No. 31. WOENSDAG 19 APRIL 1871. AANBESTEDING, Buitenlandsch Overzicht. Een blik in de Toekomst. "Binnenland. ZIERIKZEESCIE COURANT. Verschijnt op WOENSDAG en ZATERDAG PRIJS der ADVERTENTIE N. 10 Cents per Regel. De Inzending kan geschieden uiterlijk tot Dinsdag en Vrijdag morgen 11 ure. A B O N N E M E N T S-P R IJ S. Per drie maanden f 1,Franco per Post 1, Het Telegraafkantoor is geopend van 1 April tot 30 SeptemberOp Werkdagen Van 7 u. 's voorniidd. tot 9 u. 's namidd. Op Zon- en Feestdagen: Van S9 's voorm.van 13 en van 7 -9 u. 's namidd. Het Postkantoor is geopend met inbegrip van Zon- en Feestdagen Van des voormiddags van 91/»11-Va nur- namiddags 23 avonds 77 Vj 97»10 Op Zaturdagden 29 sten April aanstaande des ormiddags ten 10 urezal onder nadere goed- tiringvan liet Provinciaal Bestuur te Middelburg, inschrijving en opbod worden aanbesteed: Het verbeteren en tot en met 31 December l^v^l onclei*- houden cl er gewone aarde-, kram-, rij s- en steenglooing- werken aan cle zeeciljken der Calamiteuze polders van Zeeland 9 en zulks in 30 perceelen van aanbe steding-. Het bestek ligt ter lezing aan het gebouw van het Provinciaal Bestuur van Zeelandte Middelburgen s voorts op franco aanvrage, tegen betaling der kosten, ;e bekomen bij den Boekhandelaar M. NIJHOEE Raamstraat no. 49 te 's Gravenhageen door zijne .usscheukomst in de voornaamste gemeenten des Rijks. ■Den negenden tot en met den vierden dag voor de jesteding, met uitzondering van den Zondag, wordt le noodige aanwijzing op de plaats gedaan; voorts djn nadere inlichtingen te bekomen bij den Hoofd ingenieur van den Waterstaat te Middelburg voor de verken in het algemeen en bij de Arrondissements- [ngenieurs te Goeste Zierikzeete Middelburgte Bres/eens en te Neuzenvoor de werken tot elks arrondissement belioorende. 'NB. De gegadigden worden verzocht overeenkomstig de voorwaarden volledige billetten in te leveren, aanduidende de namen en voor namen (voluit) het beroep en de woonplaats van hen en van hunne borgenhet nummer van het pereeel en de som in cijfers en in schrijfletters. Gedrukte billetten zijn te bekomen bij de drukkers van het gewestelijk bestuur, U. P. AUER ZOON. Nog altoos zijn de zaken tusschen Parijs en Ver sailles niet beslist. Merkwaardige wapenfeiten hebben sedert onze laatste berichten niet plaats gehad hoewel 't niet te ontkennen is dat de positie der opstande lingen aan de Noordwestzijde van Parijs een weinig verbeterd schijnt te zijn. Er is sedert eenige dagen bloedig gestreden om 't bezit van Netiilly en de brug aldaar die de opstandelingen willen hernemen. Ook Asnières schijnt weder door hen bezet te zijn en vol gens een bericht der Commune hadden zij een corps gendarmen op 't eiland la Grande Jatte tussclien Asnières en de brug van Neuilly gelegeningesloten. Men kan evenwel de legerbulletins der Commune niet onvoorwaardelijk gelooven. Toch schijnt het dat zij FEUILLETON. Vervolg en slot van ons vorig nommer j Ook 't gevoel van nationaliteit is toegenomen en de Nederlander is tegenwoordig alleen in zooverre kosmo poliet als er in den vreemde wat te verdienen valt voor den vaderlandsclien handel en de vaderlandsche nijver heid. Vroeger meende hij wel eens kosmopoliet te zijn als hij beweerde, dat 't hem het hetzelfde was tot welk land hij behoorde, als men hem maar met rust liet //to smoke his pipe and drink his glass." Nu heeft hij nati- onaal 'gevoel als in de dagen van ouds en de vreemdeling zelfs de machtige nabuur, respecteert hem daarom. 