No. 71. WOENSDAG 6 SEPTEMBER KermisConcertzaal BUITENLAND. BINNENL A N D. Emancipatie der Vrouw. IS7I. ZIERIK Verschijnt op W O E N fe O A G en ZATERDAG PRIJS der A D V E R T E N T1 N. 10 Cents per Regel. De Inzending kan geschieden uiterlijk tot Dinsdag en Vrijdag morgén 11 ure. A B O N N E M E N T S-P R IJ S. Per drie maanden Franco per Post 1, COURANT. Ilot Telegraafkantoor is geopend van 1 April tot 81) SeptemberOp Werkdagen Van 7 n. \s voormidd. tot 9 u. 's namidd. Op Zon- en Feestdagen: Van 89 's voorm., van 13 en van 7—9 u. 'snamidd. Het Postkantoor is geopend met inbegrip van Zon- en Feestdagen Van des voormiddags van 9V2Tl Vb uur. namiddags 23 avonds 77VS 9VS10 Als wij denken aan de hoogst genoegelijke matinees en -soirees die wij gedurende de kermis in de laatste jaren in de Concertzaal alhier bijwoonden en hoe telken jare daar meer en nieuw genot te smaken viel dan is het wel geen wonder dat wij weer goede ver wachting koesteren van hetgeen dit jaar daar zal te geniéten zijn. De kastelein Zant voort mocht zich in een steeds toenemend bezoek verheugen in hetgeen in de Concertzaal op kermistijd werd ten gehoore gebracht of te aanschouwen gegeven viel steeds zoo grooten bijval te beurtdat we ons de Kermis zonder Concertzaal bijna niet meer denken kunnen. Wij meenen dus het kermislievend publiek geen ondienst te doen met een enkel woord mede te deelenhoe danig het gezelschap is zamengesteld dat aldaar ge durende de kermis zal werkzaam zijn. Het is het gezelschap onder directie san den heer Stein werkzaam geweest bij de heer Doon te Rot terdam in de Place des Pages-bas. Het orchest telt 15 personen; voorts een bekwaam pianist. Het ge zelschap heeft 2 komieken één Duitsche (de directeur Stein) en één Hollandsche (de heer Bamberg). Een Hollandsche komiek - hierop vooral vestigen wij de aan klacht. omdat daaruit blijkt dat de kastelein Zantvoort thans aan een algemeen geuiten wensch heeft voldaan daar deze ten vorigen jare ontbrak. Een Hollandsche komiek eu wel de heer Bamberg de begaafde zanger - de komiek bij uitnemendheid wiens chansons altijd zoo uitbundig werden toegejuicht en wiens talenten zoo algemeen werden geroemd. De keus is wel hoogst gelukkigjammer maar dat_ hij slechts enkele dagen hieraan werkzaam zijn en reeds des Maandags naar Amsterdam moet vertrekken. - Hen, die gewoon zijn, -de 'matinees en soirees eerst in de nadagen te bezoeken I, inaken wij hierop opmerkzaam en de zoodanigen geven wij den raad met het oog op de Concertzaal „Met het begin moet begonnen worden" Het zangpersoneel zal behalve uit genoemde komieken bestaan uit een bariton-zanger (Mr. Senechal) en 7 chanteuses artistes van de Hoogduitsche Opera te j Rotterdam van welke eenige zich thans te Goes be- j vinden, alwaar zij onverdeelden bijval verwerven. En niet alleen het oor maar ook het oog zal ge- nieten, daar ook bij dit gezelschap 3 danseressen be- hooren:.aan verscheidenheid zal het dus niet ontbreken. De kastelein Zantvoort. heeft geen 'zorg of kosten gespaard om den roem der Concertzaal weer met deze kermis te doen stijgen en is ook bedacht geweest om een talrijker publiek dan in vorige jaren te kuunen ontvangen daar hij (1e tribune aan den I ingang der zaal heeft vergroot. Het publiek zal - wij i twijfelen er niet aan zich tot een talrijk "en herhaald bezoekt uitgelokt gevoelen zoodat niettegenstaande de vergrooting de zaal meermalen zal .blijken, nog te klein .te zijn, om het te bevatten. De entrée prijzen zijn gelijk aan het vorige jaar, ofschoon de kosten van het engagement van genoemd gezelschap aanzienlijk hooger zijn wel een bewijs dat de ondernemer overtuigd is