V No. 35. WOENSDAG 3 MEI 1871. Steiger te Zijpe. Opmerkingen bij de studie der Sociale Kwestie. Da vergadering van modernen ikke- gegrond lervonden 14,50 (30 e 18. Wetenschap, pelijk aan bevolen tegen' koude op de' maag, hoest, [slechte spijs- vertering kort aderaig- lieid en gra- reel. aken ZIBlkZESSriE COURANT. Verse li ij n t op W OENSDAG en ZATERDAG PRIJS der ADVERTEN-T1ËN. 10 Cents per Regel. De Inzending kan geschieden uiterlijk tot Dinsdag en Vrijdag morgen II ure. ABONNEMENT S-P R IJ S. Per drie maanden f 1,— Franco per Post f 1 Het Telegraafkantoor is geopend van 1 April tot 30 SeptemberOp Werkdagen Van 7 u. 'svoormidd. tot 9 u. 'snamidd. Op Zon- en Feestdagen: Van 89 'svoorm.van 13 en van 7 -9 u. 'snamidd. Het Postkantoor is geopend met inbegrip van Zon- en Feestdagen Van des voormiddags van 0[/2ll'/s uur. namiddags 23 avonds 77 Vs x 9Vs—"10 BEKENDMAKING. GEDEPUTEERDE STATEN van ZEELAND bekend datuithoofde van het herstel der Voorhanden schadevan den Steiger te Zijpe ■eplom- 30ten of andere Vaartuigen geen meerdedoozen orden, gemaakt tot den 7 ia et gebruiks- Middelburg 28 April 1871. jrawijziiig f, J E w yAlf xjjndEN Voorzitter. BUTEUX, Griffier. door Stoom- ebruik zal kunnen Mei aanstaande. 30 Kr. 81/., 3gr. 51 Cent" jij G. A. de' 1 Gremeenteraad van Zierikzee van 29 April 1871. Afwezig de bh. rar. van Dongenmr. Moensmr. vloolenburghLandsknecht en Zuurdeeg. De notulen der vorige vergadering worden na resumtie goedgekeurd. Voor keunisgeving wordt aangeuomen de mededeeling lat Ged. Staten het kohier der hondenbelasting voor 1871 lebben goedgekeurd. Aan L. Anker wordt op zijn ver- •üoek een stuk gemeentegrond in koop afgestaan voor Ge som van f 30,met verplichting om het behoorlijk met een ijzeren hekken af te sluiten. Op een verzoek ran het bestuur der sociëteit „Tot Nut en Genoegen om eene subsidie van f 100,uit de gemeentekas, als tegemoetkoming der kosten van de te geven feesten bij gelegenheid der tentoonstelling van de maatschappij van Landbouw en Veeteelt op 20, 21 en 22 Juni alhier wordt gunstig beschikt, nadat door den voorzitter was medegedeelddat vroeger aan de maatschappij van Landbouw een erediet werd verleend van f 300,waar onder f 100,voor de feesten bestemd waren en dat gemelde maatschappij thans die f 100niet behoeft daar de sociëteit „Tot Nut en Genoegen'' thans de maandelijks feesten geeft. Aan gemelde maatschappij van Landbouw die de medewerking van het bestuur had gevraagd wordt onverhoopteeu erediet van f 200,verleend. In Lauden der hh. geleverd. mr* MoolenburghKoole en Labrijn worden gesteld de -I* "post leningen van het R. C. armbestuurvan de stads jnaars te^en ^re^" 0U liaaisck°°l van de bank van leening en van h de concessionarissen van den straatweg tusschen Zierikzee en Brouwershaven allen over 1870 tot onderzoek en rapport. Idem in de handen van jhr. J. L. de Jonge, rar. Moens en Koole de rekening wegens de exploitatie der gaz-fabriek over 1870 en het verslag der commissie voor de gaz-fabriek en de straatverlichting. Het verzoek van C. Eermouw om remissie van hoofdei, omslag wordt aangehouden tot dat het kohier zal zijn vastgesteld. Aan de wed. J. H. H. Kooning wordt op haar verzoek eene verhooging toegekend liarer toelage voor het schoon houden der lokalen der armenschool de som van f10, bij wijze van gratificatie aan haar persoonlijk. De gemeentever slagen van Delft en Utrechtworden ter visie van de ledeu gelegd en daarna in de boekerij geplaatst. Yoor kennisgeving wordt aangenomen het proees-verbaal der jongste opname van de kas en boeken des gemeente ontvangers, waaruit bleek dat zich op 8 April jl. in uit' de voor- 370 a arsche 3i' Con Hong, Hong. tr 1870 )00. 