JA No. 43. WOENSDAG 31 MEI 1871, Mr: iv "1,80,. S7I Buitenlandsch Overzicht. g vanhet jOpmerkingen bij de studie der Sociale Kwestie. aatstelijL huizen •tore va I J. FOKF - ZIERIKZEESCHE (01 RUT. 3TV 1 en geldij sclag Verschijnt op WOENSDAG en ZATEKDAG PR IJS der ADVERTENT IK N. 10 Cents per Regel. De Inzending kan geschieden uiterlijk tot Dinsdag en Vrijdag morgen 11 ure. A B O N N E M E N T S-P R IJ S. Per drie maanden f 1,— Franco per Post 1,— Het Telegraafkantoor is geopend van 1 April tot 30 SeptemberQp VVerkdsg%8 Van 7 u. 's voormidd. tot 9 u. 's namidd. Op Zon- en Feestdagen: Van 89 's voorm.van 13 en van 7 -9 u. 's namidd. Het Postkantoor is geopend met inbegrip van Zon- en Feestdagen Van des voormiddags van 9YsTlYs uur. s namiddags 23 avonds 77Ya 9Ys--10 I E. GEMEENTERAAD Van Zierikzee van 30 AI ei- In (leze zitting waren afwezig de heeren van der TIE ^G-rijp (uit stad) en Zuurdeegen bij de opening de h.eeren Koole mr. van Dongen en jhr. de Jonge die later binnentreden. Na resumtie en goedkeuring der notulen wordt IVÈ /iCjnedegedeekl dat Gedeputeerde Staten hebben goedge keurd het raadsbesluit a. tot beschikking op den post van onvoorziene uitgaven b. tot verkoop van gemeentegrond. Voor kennisgeving aangenomen. De sjaars. rèkening van het muzijkguzelschap «Kunst en Eer" over 1870 wordt gesteld in handen eener commissie bestaande uit de heeren dr. Goemans mr. Moolen- burgh en Labrijn. De ingekomen gemeente-verslagen VLIET van Gorinchem en Vlissingen zullen in de boekerij firomeenlworden geplaatst. Tot regent van het burger-weeshuis wordt in plaats van wijlen de heer F. J. van Oppen benoemd de heer M. Tachi met 5 stemmen. Er nn waren 3 stemmen op den heer A. P. Paulussen. uit- b\\ gebracht. Door Burgemeester eu Wethouders wordt advies uitgebracht op het adres van het bestuur der JEN van yereeiliging tot oprichting en instandhouding van cht don bewaarscholenwaarbij wordt verzocht om behalve pi up iii|(iR 5Q jaarlijks uit de gemeentekas wordt ge- |r)ijzonde[jnoj;eu eene jaarlijksche toelage van 100 te ontvan- ri»£gt gen strekkende om het verzoek niet toe te staan. I 7 gelijk i)it advies wordt door mr. Fokker nader toegelicht, [jicht enjop voorstel van mr. Cau wordt besloten met 7 tegen o fegr. h stemmen het verzoek toe 'e staan. Komt in be handeling het verslag der commissie van fabricage ij G. A.lbeirelïeude het dempen van een gedeelte der Oude Haven. De discussien hierover geopend zijnde konden -io 'wegens het vergevorderde uur niet ten einde worden gebracht zoodat hieromtrent geene beslissing gevallen is. De discussien betrekkelijk deze gewichtige zaak zullen in een volgende vergadering worden voort gezet. Dit de discussien bleek dat de vergadering met het plan der commissie van fabricage in het al gemeen zeer ingenomen was doch dat het wensche- lijk werd geacht dat de demping zich verder uitstrekte en wel tot de 2e houten binnenbrug. De Voorzitter sluit de vergadering. i premien «Herabgestürzt seh' ich die übergold'ten Zinnen Denkmaler alter, königlicher Pracht." 250,000 Zoo be weeklaagde eenmaal de dichter de verwoesting 25.000 van Trojede trotsche koningsstadin 'tOosten. Zoo 15,000 staart Europa ook thans met een oog van weemoed 10,000 op de rookende puinen van de koningin harer steden. 