No. 84. ZATERDAG 21 OCTOBER 1871. BERICHT! li UT EXE AVI). BINNENLAND. 1 5.25 a - 3.40 a - 4.00 a - 9.00 a - 10.75 1 - 1 3.00 a-1 3.00 a - ll S.50 a - ISTERDAl 3 pCt. 1 °i 63 sJ 33 33 28 H 96 ZIEBIKZEESCIE COURANT. Verse li put op WOENSDAG en ZATERDAG PRIJS der ADVERTENT1ËN. 10 Cents per Regel. De Inzending kan geschieden uiterlijk tot Dinsdag en Vrijdag morgen 11 ure. ABONNEMENT S-PRIJS. Per drie maanden f 1,Franco per Post 1-. Het Telegraafkantoor is geopenddagelijks Van 8 u. 's voormidd. tot 9 u. 's namidd. Op Zondag Van 89 's voorm.van 13 en van 79 u. 's namidd. Het Postkantoor is geopend met inbegrip van Zon- en Feestdagen Van des voormiddags van 812 uur. namiddags 25 avonds 710 Voor het deponeeren on uitbetalen der goldartikeleu van 912 voorm. en van 35 mn. ADVERTENTIËN waarvan de plaatsing driemaal jjordt opgegevenworden slechts tweemaal in 97W/ceüing gebracht. Aanbiedingen van Dienstboden ^1° cents per Advertentie. Geboorte-Huwe- J lijksen Doodberichten van 16 regels 30 ets. De Uitgevers. 70' JB IV. Volgens onderscheiden Duitsche bladen zalbin- le, b)°rdre(tóRn kort in de vlakte van Untertiïrkheim, nabij Stufct- igart eene algemeene bijeenkomst plaats hebben van jigYiunersuit Pruisseu, den Elzas, Saksen, Beijeren, Baden en Wurtemberg. Deze bijeenkomst wordt ge woonlijk nu eens op de eenedan weder op eene andere plaats om de zeven jaren gehouden en door 600 a 700 Zigeuners met hunne vrouwen en kinderen TAni£*"iï]KijgewoondTot hoofdman voor deze bijeenkomst is te te ^ierikBekozen de 98 jarige Jozef Reinhard, wiens vader in r ten beliojflel. tijd den rooverhoofdman Ilannichel en zijne ge- JMl' -O'lvreesde bende heeft gevangen genomen en uitgeleverd, kbiljet griI)e genoemde Jozef is, niettegenstaande zijnen hoogen ©uderdom nog een krachtig man. Hij heeft zeven vrouwen gehad en is vader van 45 kinderen. Hij bevindt dlick thans te Mathlangen. Voorzitter In onderscheidene Duitsche landstreken wordt geklaagd over den aardappeloogst zoowel wat de fcnaliteit als de quantiteit betreft. Naar aanleiding rikzellfiarvan c'e Eruissische minister van koophandel i in de vorige week last gegeven om op de staats- Oitzen-, IijSpoonvcgeu de vracht voor aardappelen, te beginnen Itoodi—, f li 5 dezer, voor den tijd van twee maanden te ver- Gdkleuilminderen op 1 penning per centner voor elke mijl hooge jAV j (wijders heeft hij de besturen der particuliere spoor- stelt. «wegmaatschappijen verzocht, gedurende dien tijdhetzelfde |ianbevoleu.|fcariet' te voegen. In zeker dorp van Duitschland woont een persoon Ivan algemeene wetenschappen zooals men uit zijn adreskaart kan opmaken waarop het volgende staat [te lezen //Balthazar Alexander Eabiaan Schwarzkittel, barbier, [pruikemaker, chirurgijn, aanspreker, kerkdienaar, school meester hoefsmid en vroedmeesterscheert voor vijf 'penningen snijdt het haar voor twee penningen en geeft de jonge heeren en dames nog pomade toe repareert lampen en geeft onderwijs in de Duitsche taal en het rekenen neemt jongelieden in den kost en leert schennenbaardscheren en paarden beslaan hij geeft tevens onderwijs in liet zingen en te paard rijden even als een koetsier. Hij zet nieuwe zolen en achterlappen op oude schoenen, laarzen en pantoffels, leert de trompet blazen en piano spelen verdrijft eksteroogen en zet Spaansche vliegen voor de civielste prijzen. Hij klisteert en levert breukbanden drijft handel in het groot en in het klein in alle soorten amming nl van welriekende waterenin noten, zegellak, muizen- ^rk compleel vallen en andere confituren in goudtinctuur maag- men, in dlf poeder, kramppillen, worsten, aardappels, geeft les in liezen hierB de aardrijkskunde en in het dansen volgens den laat- m den hul sten smaak iederen Zondag en Woensdag, van 5 tot zijn talri.'H 7 