No. 69. WOENSDAG 30 AUGUSTUS IS7I. BUITENLAND. ZIERIKZEGSCIE COURANT. V erschynt op WOENSDAG en ZATERDAG PRIJS der ADYERTENT1N. 10 Cents per Regel. De Inzending kan geschieden uiterlijk tot Dinsdag en Vrijdag morgen 11 ure. ABONNEMENT S-PR IJ S. Per drie maanden 1,— Franco per Post 1,—. Het Telegraafkantoor is geopend van 1 April tot $0 SeptemberOp Werkdage© Van 7 u. 's voormidd. tot 9 u. 's namidd. Op Zon- en Feestdagen Van 89 's voorin.van 13 en van 7—9 u. 's namidd. Het Postkantoor is geopend met inbegrip van Zon- en Feestdagen i Van des voormiddag» van 91/*IIV2 uur, j> namiddags 23 avonds 771/» 92/210 GEMEENTERAAD van Zierikzee va*i 95 Au gustus 1871. In deze. zitting- zijn afwezig: de beeren. mr. Moolen- burgh en Zuurdeeg. Na lezing en goédkeuring der notulen van de vorige vergadering wordt medegedeeld a. eene missive van Gedeputeerde Staten houdende bericht van ontvangst van een afschrift der veror dening houdende verklaring welke, plaatselijke straf verordeningen van kracht blijven. b. eene dito houdende bericht van ontvangst van een afschrift der verordening tot wijziging van die houdende maatregelen tegen de verordening van besmettelijke ziekten op de scholen van lager onder wijs. ■c. eene dito houdende goedkeuring raadsbesluit tot uitgifte van gemeentegrond in erfpacht. Allen voor kennisgeving aangenomen. d. een verzoekschrift van W. Ridderhof om remissie van hoofdei, omslag. Hierop wordt besloten voor 5 maanden zijnde een som van f6.11 remissie te ver- leenen. e. een adres van de firma Nardten, Luckerhoft Co. verzoekende verplaatsing privaat op de overdekte vroon achter het perceel wijk D, no. 115 en het verplaatsen van een heining Hierop wordt gunstig beschikt tegen betaling van f 10 voor afstand van 9 a 10 vierk. meters grond en onder voorwaarde van onderhoud van den toegang en geene bescha diging van de rioolbuizen. Een adres van B. Joppe Kz. om een gedeelte grond der gemeente aan zijn erf te mogen aansluiten wordt gesteld in handen van Burgera. en Weth. om prmadvies. Tot muzijkdirecteur wordt op voorstel van Burgem. en Weth. met 10 stemmen, zijnde een briefje in bianco benoemd de heer II. Grüters te Keulen. Wordt op voorstel van Burgem. en Weth. besloten te beschikken uit den post van onvoorz. uitgaven tot een bedrag van f 41.20 voor de benoeming vau een ïnuzijkonderwijzer gemaakt. Wordt aan Burgem. en Weth. op hun verzoek crediet verleend tot het aanschaffen van een werktafel voor het Chemisch laboratorium en voor het herstellen der brandspuit no. 2, wat het laatste betreft hoogstens f 100. Wordt besloten tot het doen van af- eu overschrijving van den post van onvoorz. uitgaven op H. 8 afd. 4 art. 9 (kosten verkoop tiendvruchten) de som van f 1,7S6 en op H. I afd. II art. 12 (jaarwedde agenten van policie) f175. Komt in behandeling de rekening van het R. K. armbestuur van 1870 welke wordt goedgekeurd met een nadeelig saldo van f 56.64°. Komen ter tafel de geloofsbrieven der in Juli jl. benoemde Raadsleden de heeren S. G. Nauta van der Grijp-, rar. J. W. D. van Dongen, C. van der Vliet en jhr. mr. G. L. Schorerwelke worden gestold in handen der heeren mr. MoeusKoole en Mnlock Houwer. Gedurende het onderzoek wordt de vergadering eenige oogen blikken geschorst. Bij heropening wordt rapport uitgebracht strekkende tot toelating. Aldus besloten. Op voorstel van Burgem. en Weth. wordt na dis cussie met 9 tegen 2 stemmen besloten om moge het noodig zijn hoogstens 10 aandeelen voor gemeente- rekening te nemen in de nieuwe op te richten spoor- bootraaatschappij. Door de commissie ad hoe wordt rapport uitgebracht op de gemeenterekening over 1870 strekkende tot goedkeuring in