75. WOENSDAG 20 SEPTEMBER 1S7G 71. 0001 o,ooo| ï.oool 1,-. BUITENLAND. bïnnenland. Igendel :0,000| 0,000| 4,000| 4,5001 8,0001 2,800| ZIJSRIKijÈE Verschijnt op WOENSDAG en ZATERDAG PRIJS der ADVERTENTIEN. 10 Ceuts per Regel. De Inzending kan geschieden uiterlijk tot Dinsdag en Vrijdag morgen 11 ure. A B O N N E M E N T S-P R IJ S. Per drie maanden f 1,— Franco per Post COURANT. Het Telegraafkantoor is geopend van 1 April tot 30 SeptemberOp Werkdag»» Van 7 u. 's voormidd. tot 9 u. 's mirnidd. Op Zon- en FeestdagenVan 89 's voorin., van 13 en van 7- 9 u. 's namidd. Het Postkantoor is geopend met inbegrip van Zon- en Feestdagen Van des voormiddags van O'/a.12 uur, namiddags 23 avonds 771/» 91/»10 ie I ;ron(i De,; toestand in den Elzas en Lotharingen is geenszins zoo gunstig als sommige nieuwsbladen willen beweren. De emigratie der ÏÏIzassers lil van werklieden gaat steeds voort. Te Mul- hn verlaten elke week honderde mannen vrouwen kinderen de fabrieken om zich in Frankrijk te [gen.Op de spoortreinen aan de table d'höte's cafés hoort men slechts éénen toon dien van ontevredenheid. Het vertrek van graaf Bis- jk Bohltn verbetert de zaak niethij althans wist zijne persoonlijke voortreffelijkheden en bovenal zijne humane minzame gevoelens veler harten zich te trekken. oo ergens.dan scheen de verbittering vooral it te'Metz. De bevolking verstaat de taal der we overheerschers niet en wil ze ook niet ver- Aau ile verschillende regeerings-administratie- toren geeft dit iederen dag aanleiding tot botsing, aan' de spoorweg-stations heprscht eene grenze- verwarriug de reizigers zijn hiervan de slacht- l)e treinen vertrekken soms een vol uur na den aalden tijd en komen dan natuurlijk ook even zooveel iat aan. Over de ruwheid van het Pruisisch perso- iis maar één stem. Zoo was ik eens getuige van daad van onrecht en brutaliteit van een Pruisischen dueteur jegens eene dame uit Metz. Zij reisde met kind op haren schoot. Volgens de wetten der apaguie de l'Est het was op eene lijn dezer maat- appij dat de zaak voorviel was het jeugdige _d vrij van plaatsbetaling. De Pruisische conducteur iter, die aan het station Beningen den trein overnam f elite van de dame betaling voor het kind. Zij weigerde. I j drong aan op de meest onbeschofte wijzeen wilde aan liet eerstvolgende station den waggou doen 'latenHet arme kind was in doodsangst over de jegening die de moeder ondervond en begon bitter schreeuwen. Gelukkig voor de dame, passeerde de 'in weldra een station waar de chef nog een der ule employe's der maatschappij was. Zij herkende :m riep-zijne hulp inen werd tegenover den lompen mducfceur in haar recht gehandhaafd. Blijkens nadere berichten zijn de ongeregeldheden Neurenberg, tengevolge der verhooging van de brood- n vleeschprijzen, van ernstiger aard geweest dan aan- ankelijk werd gemeld. Bij twintig bakkers en slachters ■erden de winkels geplunderd en gedeeltelijk vernield. )e schade ten laste der stedelijke kas bedraagt ruim 5000 gulden. De leiders der beweging waren agenten .er, socialistische partij, die reeds sinds een paar weken n :4.1e5, bierhuizen roudgeioopen en het volk hadden aan gehitst. Er zijn ruim 80 personen gearresteerd. Van le infanteristen zijn eenige manschappen licht, andere iwa.ir gewond, meestal door messteekeu en het werpen fan steenen. Eerst onder, medewerking der cavalerie fekikte het de menigte met geweld uiteen te drijven. Daar- er kenfce&kenen bestonden van een nieuwen toeleg lot. een aanval op winkels, is de militaire macht er thans versterkt met garnizoenstroepen uit Erlangen en S.-.