No. 32. ZATERDAG 22 APRIL 1871, e De Nedeiiandsche Vrede- vereeniging. BUITENLAND. ZffiKIKZÜME COURANT. ote clen panto kt. few. lie est 5. ng BI Verschjjnt op WOENSDAG en ZATERDAG PRIJS der A D V E R T E N T1N. 10 Cents per Regel. De Inzending kan geschieden, uiterlijk tot Dinsdag en Vrijdag morgen 11 ure. A B 0 N N E M E N T S-P R IJ S. Per drie maanden f 1,— Franco per Post 1, lle.t Telegraafkantoor is geopend van 1 April tot 30 SeptemberOp Werkdagen Van 7 u. 's voormidd. tot 9 u. 'snamidd. Op Zon- en Feestdagen: Van 89 's voorm.van 13 en van 7- -9 u. 'snamidd. Het Postkantoor is geopend met inbegrip van Zon- en Feestdagen Van des voormiddags van 91/»11V: uur. namiddags 23 7/ avonds 77 lU 9'/a10 [schap- aan- tegen' i op de Wij ontvingen lieden van het Hoofdbestuur van liet Vlgemeene Nedevlandsche Vredeverbond no. 1 der !VXe<l«e<ieelillg*etl met verzoek daarvan in ons ilad melding te maken, ten einde de zaak van het Vrede verbond zooveel mogelijk algemeen te ondersteunen. )it eerste nommer moet dienen om /,in enkele bladzijden jelijdeuis af te leggen van beginselen en meeningen e formnleeren. 1 Is nu het oogenblikzoo roept het Bestuur alle Tienden des vredes toe, om vredelievende beginselen 'roórtestaan en algemeen te verspreiden. De vredever- "''jenigingen moeten daartoe dienen, ook deNederlandsclie. 'tiaar doel is geen vrome illusie want aan hare zijde S^S itaat eerie machtgrooter dan alle machten in Europa Ie waarheid - haar wapen is het woord; zij zijn niet f n strijd met iemands godsdienstige overtuigingzij zullen, 1 ^Ul uist door (1e openbaarheiddie zij huldigen geene aiKlenjeginseien kunnen verkondigen die voor de rust en de ilom veJvaark (^er vo^en hoogst gevaarlijk zijn. oo7.cn Pet beSinseI waarvan (^e W uitgaat is de vrede ruij.., vordt bevorderd door inwendige maatschappelijke ont takeling - door meerdere waarheid - door meer zuivere Qj /begrippen -van recht - niet door eene geheel uitwendige C^wanisatie van het volken verkeer of van de maatschappij. Daarom richt de vereeniging haar woord A. de tot de volken in spreekt//Houdt toch op met die onderlinge be- ichuldigingen die slechts tweedracht te weeg brengen. Sereenigt u om de waarheid te zoeken welke het reweten, het gezonde verstand en de wetenschap u doen jennen en de waarheid zal uwe welvaart bevorderen" en tot de Diplomaten en Souvereinen //Bedenktwat de tegenwoordige tijd van U verwacht. De dagen zijn voorbij dat men oorlog voerde om ten dorst naar verovering te lessehenen dat de lorlog verheerlijkt werdals ware hij eene vrucht- jare bron van roem en eer. •Tegenwoordig is de oorlog niet meer wettig, tenzij lit noodzakelijkheidom zich te verdedigen tegen mrechtvaardige aanvallen, die niet kunnen afgeslagen rorden zonder tot geweld de toevlucht te nemen. De meest verlichte Souvereinen en de meest verstan- lige Staatslieden zijn eenstemmig in de verklaring, dat le oorlog is': een geesel voor de krijgvoerenden een matschappelijk kwaad voor allende- onzijdigen niet id 50 _iitgezonderd. leer der staathuishoudkunde heeft bijdragen tot bekrachtigen der beginselen van recht en mensche- jkeid. 'Volgens haar is de oorlog de grootste ramp, de volkeren treffen kanen zijn internationale idelievende betrekkingen onmisbaar voor de ontwik- |ing der algemeene welvaart. a liet is geen droom, dat door de ontwikkeling van het jlkenrecht de oorlogen verminderen zullen en de vrede nrzaam zal worden bevestigd. Groote mannen van i ouden en nieuwen tijd (Hugo de GrootRoyer ilard Heffter Travers Twiss) zijn het eens dat deze wikkeling de internationale vrede zal bevorderen, larom wendt de Vrede vereeniging zich tot alle Staats- flen Ministers en Volksvertegenwoordigers om van len nieuwe waarborgen voor den duurzamen vrede te ■geil. f.Wij zijn met opzet eenigzins uitvoerig geweest in de Rdedeeling van 