A No. 58. ZATERDAG 22 JULI 1871. ie BUITENLAND. ae IT. BINNENLAND. Beurs- en Marklberifften. ZIERIKZEESCHE COURANT. Verschijnt op W OENSDAGr en ZATERDAG PRIJS der ADVERTENT1ËN. 10 Cents per Regel. De Inzending kan geschieden uiterlijk tot Dinsdag en Vrijdag morgen II ure. ABONNEMENTS-PRIJS. Per drie maanden f 1,— Franco per Post 1, Het Telegraafkantoor is geopend van 1 April tot 30 SeptemberOp Werkdagen Van 7 u. 's voorrilidd. tot 9 n. 'snamidd. Op Zon- en Feestdagen: Van 89 'svoorm., van 13 en van 7--9 u. 's naniidd. Het Postkantoor is geopend met inbegrip van Zon- en Feestdagen.: Van des voormiddags van 9'/sll'/s uur. namiddags 23 avonds 77Vs 9Va—10 (Ct. p (ïU'.t lek!' ion i Bot ■rijs I •70 I liit. jot ,50 .50 O 17 pen ook I alle I tart I «g. I (ar-1 [liet I fan ans I .lve I alle >00 I en, I ingl enj *11 X>e ontploffing- te Yincennes. Vrijdag middag even Voor twee uren hoorde men te Parijs drie hevige ontploffingen die elkander met -een tijdruimte van ongeveer twee minuten opvolgden -en gevolgd werden door een geluid als het rollen van den donder, dat zich tot midden in de stad duidelijk deed hooren. Tegelijker tijd zag men, uit de bovenste verdiepingen der woningen, een dikke rookzuil opstij gen aan de oostzijde der stad en spoedig liep het gerucht dat het fort Vincennes in de lucht was ge sprongen. Weldra bleek het echter, dat de ontploffing niet in het fort zelve maar in de binnen de vestingwerken van liet fort gelegen gebouwen, die voor magazijnen van munitie dienden, had plaats gehad en waar patro nen kogels en bommen van allerlei soort worden bewaard. liet schijnt dat het ongeluk is ontstaan door het onvoorzichtig leegmaken van een kist patronen die ontplofte te midden van een ontzaggelijke hoeveelheid -r;:vua de munitie, die gedurende eenige dagen uit Parijs if naar de magazijnen vaii Vincennis was vervoerd. Ver schillende soorten van bommen lagen in verscheidene vertrekken verdeeld waaraan zich achtervolgens het vuur mededeelde en waardoor de werklieden die in j <le vertrekken aanwezig waren nog de gelegenheid i hadden om te ontvluchten. V He gevolgen der ontploffing zijn verschrikkelijk. Personen die in de nabijheid waren verzekeren dat men zich geen denkbeeld kan maken van het vreese- Jlijke leven. Bommen sprongen in alle richtingen uiteen, kogels floten door de lucht en vielen, benevens stukken brandend papier, in het boseh. van Saint Maude en in <le naburige straten tot aan de vestingwerken van Parijs neder. Op een oppervlakte van vijfhonderd meters in 1;v het rondregende het letterlijk bommen. Het boseh v an Saint Maur geraakte voor een groot gedeelte in brand Aan het fort zelve eu aan de naburige huizen is belangrijke schade toegebracht. Vincennis heeft een -treurig uiterlijk gekregen, daar bijna alle vensters zijn .gebroken en overal de sporen van verwoesting zicht baar zijn. De brand in het boseh van Saint Maur heeft ■een grooten omvang gehad. Op het oogenblik der ontploffing bevonden zich in <1(] verschillende vertrekken 100,000 kilogrammen kruit en 4-0,000 bommen van verschillende groote. De kracht waarmede sommige bommen zijn weggeslingerd is zoo .groot geweestdat men enkelen op een afstand van 4000 meters heeft teruggevonden. Hoewel de herhaalde ontploffingen het zeer gevaar- 'i lijk maakten om de plaats van het onheil te naderen hebben de maires en de brandweer van de omliggende - gemeenten zooveel mogelijk hun best gedaan om spoedig hulp te verleenen, en het is vooral daaraan te