ontvang op f 3 28495.26s, in uitgaaf 122367-21 in goed slot op f &028.055. Aldus besloten. Wötdt medegedeeld en voor kennisgeving aangeno men dat de levering vau materialen en. het maken van krammat en puinglooijing onderhands is aanbesteed voor f1100.. Door de commissie ad hoe wordt rapport uitgebracht op a de rekening van het burgerlijk armbestuur strekkende tot goedkeuring in ontvang op f 11456,665, in uitgaaf op f 10289.30, goed slot op f 1167.365, en b de gewijzigde begrooting van het burger wees huis over 1870 mede tot goedkeuring in ontvang en uitgaaf op f 7400. Dienovereenkomstig wordt besloten. Bij monde van mr. van Dongen wordt namens de commissie ad hoe rapport uitgebracht op de gewijzigde begrooting van 'het Evang. Luth. armbestuur voor 1871 strekkende tot goedkeuring in outvang en uitgaaf op f 765.19. Aldus besloten. Wordt rapport uitgebracht door de commissie van fabricage betrekkelijk het plan tot het verleggen van ■den straatweg bij het Zuidzelkeierrein, waarbij zij eene berekening van kosten doet. Zij eindigt haar rapport met de verklaring dat het niet op haar weg ligt een advies hetzij tot aanneming hetzij tot verwerping van het voorstel uit te brengen daar dit eeije zaak is die ieder lid voor zich zelf moet beslissen. Het rapport wordt ter secretarie voor de leden ter inzage gelegd en zal in eene volgende vergadering behandeld worden. Bij monde van mr. Moens wordt namens de commissie ad hoe rapport uitgebracht op het voor stel van Burgemeester en Wethouders tot het wijzigen der verordening tot voorkoming en blussching van brandhoudende dat zij de voorgestelde wijziging voor art. 39 betreffende de brandschouwing doelmatig ooï deelt. De voorgestelde wijziging van art. 4649 waarin de nieuwe organisatie in haar geheel ligt opgesloten nl. het personeel der brandweer zamen te stellen uit alle mannelijke ingezetenen van 1850 jaar binnen de bebouwde kom der gemeente en binneu de dijken behoudens de bij gemeld artikel opgegeven uitzonde ringen. De commissie heeft hare meening gemotiveerd te kennen gegeven dat het personeel der brandweer zou kunnen worden ingekrompen. Met de voorgestelde vrijstellingen die overeenkomen met de chijns bestaande kan de commissie zich ver eenigen. Zij meent echter dat daarbij ook zouden behooren te worden opgenomen de geneesheeren en de leden der regterhjke macht. Zij stelt voor in art. 48 den leeftijd van 60 jaar te veranderen in 58 en de 3e alinea van dat art. aldus te lezen. De directie der brandweer is bevoegd te allen tijde het ontslag voor te dragen van personen die voor den dienst blijken ongeschikt te zijn. Ook met de 5e alinea van dat art. kan de com missie zich niet vereenigen. Zij wenscht de woorden //behoudens het bepaalde in art. 56" te doen weg vallen. Zij acht het ook doelmatig de verplichting voor te schrijven om schriftelijk kennis te geven ter secretarie van het voornemen om in plaats van per soonlijk dienst te doen, de jaarlijksche afkoopsom van f' 10 te betalen en die kennisgeving ter secretarie disponibel te hebben. Het rapport met daarbij behoorende stukken wordt ter secretarie ter inzage van de leden gelegd om in eene volgende vergadering te behandelen. Hierna wordt de zitting gesloten. Met betrekking tot de hazard- en valsch-spelers te Weenen wordt in een correspondentie van daar het volgende gemeld Tot de gevaarlijkste //chevaliers d'in dustrie" behooren de zoogenaamde Kozakken die reeds eenigen tijd een buitengewone bedrijvigheid aan den dag leggen. Het is daarom niet overbodig tot waar schuwing voor onervaren reizigers de wijze te vennel- den waarop die valsche spelers hunne slachtoffers tot zich lokken. De spoorwegstations