'Jj Nederland heeft ook nog zijn koloniën. Die kostelijke parels hebben een geruimen tijd aan een zijden draadje gehangen omdat men daar allerlei dwaze theorieën op lósse gronden in praktijk wilde brengendoch, met wat schade en schande eindelijk wijs geworden, kon men juist nogbij tijds de kostbare paarlen redden en weder goed vasthechten. Nu is de koloniale zaak perfect in orde, terwijl de Inlander nu welvaart geniet en de Ne- derlandsche nijverheid en handel er ook wel bij varen." I En hoe is 't nu gesteld, vroeg ik mijn vriend met de partijen in Staat en Kerk Plotseling ontwaakte ik door eeu voorbij rollenden wagen, die in den hollen nacht een geraas maakte in de straat alsof het donderde. Ik sliep ook niet weder in en kwam gedurig tot de verzuchting O^hof die schoone droom nog eens vervuld kon «orden. Zierikzee, April 1871. WERTIiER. meer succes behaaltnu zij van hare eerste geïmpro- viserde generaals verlost raakt en de opperste leiding bijna geheel in handen gekomen is van Cluseret en Dombrowsky die wel militaire talenten schijnen te bezitten. Zooveel is zeker dat de poging der Ver- sailler troepen om de positie der insurgenten rond de poort Maillot om te trekken en zoo 40,000 man binnen Parijs te brengen totaal mislukt is. Meu had nl. liet plan ontworpen om een sterke divisie over Asnières en Clicliy en eene andere divisie over Bou logne te doen trekken. Men had afspraak gemaakt met de Pruisen dat zij de noordelijke wallen streng zouden bewaken ten einde te beletten dat de insur genten Asnières ten noorden zouden kunnen omtrekken. Doch. men heeft er in Parijs lucht van gekregen en toen zulke massa's nationale garden in Asnières ge worpen dat doorbreken onmogelijk wasterwijl men het Bois de Boulogne ook sterk bezet heeft. Van cle zijde der regeeringstroepen bepaalt men zich hoofdzakelijk tot kanonvuur want de heer Thiers moet gelast hebben meer defensief dan offensief te handelen. Dit laatste staat in verband met twee om standigheden. Vooreerst wil Thiers afwachten wat er te Parijs zal gebeuren als de voorwaarden bekend worden die hij te Versailles gesteld heeft aan de afgezondenen der Parijsohe Ligue pour Bunion de la République, welke voorwaarden hoofdzakelijk zijn: ontwapening der natio nale garde, lijfsbehoud met uitsluiting van de moor denaars, toepassing der nieuwe gemeentewet op Parijs en voorloopige uitbetaling der toelage aan de werk lieden zonder werk. Verder is de troepenmacht die Thiers ter beschikking heeft nog geenszins sterk genoeg om met grooten nadruk den aanval door te zetten. Mac-Mahon heeft nu het opperbevel over de troepen van Versailles op zich genomen, Vinoy heeft de reserve te Versailles terwijl Ducrot ijverig bezig is aan de reorganisisafcie der troepen die uit de krijgsgevangen schap terug koeren. De Duitschers maken 'thierin Thiers zoo gemakkelijk mogelijk; zij zenden voor- loopig alleen linietroepen terug en houden de garde en de mobielenbenevens de nationale garden en franctireurs nog achter, omdat de regeering nog 't meest op de linie rekenen kan. Ook schijnt er nog behoefte aan zwaar geschut en munitie te bestaan; doch Mac-Mahon zal zeker wel zoo spoedig hij zich sterk genoeg gevoelt den be- slissenden strijd aanvaarden. De toestand der Commune te Parijs is zooals hij noodzakelijk zich ontwikkelen moest uit het punt waaraan de Commune is uitgegaan. Zij is geboren op 'thellende vlak der roode revolutie; zij moet nu ook onverbiddelijk langs de gladde helling naar beneden. Daar is niets aan te doenwant de eene leugen baart de andere, de eene fout maakt een volgende onver mijdelijk, de eene gruwel genereert weder een tal van nog erger gruwelen. Begonnen met de heilige vrijheid als een godheid op 'tvoetstuk te zetten is zij er ge leidelijk al toegekomenom vrijheid, recht, eigendom, alles te vertrappen en in 'tslijk te treden. Even als 't Comité zich dra verloor in een aantal kleinere comités, zoo ontbindt zich de Commune in vele communetjes die tegen elkander woeden. Ieder die maar een man of wat gewapenden achter zicli kan krijgen arresteert wien hem goeddunkt of gaat op roof uit waar iets te halen is. Onderscheidene hoofden van de beweging- zijn reeds door hunne eigene vrienden in den kerker gestopt. Dit was 't lot van Assy Bergeretmen ver wacht 't ook spoedig van Henri Rochefort. 