No. 59. WOENSDAG 20 J ELI 1871. S 1871 50,000 pn per [Id. Co. BUITENLAND. BINNENLAND. er Wet van nkl. Hong. ;r Koninkl. de prijzen 5,000 5,000 1,000 3,500 2,640 staande lee- .ï'inede men uigenoeinde vinnen kail. verkoop af oor ƒ4.- - 2.— - 1.— m geld of in bestellin •voerd. NIET ieder koo- |aag een;e gratis, trekking in mdigd. ten. 'ERDAM, nstraat 'ê- 0S1. kkerii TOS. ZIERIM Verschijnt op WOENSDAG en ZATERDAG PRIJS der ADVERTENTIE N. 10 Cents per Regel. De Inzending kan geschieden uiterlijk tot Dinsdag en Vrijdag morgen 11 ure. A B O N N E M E N T S-P R IJ S. Per drie maanden f 1,Franco per Post 1, mem Het Telegraafkantoor is geopend van 1 April tot 30 SeptemberOp Werkdagen Van 7 u. 's roormidd. tot 9 u. 's namidcl. Op Zon- en Feestdagen: Van 89 'svoorm., vanl 3 en van 7- -9 u. 'snamidd. Het Postkantoor is geopend met inbegrip van Zon- en Feestdagen Van des voormiddags van 91/»11 Va imr. namiddags 23 s avonds 77'/, 9l/s10 Te Berlijn is weder een hersénkrankheid uitge broken waaraan zij vroeger meermalen, doch gedurende den jongst verloopen tijd in het geheel niet heeft geleden. In alle stilte voorbereid, heeft men eensklaps vernomen, dat de metselaars-gezellen een plan hebben volvoerd hetwelk groote ongelegenheid aan velen veroorzaakt. Zij hebben nl. bijna allen tegelijk de vordering ingesteld om het loon te verhoogen verandering te brengen in de werkuren enz. De overgroote meerderheid heeft op het erlangen van een weigerend antwoord niet slechts den arbeid gestaake maar heeft pogingen in het werk gesteld om met geweld diegenen te verwijderen van de werkplaatsen die zich hadden teruggetrokken of met de //strikkers" geen gemeene zaak hadden willen maken. Tengevolge hiervan hebben op enkele plaatsen in de stad ongeregeldheden en ernstige vechtpartijen plaats gehad welke ten slotte door de politie zijn be dwongen. Waarschijnlijk zal de werkstaking niet spoe dig zijn geëindigd. Hoe groot het ongerief en de schacle, daardoor aan velen veroorzaakt, ook moge zijn, hebben de voornaamste bouwondernemers speculanten en metsel aarsbazen de handen ineengeslagen met het doel om gemeenschappelijk het kwaad te bestrijden en aan den uitgeoefenden dwang niet toe te geven dewijl de Joonen voor korten tijd met onderling goedvinden van bazen en gezellen zijn geregeld en de gezellen hun woord door het aanvangen eener nieuwe werkstaking hebben gebroken. Het groote publiek is thans zeer op de hand dei- bazen en ondernemers en zal van zijne zijde medewerken, om het goed recht te doen zegevieren. Volgens sommige berichtgevers, bestonden er redenen •om te vermoeden dat verscheidene arbeiders-bewegin gen en //strikes" welke in Duitschland in den laatsten tijd zijn voorgekomen door Engelsch gelden wel -door liet geld van Engelsche kapitalisten waren on dersteund met name zou zulks het geval zijn geweest met de onlangs voorgekomen arbeidstaking en de daarbij gepleegde gewelddadigheden te Koningshütte bij Bres- lau. Het gerechtelijk onderzoek van deze ongeregeld heden is nog niet afgeloopen en mocht het hierboven beweerde waarheid behelzen dan zullen naar men vertrouwt wel nadere bijzonderheden daaromtrent in het licht komen. -Ten gevolge der werkstaking onder de metse laarsknechts te Berlijn kunnen onderscheidene groote werken niet geregeld worden voortgezet. Deze arbeiders hebben thans besloten, alle confraters te noodzaken zich bij hen aan te sluiten; niet alleen die op dagloon, maar ook die op stuk werken opdat de geeischte ver mindering van het aantal werk-uren op allen zonder eenig onderscheid toepasselijk kan worden gemaakt. Enkele aannemers hebben nu toegegeven, maar de nieesten willen dit niet. Vandaar dat men overal knechts ziet rondloopen, om alle kameraden die aan de arbeid staking geen deel willen nemen van het werk af te houden. Daar dit reeds hier en