het Prater en vooral het Stephanusplein zijn de plaatsen waarde //Kozakken" op den loer staan; vijf of zes zijn doorgaans gezamenlijk bezig. De een heeft den last de vogel die geplukt zal worden in het daartoe vooraf bestemde hol te ^hikken. Dit geschiedt altijd op zeer sluwe wijze. Zjehier een staaltje er van I11 de Stephamiskerk Jigt een boertje met alle aandacht te bidden een jong man naast hem doet hetzelfde. Eensklaps ziet deze op de klok eu zegt tamelijk luid //Het is reeds 10 ure ik moet mij haasten om iu deFrauciskan er-kerk te komen n, Nieuwsgierig vraagt de boer waarom en het ant- 1 woord luidt: «De keizer zal de preek bijwonen." De boer verzoekt vergunning den jongen man te verge zellen en beide gaan in allerijl naar de Fran ciskan er-kerk. Onderweg ontmoet de jongman toevallig een kennis die hem weet te vertellen dat de keizer eerst ten 12 ure in de kerk zal komen. Besloten wordt den tnsschentijd tot den middag niet doelloos door te brengen en men gaat gezamenlijk in een koffijhuis. De boer is wel geneigd een partijtje te spelen. Hij wint een- twee- en dikwijls ook driemaalmaar dan keert het geluk en- hij verliest voortdurend totdat zijn laatste penning verdwenen is. Natuurlijk zijn de Kozakken in zulk een geval bang voor opschudding en schandaal waartegen zij dan het volgende middel aanwenden Twee hunner handlangers fluisteren, den., boer in 't oor dat hij door valsche spelers bedrógen is geworden en raden hem ten spoedigste aangifte bij de politie te doen. Zij zijn bereid hem te vergezellen. Ter wijl de boer in liet policie-bureau gaatverdwijnen eensklaps de welwillende raadgevers. Als de Kozakken merken dat de een of ander door valsch te spelen niet is beet te nemen dan bestelen zij hem rechtstreeks. Betrapt men een dezer bloedzuigers dan is het nog zeer moeielijk hem meester te worden. Hij neemt éen onverschrokken houding aan ontkent veinst veront waardiging en maakt den bestolene als hij met hem geconfronteerd wordtzoo bedremmeld dat hij zijne aanklacht bijna intrekt. Aan de commissarissen van politie is een circulaire uitgevaardigd geworden houdende aanschrijving een waakzaam oog te houden zoowel op de bij de politie bekende Kozakken alsook op de holen waarin zij hoofdzakelijk hun bedrijf uit oefenen. Te Schonhausen in de prov. Pommeren ligt 't familieslot der Bismarcks, omstreeks 1680 gebouwd. Boven den hoofdingang van 't kasteel prijken de wa pens van 't geslacht Bismarck drie netels die een klaverblad omringen. Men verhaalt het vólgende over clen oorsprong van dat wapen Zeer lang geleden kwam een groot en machtig heer, vergezeld van 100 ruiters, uit een der Pommersche landen in 'tNoorden om de hand te vragen van Geertruida eene schoone jonkvrouw uit den huize Bismarck. Doch, dewijl zij reeds met een ander was verloofd weigerde ze den Noor die daarover zoo in toorn ontstak dat hij 't kasteel stormender hand innam eu Geertruida's vader doodde daarop tracl hij, prat op zijn overwinning, trotsch de kamer der weeze binnen, zeggende//Ik kom om u te bre ken heerlijk klaverblad van mijn hartgij zijt geen netel en steekt niet 't klaverblad veroorzaakt geen pijn" en met die woorden omhelsde de onbeschaamde de beminnelijke Geertruida; maar eensklaps viel hij op den grond wentelende in zijn bloed. De schoone gravin had den onverlaat een dolk tussclien haar gewaad verborgen in 't hart gestoken en voegde nu den stervende toe //Deerlijk hebt ge u vergistver waten ridder Ik ben een netel als ik wil en kan steken als 't mij behaagt. Aldus zullen netels altijd iedereen steken die een klaverblad der Bismarcks tracht te breken." Een oud adellijke naam. Te Berlijn woonde