uren 'savonds, met goed muziek, voor zes penningen in het uur. [eerde ïiten en pch rij ver eci en sluiteut de dferlijf: verzicht (Ier ping wel wil menschelij 'tuk in korte beschouwd [veilde auto ogens vai ;den) bij den flan wel liet mensch en Idanigheid.' Ian Darwin's i' zielkundig, 3 der weten- ps Darwin's aangezicht kcrij s. Bij Konstan tin opel is de cholera op nieuw uit gebroken en wel in het dorp Haskeni aan de baai de Gouden Hoorn. Sinds Zaterdag zijn er 60 lieden aan de ziekte overleden. De General-Anzeigereen Neurenburgsch blaadje* dat gratis wordt verspreidbevat in zijn politiek overzicht van den 29sfcen September jl. o. a. de volgende bêtise //Uit Holland wordt een belangrijk deficit in de staatsinkomsten gemeld, wat wel zal voortduren, totdat Holland zich weder met Duitschland .vereenigt, waarvan het door den godsdienstoorlog zicli afgescheiden heeft. Kleine staten hebben iu den tegenwoordigen tijd de middelen niet om groote mogendheden te zijn." Der Israeliteen tijdschriftdat in Berlijn uitgegeven wordt, behelst o. a. een protest van 183 rabijnen, uit verschillende landen van Europa, tegen de meer vrijzinnige richting, die zich onder de joden begint te openbaren. Dezer dagen stierf te Parijs een eenvoudige burgervrouw aan welke de president der republiek- veel verplichting hadhetgeen hij dan ook wilde weten want den lsten van elke maand was zij zijn gast. Ziehier den oorsprong van de vriendschappelijke ver houding tusschen den grooten man en het geringe vrouwtje. Moeder Grégorine onder dien naam stond zij bekend verhuurde te Parijs gemeubileerde ver trekken en Thiersdestijds als jongeling uit Aix naar Parijs gekomenbehoorde tot hare commensalen. Toen echter het geld van den jeugdigen Thiers verteerd was en hij, verdrietig over de teleurstellingen, welke hij dagelijks moest ondervindenaan zijne droomen van grootheid wilde vaarwel zeggen, hield moeder Grégorine hein van zijn plan om weer naar de provincie terug te trekken terug. //Blijf bij mij, zeide zijgij hebt geen geld om te betalen, wat komt 't er op aan ik zal u crediteren. Houd moed, de toekomst behoort u." En Thiers bleef zoo lang meer dan een jaar bij moe der Grégorine zonder een cent te betalen, tot hij einde lijk bij de Constitutional geplaatst werd, van waar hij zich geleidelijk heeft naar boven gewerkt, met behulp vooral van den heer Coste, den hoofdredacteur van den Temps; die door eene toevallige omstandigheid op den jeugdigen dagbladschrijver werd opmerkzaam ge maakt. Te Madrid is eene vergadering van republi keinen gehouden. Tal van personen traden als sprekers op. Allen waren scherp en bitter tegen het zoogenaamde Directorium en de hoofden der partij, die niet in deze vergadering verschenen waren. Verscheidene leden verklaarden, dat, ondanks ver schil van meening omtrent sommige punten tusschen de repnbliekeinen en de Internationale, er een warme sympathie en ook veel verwantschap tusschen beiden bestaat. Een ander gaf te kennen, dat het volk, hetwelk niet slaapt, door driestheid, moed, en door middel van kruit en wapens zeker de overwinning behaalt. Hij werd opgevolgd door iemand, die als zijne meening te kennen gaf, dat de leerstellingen der Internationale alleszins juist zijnen hij kon de verzekering geven, dat ze al meer en meer ingang vinden, niet enkel in Spanje maar in gansch Europa. Een Eranschman spoorde het Spaansche volk aanzich goed voor den strijd te organiseeren. Ten slotte zijn de drie bovengenoemde voorstellen bij acclamatie aangenomen. Men leest in de Union de Charleroi: Een landbouwer in een naburige gemeentedie gedurende de laatste aardappelziekte had opgemerkt dat een zijner vriendeneen leerlooierniet het minste nadeel door die ziekte aan zijn aardappeloogst ondervondkwam op het denkbeeld