'tgeen de Vrede vereeniging wenschten vil, opdat ieder lezer van ons blad zelf kunne oordeelen )f hij verplicht is zich bij deze vereeniging aantesluiten a/dan neen. Sympathie voor het doel der N. V. wie e niet heeft is ouzes inziens een dwaas of een misdadi- Maar een andere vraag is of om dat doel te bereiken vereeniging als deze eeuig nut zal doen. Ook wij ehooren onder de mannen die gedacht hebben en ge- proken van eene vrome illusie. Het bestuur in zijne ^dedeeling geeft het toe //dat het eene dwaze inbeel- Ig zou zijn te meenen dat, door eene vereeniging enkele mannen uit het volk, de oorlogen tusschen machtige Scuvereinen van Europa zouden kunnen irden voorkomen zonder eene algemeene ontwikkeling i zedelijkheid en rechtvaardigheid." Deze algemeene wikkeling te bevorderen is dus hoofddoel. Wij iden willen vragen kan zulk eene vereeniging den [enaardigen naam vrede- vereeniging met recht dragen, iar bovendien welke middelen zal de vereeniging '.igen Drie factoren komen in aanmerking bij die wikkeling het geweten het gezond verstand en de -enschap. Dat wil met andere woorden zeggen de --'reclevereeniging zal de maatschappij zedelijk verstan- ij lelijk en wetenschappelijk ontwikkelen. Is hier niet Qg/an toepassing hetqui trop embrasse, mal etreint? -Bedenkt, dat de oorlog de zedelijkheid doodt" enz. Kan de Vrede vereeniging een woordvoerder hebben zoo wel sprekend als de braakliggende velden de in kerkhoven veranderde wijngaardende van lijken opgeworpen heuvelen, de verbrande dorpen - heeft zij een toon op haar speeltuig, die beter de wanhoop terug geeft van het geteisterd Europa, dan de wind huilende door de geblakerde puinhoopen - heeft ze een lied, zoo droef, en zoo somber als die eindelooze lijsten van namen, die allen vreeselijk eentoonig datzelfde toevoegsel hebbendood kan ze een schilderij ontwerpen die meer ons slaat met verstijving, ons vervult met afschuw dan de werkelijkheid rondom Straatsburg en Metz, rondom Parijs en Orleans - die rijen van vrouwen en kinderen zoekende naar 'tgeen ze nooit, nooit meer vinden zullen en voor wie 'tzonnelicht verduisterd wordt door den ravenzwerm, die zijn voedsel vindt, waar hunne hoop op de toekomst bloeide? liet volk - 't vloekt nu reeds den krijg. Maar de diplomaten en Souvereinen! Tot hen ook zullen we spreken. Welnu Ge zult zijn als die christenen der oudheid, die in geestvervoering spraken van de dingen, die in hen waren maar voor hunne omgeving waren als mensehen, die in de lucht spreken. Diplomaten Voor hen is het woord geschapen en de gedachte te verbergenen de gedachte om verborgen te worden. Tractatenzij worden gesloten alleen om verbroken te worden, zou Gortschakow zeggen. Volkenrecht! Geldig zoolang Benedetti beleefd is. Onderling vertrouwenIa niet de geheele diplomatie gebaseerd op onderling wantrouwenDiplomatien, och! zij juist hebben ons het g doof ontnomen Maar ik hoor reeds hetantvvoord der vredevereeniging Gij, zal ze misschien zeggenGij, die gloeit van verontwaardiging over de bewerkers van al deze ellende, schaar U aan onze zijde en geesel met de roede des woords deze menschformen zonder hart en zonder ziel, help ons dan de openbare meening te bewerken opdat ook dezen gedwongen worden zich te buigen voor hare macht en bovenal - zing Gij ook mee in het groote koor dat het lied des Vredes doet weerklinken over de gansche aarde! En laten we 'terkennen, de mannen des vredes hebben gelijk. Eene afdeeling te stichten in Zierikzee achten we onnoodig - personele aansluiting - we zouden haar niet meer kunnen ontraden. In den toestand van Frankrijk is nog altijd geen' verandering gekomen - helaas want bijna zouden we kunnen zeggen, dat elke verandering hier verbetering moet zijn. Zoo kan het niet blijven. We ontfingen juist dezer dagen een particulier bericht uit Parijs waarin in korte