mg sche 0,000 i\o. 68. ZATERDAG 26 AUGUSTUS 1871. 1,- Buitenlandsch Overzicht. ir. oo. so. RIWEAUWl). ïi-. 300. 300. 300. 300. 300, September halve a ■rd tegen erzonden. GH. DE VOS. •rcMe. >L 1871. itgeloot 50,000 15,000 10,000 10,000 6,000 6,000 7,500 12,000 125,000 7.1 ERIkZEESCIIE tOlRAlT. Verselipt op WOENSDAG ZATERDAG PRIJS der A D VE RTE NT1N. 10 Cents per Regel. De Inzending kan geschieden uiterlijk tot Dinsdag en Vrijdag morgen 11 ure. A B O N N E M E N T S-P R IJ S. Per drie maanden f 1,— Franco per Post Ilet Telegraafkantoor is geopend van 1 April tot 80 SeptemberOp Werkdagen Van 7 u. 's voormidd. tot 9 u. 's namidd. Op Zon- en Feestdagen: Van 89 's voorin.van 13 en van 7—9 u. 's namidd. Het Postkantoor is geopend met inbegrip van Zon- en Feestdagen: Van des voormiddags van 91/»11 Va uur. namiddags 23 j avonds 7T/n 9Va10 Sprekende over den toestand van Europa en den invloed, dien Frankrijk ook. na zijne vernedering zal blijven uitoefenen, zeide dezer dagen Joh. Scherr het volgende: //Het is treurig, maar desniettemin waar, dat het lot van Europa nog gedurende geruimen tijd hiervan zal afhangen, of Frankrijk al of niet in staat is om eenen nieuwen aanval te doen op Duitschland. Er zijn er die meenen, dat de republiek nu voor goed iu Frankrijk gevestigd is en dat zij hare citoyens wel zal ontnemen de onweerstaanbare zucht naar liet verwerven van gloire en heil zal genezen van den ijdelen waan dat zij nog altijd in Europa den toonkunnen aangeven. Maar eigenlijk zijn deze menschen niet meer dan droomers. Zij die rekening houden met de geschiedenis en een weinig dieper zijn doorgedrongen in de kennis van het Fransche volks karakter komen allen na het opmaken van het voor Sen het tegen tot het resultaat, dat al het denken en handelen der Fransche natie hierop gericht zal zijn, om zoo spoedig mogelijk weer oorlog met Duitschland te "beginnen zelfs wanneer het onmogelijke eens waar 50 i kon- eet franco worden' loper on- en gratis.! SS. n wort 9or he 1538. ke n-Olid inden 0(30 jflverd en Frankrijk eene republiek bleef. Onmogelijk noe- |y>qn we dit, omdat de Franschen van republikanisme i ciemokratie en vrijheid zeer eigenaardige, dat wil zeggen, echt Fransche begrippen koesteren. Demokratie is voor hen niet anders clan de heerschappij van 't geweld, van de willekeurrepubliek het middel om andere volken te brengen tot hunne nationaliteit, hen te //be sehaven", d. i. hen te brengen onder de macht der •Yansche heerschappij. Nooit zullen de Franschen de groote waarheid leeren verstaan, die een van de edelste mannen van onzen tijd Anastasius Grim zoo schoon fionder woorden heeft gebracht: //vrijheid is niet genot, Waar arbeid, voortdurende arbeid om de menschheid ■steeds verder te brengen op den weg der ware be- jschavmg." Neen //de Franschen zullen op den ouden weg blijven voortwandelen' 't Geen -er op dit oogenblik in Frankrijk voorvalt fes de bevestiging van 'tgeen Scherr schreef, 't is liet ■bewijs dat hij goed heeft gezien. Onder de massa niet anders dan Pruisse'nhaatdie door de bladen op j allerlei wijzen wordt aangewakkerd - bij de leiders -der verschillende partijen ook niets anders dan wan hopende pogingen om zoo spoedig mogelijk de strijd- I krachten des lands tot zulk eene hoogte optevoeren •dat men in staat is met de hand aan het zwaard zekere •eiséhen tegenover Pruissen te doen gelden. //Zij zullen ivandelen op de oude wegen." Dat is een' profetie. Men bedenke wat met het voorstel Fi.vet is gebeurd ten - uog gebeurt. De linkerzijde stelt voor de volmacht *\an den heer Thiers verleend voor clvie jaar te ver lengen. De rechterzijde, die van oordeel is, dat men .nu de gelegenheid moet waarnemen om terugtekeeren tot de monarchie en meent dat Thiers, die eerlijk een pröef wil nemeu met de republiek, haar daarbij iu den weg staat, do rechterzijde, die tot nu toe de meerderheid