danken, ■dat de brand zieli niet verder heeft uitgebreid. I. Het Journal officieel verzekerde Zaterdag dat slechts ■een artillerist was gedood en zes gewond waaronder drie .gevaarlijk, terwijl men van geen slachtoffers had gehoord ■onder de bevolking in den omtrek. De correspondent j4e l'Etoile Belgie spreekt van een getal van 300 perso- nen die gedood of gewond zouden zijn. Le Temps (Zégt, dat het aantal slachtoffers van hen die in de nabij gelegen boaseheu en op het veld werden getroffen [en veel grooter is dan liet aantal dooden en gewonden te Vincennes zelf, alwaar het veel geringer is dan dat inen vreesde. In het vertrek waarin de eerste ont ploffing ontstond waren ongeveer 30 werklieden. Ullet Journal officiel schrijft op grond van het voor lopig ingestelde onderzoek de oorzaak van het ongeluk oè aan de onvoorzichtigheid der vuurwerkers die belast varen met het overpakken van patronen uit de eene kist in de andere. Het ophitsen van de Fransche burgers tegen de Duitsche bezettingwaar die nog aanwezig is wat le^,,dagbladen zieh ten taak gesteldschijnen te hebben ^engt wat te voorzien was de treurigste gevolgen ,eweeg. Ook te St. Denis heeft de taal der Parijsche iladen hare uitwerking niet gemist. De raaire heeft laar de volgende keuuisgeving doen aanplakken -. //Aan de inwoners van Saint-Dénis •«s ma*re van St.-Dénis brengt ter kennis zijner leoteburgers het volgende bevel van den Pruisischen eneraal koramandant van St. Denis dd. 5 Juli. //Op grond van een aanvalwaarvan gisteren te uren een onderofficier het slachtoffer geworden is .z door 4 personen aangevallen en zwaar gewond is, 'eel ik: 1. ieder particulier, die na 10 uren des inds in de straten wordt aangetroffenwordt in ihtenis genomen2. alle koffiehuizen en openbare alen moeten des avonds te 10 uren gesloten zijn uitzondering alleen van driewelke door de officieren bezocht wordende Weener brouwerij (rue de la Charonnerie) de brouwerij van de rue de Paris en de brouwerij Dreher (rue du Port). Dit bevel treedt heden in werking. (was get.) Generaal von Malachowski plaatsel. kommandant van St.-Dénis. De Parijsche bladen hebben het op hun geweten dat gansch Dénis zoo gestraft wordt voor de misdaad van enkelen. Het blad dat de heer Gambetta te Parijs zal oprichten, zal, gelijk de Figaro meldt, niet onder den titel verschijnen van la Revanche, maar onder dien van le Républicain. Zoodra de staat van beieg is opgeheven, zal het eerste nommer uitkomen. Het kapitaaldat in de onderneming gestoken wordt is een millioen. Een Arabisch spreekwoord zegtspreken is zilver, maar zwijgen is goud. Dat spreken niet altijd zilver ishebben eenige, mannen van naam in Frankrijk overtuigend bewezen. Figaro geeft van zulke mannen en hunne woorden een aardige lijst Emile Ollivier Wij beginnen den oorlog met een licht hart. Rouher Nooit zullen de Italianen Rome, bezetten. Leboeuf: Wij zijn klaar tot op den laatsteu slop- kousenknoop toe. Von Iiolstein Den 15den Sept. zullen wij (Duit- schers) onder uwe (de Girardins) vensters voorbijtrekken. Willem I van PruissenIk voer oorlog tegen Napoleon en niet tegen het Eransche volk. TrochuDe gouverneur van Parijs kapituleert niet. Pucrot: Ik keer dood of als overwinnaar terug. Ranc: Ik blijf soldaat der commune. Delescluze: Voor het pleizier om op de Versaillers te schieten. Jules Favre: Geen duim van ons grondgebied, geen steen onzer -.vestingen. En al die mannen haddeu kunnen zwijgenzegt Figaro. Bij gelegenheid van den verkoop van