l\o. 54. ZATERDAG 8 JULI 1871 jorn. RIJKSTELEGRAAF. Rijkstelegraaf kantoor BUITENLAND. ne )orn. BINNENLAND. •ebreveteer(_ igde Staten 'elburgz >ERDAG; te spreker VToricL ei van te methode, jd. van ren tot op van smaal n V2 kilo-' lk met ge- dagen VOOi I kan laauvl n driemaall ZIERIKZEESCRE COURANT. Verschijnt op WOENSDAG en ZATERDAG PRIJS der ADVEETENT1ÜN. 10 Cents per Regel. De Inzending kan geschieden uiterlijk tot Dinsdag en Vrijdag morgen II ure. ABONNEMENTS-PRIJS. Per drie maanden 1,Franco per Post Het Telegraafkantoor is geopend van 1 April tot 30 September: Op Werkdagen Van 7 u. 's voormidd. tot 9 u. 's namidd. Op Zon- en Feestdagen: Van 89 's voorin.van 13 en van 7—9 u. 's namidd. Het Postkantoor is geopend met inbegrip van Zon- en Feestdagen Van des voormiddags van 9Vs11 Va nur. s namiddags 23 i avonds 77 Va 9V210 a-stopping, blaauwe er gunstig een betet ter. In V2 e bekomen omstreken FABRTJ JNCKte len bij C. et ijlgang v. lieden is het IPDAATST nnar de ]VJeeI^tl-aat -ruegere Logement „de Kroon." Zie*ikzee Juli 18 7 1. De Directeur, PILAAR. k aan een Ic mij van tuigd niet ivelen. Ik »'e werkin: ïeden in in de ge- ctsarts. ing a 30 'E te Zie- C. KAP- Bruinisse S. KROL Krninm- hbij A. MENS te De lieer Jerome Davidde Bonapartische lidaat te Bordeaux, heeft een brief gericht aan Co urnen de la Gironde, in antwoord op eenige allenwaaraan hij van de zijde van dit blad c blootgestaan. Hij zegt in dien brief, o. a. dat bewering dat hij het zijne bijgedragen heeft tot oorlogsverklaring tegen Pruisen ten eenemale list iszij was het werk van den heer Ollivier, :/an hij en de heer Rouher de verklaarde staat- lige tegenstanders waren. Den 6den Juli, toen hertog de Gramont (destijds Minister van Buiten- sehe Zaken) van de tribune in het Wetgevend ïaaiii eene taal voerde, die den oorlog vroeg of noodzakelijk maakte, was hij met verlof buiten js. Hij was niet geroepen om te onderzoeken, de voorwaarden voor Frankrijk gunstig waren om og tegen Pruisen te voeren. Maar even als zijne (van het Wetgevend Lichaam) stelde hij [rouwen in de verantwoordelijke Ministersdie iekerden dat Frankrijk in dat opzicht in zeer ?tige omstandigheden verkeerde, en vooral heefl} miakzoutvertrouwen gesteld in den Minister van Oorlog, wave! en a^e hoop op verzoening (met Pruisen) voorbij, goed van de aandrang der openbare meeuing on weder- et middel Inbaar was, toen de mobiele gardes reeds tot ijn. I11 1/1 wen dienst, waren opgeroepen, toen laadde de 15 Cts. Thiers alle schuld op Frankrijk, en van daar deze aan liet Wetgevend Lichaam de groote kracht nam, die het goed recht altoos aan iemand geeft, i daar ook dat hij den heer Thiers in de Kamer •iep: //Uwe denkbeelden kunnen geen goedkeuring met 50 ideu in de Kamer, en gij sticht veel kwaad in nkrijk. Er zijn tal van Pruisische bataljons ving der odig om ons land zooveel kwaad te berokkenen, kinderen gij onwillekeurig teweeg brengt." Ten slotte zegt hijdat hij in de eerste dagen nstreken de maand Augustus, nadat hij den veldslag bij BRIJ de had bijgewoond, de tribune van het Wet- Toor end Lichaam beklommen en den heer- Ollivier C. J. de krachtige bewoordingen verweten haddat hij nkrijk in den verschrikkelijken oorlog had ge held, zonder dat liet daartoe gereed was. In Parijs hebben nog steeds arrestaties plaats opstandelingen. Maandag werd ten huize van een alle neest 18. jzing te- oud id en (3° ij z 111 g- ra,parate- nkooper in de Rue des dames de ex-kapitein Gaulard, éclaireurs van het 91e bataljon der nationale garde de commune gevangen genomen. Hij heeft zijne angenneming te danken aan den eigenaar van liet is dat hij bewoonde en aan wien hij de bewaring zijne meubels had toevertrouwd. Toen Gaulard e meubels kwam opeischen eischte zijn huisheer st geld van hern en had intusschen de sabel van ulard als overtuigingsstuk naar de mairie gezonden. )p denzelfden dag werd ook nog zekere vrouw vost, genaamd Lachaise, gearresteerd, die den graaf Beaufort in handen van de commune heeft overge- erd en bij zijne executie tegenwoordig was en die juichte. Ook bij de executie van de gijze- "3 in la Roquette was zij tegenwoordig. De griffier de gevangenis la Roquette Hure die bij de erechtstelling van de gijzelaars heeft geadsisteerd hrd eveneens gevangen genomen. 