No. 60. ZATERDAG 29 JULI 1871. DO >o Buitenlandsch Overzicht. BINNENLAND. Burger!. Stand teZierikzee Beurs- eu Marklberigleit. L ZIE1II1SIS Verschijnt op WOENSDAG en ZATERDAG PRIJS der ADVERTENTIE N. IQ Cents per Regel. De Inzending kan geschieden uiterlijk tot Dinsdag en Vrijdag morgen II ure. 6 a 300 >rk na de 39. Iiie- Inkl. ►O ►O ►O rO Ico nen 4ide ;an. o ai' ll of lin- 5 T oo- enc H, A B 0 N N E M E N T S-P R IJ S. Per drie maanden f 1,— Franco per Post 1,—. COURANT. Het Telegraafkantoor is geopend van 1 April tot 30 SeptemberOp Werkdagen Van 7 u. 'syoormidd. tot 9 u. 's namidd. Op Zon- en Feestdagen: Van 89 's voorin.van 13 en van 79 u. 's namidd. We hervatten onze taak wekelijks ouder boven staan den titel een overzicht te geven van 't geen er merkwaardigs in het buitenland is voorge vallen. Ons doel zal ook nu niet zijn een eenvoudige opsomming van feiten te leveren een dor en droog tabellarisch en chronologisch resumé van enkele belang rijke feiten - we meenen dat zulk een behandeling weinig kan toebrengen tot eene juiste beoordeeling van het verband dier feiten onderling - maar we wen- .schen op den voorgrond te stellen die punten, welke voor de kennis der Europesche toestanden van 't meeste belang zijn, ons een helderen blik kunnen doen slaan in het werken der verschillende partijen, ons den invloed .doen kennen welke zij op (le algemeene ontwikkeling aritoefenen. Voorloopig vestigen wij de aandacht op enkele ge beurtenissendie reeds tot het verleden behooren anaar ook voor de toekomst waarschijnlijk nog wel ■van belang zullen zijn. Als dit blad onder de oogen onzer lezers komt is het bezoek door den keizer van Rusland aan "Warschau, de hoofdstad van Polen, te brengen, ireeds afgeloopen. Een treurigen indruk maakte op ons de vermelding der feestelijkheden, die gedurende "Jt verblijf van den czaar zouden plaats hebben. Den oersten dag groote revue over alle troependen «tweeden dag groote manoeuvres van alle cavalerie- l'egimentenden dorden dito van de infanterie den vierden wedstrijd in het schieten door infanterie en later door scherpschutters. Is deze opgave een' pro fetie Concentreert zich werkelijk de geheele politiek •van Rusland in uitbreiding van het legerversterking van de levende krachten der armeeoefening in de behandeling van de nieuwste uitvindingen op liet ge bied dei* verdelging Deze groote manoeuvres in Polen, moeten zij 't bewijs leveren dat van nu voort- .aan Rusland de oplossing der Oostersche kwestie niet aneer wil zoeken aan de oevers vandenDonaumaarin Oostenrijk., dat de weg naar Constantinopel zal loopen over Weenen? Hebben de lauweren gevlochten om het lioofd van Pruissen's grijzen koning deu Noordschen Reus zoo geheel zijne rust geroofddat, wanneer hij verschijnt in bet Pooiseh'c land, in welks geheimzinnige wouden de geesten der voorvaderen samenkomen om te weenen over de slavernij van Polonia, totdat bij het krie ken van den dag het rammelen der ijzeren kluisters hen terugdrijft dn hunne graven - waar nog altijd de edelste izonen des vaderlauds luisteren naar het geheimzinnig droefgeestig lied, dat ruischt in de toppen der boomen, dat: „nog is Polen niet verloren"; opzien naar boven, alsof ze meenen dat plotseling in de wolken zichtbaar zal worden de vogeldie zingt de oude geliefde melodie - misschien als een adelaardie den bliksem draagt in zijne klaauwen - heeft de