No. 30. ZATERDAG 15 APRIL 1871. ER BUITENLAND. •g Een blik in de Toekomst. ZIERIKZEESCIE COURANT. it- Verschijnfc op W OENSDA& en ZATERDAG PRIJS der ADVERTENTIE N. 10 Cents per Regel. De Inzending kan geschieden uiterlijk tot Dinsdag en Vrijdag morgen 11 ure. ABONNEMENTS-PRIJS. Per d r i e maanden f 1,— Franco per Post 1,—. pro. ir. Het Telegraafkantoor is geopend van 1 April tot 30 September: Op Werkdagen Van 7 ii. 's voormidd. tot 9 u. 's namidd. Op Zon- en Feestdagen: Van 89 's voorm.van 13 en van 79 u. 's namidd. Het Postkantoor is geopend met inbegrip van Zon- en Feestdagen Van des voormiddags van 91/2IIV2 uur* namiddags 23 avonds 77Vs 9Vs10 A. ]ic chap Frankrijk. De stand van /.aken blijft gunstig aan-oor gouvernement van den heer Thiers. De teo-eratterijendoor het leger van Versailles te CJourbe- 3pö(],oie en aan den pont-de Neuilly opgericht, voeren, hoest^dersteund door den Mont Valcrien een levendigen spijseschutstrijd met de kanonnen j welke de Parijzenaars mo- ij de Porte Maillot hebben geplanten zijn daarbij emicr.nbetwistbaar in het voordeel. De oproerige nationale gaarden hebben zich gelieel achter de wallen terugge- rokken 0111 zich zoodoende ten minste eenigszins te ande'escliermen tegen den hagel van granaten dien de lom-oortreffelijk bediende stukken van hunne tegenpartij 007p,un toezenden. De wijken die in de nabijheid van ruikie Porte Maillot zijn gelegen worden deerlijk ge in o* lavendhet meest lijden de Avenue de la grande girmce en de Avenue des Ternes. De Are de Triomplie CenV 'belangrijk beschadigd. De Cliamps Elysées zijn nbewoonbaar, de bommen vallen er tot 250 meters chter den Triomfboog de nationale gardendie er ulk eene uitmuntende gelegenheid hadden om te :ampeerenhebben ze moeten ontruimen. En wat rger isde Parijzenaars beginnen den lust te ver lezen om hun nieuwbakken bewind te verdedigen, let getal dergenen, die gevolg geven aan de oproe- ing om ten strijde te trekken wordt met den dag ietiger, daarentegen groeien de opposanten aan op iderdaad schrikbarende wijze! Het behoeft niet lang leer te duren of de commune staat alleenzonder enfge bescherming. Met het oog op dezen kritieken - taat van zaken, acht de commune het noodighaar jevlucht te nemen tot kritieke maatregelen. Op voor del van haren gedelegeerde van oorlogden welbe- en'den //generaal" Cluseret heeft zij besloten tot het ^voeren der militaire dictatuur. De pers ondervindt eene behandeling die haar iet smart de zwartste dagen van het keizerrijk doet TUgwenschen. Het Journal des Débats de kweek- hool en de bewaarplaats van de groote traditien' der rausche journalistiek is opgeheven. Geen enkel lewind dat dit orgaan ooit op die wijze heeft getroffen. ij)ë Tempsde Liberté en de Electeur Libre hebben nle uitgave te Parijs gestaakthet eerste orgaan liét 00 peest geziene van de geheele Fransche pers heeft 00 pil verplaatst naar St. Germain de beide anderen 00 jullen te Versailles weder verschijnen. De Bien Pu- 00 |lic; en de Gioche wil men treffen door hun redactie- 00 personeel gevangen te zetten. Door een gelukkig 00 ijoeval waren de heeren Vrignault en Ulbaclide ;00 'foofd redacteurs van beide organen, afwezigtoen een 100 Jeletoii nationale garde hen naar de gevangenis wilde 100 overbrengen. Zij waren verwittigd van hetgeen hun e wachten stond. Beiden zijn voorstanders van de ge- adicale republiek. Is het te verwonderen dat onder wij ,ulke omstandigheden hot aantal leden der commune, fen lat zijn ontslag neemt steeds grooter wordt De 5 aatsteu'die dit gedaan hebben de heeren Banc en Ind ed. Lefcvrezijn mannen van groote