A No. 55. WOENSDAG 12 JULI irn. B E JR I C H T. ""buitenland. NENLAND. EN lie ZIERIKZEESCIE Wit TET, u-ers- Verschijnt op WOENSDAG en ZATERDAG PRIJS der A D V E R T E N TIN. 10 Cents per Regel. De Inzending kan geschieden uiterlijk tot Dinsdag en Vrijdag morgen 11 ure. A B O N N E M E N T S-P R IJ S. Per drie maanden f 1,Franco per Post 1, Het Telegraafkantoor is geopend van 1. April tot 30 September: Op Werkdagen Van 7 u. 's yoormidd. tot 9 u. 'snamidd. Op Zon- en Feestdagen: Van 89 'svoorm.yan 13 en van 7—9 u. 'snamidd. Het Postkantoor is geopend met inbegrip yan Zon- en Feestdagen Van des voormiddags van 9Vall!/s nur. namiddags 23 t> avonds 771/» 91/:—10 het )t op imaak kilo- t ge- Aan HH. Inteekenaars wordt berichtdat de Heerendie zich sedert Oct. 1870 met de ^redactie van ons blad hadden heiastsedert Juli 11. hebben opgehouden daartoe in recht- iptreeksehe betrekking te staan zonder dat f daarom de richting waarin zij werkzaam waren, gewijzigd worden zal. Het doet ons genoegen fce kunnen meedeelendat de Buitenlandsche Overzichten op dezelfde wijze zullen worden voortgezetterwijl wij de gegronde hoop mogen koesterendat het ons ook buitendien niet aan degelijke medewerking ontbreken zal. De Uitgevers. I Voor duizenden te Parijs zijn 8 en 15 Juli ge wichtige dag-en. De huur der kleine woningen moet op «ersfcgenoeusden, die der groote woningen op laatst genoemden datum betaald worden. De Parijzer afge vaardigden hebben niet duizenden, maar millioenen brieven ontvangen, die aandrongen op wijziging der j'wel;, welke de betaling der huishuren regelt. Welzijn «de commissies benoemd en werkzaam, die tusschen •huurders eri verhuurders uitspraak moeten doen maar zij zijn niet in staat de duizende verschillen tijdig .te beslissen. Het is een der naweeën van beleg en .•opstand, die menigeen noch duchtig voelen zal, en •stellig te Parijs veel ontevredenheid zal blijven wekken. De rust is er bovendien nog volstrekt niet volmaakt. Telkens hebben er nog arrestaticn plaats van pétroleuses en eommunalisten. Ook vallen er in sommige kwartieren nog telkens schoten en worden er kavalerie-patrouilles uitgezonden. Het aantal lieden die in hechtenis zijn •genomen bedraagt ruim 31,000 en men berekentdat er nog 15,000 proeessen zullen gevoerd moeten worden, wanneer van die 3 .1,000 allen op vrije voeten zijn gesteld, die onschuldig zijn of tegen wie geen bewijzen bestaan, i Hoe zal er aan die 15,000 processen een einde komen? Onder liet opschrift: de Paarien van Parisel leest men in den Moniteur Universel: //Niet zonder reden hield men Parisel voor den uitvinder en ver vaardiger van naiii of meer helsche werktuigen der •commune. Onder andere vernuftige combinatiën had hij in de werkplaatsen van Gharrière ook een hon derdtal kleine machines besteld, die door een eenvoudigen •druk met den vinger iemand dood deden neervallen. ITet is een soort van holle kogel of parel van caout chouc, die vier druppels Pruisisch zuur kan bevatten. 'Aan elk uiteinde is een uiterst fijne buis bevestigd feuillet otv. Iets over- het tweegevecht. EIJER- IOEPEN erikzeé bi; te Bru A Truiningw eï-lj S.' A Eerste Tafereel. Twee matrozeneerst sedert vier dagen aan walzitten recht broederlijk te pimpelen aan een tafeltje in zekere herbergwaarvan het uit- hangbord prijkt met het logenachtig opschrift Zee ft mans Welvaren" Ze hebben reeds menig //halfje" naar binnen geslikt. Hun taal kan dan ook niet meer worden vermeld als een model van uiterlijke wel- ■sprekendheid. B. //Haar zeg eens, Hein, wanneer ga je nou je oud .Wief weei* opzoeken die rooie meid van vier jaar ge- deden Wacht je daar mee, totdat je laatste achter- Wielen naar de maan zijn?" .1 Jongen nee', morgen ga ik er op af. Wat zal ze blij zijn als ik zoo uit de wolken kom vallen!" B"^ Je dan, dat ze nog op je zit t.e wachten?" i/Wel wis en drie. Wat deuk je!" //Nou, dat begrijp je!" «//Niet, dat zal je zien!" "iv illa,g ee" geit worden als ik llet geloof" i/ at denk je dat Mie me in den steek zal laten? Za. me ^ij dit en dat waar makenenz. enz. 6l16 mat1111lenzoo even nog de beste vrienden ii ,e wei' d> verlaten half waggelend met woest rollende oogen de kroeg. De kastelein houdt hen epii pp»6'1want die loopjes gewoon. Ze zoeken aam P^^je op en vermaken zich een poos wal M„ J 1 r gezicbt te teeken. Als er en 7p 7! u iee, öestl'o°md is de vriendschap hersteld, wenr Uü ze^e plaatsje in dezelfde kroeg cLl Op. waarvan de eene zeer spits uitloopt en, een prikje in de huid gevende, te gelijk onder de huid de vloeistof spuitdie in de holle ruimte is vervat. Naar men weet is een zeer kleine hoeveelheid Pruisisch zuur voldoende om iemand als door een beroerte neer te vellen. Dit //juweeltje" was ongetwijfeld voor de vrouwen van de commune bestemd. Ofschoon hij niet juist ingelicht was over de bestemming van het artikel, stelde hij de vervaardiging er van onder ver schillende voorwendsels uit tot het oogenblik, dat de leverantie niet meer noodig was." De begrafenis van prof. Zenger, te Munchen, heeft den 2den dezer plaats gehad. Het aantal per sonen, die zich naar het kerkhof hadden begeven, om die plechtigheid bij te wonen wordt op minstens 20,000 geschat. Gelijk men weet had de geestelijkheid hem de sacramenten der stervenden en de kerkelijke - begrafenis geweigerd, omdat hij zijn protest tegen de Onfeilbaarheidsleer niet wilde herroepen. Om die reden werden de godsdienstige plechtigheden bij de teraardebestelling verricht door prof. Friedrich, die tevens een treffende lijkrede hield, afgewisseld dooi de kooraal-liederen der zangvereeniging, die hare mede werking tot opluistering der plechtigheid bad aange boden. Onder de personen, die den lijkstoet volgden, bevonden zich bijna al de professoren der universiteit, de koninklijke politie-directeur, de burgemeester en leden van den Stedelijken Raad, Graaf von Moy aan het hoofd van het katholiek comité tegen de Onfeil baarheidsleer, benevens een aantal deputat.ien tut het studentenkorps en een aantal personen uit alle rangen en standen. Alles is in de beste orde afgeloopen. Het chineesche gezantschap, gekomen om te handelen ter zake van de moorden der christenen te Tientsin, ten vorige jare kort vóór den oorlog gepleegd, ondervindt moeilijkheden. Wel wil het alle vergoeding in geld toestaan, die men zou kunnen verlangen, maar de chef van het gezantschap weigert toe te geven op het punt, dat de schuldige beambten zullen gestraft worden. De oorzaak daarvan moet wezen dat hij ten tijde van den moord, gouverneur van Tientsin was en dus zelf in de eerste plaats onder de schuldige amb tenaren zou kunnen geteld worden. Volgens de United Service Gazette, heeft het volgende voorval plaats gehad, tijdens den plechtigen intocht der Duitsche troepen in Berlijn. De zoon van den Engelschen ambassadeurden heer Loftus, veroorloofde zich op de openbare straat eenige schampere aanmerkingen over de plechtigheid en bediende zich daarbij van de Eransche taal. Een Duitsch militair, die woorden vernemende trad op den jongen Engelschman toe en gaf hem een flinken oorveeg. Zoodra het gebeurde ter oore van den am bassadeur kwam, eischfce deze voldoening welke door den Keizer rondweg werd geweigerd. Tiet bovenge melde blad zegt, dat het Engelsclie hof deswege zeer verbitterd is. De correspondent van Daily Telegraph heeft een Tweede tafereel. Eenige jongelieden van aanzienlijken huize, studenten aan de academie te Z.hebben een vrolijk avondje. 