keizer van Rusland in de vel den van Warschau, die gedrenkt zijn met het bloed van duizenden bij duizenden niet anders te doen dan te lftisteren naar het geratel der kanonnen, het gedreun der march eerende machines, niet anders dan ook hier te ■commandeerenvaurf God beware Europa dan voor een bezoek van dezen ijzigen vorst1 den vertegenwoordi ger van het militair isme. In Oostenrijke schijnen de zaken eenen voor den kanselier v. Beust gunstigen keer te hebben genomen. Plet vroegere wantrouwen schijnt hoe langer zoo meer te wijken eu naar waarheid kon den 19den Juli de ridder v. Schmerling bij de sluiting van de zittingen van de delegatie des rijksraaAs verklaren, dat z/ja wel enkele stemmen zich hadden verheven tegen de politiek van den rijkskanseliermaar toch iedereen den weg wilde bewandelendien v. Beust had inge slagen de vrede zoo mogelijk te bewaren." Met zelfvoldoening kan dan ook de voormalige Saksische minister in zijn eigen naam en in dien van het ge heele ministerie Hollen wart aan de afgevaardigden hartelijken dank betuigen dat zij vertrouwen genoeg hadden gesteld in 's keizers raadslieden, om hun de middelen te verleenen waardoor zij in staat konden worden gesteld eiken aanval op de zelfstandigheid van het rijk af te slaan. Of liet hem gelukken zal ook een einde te maken aan de ijverzucht tusschen de verschillende bewoners de* kroonlanden, Duitschers en Czechen zal de tijd moeten leeren. De toestand van Frankrijk is in menig opzicht verbeterd.^ In den stand der partijen is door de laatste verkiezingen eene groote verandering ge komen. De legitimisten schijnen begrepen te hebben dat hunne macht in het landftoch niet zoo groot was, als ze zich wel hadden voorgesteld, dat de eerste ver kiezingen die bepaaldelijk in hunnen geest waren uitgevallen meer als eene demonstratie tegen de oorlogspartij moesten worden opgevat dan als een bewijs dat de natie het herstel wenschte van 'teen of andere koningshuis, dat ze dus wel zouden doen limine eischen provisioneel wat lager te stemmen en voor de ver vulling van hunne wenschen een' lateren tijcl afte- wachten. Twee gebeurtenissen hebben bovendien de kracht der republiekeinsche partij niet weinig versterkt. Vooreerst de dwaasheid van den graaf v. Chambord, die met zijn witte vlag als een so.ort geestverschijning door Frankrijk is gegaan en zijn uiterste best heeft gedaan om zijn eigen zaak belachelijk te maken waardoor alleen de republiek kon winnen en ten andere de gematigdheidwaarvan Gambetla en de zijnen in den laatsten tijd blijk hebben gegeven eene gema tigdheid die vooral uitkomt in de discussie over de petitie der Frausche bisschoppendat het de nationale vergadering van Frankrijk moge behagen tiwschenbeide te komen ten voordeele van den paus. (We komen op deze discussies later nog terug.) Men meent dan ook dat de klove, die Thiers van Gambetta scheidde steeds nauwer wordt en weldra misschien in 'tgeheel niet meer zal bestaan. Na de betaling van den eersten termijn der Oorlogs-contributie zijn de Pruissen uit Rouaan en Peronne vertrokken tot groote vreugd der bevolking, die steeds rustiger wordt en door de om standigheden dan ook wel gedwongen zal zijn om ook weer aan den arbeid te denken en niet al den tijd te verbeuzelen met declamatorische politiek. Ook de ministers zullen misschien nog eens bedaard gaan nadenken over de verschillende maatregelen, die