heeft, verklaarde zich van de beginne af ;egen het voorstel. Maar eensklaps doet zich een ansch nieuw incident voor. Overal worden adressen ;eteekend, vooral iu het Zuiden des lauds, waarbij an de nationale vergadering het verzoek wordt ge- icht om zich te ontbindenom nu, zooals in de 'ergadering te Bordeaux oorspronkelijk besloten werd, :1e plaats te ruimen voor eene Constituante. De linkér- ;ijüe oppert liet denkbeeld om, wanneer haar voorstel öcht vallen, eenvoudig de vergadering te verlaten, waardoor hare ontbinding noodzakelijk zou worden en terzelfder tijd verspreidt zich ook liet gerucht, dat dé rechterzijde zich zal laten vindéndat zij waar schijnlijk het voorstel Rivet eenigzins gewijzigd zal aannemen, omdat ze meent, dat daardoor ook haar eigen bestaan gedurende drie jaren verzekerd zou zijn. Niet het heil des lands, maar het bezit van de macht treedt op den voorgrond. Zij wandelep in de oude wegen. Nog maar eenige maanden geleden, waren alle bladen Vol loftuigingen op de nationale gardedie zich zoo heldhaftig gedragen had. - Plotseling komt generaal Clianzy met het voorstel voor den dag om haar in 't gansche land opteheffen. //Aan het leger wordt de stembrief, aan de kiezers het wapen ontnomenzoo lui'dt het parool. Te vergeefs waarschuwt men van alte kanten, dat zulk eene plotselinge opheffing van de j nationale garde misschien de organisatie zou kunnen zijn van den burgeroorlog - dat alles rustig zal afloopeti, wanneer^ men deze opheffing decreteert tegelijk met de uitvaardiging van de wet 4 waarbij algemeene dienst plichtigheid wordt ingevoerd - alles te vergeefsch het voorstel wordt urgent verklaardwaarom? Zou'took zijn omdat het te gevaarlijk was, om in de handen der burgers wapenen te laten nu men misschien wie weet binnen hoe korten tijdeene poging zal aanwenden het royalisme -weer in te voeren Zij wandelen op oude wegen. Vrijheid is arbeid - vrijheid is parlage, zegt de Franschman, 'tis gebruik maken van het oogenblik om zijne eigene willekeur tot wet te verheften. Alleen uit Algerie komen eenige gunstige berichten tot ons. Nadat de gansche oogst is vernieldde wouden en daaronder ook meer dau 30000 kurkeiken zijn verbrand schijnen dc Algerijnsche stammen ein delijk tot onderwerping te zullen komen. Zal de hongersnood niet het noodzakelijk gevolg zijn van den krijg O zeker gansch Frankrijk zijne koloniën niet uitgesloten, boet zwaar voor zijne ingenomenheid met het keizerlijk regime. Intusschen zijn ook de berichten uit't overige ge deelte van Europa niet zoo heel gunstig. I11 Duitschland volgt nog altijd-de eene strike op de andere. De staat van beleg waarin het stadje Koningslmtte verkeerde ten gevolge van den opstand der arbeiders, is opgeheven, maar vau alle kanten hooren we van metselaars, schrijn werkers fabriekarbeiders enz.die weigeren te werken dan tegen hoogere belooning, Intusschen gelooven we niet dat deze strikes lang zullen duren. De Internationale begrijpt reeds, dat dit middel nutteloos, dat het een zwaard is 'twelk wondt hemdie het voert, 't Gevaar voor Duitschland ligt elders. Onze Tiele zei eens dat allen die de vrijheid liefhebben sidderende van de toe komst het antwoord verwachten op de vraag of Duitsch land dronken van zijne overwinningen van nu voortaan de apostel zal zijn van dat walgelijk despotisme, dat alleen gepredikt kan worden door bloed en staal. Is er oorzaak voor die vrees? Wanneer we vernemen, dat nu reeds de gewone bijdrage van 225 thaler per soldaat, die door eiken Duitschen staat moet worden opgebracht, niet voldoende is, dat bovendien eene vrij groote buitengewone bijdrage zal worden gevorderd voor den bouw van nieuwe kazernenwaarvoor men rekent 100 millioen tjialer noodig te hebben, dan vreezen we dat het militairisme in Duitschland den scepter zwaait - voor hoe lang misschien wel In Oostenrijk zijn alle partijen druk