EN IVo. 48. ZATERDAG 17 JU3MI 1871. De Encycliek van den Paus. B11\ A E J\ L A L\ D. Optocht ie p dat de nog- i> i ^wegens n grootf n ■den. ag in geld oj 't. en bestellingen (ÏIET aange- gt ieder deel. .vraag eene gratis. r trekking in adigd. ZIERIKZEESCHE COURANT. Verse hijnt op WOENSDAG en ZATERDAG PRIJS der ADVERTENTIEN. 10 Cents per Regel. De Inzending kan geschieden uiterlijk tot Dinsdag en Vrijdag morgen 11 ure. ABONNEMENTS-PBIJS. Per drie maanden f 1,— Franco per Post 1, Het Telegraafkantoor is geopend van 1 April tot 30 SeptemberOp Werkdagen Van 7 u. 'svoormidd. tot 9 u. 's namidd. Op Zon- en Feestdagen: Van 89 'svoorm., van 13 en van 7- 9 u. 's namidd. Het Postkantoor is geopend met inbegrip van Zon- en Feestdagen Van des voormiddag.? van 9'/-!HVs uur. namiddags 2--3 avonds 77l/a 3 9VS10 rvonden 4,50 (30 18. oliede wijze alle opzich- kort beg'in- .g", vevoor- kiburg, T. EWIN en 50,000, ,000, 3 a i 5 a 6000, a 2000 )6 a 500, geheel op 3 voorkeur, rre over de i loop der 'iet prezen gesteld op 5.50. 1.75. .87VS. of Post- verzenden Staatswa- b i S een aan onze rijzen da- sds tegen i onstaafc. Jlllen, dat ïven zich (Vervolg.) Maar nog is de Heilige Yader niet ten einde met de opsomming van 'tgeen hij ten nutte der menschheid gedaan heeft. //Wij hebben", zoo gaat hij voort, //onder de bescherming van God en door de goddelijke macht het licht van het ware geloof in vele ver afgelegen landen kunnen brengen - in veie landen hebben wij de kerkelijke hiërarchie op vasten grondslag kunnen vestigen - door eene plechtige verdoeming de dwalingen vernietigendie in strijd met de menschelijke rede schadelijk waren voor de goede zeden en niet minder voor de kerk en den staat". Als de zaak niet zoo ernstig was zouden we willen vragen: ernst of korts wijl Is alleen de H. Y. een vreemdeling in het Europeeseh Jeruzalem? Is de sluier, die het Jezuitisme hem voor de oogeu heeft gebonden zoo dicht, dat hij zelfs niet meer kan zien wat er in zijne eigene om geving en in de katholieke landen gebeurt? Wij den ken onwillekeurig aan de bewegingdie haar ont staan dankt aan Döllinger en in gansch Duitschland zich steeds meer en meer uitbreidtzoodat nu eenige dagen geleden zelfs de koning van Beieren zich onttrok aan 't bijwonen der officieële processie - aan dien vloed van bijvalsbetuigingen die uit alle oorden der Katho lieke wereld den modernen Luther zijn ten deel ge vallen - aan het bevel nu laatstelijk door alle vorsten van Europa (behalve door Frankrijk) aan hunne gezanten gezonden om het Italiaansche hof, het hof van den roover, den moordenaar der kerk, den //man, wiensonbeschaamd heid," zooals de paus zich in dezen zelfden brief uitdrukt, //oneindig veel grooter is dan die van den verloren Zoom uitden Bijbel, te volgen, wanneer het zijn' zetel over zou brengen naar Rome - aan Oostenrijk, dat zich hoe langer zoo meer onttrekt aan de macht van den Paus, aan of zijn deze en dergelijke dwalingen misschien niet bedoeld heeft de Paus misschien 't oog op het So cialisme en het Communisme en het Protestantisme? Arme man dan die zich nu nog verbeeldtdat zulke uitingen van een beginsel worden bedwongen door een' vervloeking, die werkelijk meent, dat ge iets gedaan hebt voor de lagere klasse der maatschappij, wanneer gij hem toeroept -gij zijt vervloekt - die werkelijk meent dat ge iets hebt bijgebracht tot de oplossing van den strijd tusschen kapitaal en arbeid wanneer gij den arbeider, die deel verlangt in de rentedie 't kapitaal afwerpt, toeroept gij zijt vervloektarme man, die nu nog meenen kan, dat gij den bruischenden stroom van het streven der kinderen van de negentiende eeuwdie reeds zoo menigen stevigen dam heeft doorbrokendie zijn golven