zij in het belang van Frankrijk genomen hebben - dc minister van justitie b. v. zou zich kunnen vragen of de demoralisatie, die de hoofdoorzaak is geweest van Frankrijks ongelukken zal ophouden wanneer het hem gehikt is al de dames du demi- monde gevangen te nemen, zooals hij nu met een paar duizend heeft gedaan of de zedelijke ontwik keling van eene natie niet op gansche andere wijze moet worden bevorderd dan door den gansch nega tieven maatregel om de onzedelijkheid achter slot en grendel te zetten of men dan niet zou moeten beginnen gansch Parijs vrij logies te verschaffen - de minister Pouver - Qiiertier zou misschien terugkomen van zijne financiëele plannen en misschien de overtuiging levendig bij zich voelen worden dat het Journal des Debats sprekende over 's ministers poging om den vrijen handel te belasten, geen ongelijk heeft, als hij zegt: //een staat kan evenals een groot handelskantoor een' goeden stoot verdragen, wanneer hij zijne klanten maar houdt en zijne produkten maar kan blijven afzetten. Dat schijnt de minister te vergeten en daarom is zijn plan om den uitvoer te belasten zoo onheilvol. Frankrijk voert bij eene jaarlijksche produktie van 15 milliard voor ongeveer 3 milliard naar' het buitenland, vooral aan manufacturen. Deze uitvoer stelt zes a zeven millioen Franschen in de gelegenheid te leven en aan den staat zijne directe en indirecte belastingen te betalen. Zulke klanten moet men in eere houden en toch wil Pouyer-Qiiertier juist tegen hen de meest krasse maatregelen nemen.'" Ook de voor genomen .verhooging van belasting op het brief port - naar Amerika b. v. van 80 op 160 centimes - schijnt niet in overeenstemming met de eischen van den tijd. Onwillekeurig vraagt men zich af of de minister ook werkelijk bij 't zoeken naar nieuwe belastingen - in plaats van bezuinigingen? op 'tidee gekomen is om eene be lasting te heffen op katten en kanarievogels! waardoor waarschijnlijk liet aantal verbonden in Europa spoedig vermeerderd zou worden met eene anti-katten-en-kana- ries-belasting-ligue, bestaande uit eerwaarde matronen en jonge naaistertjes. Wat minder ijver - misschien zou deze raad ook in Eng"eland mogen gegeven worden aan den heer Gladstone. De arm-billwaarbij werd afgeschaft de oude gewoonte om officiers-plaatsen in het leger te koopen en te verkoopen, zal zeker door ieder worden toegejuicht, die meent, dat ook een officier nog wat anders noodig heeft dan wat geld, dat zijn vader of zijn grootvader verdiend heeftmaar de wijze waarop deze maatregel haar beslag heeft gekregen is, dunkt ons, zeer afkeurenswaardig. Toen het uit cle discussien in 'tlioogerhuis bleek dat de wet de goedkeuring der Lords niet kon verwerven kwam. Gladstone zeer bedaard de verklaring afleggen dat de koningin, gebruik makende van haar prerogatief, het verkoopen van officiers-plaatsen verboden had. Een slag in 't aangezicht van 't hoogerhuis heeft men deze handelwijze genoemd - beter misschien nog een slag in 't aangezicht, der constitutie. Of men had dade lijk den maatregel bij besluit der koningin moeten nemen of men had dc zaak haren gewonen loop moeten laten. Zulk een hoogerhuis bestaande uit Lords en bisschoppen, die over 's lands zaken beschikken omdatja omdat ze Lord en bisschop zijnwil ons al evenmin bevallen als eene Eerste Kamer, waar de adviezen gevraagd wor- Het Postkantoor is geopend met