4 prijzen van ndeerde 2 en aar wel grooten prompt daar de Ier be- kas bevond f 2279,84. De voorzitter deelt namens Burgem. en Wetli. mede dat de publieke verkoop vau het tclegraaf-gebouw op 19 April jl. heeft plaatsgehad en daarvau kooper is geworden de hèer L. Geers voor de som van 2600,Yoor kennisgeving aangenomen. Op voorstel des voorzitters naar aanleiding van eeu schrijven van den commissaris van politie wordt besloten het poli tie-pers on eel te vermeerderen door een 5 den politieagent op een jaarwedde van f 350 aan testellen. Wordt besloten tot het doen van eenige af- en over schrijving. Wordt machtiging verleend aan het burgerlijk armbestuur tot af- eu overschrijving vau enkele posten hunner begrooting over 1870. Tot leden der commissie voor de zaken der schutterij worden benoemd de heeren dr. Goemans en van der Grijp eu tot plaatsvervangers de heeren Landsknegt en Koole. Tot leden van liet stembureau voor de verkiezing van 3 leden der provinciale staten op 9 dezer worden benoemd de heeren Mulock Houwer en Koole en de overige ledeu als plaatsvervaugers. Overeenkomstig liet rapport der commissie ad hoe wordt goedgekeurd de rekening vau het pensioen- of weduwen- fonds van gemeente-beambten over 1870 in ontvang, op f453,175 in uitgaaf op 416.705 en goed slot op f 36,44. Wordt gelezen een gemotiveerde missive van de com missie van fabricage aan Burgemeester en Wethouders betrekkelijk de demping van een gedeelte der Oude Haven, en de uitdieping der Nieuwe Haven. De com missie geeft te kennen dat ter bereiking van die iwee doeleinden een plan tot rijpheid is gekomen dat uitgaat van deze hoofddenkbeelden. a. de Nieuwe Haven uit te diepen tot een bekwaam peil b met dien uitkomenden grond liet gedeelte der Oude- of binnenhaven strekkende van de Molsluis tot en met de steenen brug te dempen. c. onder door het gedempte gedeelte te leggen een riool of waterleiding van bekwame afmeting in verband gebracht met de bestaande molsluis en d. aan het einde van dat gedempte gedeelte een frontmuur te plaatseu waarvoor dan eene als spuisluis ingerichte uitmonding zon zijn voor dat werk of die waterleiding. dat echter later in den boezem der commissie een ander denkbeeld is geopperd, waaruit een nieuw plan is geboren waaraan na ingesteld naauwkeurig onderzoek de commissie de voorkeur geeftomdat men door de uitvoering van dit laatste plan niet alleen een meer tijdig nuttig doel zou bereiken maar ook bovendien het geldelijk offer geringer zou zijn. De commissie wenscht dau ook de aandacht vau Burgemeester en Wethouders in de eerste plaats op dit laatste plan te vestigen waarvan de hoofddenkbeelden hierop nederkomen a. De nieuwe of buitenhaven uitdiepen tot een bekwaam peil. b. de oude of binnenhaven over het niet te dempen gedeelte mede uitdiepen. c. met dien uitkomenden grond het gedeelte van de oude of binnenhaven strekkende van de molsluis tot op p. m. 35 meters voorbij de Steenenbrug zijnde alzoo- tot even voorbij bet zoogenaamde Yrije te dempen en aldaar op te sluiten met een frontmuur. d. de bestaande molsluis buiten gebruik te stellen immers met behoud van het gewelf en dit aan de berij OS. PJEUILJL IET O IV. Vervolg van ons vorig nommer.) Het feit bestaat dat ondanks al den vooruitgang op elk gebied ondanks liet ophoopen der kapitalen en liet aanwenden der kapitalen op groote schaal in liaiulel en nijverheid de groote menigte der bevolking d. i. de levende werkkracht achteruitgaat verarmt steeds meer wegzinkt naar het peil der paria'sterwijl toch iu dien stand verstandelijk leven genoeg aanwezig is om zich rekenschap te geven van den toestand en dus ook de behoefte aan verbetering en de zucht naar opheffing uit de laagte. Ja die zuclit begint zich hoe- langer hoemeer te openbaren vooral in de groote ver- eeniging der Internationale, een lichaam dat zich overal en gedurig meer schrap zet tegenover de gevestigde orde van zaken en als niet in tijds de storm kan bezworen worden, alom tot de vreeselijkste omwente lingen zal aanleiding geven. Wat de arbeider tot nu toe met een zekere gelatenheid ontbeert zal hij weldra met ^onweêrstaanbaren nadruk gaan eischen van beu die 'them, wel niet geven