van de deugdelijkheid zijner zaak en dat zijn Café chantant, dat van alle vorige jaren overtreffen zal en 1 hij dien tengevolge ook rekent op een bezoek, talrijker nog dan vroeger. Als die hoop niet wordt teleurgesteld en tevens de hooggespannen verwachting van het kermis publiek wordt bevredigd, dan zal de Concertzaal niet a. en gedurende de kermis maar ook nog lang daarna veel genoegen opleveren. Lezers Tot Donderdag middag in de Concertzaal De haat welke de Franschen tegen de Duitschers Toesteren komt andere nationaliteiten ook wel eens Iricwalijk te staan. Een deugdelijk bewijs daarvoor levert eéti brief ,ian den Times, waarin een brave zoon Albioris, -Henrie Far man genaamd, mededeeling doet van door hpm en zijnen zoon te Parijs ondervonden onaange- pr'.uiieden. Een kellnerdie met deu heer Fairman eert kleirie woordenwisseling had, wreekte zich door j den uitroep //Pruissenwaarop het aanwezige publiek i zichdadelijk om de beide vreemdelingen drong en I dezen op gewelddadige wijze bejegende. Aan den jongen Fairman, die trachtte eiken slag niet onver- .golden te laten, werden bijna de klëedéren van het Jijt gerukt. Tegen den grond geworpen en mishandeld, werden vader en zoon vervolgens voortgetrokken en «aar de politie-waelit gesleeptomgeven door een volksmenigte, die met de begeleidende politieagenten en gebeelen weg op de „verd Pruissen" schimpte. wacht gekomen bewezen de ongelukkigen li duidelijk dat zij' Engelsehen waren doch dit had slechts een verandering der scheldwoorden tengevolge, want toen werden zij begroet met de woorden coquins A'Anglais." Daarop werden zij beschuldigd zich aan de politie te hebben vergrepen en in een vuile cel opgesloten. Eenige uren later brachtmenhen naar een andere gevange nis. Door tusschenkorast van een lid van het Engelsche gezantschap werd de zaak des anderendaags in behan deling gebracht, met dit gevolg dat Fairman junior vrijgesproken eu Fairman senior tot 25 francs boete veroordeeld werd wegens vergrijp tegen de politie en liet bezigen van scheldwoorden, welke overtreding de politic-agent hem valscliolijk ten laste had gelegd. Te beklagen zijn beide heeren dat zij mishandeld zijn ge worden zonder zich voor Pruissen te hebben uitgegeven. Te Landau is door liet militair gerechtshof ter dood veroordeeld de luitenant baron Von Waldenfels van het 7de reg. infanterie, wegens desertie en vlucht voor den vijand. De beschuldigde geeft voor, dat hij in een boseh van zijn troepen is afgedwaald en nader hand niet durfde terugkeeren uit vrees voor straf. Te Kork in de omstreken van Villers-Cotterets heeft een man zijn zoon om onbekende reden, onder de volgende omstandigheden., gedood. Zondag 21 Augustusom zes uur tegen den avond liad een gevreesd wildstrooper gewapend met een geweer met dubbelen loopaan den ingang van zijn huis post gevatom den terugkeer van een zijner zonen af te wachten die voor zijne gezondheid met zijn verlof bij hem was. Deze zoon verscheen dan ook spoedig met een' kameraad een schot vielen de jonge man lag in zijn bloed te baden. De moordenaar nniii de vlucht en vertelde aan verscheidene menschen die hij op zijn weg ontmoette zijne misdaad er bij voegende //Mijn geweer is nog geladen, liet tweede schot is voor mijn anderen zoon bestemd." Deze wreedaardige wildstrooper is zoo gevreesd dat niemand het durft wagen hem in hechtenis te nemen. Reeds veertien dagen te voren had hij op zijn zoon geschoten, maar hem niet getroffen van deze gruweldaad werd echter het gerecht niet in kennis gesteld en van de moord werd eerst verleden Zondag aangifte gedaan. Serderfc eenige dagen woonde de ex-keizerlijke minister, Maarschalk