remonte- paarden te Stettin had dezer dagen een aardig voorval plaats. Een landman die den veldtocht medegemaakt had, wenschte vurig het paard dat hij bereden had en zijn trouwe lotgenoot geweest wasmaar nu onder den hamer zon komen, in eigendom te krijgen. De man had reeds 75 thl. geboden en meende thans zeker van het bezit te zijn, toen op eens een paardenkooper 100 thl. bood. De tranen kwamen den goeden man in de oogen al zijn gereed geld had hij willen besteden maar verder kon hij niet gaan. Inmiddels had men den hoogsten bieder met de omstandigheden bekend gemaakten eenige vrienden wisten hem te bewegen zich. stil te verwijderen, zoodattoen de hamer gevallen wasde kooper zich niet opdeed. De veiling werd nu hernieuwd3 thl. klonk het eerste bod4 thl. het tweede 5 thl. het derde en laatste't was van den man wien het dier zoozeer ter harte ging. Niemand bood meer en de man kon overgelukkig met zijn koop huiswaarts keeren. In de Volkszeitung worden de Duitschers ge waarschuwd dat het voor hen, die bij het uitbreken van den oorlog uit Frankrijk zijn verdreven, raad zaam is vooreerst nog niet daarheen terug le keeren. Enkele Duitsche kantoorbcdienen of werklieden zijn bij hunne Eransche patroons weer terechtgekomen, maar dit was alleen mogelijk omdat deze slechts een zeer klein personeel hebben. Op grootere kantoren of in grootere werkplaatsen verklaren de Franschen eenvoudig met geen Duitschers in dezelfde zaak werkzaam te willen zijn of zij maken het voor de Duitschers zoo onaangenaam, dat deze het er toch niet kunnen uithouden. Bij kleine handwerklieden of winkeliers, die het gewaagd hebben er weder een winkel of werkplaats te openen, is alles aan stukken geslagen. Dat gebeurt op plaatsen, waar Duitsche troepen liggeu; hoe zal het dus gaan wanneer die plaatsen door hen ontruimd zijn? Op de spoorwegstations te Pantin en Noisy wemelde het dezer dagen van Duitsche werklieden die zich weder naar Parijs hadden begeven en thansbij gebrek aan reisgeld smeekten om kosteloos een plaatsje op den spoortrein te mogen hebben teneinde naar hun vaderland terug te keereu. In den omtrek van het Silkeborg in Jutland werd voor eenigen tijd een koop van een zeer bijzonderen aard gesloten die doet denken aan de belooning welke den uitvinder van het schaakspel ten deel viel. Een zeker boer, Soren Dalby genaamd verkocht namelijk zijn huis en twee stukken land aan twee andere lieden uit het dorp Gjödvad vooreen haverkorrel, 32 maal verdubbeld. De zaak is echter nog niet behoorlijk in de hakenomdat de kooperswelke er in de verste verte niet aan hadden gedachtdat dit huis en die wee stukken land, die gezamenlijk slechts een waarde van hoogstens 800 rijksdaalders hadden hun nu op meer dan 10,000 rijksdaalders zouden komen te staan, ontkennen den koop aangegaan te zijn. De verkooper wil zich echter niet zonder schadevergoeding laten tevreden stellen en heeft de zaak in handen van een advocaat gegeven. De bekende Burke, //kolonel" der Fenians is dezer dagen op vrije voeten gesteldde man is krankzinnig en een zijner broeders heeft op zich genomen om voor zijné oppassing te zorgen. Het was voor de bevrijding van dezen Burke dat eenige boosdoeners in de maand Dec. 1867 een gedeelte der gevangenis van Glerkenwell in de lucht deden vliegen, waarbij zoo vele menscheu het leven verloren. Nog negen andere fenians zijn dezer dagen op vrije voeten gesteld, doch onder voorwaarde dat Zij Engeland zullen verlaten en er nooit terugkeeren. Wij vestigen