om van deze opmerking partij te trekken. Bij het pooten der aardappelen wierp hij in elk gat waarin een aard appel gelegd werd een handjevol run. De uitslag was, dat die gedeelten van zijn land, waar hij run had aangewend, geheel van de ziekte verschoond waren gebleven, terwijl de overige velden zwaar door het kwaak werden geteisterd. Hij verzekert dat de aard appelen, die men onder run voor den winter oplegt voor het kwaad beschut blijven. Eene interessante statistiek. In de 36 groot- Russische gouvernemeuten worden gevonden 10,091 scholen van verschillenden aardmaar men treft er bovendien aan 140,855 lokalen-, waar brandewijn wordt getapt in de 9 westelijke gouvernementen is dat aantal in de verhouding van 1992 tot 38,781 gunstiger is de verhouding in de 3 Oostzee-proviuciën, alwaar zij tot elkander staan in de reden van 1969 tot 6497. In Groot-Rusland komt op 4871 bewoners ééne school, een kroeg op elke 346 bewoners; in West-Rus land een school op 5403 en eene tapperij op 277 bewo ners en in de Oostzee-provinciën een school op 914, een tapperij op 277 inwoners. De Tablet schrijft, dat er zicli in de laatste drie jaren onder de Mahomedanen in Syrië, eene merkbare toenadering tot het Christendom openbaart. Dit zou in 1868 onder eene secte in een voorstad van Damaskus begonnen zijn. Haar hoofd Abd-el-Karim Matar werd door een vizioen, dat later ook zijnen aanhangers ten deel viel, van de waarheid van het Christendom over tuigd. In een volgend vizioen werd hun pater Ema nuel Porn er. superieur van het klooster Terra Santa bij de n. o. poort van Damaskus aangewezen, als hun voorbestemden leidsman. Deze doopte een veertigtal en weldra groeide de gemeente tot 250 zielen aan. Eindelijk trok het gebeurde de aandacht der Mahome- danen. De priesters spraken op eene vergadering, ten huize van Abd-el-Kaderden emir uit Algeriehet doodvonnis over de afvalligen uit. Veertien hunner werden in de gevangenis geworpen, waaruit zij evenwel na drie maanden op aandringen van den Rnssischen consul verlost werden. Twaalf werden naar de Bar- barijsche kust gedeporteerd. Maar deze gestrengheid kan de beweging niet smoren en de Tablet verzekert, dat er reeds 5000 Mahomedancn bekeerd zijn. Ook de Pall Mall Gazette heeft vernomendat geheele Syrische dorpen zich willen laten doopen en dat ver scheidene aanzienlijke personen van het district Damaskus het Christendom omhelzen. Het blad is intusscheu beduchtdat dit tot een godsdienstoorlog aanleiding zal geven, ofschoon in Syrië Christenen en Maliome- danen altijd vreedzaam met elkander verkeeren, als de autoriteiten, die verdeelen om te heerschen heil niet tegen elkander opzetten. De Grieken van den tegenwoordigen tijd hebben, evenals hunne voorvaderen en andere volken der oud heid, het gebruik maken van klaagsters of klaagvrouwen bij sterfgevallen behouden. Deze nieuw-Grieksche klaag vrouwen treden lastig en vrolijk het sterfhuis binnen, twisten eerst een poos met de verwanten des afgestor venen over den prijs der rouwklacht, ledigen vervolgens eenige flesschen wijn en vangen dat hunne threnodiën (klaagzangen) aan. Een dof gesteun met zuchten cloor- meugd is doorgaans het voorspel. Langzamerhand worden de toonen sterker en ten laatste schijnen deze wijven van smart en aandoening buiten zichzelve te zijn. Onder stroomen van tranen rijten ze zich het gelaat open, trekken zich geheele (valsche!) haarvlechten uit, wentelen zich over den grond enz. Dan volgt de litanie, eindelijk de plechtige doodenzang, waaain ieder dezer vrouwen steeds haar eigene strophe zingt. Zoo gaat het eenige uren voort, al naar mate van den bedongen prijs, tot aan de begrafenis. Al klagende en schreijende en gillende volgen ze den lijkstoet naai de laatste rustplaats. Nauwelijks is echter