j met 50 CS. I tillen .ra, I, )orn. i\o. 44. ZATERDAG 3 JUNI 1871. 871 BUITENLAND. BINNENLAN IK Opmerkingen bij de studie der Sociale Kwestie. te- rond kiden 9(30 aiakzout wavel en goed van t middel jn. In Ij 15 Cts. ving der kinderen istrekén BRIJ in Lvoor b. J. de ij z i n g. raparate, •EN van plit den )i uf in Rijzo n der ring, p je, gelijk jicht eu g(rr E> °n'- ij Cr. A. ZIERIKZEESCHE COURANT. Verse li ij n t op VI OENSDAG en ZATERDAG PRIJS der ADVERTENT1ËN. 10 Cents per Regel. De Inzending kan geschieden uiterlijk tot Dinsdag en Vrijdag morgen 11 ure. A B O N N E M E N T S-P R IJ S. Per drie maanden f 1,Franco per Post 1, Het Telegraafkantoor is geopend van 1 April tot 30 SeptemberOp Werkdagen Vau 7 u. 's voonnidd. tot 9 u. 'snamicld. Op Zon- en Feestdagen: Van S9 's voorm. van 13 en van 7- 9 u. 'snamidd. Het Postkantoor is geopend met inbegrip van Zon- mi Feestdagen Van des voormiddags van 97;11.7 2 uur. namiddags 23 it avonds 77Vs 972—10 u-ijlt- liet premien 250,000 25.00(1 15,000 10,000 10,00(1 600(1 6000 7,500 12,000 108,80(1 ïele loten fde loten p van het p) worden prnaamste enden wij kingslijst, Celegraa: klassen jmi reed: enden, ter en dragen k C. n. j. 574.. Uit Parijs wordt den 29sten Mei aan de Times ge telegrafeerd Parijs is volkomen kalm. De winkels worden lang zamerhand geopend. De straten zijn vol personen die de schade opnemen. Gevangenen in groepen van honderd worden langs de Boulevards geëscorteerd. Het vuren hield gisteren middag ten 3 ure op. Een paar schoten vielen uit vensters te Bellevillewaar naar men zegtvreeselijke tooneelen zijn voorgevallen. De schandelijkste lieden schurken en ontsnapte mis dadigers keerden in de laatste oogenblikken hunne wapenen tegen liunne kameraden omdat deze wei gerden langer te vechten. Vrouwen namen met hetzelfde doel messen ter hand. Tengevolge van het vuren uit de vensters zijn talrijke personen geëxecuteerd. Het park van de Buttes Chaumont was met lijken bezaaid. l)e soldaten waren zóó woedend dat de officieren het noodig achtten de vreemdelingen te waarschuwen ten opzichte van het gevaar dat zij liepen indien zij ver dacht werdenEenige inwoners van Belleville verklaarden openlijk aan voorbijgangers dat de zaak nog niet over wasen dat •vreeselijke represailles op de soldaten zouden worden genomen. Die pocherijen zijn nog niet vervuld maar algemeen koestert men de vrees dat de opstandelingen aan wie het gelukt is te ontkomen zullen trachten een geheim stelsel van brandstichting en moord in praktijk te brengen. Nog altijd komt men toebereidselen tot brandstichting door middel van petroleum op het spoor. Het gevaar wordt verhoogd door het feit dat vrouwen, wie 't dank zij haar sekse gemakkelijker valt aan de aandacht te ontsnappen, de wanhopigste daden bedrijven. Des nachts worden de meest mogelijke maatregelen van voorzorg genomen. De straten zijn vol schildwachten en de circulatie is I streng verboden. Iederdie zich op straat waagt zonder het wachtwoord te kennenloopt gevaar te worden opgebracht. Men is beducht dat eene epidemie zal ontstaandoordien in allen haast zoo menig lijk onder de bestrating wordt begraven. Parijs is nu bezet door drie legerkorpsen namelijk dat van generaal Cissey dat van Ladmirault en dat van Vinoy. Het laatste dient als reserve. Het bevel om het raadhuis in brand te steken is bij een nationale garde van de Commune gevonden die zich thans als krijgsgevangene te Versailles bevindt. Het is overdekt met zegels; sommigen zijn blauw anderen rood Dombrowski is gestorven in de slaapkamer op het raadhuisdie vroeger door mejufvrouw Plaussmann werd bewoond. Den dag nadat hij van la Muette was ontsnaptwerd hijterwijl hij in de Rue d'Ornano op een barricade was, door drie geweerkogels getroffen. Van daar werd hij overgebracht naar