bezig voorbereidende maatregelen te nemen voor den aanstaan den verkiezingsstrijd. Alle bladen gelooven, dat de partij, die ze dienen de overwinning zal behalen. De gewone verkiezings-manoeuvre. Intusschen doet v. Beust alle mogelijke moeite om zich steeds nauwer bij Pruissen aantesluiten. De aristokratische partij, die v, Beust recht hartelijk haatzet hem den voet dwars - ze coquetteert met Rusland en wanneer Wilhelm van Pruissen en Jozef van Oostenrijk bij mekaar komen, loopt ze weg - ze noemt dat eene demonstratie. Italië zendt scharen staatsambtenaren naar Rome en leden van de Internationale naar de gevangenis. Met Spanje houdt het een wedloop wie 't langst zal kunnen praten van bezuinigen van millioenen en toch altijd te kort kan komen. In Engfelatld is de zitting van 'tparlement gesloten met eene speech van de koningin saamgesteld uit de volgende ingrediëntendankbaarheid voor het afgedaan droefheid over 'tniet afgedaan werk maar dergelijke redevoeringen zijn genoegzaam bekend. Liever eindigen we ons overzicht met de blijde tijding, dat Spanje en Mexico plechtig met elkander verzoend zijn, dat de houders van Rumenische spoorweg-aandeelen hun geld niet gansch en al zullen verliezen maar slechts een gedeelte dat ook de vriendschap tusschen Turkije en Egypte niets meer te wenschen overlaat. De New-Yorksche bladen bevatten eene depcehe uit St.-Louis, van 26 Julij over het ongeluk dat eenige spoorbeambten is overkomendie met een ganschen trein door de Indianen zijn gevangen genomen. William M'Moore, zoo wórdt bericht, ging in het .midden van Junij, met 13 andere spoorbeambten van Paw Bailey in Texas naar het fort Sill, in het Indiaanschegebied gelegen. Toen zij op den avond van 28 Junij over eene rivier trokken, werden zij door omstreeks 150 Indianen overvallen, die in gemeenschap stonden met blanke roovers. Er onstouel een gevecht, en na weinige mi nuten lagen zeven der spoorbeambten, dood op de plaatseen er van werd gewond en de overigen werden gevangen. De gewonde werd met een tomahawk alge- maakt en daarna gescalpeerd. De gevangenen, zes' in getal, werden geboeid en in het woud gebracht. Wat van den trein is geworden, is niet bekend. Toen den dag daarna een der gevangenen beproefde te ontvluchten, werd hij gedood en gescalpeerd. Twee dagen achter een trokken zij in eene noordelijke richtingtoen de Indianen twee der gevangenen aan een paal bonden, hen de tong en ooren afsneden, en na nog vele andere wreedheden hen in tegenwoordigheid van hunnne medemakkers, verbrandden. De drie andere gevangenen, Brown, M'Moore en Jackson besloot'men nog in het leven te latenen toen een paar avonden later de Indiaansche wachten beschonken in slaap waren ge vallen was door den régen het touw, waarmede men de gevangenen had gebonden eenigzins losgeraakt waardoor een hunner zich kon los maken, die spoedig een mes van een der slapende wilden stal en zijn andere makkers uit hunne gevaarlijke positie bevrijdde. Verscheidene dagen hadden zij bijna naakt geloopen toen zij bij eene bevriende stamde Pottewattamies terecht kwamen, die hen wat te eten gaven. Den 12 Juli kwamen zij bijna uitgeput op het fort Rilen aan. Deze bende moet voor een vierde gedeelte uit blanke Desperados hebben bestaan, die onder bevel van Stanley een misdadiger uit Oost-Texas, stonden, zich precies als de Indianen kleeden en bij lien in wreed heden "tfiet ten achter stonden. Zij hadden nog andere gevangenen bij zich; eene zekere mevr. Powman uit Guadeloupe-Mauntain in Texas en een schoon blank meisje, Emma Bailey genaamd. Voor het geloofwaardige van M'Moore's bericht wordt, door aanzienlijke burgers van St.