Leboeuf, op een lief buitengoed nabij Aix in Frankrijk. Zondag jl. kreeg hij het ongelukkig idee, om zich aan de eenzaamheid te ont trekken en naar Aix te gaan alwaar dien dag een processie ter eere van den FT. Roclius gehouden werd. Hoewel hij tegen gewoonte zijnen baard had laten staan herkende men hem en de studenten van Aix begroetten hein met de kreten //Weg met. Leboeuf Naar het slachthuis met hem Do Maarschalk wist zich echter tijdig genoeg uit de voeten te maken. Men leest in het Volksblad het volgende hoofdartikel. li. Wij beloofden u nog door een en ander aaiitetooneu dat de toestand der vrouw in onze maatschappij veel ongelukkiger is dan die van den man. De vrouwen zijn veelvuldiger tot een ongehuwd leven gedwongen dan de mannen. Het getal der vrouwen, die tegen haren wil ongehuwd leven, is niet alleen veel grooter, dan dat der mannen, maar de ge dwongen ongehuwde staat voor het vrouwelijke geslacht, welks levensbelangen als het waargeheel in het huis gezin opgaanook veel drukkender dan voor het mannelijke. De vrouwen zijn, als zij gehuwd zijnvolgens de wet aan hunne mannen ondergeschikt. Het huwelijk vooronderstelt eene zoo innige ver- eeniging der echtgenooten dat hun wil geheel over eenstemt. Bestond die ideale toestand werkelijk algemeen, dan behoefde men geen wettelijke voorschriften te geven over de rechten der echtgenooten. Daar echter alle idealen op de onvolmaaktheid on zer natuur schipbreuk lijden, zoo zijn wettelijke bepa lingen onvermijdelijk. Daar wij nu die bepalingen uit de wetgeving van volken hebben geput (Romeinen en Germanen), die beide de vrouw oorspronkelijk als een voorwerp van eigendom van den man beschouwden, zoo is het niet te verwonderendat bij ons de man nog de heer schappij heeft, zoowel over de -persoon als over het vermogen hunner echtgenooten. Daardoor hebben de vrouwen het meest te lijden onder een ongelukkig huwelijk. De man kan buiten 'shuis troost zoeken, waar de vrouw hem binnen 'shuis liet leven onaangenaam maakt. De vrouw kan dat niet. Mishandelingen die in het huwelijk voorkomen worden in dea regel, omdat de man de sterkste is door hem aangedaan. Door het bestaande erfrecht zijn de vrouwen in een minder gelukkigen toestand geplaatst. De weduwe erft toch niet van den man, in wien zij hare brood winning verliest. De vrouiven krijgen veel minder goede opvoeding dan de mannen. Daar men de vrouwen van alle gewichtige bezigheden buiten het huisgezin uitsluit en de huisselijke bezig heden voor zeer ondergeschikt houdt, zoo is het onder richt der vrouwen bij de middel- en lagere standen hoogst gering, en bij de hoogere standen slechts be perkt tot die onderwerpeu, welke voor eene ernstige levensbestemming onvoldoende zijn. Wat talen, wat muziek, wat dansen en de jonge dame schijnt volleerd. Dit alles toont voldingend aan, dat de toestand der vrouwen veel ongunstiger is, dan zij volgens de natuur lijke wereldorde zou kunnen zijn. Welnu is het dan zoo vreemd dat men over de emancipatie der vrouw spreekt. Welke -middelen zouden kunnen aangewend worden om den toestand der vrouwen te verbeteren Er zijn er velen aangegeven. De wetgeving verbeteren waar zij de vrouw uit sluit van meer gewichtige bezigheden het erfrecht wijzigen, zoodat de weduwe mede erfgenaam wordt van haren man, mogelijkheid van echtscheiding, waar man en vrouw in voortdurende vijandschap leven maar vooral verhinderen van ongelukkige huwelijken door jongens en meisjes van de vroegste jeugd met elkan der in gezelschap te brengen en zoodoende te voor komen dat karakters die niet bij elkander behooren, door het huwelijk voor eeuwig worden gekluisterd afleggen van de vooroordeelen, dat alleen mannen voor enkele- betrekkingen geschikt zijn. Waarom zou geen vrouw vromvendoctér of apotheker kunnen worden. Het vo'ornaamste middel dat de vrouw zal verheffen is beter onderwijs. Dan zal zij zich zelve een eerlijk bestaan weten te verwerven waar zij niet geroepen wordt om een gehuwd leven te leiden. Dan zal zij ook door hare ontwikkeling in staat zijn haren man, wanneer die een liefdeloos karakter beeft, te leidenen te verbeteren. Hare ontwikkeling zal ook op de ontwikkeling harer kinderen eenen gnnstigen invloed hebben en de ge- heele maatschappij zal er ten slotte baat bij vinden. Aan het Utrechtsoh Dagblad wordt het volgende uit Zaandam gemeld van 2 dezer: Met den feest.trein waxen gisteren ongeveer 500 personen naar den Haag gegaan, welke train tegen half elf'savonds terug verwacht werd. Noch Donderdag, noch gisterenavond was de rust een oogenblik ge stoord geworden, zoodat men dacht, dat de gewone orde teruggekeerd was. Vrolijk eu wel trok dan ook een groote menigte naar het stationom volgens een Zaandamsohe gewoonte „eens naar de terug keerenden te gaan kijken" Op den zoogenaatnden derden Pinksterdag b. v. is het regel, dat de Zaan- damsche fabriekarbeiders met hunne vrouwen en meisjes naar Amsterdam gaan, maar ook dat de meer deftige bevolking, zelfs fatsoenlijke jonge dames, in groepjes, zonder geleide, naar de terugkeerenden gaan //kijken," en zich vermaken met de soms vrolijke, soms echter ook minder stichtelijke tooneeleu, die een dergelijke, van een uitstapje terugkeeren de menigte aanbiedt. Wat echter in gewone omstandigheden een eigen aardig, zij het misschien een niet in alle opzichten te verdedigen gebruik mag heeten, was nu bij afge kondigde verordening van het hoofd der gemeente, waarbij samenscholingen verboden zijn, bepaald ver keerd te noemen. En het gevolg! Ofschoon meer malen door de politie aangespoord eu verzocht uiteen te gaan, bleef de menigte bijeen, onder het zingen van verschillende liederen, vooral van //Wien Neer- landsch bloed." wDe straat is toch vrij," zoo als het bij zulke gelegenheden heet. Ten slotte had na behoorlijke aanmaning een charge der cavalerie plaats, waarbij van liet scherp der sabels gebruik werd gemaakt, tengevolge waarvan een man, toevallig van niet te gunstige reputatie, op de plaats dood bleef en verscheidene anderen gewond werden. In den angstom zich te reddenhebben verscheidene personen, vooral vrouwen en kinderen, zich te water begeven, die echter allen naar ik later vernomen heb, gered zijn. In hoeverre de cavalerie zich wat al te ijverig van hare taak heeft gekweten (inen zegt, dat zij vluchtende personen tot in afgesloten tuinen ver volgd heeft) wil ik hier niet beoordeelen; zeker is het, dat er heden eene groote spanning heerscht en men met eenige vrees den avond te gemoet ziet. Heden morgen is de commissaris des konings in Noord-Holland alhier gearriveerd, en heeft een ondet- houd gehad met het dagelijksch bestuur der gemeente en verdere autoriteiten. - Uit Zaandam wordt ons gemeld, dat het voor gevallene aldaar zich heeft toegedragen, gelijk in het. bericht van het Handelsblad is vermeld. Het ge beurde zou te wijten zijn aan overdreven ijver. Do cavalerie is vertrokken en infanterie in de plants gezonden. Gisteren en heden was alles rustig. Nog wordt ons geseind dat de cavalerie ver vangen is door 100 man infanterie, en dat de ver ontwaardiging bij de burgerij zeer groot is, aangezien de burgers tot de genomen maatregelen geen aanleiding gaven. Ofschoon het op 't oogenblik rustig is, zijn de gemoederen nog geenzins tot kalmte gebracht. De nieuwsgierigheid, die het publiek aan den dag legde bij het aankomen van een pleiziertrein werd verkeerd begrepen. Men verdiept zich in gissingen wie tot het doen der charge bevel gaf. (N. R. Ct.) De gemeenteraad van Oinverkerk heeft besloten de jaarwedde van deu hulponderwijzer met ƒ25 te verhoogen. Dezer dagen werd alhier aanbesteed het bepleisteren met Portland-Cement van den voorgevel der Kerk. Aannemer is geworden de heer van den Ende van Zierikzee voor de som van ƒ350. Hoe gevaarlijk bet gebruik van rauw varkens- vleesoh nog altijd is ondanks de voorgeschreven eu nagekomen microscopische onderzoekingen blijkt uit een geval, waarvan alle gevolgen nog niet te overzien zijn. In Maagdenburg ligt in garnizoen een divisie mineurs. Deze zijn gewoon bij een spekslager recht over de kazerne hunne eetwaren te koopen. Hoewel deze beweert, dat hij zijn varkens microscopisch laat onderzoeken, zijn toch 19 (volgens anderen 30) mi- ueurs aan trichinose ziek geworden die 9 dagen vroeger in genoemden winkel z. g. braad worst-vlee^oh hadden gekocht en gegeten. Zeven van hen zijn lichr. aangetast, maar de overigen moesten naar het hospi taal gezonden worden. Ook burgers die van datvleesch genuttigd hadden, werden dientengevolge ziek. Aan de soldaten is nu het eten van rauw varkens-vleesch verboden. Men leest in de Hnrlingsohe Courant Marssem 31 Aug. Onze veldwachter heeft een heldenfeit bedreven waarvan de wereld kennis moet nemen. Een der oude vrouwtjes uit het //Gasthuis" I werd met rijtuig 's avonds thuis gebracht en wel door familie. Deze familie vertoefde nog eenigen tijd in de herberg en het vrouwtje he>'ft of niet geweten dal. het na bezette tijd (10 uur) was of zij was er onbewust van dat het wel aan hare familie als doortrekkende vreemdelingen, maar niet aan haar, als inwonende, vergund was op dat uur zich in de herberg te be vinden. Maar wat zij wist of niet wist, de veld wachter wist dat het zijn plicht was die buitensporig herberg-be/.oekster procesverbaal te maken. Dat deed lnj dan ook. l)e waakzaamheidvan den vei - wachter moet zoo groot zijn, dat hij zelfs 's nacht- om twaalf uur meermalen bij den kastelein zijn glaasje zit te gebruiken. Uit Groningen meldt men 't Wordt hoog tijd te waarschuwen tegen eene prak tijk die naar 't schijnt straffeloos op den publieke)» weg wordt bedreven en waardoor reeds onderscheidene personen deerlijk zijn beet genomen. Sedert eenigen tijd heeft men nabij het stationsge bouw een drietal personen kunnen opmerken, die het publiek uitlokken met. hen kaart te spelen; Maar ai te vaak gelukt het hun eeu onergdeukende daartoe over te halen en daarbij goede zaken te makeu. Heden morgen moeten zij hierin bijzonder geslaagd zijn. Een grasmaaijer, met een vollen buidel, de overwinst vaü zijn met zooveel moeite en inspanning verdiend loon, bij het station komende wordt door de kaartspelers aangetrokken heeft de onvoorzichtigheid zich door de voorspiegeling van gemakkelijk ie behalen winst met hen in te laten eu ten. -'lotte al zijn geld ten bedrage, naar men ons verzekert, vnu (55 te verspelen. En 'tzijn niet alleen de minder ontwikkelden, die de dupe worden van deze praktijken ook menschen van wien men dat in 'tg.-heel niet verwachten zou laten zich in 'tnet vangen. Zoo wordt in de Veend. Ct. van gisteren door een ooggetuige het volgende geval verhaald: Een zeker hoofdonderwijzer zag 3 Israëlieten te Zuidbroek aan 'tstation met kaarten spelen om geld te winnen. Zooals dat dan gaat, lieten zij 'tpubliek raden, welke kaart de aangegevene was. Bij onderling: overleg, legde een der 3 Iraëlieten een rijksdaalder bij

Zierikzeesche Courant | 1871 | | pagina 1