het raadhuis waar hij ten gevolge van zijne wonden overleed. Deles- cluze werd Diugsdag op de barricade van het Chateau d'Eau gedood. Zijn gelaat was zeer geschonden 'ten gevolge van een stuk muur dat er op gevallen was. Zijne identiteit werd volkomen gestaafd door de be scheiden die men bij hem vond. Generaal Bisson der opstandelingen werd gearresteerd en gisteren gefusilleerd evenals Taverniereen der leden der Commune. Milliere een afgevaardigde van de Nati onale Vergadering en later een Commune-man werd Donderdag jl. gearresteerd op de Place Luxembourg. Hij werd daarop naar de Place de Panthéon overge bracht en aldaar gefusilleerd. Toen de soldaten de geweren aanlegden om "hein dood te schieten riep hij //Vive la Commune Vive l'humauitc Vive le Peuple De aartsbisschop van Parijs stierf met den verheven moed van een martelaar. In antwoord op debeleedigingen van hendie met zijne executie waren belastzeide hij//Ontheilig het woord Vrijheid nietwij alleen mogen het bezigen want wij' zullen sterven voor de vrijheid en het geloof." Dinsdag jl. werd de aartsbis schop en zijne medegevangenen uit de gevange lis van Mazas naar die van La Roquette overgebracht. Mon seigneur Darboy, aartsbisschop van Parijs, en Bonjean, president van het hof van Cassatie werden in die gevangenis gefusilleerd hunne lijken werden overge bracht naar de Mairie van het 20ste arrondissement. De abbé de Guerrygeestelijke van de kerk de la Madeleine, Ducoudra, Clery, Allard, Beuzy, Gauberb, Alivaintallen paters jesuïtenGard Seigneray, beiden seminaristen, Polanchin, een priester, Iianiilen, Parny, beiden ze 1 delingen, Labatier, pastoor van de kerk Notre Dame de Lorette, en de bankier Jecker komen mede voor onder de geli.ssilleerden. Sommigen hunner werden door 38 gendarmes onder voorwendsel dat een andere gevangenis voor hen bestemd was des nachts naar Père Lachaise overgebracht en daar doodgeschoten. Wat den abbé Suratgroot-vicaris van Parijs aangaatzoo is liet twijfelachtig of het hem gelukt is te ontsnappen of niet. Des Zaterdags zouden de overige gevangenen door de Commune die haar hoofdkwartier bij de gevangenis had gevestigd, worden doodgeschoten. Dezen - onder hen bevonden zich een honderdtal soldaten die ge weigerd hadden de wapenen voor de Commune op te nemén vier en vijftig politie-agenten vijftien geestelijken - kwamen echter in verzet en barricadeerden zich in een gedeelte der gevangenis, waar de opstandelingen trachtten hen levend te ver branden, hetgeen echter niet gelukte. De gevangenen boden tot des avonds een krachtigeu tegenstand, toen de Commune-mannen, door een panieken schrik bevangen, ijlings naar de Marie van het 20ste arrondissement- vluchten. Den 30sten werd aan de Daily News o. a. getelegrafeerd. Ik heb zooeven uit de beste bronnen vernomen, dat Henri de Rochefort ter dood veroordeeld is door den krijgsraad, die zitting houdt te Versailles. Waarschijnlijk is op dit oogenblik h-t vonnis reeds voltrokken, maar omtrent dit punt ben ik niet ingelicht. Men zegt dat de befaamde Lullier zonder vorm van proces gefussilleerd is. Versailles 30 Mei. Sedert den intocht onzer troepen te Parijs hebben wij tot op lieden niet minder dan 37,000 personen gevangen genomen. De vader van Raoul Rigault die onder de gevan genen behoordeis spoedig op vrije voeten gesteld. Hij leefde sinds ëehigen tijd in onmin met zijn zoon, wiens schandelijk gedrag hij diep betreurd heeft. Ook een Pruis is door de onzen in verzekerde bewaring gesteld. Het is de tot //burger" verheven Erankel, die lid van de Commune was. Hij is in de kleedij van een spoorweg-beambte in een huis van de Rue d'Alsace gevangen genomen. Een Engelschman de heer Baxter lieeft eene vergelijkende studie geschreven van de verschillende schulden der staten van Europa en Amerike. Als