voor eenigen tijd op een klein kamertje 4de verdieping een arm man, die in zijn onderhoud voorzag door het vlechten van niatidjes die hij zelf aan de huizen ver kocht. Hij was echter eigenaar van een oud adellij ken naam, die reeds in de kruistochten genoemd werd, maar vooral tijdeus de hervorming in eer en aanzien kwam. Deze arme afstammeling van zoo aanzienlijke voorouders werd op een goeden dag verrast door de verschijning van eeue netgckleede schoone damedie den edelman zonder veel komplimenten haar hrtnd aanbood hem tevens zeggende, dat "zij haar uitver korene een klein kapitaal meê ten huwelijk zou brengen, waarover hij onmiddelijk na de plechtigheid de vrije beschikking zou erlangen. De edelman laat zich over halen dag en uur worden afgesprokenwaarop de jonkvrouw hem zal afhalen om de noodige formaliteiten te vervullenmaar om opspraak te vermijden, zal het beter zijn, dat hij haar niet bezoekt. De gewenschte dag breekt aan. Op de minuut af wordt de netge- kleede bruigom afgehaald en 111 een eenvoudig rijtuig rijdt men weg. Het huwelijk is gesloten en reeds stijgt de vrouw weer in het rijtuighet portier wordt echter onmiddelijk achter haar gesloten en zij reikt baar overbluften echtgenoot de hand, geeft hem een enveloppe over en zegt: //Vaarwel! koetsier rijd door!" De enveloppe bevatte een biljet van 25 thaler. Eu dat was het laatste wat de jonge man van zijn, vrouwtje sinds hoorde of zag. Hij geeft zich niet veel moeite om haar op te sporenen is alleen bezorgd, dat zij een smet op zijn ouden adellijken naam zal werpen. Een nietig voorval heeft te Warschau aan leiding gegeven tot de ontdekkiug van een verboden vereeniging. Een bedelaar dringt bij een voorbijganger aan om een aalmoes en wordt daarop door een politie-agent gearresteerd. Een student dit ziende verwijt den agent dat hij te streng te werk gaat. Deze wenkt een paar zijner kameraden en nu moet ook de student mede naar het politiebureau. Onder weg ontvalt hem eene uitdrukking waarvan de agent rapport geeft aan zijn chef, die daaruit onmiddellijk aanleiding neemt om bij den student eene huiszoeking te laten. doen. Men vindt daar niets van verdachten aard, dan enkel een brief, bevattende in geheim zinnige bewoordingen eene kennisgeving dat „de bij eenkomst tot het bekende doel" den volgenden dag zou plaats hebben. Op alle daaromtrent gedane vragen weigert dé student te antwoorden; maar de onder- teekening is duidelijk leesbaar en nu werd er terstond ook bij den schrijver van den brief eene huiszoeking verordend. Daar vindt men den sleutel voor eene briefwisseling in geheim schrift, tot mededeelingen blijkbaar van politieken aard, benevens eene naamlijst van studenten en anderen, die in de zaak zijn in gewijd. Naar aanleiding daarvan wordt bij alle op die lijst vermelde personen onverwijld huiszoeking gedaan, met het gevolg dat er een aantal papieren in beslag worden genomen en onderscheidene studenten, zelfs eenige leerlingen van het gymnasium, in ver zekerde bewaring worden gesteld. Al de gearresteerden en de in beslag genomen papieren zijn alstoen in de citadel uitgeleverd aan de permanente commissie voor rechterlijk onderzoek. De Parijsche Soir kondigt de opheffing der nationalegarde in Erankrijk op de volgende wijze aan. //Wij hebben de eer u officiéél bekend te maken het overlijden van mejufvrouw Nationale GardeZn- turdag den 19den Augustus jl. in den gezegenden ouderdom van 82 jaren, in de nationale vergadering overleden. Dag en uur van de overbrenging naar de groeve en de begrafenis zelve zullen later bepaald worden. //Het bestaan dezer persoon was bijzonder woelig en f rijk aan gebeurtenissen; zij was een voorbeeld