No. 41. WOENSDAG 24 MEI 1871, luitenlandsch Overzicht. Opmerkingen bij de studie der Sociale Kwestie. BINNENLAND. Zl E ItlKZEESdIE CMRAIT. V e s c ïi ij n t op W OENSDAG en ZATERDAG PRIJS der ADVERTENT1ËN. 10 Cenis per Regel. De Inzending kan geschieden uiterlijk tot Dinsdag en Vrijdag morgen 11 ure. ABONNEMENTS-PRTJS. Per drie maanden f 1,— Franco per Post 1,—. Het Telegraafkantoor is geopend van 1 April tot 30 SeptemberOp Werkdagen Van 7 n. 's voonnidd. tot 9 u. 'snaruidd. Op Zon- en Feestdagen: Van 89 's voorin.van 13 en van 7- -9 u. 'snamidd. Het Postkantoor is geopend met inbegrip van Zon- en Feestdagen Van des voormiddags van ö'/s1 l'/j uur. namiddags 23 avonds 77V2 97s—10 Het scliijnt dat wij 't einde naderen vau den gru- iijkeu broederstrijd voor Parijs. De forten Vanvres Montrouge zijn nu ook door de Versaillers genomen j de poort van Auteuilten Z. van 'tbosch van iiÉogtie, staan zij op 200 pas van de wallen. De rdediging der wallen is onbeduidend zwak. Er is es geschoten en de bestorming zou dus spoedig kunnen mts hebben. Zoo luiden de berichten van Versailles; e van de Commune houden echter vol dat zij op ;e punten den vijand doen wijken zelfs ria dat Vanvres itruimd was berichtte men nog dat de aanvallen waren geslagen. De bezetting van dit fort is weder, even 5 die van Issy, onder den grond door, ontsnapt en itwapend en uitgeput binnen de stad gekomen. De dreigingen die uitgestrooid waren dat al de on- mdbare punten in de lucht zouden springen, blijken t heden too niet gemeend te zijn; althans drie forten jn nu genomen zonder dat er ontploffingen hebben laats gehad. Niettemin houden de chefs der insurgenten >g steeds vol dat geen enkel Versailler levend binnen u-ijs zal komen en dat er mijnen liggen in de riolen i de katakomben. De verdeeldheid onder de drie regeeringslichamen Parijs: de Commune, 'tCentraal Comité en 't Comité .1 salut public is ten top gestegen. Van de nog /ergebleven leden der Commune hebben 22 hun ont- ag genomen en de anderen hebben bekend gemaakt it zij geen vergaderingen meer zullen honden. Het omité du saint public heeft de Revue des Deux londes, Avenir National, Paris, Commune, Justice en Dg vijf andere bladen opgeheven, terwijl het de uit- ïve van nieuwe dagbladen heeft verboden. Het heeft vons al de zilveren en gouden kerksieraden van de ïrkeu Notre Dame, Victoire en Sainte Trinité doen eghalen en naar de munt brengen. De nieuwe recht- mkdie over de gedurende den strijd gearresteerden ïl vonnissen, heeft den 19 hare zittingen aangevangen ader voorzitterschap van Raoul Rigault. Over 't algemeen is 'traadselachtig dat Thiers nog iet tot meer beslissende aanvallen overgaat. De een ïgt hij kan de stad binnen rukken zoodra hij verkiest, e ander beweert dat de belegeringswerken nog wel 4 dagen zullen duren. In de laatste dagen zijn ge- 'ichtige berichten of nog maar geruchten verspreid. Ir zou ill. een parlementair van Parijs te Versailles ijij aangekomen om over de onderwerping te onder- aiBelentevens zouden de Pruisen een wapenschor- itig geëiseht hebben om zoo den tijd te vinden, tot et hebben van een plebiscit dat over Erankrijks toe- tand zou beslissen. Dit laatste komt ons niet waar- chijnlijk voor, maar wij zijn eerder geneigd te denken au stappen van Duitsche zijde tot krachtige interventie, hl de vrede gesloten is kan Puitschland optreden als elper van de Versailler regeering, wat 'tvoér 'tbepaald Rekenen van den vrede niet wel zou hebben kunnen ;oen zonder den schijn te geven van vernieuwden oorlog. FEUILLETON. [Vervolg van ons vorig nonwier.) In de tweede plaats zou het te wenschen zijn dat de jonge werkman niet trouwde vóór hij een zeker spaarduitje