daar met bedreigingen en feitelijke aanranding is gepaard gegaan heeft de politie reeds eenigen onruststokers gearresteerd. Aan vankelijk wilden ook ecnige metselaarsknechts van den opzichter der werken voor het Parlementsgebouw den arbeid stakenmaar toen zij hoorden dat er alsdan miilitaïren zouden worden ontboden om het werk voort te zetten, hebben zij van hun plan afgezien. Te Essen is een onderzoek ingesteld naar de her komst van een aantal voorwerpen, kleederen, sieraden, kleinooden enz. die een ambtenaar, welke als pionier den oorlog in Frankrijk medemaakte, in zijn bezit heeft en die gedeeltelijk ook gevonden werden bij diens ver loofde De man heeft zelf de justitie op het spoor gebracht door zijn brief aan een Fransch grondbezitter, waarin hij bericht, dat papieren van waarde door sol daten gevonden, aan hem waren gegeven, en nu de wijze vraagt, waarop hij die stukken //tegen schadeloosstelling" aan den eig -naar kan overmaken. De eigenaar heeft den onet aan den procureur-generaal gegeven die zich tot ae Duitsche autoriteiten heeft gewend. -—In verschillende dagbladen werd onlangs vermeld ■dat een onder-officierGottfried Hirsch geheeten wegens de door hem betoonde dapperheid in de ge- 7e.c ~n. y Belfortdoor zijnen majoor ter bevordering tot officier was voorgedragen maar dat door den gene- raa von ebschitz aan die voordracht geen gevolg was gegeven omdat de genoemde onderofficier een Israëliet is. Voor officieuse couranten werd het bericht over- genomen met bijvoegingdat zij voor de juistheid TOrhnal niet ionden instaan. Naar men thans aan de Augsburgsche AUgemeine-Zeitung meldt, is ■velast n mmiSter V™ °0rl°S 6en onderzoek 'ler TT- De Fransclie officieren die te Breslau geïnter neerd zijn geweesthebben ter nagedachtenis hunner aldaar overleden kameraden een gedenkteeken opgericht. De. 'plechtige onthulling heeft dezer dagen plaats gehad in tegenwoordigheid der Duitsche troepen en met me dewerking der stafmuziek van het tweede regiment Silezische grenadiers. De Pruisische generaal liielcl bij deze gelegenheid eene korte redewaarin hij mede deelde dat het militair kommandement te Breslau zich volgaarne heeft belast met de zorg voor het onderhoud van het monument en de graven der Franschen, iu de hoop dat wederkéerig in' Frankrijk zorg zal worden gedragen voor de graven van aldaar gesneuvelde of overleden Dnitschers. Op verschillende plaatsen in den Elzas hebben weder vechtpartijen plaats tusschen burgers en militairen. Te Mühlhausen is het beschimpen van militairen aan de orde van den dag; een gewezen zouaaf trachtte een Duitsch soldaat het geweer te ontrukken en werd daardoor ge kwetst, zoodat hij eenige dagen later in het hospitaal overleed. Te Saarburg heeft men een Beiersch soldaat gevonden 111 het open veld met bijna afgesneden hals. Te Nancy werd 's nachts een uhluan overvallen het ge volg van deze feiten, die meest allen worden bedreven door menschen uit den minderen stand, is het strenger handhaven van de politie-verordeningen. I11 het gebouw van de bank van Frankrijk heeft een zeer brutale diefstal plaats gehad. Op een oogen- blik dat liet zeer druk was en zich ongeveer 4000 menschen in de galerijen bewogen, kwam aan een der bureaux een kantoorbediende oud 35 jaren 0111 een som van 100,000 fr. in bankbillêtten te storten. Hij had het paket voor zich gelegd om het borderel te doen gereed maken en toen hij even opzag was het pakket verdwenen. In een aanval van wanhoop wilde hij zich om het leven brengen. De uitgangen werden terstond gesloten en iedereen onderzocht, maar cle dief werd niet gevonden en de 100,000 fr. waren en bleven \Veg_ In een brief uit Rome heeft pater Hyaeinthe zich aangesloten aan het anti-onfeilbaarheids-comité te Munehen. //Ik sluit mij" schrijft hij //aan bij de verkla ring door den hoogleeraar Döllinger