'tGaat er prettig toe. Een hunner is bijzonder opgewekt: hij slaat uien dat het een lust is. Eindelijk stelt hij een toast in op den baard van hun aller vriend Kempen. Kempen is wat kitteloorig. Zijn baard zeven haartjes, met Oost-Indischen inkt voor onzichtbaar heid gevrijwaard is het misschien ook. De heer Kempen drinkt den toast niet mee maar vraagt op bitteren toon: //ITebt u bij geval iets aan te merken op mijn baard? //Volstrekt niet: 'tis een voorbeeld van onbe vlekte deugd en lelieblanke reinheid indien na melijk de natuurstaat hier in aanmerking moet genomen worden." Zoo iets kon er niet door. Die beleediging eischfce voldoening. Tijd, plaats, wapens cn seconden waren spoedig gekozen; en toen de eigenaar van den prikkelbaren baard een paar dagen later met den arm in een doek liep werd er vau hem gezegd: z/Hij is toch een fideele ventdie zich niet laat versukkelen." Onzinniger instelling dan het tweegevecht is er zeker niet te bedenken. Iemand gevoelt zich belee- digdgoed, de beleediger is verplicht hem voldoening te geven, door met hem te vechten. Verzuimt de beleedigde dit te eischendan is hij een lafaardAls de beleediger weigert die uitdaging aan te nemen, dan is liij evenzeer een lafaard. De eer is hier de wetgeefster: en zij is niet voldaan of er moet bloed gestort zijn. Hoeveel. een emmer vol of een droppel dat komt er niet op aan. middel uitgevonden om de Parijsche koetsiers die zooals bekend is, lastige heeren zijn, gedwee te maken. Het tooverwoord, dat den koppige 't hoofd doet buigen, is zeer eenvoudig. Het is//kapitein." 'tls bekend, dat vele koetsiers communemannen waren. Verscheidene werden minstens kapitein, omdat zij aithaus bij plegtige gelegenheden te paard konden zitten en daarin is de oplossing van 'traadsel. Spreekt men een Parijschen koetsier met //kapitein" aan, dan fluistert hij, zegt de correspondent: //Zoo ge mij kent, verraad mij niet." En verder kun men den man om den vinger winden. Wie Parijs bezoekt, kan 'tbeproeven. Dat de weelde in kleeding zich niet alleen tot Parijs bepaaltbleek dezer dagen te Nëw-York bij gelegenheid van liet huwelijk van de dochter van mr. Tweed. De bruid droeg een kleed waar van alleen de kanten ƒ10,000 waarde hadden; het kleed zelf koste ƒ2500. Ten huize der bruid waren in een zijkamer de bruidsgeschenken ten toon gesteld, ter waarde van 1,250,000kostbare kanten, paarlen, juweelen, goud- en zilverwerken schitterden den bezoekers met bijna verblindende pracht tegen en zelden is zeker zulk een bruidskorf gezien, zelfs in de paleizen van gekroonde hoofden. Hij bevatte 0. a. IJ robes, waaronder 5, die elk ƒ9000 hadden gekost. Men ziet, de nieuwe wereld doet in dit opzicht niet voor de oude onder. Men meldt uit Deventer van 7 Juli Het getal aangetasten door de pokken-epidemie be draagt tot heden avond 18, waarvan 14 in de barak ken zijn opgenomen, terwijl een persoon, die gisteren morgen werd aangetast, reeds lieden is overleden. Uit Dieren wordt aan de Arnh. Ct. gemeldDe vrouw (uit Veenendaal afkomstig), die Zaterdag avond jl. op den weg tusschen Ellekom en Doesburg is aan gevallen en verwond, is aan de gevolgen daarvan over leden en haar lijk, na dooi' doctoren gerechtelijk