vergaard had om zoodoende zoo lang mogelijk te trachten altoos met gereed geld te leven 3n niet zooals 'tbijna algemeen gaat ,/op de week of op de maand" dat wil zeggen altoos een week of een maand achteruit. Hiervan komt het dat de mindere man doorgaans alle levensbehoeften veel duurder moet betalen dan de gegoede en dat hij ruim zoo afhankelijk is van zijn winkelier als van zijn baas of heer. Is hij eenmaal in dezen zin achteruit dan is hij niet vrij meer, verliest zijn ambitie, gaat al meer achteruit en verarmt. Verdea moet de werkman wezenlijk werkman zijn. Vele duizenden mannen in Jt land klagen over geringe verdien sten en als men hen eens bepaald afvroeg wat ze dan toch wel kennen en waarvoorzij goed loon willen trekken, dan zouden ze verlegen staan, 't Is een treurig feit dat er dui zenden zijn die geen overvloedig brood hebben omdat hun arbeidsvermogen dit niet waard is. Daarom moest er onder den werkenden stand meer ambitie zijn om een bepaald vak te leeren en dat goed te leeren. Er zijn in onze steden maar al te veel sjouwersmenschen die zoo als ze zeggen //van alles doen zonder eigenlijk ergens verstand van te hebben. Zeer velen zijn er ook die zich te goed rekenen voor Volgens andere geruchten moeten de overgebleven strijders der Commune, dat zijn bijna allen vreemde lingen en tuchthuisboeven, besloten zijn zich terug te trekken naar Montmartre en Belleville en zoo zou dan de beruchte Commune in hare wieg ook haar gr af gaan zoeken. De eerstvolgende dagen zullen ons wel spoedig uit de onzekerheid helpen. Den 18 Mei heeft de Nationale Vergadering te Versailles 't vredesverdrag" met Pruisen goedgekeurd met 440 tegen 98 stemmen. Jules Eavre en Pouyer Quertier zijn onmiddellijk naar Erankfort vertrokken om daar met vorst Bismarck de uitwisseling der stukken te bewerkstelligen. Ook te Versailles is de toestand alles behalve goed. Er wordt druk gewerkt en geïntrigeerd en al meer en meer wint de monarchale partij veldzoodat zelfs een voorstel om de handhaving der Republiek door de Nationale Vergadering voor urgent te verklaren werd verworpen. Een voorstel om het huis van Thiers dat de Commune heeft geslechtop staatskosten weder op te bouwen werd aangenomen. Men zegt dat Thiers echter de plaats waar zijn hotel gestaan heeft, wenscht woest te laten tot schande voor Parijs, zooals eenmaal Wellington ijzeren blinden voor zijn ramen liet maken omdat een hoop gepeupel de ruiten had ingeworpenwelke ijzeren blinden hij nooit weder heeft willen wegnemen. Thiers zal evenwel naar wij meenen niet zoo kleingeestig zijn. 't Zou voor de onzinnigen die zich aan zijn eigendom ver grepen hebbenwaarlijk al te veel eer zijn. In den Didtschen Rijksdag heeft de iuterpellatie van Bank plaats gehad over do zaak van die post beambten die naar Oost-Pruisende strafkolonie voor de ambtenaren zooals die 't noemen verplaatst zijn omdat zij verhooging van salaris hadden willen vragen. De minister heeft volgehouden dat de ver plaatsing niet om die reden had plaats gehad maar eenvoudig als administratieve maatregelwaartoe de regeering ten volle bevoegd was. De heer Lasker meende dat de regeering nu ook het recht van petitie maar moest afschaffenals de toepassing van dat recht door de ambtenaren zulke gevaarlijke ge volgen had. Hiermede liep deze zaak af en de arme drommels bleven gestraft naar Oost-Pruisen. De Beiersche minister van eeredienstde neer Liitz, heeft een gewichtige.il stap gedaan in zake Döllinger. Plij heeft den Münchenschen onderwijzer Streber ont slagen omdat deze de meisjes op zijne school had lastig gevallen met 'tleerstuk der onfeilbaarheid. Dat is nu A gezegd en weldra zal B moeten volgen