ft No. 30. ZATERDAG 20 MEI 1871. BINNENLAND. li ii 1T E N L A N D. Opmerkingen bij de studie der Sociale Kwestie. ZIERIKZEESCHE fllKMT. Verschijnt op WOENSDAG en ZATERDAG PRIJS der ADVERTENTIE N. 10 Cents per Regel. De Inzending kan geschieden uiterlijk tot Dinsdag en Vrijdag morgen 11 ure. A B O N N E M E N T S-P R IJ S. Per drie maanden f 1,— Franco per Post Het Telegraafkantoor is geopend van 1 April tot 30 SeptemberOp Werkdagen Van 7 u. 's voormidd. tot 9 u. 'snaxnidd. Op Zon- en Feestdagen; Van 89 's voorin.van 13 en vaii 7 9 u. 's namidd. Het Postkantoor is geopend met inbegrip van Zon- en Feestdagen: Van des voormiddags van 91/,li1/; uur. namiddags 23 j avonds 77'/* 91/»—10 Bij Kon. besluit is aan H. G. Mulock Houwer aden t oncfer dankbetuiging voor-de door hem bewezen Jang- met di riunge en goede diensten, óp'zijti verzoek eervol ontslag s on. verïfeend als kap. komm. der- dd. schutterij alhier; en is als zoodanig benoemd Mr. J. M. I. Moens, thans Iste: luit. Het huwelijk van den prins von Wied met prinses-Mariè schijnt .thans op 5 Juli bepaald te zijn. t HIS,' Het,echtpaar zal zich te Neuwied vestigen. - In den loop van deze maand hoopt men te Fije- noord de monitor Haai te water te laten. De be schrijving van dit monster zijn pantsering, ramsteven, zijh' waterdichte schotten waardoor in het schip een. under schip potdicht kan worden afgegrendeld zijn torens met ijzeren harnas van meer dan 2 palmen dikte ■en 'heide zware kanonnen toovert der verbeelding- weinig liefelijks voor. 't Is de ruwe kracht in al haar naaktheid. Voor 't overige roemt men de keurige" constructie en afwerking van liet vaartuig zeer. (N. v. d. D.) l)e tweede stoomboot der Maatsch. Nederland, de IPrins van Oranje is met goed gevolg te Glasgow te water gelaten. iing- der ln de Noord- en Zuid-Hollandsche Courant komt een meer gedetailleerd verslag voor van de <lezen winter in Amsterdam beproefde avondschool voor volwassenen waaraan wij het volgende ontleenen In den korten tijd van 3 maanden heeft een getal L| van 171 volwassenen waaronder meerendeels mannen maar ook betrekkelijk niet weinig vrouwen onder leiding van den bekwamen en ijverigen directeur J. Brals hun gebrekkig in goed lezen en schrijven veranderd of het lezen en schrijven geleerd. Aan de uitnoodiging om ter avondschool te komen was gevolg- gegeven door volwassenen van onderscheiden leeftijd, écih had zelfs den ouderdom van 64 jaren bereikt. En uit zeer verwijderde gedeelten der stad had men zich aangemeld en was men met getrouwheid ver schenen. Men had er dus niet tegen opgezien om na voleindigd dagwerk zelfs zeer groote afstanden af te leggen om ran de gelegenheid tot ontwikkeling gebruik te maken. Ook mocht men met blijdschap hét feit constateeren dat onder de leerlingen bijna alle beroepen of bedrijven waren vertegenwoordigd. Omtrent liet gedrag op school en daarna mocht men de gunstigste getuigenissen afleggen. Het zal niemand verwonderen dat na dit gewenschte resultaat 'de' aanwezigen hun völkomëh adlïaèsie schonken aan het voornemen om door een beroep op meer algemeene medewerking der stadgenooten <le bestendiging der school te verzekeren. Kennis is macht. Laat er misbruik worden gemaakt van deze spreuker ligt nu eenmaal een diepe waar heid in. Onkunde verlamt en demoraliseert. Dat leert ons reeds de ondervinding. En hoevelen worden er tocli niet gevonden onder onze volwassenen die juist door hun schromelijk gebrek aan ontwikkeling hun leven lang zullen gebogen gaan onder het juk van nijpende zorgen. Zonder twijfel, braafheid is een onmisbaar vereischte in eiken stand voor ieder bedrijf. Maar laat ons niet vergetendat ook niet zelden gebrek aan verstandelijke