1De politie heeft gisteren op den boulevard St.- licliel al de koffijhuizen van vrouwen gezuiverd. INvee honderd van die dames werden naar het bureau politie gebracht. Hierover liepen de zonderlingste Slichten. Ook heeft men de hand gelegd op den ger Eugène Granier, die onder de Commune directeur opera was. De opvolger van Eraile Perrin dineerde bedaard bij madame la directrice, de burgeres U |de, die o. a. de rol van //Eurydiee" in Oftenbachs )rphée aux Enfers" het eerst gezongen heeft. JEen voorstelonlangs in de Parijsche Société 'es auteurs dramatiques gedaanom "Victor Hugo Felix Pyat en Henri Rochefort wegens hunne deel- yggffr fieming aan de jongste gebeurtenissen te Parijs van d® lijst harer leden te schrappen, is in een algemeene x'ij vetgadering dier vereeniging met 55 tegen 37 stem men verworpen, p Tal van vreemdelingen bezoeken met groote nieuwsgierigheid de omstreken van Parijs. Het pla^ van Chatillon gelijkt wel het doel van bedevaarten te zijn. In de nabijheid van de redoute van. Chatillon heeft een wijnhandelaar een kleinen restaurant geopend, die vele bezoekers trekt. De forten MontrougeIssy en Vanvres worden inwendig door velen bezichtigd terwijl het park van den graaf van Lépine, waarin zoo dikwijls gevocliteu werd, steeds vol nieuwsgierigen is. Het park van de hoogten van Chaumont is weder voor liet publiek opengesteld. Talrijke tuinlieden en werklieden zijn bezig om alles aldaar te herstellen. Het is stellig een der gedeelten van Parijs die liet meest hebben geleden. De Venus van Milo, die gedurende liet beleg van Parijs in een driedubbele kist buiten liet bereik der bommen in de kelders der prefectuur van politie was verborgenis weder te voorschijn gehaald en in het Louvre tentoongesteld. De brand heeft aan dit juweel der oude beeldhouwkunst gelukkig geen schade toegebracht. Le Siècle verzekert dat Rocliefort bijna geheel zijn verstand heeft verloren tengevolge van een groot ongeluk in zijne familie. Men maakt zich over zijn toestand zeer ongerust. Van het afschuwelijk karakter van den communist Raoul-Rigault wordt liet volgende staaltje gegeven. Dol vrolijk en opgewonden trad hij eens zijn herberg binnen. Hij was even ver als Trochu: hij had een plan. //Ik zal de guillotine opheffen," schreeuwde hij zijn aanzitteuden gallei- en tuchthuisvrienden toe. z/Ik zal een brevet nemen," voegde hij er satariek bij z/de guillotine is achtenswaardig, maar zij werkt niet snel genoegzooals wijlen de eerwaardige burger Carrier zeide. Men moet verouderde instellingen weten op te offeren. Men moet met zijn tijd meegallopeeren en gebruik maken van de hulpmiddelen der moderne wetenschap. De guillotine heeft uitgediend. Het is oude kost. Maar ik heb het plan opgevat eeuer electrische batterij, ,/t Is zeker, netjes levendig en maakt geen leven. Vijfhonderd reactionnairen kunnen er wel in de minuut worden neergeworpen Zoo sprak die onmensch en waarschijnlijk juichte zijn gehoor. Kwam hij //vrienden" tegen uit Mazas, dan stelde hij ze aanstonds als zoodanig voor aan zijn andere //vrienden." Men dronk op de gezondheid van den boef en op de //afschaffing" der //justitie". De Engelsche regeering stelt naar het schijnt weinig belang in de vervalsching van comsnmtie-artikelen. Naar aanleiding van den aanvoer van 5000 kisten ver dachte thee uit llong Kong welke de overheid niet bevoegd schijnt te zijn in beslag te nemen en alzoo in den handel zijn gebrachtzegt de Pali Mall Gazette het volgende hartige woordje //Van de tallooze schur kerijen waarvoor onze regeering moedwillig de oogen sluit is er misschien geene die de burgerklasse meer plaagtdan de verkoop van vervalschte thee. 