zoodat 't einde der moeielijke zaak nog niet te voorzien is. In Belgie is de nieuwe kieswet aangenomen met 62 tegen 37 stemmen. Een koddig incident heeft er bij de behandeling dier wet nog plaats gehad. Er was een Voorstel gedaandat de controleurs der ver kiezingen ten minsten moesten kunnen lezen en schrijven dit voorstel is verworpen. N. B. In 'tlagerhuis van Engeland zijn de dobatten over de Iegenvet begonnen. De heer Mntz had een dit sjouwers werk en die toch ook niets anders kennen terwijl er bovendien in bijna alle vakken maar al te veel brekebeenen en machinale werklieden zijn. En wat nu het slimste is is dat juist al deze min bruikbare menschen de meeste pretentien hebben. Zij zijn 't doorgaans die van de regeering of van de grooten werk eischen ze willen wel werken zeggen ze doch kunnen 'tniet vinden. Verder is degelijke vlijt voor den werkman ook een middel om zich den weg tot beter loon te banen. Dat arbeidenwerken met de handen ook een zegen kan zijn wordt door velen niet begrepen en die doen daarom zoo weinig als mogelijk is en zoo traag en langzaam als 't kan zij worden dagdieven en de dag dieverij is werkelijk groot hier en daar en schadelijk niet alleen voor den werkgever maar ook voor den arbeider. De arbeiders in verscheidene ambachten zouden hun loon kunnen zien verhoogen, door hun arbeid wat min der duur te maken dat wil zeggen door wat meer voor hun daggeld te doen. //De burger laat zoo weinig werken" hoort men dikwijls klagen doch 't is geen wonder de burger is er bang voor om ergens aan te beginnen, omdat 't zoolang duurt en hij soms niet zien kan wat er in een heelen langen dag eigeulijk wel uitgevoerd is. Wordt er daarentegen vlijtig en vlug gewerkt, dan zal men er minder tegen opzien eens wat te laten doen en zoo zal er meer te verdienen zijn. In 't algemeen kan men zeggen dat iedere zedelijke vooruitgang, iedere deugd den werkmansstand ook gel delijk zal bevoordeelenterwijl daarentegen de onzede- delijkheid onder welken vorm ook nadeelig werkt op de verdiensten en vooral op de aanwending van 't verdiende loon. In de groote fabrieksplaatsen kan men hiervan de treurigste bewijzen zien. Daarom verdienen amendement voorgesteld, dat 'tgrondbeginsel der wet, de afschaffing van den koop en verkoop der officiers plaatsen, bijna geheel omverwierp, doch dit voorstel is met 260 tegen 195 stemmen verworpen. Den volgenden dag", Dinsdag 16 Mei, werd de West-Meath bill (houdende vaststelling van strenge maatregelen tegen den oproerigen geest in 'tlersche district West-Meath) besproken. De bekende Ier John Martin hield een warme redevoering voor zijn land en volkdie veel sensatie verwekte. Ierland wil trouw en onderdanig zijn, zeide hij, aan Victoria, doch niet aan de Eugel- schen. Ons dunkt dat in deze weinige woorden misschien de geheele oplossing der ongelukkige Iersoho kwestie gelegen is. Zieiukzee 23 Mei. Gisteren wapperden hier de vlaggen van vele particuliere woningen. Het was een welkom aan onzen burgemeester die II. Zaterdag zijn zilveren bruiloft vierde te 's Gravenhagedaar droevige familie-omstandigheden liet hem wensohelijk deden zijn van zijn feest zoo weinig mogelijk open baar vertoon te maken. Toch was liet in onze ge meente niet onopgemerkt gebleven en waren er ver- scheidenen die het ook niet onopgemerkt voorbij wilden laten gaan. Op zijn feestdag zelf werd hem per telegraaf een gelukwenseh overgebracht van ruim 70 handteekeningen voorzien welk getal zeker nog heel wat grooter zou zijn geweestzoo het plan er voor vroeger was opgekomen. Geen wonder dat men met blijdschap de gelegenheid aangreep om alzoo althans een klein bewijs te geven- vau ingenomenheid met den