en zijne vrienden onderteekend. Ik vertrouw dat deze groote daad'des geloofs, der wetenschap en des gewetens het uitgangs- en het middelpunt van de hervormde beweging zal zijn, die alleen de Katholieke kerk redden kan en zal." Pater Hyaeinthe zal dezer dagen Rome verlaten en naar Parijs terugkeeren de paus heeft hem niet willen zien Volgens de Liberté is het zonderling testament van zekeren Bonnard thans te Londen een onderwerp van het dagelijksch gesprek. Bonnard nl., bezitter van 112,000 livres renteheeft zijn geheel vermogen vermaakt aan de maatschappij tot bescherming van dieren. Zijne natuurlijke erfgenamen bestrijden dit testament, onder voorgeven dat de testateur geloofde aan de zielsverhuizing, en de maatschappij tot bescher ming van dieren hem in het hoofd had gebracht dat na zijn dood zijne ziel in een paard zou overgaan. De katten-tentoonstelling in het kristallen paleis te Londen, welke slechts een dag heeft geduurdis met een schitterend succes bekroond. Het publiek dat zich op een oorverdoovend gemiaauw had voor bereid was aangenaam verrast door de heerschende stilte. De koning der verzameling, die de eerste prijs heeft behaald, was buiten kijf de wilde kat door den hertog van Sutherland ingezonden. Hoewel klein van gestalte, heeft dit dier een schrikwekkend voorkomen en is een toonbeeld van kwaadaardigheid. Zijn groote, schitterende oogen en neergedrukte ooren geven het een ijzingwekkende uitdrukking van voortdurend inge houden woede. Deze kat heeft een grijze ongestreepte vacht, en boven op den rug een kleine bos haren, die hij naar welgevallen kan doen rijzen en dalen, terwijl zijn staart in plaats van bij gewone katten spits toe te loopen, integendeel aan het uiteinde juist het dikst is. Evenals wilde dierenmoet hij steeds in eene kooi opgesloten blijven en wordt zijn voedsel hem door een klein schuifdeurtje toegereikt. Als de fraaiste type onder deze verzameling wordt de Perzische kat genoemd, die geheel wit is. In het westen van Amerika worden de land- bouw-ondernemingen, gedreven op een schaal, van welke -men zich in Europa geen denkbeeld vormen kan. De heer Thompson die in Minnesota in de nabijheid der stad Wells woont, heeft op het oogen- blik 4,400 acres onder den ploeg (5 Engelsche acres zijn gelijk twee hectaren) van welke 1400 met rogge, 400 met mals, 300 met haver en 1250 met hennep I beplant zijn. Hij heeft 80,000 stekken van katoen- boomen en wilgen geplant en zijn klein landgoedje met een.haag van 18 mijlen lang omringd, waarvoor hij 20,000 palen en 40,000 pond ijzerdraad gebruikt heefc. Hij bezit op het oogenblik twintig steen en boer derijen met cle noodige schuren en nevengebouwen en dezen zomer hoopt hij er 20 bij te bouwen. Deze grond eigenaar is dus de markies de Carabas van Minnesota. In de Vrijheids-Banier leest men de volgende curieuse advertentie DOODGRAVER. De ondergeteekende maakt hiermede zijne landge- nooten bekenddat hij van af dezen tijd gereed is 0111 de dooden te begraven. Ik verzoek alle Hollan ders die in dat ongeluk moeten deelen zich bij mij te vervoegen belovende u eerlijk te behandelen. Jakob Stander. Grand Rapids, 23 Mei 1871. Een weduwe in Ohio wier man aan delirium tremens gestorven was heeft een actie tot schadever goeding ingesteld tegen den herbergier bij wieu hij de gewoonte "had zich te bedrinken, en zag den aan gesprokene door den rechter tot 5000 ds. schadeloos stelling veroordeeld. Er is te Solotburn een internationaal bureau tot vervaardiging en uitgifte van valsche Oostenrijksche en Russische bankbiiletten ontdekt. In den afgeloopen winter waren in Gallicie valsche Oostenrijksche bank noten van 10 florijnen en verschillende soorten valsche Russische coupons in omloop gebracht. De hoofd commissaris van politie te Weenen werd daarop naar Gallicie gezonden 0111 de vervaardigers