't Is ons niet genoeg dat de mindere man honger lijdt en in verpeste holen woonehij moet ook de martelingen van den dorst kennen. We ontzeggen hem drinkbaar water we misgunnen hem zijn bierhet eenigewaarmee hij ad libitum ziju keel mag besproeien is een giftig aftreksel dat we hoffelijkbeidshalve //thee" gelieven te noemen Zoo gemakkelijk kon het gouvernement list schandelijk misbruik tegengaan. Maar onze minis ters hebben gewichtiger quaestien aan 't hoofd ze zouden ons verachtelijk uitlachen wanneer we de meening durfden uiten dat de volksvoeding een onderwerp van hooger belang is dan b. v. de bill regelende 't verhuren van zitplaatsen in kerken ja van hooger belang zelfs dan de Ballot Bill want geknoei in de theepot berokkent meer direct nadeel aan de samenlevingdan geknoei in de stembus. Onze achterkleinkinderen mogen misschien hopen dat èen ministerin een verloren oogenblik zich over hunne magen en ingewanden ontfermen zal. Men ziet het 't is dezelfde klachtdie dag aan dag herhaald wordt; gisteren door de Echo, heden dooi de Gazette. Meer en meer worden de organen van alle richtingen de onvruchtbaarheid en onbeduidendheid van den tegenwoordigen parlementairen arbeid moede. Mijnheer Napoleon heeft de internationale ten toonstelling bezocht; hij was vergezeld van een vriend, werd gevolgd door een knecht in 't zwart en bracht een uur in het gebouw door. De berichtgeverdie zich in den Eclio //an Exhibitor" teekent, meldt dat toen de heer Spiegel de drummachine zonder inkt in één oogwenk een kaartje deed afwerpen met de woorden //l'Empereur Napoleon", deze glimlachende zeide: //ex", terwijl hij zijn hoed afnam en vertroktegen een dei- meisjes van het buffet, welke hem naar zijne gezond heid vroeg, zou Napoleon gezegd hebben: //die is zei- slecht sedert ik de gunst der Fraiischen verloor." Dat hij vele bezoeken in Londen aflegde en in de //Army and Navy club," waarvan hij vroeger lid was of nog is, een dejeuner nuttigde, schijnt waar te zijn. Te Maidstone verlieten eergisteren avond een man en een vrouw een tapperijop weg huiswaarts kregen zij twist. De man greep de vrouw (een weduwe) en wierp haar in de rivier Medway. De vrouw hield echter den jas van den man vast en sleepte hem mede. Op het geroep van hulp afgaande, snelde de herber gier, die zwemmen kon, naar de rivier en poogde de drenkelingen te redden, doch hij kon wegens een ge brek aan de hand niet zoo'veel bijstand verleen en als noodig was ora beiden te behouden, zoodat slechts de vrouw werd gered. De man verdronk en laat een weduwe met twee kinderen na. Uit Ierland bericht de telegraaf weder een moord, doch die dezen keer alleen aan roofzucht toe te schrijven is. De heer Glass, kassier van de Northbank te Newtown Stewartin het district Tyronewerd terwijl hij het kantoor sloot, met bijlslagen en door een steek met een vijl in het achterhoofd vermoord en de moordenaar stal 1500 pd. st. Nooit dit is gewis was Londen zoo vol -als gedurende de twee laatstverloopen maanden, die de kern uitmaken der zoogenaamde seaoson van pracht rijkdom, luister, weelde, vermaken, verkwisting en uit spattingen. Het getal vreemdelingen die aanwezig waren wordt op bijna 300,000 geschat, verdeeld in S0,000 Duitschers150,000 Franschen 10,000 Amerikanen en het overige in andere nationaliteiten. Men kan dus aannemen dat de bevolking