gaarne de aandacht onzer lezers op de in dit no. voorkomende advertentie betreffende de door de Vereeniging tot bevordering van '.s- Lande+Weer- baarkeid uitgeschreven Premieleeninggroot fl.000.000 verdeeld in 400.000 aandeelen vau 2.50. Niet alleen om het goede doel dat beoogd wordt, maar ook om de kans, die er voor de aandeelhouders bestaat op het trekken van een zeer hoogen prijs, en om de volle zekerheid der nakoming van alle verplichtingen, verdient deze geldleening de ruimste aanbeveling. Men verzoekt ons het volgende te plaa tsen De hoogste prijs der deuUchen nationaal loie?ie, be staande iu eer» groote zilverbaarten voordeele der iu validen van den staat //Navada," ten geschenke gegeven, is aan een onbemiddelde winkelier te Hamburg ten deel gevallen. De verkoop der loten had de hoofd collecteur -Louis Wolff te Hamburg gratis overgenomen en is. op een door deze collecte verkocht lot boven staande winst gevallen. De baav heeft een wezenlijke waarde van 4320 thaler en is naar het oordeel van alle deskundigen naar deszelfs uiterlijke vorm als een merkwaardig voorwerp te beschouwen. Het is derhalve raadzaam niet alleen om deszelfs merkwaardigheid maar tevens ook om do geschied kundige aanleidinghet stuk in zijn geheel te be houden. De winner van bovengenoemd kostbaar stuk noodigt derhalve alle liefhebbers van oud- en merkwaardigheden uitzich tot den hoofdcollecteur Louis Wolff te willen wenden en voorzeker zal door kenners van munten en oudhedenvan deze gelegenheid gebruik worden ge maakt om een stuk te verkrijgen hetwelk in deszelfs aarcl eenig en beroemd is. Een opliclitei- eerste klasse. Nog is de graaf Carnuchot niet voor de rechtbank verschenen, en alweder heeft zich een geval voorgedaan, dat eeti oplichter onder bedriegelijke voorwendsels vele personen duizenden heeft afgezet en ongehinderd jaren achtereen deze bedriegerijen uitvoerdetot hij eindelijk in de handen der wrekende Nemesis viel. De gewezen Amerikaansche overste Bela Es.tvan kwam, na de ineenstorting van het Mexikaansche keizerrijk, te Weenen, en daar hij geen middel van bestaan had en al wat arbeid heet verachtte, zoo legde hij er zich op toe door bedriegerijdoor valsche beloften en wisselruiterij een schitterend leven te leiden. Onder voorwendsel, veel aanspraak op de n aki ten schap van keizer Maximiliaan van Mexiko te hebbenzette hij kooplieden goederen af, gaf hij alle lieden, met wie hij in aanraking kwam wissels af, kocht huizendie hij niet betaalde, zoodat zijne schuld thans ƒ100,000 bedraagtwaarvoor hij niets heeft om te betalen. Yan de vele personen die door den Mexikaanschen overste bedrogen werden, behooren de meesten tot de voor name kringen. De overste noemt zich nu eens als Engelschman Belend Estven dan eens als Hongaar Bela Estvan, naar gelang de gelegenheden hem gunstig toeschijnen. Onder de bedrogenenis eene familie die door de oplichterijen van den overste geheel tot den bedelstaf is gebracht. De in Rossau, Thurmgasse no. 14, wonende familie Hillinger was sedert jareu en dagen in het bezit van een fraaie woning en leefde naar rato. Daar leerde de familie tot haar ongeluk, den overste kennen die haar dat huis, voor den prijs van ƒ28,000 afkochtwaarvoor de vefkooper slechts de som van ƒ610 verkreeg. Voor de rest werden de bedrogenen van week tot week met beloften van be taling tevreden gesteldzoodat ten slotte de familie uit haar eigen huis gedreven in de grootste ellende verviel. Tegenwoordig woont de familie in een in