begaafdheden en eene eerlijkheid zonder wederga. Het Journal Officieel deelt hun ontslag mede zonder eenige uitlegging. Het feit is dan ook op zich zelf te welsprekend om commentaar noodig te hebben. De heer Lefévre is als medewerker verbonden aan de Rappel, die berouw begint te krijgen over de ondersteuning, welke zij de commune heeft verleend. Ook de Mot 'd Ordre maakt oppositie tegen het oproerig bewind. Zoo zien de overweldigers van den 18en Maart zich langza merhand verlaten door de weinige mannen van eerlijk heid en kunde, die de demagogische partij heeft aan te wijzen. Weldra zullen de Cri du Peuple, de Affranchi, de Sociale en de Père Duehêné de eenige bladen zijn, die ongehinderd kunnen verschijnen. Alles te onderdrukken wat nog den schijn heeft' van onafhankelijkheid en voor zijne meening durft uit te komen JJtöMaar de vrijheid der pers zooals de commune haar opvat en ten uitvoer brengt. Haar werk der ver nieling eischt de stilte van het grafde stomheid van den dood. (Noorden.) Duitschland. Uit de geannexeerde provinciën komen steeds gunstige berichten. De deputatie, die uit Straatsburg naar Berlijn was gezonden om bij vorst Bismarck de belan gen van den Elzas voor te staan, is zeer tevreden 'thuis geko men. Een lid der deputatie, graaf Dirkheim, schrijft in de Nied errheinische Kurier z/Ik ben overtuigd dat bij de keizerlijke regeeriug het ernstige voornemen heerschtom den Elzas eene innerlijke samenstelling te geven die overeenkomt met zijne behoeften, wenschen en gebruiken, en een degelijk, liberaal bestuur. De door den oorlog geslagen wonden te heel eneen regeeringsstelsel in te voeren dat de gemoederen verzoent en de belangen beschermt, het land te behandelen niet als een veroverde strook gronds maar als een gebied dat dezelfde rechten heeft als Duitschland, dat scheen mij de vaste wil toe van allen die aan gene zijde van den Rijn invloed uitoefenen op onzen toestand. Het gedrag dér regeering ten opzichte van den Elzas zal bewijzen, dat ik mij niet heb bedrogen en dat, zoo aan gene zijde der Vogeezen alles vermolmd ineen zakt, aan gene zijde van den Rijn een gezonde kracht voor ons staat, bij welke wij verplicht zijn tot heil van het land ons aan te sluiten, indien wij willen dat ook de Elzas een krachtiger toekomst deel achtig wordt." Beieren. De hoogleeraar Döllinger is het onderwerp der algemeene belangstelling. Talrijke adressen worden aan hem gezonden om hem den dank der onderteekenaars te betuigen voor zijn manmoedig gedrag. In Keulen gaat men nog verder. De aartsbisschop heeft daar de pastoors bevolen allen die tegen de onfeilbaarheid hebben gepro testeerd, de gebruikelijke commune op Paschen te weigeren zoo zij hunne handteokening niet terugtrokken //Onder deze omstandigheden," meldt de ICöln. Ztg., //zullen de katholieken van Duitschland het wel niet meer bij passieven tegenstand laten, maar spoedig zich af scheiden onder een der trouw gebleven bisschoppen. Naar wij vernemen, zijn reeds stappen in dezen zin gedaan." Versailles 7 April 1871. De onvermijdelijke strijd tusschen de beide gouvernementen dat van Parijs en van Versaillesis losgebarsten en wordt sedert vier dagen voortgezet. Zondag 11. nam hij een aanvang door een voorpos tengevecht in de richting van Neuilly en Courbevoie tusschen gardes gendarmes welk gevecht aan beide zijden dooden en gekwetsten kostte. De uitslag was, dat de Parijzenaars werden teruggeslagen. Eenbunner gekwetsten die naar de stad werd vervoerd klaagde met luider stemdat hij zijn lot had verdiend, en die taal voeren bijkans allen die als overwonnenen uit die droevige