man, die gedurende ruim twintig jaren, en daaronder zeer moeilijkeals burgemeester werkzaam in dien tijd veler liefde en adding won en sm zijn bewonderens- en na volgenswaard igen ijver, zijn eerlijk karakter en zijn concientieusen handel en wandel aller achting waard is. Naar wij vernemen is Z. ed. nchtb. dooi de directi van Schouwen, waarvan hij langen tijd de voor zitter en de ziel was, een zilveren piece de millieu aan geboden terwijl -ook andere ingezetenen in kleiner of grooter geschenk hem een bewijs gaven van hun sympathie voor zijn persoon. Rotteiidam 21 Mei. Gisteren ochtend is brand ontstaan in degarancine-fabriek van den heerSalomonson onder Kralingen. Die fabriek is naar gemeld wordt, geheel afgebrand. De schade zou niet minder dan 3 a 4- ton beloopen. Een nader bericht meldt dat die brand zich bepaald heeft tot de meekrap fabriek en goederen al liet óverige is gespaard gebleven. Het prachtige stoomschip Willem TIL (van de maatschappij Nederland) is op de hoogte vail Wight verbrand. Het vaartuig had 350 koppen aan boord. De stoomboot Scorpion is te Portsmouth aangekomen met 134 man die zij van de Willem III gered had. ook dc pogingen van sommige menschen vrienden om de zedelijke verbetering der werkende klasse te bevor deren allen lof al lijden enkele inrichtingen en proef nemingen ook aan ziekelijke overdrijving of min gelukkige opvatting. Behalve de werkman zelf kan ook de ondernemer werkbaas of fabrikant vooral veel toebrengen aan de ver betering van 't lot zijner werklieden. Zijn eigen belang drijft hem om de levende werkkracht zoo goedkoop moge lijk te verkrijgen, dit is natuurlijkdoch de billijkheid eischt ook dat hij doe wat bij kan eii een Joon geve zoo ruim als 't vallen kan. Gewoonlijk wordt de concurrentie genoemd als een belets4 hier tegen maar er wordt wel eens vergeten dat men' niet alleen concurreeren kan door goedkooper te werken of goedkooper te leveren maar ook door beter te. werken en betere waar te leveren. Deze laatste wijze van concurreeren houd ik voor de beste en ik zie er schade in voor 't algemeen en vooral ook voor werkgever en werkman, dat men tegenwoordig zooveel wedijvert in 't leveren van slechte waar. Goed koop, duurkoop is een ware spreukook in den arbeid, en de werkbaas die zijn volk niet beknibbelt en kort wiekt zal op den duur de beste werklui en ook 't meeste werk hebben. Maar om dit doel te bereiken moet er ook een soort van band bestaan behalve 't ijskoude eigen belang die werkgever en werkman verbindt. Vele arbeiders zijn te los van hun chef, vele chefs te los van hun arbeiders. Het heerlijke klokkelied van Schiller is voor al te veel mensehen nog een onbekende nooit gehoorde noch gevoelde harmonie. Werkgever en arbeider hebben vaak ieder hun eigen belangen, hun eigen doel; ze moesten 'tzelfde doel beoogen want inderdaad is hun beider belang 'tzelfde. Bovenal Dc overige manschappen zijn naar men gelooft J door andere vaartuigen gered. Volgens telegram van kapitein Oort uit Portsmouth.- zes uur des avonds, was liet stoomschip Witten LIT tot de waterlijn verbrand en op de bank gesleept. IIet- schip was nog brandende en men was bezig gaten in' den romp te nmkeu. Alle opvarenden zijn gered. Men1* hoopt de spetie nog te vodden. Nog wordt uit Amsterdam gemeld, dat deze rampf3 aldaar een algvineene sensatie teweegbracht en een® diepen indruk mankte. Naar men verneemtis de boot® voor 800,000, de lading voor 1,400,000 verzekerd,- Bijna alle assuradeurs te Amsterdam zijn daarbij betrokken," Van écu der heeren passagiers van bovengemeld^ stoomschip ontvangt de N. II. Ot. nog de volgende3 medecleelingen 3 Vrijdag avond bij prachtig weder was liet stoom-3 