van wispelturigheid en van meer dan losse zeden. //Gedurende de belegering van Parijs toonde zij de warmste vaderlandsliefde; maar later heeft zij aan de oproerige commune aanzienlijke krachten geschonken, zoodat verstandige lieden van meening zijn, dat haar dood een welverdiende kastijdiug is." Men herinnert zich, dat vóór eenigen tijd mede- deeling is gedaan van eene bloedige botsing tussclien Duitsche soldaten en Fransche burgers te Poligny. Naar het gebeurde is een naauwkeurig onderzoek in gesteld, waaruit het volgende is gebleken. Den 3den Augustus wisselden twee eskadrons van liet 11de regeraent dragonders van garnizoen tussclien Dole eu Lons-le-Saulnierbeide hadden inarschkwartier te Poligny, welk plaatsje destijds geen garnizoen had. I11 deü avond van dien dag hing een dragonder, diej recruut was zich op om eene of andere onbekende oorzaak; zijn lijk werd naar het hospitaal gebracht, zónder dat ziefi 'hierbij eenige ongeregeldheid voordeed.. Teil gevolge van het gebeurde echter waren verschel-, dene dragonders dien avond op straat. Tegen 10 uur stond een groep dragonders op het marktplein, waar zij hunne paarden lieten drinken toen plotseling een schot werd gelost; op hetzelfde; oogenblik viel een dragonder levenloos ter aarde, terwijl één zwaar en twee licht gewond werden. Het schot was met schroot geladen "en had dientengevolge zulk eene moorddadige uitwerking. Er volgde een tumult; de, verbitterde dragonders, stegen te paard en renden over het marktplein en door de straten, waar zij rechts en links sabelhouwen uitdeeldeneen aantal personen werd op deze wij ze gewond en een zelfs zoo hevig, dat hij dezer dageu is gestorven. De eskadrons-kommandanten lieten terstond alarm blazen, en namen in overleg metdeFransche autoriteiten, enkele personen gevangen. Het. vermoeden viel reeds spoe- dig op een beruchten kerel, met name Jakin, dien men in den omtrek van het marktplein had gezien en wiens antecedenten weinig goeds dedeu vermoeden. Eene huiszoeking werd bij hem gedaan en men vond in den stal achter zijne woning een geweer met. dubbelen loop verborgen. Na onderzoek bleek, dat de eene loop pas was ontladen, terwijl in den anderen eeü patroon met schroot werd gevonden, waarvan de lading vol komen'gelijk was aan die, welke in het lijk van den vermoorden was aangetroffen. Jakin werd gevangen genomen en met hem zijn vader, die zich aan bedreigingen had schuldig ge- maakt; bij het transport naar de gevangenis trachtte de kerel te ontvluchten waarop, een van de begelei dende Pruisische militairen hem een schot uit een naaldgeweer achterna zond, waardoor zijn dijbeen werd verbrijzeld. Jakin, vader en zoonzullen voor den krijgsraad te recht staan. B Het gebeurde heeft veel sensatie gemaakt, en hoewel de bevolking van Poligny het gedrag der schuldigen ten zeerste afkeurt, heeft evenwel de woeste uitval op de rustige burgerij eene verbittering teweeg gebracht, die voor ergere voorvallen doet vreezen. —r~ Een verslag van commissarissen over de zinne- loosheid in Engeland meldt het volgende zeer zonder- ling gevut Vernomen hebbende, dat een rijk edelman, ongeveer 1 35 jaren oud A. genaamd sedert tien jaren in het voornaamste hotel van B. in eene volledige opsluiting leefde stelden de commissarissen een onderzoek in. Men bevond dat al wat men gezegd had waarheid was en dat de eigenaar van het hotel alleen toegang tot dien wonderlijken persoon had. Niettegenstaande eene hevige tegenkanting drong men binnen, men bevond zich in eene donkere kamer, 5 in welke men de stem van een man hoorde, vragende e wat dit alles beteekende Toen men licht bracht

Zierikzeesche Courant | 1871 | | pagina 1