trekje de vader is door deze oplichterij ernstig ongesteld twee kinderen liggen ook ziek, en de vrouw met dt andere twee kinderen lijden in letterlijken zin honger Het van de Hillingersche familie gekochte huis Ireefi de overste aan iemand dien hij, voor een valscher, wissel ƒ6000, had uitgelokt, met eene kleine som toe afgestaan. Een ander had de schelm voor een geheel Valsche acceptatie ^'30,000 afgehaald. Een boschjagei zette hij fl. 30.000 af, onder het voorwendsel - veh 'goederen en kolenmijnen in Hongarije te bezitten Van den particulier Melzer wist hij op zijn visite kaartje ƒ200 en op een wissel fl. 500 te verkrijgen Eens ontmoette de schelm bij Melzer toevallig een bakkersgezel, dien hij op slaanden voet als opzichtei over zijn goederen in Hongarije engageerde en wist hierdoor hem zijn spaarkasboekje,ter waarde van fl. 480. aftepraten. Natuurlijk zag de bedrogene noch zijn geld weder, noch kwam iets te zien van Estvan *s goederen. Eene menigte andere personen uit de lagere standen werden op gelijke wijze door hem; bedrogen. Wat hij echter met de afgezette gelden, die te zamen eene belangrijke som vormeneigenlijk heeft uitgevoerd, is tot heden nog niet genoegzaam bekend. Waar is het. echter, dat Estvan in de meeste hotelswaar hij zijn intrek had genomen de rekening schuldig bleef. Zoo als onder anderen in het hotel: //Het Oostenrijksche hof"; te Baden ging hij eenvoudig met de rekening er van door. Voorts is hij bij twee huurkoetsiers, wegens gemaakte rijtoertjes, fl. 100eene tabaksfabrikant eene aan zienlijke som voor sigaren schuldig. De ruimte is onvoldoendeom hier alle oplichterijen vau den schelm mede te deelen. Eerst in de laatste dagen heeft men Estvan aangeklaagd, en werd hij de vorige week, op de Ferdinandsbrug door de politie gearresteerd. De lijst van al de door den overste bedrogen personen opteraaken, is nog niet mogelijk, daar er nog telkens nieuwe aanklachten van onbekende be driegerijen aan 't licht komen. Het onderzoek in deze omvangrijke zaak van oplichterij, is opgedragen aan het politie-eommissariaat der binnenstad te Weenen. Harl. Ct. PRIJZEN DER EFFECTEN TE AMSTERDAM den 20 Juli 1871. Nederland. Spanje. Portugal. Rusland. Oostenrijk. Wer kei. Schuld, dito dito dito dito Obligatiën 1867 dito 1869 dito Binnenl. Obligatiën. 1856-63 dito 1867 dito 1869 Obligatiën 1798/1816 dito 1860 Obl. pap. Mei-Nov. Zilv. Jau.-Juli. Algem. Schuld 1865 Obligatiën 1868 dito 1882 Turkije. Egypte. N.-Amerjka. dito 1885 Brazilië. dito 1865 Mexico. dito 1851 dito 1864 St. Paul Pac. Sp. Obl. 1869 2% pCt. 3 4 3 3 3 3 5 4% 5 5 5 7 6 6 5 3 3 62 Va S5 32% 32% 26% 35 97 87 47% 55% 44'%, 7S 97% 97% 92 70% Marktprijzen van de volgende artikelen te Zierikzee. van den 13 Juli 1871. De Ned. Muclde. Jarige Tarwe Nieuwe dito Rog-ge Winter-Gerst Zomer dito Haver 12,50 - 12,50 - 8,10 - 6,50 - 6,25 - 0,00 De Ned. Mudde. Paardenboonen 8,50 Witte boonen - 17,00 Bruine dito - 12,00 Groene Erwten - 9,50 Zaai-Lijnzaad - 00,00 Marktprijzen der Meekrap te Zierikzee van den 13 Juli 1871. Twee en een. Twee en een. Twee en een. Een en een, Een én een, Een en een, Onberoofde. Onberoofde Teelt 1871. Per 50 NederlandscJie ponden. lste kwaliteit blank ƒ30,50 a 31,00 middelbare dito mindere dito lste kwaliteit blank middelbare dito mindere dito lste kwaliteit blank middelbare dito - 29,50 a 30,00 - 00,00 a 00,00 - 30,50 a 31,00 - 29,50 a 30,00 - 00,00 a 00,00 - 30,50 a 31,00 - 29,50 a 30,00

Zierikzeesche Courant | 1871 | | pagina 1