ontwikkeling de oorzaak- is van geestelijke lamheid. En bovenal, dat bij de braafheid voegt kennis althans een beginsel van be schaving om in zich zeiven krachten opteroepeu en dienstbaar te maken aan bet ambacht, waarvan men leeft, of het bedrijf, dat men uitoefent. Wie dus een goed werk wil doen en een nuttige instelling wil bestendigen, die taste in de beurs en drage mildelijk bij. Maar ook de volwassenen moeten toonen dat zij op prijs stellen wat er voor hen wordt gedaan. Men vindt onder hen een heirleger klagers, 't Is ook zoo gemakkelijk de schuld van zich af- en op anderen te werpen. Maar begint eens bij u zeiven Hier vindc gij een practische oplossing om tot beteren toestand te geraken. Leert lezen, schrijven, rekenenAl bleef uw ambacht of uw bedrijf hetzelfde er doorden ledigen tijd leerdet gij nuttig besteden. //Zie zoo" hoorde ik een vijftiger zeggen unu verveel ik mij niet meer, als het werk is afgeloopen; ik «kan nu lezen en mijn tachtigjarige moeder heeft dezer dagen mijn eersten brief gehad. Ik kon mijn hart eens voor haar uitstorten. Toen ik mijn brief liet schrijven, bleef alles wat ik zei, zoo koud." Dat had de avondschool voor volwassenen gedaan. Al gaf zij niet meer dat zou al veel zijn! Oostburg 14 Mei. De 16jarige knecht van B. onder Waterlandkerkje, zou met een wagen bespannen met 2 paarden, eenig huisraad naar Sint Kruis over brengen. Nabij deze gemeente schijnen de paarden schichtig te zijn geworden zoodat de wagen tegen een paal is gereden. Door den schok vielen de knecht en de vrouw, van wie het huisraad was, van den wagen en werden zij zoodanig door de beide wielen ge kwetst, dat de knecht dadelijk dood was en de vrouw eénige uren daarna overleed. Zondag ochtend vervoerde de stoomboot Bijn en Gouwegezagv. C. van der Lindende reeruteii van verschillende plaatsen naai- Leiden. Eenige van hen, in beschonken toestand op heb achterdek bezig zijnde met dansen en rumoer maken vielen tegen de ver schansing aan waardoor een hunner het ongeluk had overboord te geraken. Hoewel iu beschonken toestand verkeerendezwom de drenkeling de boot nade kapitein liet terstond de machine achteniitwerkeiien liet mocht hem met behulp van een veerbootje, in middels toegesneld gelukken den recruut weder aan boord te krijgen, die na zijne kleedoren in de machine kamer gedrooogd te hebben in den besten welstand te Leiden aankwam. Berlijn, 16 Mei. In de zitting van den Bijks- FEUILLETON. Vervolg van ons vorig nommer.) Naar mate de landbouw op reusachtige schaal door •enkele gropte eigenaars wordt uitgeoefend, zal 'tgetal gezeten landbouwers verminderen en dat der arme arbeiders vermeerderen.; en evenzo© hoe uitgebreider de fabriekondërne'raihgën worden des te meer vermindert tgetal der bazen en ondernemers uit den middelstand len neemt liet getal arme arbeiders toe. Men kan de voordeelen der'samenwerking van de kapitalen zeker niet ontkennen, doch van nabij gezien bestaan deze voordeelen hoofdzakelijk voor de bijbrengers der kapitalen ■en niet zoo zeer voor de in grooten getale opeenge hoopte arbeiders. Men mag in dit opzicht de treurige werkelijkheid niet voorbij zién die men kan waarnamen in de groote middelpunten der fabrieksnijverheid. Te ■Creuzot ui Frankrijk, b. v. vindt men de grootste fabriekondernemiug van dat land. Zij is .t eigendom wan den lieer. Schpider, gewezen president van 't Wet gevend Lichaam oridèr 't Keizerrijk. Deze zaak werkt met millioeiien, het getal arbeiders is aangegroeid tot vele duizenden, aan 'Mlerlei'ph.ilanirppische jnstellingen €ii maatregelen voor den' werkman 'ontbreekt hét biet en toch is ook daar de verarming van den werkman toegenomen met de uitbreiding der onderneming. aarom