't Is duidelijk dat deze toestand niet kan aanhoudendoch ondertusschen lijdt de goedgezinde bevolking er verschrikkelijk door. De zaken staan stil en alles is veel duurder dan gedurende liet beleg dooi de Pruisen. Duizenden zijn gevlucht en velen zullen mogelijk hun woningen geplunderd en vernield terug vinden. liet huis van den heer Thiers is ook dooi de stroopers bezocht en beroofd. De aartsbisschop van Parijs heeft een zeer gemoedelijken brief geschreven aan Thiers om dezen tot zachtheid te vermanen 't zelfde hebben ook andere gevangen geestelijken gedaandoch omdat die brieven zoo nauwkeurig op elkander ge lijken houden wij 't er voor dat zij aan de gevangenen ge dicteerd en dus afgedwongen zijn; zoodat men die geestelijke lieeren eenvoudig als gijzelaars wil gebruiken om te Versailles vrees in te boezemen. De Nationale Vergadering van Versailles heeft de nieuwe gemeentewet aangenomen. Volgens die wet zullen in steden van meer dan 20000 inwoners de maires door de regeering' worden benoemdde ge meenteraden worden gekozen volgens 't algemeen stem recht dit zal te Parijs geschieden voor elk der 20 arrondissementen 4 leden. Onderwijs, politie open bare werken enz. worden gemeentezaken. Van den kant der Commune moesten de aanvullings verkiezingen den 16en plaats hebbendoch dit zal wel onmogelijk geweest zijn. De lieer Thiers heeft inmiddels den heer Schoeleher naar Parijs opgezonden om te beproeven een verzoening tot stand te brengen op de grondslagen van de nieuwe gemeentewet, lil Beieren wordt de zaak van Dölliiiger en dc andere professoren tegenover liet leerstuk der onfeil baarheid al ingewikkelder. Men zegt dat de Koning- overhelt naar de zijde der vervolgde geleerden terwijl zijne beide ooms de prinsen Luitpold en Albreclit meer op de hand van den aartsbisschop zijn. De nieuwe Rijkswet waarbij liet Duitsche Rijk ge constitueerd wordt is met algemeene stemmen, op 7 na aangenomen. In Oostenrijk, Rumenie en Turkije is men verre van gerust omtrent de bedoelingen van Rusland, dat nu al meer dan 200,000 man goed uitgeruste troepen in het zuidoosten heeft saamgetrokken. Naar liet schijnt houdt deze omstandigheid op in directe wijs al vast de Rumeensclie woelgeesten in bedwang tevens de Turksche interventie tegenhoudende, waartoe al reeds besloten was. Düiïschland. De Beiersche regeering heeft de bisschoppen en aartsbisschoppendie ijveren voor de onfeilbaarheid openlijk den handschoen toegeworpen. Zij heeft niet alleen geweigerd hare toestemming te geven tot de afkondiging van het dogma, maar dit verbod op scherpe wijze gemotiveerd, //De ongetwijfeld zeer opmerkelijke omstandigheid zoo lezen wij iu de ministerieele kennisgeving- die tot dit doel is uitge vaardigd //dat door vele bevoegde personen van het theologisch standpunt uit bedenkingen worden geop perd in hoeverre de besluiten van het vaticaansoho concilie geldig zijn, kan in dit opzicht geen beslissing te weeg brengen. Daarentegen is liet van het uiterste belangdat door deze instelling- en hare gevolgen niet alleen de innerlijke toestand der katholieke kerk, maar. tevens de tusschen kerk en staat bestaande ver houding zooais zij in Beieren in zwang was door tastende veranderingen ondergaat. Volgens de mee- ning van het Beiersche ministerie is liet onbetwistbaar, dat