat het ook hare belangstelling in ruime mate verdient en veler inteekening het bestaan van het nuttige tijdschrift moet verzekeren. Men schrijft uit Nieuwe Diep aan het Utr. Dagbh, dat het aldaar op het instituut weder druk met de baren is geweest; een onlangs op het instituut geplaatst adelborst moet zoo mishandeld zijn dat zijn vader hem van 't instituut heeft genomen er heeft weder een streng onderzoek plaats gehad. Telkens hebben dergelijke feiten op de instituten van Breda en N.-Diep plaats; 'tis een kwaad, dat niet weg te nemen schijnt-; want hoewel jongeren te mishandelen den jongeling onteert, die zich daaraan schuldig maakt, baat het weg zenden weinig. De indruk, daardoor gemaakt, blijft niet lang werken om de 3 a 4 jaar heeft men een geheel nieuw personeel kadetten of jonkers en nog wil de een maal als baar geplaagde op zijii beurt den baas spelen over de pas aangekomenen. Jammer, dat door deze jongensbrooddronkenheid soms meer dan een toekomst wordt vernietigd en de ouders 't grootste leed van 't gebeurde dragen. In de eerste der spreekbeurten voor de winter vergaderingen van het Nutsdepartement te Gorinchem trad als redenaar op de heer A. van Eek, die een blik sloeg op de kranke maatschappij. Achtereenvolgens werd de aandacht gevestigd op: de ongenoegzame belooning zoowel van den hand werkman als van ambtenaren, militaire en burgerlijke, onder de laatste de predikanten en onderwijzers; de schrale bezoldiging der rechterlijke macht, ten gevolge waarvan de bekwaamsten weerhouden en minvermo genden belet worden zich aan de magistratuur toe te wijden het subsidie- of aalmoezenstelselwaardoor anderen worden benadeeld; de arbeid in de gevange nissen ten gevolge waarvan de waar van de hand wordt gezet tegen een prijs, waartegen de vrije arbeider niet kan concurreerende belastingten aandien waarvan de wensch werd uitgesprokendat men het eens mocht worden over de invoering van een alge meene belasting op de inkomsten met een matig opklimmend tarief; het dienstboden-recht, 'twelk bij ons nog een onbillijke door niets gewettigde bevoor rechting van den meester bevat de nog geldende wettelijke, een geest van dwang en willekeur en schandelijke bevoorrechting ademende bepaling ten aan zien van coiilitiön van werkgevers en werknemers; de landsverdedigingwaaraan de meervermogende zich kan onttrekken door een geldelijk offer; liet verderfelijke van de Staatsloterij en de bank van leening; het gemis van eene Staatsspaarbank en het gebrek aan toezicht

Zierikzeesche Courant | 1871 | | pagina 1