10,000 Een vreeselijk zevental dagen ligt daar achter ons, 6Ö0Q dagen die de menschheid heugen zullen tot in't verste 6 000 nageslacht. Wat al roem en grootheid, de trots der 7,500 natiën, de opgespaarde schat van een geheel volk eeuwen 12,000 door, de glorie der koningen en eroote mimen die maann:. er overal aan monument of praalgebouw de stempels van hun genie hebben achtergelaten dat alles verwoest, vernield alsof de helsche geesten er door gevaren zijn, dat alles vernietigdverzwolgen in den gloeienden kolk van een trivialen pefcroleumbrand. En dat is dan de slotscène van 't bloedige drama dat zoo onverwacht de negentiende eeuw kwam ontnuchteren en opschrik ken uit den ijdelen droom van licht en vredevan liefde en humaniteit om met ontzettenden ernst er aan te herinneren dat de middeneeuwen nog niet zoo verre zijn als een goedig droomend en mijmerend meuschen- geslacht wel meenen zouDat is dan de uitkomst van jaren lange leugen huichelarij maskeradebe dwelming spot met allesmet geloof en waarheid met vrijheid en recht, met God en duivel. O, als er een wereldgericht bestaathoe vreeselijk zal dan 'toor deel zijn over hen die de werkers van al die ongerech tigheid zijn geweest. Gewis voor hem die zich ver diepen kan in de beteekenis van de teekenen der tijden is er uit al wat we beleefd hebben veel te leeren. En gewis niet enkel te leeren tot welke uitersten de los gelaten woede der menschen kan vervallenmaar ook vooral voor hen die aan de spits der volken staan en wier roeping het is te zorgen dat men niet tot zulke schrikkelijke uitersten komt. Uit de blakerende vlam men van Parijs zijn spookgestalten rondgevlogen naar al de hoofdsteden van Europa om uit te galmen tot de vorsten en volken .- waakt voor de orde en bewaart het gezagmaar waakt ook voor de heilige vrijheid en vertrapt en martelt haar niet want de dag der wrake zal niet uitblijven begrijpt daarom uwe roeping wel, want alleen waarheid en recht zullen blijven en over winnen en al wat niet daaruit is zal vergaan. Het is voor 'toogenblik uog niet wel mogelijk een getrouw beeld te schetsen van het slottafereel van den Parijssoheu opstand. Alles lost zich nog op in den totaalindruk dat 't onzettend vreeselijk eu schrikkelijk i9. Wij kunnen alleen een kort overzicht geven. 't Schijnt dat de Communisten Zondag den 2len Mei alle hoop hebben opgegeven toen hebben zij hunne positien aan de poorten en wallen in *fc Westen en Zuidwesten der stad verlaten en zich in Noordoostelijke richting naar het binnenste der stad teruggetrokken. De barricadeering der straten was er op ingericht om na het retireeren vau de wallen stand te houden achter een tweede linie van verdediging. Dit stelsel was door Dombrowsky ontworpen en voorgestaan doch men is er van afgeweken de meeste chefs zijn toen gevlucht, de wanorde en de paniek hebben zich terstond daarop van de meeste oproerlingen meester gemaakt en alleen een zekere kern heeft nog een leidende gedachte be houden en welk een gedachte J Zij werd uitgedrukt op de roode biljetten die men door mid lel van ballons over Parijs uitstortte «Onze doodstrijd zal schrikke lijk zijn Wee en ontzetting over de stadEn toen werd het helsche programma uitgevoerd en 't schrikkelijke vuurwerk ontstoken. Verder schijnt 't plan te hebben bestaan de in brand gestoken stad langs de Noord oostelijke zijde te verlatendoch dit is verhinderd door de snelle en onstuimige beweging der regeering9- troepen en vooral door den ijzeren ring dien de Duitschers aan dien kant nauw om Parijs hebben geklonken hunne kanonnen en geweren wierpen de vertwijfelden weder in den poel des doods terug en wie weet of dit niet nog de woede en razernij vermeerderd heeft, Reed9 verscheidene uren was 't geleden dat de hoofdmacht der opstandelingen zich had teruggetrok ken van de wallen vóór dit door de Versaillers werd opgemerkt. Eindelijk, dat was Maandag middag, werd een luitenant der mariniers die met een handvol man schappen in de uiterste loopgraaf lag een witte vlag gewaar op den wal bij de rorte St. Cloud wie die vlag heeft opgestoken is nog niet zekermen zegt dat een burger 't op eigen autoriteit gedaan heeft. De genoemde luitenant zamelde in der haast een driehon derdtal zeesoldaten bijeen, zoud bericht naar zijn generaal en bezette daarop