-hwabach. Algemeen wordt te Parijs geklaagd over den tragen gang der werken die in aanbouw zijn of .hersteld worden. Niet zoozeer, dat er gebrek is aan werkvolkmaar de meeste arbeiders willen niet werken •eu hunnen tijd liever in ledigheid doorbrengen. Op vele werven vindt men slechts drie dagen van de week de helft van het noodige personeel. Men schrijft dezen toestand vooral toe aan den lediggang, waaraan het volk gedurende de belegering van Parijs door de Duitschers en vervolgens door de troepen te Versailles gewend is geraakt. Reeds voor geruimen tijd heeft men over dezen onwil van het werkvolk klachten gehoord, maar men dacht toen, dat hieraan spoedig van zelf een einde zou komen. Men ziet thans dat het kwaad dieper schuilt dan men gedacht heeft. In de nabijheid van Neuilly sur Marzte is een aanval gedaan op een Duifcsch soldaat. De Duitsche autoriteiten hebben daarop den maire dier plaats als gijzelaar medegevoerd. - uop ',3-Re liberie verhaalt, dat door de Pruissen oo rrr r Fi['^ en verjaardag van den slag bij Sédan te Mantes 7i'in ;?6rii i 18 öeoevelh maar zonder danseressen. Zij LIl premie van 10 fr. Uitgeloofd voor elke kWrHiw IVrouw' J.® ^et feest met hare tegenwoordigheid zou ver nipt Y61'6*1' (zegt de Liberté) ter eere van de sohoone t 11 nT) Unn,e Yan Smites raoej. morden, dat nie- P mand zich opdeed om deze premie te verdienen." rlpt e internationale tentoonstelling te Londen wordt me ie einde dezer maand gesloten. Er worden reeds voor ereidende maatregelen genomen voor die, welke in Het aanstaande jaar zal worden gehouden. In Wool- yn wich heeft mede eene expositie plaats die- de aan dacht van zekere klassen trekt. In een publieken tuin namelijk, waar concerten en andere vermakelijkheden worden gegeven, wordt thans eene tentoonstelling ge houden van buffetmeisjes. De dames staan achter buf fetten en trachten door monsterchiguons suikerzoete lachjes en nog zoeter woodjesalsmede door haar voorkomen, de gunst der bezoekers te verwerven. Aan gezien laatstgenoemden grootendeels behooren tot de bewonderaars van het schoone geslacht en door" middel van het hun ter hand gestelde stembiljet,, stemmen voor die schoone, die hun het best bevaltkan men zich lichtelijk voorstellen hoe groot de concurrentie dei- buffetdames is om de uitgeschreven prijzen te behalen. Er hebben in den laatsten tijd zooveel schandalen en onheilen plaats gehad in Amerika, dat het publiek tot de overtuiging is gekomen dat er maatregelen moe ten genomen worden om het leven en de eigendommen even veilig te doen zijn in Amerika, als in de mo- narchiën van westelijk Europa. Indien men gaat inzien dat men onder de repffbliek noch zijn leven noch zijn geld zeker is, dan zal men tot de overtuiging ko- meu dat de republikeinsche regeeringsvorm niets beter is dan een koninkrijk met de meest verouderde regee- ringsvovmen zegt de Times, welk blad zich daarna de moeite geeft om op te sommen wat er in de laatste maanden al zoo voorviel in het rijkste, beschaafdste deel der republiek New-York en Massachusetts om daardoor aan te toonen, dat het publiek iuderdaad niet len onrechte beangst is en verlangt dat er maatregelen zullen worden genomen in het belang van de alge- moene veihglieicl. 'tls mogelijk, dat die opeenhoopiug vati onheilen toevallig is, maar niettemin is het zeker, dat er uit blijkt dat de autoriteit verregaand onacht zaam is. Het blad herinnert ten eerste aan de schandalen van de Tammany-club, wier. leden ongestraft misbruik maken van de stedelijke financiën en die, om hunne ergerlijke practijken te kunnen voortzetten, door een schandelijk stelsel van omkooperij, een overheerschenden invloed in de wetgevende kamers kunnen doen gelden. Ver volgens komen de ongelukken. De ketel van de west- fieid-Ferry stoomboot sprong; een groot aantal menschen verloren het leven. Dit onheil zou voorkomen zijn als de inspecteur, zoo als zijn plicht was den ketel had afgekeurd. In het belang der schraapzuchtige stoomboot-Maatschappij werd de ketel door hem goedge keurd. Bijna onmiddelijk daarop vliegt de Ocean Wave in de lucht; vijf en dertig personen kwamen er bij om en ook