gevechten terugkomenongedeerd of gekwetstmaar toch overwonuen. Het bericht dier eerste nederlaag der commune maakte te Parijs een diepen indruk. Overal liet zich de trom liooren die de nationale garde te wapen riep. Allen, tot zelfs de vrouwen verklaarden dat men op de eene of andere wijze een einde moest maken aan een toestand, die ondragelijk was geworden. Dit tot verklaring van de geestdrift die zich des anderen daags openbaarde. Veertigduizend man zegt inen werden in drie af- deelingen uitgezondende eerste om op Chatillon een aanval te ondernemen die echter slechts eene afleiding moest zijn zooals generaal Vinoy zeer spoedig be speurde. De tweede moest een ernstig geineenden aanval doen op Meudonde derde trok over Cour bevoie en Rueil niet naar Versailles maar naar Marly, met plan om zich van de werktuigen meester te maken, die Versailles van drinkwater voorzien. Gij begrijpt licht van hoeveel gewicht het welslagen dezer laatst genoemde onderneming was daar de vermeestering van Marly eene verovering van Versailles mocht heeten, in zooverre als zij de vergadering zou noodzaken ten spoedigste met haar leger die stad en haren omtrek •te ontruimen. Doch op alle punten werden de benden der opstan delingen met gevoelig verlies teruggeslagen. Aan den kant van Rueil werd cle troep communalisteii weldra in twee deelen gesplitst ten gevolge van het vuur door den Mont Valériën op die benden geopend. Het eene deel zag zich genoodzaakt op Parijs terug te trekken terwijl het andere door de kavalerie van Ver sailles in liet schiereiland Gennevillier ingesloten, aar. het gevaar om in massa gevangen genomen te worden slechts ontsnapte, door in allerijl zich op te lossen en in alle richtingen zich te verspreiden. Hun aanvoerder Flourens die met twee zijner adjudanten in een huis was gevlucht, werd door geusdarmes ontdekt. De deur van de kamer ziende opengaan, waarin hij zich had ver scholen, loste Elourens zijn revolver op den gendarme die de kruk der deur in de hand had maar het schot miste waarop de gendarme hem met een vreeselijken sabelhouw letterlijk aan den grond nagelde. De wonde, afgrijselijk om te zien, toont dat het wapen door het oog was binnengedrongenen het gansche gelaat tot aan de lippen liad gekloofd. Overigens wist de gendarme die dezen buit had gemaakt aanvankelijk niet wie de man wasdien hij ter aarde had geveldtotdat hij liet lijk onderzoekende een brief vonddie hem berichtte dat hij Gustaaf Flourens had verslagen.- Het lijk is naar Versailles vervoerd, waar de familie het heelt opgecischt. Om eene manifestatie in Parijs te voorkomen, heeft meu liet te Versailles begraven anderen beweren, dat het te Montrouge is ter aarde besteld doch de eerste dezer beide lezingen schijnt weL de ware te zijn. Onder de vluchtelingen, die te Versailles zijn aange komen behoort ook de beroemde Cham. De mannen der commune in zijne wijk wilden hem inet geweld nood zaken om ten strijde te trekken. Te elf ure, zeiden zij, is het verzameling. Zorg dat gij opkomt. Ilij vergenoegde zich met hun zijn linker voet te toonen, die sedert maan den krank isen dien hij slechts met een pantoffel kan bedekken. Doch de mannen der commune vonden dien kranken voet geene afdoende verontschuldiging, en ver klaarden onder hevig vloeken dat zij hem wel zouden leeren loopen. Dan zoudt gij mij sprak Cham een grooten dienst doen maar ik twijfel aan uwe kunst. Cham begreep dat de bedreiging ernstig gemeend was, en toen de trom te 11 uur zich liet hooren, was hij reeds op reis. Onder de gevangenen, die 11. Zaterdag te Versailles werden binnengebracht, behoorde