de poort van St. Cloud. Deze ligt op den rechter Seine-oever bij Point du jour. Hier werd echter toch nog tegenstaud geboden en sneuvelden eenige mariniers; maar de poort werd tooh genomen en kort daarop rukte een geheele divisie er binnen met generaal Vinoy aan 't hoofd die vóór den avond nog doordrong tot aan de Militaire School en de Invalides. Tegelijker tijd töog een andere divisie van 't Point du jour noordwaarts en kwam zoo aohter de geduchte barricade aan de Poort Maillot, terwijl nog een divisie van 't Noord-Westen de stad binnendrong en met de vorige samenwerkende de Champs Elysées den Triomfboog en de toegangen naar 'tstadhuisplein en naar de hoogten van Montmartre bezette. Binnen vier en twintig uren werden er mi meer dan 80,000 man troepen in de stad geworpen die allen van woede en niet zoo geheele reine geestdrift blaakten. Vreeselijk werd er overal nog gevochten en de straten letterlijk met dooden en stervenden over dekt. Men spreekt van 50,000 lijken, dooh wij hopen dat dit getal overdreven zij. Naar alle kanten vlogen dood en vernieling aan brengende bommen en kogels. De Versaillers overstelpten van de door heu bezette hoogten de wijken waarin de Communisten nestelden met een regen van bommen en wederkeerig braakten de batterijen van Montmartre en de Buttes Chaumont alsmede van 'tfort Ivry,dat geheel aan de Zuid-zijde ligt dood en vernieling uit over de Versaillers. Van de Buttes Chaumont, waar de groote petroleum entrepots gevestigd waren, werd ook met petroleumbommen gevuurd. Onder de opstandelingen geraakte intusschen de orde en eenheid van beweging al meer verloren. Montmartre werd, nagenoeg bij verrassing, van twee kanten tegelijk bestormd en genomen. Bij de oevers der Seine, vooral aan de Place de la Concorde werd bloedig en hardnekkig gestreden. Hier voerde Cluserct 't bevel eu hij moet o. a. eigenhandig de Tuiier'ieön in brand gestoken hebben. Nu werd de brandstichting weldra algemeen. Ontelbare groote vuurzuilen stegen op de cene ontploffing volgde op de anderehet binnenste van Parijs werd een ware hel gelijk en mijlen ver in 't rond meldde de bioedroode hioht do vreeseiijkq dingen die daar geschiedden. We kunnen nog geen volledige opgave doen van al de openbare gebouwen en paleizen die vernield zijn maar 't moet alle denk* beeld te boven gaan, zoodat meij zegt dat een vierde gedeelte der stad vernield i9, De Tuilerieën liggen in puin uit de zwart gesohaduwde venstergaten grimt de ontzetting den toesohouwer mn als een bittere spot op al de vergane grootheid die daar eens gehuisd heeft, 't Prachtige Louvre met zijn onnoemlijke kunst-» schatten is voor een groot deel vernield't Palaia-- Royal een puinhoop, 't Luxemburg in de lucht gevlo*. gen, 'tgebouw van 't wetgevend lichaam 'tHotel van 't Legioen van Eer dat van financiën en dat van marine 't paleis van justitie pn zooveel anderpn yer-> brand, 't Stadhuis moet ook in brand gestaan hebben en volgens sommige berichten ook de Notre Dame, De ber--einde Sainte Chapelle is volgens de eerste be» riohteu verbrand, volgens Jatere behouden: De sohadq aan vernielde parfiouliere gebouwen moet ontzettend groot zijn, En zoo is 't sohrikkelijke wee! wee 1 over de stad gegaan. Wel mooht de dichter uitroepen Die Straszen fiillen sieh die Hallen Und Würgerbanden ziehn umher Da werden Weiber zu Hyanen Und treiben mit Ensetzen Scherz Noch zuekend mit des Panthers Salinen Zerreiszen sie das Eeindes Herz, Niohts Heiliges ist mehr es lösen Sich alle Bande frornmer scheu Der Gute raumt den Platz dem Bösen Und alle Laster walten frei, Gefahrlioh ist's don Leu zu weaken Verderblioh ist des Tigers Zahn Jedoch der schreoklioli9te der Sohreeken Das ist der Meijsch in se in cm Wahn. De geheele afloop van al de sotiriktooneelen ia ons nog niet