op te sporen. Onder medewerking van een paar geheime agenten dei- Russische politie kwam hij aldaar spoedig tot de over tuiging, dat de vervalsching in Zwitserland en de uit gifte door tusschenkomst van een goed geornaiseerd personeel op ruime schaal plaats had. Hij reisde dus naar Zwitserland en stelde er zich in aanraking met de agenten van den Russischen Staatsraad Kamiensky en der Zwifcsersche politie, die tot nog toe vruchteloos hadden getracht de daders op het spoor te komen. Na onder allerlei vermommingen verschillende avonturen te hebben gehad, ontdekt hij eindelijk dat de geheime werkplaats gevestigd was te Yverdon, in het kanton Waadtland. Met behulp der Zwitsersche autoriteit werden de plaatsen gevonden en doorzocht. Men vond er cliches van Russische banknoten van 12, 5 en U/o roebels, alsook van Fransclie bankbiljetten a 25 francs per stuk, Pruissiscke 100 thalerscheine, en ander bui- tenlandsch papier. De inrichting was het eigendom eener vereeuiging, onder hoofddirectie van den Poolschen emigrant Matuciewicz; en waarvan de zetel gevestigd was te Soloihurn, alwaar dan ook de handlangers uit Frankrijk, Rusland en Gallicie 'de valsche papieren in ontvangst namen om ze op reis aan den man te brengen. Bij een nasporing miste men de clichés en platen, stempels enz. van Beiersch en ander valsch papier, hetwelk mede in omloop was gebracht; doch bij verder onderzoek werden zij toch gevonden. Zij werden namelijkmet nog eenige andere dergelijke voorwerpen, in een boscli nabij Solothurn opgegraven. Eenige leden van het personeel iu Zwitserland zijn gevangen genomen; van de in het buitenland werk zame agenten heeft men er tot nog* toe slechts twee in handen kregen. Ook is er eene Engelsche dame gearresteerd, die de noodige houtgravuren vervaardigde en geruimen tijd in betrekking heeft gestaan met Drombowsky, die 111 de Parijsche Commune eene groote rol heeft gespeeld. Zonnemajre, 25 Juli. Verleden Vrijdag was het feest voor onze schooljeugd. De Heer A. van den' Bout, wethouder onzer Gemeente had toen alle kinderen die in dit jaargetij onze openbare school bezoeken, ten zijuent geuoodigd; onder geleide van hoofd- en hulp-onderwijzer trokken zij ten getale van houderd één met vlaggen in de hand en in feest gewaad gekleed 's namiddags ten twee ure naar de hofstede //Kijkuit", daar werden zij in eene met bloemen en vlaggen versierde laanop chocolade krentekoeken en andere versnaperingen onthaald, en brachfeu onder allerlei spelen in gezelschap van gastheer 'en gastvrouw benevens eenige vrienden een' allerprettigsten namiddag door; ruim zeven ure keerden zij huiswaarts hoogst voldaan over het gul onthaal en zooals eerst op de hofstede, weerklonk thans hun vrolijk gezang langs dijk en dorp. - Dank zij de goede zorg onzer onderwijzers liep alles in de beste orde af en liet bij kinderen en volwassenen een zeer aangenamen indruk achter. Ieder stemde dan ook met de opschriften van een paar vlaggetjes in bracht hulde aan den gastheer en de gastvrouw zijner kinderen en uitte openlijk of in stilte den wensch, dien allen welken in de ontwikkeling der jeugd en daarom in de bevordering van leerlust belangstellen zeker gaarne herhalen: leven deze. leven alle kindervrienden! In de vergadering van den Ned. Weerbaarheids- bortd 11. Maandag te Utrecht gehouden is tot lid van het Centraal Commité benoemd Jlir. J. F. H. van der Feltz, ter vervanging van den heer Mr. J. C. E. baron van Lvnden. Uit Melissant wordt ons van 21 Juli gemeld, dat aldaar dien dag aan het strand gevonden is een flesch, inhoudende een briefje met potlood geschreven, van den volgenden inhoud: //Aan boord van het schip de Commune, zeilende op 52° NB. Lengte? fokken mast over boord, laaste flesch geledigd. Een vuurtoren in 'tzicht. Hevige storm. Stuurman overboord. 