met onweerstaanbare macht voortstuwt over de velden van gansch Europa kunt temmen met uwen vloekdam. Wat ge kunt, gij hebt bet gezegd: Gij kunt//de ker kelijke hiërarchie regelen" bisschoppen aanstellen en afzetten enz. enz.maar bevredigen cle behoeften van ons hartmaar lesschen onzen brandenden dorst naar waarheidmaar genezen onze wonden die het leven ons slaat, maar ons steunen, waar we machteloos dikwijls schijnen te zijn tegenover den reusdie we de werkelijkheid noemen maar een tooverwapen ons biedenwaarmede we eene beslissende overwinning zullen behalen op de vijanden der menschheid on geloof, bijgeloof, onzedelijkheid, maar ons de kracht verleenen om te werpen in den afgrond het pauperisme op geestelijk en stoffelijk gebied maar den Pinkstergeest bezweren die zal begeesteren de menschformen bezielen de gêraam;en die rondzwerven in de rijk-ver sierde zalen der aristocratie en in de hutten der ellende - dat kunt gij niet meero Pius al vierdet ge eens nog Uw gouden jubilee. Niets gemakkelijker dan uit elk woord van den ganschen herderlijken brief aan te toonen dat het pausdom on machtig is geworden reinigend en heiligend en begees terend op te treden dat het niets heeft gedaan omdat het niets meer kan doen. Niets - dat wil niet zeggen dat het Pausdom weldra zal vallen - deze volheid der tijden is nog in lange na niet gekomen. Misschien z;:l het Ultramontanisme nog menigmaal de wereld in vuur en vlam zetten menigmaal nog zal het op elk gebied de waarde van den mensch afhankelijk maken vau 't antwoord op deze vraag zijt gij een goed dienaar der kerk zooals in onze dagen de waarde van den Neder- landschen of liever Ultramontaanschen afgevaardigde inet dezen maatstaf gemeten werd - maar het pausdom als zoodanig heeft voor de ontwikkeling der menschheid uitgediend. De paus kan in strijd met de waarheid verklaren „dat hij niet vrij is om de heilmiddelen aan te wenden die in dezen droevigen tijd noodig zijn" - ieder verstandig mensch weetdat dit onwaarheid is - hij kan .de zeker vrij zonderlinge mededeeling' doen aan de Christenen „dat hij zielsbedroefd was over het lijden der Fransche natie, die bewerkt werd door misdadigers enz. die het toppunt van boosheid bereikten toen zij den eerwaarden bisschop van Parijs doodden" -iedereen gevoelt, dat zelfs de moord door de razende bloedman nen gepleegd op den achtenswaardige» vertegenwoordiger van den godsdienst niets beteekent bij de zee van jam mer en tranen waarin het clericale keizerrijk en de ongeloovige Commune Frankrijk hebben gedompeld - hij moge op de wijze der Mahomedanendie steeds hunne belofte van het Paradijs bij de hand hebben beloven dat ieder„die op 's Pausen feestdag bidt" volkomen aflaat van zonden kan verkrijgen (iemand vroeg dezer dagen, of dit geene geschikte gelegenheid zou zijn voor de Commune-mannen om gerehabiliteerd te worden)- - de ontwikkelde ziet. in dergelijke ver klaringen eenvoudig het bewijs dat het Pausdom zijn tijd gehad heeft - uitgediend. De Spoorboot vaart Donderdag 22 Juni 's movg 5 ure en 's inidd. 9,30 van Middelburg naar Zitrik- zee en van Zierikzee naar Middelburg Donderdag 22 's raorg. nre langs Veere. Goes, 13 Juni. In de verkiezings-geschiedenis te Goes heeft zich eene vermakelijke bijzonderheid voor gedaan, die iknu de stembus gesloten is, moet mede- deelen. De R. K. kiesvereeniging te Goes hadzooals bekend is, mr. Saaymans Yader ook al candidaat ge steld; men meene echter niet, dat dit met algeraeenc toestemming gebeurde. In de vergadering'door de vereeniging belegd, om over de candidatuur te beraad slagen werd door enkele leden aanmerking gemaakt op de houding van mr. Saayinans Yader, bij gelegen heid der bekende motie-Cremers. Zij