kunnen zoo als hij 'tzal verlangen; maar die toch geroepen zijn om nu 'tnog tijd is te zien wat er gedaan kan worden. Men wane niet dat er nu reeds veel gedaan wordt en dat de Wangstelling groot is. Al wat vereenigingen met een ot ander liefdadig doel voor den werkman verrichten is slechts een pijnstillend middel dat geen genezing aanbrengt niet alleen, maar de kwaal misschien meer verergert. De historie is daar om dit zonneklaar te bewijzen. Het Romeinsche Rijk is in zijn achteruitgang en val juist al de phasen doorloopen die wij zich nu zien herhalen. Toen eenmaal de maatschappelijke verhou ding tusschen de bezitters en hen die alleen hun arbeidskracht bezitten was verbroken, nam men tot allerlei hulpmiddelen de toevlucht. Het eiude vati alles was dat de arbeidende klasse verviel tot een hoop ellen- digen, die, minder dan slaven, alleen nog leefden van de brokken die men hun toewierp. Alle begrip van eigen huis en haard was verloren gegaan als vee werden de mindere klassen gekaserneerd in de beruchte blokken van Rome en andere groote steden; tot hun levensonderhoud werden uitdeelingen gedaan op groote schaal door de enkelen in wier handen al het kapitaal was overgegaan, zoodat feitelijk liet gros der bevolking voortdurend op ration gesteld was. Men was, evenals in onze dagenbegonnen met de schoonschijnende volksgaarkeukens en volkskostliuizenmen eindigde met algemeene alimentatie en totale omverwerping van alles. Inmiddels was die toestand een uitnemende gelegen heid voor de staatkundige fortuinzoekers immers de volksman van den dag, die de meeste rations uit deelde en het behendigste was in het doen van een beroep op het volk" in een gegeven ©ogenblik, was ook de heer van den staat. Daardoor werden de heiligste grondslagen van den staathet rechtde veiligheid en de eigendom ondermijnd eu een algeheel verval moest noodwendig volgen. Wel beschouwd is alleen het verbeterd onderwijs met gulle hand overal om niet of goedkoop verkrijgbaar gesteld het eenige zuivere middel dat in de nieuwere tijden tegen de kwaal der maatschappij is aangewend, doch dit middel werkt zoo langzaam en de kwaal is reeds zoo ingekankerd dat onderwijs alleen niet helpenkan. havenzijde behoorliïk af te sluiten. e. de molsluis naar de zijde der schuithavcn met een gedeelte van deze laatste te dempen met den hierna te noemen grond. door de molsluistot daar waar de sub e genoemde demping eindigteen rioolbuis van niet groote afmeting le leggen met de noodige vertakkingen in verband met de op de schuithaven uitkomende riool monding. jf. het verder gedeelte van de schuit- en z wemhaven ter bekwamer diepte uit te graven en met dicu grond zooveel mogelijk de sub e bedoelde demping te bewerkstelligen. h. de Zoute Gracht over hare geheele lengte over eene zekere breedte en tot bekwame diepte uit te graven en door het wegruimen van de schoven in den steenen beer, die Gracht met de sub g bedoelde havengedeel ten in vrije en onbelemmerde verbinding te brengen met de Brakke Grachtdie door de Westhavensluis uitwatert on de nieuwe- of buitenhaven. i. de uit de Zoute Gracht te graven groncl onder zeker beloop te bergen aan de zijde van het plantsoen of de zoogenaamde stads-waudeling en wel iu dier voege dat zulks een breeden beneden of onderberm vormt welke nu of later geschikt wordt voor uitbreiding van bedoeld plantsoen. Al deze punten worden door de commissie in het breede ontwikkeld cu voor zooveel noodig gestaafd of opgehelderdwaarvan bij eene verg elijking der voor beide plannen geraamde sommen het laatste plan min der dan het eerste zou kosten calculatief eene som van f J 2700. De kostenvan het oorspronkelijk plan zijn geraamd op N4300Ó. Die van het laatste plan op f 30,300. Yoorts deelt de commissie nog haar ge voelen medebetrekkelijk de wijze van aanbesteding. Zij eindigt haar uitvoerig verslag met den wensch dat Burgemeester en Wethouders zich met het door haar voor gedragen