eene bijdrage tot de kennis van den' toestand van Erankrijk stippen wij daaruit het volgende aan In 1815 bedroeg de openbare schuld 1766 millioen. In 1830 was zij reeds gestegen tot 3544 millioen. Het Juli-gouvernement leende tot 4550 millioen. Bij den val van de republiek in 1852 was zij weder met 1580 millioen vermeerderd en bedroeg toen 6130 millioen. Niemand echter wist beter van de gelegen heid gebruik te maken dan Napoleon III. Onder zijne regeering steeg de schuld van Erankrijk tot 13750 millioen bijna 14 milliard In minder-dan 20 jaren is dus het kapitaal verdubbeld. Om jaarlijks de rente van dit kapitaal te kunnen voldoen bedroeg de belasting in 1818 per hoofd 5 fr. 75 cent. op eene bevolking van 30 millioen. Deze laatste is ver meerderd met 8 millioen en de belasting bedroeg reeds onder Napoleon III, 12 fr. 15 cent. per hoofd. On gelukkig voegt de heer Bonnetsprekende over liet boek van Baxterer bij is dit niet alles. Bij deze schuld moet nu nog worden gevoegd die 't gevolg is van den laatsten oorlog en die insgelijks op rekening komt van den ex-keizer. Waarschijnlijk zal wanneer de oorlogskosten voldaan zijn de schuld stijgen boven het cijfer van 27 milliard met eene jaarlijksclie rente van 1 milliard. Ter vergelijking voegen we hierbij een' opgave van de schuld van Duitschland. Zij bedraagt in ronde cijfers 4300 millioen. Hiervan afgetrokken "tgeen er noodig is voor spoorwegen die door den opbrengst hunne eigene rente dekken voor een bedrag van 2 mil liard blijft voor schuld insgelijks 21/2 millard die dus alleen uit de schadevergoeding door Frankrijk te betalen gedekt kan worden. Zierikzee 2 Juni. Heden had hier een bloedig tooneel plaats al was het dan ook geen menschen- bloed dat er stroomde. De beruchte bloedhond van den heer S. heelt weer een aanval gedaan op een grooten trekhond en deze ernstige wonden toegebracht. liet is zeer te hopen dat aan dit gevaarlijk dier nu niet wederom als verleden jan1' bij een soortgelijken aanval van bloeddorst een zes weken huisarrest worde gegeven, maar dat hij zoo nier. rer dood, dan toch veroordeeld worde tot altijddurende muilbandstraf. Voor vele bezit ters van bonden en voor vele andere menscben zou het een groote rust wezen, zoo dit gevaarlijk sujet verdween. Naar wij vernemen is .de zaak aangegeven. Wij hopen dat zij op afdoende wijze zal behandeld worden. Bij machtiging van 22 dezer is door Z. M. den koning aan de Firma D. M. Grootes Gebr., Choco lade-fabriekanten te Westzaande vergunning verleend tot liet voeren van het Koninklijk Wapen. Reeds bij dispositie van 25 Januari 1806 werd door II. M. de Koningin aan gemelde Eirma de titel van Hofleveranciers geschonken. De hoogeschool van Groninigen heeft weder een zeer gevoelig verlies geleden. Na eene kortstondige maar zee" h°vige ziekte is in dm ouderdom van 63 in ren overleden de heer E. Z. Ermerins sedprt 1844 hoogleeraar in de geneeskunde aldaar. Niet alleen op het gebied der geneeskunde maar ook op dat der oude letteren (o. a. door een uitgave van Hippocrates), had de overleden hoogleeraar zich een grooten naam verworven zoodat zijn afsterven een groot verlies voor de wetenschap in het algemeen mag worden genoemd. Jl. Dingsdag avond werd te Rotterdam in dc zaal der maatschappij Tot Nut van 't Algemeen de janvlijksche algemeene vergadering gehouden van de leden der vereeuiging d e Ambachtschool, bij welke gelegenheid een zeer breedvoerig verslag om trent den toestand en de werkzaamheden der vereeui ging over het iaar 1870 werd uitgebracht, waaruit bleekhoe ruimschoots de aanvankelijk verkregen resultaten grond geven tot de verwachting dat de vruchten van het onderwijs niet zullen achterblijven. Aan dit stuk ontleenen wij de volgende hoofdzaken Op het einde van 1870 bedrieg het aantal leden 