waren van. oor deel, dat de Goesche afgevaardigde, door zich buiten stemming te houden, eene dubbelzinnige houding aan genomen had en wenschten daaromtrent opheldering. Men besloot deze te vragen en deed dit met goed gevolg. Mr. Saaymans schreef een uitvoerigen brief aan de R. K. kiesvereenigingwaarin hij verklaarde dat zijn niet medestemmen gansch argeloos was geweet, omdat hij door eene verkeerde deur de vergaderzaal was binnen getreden en dientengevolge de presentielijst niet geteekend had. De brief, die men nog altijd hoopt dat ter algeuaeene kennis zal worden gebrachtmoet zeer uitvoerig zijn en zal dus nog wel wat anders dan het verhaal der verkeerde deur behelzen. Of de R. K. kiezers overtuigd zijn dat hier slechts aan een abuis te denken valt weet ik niet. Althans men verhaalde hier als zeker dat de president der Tweede Kamer, nadat de heer S. zich in de deur vergist had, hem heeft laten uitnoo- digen om alsnog de lijst te teekenen, maar dat mr. S. daarvoor had bedankt. De zaak zou dan niet zoo on schuldig zijn als het nu dan schijn had. Niemand vleit zich hier, dat Goes een anderen vertegenwoordiger zenden zal want de meerderheid der kiezers is om allerlei redenen (die bij zoodanige keus volstrekt niet moesten gelden) voor S. gewonnen. Voor het oogen- blik zal men zich reeds mogen verblijden als eene beduideude minderheid den heer Lenshoek stemt en getuigenis geeft, dat het gezond verstand nog niet geheel uit het Goesche district geweken is. Intusschen zaj de geschiedenis van de verkeerde deur zicli wel ophelderen; en blijkt het, dat die verkeerde deur een gezocht achterdeurtje was, dat mr. Saaymans zich opzettelijk van stemming onthield dan zal ook wel blijken, dat hij door een verkeerde deur binnentredende, ook een verkeerden weg insloeg om de gunst der kiezers en de achting des volks te winnen. N. R. Ct. Uit Leeuwarden wordt van 14 Juni gemeld: Heden voormiddag is een gedetineerde in het hui9 van burgerlijke en militaire verzekeringgebruik makende van een oogenblik dat hij op de binnenplaats onbewaakt wasuit het gebouw ontvlucht, door over den ringmuur te klimmenwaarna hij een daaraan grenzend huis van achteren inliep en door de voordeur de straat bereikte. Hij was bij arrest van het prov. gerechtshof van Friesland van 22 April 11. tot 12 jaren tuchthuisstraf veroordeeld wegens diefstal met verzwarende omstaudighedeu. te houden op Dinsdag120 Juni des namiddags te 3 ure. De trein wordt opgesteld langs de Breestraaten stelt zich in beweging links over de Hoofd poortstraat, langs de Nieuwe Haven Zuidzijde der Oude Haven Steene.nbrugOude AppelmarktPoststraatvoor malige WeverijYerfputBalie Yarremarktrechts over de LammermarktBlijenhoek Snuifhoek KoekiuderstraatMeelstraatover liet Kerkplein dooi den Weverslioek Ravestraat Nieuwstad Krepel- straatKarstijllaatste houten brugNoordzijde der Oude Haven Mol MelkmarktYerrenieuwstraat Watermolen Lange NobelstraatSchuithaven Dam Zuidzijde Oude Haven Nieuwe Haven over de Breedstraatnaar de Kazernewaar de trein ont bonden wordt. De commissie liet plan hierboven bekend makende voegt hierbij zoo in het belaug der goede orde als dat van het "publiek zelvede volgende opmerkingen 1. dat de trein zich in zijnen geheeleu omvang liet best zal doen zien op de Nieuwe- en Oude Haven, het Kerkplein en de Balie dat ook ter voorkoming van ongelukken het van 't grootste belang wordt geacht dat alle hoeken van strateu en de straten zelve bij de aankomst en gedurende den loop van den trein zooveel mogelijk vrij en ontruimd zijn. J. de JONG ZIJLSTRAYoorzitter. Kier knieuws. Brdinisse. Ds. Noomen is beroepen te Koten. ZE KTIJm NGEN. Zierikzee Gearriveerd 13 Juni Z. M. Monitor'Krokodil, S.iholten van