woorden de stand van zaken aldus werd opgegeven //handel nul - crediet een weinig beneden nul - geld een weinig minder dan crediet. We hooren alleen van arrestatien. De prijs der levens middelen stijgt hoe langer zoo meer. Menigeen neemt weer zijne toevlucht tot de kunstmiddelen waarmede men gedurende het beleg zijn voedsel smakelijk trachtte te maken - soep b. v. van paardenvleesch en kippen- darmen. Om dezen brief te verzenden moet ik naar St. Denis wandelen. Zend ook uwe brieven naar St. Denis poste restante." Eene meer uitvoerige schildering ran de manier waarop de Commune huishoudtvinden we in een correspondentie-artikel van den Daily Tele graph van 15 dezer 't welk aldus luidt Na de kerken, de kloosters. Het klooster van Sacrc- Coeur is heden in bezit genomen. De geestelijke zusters zijn, als dienstboden vermomd, gevlucht. Hot plunderen eener kerk is voor die heeren een der na tuurlijkste zaken. Zien wij hoe zij gisteren gehandeld hebben ten aanzien der kerk van St. Poch. Een detachement nationale garde omsingelt het gebouw. Een commissaris van policievergezeld van eenige straatwijven, treedt, 't hoofd gedekt, binnen en gelast het publiek de kerk te ruimen. Een mijner vrienden nadert de deur van buiten. //Velt het geweer Hier wordt niemand doorgelaten hoort hij roepen. Daar mijn vriend verlangde te zien wat daarbinnen voor viel wendde hij voor dat hij zijne moeder uit de kerk wilde halen. z/Wees onbekommerd; er zal haar geen leed geschie den. Zij kan, even als de anderen, vertrekken," ontving hij ten antwoord. Doch mijn vriend drong aan en hij kreeg verlof naar binnen te gaan. Het krioelde er van nationale gardes en allerlei personen uit de heffe des volks. Groot was de op schudding. De commissaris van policie steeds ge lekt, was nu hier dan daar. Een vrouw richt het woord tot hem /,Zet toch uw hoed af," voegt ze hem toe.. Deze antwoordt//Ik doe wat ik wil. Houdt uw 'mond. Dat elk wegga en de deuren gesloten worden. Ik wil mij in 't bezit stellen van eenige papieren en wenscli alleen te zijn." //Pas op dat gij niets anders neemt," hervat de vrouw. //Houd uw mond, en scheer je weg!" Ieder gaat uit de kerk en de deuren worden geslo ten. De Commune-mannen gaan nu ongestoord aan 't plunderen. Voor de kerk was een groote hoop bijeen. Een vrouw wijst een heer aan met een fatsoenlijk voorkomen on roept uit: //Dat is een priester!" Was het in derdaad een? Zooveel is zeker dat er verwenschingen naar zijn hoofd vliegen en dat de nationale gardes hem aanhouden en met zich voeren. De vrouw, die hem aangewezen had, wordt thans op hare beurt door het volk aangevallen en ten slotte ziet ze zich genoopt haar heil in de vlucht te zoeken. Twee priesters werden gevangen genomen. Parijs aldus vervolgt de correspondent biedt het schouwspel van ware saturnaliën aan. De dronken schap vertoont zich overal in hare liederlijkste afspie geling. Gisteren was de Place Vend ome ingenomen door nationale gardes, die in beschonken toestand op den grond uitgestrekt waren. Ik-zag er marketensters, die van de planken en deuren der verlaten huizen tafels hadden opgeslagen en daarop het boordevollere toedienden. Het was bijna 4 ure namiddaghet oogenblik waarop de vrouwen aan hunne mannen eetwaren en de toegift van wijn komen brengenwant de helden ontvangen ook wijn en brood van de Commune. Zoo gaat het drinken onophoudelijk voort. Ten laatste moeten de gardes wel smoordronken worden. De ba taljons, die nog eenig gevoel van eigenwaarde hebben, betreuren liet thans innig dat zij geen meer geestkracht aan den dag gelegd hebbentoen zij Parijs uit de klauwen dezer ellendelingen nog hadden kunnen redden. Gewerkt wordt niet meer te Parijs. De voornaamste heer is thans genoodzaakt zelf de handen uit de mouw te steken en het geringste dienstwerk te verrichten. De aristocratische dame