hier bleek 't alweer, dat een verrotte ketel was goedgekeurd. "Weinige dagen later had bij Revere een spoorwegongeluk plaats, waardoor twee en dertig- per sonen gedood werden, en dit moet, naar het schijnt, worden toegeschreven aan eene schier ongeloofelijke zor geloosheid. Maar zelfs de verschrikkelijke bijzonderheden van deze onheilen verzinken in 'tniet, ofschoon de Amenkaansche journalisten er behagen in scheppen om door dergelijke mededeeÜngen de lezers de haren te berge te doen rijzen, als men ze vergelijkt met de afschu welijke berichten betrefFende de m.uisehonteerende zaken die, zooals men wistop groote schaal in praktijk werden gebracht in een stad, waar de moraliteit spreek woordelijk losbandig is en waar alle schurken van Europa een goede ontvangst genieten. Niettegenstaande er in het belang van die zaken adverfcentiën voorkwameni in de vuile bladen, dat er in gelagkamers en nachthuizen over gesproken werd, sloot de politie de Times wil de reden maar niefc onder zoeken de oogen en stelde geen enkele poging in het werk om die zaken uit te roeien. Ten langen laatste moest geheel de wereld het bestaan van die schandelijke praktijken ervaren, en wel door een nieuwe gruweldaad. Een onbekende vrouiv bezorgde aan het Cen tral Railway depot voor Chicago een koffer, liet hem in schrijven en vertrok. Weinige dagen later verspreidde die koffer zulk een stank, dat men besloot hem te openen. De inhoud bestond uit het saamgevouwen lijk van een jong meisje, dat gestorven was tengevolge van eene behandeling-, die men niet noemen kan, zonder walging- op te wekken. De naam van het meisje werd ontdekt, de schuldige een Duitsche kwakzalver werd in hechtenis genomen en tevens vernam men, dat de beminde van het ongeluk kige meisje ziek uit wanhoop van liet leven had beroofd. Sedert kwam men een ander geval op het spoor en dien tengevolge is er een kruistooht tegen die schandelijke kwakzalvers geopendom ze allen uit New-York te verdrijven. De Times is met dit resultaat ingenomen, maar vraagt, waarom de politie die schandelijke praktijken zoolang dulde, nadat zij wist dat ze bestonden. 'tSohijnt dat er in Amerika eerst een of meer slachtoffers moeten vallen, voordat de autoriteit voor de veiligheid van het publiek in de bres springt. Nu bestaat er ontegen zeggelijk, zegt het City-orgaan, in alle landen eene soort neiging voor eene dergelijke houding en sarcastisch is be weerd, dat men in Engeland geen onderzoek naar spoor weg-ongelukken instelt, voordat een bisschop erhet slach t offer van geworden is. Maar in New-York schijnt het stelsel van caveat emptor veel meer gehuldigd te worden, dan in andere minder vrije lauden. Intusschen is het een verblijdend resultaat, dat de onheilen, die zich in den laatsten tijd op elkander stapelden ten langen laatste een einde hebben gemaakt aan de lijdzaamheid van de Amerikanen. Het Petersbuvger regeringsblad deelt officicele berichten omtrent den treurigen staat van zaken in Perzië mede die het ministerie van buiteulandsche zaken laatstelijk van de Russisohe consuls in Teheran, Tabris Erzerum en Konstantjuopel ontvangen heeft. Yolgens die berichten heeft de sedert het begin vau dit jaar in Perzië heerschende hongersnood met de grootste hevigheid in die provinciën gewoedwier bevolking schier geen ander voedingsmiddel heeft dan de rijst, waarvan de oogst mislukt was. Zoo zijn Dij voorbeeld in de provincie Ghorasan meer dan 40,000 menschen van honger dm gekomen en ten minste even zoo vele hebben de provincie verlaten. Ook nu nog woedt de hongersnood in vele streken met dezelfde hevigheid voort, en tengevolge daarvan zijn epidemische ziekten uitgebarstendie zich steeds uitbreiden en duizenden slachtoffers wegslepen. De gevaarlijkste dier ziekten zijn de ho'nge'rtyphusde cholera eu eene pestaardige sneldoodende ziekte door de inboorlingen Janikora