van hetgeen Londen ge noemd wordt boven de 3V2 millioen zielen was. Nabij Kingsbridge op de zoogenaamde Erlesfcon Sands viel een droevige gebeurtenis voor. Mevrouw Blakwill, kortelings van hare huwelijks-reis teruggekeerd en slechts 25 jaren oudschijnt onderhevig te zijn geweest aan slaapwandelen. Zij verliet des nachts on beperkt het huis. Naar buiten wandelende, stapte zij op een kwartier afstands van de woning over de klip in zee. Haar lijk werd des morgens vroeg op liet strand gevonden. Een berichtgever van het Journal de Bruxelles heeft opgemerkt dat, toen de maarschalk Mac-Mahon zich na het defileeren der kavallerie voor de tribune van het bestuur plaatste en de heer Thiers hem te gemoet ging om hem de hand te drukken, er eenige tranen langs de wangen van den beid van Reiohs- hofen liepen. De heer Thiers, van zijne zijde, was, toen hij- de tribune weder beklom, insgelijks zichtbaar aangedaan. Diezelfde berichtgever heeft bij de terugkomst der troepen in de stad een fatsoenlijk Parijzenaar den kreet van //leve de keizer hooren aanheffen op het oogenblik dat eefi der generaals met diens staf hem voorbij reed. z/De volksmenigte," schrijft hij, //bewaarde een diep stil zwijgen maar de generaal maakte een gebaar met de hand, hetwelk scheen te moeten zeggen: //Heb nog slechts een weinig geduid." Naar verzekerd werdt, hebben de Prinsen van Orleans de revue bijgewoond; zij'zijn slechts echter door weinigen opgemerkt, omdat zij nog niet algemeen bekend zijn. - Volgens een opgave van het Journal Officiel, over de gehouden revue, waren van het leger tegen woordig 160 bataljons infanterie, 60 escadrons kaval lerie, 20 compagniën sappeurs en 360 stukken geschut. Zondag ochtend jl. omstreeks half zes ure heeft in de Nieuwe Plantage onder de gemeente Kralingen, eene brutale aanrandinggevolgd door diefstal plaats gehad. Zekere P. van F.een man van 57 jaren en te Schiedam wonendewas met eene commissie naar eene alhier liggende zeestoomboot belast geworden en ging daartoe Zondag nacht omstreeks 12 ure uit Schiedam zoodat hij ruim 2 uur later te Rotterdam aankwam. Alhier nog eenigen tijd moetende ver toeven kwam hij in gesprek met twee hem onbekende jeugdige manspersonen aan wie hij vroeg waar men iets konde gebruiken. Op die vraag brachten zij hem in eene tapperij aan het Bolwerkwaar zij nog al tamelijk lang al pratende vertoefdenen waar de ge maakte verteringen door liemook voor' de beide personen betaald werden. Op zijn verlangen om zich te laten scheren waren beide personen terstond bereidhem naar een barbier te geleiden zoodat zij gezamenlijk de tapperij ver lieten. Na tamelijk lang te hebben voortgegaan (waarover de Schiedammerdie te Rotterdam vreemd is bij herhaling zijn verwondering te kennen gaf) kwamen zij in de Nieuwe Plantageeu nadat zij deze een eind ingegaanen aohter een dicht begroeid bosohja gekomen warengreep één van de beide personen hem eensklaps bij de keelwierp hom op den grond en gaf hem herhaalde slagen mot de vuist op liet aangezichtzoodat hij hevig bloedde. Tegelijkertijd ontnamen zij hem zijne portemonnaie waarin nage noeg twaalf guldens aan speoie waren geborgen en maakten zich toen ijlings uit de voeten. De politie te Kralingen al spoedig met het ge* beurde bekend geworden heeft dadelijk hare maat regelen zoo goed genomen dat zij de daders onge veer vier uren later in een steegje te Rotterdam waar beiden op een kamertje slapende lagenheeft gearresteerd. Nog denzelfden avond zijn de personen naar het huis van arrest overgebracht. In de gemeenten Hillegersberg en Bergsohen- hoek hebben zich een paar gevallen van hondsdolheid voorgedaan. Onmiddellijk zijn door de gemeente besturen de noodige voorzorgsmaatregelen genomen, De vermoedelijk aangetaste honden zijn afgemaakt door hunne eigenaars. Westelijk ged. van Z.