moet zelve haar bed opmaken en de heer des huizes het karpet uitkloppen. YV'asch- vrouwen zijn er niet meer te vindende stoffenver- wers ofschoon overladen met werk door clen rouw waarin zoo velen verkeeren, weigeren te arbeiden. Met het houden van godsdienstoefeningmet het doopen van kindereu, met het sluiten van huwelijken- met alles is 't gedaan. Op alle pnnten ziet men vlaggen van vreemde natiën uitgestoken, ten einde door die aanduiding de plundering te ontgaan. Intusschen zijn vele dier huizen in 'tgeheel niet meer bewoond. De Spaansclie en Amerikaansohe vlaggen ziet men verreweg het meest. Zij maken misschien de helft uit. Het verbruik van meel is van 800 vatende ge middelde hoeveelheid per dag, gedaald tot 500. Daar uit kan men afleidenhoezeer de bevolkingdie 1,600,000 zielen telde, toen het oproer begon, in drie weken tijds is verminderd, 'tls trouwens bekend, dat elk die maar vluchten kon, de stad verliet. Het mag ongeloofelijk schijnen, dat een twaalftal bataljons Parijs in opstand gebracht en een honderdtal andere batal jons gedwongen hebben om gemeene zaak met hen te maken. Doch waar is het." Elke verandering is verbeteringzeiden we boven. Want al dweepen we niet met den ouden heer Thiers en met zijne nationale vergadering, al meenen we dat Frankrijk andere mannen aan 't hoofd moet hebben dan deze water- en melkpoliticuswanneer het zich zal opheffen uit den staat van vernedering, dat er meer noodig is om aan de Fransche natie haar vroegere geestkracht terug te geven dan de goede wil van een man, die het wel meent en die zich zeker alle opoffe ringen zou willen getroosten om zijn geliefd Vaderland te redden, maar die nu eenmaal niet meer het jonge Frankrijk weet te electriserentoch is de zaakdie Thiers voorstaat op dit oogenblik de zaak der huma niteit en hunkeren we naar de tijding dat het zijne troepen gelukt is Parijs binnentedringen. Of dit spoedig gebeuren zal? we gelooven het niet. Het ge halte der troepen is niet van dien aard dat er eene spoedige beslissing te wachten is. //Behalve de gendarmes zijn de Versailler-troepen meerendeels samengesteld uit infanteristendie bij Orleans tegen de Pruissen hebben gevochten en eigenlijk niet veel meer zijn dan kinderen, zoodat één enkel Pruissisch landweerbataillon in staat zou zijn de gansche strijdmacht te verslaan, deels uit cavallerie die er even ellendig uitziet." Onop houdelijk echter komen er nieuwe troepen uitDuitscliland en eenmaal zal Parijs moeten vallen. Maar wanneer eens blijken mocht dat het aan Cluseret en Dombrowsky, twee krijgskundige talenten naar men beweertvan welke de een gedurende geruimen tijd onder Garibaldi heeft gediend, de ander aan het hoofd heeft gestaan van eene groote afdeeling insurgenten in den laatsten opstand der Polen tegen Rusland, dat liet deze mannen gelukt was een leger saamtestellen, dat achter de muren van Parijs en achter de hechte barricades in staat was eiken aanval afteweren - wat dan? Ook dan is volgens de laatste vrij zekere berichten het lot der Commune beslist. Graaf - of liever Prins - Bismarck toch moet reeds nu hebben verklaard dat, ingeval de Commune de overwinning mocht behalen, hij zich genoodzaakt zou zien te interveniëren, omdat elke waarborg voor de juiste uit voering der vredesvoorwaarden dan gemist zon worden, Niets meer waar tevens dan deze meening van den rijkskanselier. Nu de Commune hoe langer zoo meer door den noodlottigen stroom wordt meegesleept en feitelijk de verbrokkeling van Frankrijk in een klein aantal gemeenebestjës of Communnetjes gedecreteerd heeftnu zijonverschillig wat Frankrijk besluiten mógevoor Parijs de vrijheid vraagt om te doen wat het goedvindtzonder rekening te houden met de be langen van de andere gedeelten des landsnu om uit de vele dwaasheden ééue te noemen Parijs b. v. eisoht,. dat de goederen