genoemd, waaromtrent door Europesche geneesheeren nog- geene waarnemingen gedaan zijn. De cholera-epidemie is'over bijna geheel Perzië ver spreid cn heeft reeds eenige Aziatische provinciën van Turkije aangetast. De bedoelde pestaardige ziekte heeft zich het eerst in de nabijheid der niet ver van de Turksehe. grenzen gelegene stad Bona 'vertoond èn zich 'van daar naar Suliinaniéh, Kaïs en tot zelfs in de omstreken van Bnjazet verspreid Om hare verdere uitbreiding tegen te gaan heeft de Turksehe regering een grenseordon langs de Perzische grenzen van Sulimanieh tot Bajazet getrokken. Zij heeft tevens de diplomatieke vertegenwoordigers in Perzië uitge- noodigd om bij een gemeenschappelijk vertoog vau de Perzische regering te verlangen, dat zij ook van haren kant gepaste gezondheidsmaatregelen neme, ten einde dc pogingen der aangrenzende staten te ondersteunen. Thomas Coopereen Engelscli reizigerheeft onlangs de beschrijving van zijne reizen door Thibet openbaar gemaaktwelk land hij als Chinees verkleed doortrok. Ilij verhaalt o. a. //Wij haddenik en mijne geleidersjuist rust genomen, om te ontbijten, nadat wij van Bathang eene stad in Thibet, ongeveer een uur gewandeld hadden. Plotseling zagen wij uit een nabij gelegen grot een groep jonge meisjes te voorschijn komen, die met bloemen getooid en prachtig gekleed waren zij kwamen naar ons toe, bespeurden wel dat- ik de voornaamste van het reisgezelschap was, hielden tot mijne niet geringe verbazing mijir muildier aan en verzochten mij af te stijgen. Ik deed het gaarne. ,Zij geleidden mij in een grot waar een maaltijd gereed stond. Zonder mij veel te laten noodigen at ik dapper mede en stak daarop mijn pijp aan. Eensklaps brachten de meisjes een ander dat ik noch niet gezien had en ongeveer 16 jaar oud zal zijn geweesttot mij. Deze, bepaald de sohoonste en rijkst gekleede van allen (haar kleeding bestond enkel uit zijde), ging naast mij zitten. Mijn verbazing nam toe toen nu de overige meisjes elkaar de hand gaven een kring sloten en rondom ons heen dansten zij zongen daarbij en wierpen ons met bloemen. De zaak beviel mij. Maar spoedig zou mij de beteekonis van deze //aardigheid" duidelijk worden. Ik was volgens de zeden des lands, eenvoudig gehuwd! Daar ik na afloop der plechtigheden mij gereed maakte mijn reis te vervolgen en rle jonge ilames te verlaten, hieven zij in haar toorn zoo'n duchtig gesohreeuw aan, uitten zulke woeste bedreigingen dat ik wel genoodzaakt was te blijven daarop werd ik uitgenoodigd //mijne vrouw" op den muilezel te plaatsen en zoo gingen wij naar 't naaste dorp. Ook daar hielp al mijn tegenspartelen mij nietsik was en bleef getrouwd. Voorloopig schikte ik mij in het onvermijdelijke en wachtte geduldig om natuurlijk op een gunstig tijdstip mijn heil in de vlucht te zoeken. Op den tweeden dag na de //bruiloft" meldde zioh eene vrouw bij mij aan, zoowat van midden in de dertig jaardie zich als de moeder mijner bruid bekeud maakte en mij mededeelde dat zijmet toestemming van haar man bereid was mijne bruid terug te nemen en zelve baar plaats in te nemen Ik wees haar voorstel met dank betuiging van de hand Vier dagen later gehikte het mij inderdaad //mijne vrouw" en schoonmoeder te ontkomen en ik zette wel is waar als onbestorven weduwnaar maar toch met een buitengewoon ve-rl&chh ïiart, mijn reis voort. Arnhem, 14 Sept. Yan het orgelconcert, gisteren, middag in de Groote of St. Eusebius-kerk alhier ge geven dooi' den heer D. H. Ezerman, organist aan de Groote kerk te Zierikzee, met medewerking van zijnen broeder den heer W. Ezerman organist aan de St, Eusebius-kerk alhier, mogen wij niet anders dan met grooten lof gewagen. Beiden die broeders organisten, leerlingen van hunnen talentvollen vader, hebben daarbij blijken gegeven en proeven geleverd, dat zij voorliun vak ten volle bekwaam zijn, dat zij, bij voortgezette ijverige studiën, voorzeker eenmaal een der eerste plaatsen zullen kunnen innemen in de rij van onze Nederlandsehe: organisten. De voordracht van de op het uitnemend goed gekozen programma voorkomende stukken liet; niets te wenschen over. Beiden hebben bewijzen ge geven van groote techniek, het pedaal ten volle meester- te zijn en eene goede opvatting te bezitten zoowel als de registratuur goed te begrijpen. (Arak Ct.) Neuzen wordt na de opening van de spoorweglijn Meehelen-Neuzen door vele vreemdelingen ook door muziekgezelsohappen bezocht, o. a. 