vindt de Internationale iïi zulke 'céhtraalpunten zulk een ruim veld van exploitatie. Zou de onderstelling gewaagd zijn, dat 100 smidsbazen elk met 50 knechts, zoo wat evenveel kunnen produceeren als één groot fabrikant met 5000 man werkende? En in dat geval verkreeg men 100 welgestelde burgers in de plaats van één prins der industrie; dan zoude concurrentie toch ook werken en het gevaar, het dobbelachtige der groote industrie werd misschien geheel geweerd. Naar mate de centralisatie der nijverheid is toegenomen is ook het gevaar van tijdelijken tegenspoed veel ernstiger ge worden. Van daar het ontstaan en de noodlottige gevolgen van 'tverschijnsel dat wij kennen als handels crisis. Groote financieele en industrieele ondernemingen storten dan in zónder dat men eigenlijk rec-ht weet waarom en de val is te grooter naarmate 'tgebouwde gevaarte grooter en imposanter was de buhbels en blazen op de zee der beurs-, handels- eu nijverheids speculatie bersten; maar 't ergste is dan de groote menigte der arbeiders en kleine burgers er aan toedie zich niet van de ontvangen slagen kunnen herstellen, hunne spaarpenningen zien verloren gaan in den maalstvoon en zoo verarmen. Sommige oorzaken van den ongunstigen toestand der arbeiders liggen meer om en bij hen zelven. In óns land alleen wordt ƒ30,000,000 en meer misschien aan sterken drank uitgegeven; 1200,000,000 in Engeland, half zooveel misschien in Frankrijk. Over geheel Europa gerekend beloopt de uitgave aan sterke dranken een fabelachtig hooge somen deze wordt niet alleen volkomen nutteloos verkwist, maar de kwaal der verarming wordt er zeer door verergerd. "Verarming voert tot drankgebruik en het drankgebruik veroorzaakt alweder armoede, zoodat deze kanker met verdubbelde kracht werkt. Zonder twijfel zouden de millioenen mudden graan, die in vloeibaar vuur ver anderd worden, dat gif in de anderen der mensclien dag zijn de debatten geopend over het wetsvoorstel tot regeling der voorwaarden op de uitgifte van pre- mieleeiiingen. Paragraaf 1 is aangenomen volgens de redactie der commissie volgens welke de premielceniu- gen in Duitschland slechts kunnen worden uitgegeven krachtens eene Bijkswet en als middel tot het sluiten van eene leening voor een Bondsstaat. Paragraaf 2 is evenzeer aangenomen nadat de heer Blankenburg daarop een amendement had voorgesteld. Volgens dit artikel mogen geen preinieleeningen die na 30 April in strijd met bovengenoemde bepaling zijn uitgegeven, in den Duitsclien boud \erliandeld worden, terwijl de premieleeningendie voor 30 April in het buiten land zijn uitgegeven van een zegel moeten worden voorzien en wel voor iedere 100 thaler 5 silbergrosschen, wanneer zij in Duitschland worden verhandeld. De overige artikelen bevatten strafbepalingen en werden volgens de regeerings-voordracht aangenomen. Versailles, 16 Mei. In de zitting der Nationale Vergadering heeft de heer Jaubert voorgesteld liet huis van Thiers voor rekening van den Staat .weder op te bouwen. De urgentie van dit voorstel werd met een parige stemmen aangenomen. Het voorstel is naar eene bijzondere commissie verzouden. De heer Pevrat heeft eeu voorstel gedeponeerd, lil. dat de Vergadering de Bepubliek zal erkennen als de definitieve regeeringsvorm van Frankrijk. De Verga dering weigerde dit voorstel urgent te verklaren. liet is naar eene commissie gerenvöyeerd. Parijs 16 Mei. Ten gevolge van eene officiële aankondiging dat de zuil op de Place Vendöme omver zou worden gehaald had zicli een groote .menschen- massa vereenigd in de !rue de Castiglione en de rue de la Paix. Ondanks alle. krachtsinspanning der in genieurs is het niet gelukt de zuil omver te halen en ofschoon er nieuwe