Auhoff, Brouwershaven Zierikzee. Uitgezeild: 14 Z. M. Monitor Krokodil, Scholten van Auhoff, Helle voetsluis. Brouwershaven Gearriveerd 14 Juni Mina B. A. T. van Bruggen 14 Weimijss-Castle, R. Nichols, beiden van Batavia 15 Cesarevitch (st)J. Girard Odessa allen naar Rotterdam. Uitgezeild: 15 Hirando A, Christensen Rotf.New-York. Per het schip Minakapt. B. B. T. van Bruggen ziju als passagiers van Java aangebracht, de heeren Teunssen Hillcbrandt7 ouderofficieren (waaronder 1 met echtge'uoole)L. Nieuwenhuijzen12 militairen, 5 der marine 1 gedetineerde en de heer Jacob van Surinaraeu. alle pest 1. ing •il FEUILLETON. Opmerkingen bij de studie der Sociale Kwestie. Vervolg van otis vorig nommer.) Zelfs kan de schijn dien patroon in 'tgelijk stellen; immers regelt hij zich naar de wet van vraag en aanbod? Toch kan hij ongelijk hebben en zijne beschouwing geheel onjuistzijne handelwijze geheel onbillijk zijn. Hij moet n. 1. het verhevene verband niet uit het oog verliezen dat er bestaan moet tusschen den ondernemer, den patroon en diegenen die zijne onmisbare medewerkers moeten zijn, d. i. zijne arbeiders. En als hij nu na Z]Jn jaarlijksclien balans opgemaakt te hebben eens tot het resultaat komt dat hij nu b. v. ƒ5000 zuivere winst heeft gemaakt, waarvan hij vrij onbezorgd kan leven als fatsoenlijk man, terwijl zijne werklieden ondertusschen dat zelfde jaar hebben doorgesukkeldvoortdurend eigen lijk gebrek lijdende, nu en dan zoo wat geholpen en op de been gehouden, door een gekregen stuk brood, een opge raapt kleedingstuk, een toegereikte dosis soep dan mag die gelukkige patroon uiet met billijkheid zeggen dat zijne 5000 de zuivere winst der onderneming zijn; want zij zijn die in den grond der zaak niet en de verdeeling is volkomen onevenredig; wat nu ook zoo al de oor zaken van die wanverhouding mogen zijn. De arbei- dersvereeniging kan dit in 'treine brengen. Zij kan dit m de allereerste plaats door een redelijk overleg tot stand te brengen tusschen arbeiders en patroons. aar "eze ^vee n's partijen tegenover elkander staan is de toestand verkeerd; zij moeten samenwerken omdat zij geen partijen zijn maar assoeié's. En dan mogen de arbeiders zich m. i. met volle recht vereenigen om hunne waarde als assoeié's, als medewerkers van de ondernemers te doen stijgen. Die stijging zal toch wel niet de grenzen der mogelijkheid overschrijden; want die grenzen bestaan werkelijk, en billijke loons- verhooging is slechts voor een deel te verkrijgen door nadrukkelijke eischen en gemeen overleg van arbeiders en patroons. Dat de verhooging evenwel te verkrijgen is leert ons de geschiedenis der groves in Engeland. WeL waven de manifestatien veelal wat ruwde eischen altijd overdreven, doch 'tresnltaat waarop nu gewezen kan worden is toch feitelijke loonsverhooging en lotsver betering. Dit geschiedt in 't vrije Engelandin 't on gelukkige Ierland evenwel, waar de volksnood zich in oproer en woeling lucht geeft, waar ook aan den anderen kant de onschuldigste manifestatie, door den overheerscher miskend en gewelddadig onderdrukt wordt blijft de ellende steeds voortduren, ja wordt zij zelfs grooter. In sommige vakken van handenarbeid heerscht er al sedert lang, misschien al van oude tijden af een zekere esprit de corps, die uit den aard van den arbeid volgt en die zeer nadrukkelijk medewerkt om den arbeid goed betaald te krijgen. Zoo worden b. v. de zoogenoemde p ildergasten, waarvan de natuurlijke gesteldheid van Nederland er voortdurend een aardig legertje op de been doet houden, boven vele andere werklieden goed betaald. De regel dat de arbeid dniu-der betaald wordt naar mate hij meer opleiding of meer lichaamskracht vereischt, gaat bij deze