het lijk in den schoot der aarde neergelegd, of ze keeren oogen- blikkelijk naar het sterfhuis terug, zetten zich aan den degelijken maaltijd neder en betoonen zich dau de uitgelatenste Bacchantinnen, die men zich denken kan. De Organe de Mons bericht, dat 2000 arbeiders in de kolenmijnen van Bascoup en La Lonvière het werk gestaakt hebben. Zij eischen verliooging van loon en tevens een vermindering van het aantal werkuren. De Times zegt naar aanleiding van de troon rede van keizer Wilhelm dat het Duitsche volk vol komen het beginsel van eenheid onder Pruissen aan voering aangenomen heeft. Duitschland kan misschien nog een aanval van buiten te doorstaan hebben maar van tweedracht heeft liet niets meer te vreezen. Het blad keurt de invoering van een nieuw muntstelsel en de liberale politiek des keizers jegens Prankrijk goed en voegt er bijdatzoolang Thiers aan het bestuur blijft er niet aan te twijfelen valtof Prankrijk zal zijne verplichtingen nakomen en het daartoe noodige geld vinden. Het gemeentebestuur der City heeft een som van 1000 guineas toegestaan ten behoeve van de noodlijdenden te Chicago. De inschrijving bij den lord-mayor beliep gisteren reeds 17.000 p. st. Luidens een partikulier telegram aan den Timeszullen te Chicago gedurende den naderenden winter ongeveer 70.000 behoeftigen door de publieke liefdadigheid moeten onderhouden worden. Engeland's spoedige hulp wordt in de Amerikaansche bladen warm geprezen. In de voorgaande weekheeft de politie een inval gedaan in een huis nabij Cheapside //the Wel lington" genaamd en dat zeer druk bezocht wordt door een publiekdat zich met weddingschappen betref fende de wedrennen, bezig houdt. Na een machtiging van den lord-mavor verkregen te hebben, deed de commissaris van politie een aantal politie-agenten, in gewone kleederdrachtin de nabijheid van het huis post vatten. Op een gegeven teeken drongen allen de kamer binnen en namen den eigenaarbenevens zijne twee zonen en achttien personen gevangen. Dit geschiedde echter niet zonder een geweldige vechtpartij, waarbij flesschen en glazen in het spel kwamen. Na eeuige minuten werd de politie het gezelschap meester en sloot het op in de politie-gevangenis, niet ver van de plaats. Zierikzee 17 Oct. Door het genootschap ter be vordering der natuur-, genees- en heelkunde is in zijne vergadering van 11 dezer o. a. tot lid benoemd1 Dr. H. Goemans Sr. geneesheer alhier! 't Is een bekend spreekwoord dat de natuur boven de leer gaaten 5t is in 't algemeen ook een waar spreekwoord. Onder anderen is dat in de dagen der pokken-epidemie gebleken. De leer van vele ortho doxen en afgescheidene bracht mede om op godsdien stige gronden de vaccinatie te verwerpen maar de natuur ging boven die leer. Door vrees voor besmet ting en hare gevolgen door de ingeschapen zucht tot zelfbehoud lieten zij zich bij duizenden die kunstbe werking als voorbehoedmiddel welgevallen. Dat de leer intusscheu soms boven de natuur gaatbleek dezer dagen te Groningen uit een even krachtig als treurig voorbeeld. In een huisgezin uit een'vader en moeder met drie kinderen bestaande, werd het oudste der hiatstcn bedenkelijk ziek. In zulk een geval zegt de natuurhaal een geneesheeropdat deze de mid delen ter hersteiliug beproeve. Maar wat er ook zelfs door de buren gedaan werd om den man en vader daartoe te bewegen hij was onverzettelijk en liet zijn kind zonder geneesheer liggen en sterven. Zijne leer d. i. zijn dwaas en treurig vooroordeel bracht, mede, dat .de genezing van het kind, zonder hulp van geneesheer, aan God moest worden overgelaten.