pogingen zijn gedaan om dit doel te bereiken twijfelt men aan 't weigel ukken,. Een later bericht meldtDe Vendöme-zuil is gevallen gisteren avond kwartier voor zessen kwam hij zonder ongelukken in de rue de la Paix neer. Vijf roode vaandels wapperen nu van het voetstuk. De Vendöme-kolom is in drie stukken gebroken. Aan de plaats is de naam gegevenplace Internationale. Uit Flisch wordt aan de Laibacher Zeitung van 6 Mei geschreven: Dezer dagen had in Trentc een berenjacht plaats die helaas, zeer ongelukkig afliep. Nadat de beer reeds driemaal was aangeschoten wierp hij zich nog op den naastbijzijnden jager en reet hem met één woedenden beet niet alleen de geheele kin, maar ook de tong en de onderkaak tot aan de achterste kiezen weg en bracht hem nog een wonde aan het. been toe. Eerst nadat nog een tweede jager licht gewond was geworden, gelukte het 't woedende dier te dooden. Hij woog 140 kilo. De zoo zeer gehavende man leeft nog. Men geeft hem vloeibaar voedsel in door een trechter. Het is een ontzettende aanblik. De helft van beide wangen tot op een duim afstands van de ooren, dn onderkaak en de kin tot aan het Strottenhoofd ont breken.' Er is nauwelijks aan genezing te denken. Over den Mout Cenis-Tun-.el léést mert in de //Mont-Blauc"Eén vriend, die de terugreize uit Italië door den tuimel heeft gedaan, geeft ons eenige interes sante mededeelingen over dit reuzenwerk. Van Bar- donnèehe tot aan het punt waar de laatste rots lagen zijn doorgebroken reed hij met ecu werktrein in minder dan 15 minuten. De breedte is nog niet overal vol doende; op ongeveer 100 nieter van 'tmidden des tunnels was men nog bezig met 't laten springen van rotsen en het aanmet-selen der inuurbekleeding. Tot op dat punt is de dubbele baan voltooid en men behoeft slechts de hulpspoorstaven door de definitieve: te vervangen. Van de andere zijde is de arbeid even ver gevorderd. Het middelpunt des tunnels is ook liet hoogste en daar men een verval van 2% heeft in achtgenomen voor het afvoeren van het water, zoo ligt dit middelpunt nog 230 a 250 meter boven de mon dingen van den tunnel. De temperatuur is nog zeer hoog. Wij moesten, schrijft de vriend, onze rokken - en vesten uitdoen en baadden nog in 'tzweet. Dit wordt vooral veroorzaakt door dat men het midden des tunnels voorloopig nog met een ijzeren (leur houdt afgesloten om de verwarring der onderscheidene ad- ministratien voor de werkzaamheden te voorkomen. Van tijd tot tijd wordt deze deur geopend om den kruitkamp der ontploffingen te laten doorstroomen en tevens de lucht te ververschen. Men heeft overigens opgemerkt dat de luchtzuivering zeer wel plaats heeft eu dat de strooming altoos van den kant van Frankrijk naar de Italiaansfehe zijde gaat. Oin den tunnel te mogen passeeren heeft men een verlof noodig van een der heide hoofdingenieurs. Bij de trekking op 15 Mei van de Koninklijk Hongaarsche Staatsleening-loten 1870 zijn de volgende 14 Serum, elk-van 50 nommersuitgekomen: Serie 160, 578, 1776, 1929, 1975, 2105, 2808,3458, 3745 3777 4250 4440 4456 en 5987. Hiervan winnen Serie 2808 No. 26 150,000, Serie 4440 No. 41 5000 Serie 2808, No. 32 1000 Serie 3458 No. 6 1000 Serie 3458 No. 17 1000 Serie 4440 No. 15 f 1000. De mindere prijzen beneden de 1000 zijn op de door de Heoren IS ENTHAL Co. te Amsterdam uitgegeven gedetailleerde Trekkingslijst vermeld. Op de loten der K. K. Oostenrijksche Staatsleening 1864 waarvan de trekking op den len Juni e. k. plaats heeft, eu die door de IIH. ISENTHAL Cp. te Amsterdam in onze editie van heden worden aan- T geboden kan men de volgende prijzen winnen als 250/1)00 25,000 'l5,000 f 10,000 2 maal f 5000 3 maal 2000 6 maal f 1000 15 maal 500 30 maal 400 