zoo de macht, die liet opperhoofd der katholieke kerk heeft) verkregenwordt uitgeoefendbeginselen der beiersche grondwet met hem in botsing komen en in het bijzonder de staatsburgerlijke rechten van de niet-katholieke ingezetenen in gevaar worden ge bracht," Zulke maatregelen zijn noodig. De bissohoppen vergenoegen zich reeds niet meer met dwangmaat regelen tegen hunne priestersook leeken worden reeds door hunne straf getroffen. Zoo is onder anderen de directeur van het gymnasium te Braunsberg, prof. Braim in den ban gedaan. //Geeft wel acht," dus waarschuwt daarom de Volkszig. de Duitsche katho lieken tegen de plannen der ultramontanen//wat eigenlijk de klericale partij wil. Zij wil niet u die vrijheid gunnen, maar de bisschoppen en den hoogs ten bisschop te Rome het recht toekennen om over u te lieersehen. Een bisschop in de roomsch katholieke kerk beschouwt zich als heersoher over zijne kudde in geloofszaken. //Ik," zegt hij, /,stel uwe geestelijken aanik schrijf u uwe feesten voorik bepaal uw geloof, ik handhaaf alle godsdienstige gebruiken, ik stel vast wat gij hebt te doen en te latenik beveel bedevaartenprocessiën en vastendagenik geef on derwijs in uwe scholenik bestuur de kerkelijke be zittingen ik maak kloostersik deel aflaten uit en ik weiger u die volgens mijne meening. In al deze zaken hebt gijde belijders van het geloofniets te zeggen en de staat evenmin, want de grondwet heeft aan de kerk hare vrijheid en onafhankelijkheid gewaar borgd en de kerk ben ik." Wij echter, die dit niet toegeven wij strijden voor uwe vrijheid van gods dienst en willen die bekrachtigen door grondrechten, die u zullen ontslaan van elke godsdienstige over- heêïsching." Rondom Metz zijn thans een aantal Duitsche militairen bezig met het desinfeefceeren der slagvelden. Naar eene beschrijving van dat werk moet het een ontzet tend schouwspel opleverenNa de gevechten in Augustus - zoo schrijft een der opzichters bij dien arbeid - was liet een akelig- tooneel, toen de duizenden dooden en gekwetsten daar over de geheele vlakte verspreid lagen, en niet minder akelig was er later het verblijf, toen van die groote massa's lijken zoo maar in haast en nauwelijks een voet diep in den grond gestopt, eene verpestende uitwaseming opsteeg. En toch was dit alles nog niets in vergelijking met hetgeen men er nu ziet. Ten gevolge van regen en wind is de grond op de eene plaats ingezakt, op de andere is de boven ste laag door de plassen uit elkander gescheurd en zijn - evenals in den tijd van het beleg meermalen plaats had - de lijken weder zichtbaar geworden. Eene aanvulling en ophooging van die terreinen schijnt groote bezwaren op te leveren en daarom is een korps schansgravers er reeds sedert vier weken bezig met het verleggen der lijken. Overal worden die grootendeels vergane hier en daar tegen of op elkander geperste lichamen opgegraven, om de kuilen of geulen te kunnen verdiepen en de afzichtelijke overblijfselen tusschen ongebluschrte kalk op nieuw in den schoot der aarde neder te leggen. Het akeligste van het werk bestaat hierin, dat men soms, wegens de gesteldheid van den bodem de dooden op het veld naast elkander moet leggen om ze behoorlijk naar een ander graf te kunnen overbrengen. Soms echter is het nog erger, doordien zeer vele lijken, hetzij wegens een te ver gevorderden staat van ontbinding, hetzij om andere redenen, niet meer getransporteerd kunnen worden zoodat er niets anders overblijft dau ze bij geheele hoopen met teer en petroleum te begieten en zoo de geheele massa te verbranden. Het is alles naarakeligafschuwelijk maar het moet. De geheele landstreek zou anders aan de hoogst gevaarlijke werking der verpestende dampen