inbegrip van Zon- en Feestdagen Van des voormiddags van 9*/211V2 nur. namiddags 23 avonds 771/2 97o—10 den niet van de knapsten maar van de betalers van idem zooveel in 's rijks belasting - maar zoolang der gelijke lichamen bestaan dienen ze geëerbiedigd te worden. Heine zou, wanneer hij kon hooren hoe deze Engelschen, die hunne constitutie bewaken als een jaloersche min naar zijn bruid en in wier hoofd zulke prerogatieven- uitvluchten kunnen opkomen zeker nog eens roepen Diese England er sind wunderliche Kaiïze. De echo's van het vivatgeroep ter eere van den Dnitschcn prins-maarschalk die na 't eindigen van den krijg in Frankrijk, Engeland bezocht roepen ons naar liet vasteland terug - naar Pruis sen. Een //Uiiendliches" gejubel, //doimernde Iioclis" komen ons tegen - de Pickelhauben zijn allervvege met lauwerkransen omkranst - het zwaard rust in de schede - maar - allerlei geheimzinnige geluiden vervul len de lucht - kwade voorteekenen worden overal waargenomen - 'tis alsof een nieuwe kamp dreigt, In 'tduistere van den nacht treden ze aan de krijgers, die als de morgen daagt in gesloten gelederen wenschen voorwaarts te dringen - zwart is hunne wapenrusting - bleek hun gelaat - geen vrolijk krijgslied trilt op hunne lippen - op de met rouwfloers omhangen banieren lezen wij het devies: anathema sit! vervloekt zij hij. Ultra- montaan is de naam van dezen somberen krijger. De naam alleen is voldoende om het onzen lezers duidelijk te maken dat we zoo spoedig mogelijk een blik'wenschên te slaan op den strijd dien het Ultvamontanisme in de verschillende landen van Europa strijdt tegen liet gezag van den Staat. Zierjkzee 28 .Tuli. De Gemeenteraad heeft in zijn zitting van heden besloten, om de kermis dit jaar alhier op den gewonen tijd te doen plaats hebben, met de be paling dat alleen die kramers enz. zullen worden toege laten, die aan den Commissaris van politie hebben overgelegd een certificaat van liet bestuur of de besturen der gemeenten, in ivelke die verzoekers de laatste 14 da- geil hebben doorgebracht, dat in die gemeente ofgemeen- ten de kinderziekte niet heerschende is. Middelburg, 23 Juli. De kermis, welke alhier onder zekere bepalingen door den gemeenteraad is toegestaan en morgen begint belooft in vergelijking- met de laatste jaren buitengewoon te zullen zijn talrijk zijn de aanvragen voor het opslaan van tenten, kramen, draaimolensenz; daardoor zullen de groote markt, de potten markt, de groenmarkt, de heeueitbeurs en de balans overvol bezet zijn. Ook heeft de Vlis- singsche kermis, welke gisteren is geëindigd, bewezen dat het niet plaats hebben daarvan in vele andere gemeenten, een grooten invloed heeft op de drukte in vele jaren zijn daar de gewone staanplaatsen niet zoo bezet geweest. Wij zijn verzocht het volgende te plaatsen Wij wenschen niet in gebreke te blijven liet geëerde publiek opmerkzaam te maken op de in dit blad voor komende advertentie der firma ISENTTIAL C. De door die firma aangekondigde staatsleeniug is gegu- arandeerd door de Koninklijke IToiigaarsche Regeering en niet te verwarren met de klassen-loterijen waarvan de afloop maanden lang duurt. De heden aangekondigde Premieverloting is niet in klassen verdeeld maar heeft reeds op den 15 Augustus plaats waarbij al de groote Prijzen van 250,000, 25,000 ƒ1000, enz. enz. af tot 108 als kleinste prijs moeten uitkpmen. Des ondanks