bekend. De meeste opstandelingen zijn achtereeuvolgens gedood of gevangen. Kwartier werd weinig gegeven: alleen aanhol die uit eigen beweging de wapenen wegwierpen en zich gevangen gaven, Het oversqhotin telkens nauwer kring omsloten, was den 27en teruggedreven tot i» BellevillePópe ja Chaise en 't 20e arrondissement, dat is tot in den Oostelijken uithoek van de stad. De pogingen om bij Pantin en Aubervi Uiers uit te breken zijn door de Pruissen verijdeld die even streng te work gaan als de Versaillers. Van de opperhoofden zijn eenigen gevat, sommigen reeds gefusilleerd enkelen misschien voor 'toogenblik ontkomen, Men heeft voortdurend in den grootsten angst ver-, keerd omtrent 't lot van de gijzelaars die in handen der Communisten waren waaronder de aartsbisschop van Parijsvele geestelijken en onderscheidene aan** zienlijke burgers. Deze waren in de laatste weken opgesloten in de gevangenis Ma/as gelegen bij 't station van den spoorweg naar Lyon f niet ver van FEUILLETON. ornaarastc, jenden wij pkingslijst, eele loten j jfde loten I (Vervolg van ons vorig nomnier.) Onze eeuw nu is een tijd van vereenigingenen palloos zijn reeds de groote dingen, die overal door Jvereeuiging van krachten zijn tot stand gekomen. Al te lang werd er ook naar een vereeniging van en voor Telegraaf werklieden verlangd. Wel bestonden er vereenigingen van handel industrie en landbouw, doch die werden gesticht door de ondernemers en werkten hoofdzakelijk e klassen-, }lunnen voordeele; de belangen der arbeiders waren uni reeds 8iechts in zeer ondergeschikten zin betrokken. De bedoelde vereenigingen staan tot de belangen der jenden, ten ^der werklieden en geringe menschen ongeveer als het ien dragen. Heilig Verbond der Vorsten, dat zich na '15 ontwikkelde, stond tot de wezenlijke rechten en belangen des volks. Nu echter verwezenlijkt zich met too verachtige snel heid overal 't zoo lang gekoesterde idee van vereeni ging der werklieden en 't is of de steeds meer nij pende nood met geheimzinnige kracht de onafzienbare schare der menschelijke werkbijen in beweging brengt en drijft tot vereenigingtot het concentreeren van een ontzettende macht ten einde te beproeven of 't moge lijk zij de kwaal der maatschappij te heelen. Maar. Is niet de gruwelijke verwoesting van Parijs, voor «en groot deel te weeg gebracht door de mannen dei- Internationale een allerkrachtigst protest tegen de arbeiders-vereenigingen In de oogen van sommigen misschien wel maar in den grond der zaak toch vol strekt niet. De arbeiders-vereeniging behoeft niet noodwendig te ontaarden in een vloekgenootschap als de Internationale; maar zij kan zeer wel en moet ook om doeltreffend te zijn een zuiver zedelijk lichaam wezen dat afkeerig is van revolutionaire en democratische woelingen niet alleen maar dat zelfs een hechte zede lijke steun moet zijn voor orde, wet en recht. Na dit vooraf gezegd te hebben meen ik zonder vrees voor misverstand wei te mogen verklaren dat 't denkbeeld van vereeniging bij de werklieden een goed denkbeeld is. Er moeten arbeidersvereeniginge.il opge richt worden op alle plaatsen waar industrie is en genoeg leven onder de arbeidende klasse om zich reken schap te geven,van den treurigen toestand en behoefte te gevoelen aan verbetering. En 't kan geen kwaad al strekken die vereenigingen zich in den vorm van een groot lichaam over 'tgeheele land uit; hoewel bij een nauwkeurige beschouwing m. i. moet blijken dat aansluiting aan het buitenland geheel verkeerd is en de zaak bederft. De arbeiders moeten vereenigingen tot stand brengen, doch dat moeten dan ook zuivere arbeiders-vereeui- gingen zijn die zichzelven helder bewust moeten wezen van de oorzaak en van 'tdoel van haar bestaan. En gelijk die raison d'etre in onzen tijd is de groote nood der