die aan inkomend recht onderworpen zijnvrijgesteld zullen worden van die belasting wanneer ze voor Parijs zijn bestemd omdat ook te Parijs voor de Commune belasting zou moeten worden betaald - nu heeft zij haar eigen vonnis geveld, hare eigene machteloosheid gedecreteerd. Zonderlinge tijd de onze. Eene vereeniging als de Internationale, die van herforming van het oude niets weten wildie gansch nieuwe toestanden wil scheppendie hoe langer zoo meer het socialisme en Communisme tot de leuze maaktwaaronder ze strijd voerthet ideaal, waarnaar zij streeftzij ziet zioli zoodra de omstan digheden haar dwingen om rekenschap af te leggen op welke wijze zij hare beginselen in praktijk zou willen brengengenoodzaakt terug te grijpen in het verleden en terug te roepen den tijd, toen elke stad een staat was. Dit alleen reeds zou tegen haar getuigen hare onmacht bewijzen om eenig gebouw op te trekken dat de stormen des tijds zou kunnen weerstaan, hare on macht om de groote vraagstukken van onzen tijd tot eene voldoende oplossing te brengen. Toch is het te hopen dat de mannen die in Europa het roer van het schip van staat in handen hebben nooit mogen vergeten dat de Internationale haar ontstaan, haar voortdurend bestaan en hare toenemende kracht alleen te danken heeft aan de diep gevoelde behoefte aan verandering van den toestand der arbeidende klasse. Niets eenvoudiger dan nu nu we deze Internationale te Parijs aan 't werk hebben gezien haar te veroor- deelenniets natuurlijker dan dat weonder den indruk van het oogenblikmeegesleept door veront waardiging over zooveel bedreven wandadensom tijds de gedachte bij pns voelen opkomen dat alleen eene batterij mitrailleuses ons beveiligen kan maar vergeten we daarbij niet dat eene vereeniging die b. v. alleen in Belgie 80,000 leden teltallen krachtige mannenniet met een paar kanonschoten uit 't veld wordt gejaagd en hopen wedat wanneer eenmaal deze dagen van rouw en smartevan moord en bloed voorbij zijn er mannen mogen gevonden worden met heldere hoofden en warme harten man nen met dc wilskracht van Bismarckhet hart van een Thiers, het klare verstand van een John Bright om de uitbarstingen van den haat die cle mindere klasse koestert tegen den aanzienlijke te voorkomen niet alleen maar ook de oorzaak van dien haat weg te nemen tegenwerking te veranderen in samen werking. Intusschen woedt in I>ixitscllla.nci de strijd op een gansch ander gebied en wordt hij met gansch andere wapenen gevoerd. Het ultramon tanisme heeft het zwaard uit de schede getrokken en met open vizier den strijd aanvaard in de Duitsche rijksverga dering. Het heeft daar, zooals te verwachten was eene volkomen nederlaag geleden, 't Was dan ook al té dwaas te meenen, dat eene vergadering als de Duitsche rijksdag, in een tijd als dezen, nu dagelijks de druk pers als eene weldoende fee aan menigte ook Katho lieken de oogen komt openen voor het drijven en streven van Rome, zich zou laten meeslepen door een zestig tal leden, die clen eenen dag eischen, dat de machtige Duitsche Keizer zijn zwaard in de schaal zal leggen ten voordeele van den Paus en den volgenden N. B. volkomen scheiding verlangen van kerk en staat. De Ultramontanen hebben naar het ons toeschijnt hier te vroeg hunne batterijen gedemaskeerd. De tijd is nog niet gekomen dat ze de landsver- gaderzalen kunnen kiezen tot huil strijdperk met hoop op een' gunstigen uitslag. Hunne plaats is vooreerst nog onder het volk - en eerst wanneer de massa genoeg bewerkt is eerst wanneer deze lijdelijk genoeg is geworden, zooals nu reeds in deRhijnprovincien, om zich overal de stembriefjes uit de handen te laten nemen, om ze te laten viseren door een pastoorof om zoo als 'in Limburg een burgemeester naar de Staten te zendendie geen vijf regels fatsoenlijk Hollandsch

Zierikzeesche Courant | 1871 | | pagina 1