375 waarvan 83 het recht hebben tot plaatsing van 168 leerlingen. Na dien tijd is het aantal leden nog met 15 vermeerderd. Bij cle opening der school waren er 111 leerlingen, waarvan wonsehteii opgeleid te worden in het timmeren 42 smeden 36 meubelmaken 8 'huisschilderen 8 steenhouwen 5 kop er sl a gors vak 4 metselen 2 kuipen 2beeldhouwen 2 en instrumentmaken 2. Hiervan zijn er door verandering van beroep en om andere redenen eenige afgegaan waarna bij het einde vat} den cursus 89 leed in gen tot het tweede school jaar konden overgaan. Tengevolge der aanneming van nieuwe leerlingen zullen er aan den nieuwen cursus 132 deelnemen. Het gedrag was over 't ge heel bevredigend. Na deze en eenige andere mededeelingen volgt in het verslag eene zeer gedetailleerde opgave omtrent het theoretisch onderwijs. Daaruit bleek o. a. dat alle afdeelingen hebben deelgenomen aan liet herhaling- onderwijs, bestaande in lezen Nederlandsohe aardrijks kunde en geschiedenis taaloefeningen enz. Verder was geregeld onderwijs gegeven in rekenen algebra FEUILLETON. erij Vervolg van ons vorig nommer.) De Internationaledie onder hare hoofden en leiders een groote meuigte lediglo'opers, fortuinzoekers, chevaliers d'industrie mislukte genieën, voortvluchtige staatkundige woelgeesten enz. telt, is reeds daardoor geheel bezijden den rechten weg. De vereeuiging der arbeiders moet een staathuishoudkundige strekking hebben en geen staatkundige. De staathuishoudkunde is, om 'teens plat uit te drukken, de leer om aan den kost te komen en dat moet ook de leer der arbeiders vereniging zijn; maar de staatkunde is de kunst om 'tbest het land te regeereu en daar moeten de arbeiders zich vooreerst maar buiten houden. Als de arbeiders vereniging eerlijk en verstandig 't doel weet te bereiken om den werkman arbeid en brood te verschaffen, dan doet zij daarmede den staat reeds onberekenbaar groot nut en bevordert zij den bloei van den staat oneindig meer dan door de meest getrouwe opkomst tot de meest patriottische volksvergadering die men zich maar denken wil. De arbeider is de beste vaderlander als hij eerlijk zijn brood wint en rustig leeft en al wat dit doel kan helpen bereiken moet ook 't streven zijn van de arbeidersvereniging. Wat wij echter in onzen tijd gezien hebben, levert het bewijs dat^ men nog niet algemeen goed op de hoogte is van tgeen die verenigingen zijn moeten. Socialisten, Communisten, St.-Simonisten en wie weet hoeveel isten nog meer, trachten hunne onzinnigheden en hersenschimmen ingang te doen vinden en door te drijven. De Neclerlandsclie arbeiders-vereeuigingen moeten dien weg niet op, ganschelijk niet. eu er zijn ook verblijdende teekenen genoeg om te mogen zeggen de Nederlanscke werkman wil dien weg niet op. Wat kan nu een arbeiders-vereenigingdie zich geheel buiten de politiek houdt al zoo doen? Zeer veel m. i. Zij kan door samenwerking van financieele kracht strijden tegen de duurte. Als al de werklieden uit een zelfde stad b. v. eens besloten eeu eigen winkel voor hen allen te hebbendan zou daar zeker uit volgen, dat zij vele artikelen veel goedkooper konden bekomen dan nu. Dit denkbeeld is zeer goed uitvoer baar. En even als de arbeiders-vereniging: een eigen winkel kan hebben zoo kan zij ook een eigen brood- bakkerij hebben. Zoodoende zouden de leden der vereniging het voordeel hebben dat zij de winkelwaren en 't brood werkelijk betaalden tegen den marktprijswat nu geenszins het geval is, daar de meeste artikelen van dagelijksche consumtie eerst door de derde en vierde hand, en dus steeds verhoogd met de winsten der debitanteh in de hand en .ter beschikking van den werkman en zijn gezin komen. Ik zal dit eens ophelderen met een voorbeeld ont leend aan 'tvverk de Arbeid van Mr.. W. R. Boer. //Ongeveer vijf-en-twintig jaar