- Van dat vooroordeel week hij niet aftoen ook do beide andere kinderen mogelijk wel door diezelfde ziekte aangetast werden. Liever allen verliezen dan een dokter te roepen. Toen de laatste last kreeg ambtshalve het gestorven kind te inspect.cren, en de beide andere anderen ziek te bed lagentoen moest bij zich het eerste laten welgevallen maar cm geneeskundige hulp aan die beide kranken toe te breugen dat verkoos hij nietdaartegen verzette hij zich met kracht on, nadruk. Zij zijn op dit oogenblik nog niet hersteld. Uit zulk een voorbeeld blijkt, hoe de leer boven de natuur gaat. Gelukkig worden zij in onze 19do eeuw maar hoogst zelden gevonden. - Onder Eibergen is met veel moeite een lid ge arresteerd van eeti bende de zwarte jacht genaamd omdat zij zich het gezicht zwart maakte en in don jachttijd ging stroopen. Tallooze maatregelen tegon haar genomen troffen geen doel. Zelfs kavallerie is er vruchteloos op afgezonden. Nu een man door den rijks-veldwachter lloelofsen en den jacht-opziencr Bniggink is gearresteerd, hadden dezen te vechten mot een troep van 20 a 25 man - althans zoo wordfc opgegeven die uit het struikgewas een duchtig vuur onderhielden. Men hoopt nu de andere ook in handen, te krijgen, 't Schijntdat de gearresteerde uit den omtrek vau Enschedé komt. De Nederlandsche Loodmijn schreef dezer dagen eene geldleening uit, die wegens de weinig gewenschtc waarborgen, die er aan ten grondslag lagen, niet ge lukt is. Naar aanleiding hiervan schreef iemand uit Drenthe in het Utrechtsoh Dagblad het volgende dat onzes inziens wel de aandacht verdient van allen, wiëu 's lands welvaart ter harte gaat z/Bij de lezing van de aankondiging der moderne geldleening getiteld de Nederlandsche Loodmijn kwam bij mij de vraag op //In den Zuid-Oost- en Oosthoek van Drenthe heeft men mijnen die zeer zeker voor eene waarde van hondévdvijftig millioen gulden aan turf bevatten. z/Of dit waarheid iskan worden gepeild. z/De ontzettende massa veen wordt langzaam zeer langzaam ontgonnen dewijl er geen kapitaal genoeg is om dat met meer kracht te doen. //Zou er nu geene maatschappij tot stand zijn te brengen die de kanalisatie van dat binnenlandsch California ondernam door de bestaande waterwegen te vereenigen nieuwe aan te leggen en het veen op groote schaal te ontginnen //En zou die maatschappij niet eene geldleening met loterij, enz. enz. kunnen ontwerpen, die gewis de be langstelling van provinciëngemeenten, veen eigenaren, handelaren en geldbezitters zou trekken P //Ziedaar eene vraag die wij aan het publiek oor deel onderwerpen en waarop wij eenig antwoord hopen te ontvangen." In de ISlUtr. Ct. lezen wij het volgende Dezer dagen kwam in mijne handen eene kaart waarop het volgende //Magazijn van modes nouveautés confections etc. heeft de eer zijne geachte clientèle te berichten dat hij weer ruim voorzien is van de nieuwe modellen voor het naderfcnd seizoensorties de bal, beduines costumes, oliales, eene precieuse collectie fantasiestoffen voor robes en verdere nouveautés." De meeste uitheemscke woorden zijn in allerlei scheeve of overhoeksche letters, andere, gelukkiger dan deze, zijn met de Hollandsche sierlijk in loopend schrift gedrukt. Is dan onze Hollandsche taal zoo arm aan woorden, zoo weinig in staat om de aandacht te trekken, dat men daarvoor een poespas van taal gebruikt, die bespottelijk is en te regt; want keeren we 'tgeval om en stellen ons eens voor, dat een Eranschman aankondigde //Monsieur N. N. a 1' honneur aan te kondigen a ses nombreux et honorés begunstigers qu'il a ouvert son nouveau magasin et qu'il est richement pourvu de Modèlles pour la Saisonbalkleeden, omslagdoeken, une Verzameling plus que precieuse de toutes sortes d' etoffesformant pour ainsi dire une collection de kostbaarheden et nieuwigheden a satisfaire le plus exigeant. V ragen we dan in vredesnaam maar nietof de Eranschman gek is want 't antwoord zou op den kep

Zierikzeesche Courant | 1871 | | pagina 1