-Josepliwaarheen hij zijne beide makkers vooruitsnelde, ingestaan. Dood door plotselinge sclir-ilt. Voor eenige dagen heeft in Gotha de intocht plaats gehad van het Thuringsehe regiment. Langs den weg, die van het station naar dc stad voerdehadden de Gothingers eene eerepoort opgericht, de soldaten waren met bloemkransen versierd het muziek van het regi ment deed vrolijke krijgsliederen hoorenhet volk juichte en zwaaide met zakdoeken. Terwijl zicli hier al wat leefde uitermate verheugde zat op een' trap van het hertogelijk slot een grijsaardin zijn stand een vermogend rentenier. Opgewonden en aan al de leden sidderende zat hij hier op den hertogelijken trap. Een bediende van den hertog verhaalde den portier dat deze oude heer in de nabijheid der her togelijke oranjerie een alleenstaand huisje bewoonde dat hij met zijne vrouw en eene dienstbode sedert het begin van den oorlog, bewoonde. Zijn en zijner trotsche wouw eenige zoon Theobald, die, negentien jaar oud was, is vrijwillig naar den oorlog vertrokken. Deze zoon die tot het nu binnenrukkend regiment behoorde, had in het begin zeer dikwijlsdocli in de laatste zes weken in het geheel niet meer geschreven. Wat was van hem geworden Iu den vreeselijksten angst had de oude man hier gestaan en bijna zijne oogen uitgekeken, om zijn zoon onder de binnenruk kende manschappen te ontdekken en hem zijne moeder in de armen te voeren. Maar even als Leonore te vergeefs naar haren Wilhelm uitzag zoo had hij naar zijn eenigen en geliefden zoon uitgezien. Daar begaven hem zijne krachten. Een adjudant van den hertog- naderde om zich naar het slot te begeven. De oude man spande al zijne krachten in stond op en vroeg den hem bekenden officier//Heer v. Z.zeg mij eens om Godswil, hoe maakt het mijn-zoon?" De adjudant knipoogde //Hij heeft in den strijd voor de vrijheid van het vaderland den dood gevondenZonder geluid te geven zonk de ongelukkige vader ineen - de slag was hem te hard aangekomen - hij was dood. Toen men het lijk van den man thuis brachtvond men de moeder in vreugdetranen baden want zij had in hare armen - den zoon. Hij luid zes weken ziek in een lazareth gelegende geneesheeren hadden hein reeds geheel opgegevendoch de kracht der natuur had gezegevierd. Om zijne ouders te verrassen had hij van zijne komst niets geschreven maar was op den dag van den intochtmet den spoortrein gearri veerd en zonder zich te laten aanmelden bij zijne moeder binnengetreden die bijna van vreugde was gestorven. De adjudant bad veertien dagen geleden vóór dit gebeurde van een hoofdartz vernomendat de jonge Theobald R. wellicht niet weder zou herstellen, hij dacht dusdat hij nu reeds dood zou zijn. De droefheid van vrouw en zoon te schilderenis niet mogelijk. Het lijk van den ouden heer werd bij de begrafenis door vele officieren gevolgd en ook door den adjudant die door het dood verklaren van den zoon den vader had gedood. Dood door plotselinge vreugde. Toen Donderdag jl. het examen plaats had in de meisjesschool der Urselienen in de Johannesstraat te Weenenhad er een voorval plaatsdat ieder met ontroering deed vervullen. De vrouw van een maga zijnhouder Josephine Jacobiuit de wijk Rotzau Zeestraat no. 12, was bij het examen harer beide dochters tegenwoordig, getroffen door de verstandige en passende antwoorden liarer kinderen verkeerde zij in zoo eene vreugdevolle staat van opgewondenheid dat zij plotseling bewusteloos ineenzeeg. Er werden terstond middelen aangewend om de levensgeesten weer in haar op te wekken doch wat men ook beproefd, alles was vruchteloos. De geneesheeren die me. gehaald had verklaarden dat haren dood het gevolg was van eene zenuwberoerte. Het was aandoenlijk 011 te zien, hoe de beide plotseling moederloos gew orde kinderen bij het lijk der moeder weenden en jammerden Dat men voorzichtig moet zijn met den aan koop van Amerikaansche spoorwegwaarden zooge naamde prioriteits-aandeelen welke bij millioenci op de Europeesche markten worden gebrachtblijk uit een vonnis, dezer dagen door het hoogste gerechtsho in Noord-Amerika gewezenwaarbij aan spoorweg maatschappijen het recht niet wordt toegekend, 01111 zonder toestemming der wetgevende macht, prioriteit* aaudeelen met verpanding van een spoorweg uit Ij geven. Tengevolge van dit vonnis worden reeds stappei gedaan om de hypotheken van den St.