ook de burger Com- baut, gedelegeerde voor dén telegrafische» dienst der commune. Bij het binnenkomen der stad moest de kolonne een oogenblik stilstaan door de menigte toe schouwers, die met verontwaardiging de gevangenen begroetten. Van dat oogenblik van verwarring maakte Combaut gebruik om uit de gelederen te ontsnappen, en zich onder een groepje toeschouwers te mengen, die hem stil lieten begaan. Terstond begon hij op luiden toon zijne kameraden te beschimpen, en de kreten aan te heffen: Canailles, roovers, naar het schavot, weg met hen! Maar gij zelf zijt een gevangene! riep een onnoozele toeschouwer uit. Ik, was het antwoord, ik eeu kameraad dier schelmen! Dat is eene beleediging! Maar ziet, een korporaal, die de woordenwisseling aanhoorde, greep den burger Combaut bij den kraag, herkende hem als een dergenen, die hij met eigene" hand in een kelder gevangen had ge nomen, en duwde hem met een duchtigen schop in de gelederen terug. Versailles, 10 April. Gisteren hadden er aller- wege troepenbewegingen plaats; 'tbleef echter bij demonstration tot botsingen kwam het niet. De muiters maakten eene beweging in de richting van Chatillonde troepen van Versailles richtten zich naar Ashières. Deze twee demonstratien hadden geen ander doel dan de poriticn te verkennen; de voorposten hebben eenige geweerschoten gewisseldhet kanon bulderde steeds. Terwijl de artillerie der muiters plongeersclioten richtte op Neuillybeschoot de Mout- Valérien die nu geheel gewapend is de wallen. Het schieten van den Mont-Valériën heeft onge twijfeld ten doel om te beletten voort te gaan met het opwerpen van werken, waarmede men een begin heeft gemaakt. Het plan der muiters is om achter de enceinte eene dubbele linie fortifleatiewerken te maken. jke EUILL ET O IV. ge- Doch 0111 weer tot onze fabriek terug te keeren °oe lie katoenfabriek ontvangt hare grondstof rechtstreeks pen ait Amerika; want door de verbetering der liaven cnnneii de grootste zeebooten hier binnen komen en in 'r komen hier dan ook, evengoed als te Vlissingen, idle N.njjgrikaansche schepen met ladingen voor ons of voor ijn. Duitschland aan, ja zelfs van lieverlede hier meer dan els G ®rol3werskavenj waar 'tzeegat gedurig lastiger en ven ^va:irIiiker wordt. Trouwens'tis bijna 51zelfde of ze lier lossen dan wel te Brouwershaven of te Vlissingen vant, door de spoorwegverbinding zijn wij al even be- licht bij Duitschland en Belgie. Behalve die fabriek ers- vees hij mij nog een groote zoutziederij, terwijl er aaf nog twee dergelijke op andere punten stonden. Verder' tag'ik een uitgebreide fabriek van stoomwerktuigen, landbouwwerktuigen en ijzeren schepen. Vroeger was, "0° a\s mij» geleider mij onderrichttede fabriek waaruit deze haar oorsprong had genomen, binnen de im, Kad gelegen, doch zij kon zich daar niet uitbreiden m was nu al sedert jaren verplaatst, waar ik ze nu enH1 jFer*&e bezigheid zag. Zoo als mijn geleider mij alle vei 1(ie bestond er nog een niet onbelangrijke fabriek 'aan de andere zijde' der stad gelegen nl. een fabriek 1 van! jl^^^teisuiker. Gedurende de wintermaanden ïede vooral vonden een groot aantal veldarbeiders daar M' 111 k0t si3boonmaken en snijden der wortelen, r Mat warme belangstelling en innig geuoegen aan- gebouwde ik al die wonderen van menschelijke vlijt en rij: mderiieniingsgeest en het deed mij te meer goed al Qdieu- vooruitgang -té mogéii zienomdat ik in mijn ija zoo menigmaal in mij zeiven had loopen mijmeren langs de stille kade, denkende aan al 'tgeen er zou hebben kunnen zijn als er maar geniale ondernemers en kapitaal te vinden waren geweest. