4 No. 70. ZATERDAG 2 SEPTEMBER Buitenlandseh Overzicht. BINNENLAND. Emancipatie der Vrouw. iber den. OS. tie 71. oot 000 ,000 ,000 000 ,000 000 500 000 '>00 ko ti ran co >rd en 011- >Tatis." lhuis) on, 6 a 70. ZIERIK Verschijnt op WOENSDAG en ZATERDAG PRIJS der A D V E R T E N T1E N. 10 Cents per Regel. De Inzending kan geschieden uiterlijk tot Dinsdag en Vrijdag morgen 11 ure. A B O N N E M E N T S-P R IJ S. Per drie maanden f 1,— Franco per Post 1,—. COURANT. Het Telegraafkantoor is geopend van 1 April tot 30 SeptemberOp Werkdagen Van 7 ii. 's voormidd. tot 9 u, 'siiamidd. Op Zon- en Feestdagen: Van 89 's voorm.van 13 en van 7—9 u. 's namidd. liet Postkantoor is geopend met inbegrip van Zon- en Feestdagen Van des voormiddags van 9!/oli1/* uur. namiddags 23 avonds 771/o 9 Va10 GEMEENTERAAD van rJ£iierikzee, gehouden den 30 Augustus 1871. Afwezig is .de heer mr. Moolenburgh wegens uit land igheicl. Na lezing en goedkeuring der notulen van de vorige vergadering komt ter tafel een adres van J. A. Spiesz om remissie van hoofde), omslag voor 10 maanden wegens vertrek naar elders. Hierop wordt gunstig beschikt. Wordt goedgekeurd een voorstel van de commissie van fabricage om aan de voorgenomen demping van de Schuithaven en der Oude Haven eenige uitbreiding te geven en wel die van de Schuithaven uit te strekkeu tot aan de brug bij den Watermolen en van de Oude Haven tot 44 meter in plaats van 35 meter voorbij de Steenenbvug. l)e kosten worden alsdan begroot op f 35000. Burgera. en Weth. bieden aan den raad de gemeente- begrooting voor 1872 aan, welke wordt gesteld in handen der heeren Koole, Mulock Houwer en mr. ..Moolenburgh tot onderzoek en rapport. De rekening van de dd. schutterij over 1870 wordt geleld in handen der heeren mr. van Dongen, Labrijn en MnuLa van der Grijp tot onderzoek en rapport. Komt in behandeling' liet voorstel der heeren mr. MoensKoole en Labrijn tot verlegging van den provincialen straatweg bij liet Zeiketerreinhetwelk ita discussie wordt afgestemd met 8 tegen 4 stemmen. Do Voorzitter richt het woord tot de aftredende leden dr. Goeinms en Landsknecht die voor het laatst als raadsleden zitting hebben hen dankzeggende voor de vele diensten gedurende zoovele jaren in die Iintrekking' aan de gemeente bewezen en hun de be langen der gemeente bij voortduring aanbevelende waarop door gemelde heeren wordt gerepliceerd. Hierna sluit de Voorzitter de vergadering. Versailles 9 25 Aug. 1871, Mijnheer de President Daar ik overtuigd ben dat de nationale vergadering er naar streeft zich meer macht toeteëigenen, dan haar door de kiezers verleend isreken ik mij verplicht u medetedeelen dat ik van heden af ophoud lid dier vergadering te zijn." Zoo luidde tie brief, waarmede dezer dagen de gene raal L. Faiclherbeeen van de weinige Fransche generaals, die ook als krijgskundige zich de hoog achting heeft weten te verwerven der Duitsche tactici, aan gansch Frankrijk het bewijs leverde, dat hij ook in de politiek een' helderen blik slaat.weetwat de oorzaak is van al het gekibbelwaarvan we in deu iaatsten tijd zooveel gehoord hebben. Oorspronkelijk in liet leven geroepen om eenvoudig (volgens het verdrag van Bordeaux) de vrede te verzekeren tusschen Frankrijk en Duitschlaiid en dan haar mandaat over te dragen aan eene Constituanteclie aan Frankrijk eene vaste staatsregeling zougeveuheeft de nat. verg. lang zamerhand begrepen dat als ze nu aftrad ze als Con stituante een ganseh ander gelaat zou vertoonen dan ze nu heeft. De meerderheid heeft ingezien dat zij in een nieuwen verkozen Constituante geen meerderheid zou zijn en vast overtuigd, dat De Larney niets dan de waarheid spreekt, wanneer hij allerlei verschrikkelijke rampen voorspelt aan Frankrijk (twee sonambules openbaarden dezen geleerden dr. dat binnen zes maanden Thiers zou sterven de Internationale als een man opstaan en Frankrijk verwoesten Parijs zou verbrand worden enz. enz.) die alleen bezworen kunnen worden, wanneer de graaf van Chambord - de man van de onbezoedelde witte vlag - tot koning van Frankrijk verheven wordtschuwt zij geen middel wettig of onwettiggemeen of niet gemeen om lraar wil doortedrijven - zij zal aan Frankrijk de monarchie teruggeven. Feil eerste vereisehte isdat zij feitelijk als Constituante erkend wordedat Frankrijk ook te dezen opzichte geplaatst worde voor het fait accompli Dit doel heeft ze trouw nagejaagd. Geen schijn zelfs dat in haar leefde 't bewustzijndat eigenlijk hare taak reeds vervuld was. En toen Frankrijk zoo gewend was te hooien de batteren in hare nationale overallerlei zaken, over welke daar niet gedebatteerd mocht worden toen zou men iets doen, toonen, dat de nationale feitelijk souverein was. Men stelde de ontbinding voor der nationale gardes. Over deze ontbinding zelve spraken we vroeger reeds. En wat men feitelijk reeds meent verkregen te hebben, dat moet nu ook ronduit worden uitgesproken. ïfiet voorstel Rivet biedt daartoe de schoonste gelegen heid en het rapport der Conjmissieopgesteld door Yitet, heeft volgens de laatste berichten juist daarom de verontwaardiging opgewekt van Thiers en de linkerzijde omdat met ronde woorden er in wordt uitgesproken, dat deze kamer ook de constituerende macht bezit. De dagbladen spreken over Thiers wreveligheid, alsof deze 'tgevolg ware hiervan, dat in het rapport met geen woord melding wordt gemaakt van de verdienste van Thiers, wij meenendatde oorznak van Thiers vooringeno menheid en van die der linkerzijde juist hierin gelegen is, dat de ontbinding der nationale, die zoo zeer gewenscht wordt er door verschoven is ad kalendas Graecas. Toen Thiers in de zitting yan 24 Aug. eindelijk zijn overkropt gemoed lucht gaf, en woorden sprak zoo scherp en zoo snijdend dat de aristbkratie met vuil wierp en bij monde van een' legitimistisclien markies den spreker interrumpeerde met het „vieille ficelle(oude strekenof haren toevlucht dreigde te nemen tot het recht van den sterksten, toen een ge neraal met gebalde vuist op Thiers aanvloog, zoodat deze 'tnoodig oordeelde om te verzoekendat //men hem liever zou aanklagen", toen, zoo zeide menbarste het onweer losdat zich reeds zoo geruimen tijd boven Frankrijk bad samengepakt. Wilden we deze beeldspraak doorvoeren, dan zouden we moeten zeggen dat de bui voorbijgedreven is, dat het in de verte nog wel licht en de donder nog wel gehoord wordt, maar dat deze bui toch voorbij is. Maar van alle kanten komen nieuwe wolken opzetten en met volkomen zeker heid bijna kunnen we voorspellen, dat binnen korten tijd een onweer zal losbreken, oneindig veel verschrikkelijker dan het eer.ste. Men lioore slechts de taal der dag bladen en oordeele wat Frankrijk te wachten heeft. Het ultramontaiusme kan nog maar niet vergeten dat zijne vurigste wenschen schipbreuk hebben geleden. Aan wien de schuld? Aan het liberalisme natuurlijk. Welnu dat liberalisme zal worden onderdrukt. Hoe? Men oordeele. Als de regeering eene wet wil uitvaar digen tegen de Internationale dan verheugt de Monde de vertegenwoordiger van het ultramontanisme zich zeerwant //de Internationale is feitelijk eene sekte die haren grondslag vindt in zekere godsdienstige politieke en socialistische denkbeelden. Zulk eene vereeniging nu kan niet vernietigd worden door hare registers te verbranden en bare leden uiteenjagen. Daartoe is het noodig, dat men haar verhindere nieuwe aanhangers te winnen en moet men van alle middelen gebruik maken om den strijd tot het uiterste voortte- zetten." En de Monde meent tevens, dat het goed zou zijn om allen te vervolgen die niet gelooven aan liet dogme der onmiddellijke openbaring en het gezag der kerk verwerpenomdat zij eigenlijk allqn gelijk zijn aan de leden der Internationale. Want van gewetensvrijheid tot de Internationale is maar als eene schrede. En Thiers - is volgens liet ulfcramontaansclie blad alleen goed, om zoo spoedig mogelijk afgezet te worden en zijn plaats te ruimen voor iemand anders. De legitimistische bladen maken het niet veel beter. De uitdrukkingen van welke zij zich bedienen zijn niet minder hevig dan in de dagen der Commune door bladen als Père du Chesne gebruikt werden. Volgens de Union is de heer Thiers een man, die zijn tijd heeft gehaddie eigenlijk tot niets meer nut is die ja nog wel veel kwaad maar geen goed meer kan doen. De Gazette de france is beleefd genoeg om zouder liefelijke scheldwoorden te gebruiken eenvou dig getuigenis afteleggendat het beste middel om een einde te maken aan de parlementaire krisis is, terugfcekeeren tot die instellingen die in den geest der natie vallen d. i. Hendrik V tot. koning van Frankrijk uitteroepen. Maar de Univ'ers noemt Thiers een straatjongen die zich allerlei dwaze streken veroorlooft. De provinciale bladen maken het nog erger dan de Parijsehe. De //Legitimiste" van Mai'seiile verklaart//dat, zoolang de heer Thiers en consorten 'troer van staat in handen hebben, er geen sprake kan zijn van moraalvan wetvan eigendom, en van arbeidmaar dat de heerschappij van den borrel zal blijven." Ieder republikein is per se een Communalist. Somtijds zou een gewoon menscbdie nog oor heeft voor de klachten en de zuchtendie het bloedende Frankrijk slaaktdie trillende van weemoed te vergeefs zoekt naar een middel om de wonden waaraan het lijdtte heelen die te vergeefs bidt om den jagenden storm die deze verpestende dampen van eigen belang en domheid zou kunnen verdrijven- Somtijds zou een gewoon menscli in ver leiding komen den wensch te uitendat een nieuwe Imperator moge verschijnen die met zijn machtige vuist den Jupiter-bliksem zou slingeren onder deze kakelende menigte en den tempel van Frankrijk zou reinigen met zweepslagen. Er zijn er die beweren dat te zijner tijd Gambetta deze taak op zich zal nemen dat Faidherbe zich bereid heeft verklaard hem te helpen en dat juist hierom de lezing van bovengemelden brief zulk een diepen indruk heeft gemaakt vooral op Mac Mahon en Chanzy die beide schijnen te hopen op de rol van Monk. Intusschen schijnt Bismarck langzaam maar zeker voorttegnan op deu eens ingeslagen weg om Oostenrijk met Praissen te verzoenen. Het verbond (offensief en defensief) tusschen Italië en Pruisen is waarschijnlijk een canardmaar cle bijeenkomst tusschen Bismarck en v. Beust schijnt rijk in goede gevolgen te zullen zijn. De Engelsche bladen, bij gebrek aan bimienlaiidsch nieuws, houden zich natuurlijk druk bezig met deze bijeenkomst en een hunnerde Standardzegt naar aanleiding daarvan over Bismarck het volgende //Waar koenheid en snelheid het hoofdvereischte zijnom eene zaak tot een goed einde te brengen daar draalt de man die Denemarken verdeelde, Italië'seenheid tqt stand bracht, Oostenrijk uit Duitschland verdrong en aan Frankrijk twee der schoonste paarlen uit zijn diadeem nam niet lang en zoo vinden we hem dan heden bezig om het verbond tusschen Oostenrijk eu Pruisseri tot stand te brengen. Hoeveel zwarigheden er ook te overwinnen waren, wij hebben grond om te beweren dat de bijeen komst te Ischl niet vruchteloos zal zijn. De verstand houding tusschen de hoven van Berlijn en Weenen zal steeds beter worden en wij gelooven dat deze vriend schap voor gansch Europa zeer uitstekende gevolgen zal hebben." Engeland meent liet blad zon daarbij slechts kunnen winnen omdat Rusland door zulk eene toeuadering beter dau door iets anders verhinderd zou worden zijne ontwerpen ten uitvoer te brengen, die het in het Oosten koestert. Qui vivra verra. Verleden week had te Pesth in de diergaarde eene verschrikkelijke gebeurtenis plaats bij de voor stelling van den kunstenaar Castagna eu zijne twee zoontjes Gesar en Piétro de eeu van 14 de ander van 11 jaren. Nadat de beide knapen op een hooge trapeze ijzingwekkende toeren hadden uitgevoerd hing zich Gesar met de voeten aan de trapeze met het hoofd naar beneden, terwijl Piétro zich weder met de voelen aan César's hoofd vastklemde, om ook met het hoofd naar beneden te hangen. Iedereen wendde het hoofd aftoen plotseling een vreeselijk ge kraak en gegil zich deden hooren. De toestel brak en de beide jongens storten van de ontzaggelijke hoogte in het circus. De vader stond beneden en spreide de armen uit om het geweld van den val zoo mogelijk te breken. Dit gelukte hem slechts ten deele. Piétro viel het eerst en op het hoofd. Gesar daarna en op zijn broeder. Beiden werden vreeselijk gewond en verminkt. De Berlijnsche Börsen Zfc. bevatte onlangs eene vermakelijke drukfout. Zij verhaalde, namelijk, dat in een der straten der Pruissische hoofdstad eenig opzien was gebaard door eene jonge schoone dame, die liet ijzeren kruis op hare borst droegomdat dit de e.erste vrouwelijke persoon was, die men met zulk eeu Schmuck (tooi) zag. In plaats van Schmuck had de letterzetter echter Sehmutz (vuil) geplaatst Honi soit qui mal y pense. De nu geëindigde werkstaking der metselaars te Berlijn heeft aanleiding gegeven tot de volgende berijmde weeklacht van een patroon: //Eine Stunde messen sie, Eine Stuude essen sie; Eine Stunde lauern sie, Eine Stunde manern sie Eine Stunde feiern sie, Eine Stunde leiern sie; Eine Stuude sehwatzen sie; Eine Stunde kratzen sie; Eine Stunde priesen sie, Eine Stunde niesen sie; Eine Stunde wird gerauclit, So wird der ganze Tag verbrauclit." Te Boulogne is de sterkste man van Frankrijk, Vigneronomgekomen bij het verrichten van zijn zwaarsten toer. Deze bestaat daarindat hij een kanon op zijn rug neemt en laat afschieten. De laatste maal ging het kanon niet af; hetzij uit vermoeidheid, of om eene andere redeu wilde hij het eenigzins verplaatsenmaar te gelijk viel liet schot en Vigneron stortte neder, zijn hooftl verpletterd onder het gewicht van het stuk geschut. Zïemkzee 1 Sept. IS71. Het programma der Muziek-uitvoering op heden avond op //p a r k 1 u s t'5 door het muziek-corps der dd. schutterij alhier ia als volgt I. Victoria Marscli KïiJmer. 2. Lied von Khe ken Verrdy. 3. Traume auf der Ocean Walzer I. Gungl. 4. Eendrachts-Polka I). Gode/reij. 5. Fest-Polonnf e Kiilmer. 6. Die Wacht am Rhein Marsch Krumhein. 7. Andantino Solo pour Tenorhorn G. Reichardt. 8. Ouverture La Dame blanche Boildieu. 9. Polonaise Küffner. 10. Freikugeln Quadrille I. Ranst. Men leest in het Volksblad het volgende hoofdartikel. Dat is een vreemd woord voor een volksblaadje Emancipatie, 't Is wonderlijk van die heeren, die met het volk willen spreken, dat ze zulke geleerde wooiMen gebruiken. Eens las ik boven een hoofdartikel liet woordje Geïsoleerd en nu Emancipatie. Zou het verwaandheid van clie heeren zijn om te toonen dat ze met zulke geleerde woorden makkelijk kunnen omspringen? Ik geloof het niet Jan. Weet ge waarom niet Omdat gij hetzelfde doet. Gij spreekt telkens van eeu perreplu (parapluie)een echt Fransoh woord en ge zoudt het erg gemaakt vinden, wanneer uw buurman van zijn regenscherm sprak. Gij zijt laatst met de clil- lezens (diligence) naar Middelburg gereden, en zoudt zeer zeker den jongen uit de voorbereidingsklas van de ILoogere Burgerschoolals hij een weinig pedair. (ook al een Fransch woord) verzekerdedat eeu diligence vlijt beteekende, niet gelooven. En toch is het zoo. Toen men nog geen spoorwagens had, vond men een diligence zoo'n vlijtig voertuig, dat men haar met den naam van de vlijt vereerdetegenwoordig wordt de diligence ja iets vlugger dan de trekschuit geacht, maar toch in vergelijking met den spoor is zij erg lui. Zoo gaat liet eu zal liet altijd gaan en als óver een jaar of twintig dc luchtballon een gewoon mid del van vervoer is geworden, dan zal men den spoor trein die thans zoo vlug wordt geacht misschien de langzame doopen. Maar ik zon afdwalen. Even als gij nu vreemde woorden gebruikt voor voorwerpen, die waarschijnlijk liet eerst uit den vreemde tot ons gekomen zijn en daarom hun vreemde naam behouden hebben zoo doen ook wij dat en zoodra gij de zaak zelfs goed hebt leeren kennen zult ge meer en meer ook met het woord Emancipatie leeren omgaan en uwe kinderen zullen het reeds gemaakt vinden wanneer men van de vrijmaking spreekt. Vrijmaking want dat beteekent emancipatie. Vrijmaking der vrouw. Maar behoeft de vrouw clan vrijgemaakt te worden? We zullen die vraag niet zoo in eens kunnen beant woorden maar moeten vooraf den toestand der vrouw eens nagaan om te kunnen beoordeelen of zij wat emancipatie zou behoeveD. Is de toestand der vrouw even gunstig als die van den man De vrouwen iftogen bet kiesrecht niet uitoefenen evenmin kunnen zij in cle Gemeenteraad, in de Pro vinciale Staten in de Staten-Generaal eene plaats bekleeden zij mogen dus niet meêregeeren. Ook de hooge staatsposten zijn voor haar niet weggelegd. De vrouwen mogen ook geen kerkelijke posten bekleeden. De man is door cle natuur voor deu meer zware n arbeid bestemd de vrouwen voor den ligteren. Het gevolg daarvan is, dat cle vrouw, om haar brood te verdienen, met den man in dien meer zwaren arbeid niet kan mededingen. De mannen daarentegen verdringen de vrouwen uit allerlei vrouwelijke werkzaamheden. Men vindt dameskleermakerswinkelbedienden iit- manufactuurwinkelsja met de uitvinding der naai machines vindt men zelfs mannelijke naaisters. Daardoor wordt het voor de vrouw moeielijk haar onderhoud te vinden. Ofschoon de vrouwen voor meer dan de helft van den menschelijken arbeid geschikt zijn, vindt men steeds veel meer vrouwen dan mannen, die geen werk kunnen vinden. De vrouwen zijn door de tegenwoordige iuriehfcing van liet huishouden in eene bijzondere afhankelijkheid van den manzij is zijn kookster, zijn schuurster, enz. Vele vrouwen (in groote steden vooral) moeten hun brood vinden in het veil bieden liarer eer. Niet alleen in de zoogenaamde lagere standen is dat het geval. De vrouwen der hoogere standen zijn zeer dikwijls bij het huwelijk niet veel meer dan eene koopwaar die aan den hoogsten bieder wordt toegewezen. Als men eens moest optellenhoeveel vrouwen uit de hoogste standen uit liefde huwen zon het getal al

Zierikzeesche Courant | 1871 | | pagina 1