en f 640 maal/170. Een geheel lot voor deze trekking kost 5,een "half 2.50 een vijfde 1.Bovengenoemde prijzen worden op den len Juni bepaald uitgetrokken. uitgietindien ze tot brood verwerkt werden een gunstigen invloed hebben op de marktprijzen van alle levensmiddelen. Ook de lichamelijke en zedelijke kracht der arbeiders zou er gewis bij winnen als de pest der maatschappij, de sterkedrank, kou uitgeroeid worden. Een andere oorzaak van achteruitgang van den ar beidenden stand moet gezocht worden in de mindere bruikbaarheid der werklieden. Het is een vaste wet dat ook iu den arbeid het grootste talent dé meeste winst opbrengt. Door zeer bekwame werklieden in goede ambachten worden ook nog wel hooge loonen verdiend. En hoeveel nationaal gevoel wij ook mogen bezitten, zullen wij moeten erkennen dat de Nederiandsche werkman over 't algemeen moet onderdoen voor dien uit sommige andere landen. Zonder twijfel leveren vele knappe mannen het bewijs dat ons volk niet van minder gehalte is dan de andere volken maar toch streeft het buitenland ons in vele takken van industrie voorbij. Daaraan is 'took toe te.schrijven dat het lot b. v. van den Engelschen werkman vrij wat beter is dan dat van den Nederlandschen. De bekwame en oppassende Engelsclie werkman eet vleesch en drinkt bierde HoUandsche eet aardappelen en drinkt slappe koffie en door eenige geslachten heen blijft het gevolg hiervan helaas niet uit. Wij mogen niet langer de aandacht onzer lezers vermoeien met onze beschouwingen over de gewichtige Sociale Kwestie, ofschoon 'tonderwerp onuitputtelijk en een opzettelijke overdenking ten volle waardig is. Enkele opmerkingen omtrent de middelen die tot ver betering kunnen strekken mogen tot slot dienen. Badi- calc verbetering d. i. algemeene opheffing van den werkenden staud uit den toestand van armoede tot dien van nederige av el vaart is niet zoo spoedig te wachten zij moet voortvloeien uit een geheele verandering van de richting waarin de tegenwoordige maatschappij zich beweegt, 'tls nu de gouden eeuw der kapitalisten; iu de toekomst wordt 'tzeker ook nog .wel eens een gouden eeuw van 'ttalent en der arbeidskracht. Maar dat moet komennoch de wet van den staat, noch het brutale geweld der Internationalenoch de weeklachten der armen kunnen die gezegende omwen teling tot stand brengen; zij zal van zelf ontstaan en ook alleen dan goed en weldadig zijn. Wat er voor 't oógenblik gedaan kan Avorden is evenwel niet gering te achten. Vooreerst moeten pogingen tot verbetering uitgaan van den werkenden stand zelf. De werkman moet niet opstaan tegen de Avett-ige macht en eischen dat die A'oor hem zal zorgenmaar hij moet zien wat hij zelf kan doen. Op zich zelf staande, 'tzij dan met of zonder huisgezin moet hij toezien - op zijne uitgaven en geen onnutte uitgaven doen. Men zegt Avel hij moet //de tering naar de nering zetten"; doch deze spreuk schijnt veel en beduidt tocli Aveinig. Ieder zet de tering naar de wering op zijn manier, dat spreekt van zelf, doch ook die dit doen lijden nog gebrek, omdat de Avanverhouding tusschen 't.loon en den prijs der levensbehoeften zoo groot is. Maar de Averkman moet zich onthouden van bepaald schadelijke uitgaven, b. v. die voor sterken drank. Zoo lang de werkman nog veel of Aveinig van zijn inkomen aan den jenever besteedt, heeft hij niet 'tminste recht zich over zijn ongustig lot te beklagen. En als nu eens in Nederland die rampzalige 30 jenevermillioenen Avorden bespaard en tot nuttige doeleinden aangewend dan is er zeer veel gewonnen al moest 'took den Minister van Financien wat nachtrust kosten om opeen equivalent te peinzen, [Wordt ve?'volgd.)

Zierikzeesche Courant | 1871 | | pagina 1