plan zullen kunnen vereenigen. Wordt besloten dit verslag ter visie van de leden te leggen. "Wordt gelezen een rapport van de commissie voor de bestrating van 1870 bestaande uit de heeren mr. Moens Koole eu Labriju betrekkelijk het verleggen van den provincialen weg bij het Zeiketerrein waaromtrent door Burgem. en Wctli. in de vergadering van 29 Maart jl. rapport werd uitgebracht, waaruit der commissie is gebleken dat men bij het onderzoek niet voldoende in hare meening was doorgedrongen, zoodat zij bij be1 ter visie leggen van het rapport voor Burgem. en Wetli, eene nadere omschrijving en uiteenzetting van haar plan meent te moeten aanbieden. Na de omschrijving van liaar plan merkt zij op dat zij primitief wenschelijk achtte de richting van den weg van den zaagmolen naar het Sas en van daar naar den platten weg te veranderen doch daarvan is teruggeko men waardoor het door Burgem. en "Wetli. geopperde bezwaar met betrekking tot den toegang tot de schuur van den heer Bevelander vervalt. Yoorts geeft zij eene raming van kosten en van baten en somt zij de voordeelen op en treedt zij iu beschou wingen over de bezwaren die aan het plan zonden kun nen verbonden zijn. Ten slotte beveelt zij haar plan aan de ernstige overweging van den Raad aan. Wordt besloten dit rapport ter visie van de ledeu te leggen. Door Burgemeester en Wethouders wordt aan den Raad aangeboden het gemeenteverslag over 1S70. Yoor ken nisgeving aangeuomen. Op voorstel van den heer Labrijn wordt besloten het verslag der commissie van fabricage, betrekkelijk de demping der haven te doen drukkenen aan de leden een exemplaar uit te reiken. Hierna wordt dc vergadering gesloten. te Amsterdam gehouden op Woensdag 19 April 1871. Zijn we ecnigzlns uitvoerig geweest in ons verslag van het eerste inleidend woord over deze vraagwe kunnen omtrent liet verder daarover gesprokene korter zijn. Ds. Knappert uit Leiden diein.de tweede plaats de vraag inleidde trachtte eerst aan te to on en waarom de moderne richting beter dan eenige andere kan meehelpen om deze eu dergelijke maatschappelijke vragen op te lossen. Zijn antwoord wasonulat noch de Katholieke kerknoch de orthodoxie zoo als wij den algemeonen drang naar vrijheid voelen en waarderen kan. Voorts omdat zij nooit 7.66 ernstig als wij de oplossing van dergelijke vragen zoeken kunnen levert voor ons elk nieuw tijdperk in de geschiedenis 'Ut, eene nieuwe godsopenbaringvoor lien is de volle waarheid reeds voor Jang geopenbaard en zoo kunnen ze dan ook deze vragen niet anders oplossen dan met een beroep bijv. op Efez. 6 //gij dienstknechten 1 eu weest uwen heeren naar het vleesch gehoorzaam'0"9 met vreezen en beven." etc. Eindelijk, omdat voor e0 geheel, de maatschappij, geheel de menschelijke 'r1^ de al ie res- kr- geil ider vol- d«s van Tot alen leve ïven ook b in ion- zeer ken Dit den ad- nen, den hen samenleving uit den booze is en iii den booze ligt 1 te terwijl zij voor ons juist het eigenlijk gebied is van e-a Gods cn dus ook van onze werkzaamheid. Ten tweede stelde hij dc vraaglangs welken weg de oplossing van de arbeidersvraag moet worden ge- Hij k zocht. De staathuishoudkunde leert, dat alle drie mde factoren die tot voortbrenging samenwerken arbeider, 5èrie\ ondernemer en kapitalist allen elkaar noodig hebben. 4,58, Kapitaal schept arbeid en arbeid schept, kapitaal. Elke werkstaking is daarom af to keuren. Ze doet ")00, dubbel kwaadkwaad aan den arbeider, die geen '32 f loon ontvangt, kwaad ook aan het kapitaaldat niet 5 8 toeneemt en dus minder werk geven kan. Hoemeer1; dus arbeiderondernemer en kapitalist elkanders be-f; langen behartigente meer behartigen ze ook eigenbelang. Zoo valt de wet van het sociale leven samen met de wet van Christus. De onderlinge vei*- houding moet een broederlijke en Christelijke worden tusschen arbeider en arbeidgever. Wanneer wij dat bevorderen, waar wij kunnen, helpen we mee aan de oplossing der