-Louis-spoorwe^ nietig te verklaren. Nieuws v. d. dag. I11 de week van den I3deri tot den T 9de:i Aug. zijn te Amsterdam aan pokken overleden 22 mannenl. en 22 vrouwel.te zamen 44 waaronder 21 kinderen. De leening groot f 450,000, voor eene directe stoomvaart tusschen Rotterdam en Amerikais meer dan volteekeud. De Haagsche correspondentie van de Rott. Ct. bevat het volgende verhaal //Een burgerjuffertje was voor eenigen tijd door den kantonrechter wegéns een politie-overtreding veroo.- deeld tot betaling èe.ner boete van ƒ3, maar ik meen.' Zij bleef (waarom is mij niet bekend) nalatig die boete* te voldoen en 11a het verstrijken van den termijn van 2 maanden bij de wet gesteld moest zij een sub-' sidiaire gevangenisstraf van een dag ondergaan. Om' deze te ontkomen richtte zij een rekest aan den koning." Vóórdat zij nu in kennis gesteld was met 's konings' beschikking werd zij bij den commissaris van politie Wulffers ontboden, die haar, omdat ze een beetje te' laat aan zijn bureau kwam niet humaan bejegende/ Hij zeide haar, //dat hij een vonnis tot haar last had1 en dat zij zitten moest." Op haar antwoord, dat zij' een rekest aan den koning had ingediend, gaf hij te' kennen dat dit niets ter zake afdeed en zij spoedig moest terugkomen om lia-jr straf te ondergaan. De1 vrouw begaf zich tot het ministerie van justitie, waar men haar zeide dat zij gerust wachten kon tótdatJ zij de beschikking op haar rekest ontvangen had. Zij deed dit, ook toen de heer Wulffers haar kort daarna nog eens //gelastte bij den commissaris van politie te komen." z/En wat gebeurde nu in de vorige week? De vrouw kreeg de boodschap van een rijksveldwachter dat ze aan het gebouw der rechtbank moest komen. Zij ging 1 er heen, met haar dochtertje, dat men in eene zijka mer liet om de moeder, nadat mén haar een afwij- zende beschikking op haar rekest had vertoond in den //dievenwagen" te slepen ofschoon zij aanbood dadelijk, te huis gekomen, haar boete te betalen. Haar geschrei noch dat van haar dochtertje baatte - zij werd naar de gevangenis gereden." 1 Uit Rotterdam meldt men van 22 dezer. De heden afgeloopeu kermis hoewel van meer beperkten 1 aard dan andere jarenheeft daarom in drukte eu gezelligheid voor geen voorgangster ondergedaan.» De nacht van Zaterdag op Zondag heeft 0. a. rijkelijk 1 zijne oude beruchtheid gehandhaafd en was rijkelijk' gestoffeerd met dronken lieden. Wat al zeer onaan genaam was om aan te'zien was het gezicht vau zoovele dronken kinderen; nu en dan zag men door de agenten van politie een paar jongens onder de pomp leggen ten einde ze, zoo mogelijk, tot bewust zijn te brengen. Dat er twee lieden in de Schie zijn verdronken in denzelfdeu nacht is treurig, maar minder te verwonderen, wanneer men de lichtzinnige hossende menigte heeft aanschouwd. Een inwoner vau Amersfoort had in de vorige week een niet aangeteekenden brief, welke aan bank biljetten een som van ƒ125 bevatte, "naar Leiden ge adresseerd, doch vernam dat die blief niet ontvangen was. Toen hij zich daarover tot den postdirecteur te Amersfoort, den heer R. A. W. baron van Iieeckeren, wendde kwam dezen op den vernuftigen inval den afzender bet adres van den brief eenige malen te doen opschrijven. Toen bleek, dat uit de wijze waarop deze persoon //Leiden" schreef, ook //Leuven" te lezen was. Een telegram, naar Leuven gezonden bevestigde bet vermoeden, dat de brief derwaarts was verzonden. Hij was daar ter plaatse reeds bij een persoon bezorgddie toevallig genoeg, denzelfden naam voerde als de ge adresseerde te Leiden, doch weder aan het postkantoor

Zierikzeesche Courant | 1871 | | pagina 1