geleden vereeenigden zich 28 arbeiders, wollenwevers, in het stadje Rochdale in Engelaud om de noodigste levensbehoeften gemeen schappelijk tegen den minst raogelijken prijs in te koopen ten einde die onderling - tegen contante be taling - te verbruiken, en voor zichzelven de winst te behouden, die anders door de kleine winkeliers daarop zou genoten zijn. Men kon hun gelieele magazijn wel op een kruiwagen laden. En geen wonder, want zij hadden niet meer dan ƒ336, of ƒ12 per maa, samen kunnen brengen. Zij huurden daarvan een klein lokaal, waarin zij hun meel, botersuiker en gort borgen waaraan zij echter in 't volgende jaar reeds thee en tabak en in 'tderde vleesch zouden toevoegen. In vier jaar telde de vereeuiging reeds 110 leden en was het kapitaal tot over de ƒ3000 geklommen. Steeds ging het nu vooruit, zoodat in I860 de vereeuiging 3300 leden sterk was, die in den loop van dat jaar voor bijna 2 millioen gulden hadden omgezet waarop zij een winst van 2 ton gouds hadden genoten. Die winst wordt nu, niet naar het aantal leden, maar naar het bedrag verdeeld, waarvoor elk lid uit den gemeeu- schappelijken winkel heeft gekocht. Men geeft daartoe, bij al wat gekocht wordt een loodje of briefje af, waarop liet bedrag van het gekochte vermeld staat, en dat later wordt ingeleverd als bewijs voor 'taandeel dat men van de winst te vorderen heeft. De. krui wagen der eerste oprichters was in 1860 veranderd in een hoofdwinkel midden in de stad en verschillende bijwinkels op andere punten. Van levensmiddelen heeft de vereeuiging hare zaken gaan uitbreiden tot linnengoed, klêeren, schoenen, enz. Zij voorziet reeds in de behoeften van andere dergelijke vereenigingen van minder omvang, die bij haar waren komen in slaan. Het beheer der geheele zaak is zeer eenvoudig L''éh zuinig ingericht, en wordt gevoerd door één alge meen directeur en een commissiedie op vastein een almanak, voor het geheele jaar bepaalde tijden, in één der vertrekken van het hoofd magazijn zitting houdt. Ieder, die als lid wenscht toe te treden betaalt zijn inleg van 12,- maar behoeft dit niet in ééns te doen hij kan volstaan met. eene betaling in weke- lijksche termijnen. Zijne rente van 5% en aandeel in de winst vangt echter eerst aan na de betaling van den geheelen inleg. De eerst ingelegde 60 cents, alsook de laatste vóór een lid sterft of uit de vereeuiging treedt worden in eeu reservefonds gestortwaaruit m m mogelijk bederf of verlies van waren dekt. Het overige kan men altijd weder terug bekomen. Alles wat ge kocht of aan de leden uitverkocht wordt, moet dadelijk contant betaald worden. Men heeft dus nooit achterstal of kwade schuld. De winst wordt om de drie maanden verrekend en uitgedeeld of bij 'taandeel aangeschreven, zoodat de vereeniging tegelijk als spaarbank werkt. Iti navolging dezer vereeuiging hebben zich in Engeland een 'menigte andere, op dézelfde grondslagen berustende, gevormd. In 1860 telde men er in een enkel graaf schap, Lancashire, 150, met bijna 50,000 leden en een kapitaal van ongeveer 8 millioen gulden. Iu Liver pool werd vóór 12 jaar zulk een vereeuiging gevormd door 34 personen die 720 samen brachten, maar die thans 4000 leden telt eu een jaariijksche ontvangst van ƒ610,000 heeft." Zoo ontstonden en werken goede arbeiders-vereeni- gingen. En zoo als wij gezien hebben dat zij als con sumtie vereeuiging voordeelig werken zoo doen zij dit ook als vereenigingen ter voortbrenging. De be schreven vereeniging te Rochdale heeft een reusaehtigen stoomkorenmolen gebouwd, waar wekelijks 1400 zakken graan in gemalen worden, waarmede zij de arbeiders- vereenigingen gerieft en tevens hare eigene bakkerij voorziet terwijl de winst alweder wordt gedeeld onder de verbruikers. Wordt vervolgd

Zierikzeesche Courant | 1871 | | pagina 1