-Beveland, 2 Juli. Omtrent de te veld staande gewassen op dit eiland kan men de schoonste verwachting koesteren. De rogge, gerst, boonen en erwten beloven een zeer ruimen oogstdo wintertarwe is bijna geheel verloren gegaanmaar de zovnertarwe begint sohoone aren te vertoonen, en doet, volgens getuigenis der landbouwers, ook op voldoende opbrengst hopen. Zomerzaad is er niet veol, maar wat er is, staat thans in vollen bloei. Het gras in de weide is na de laatste regenvlagen veel gegroeid, zoodat het vee daar het begeerde voedsel vindt. Omtrent de boom gaarden moet men ook van hier getuigen, dat de opbrengst daarvan luttel zal zijn daar er zeer weinig kersen geplukt worden en apelen en peren geen beter resultaat beloven. - Men meldt uit Yelp van 3 Juli Gisteren avond werd van hier een jongeling van 17 of 18 jaren gevankelijk weggevoerd. Deze persoon had zich, naar men zegt, schuldig gemaakt aan eene zware misdaad. Zaterdag 11. was hijmet eene spadevan het weiland waar hij bezig was geweestnaar zijne woning teruggekeerd, en. was toen den Doesburgsohen dijk gepasseerd waar hij eene vrouw had ontmoet die hem iets zou gevraagd hebben. Onmiddelijk moet hij zijne spade genomen, en haar met de scherpe zijde er van zulk eene wonde op het hoofd toegebracht hebben, dat zij hoogstwaarschijnlijk het leven verliezen zal. De officier van justitie te Gorinchem beriold, dat op 29 Mei jl. is aangehouden een gulden voerende de beeltenis van koning Willem II. en het jaartal 1848, welk stuk aan 's rijks munt te Utrecht onderzocht, is verklaard te zijn valsoh en vervaardigd in nabootsing eener rechte rijksmuntspeeie. -Uit Grave meldt men van 3 dezer .In de afge- loopen week zijn onze beide burger-geneesheeren Chrisfcan en Schoonenberg, oud-officiers van gezondheid, beiden daags na elkander aan een beroerte overleden. Onder deze treurige omstandigheid en niet de steeds hier zeer heerschende pokziekte, zijn wij thans zonder geneesheerenbehalve die van het garnizoen, die zoo bereidwillig zijn om ook de burgers te helpen. Noodig is het ook dat hier eens in loco een inspectie van het geneeskundig staatstoezicht plaats heb lie, om zieli te overtuigen van de verregaande zorgeloosheid die hier heerscht teil opzichte van de openbare gezondheid mest en allerlei dierlijke zelfstandigheid vindt men in het midden der straten; de goten worden slechts ge zuiverd en de mest, die in sommige kelders voor den landbouw bewaard wordt, behoort daaruit te verdwijnen. Dit alles wordt hier ongestraft toegestaan en is helaas de oorzaak onzer zoo zware beproeving. Uit Drachten meldt men van 3 dezer, //Wan neer wij van kinderziekte bevrijd blijven dan hebben wij het zeker niet aan de menschen te danken." Aldus kunnen wij ook vau hier schrijven want nadat wij voor een paar maanden eeu poklijder uit Noord- Holland hebbenontvangen is er voor weinige dagen 'een uit Groningen binnengekomen. Eene familie van de behooftigste soortbestaande uit man vrouw twee groote dochters en een meisje van omstreeks negen jaren maakte te voetzooals zij beweerde ora werk te zoekende reis van Groningen naar de Lemmer. De twee groote //meiden" droegen haar jongste zuster gesluierd tusscjien zich voort. Zóó kwamen zij hier aan', betrokken eeu slaapstee voor armoedige reizigers en ontboden den //armendokter." Er wordt beweerddat zij reeds onderweg o, a. ook in Tietjerksteradeel onderstand hebben gevraagd maar met eenig geld afgescheept zijn. In elk geyal is het zekerdut zij met hun ziek kind hier en daar zijn binnengegaan om zich te verkwikken en uit te rusten. Indien iemand de bedoeling had de ziekte te ver spreiden zou hij beter kunnen handelen

Zierikzeesche Courant | 1871 | | pagina 1