zijn de kosten voor een heel gedeelte slechts ƒ4,voor een half f 2,voor een kwart ƒ1. Deze algemeen gunstig bekende firma, bereids sints 30 jaren te Hamburg en sedert den aanvang van dit jaar te Amsterdam gevestigd, heeft, trots alle concur rentie, in dien korten tijd eene zoo Uitgebreide clientelle in ons land verkregen, dat zij reeds een Filiaalhuis te Rotterdam opgericht heeft. Dat derhalve alleeu de reputatie der ffrraa voldoende is om het noodige vertrouwen met genistheid te scheu ken zullen wij wel niet behoeven aan te stippen -en achten wij 0111 die reden dan ook elke verdere aan prijzing overbodig. Van 14 tot en met 28 Juli. Geboren. Een zoon van D. Ruselaar en C. Buskop. Een zoon van D. Tabernee en J. Tuijtel. Een zoon van Mr. J. Moolenburgh en C. Hocke van Weel. Een zoon van J. A. van Woerkens en A. Rikman. Een zoon van D. Q,. Mulock Houwer en M. M. van Andel. Een zoon van A, W. Dekker en M. S. Friend. Een zoon van TI. Willemse en E. Berrevoet.s. Een zoon van N. Wisse en H. Rombouts. Eene dochter van D. Sies en A. Hanson. Eene dochter van B. Heuseveldt en E. C. Harthoorn. Eene dochter vail J. J. Verbeke en P. Reinenberg. Eene dochter van M. van Duin en J. van Bnrgh G eh u w d. IT. A. Roothaert, jm. en A. M. M. Vermunt, jd. C. van Loon jm. en J. A, Verdick, jd. J. C. Baljm. en F. II. de Loozejd. A. Bakker jm. en N. ïïanse, jd. A. Bossaert, weduwn., en M. TI. Troch, jd. J. Klaasejm. en A. van Schijndeljd. Overleden. C. M. C. Beks oud 5 j.d. J. van ITekke oud 83 j.ongeil, z. J. Berkhoudtoud 6 ra.z. PRIJZEN DER EFFECTEN TE AMSTERDAM den 27 Juli 1871. Nederland. Spanje. Portugal. Rusland. Oostenrijk. Turkije. Egypte. N.-Amerika. NVerkel. Schuld, dito dito dito dito Obligatiën 1867 dito IS 69 dito Biunenl. Obligatiën. 1856-63 dito 1867 dito 1869 Obligatiën 1798/1816 dito 1860 Obl. pap. Mei-Nov. Zilv. Jan.-Juli. Algem. Schuld 1865 Obligatiën 1S68 dito 1 SS 2 dito 18S5 Brazilië. dito 1865 Mexico. dito 1S5] dito IS 64 St. Paul Pac. Sp. Obl. 1S69 PCf. 3 4 3 3 3 3 3 3 53% 62% 8-in/,0 31V8 32 269/,„ 34% 34% 97 89%, 47% 44n/j, 77% 97% 97% 91% 13% 69% Marktprijzen van de volgende artikelen te Zi e ri k ze e. van den 13 Juli 1871. De Ned. Mudde. De Ned. Mudde. Jarige Tarwe 12,50 Paardenboonen 8,50 Nieuwe dito - 12,50 Witte boonen - 17,00 Rogge - 8,25 Bruine dito - 12,50 Winter-Gerst - 6,50 j Groene Erwten - 9,50 Zomer dito - 6,00 Zaai-Lijnzaad - 00,00 Haver - 4,50 J Marktprijzen der Meekrap te Zier ik zee v:an den 13 Juli 1871. Teelt 1871. Per 50 Nederlandsche ponden. Twee en een, 1ste kwaliteit blank ƒ30,50 a 31,00 Twee en een, middelbare dito - 29,50 a 30,00 Twee en een, mindere dito - 00,00 a 00,00 Een en een, lste kwaliteit blank - 30,50 31,00 Een en een, middelbare dito - 29,50 a.30,00 Een en een, mindere dito - 00,00 a 00,00 Onberoofde, lste kwaliteit blank - 30,50 a 31,00 Onberoofdemiddelbare dito - 29,50 a 30,00 Onberoofde, mindere dito ƒ00,00 a 00,00 Nieuwe Onberoofde - 00,00 a 00,00 Mullen - 5.30 a 6,00 Middelbare, dito - 3,50 a 4,00 ZEETIJDINGEN. Brouwershaven Gearriveerd 26 Juli Meteor, L. A. Brönlund Ne w-York 26 26 26 26 27 27 Top GallantG. M. PhillipsSoerabaya St. Jan P. LommersePadang GraafstroomS. le Clercq 4 Batavia Lady Beatrix (st.)S. BurgesSunderland allen naar Rotterdam. Camilla, T. Clemens, New-Castle, Brouwersh. Samuel Mary, W. Kent, Harwich,

Zierikzeesche Courant | 1871 | | pagina 1