te zijn gesehouwdbegraven Wat aanleiding tot die daad heeft gegeven begrijpt men niet, daar de dader, een jongeling van 16 a 17 jaar met een onnoozel voorkomen verklaart noch dronken te zijn geweest, noch ooit twist met de ver- slagene te hebben gehad. Hij was, vergezeld van een anderen arbeider, op weg om des nachts in den polder te gaan werken, wegens den hoogen waterstand, toen de verslagene eensklaps voor hun stond met de vraag, waar zij een nachtverblijf kon bekomen waarop de andere arbeider haar Diereu aanwees. De verslagene schijnt toen tegen dien arbeider te zijn aangevallen waarop de dader haar den slag met de schop of spade schijnt te hebben toegebracht. Eerst Zondag morgen vroeg heeft men de vrouw op den weg gevonden, met een kiüd van omstreeks 8 jaar bij haar. I11 zeker gezin te Utrecht waar de vrouw voor eenige dagen bevallen was ontstond daar de echt- genooten tot verschillende gezindten behoorden twist over den doop van het kind die zoo ernstig liep dat het tusschen de familie van de vrouw die Protestant was en den echtgenoot, in het huis tot een ernstige vechtpartij kwam. De vrouw die nog in het kraambed lagis aan de gevolgen van den schrik gestorven. Te Streek is een schipper gevankelijk binnenge bracht die in drift zijn dertienjarig kiifd over bpord geschopt en verdronken heeft; zijn vrouw had zelve hem aangeklaagd Te Tagulandang op een der Sangi-eilanden, ten noorden van Menadohad in de maa'nd Maart 11I. den Bden een ongeluk plaats. Zoo wordt hef. door den daar gevestigde» zendeling beschreven: z/Tcn gevolge eener zeebeving in verband met eene uitbarsting van den vulkaan Ru wang, stroomde de zee het land in met een geweldig gedruis en eene ontzettende hoogte meer dan drie palen ver, alles vernielende wat onder haar bereik kwam. In een oogenblik was Tagu landang tot op de.11 grond toe geslecht. Alleen mijn huis, met twee andere, hield zich staande. Ook kerk en school zijn vernield en de verwoesting strekt zich uit tot dicht aan de Negri Haas. Het was inderdaad een ontzettend oogenblik. Vele der inwoners, die zich konden redden, kwamen in mijn huis, sommige zwaar gekwetsten en verminkten medebrengende waarvan echter velen nog denzelfden nacht overleden. Eerst den volgenden morgen kon men hulp bieden. Welk een ontzettend treurtooneelEen ieder zocht de zijnen en hij vond hen of in 't geheel niet of dood of gekwetst door steenen of boomstammen, door den vloed mede- gesleurd. Sommige lijken waren geheel verpletterd sommige lagen begraven onder 't puin der huizen andere waren gezonken in het slijk. Ongeveer 300 menschen hebben bet leven verloren waaronder ook de Radja cn velen zijner rijksgrooten van den eerste moet men alleen de onderste deelen des lichaams gevonden hebben. Alle menschen zijn naar de bossehen gevlucht.; ook mijne leerlingen op twee na. Pas gisteren zijn er twee teruggekeerden nog is er niets gedaan om de dooden te begraven. Ik kan de menschen daartoe nog maar niet bewegen. De lucht is hier ondragelijk, zoodat ik soms de plaats moet verlaten om versche lucht te zoeken. //Ook op Dinsdag, den 14 Maart, heeft de. vuurberg des nachts vreeselijk gewerkt. Hij stond geheel in vlam men die zich over het eiland uitbreidden, zoodat het was alsof nu nog ook het overschot van Tagulandang door de vlammen zou vergaan. Doch gelukkig is het niet zoover gekomen, de vuurberg is weer bedaard en wij zijn, Goddankbehouden gebleven. Thans is hier alles ellende kommer en gebrek; want de overgeblevenen hebben alles verloren. Ik doe wat ik kan om in den allergrootsten