schip ter hoogte vau het eiland Wighttoen de passa-1 giers die op dek wandelden plotseling een gil hoorden,f waarop spoedig een algemeen tumult en liet geroep om/ water volgde. Hot block dat in een der voorste passa-3 giershiïtten lsto klasse brand ontdekt was die zoo* snel toenam dat alle pogingen totblussohing nutteloos1 waren. Na een zeer kort tijdsverloop werd door den» kapitein bevel gegeven dc sloepen gereed te maken.1 Aan redden viel. niet te denken, daar de passagiers* door den hevigen rook belet werden iu hunne hutten te* komen zij, zoowel als de equipage, verloren letterlijk'1 alles en mochten zich dankbaar rekenen er het leven tor kunnen afbrengen. Een Fransohe schoener en een1 Eugi-lsche kotter die op het zien van brand kwamen*1 opzeilen namen een gedeelte dor passagiers over." Daarop arriveerde de Engelsche stoomboot Scorpion ,e die de zioli aan boord van den Franschen schoener be-11 vindende passagiers alsmede de equipage en troepen0 overnam en ze naar Portsmouth vervoerde, e Men meldt voorts uit Bonden, bohalve de reeds bekende® feiten nog het volgende r z/TIet weder was gelukkig stilwaardoor het mogelijk*1 was al do opvarenden to redden. Alhoewol het water in1 en uit het schip looptis het vuur nog altijd niet geheel1» uitgedoofd. //De loodskotters Mary en liet stoomschip Cambria1 hebben het eerst hulp verleend. Daarna kwam de Scorpion.1 //De passagiers worden hot eerst gered daarna de1 troepen. //Door tussohenkomst van den Nedorlandschen consul zijn de troepen thans in de Anglosea barakken -in-1, gekwartierd. c //Men. zegt dat de brand het oorst ontdekt is door een j kind. Massa's water werden gebezigd om de vlammen te stuitenmaar het mocht niet baten," Op Zaterdag 20 dezer is Adriaan Bevelander oud 19 jaren arbeider wonende onder Poortvliet in hot deurgat van de soliuur van zijnen vader hangende aan eeu strop door hot werkvolk van P. BruijuzecI 1 gevonden worden dadelijk afgesneden was er geen t leven meer in hem te bespeuren. Slechts met veelij m jeite is het gelukt de levensgeesten weder op te wekken is 't jammer dat sommige ontwikkelde werkbazen door de logica vau eenige begrippen der economie verleid, stelselmatig hunne werklieden beschouwen als levend gen edsohap, zoo ongeveer als een aannemer van dijkwerken de kruiwagens beschouwt die hij soms in groot getal moet aansohaffendooh die hij zich haast op te ruimen als de ruwste boel wat aan kant is. Die kruiwagens nu zijn doorgaans slecht en de werkgever die zoo zijn volk beschouwt kweekt geen uit stekende arbeiders en betaalt zijn werkkracht meestal nog te duur. Voor zoover 't uitvoerbaar is moesten verder m. i. de werkgevers hunne arbeiders altoos op stuk laten werken en in vakken waar dit niet wel kan, ze telkens zekere taak bij wijze van aanneming laten verrichten. Dit is naar mijn inzien de beste weg om 'tgroote be ginsel toe te passen, dat de ai beider ook geïnteresseerd moet zijn in de onderneming. Als geldelijk aandeel houder kan de arbeider, dit doorgaans niet; maar zijn eigenbelang kan zeer goed aan 't belang der onderneming verbonden worden door op stuk werken en aannemen, In vele fabrieken bestaat dit stelstel en 'tgevolg is vlijtig werkenen hoog loon voor de bekwame ar beiders, en een sterke prikkel voor de aankomelingen. Waar daarentegen nog steeds de oudvnderlijke ƒ1 daggeld bestaatdaar heerscht lamheid, loomheid en 6 maal ƒ1 is ƒ6 per week, de jongen komt na lang loopen eindelijk, meer door zijn jaren dan door zijn knapheid tot den stereotypen gulden en daar staat hij dan voortaan van Maandag af te verlangen en te zuchten naar den Zaterdagavond. [Wordt vervolgd)

Zierikzeesche Courant | 1871 | | pagina 1