zijn blootgesteld en in alle geval voor eene lange reeks van jaren onbewoonbaar en tot eene woestenij gemaakt worden. //Het is voor ons" - zoo schrijft een der manschappen van de landweer - //liet is hier voor ons onverdraaglijk. Onze kleederen zijn zoodanig van de lijklucht doortrokken, dat wij dag' en nacht er last van hebben. Al die narigheid, al die huiveringwekkende tooneelen ontrooven ons allen eetlustallen slaap, Zelfs de brandewijn, die in den beginne ons nog een weinig baattehelpt nu niets meer en schijnt zelfs eene verkeerde werking te hebben; althans 'tis of dat vocht nu meer dan ooit op de verbeelding werkt zoodat ons in den droom of bij de nachtwake allerlei schrikbeelden voor den geest zweven. En het ergste is dat er nog vooreest geen eind aan komt." Zierikzee, 17 April. De collecte voor Noodl, Kerken en personen heden alhier aan de huizen van de leden der gemeente gehouden heeft opgebracht de som van 84. In het Alg. Dagblad van Nederland komt een verslag voor van het congres der Noord- en Zuid-. Nederl. sectiën der Internationalegedurende de Paaschdagen te Gent gehouden, Daaruit blijkt, dat de vereenigïng in Belgie ruim 80,000 leden telt, in Neder-, land slechts drie afdeelingen met circa 2000 leden, Een der behandelde pui ten betrof de vragen Heeft de werkersbeweging zicli met de religiën te be moeien? Hoever en waarom mag zij ze tegenspreken en door welke middelen? Een motie van den gezel Miclion (inhoudende dat //de vergadering den invloed' van het priesterschap verderfelijk acht voor de verspreiding der beginselen van de Internationale") werd verworpen, een andere van den gezel Wollring uit Amsterdam (luidende //dat de Internationale volstrekt geen strijd voert tegen den godsdienst, dat zij integendeel uit sluitend beoogt de geheele vrijmaking der arbeidende klasse en dat alles daaraan ondergeschikt is, derhalve qok de godsdienst en de staatkunde") werd aange nomen, na onkenbaar te zijn gemaakt in de volgende lezing: //Het is de taak der Internationale, door alle mogelijke middelen, het wetenschappelijk onderwijs bij den werker in te planten ter vervanging van alle idealistische leerstelsels, als zijnde het eenige middel om tot de ontvoogding' des volks te geraken." De volks gaarkeukens werden algemeen afgekeurd. //Men zag ze voor niets anders aan dan als een middel om de ellende van den werkman te bestendigen als een doekje voor liet bloeden; maar als geen radicaal genees middel." (!J) Nog werd de hulp ingeroepen van alle werklieden voor de werkstaking van de sigarenmakers te Antwerpen en Brussel en algemeen de wensqh geuit, dat de Commune te Parijs er in mocht slagen, zonder gewelddadige middelen haar doel te bereiken waardoor een groote schrede voorwaarts zou gedaan zijn op den weg, dié door de Internationale gevolgd wordt." Br werd besloten, zoo mogelijk met Pinksteren, ta Amsterdam een congres te houden, Woensdag 12 April, des avonds laat, is M. Hagen, die als nachtrijder des Woensdags van Deventer over Amersfoort naar Utrecht rijdt, door rijksveldwachters bij "Voorthui en (Gelderscb. grondgebied) aangehouden, die hem de bij zijne pakken, enz, belioorende adressen, welke alle gesloten waren, afvroegen en na daarvan eene lijst opgemaakt te hebben, medenamen. Zoo het schijnt, beweerden zij dat de adressen bij pakken en goederen niet gesloten door hem mogten worden medegevoerd en hij dus enkel open adressen bij de pakken, enz. belioorende mogt vervoeren. Hagen heeft zich te dezer zake den volgenden morgen, daartoe aan» geradennaar het parket bij den heer officier van justitie te Amersfoort begeven die hem geruststellende verzekeringen moet gegeven hebben.

Zierikzeesche Courant | 1871 | | pagina 1