moeilijke vraag. Onder de sprekersdie daarna optraden was 0. a. de heer Knijperlid van den Amsterdainschen meenteraaddie de vraagwaarom juist in onze j dagen -deze strijd zoo krachtig en hier en daar ook zoo hefcig gevoerd wordtmeende te moeten beant- de an ils inal taal Een half zen Alle andere kunstmiddelen, al vloeien ze voort uit nog zulke edele bedoelingen moeten noodwendig falen. Het welmeenende menschelijke gevoel doet ze gretig aangrijpen; de denkende econoom veroordeelt ze echter met grond en werkt er slechts in zooverre aan mede als ze hem misschien een voordeelige geld- beleggingaanbieden. Zoo ontstaan bouwvereenigingeti die heel zoetsappige verslagen openbaar maken van de reüssite hunner menschlievende pogingen doch er niet zoo dadelijk bijvoegen dat zij 10, 12 ja 15% van hun geld maken; immers door wie worden die woeker winsten opgebracht? Zoo verrijzen brood en meelfa brieken, die ook al zoo wat voor den minderen man opgericht, eerst de concurrentie dooden en dan de macht in handen hebbende enorme winsten maken en niets toe brengen om de boterham van den werkman een streepje dikker te maken. Zoo zal nog menige gaarkeuken tot bloei komen, 'tbegrip van eigen tafel en eigen pot, dat van zoo groote zedelijke waarde is, van lieverlede doen verdwijnen, en toch altoos een rente opleveren die bijna die der Oostenrijkertjes overtreft en vrij wat zekerder is. Ziedaar wederom een andere beschouwing der Sociale kwestie, die somber is en misschien niet van overdrijving vrij te pleitenmaar die toch door niet weinigen gedeeld wordt en bij de bestudeering der moeielijke vraag ook moet in rekening gebracht worden. Er zouden nog meer gezichtspunten kunnen aangegeven worden, waaronder het vraagstuk zich voordoet; doch de genoemde mogen voldoende zijn. Er blijkt genoeg zaam uit dat het Sociale vraagstuk een der belangrijkste is van de moeielijklieden die het thans levende geslacht op zijn weg vindt, daar het ingrijpt in Godsdienst en zedeleer, in de teerste belangen van de huishouding der maatschappijin het innerlijke wezen der politieke verhoudingen en tot onderwerp heeft het welzijn of de M besliste val van verreweg het grootste deel der mensehen. Het vraagstuk levert bovendien geheel eigenaardige moeielijklieden op. De" feiten die, met de eenvoudige grondstellingen der staathuishoudkunde in verband gebracht, zeer natuurlijk en eenvoudig schijnen, doen hier toch niettemin èn 'tgevoel cn 'tverstand geweld aan, en dat moest niet zijn als de zaken gezond waren. De productie neemt verbazend toe; allerlei uitvindingen en toepassingen der wetenschap bevorderen die productie en toch wordt het getal dergeueu die genot kunnen hebben van het geproduceerde steeds geringer en, globaal omgeslagende mate van genot gedurig kleiner. De prijzen der eerste levensbehoeften d. i. var. het voedsel, stijgen voortdurend, zoodat de meeste artikelen in de laatste 30 jaar meer dan 100% duurder geworden zijn, terwijl dc prijzen der producten niet tot voeding bestemd, en van welker productie de meeste werklieden leven moeten, aanhoudend dalen. De arbeidersloonen zijn in de laatste 30 jaren misschien een 10% vooruit- gegaan, velen zelfs gedaald. Beschouwt men nu deze verschijnselen uit een staathuishoudkundig oogpunt dan geeft het oploopen der voedingsprijzen vooruit- gang van den grondeigenaar te kennen; het dalen der j, fabrieksprijzen wijst naar vooruitgang in de voortbren- ging en als er nu maar gelijke verhouding was tusschen het rijzen der voedingsprijzen en het arbeidsloon dan 1 zou de toestand uitmuntend wezen. Doch dit is het geval niet en daarom heeft er werkelijk slechts voor- uitgang plaats van een klein getal mensclien en schrik- ,.er barende achteruitgang en verarming van den vroeger bij ons zoo talrijken en degelijken lageren middelstand en de ten alle tijde overgroote meerderheid der arbeiders. t {Wordt vervolgd.) ;e

Zierikzeesche Courant | 1871 | | pagina 1