15 Mei 1871. Felix Pij at". Arnhem 20 Juli. In de groote zaal van Musis Sacrum is men begonnen met het afbreken van het gewone orkest en de oprichting van een ander het welk in groote (liet getal zangers en orkestleden in aanmerking genomen) dat van alle vorige feesten zal overtreffen. Men verneemtflat het feestcomité met het bouwen eener galerij wachten wil totdat uit de inteckenlijsten het getal abonné's blijken zal. Het komt ons echter voor dat met dit bouwen gemstelijk nu reeds een begin kan worden gemaakt daar het te voorzien is dat buiten de abonnementen ook nog een tal van entrée-kaarten zal worden genomen, vooral door elders wonenden die gaarne al ware 't ook slechts voor één dagiets van het feest willen bijwonen. Een paar dagen geleden vond men hier nabij liet gemeentehuis een geschreven stuk papier aangeplakt met de woorden //geen kermisdan ook geen zan gersfeest." Dat bij de arbeidersklasse te dezen aanzien eenige ontevredenheid heerscht valt niet te loochenen en men zal wél doen met haar tegen den tijd dat cle kermis invalt (26 Aug.) iets te bezorgen dat haar dit gemis eenigermate vergoeden kan d. i. gelegenheid tot uitspanningwelke eenige overeenkomst met kermisvreugd heeft. Volksconcerten mogen den meer ontwikkelden werkman ruimschoots schadeloos stellen voor dat gemis, den minder ontwikkelden en onze at,ad telt ze maar al te veel ontbreekt de vatbaar heid om kunstgenot te smaken; zij hebben behoefte aan minder fijne genietingen. Welnu ook deze kunnen zoo worden ingericht dat zij de kiemen van edeler vermaak bevatten en het overgangstijdperk vormen van de dierlijke uit spattingen waartoe de kermissen aanleiding geven tot zulk genoegen als weldadig op den geest kan werken en de lust en veerkracht tot den dagelijkschen arbeid verhoogen. Van de pokziekte hoort men niet meer spreken epidemie bestaat er in geen geval. Te Waddinxveen zijn op eene bevolking van 3832 zielen sedert Januari dezes jaars 314 personen door de pokken aangetast, waarvan 117 bezweken, terwijl in het geheel tot den 22sten Juli 1871, 190 sterfgevallen voorkwamen. Het grootste gedeelte der aangetaste en overledenen waren kinderen. Op dit oogenblik schijnt de, epidemie tot staan te komen terwijl voor flesinfectie van woningen en vernietiging van besmette voorwerpen zorg wordt gedragen. Ook de particuliere liefdadigheid heeft gedurende het heer- schen der epidemie met lofwaardigen ijver zich de belangen der behoeftige pokkenlijders aangetrokken. Men schrijft uit Holland, dat de vmkers weder met hunne bijen vertrokken zijn naar cle boekweit velden bij Amersfoort of naar hel Zuiden van Noord brabant. Ofschoon het weder in de laatste weken voor de bijen gunstig was zal de opbrengst van honing en was altijd nog beneden het middelmatige blijven. In geen jaren hebben de korven zoo lucht gewogen terwijl van vele korven de eerste zwerm nog af moest komen die zoo arm waren dat zij de beste dagen noodig hadden om eerst te bekomen. Zaandam" 20 Juli. Gisteren avond is hiér een treurig voorval gebeurd. De bruggen of sluizen, die des avonds als verzamelplaats van hen die na vol brachten arbeid een frisch avondluchtje willen genieten worden gebezigd zijn niet van rustplaatsen voorzien en meestal dienen de leuningen der brug als zitplaats hetgeen echter met groot gevaar gepaard gaatzooals gistereu avond helaas gebleken is toen plotseling de leuning bezweek, waardoor 2 personen in het water geraakten; een hunner een jongeling van omstreeks 24 jaren, is bij dit onheil verdronken. In den nacht van 19 op 20 Juli jl. is een best paardtoebehoorende aan den landbouwer H. P. Poelstra wonende onder Almenum'smorgens omstreeks 4 ure doodgestoken gevonden in het landgelegen nabij zijne woningvermoedelijk met een lang mes of stokdegen hetwelk het paard door ,de borst in

Zierikzeesche Courant | 1871 | | pagina 1