's Zondags. De Zondagwet wordt echter te Neuzen streng toegepast; en het aangekomen muziekgezelsohap zou geen muziek hebben kunnen maken als niet de officieren van den minister van oorlog vergunning gevraagd en gekregen hadden om een affuitloods tot concertzaal in te richten, I)it geschiedde en gaf groote ergernis aan alle kaste* loins en herbergiers die nu hunne klanten naar de affuitloods zagen stroomen. Dientengevolge ontstond er een kwade gezindheid tegen de offioieren, waarvan een aan mishandelingen bloot stond zoodat hij door marechaussees ontzet moest worden terwijl eenige officieren die het muziekcorps uitgeleide hadden ge* daan bij hun terugkeer opgewacht werden door eeq massa menschen die niets goeds in den zin hadden, maar de krachtige houding van den burgemeester en den commandant der troepen zioh van feitelijkheden onthielden. Arnhem, 14 September. Heden wordt voor het prov, gerechtshof van Gelderland behandeld de zaak van Willem Regeling, oud 16 jaren, arbeider, geboren te Angerlo, wonende te Zevenaar, beschuldigd van moed* willigen doodslag. De Arnh. Ct. bevat een uitvoerig uittreksel uit de aote van beschuldiging; daaruit blijkt, o. h, het volgende In den avond yan den lsten Juli 11., omstreeks 11 uur, waren de .beschuldigde en Pieter Sfceit.se! op den weg van Elleoom naar Doesburg, ieder van eene spade voorzien. Daar werden zij aangesproken door eene vrouw die een twee of driejarig kind bij zich had en hun verzocht haar voor dien n.vhfc een onderkomen aan te wijzen. Steitsel antwoordde haar, dat zij dan maar naar eene slaapstede te Dieren moest gaan, Daarop gaf Regeling haar met zijne spade zulk een slag tegen het hoofd, dat zij zwaar gewond nederviel. De beide arbeiders vervolgden toen zonder verder naar de ongelukkige om te zien, hun -weg. In den vroegen morgen van den 2den Juli werd de vrouw, (die later gebleken is te zijn Elizabeth van Leeuwen wonende te Geldersoh-Yeenendaal) in be- wusteloozen t iestand gevonden aan deu kant van den weg, ter plaatse waar de misdaad was geschied. Haar kind lag tegen haar aan te slapenbeiden waren met bloed bevlekt. Nadat een geneesheer was gehaald, werd de gewonde voorzichtig naar eene slaapstede te Dieren overgebracht en daar met haar kind opgenomen. Zij heeft er eenige dagen doorgebracht meestal in een toestand van verdooving. Tot hare verpleegster heeft zij een paar woorden gesproken, waaruit sohecn opge maakt te worden dat zij niet altijd geheel zonder besef was haar bewustzijn eohter- heeft zij ten volle niet meer herkregen en in den morgen van den 6den Juli om half zeven uur is zij overleden. Het lijk werd gesohouwd door de geneeskundigen van Lookhorst te Dieren eu Thijsseu te Arnhem, die tot de gevolgtrekking kwamendat de eenige doods oorzaak van het lijk gezocht moet worden in de sche- delvervvonding met verbrijzeling der sehedelbeenderen gepaard. Inmiddels was Regeling gearresteerd. Ilij heeft ter stond hekend het misdrijf te hebben gegleegd met bijvoeging dat hij, daar het zeer donker was geweest, vrees had gekoesterd, dad die vrouw lien zou aanran den en dat hij niet wist waartoe hij gekomen was. Bij deze verklaring is hij in latere verhoorcu steeds blijven volharden. Hij heeft ter rechtvaardiging va

Zierikzeesche Courant | 1871 | | pagina 1