mindere klasse, zoo moet haar doel ook alleen zijn verzachting vau den nood en verbetering van den maatschappelijken toestand der werklieden. De zucht naar vereeniging onder de werklieden is geenszins iets nieuws; integendeel is zij de reactie, ln den ouden tijd maakten hier te landede gilden, die in den grond niets anders waren dan arbeidersge nootschappen, een hoofdbestanddeel onzer volkshuis houding uit. De groote revolutie vau 1789 heeft die gilden te niet gedaan en daarentegen 't individu geheel aan zichzelven overgelaten. Wij hebben sedert genoeg zaam gelegenheid gehad om op te merken dat dit niet in allen deele in 51 voordeel van den arbeidenden stand geweest is. Van alle door de revolutie omvergeworpen oude toestanden waren de gilden misschien wel de rhinst verkeerde en door ze op te ruimen heeft men wel 't kwade dat er aan kleefde weggenomen mam* ook 'tgoede dat zij in zich bevatten. Ik verlang evenwel de gilden niet terug; maar wil alleen te kennen geven dat 't denkbeeld van arbeiders-ver- eeniging niet om de nieuwheid of 'tmoderne er van verdacht en verworpen behoeft te worden. De natuurlijke eenheid van den arbeiderstand is al zoo oud als de burgerstand in Europa; zij is reeds ontstaan tijdens en na de kruistochten. Eeuwen lang was de arbei derstand inderdaad een stand dat wil zeggen een iets beteekenende factor in het lichaam van den staat. Men denke aan de geduchte macht die b. v. op 'tlaatst der middeleeuwen kon ontwikkeld worden door de arbeiders van Vlaanderen, Schotland, Ttalie en ook van ons land. Koningen rekenden 'tzich niet tot oneer naar 'tbond- genootseliap van die arbeiders-lichamen te staan en deze aarzelden niet als 'ter op aan kwam 'tgereedschap te verwisselen tegen de wapenen en zich aan te gorden tot den strijd voor 't vaderland of voor 't recht, en misschien ook voor 'tonrecht; ik constateer alleen maar dat in vroeger tijd de arbeiderstand inderdaad een stand was en iets beteekende, Van lieverlede veroorzaakten de groote oorlogen, die uit de ontwikkeling der Hervorming voortkwamen, het ontstaan en gedurig uitbreiden van staande legers, waardoor de macht der wapenen van 'tvojk op de vorsten en regenten overging, terwijl tevens de verba zende toeneming van edel metaal en gemunt geld de gedaante der maatschappij geheel veranderde en voortaau niet meer wet en inzetting, gewoonte en onderling overleg het lot der arbeiders regelden; maar wel de onbeperkte macht van 'tgejd en 't ongebreidelde stoffelijke ég )ïsme die dan oqk heden ten dage de wereld beheersohen Dat echter de vroeger zoo algemeen, bestaan hebbende arbeiders-vereenigingen zijn ondergegaan en daardoor 'tbewijs geleverd hebben dat zij onbestaanbaar wapen op den duur is mogelijk alleen daardoor fcp weeg gebracht dat zij al meer on moer dé rede van hun bestaan die zuiver economisch moest zijnvergeten hebben en zich hebben willen doen gelden als staat» kundige lichamen. De arbeiders-^vereeniging der gilden was in den grond de federative republiek van den arbeid; doch zij heeft die niet zuiver bewaard, is een speelbal der politieke paptijen geworden eu in 1789 met zooveel andepe op zich zelf niet kwade dingen, in den smeltkroes der groofce omwenteling zoek geraakt, Een arbeider«'»vereeiviging, zooale ik mij die voorstel in hare zuivere gedaante en passende in de lijst van onzen tijd moet dus vooreerst zijn werkelijk een ar~ beiders-vereeniging en geen politiek genootschap; dan moet zij ten doel hebben onderlinge hulp door ver eeniging van krachten; het tot stand brengen en be waren van een billijke verhouding tussehen 'tloon en den prijs dep levensbehoeften en verder in 't algemeen de opheffing, verbetering en ontwikkeling yftn dg arbeidende klasse. (Wordt vervolgd.)

Zierikzeesche Courant | 1871 | | pagina 1