nood te voorziendoch wat is het weinige dat ik bezit onder zoovelen Als geen mede lijdende menschen onzen nood verlichten dan ziet het er donker uitik heb al geschreven naar den resident Het duel schijnt van Gallischen oorsprong te zijn. Deze krijgshaftige oude bewoners van het noordwestelijk gedeelte van Frankrijk waren gewoon zicli in de krijgs kunst te oefenen door man tegen man te worstelen het geen hun in een tijd toen persoonlijke moed en lichaams kracht over den uitslag der veldslagen beslisten een niet gering overwicht gaf bij het bestrijden van volks stammen die even weinig beschaafd waren als zij. Toen zij later de welgeordende Romeinsche legerbenden moesten bevechten bleek evenwel de ongenoegzaamheid van deze waarborgen. Na den val van het Romeinsche rijk in het Westen kwamen de Galliërs onder de heer schappij der Franken en zoowel deze als de naburige Bourgondiërs en West-Grothen namen de gewoonte 0111 geschillen met de wapenen te beslechten van hen over. Zelfs vaardigde de Bourgondische koning Gondebald een wet uitwaarbij de regelen voorliet tweegevecht werden vastgesteld. Toen tijdens de Kruistochten het Ridder wezen ontstond werd daarbij in de eerste plaats vastge steld dat elk ridder verplicht was iedere smet die op zijn naam rustte met de wapenen uit te wisschen. Zelfs berustte in die dagen een groot gedeelte van de recht spraak op her. tweegevecht aanklager en beschuldigde traden met elkander in het strijdperk en de laatste heette dan schuldig of onschuldig naarmate hij over wonnen werd of zijn aanklager overwon. Voor advocaten was het toen een slechte tijd. Naarmate evenwel liet gebruik van het tweege vecht toenam, begonnen zoowel geestelijke als wereld lijke gebieders te begrijpendat het noodig werd liet te beperken. De tweekampen toch eischten menigvuldige slachtoffers, en de beste krijgslieden, wier hulp men in] oorlogstijd niet kon missenwer den somtijds nedergeveld in die nuttelooze persoon lijke twisten. .In Duitschland en in Italië werd voortaan voor elk tweegevecht de tegenwoordigheid vereisoht van kamprechters, die wanneer zij oordeel den dat de eer voldaan was, het gevecht onmiddelijk konden doen staken door hun staf in het strijd perk te werpen. Ook kon dit de priester doen, door zich met de hostiekas tusschen de strijdenden te plaatsen. Vooris werden bepaald, dat geen duel mocht plaats hebben, wanneer men met een ander volk in oorlog was. Ook in ons land was dat barbaarsch gebruik ingedrongen, doch recht inheemsch is het er nooit geweest. Maar Frankrijk bovenal hield liet tweege vecht in eereondanks de verbodsbepalingen van koningen en ministers zelfs scheen het verbod geen ander uitwerksel te hebben dan het aantal overtre dingen grooter te maken. Kardinaal Richelieu be dreigde alle duellisten met den strop, tot welken- stand zij ook mochten- behooren, en gedurende zijn bewind is die ontëerende straf menigmaal voor dat misdrijf toegepast. Die strafbepalingen bestouden nog 111 den Lodewijk XIV, en men kan zich een denkbeeld vormen van de dolle 1 vechtwoede van de Frarischeu in de zeventiende eeuw, wanneer wij lezen dat genoemde vorst gedurende de twintig eerste jaren zijner regeering meer dan duizend gra- tiebrieven voor duellisten heeft geteekend. In 1679 verscheen een besluit, waarbij ieder die in een twee gevecht op Fransch grondgebied de wapens had gevoerd, des doods schuldig was. 'tITielp-niemendal voortaan' ging men over de grenzen om te vechten. {Vervolg en slot in ons volgend nommer.)

Zierikzeesche Courant | 1871 | | pagina 1