soort van arbied niet door; immers om poldergast te zijn is al heel weinig intelligentie en ook zooveel lichaamskracht niet noodigde gewoonte maakt die menschen handig en taai. Maar dat ze altoos zoo veel geld verdienen komt vooral daar vau daan dat zij één lichaam ziju, waar 't op de geldzaken aankomt en zich op hunne manier als assoeié's van de aannemers duchtig weten te doen gelden. En als 'tnu toch een feit is dat er geen plublieke werken of groote ondernemingen nage laten worden omdat de poldergasten zoo duur zijn dan is er ook niets tegen in te brengen dat zij liever ƒ2,50 dan ƒ0,80 daags verdienen. Het feit is 'tbewijs voor de billijkheid in dit geval. Zoo kan nu aaneensluiting der «arbeiders in overleg met de patroons wel degelijk in bijna alle vakken van arbeid de loonen verhoogen. Reeds nu treffen we in de nieuwsbladen van tijd tot tijd berichten aan van bijeenkomsten van patroons die tot loonsverhooging besloten hebben. Als zij dit doen dan is 'tzeker omdat zij 't billijk en mogelijk achten en «als 'tdat is dan moet liet ook geschieden en is 'teen onrecht als 'tniet geschiedt. Het voornaamste bezwaar tegen het verhoogen van de arbeidslooiien door de arbeiders in vereeniging en overleg met de patroons is zeker daarin gelegen dat dit denkbeeld-» in strijd is met de gewoonlijk als geldig finngenomeu staathuishoudkundige theorie van de arbeidslooiien. Hiertegen is alleen in te brengen dat er ook niet juist een willekeurige en onbegrensde loonsverhooging in 't algemeen kan verwacht worden maar alleen een rechtstreeksche verhooging die voort komt uit een billijker verdeeling der winsten tnsschen patroon en werkman en een meer tniddelijke ver hooging die op den duur het gevolg zal wezen van de meerdere beteekenis die de arbeidersstand zal ver krijgen als hij een zedelijk lichaam vormt, dat zich door vereeniging van kracht op onderlinge verheffing en vooruitgang toelegt. Van de zijde der patroons is de gewone bedenking tegen loonsverhooging dat cle concurrentie die onmogelijk maakt» Deze bedenking is niet zoo gewichtig «als zij wel schijnt. Zij berust op een verkeerde opvatting van de concurrentie. In den loop van dit stuk is er als eens op gewezen dat men in onzen tijd voonü concurreert door slechte middelen. Men levert goerlkoope doch slechte waar, men werkt goedkoopdoch al slechter naar mate men goedkooper werkt. Doch de ware, edele concurrentie die bestaat in wedijver in 'tleveren van goed. werk'en goede waar zal 'ttoch op dei duur winnen en in dien geest moeten patroons zoowel als werklieden concurreeren. Het zal uit den natuur lijken loop, der dingen volgen dat b. v. de m -.tselaar die zijn arbeiders een liooger loon geeft dan anderen daardoor, en met recht, zich ook meester maakt van de keur der werklieden in zijn vak. Hij zal dus wel hooger loon afstaandoch daarentegen ook meer en beter werk kunneu leveren en dan in meerdere clandisie ruime vergoeding vinden voor zijn meerdere v. or schotten. Het is wel waar dat cle spreuk zegt: dc wereld wil bedrogen zijn, maar er blijft toch ltoos nog een wereldje over dat niet wil bedrogen ziju; maarliever degelijke waar koopt dan slechte, even als er mem c icn ziju die steeds sigaren rooken van 5 ct. of meer 'tstuk, niettegenstaande er sigaren te bekomen zijn vau J/3 ct. het stuk. Verder dunkt mij, dat door het overleg tusschen patroons en werklieden, 'tzij als ééne vereeniging of als twee afzonderlijke lichamen, zou moeten worden - tot stand gebracht een classificatie der werklieden, 't Is wel eens opgemerkt dat de grootste klagers en murmureerders onder do werklieden j uist niet de bekw&i ru ste en vlijtigste zijn. Wordt vervolgd.)

Zierikzeesche Courant | 1871 | | pagina 1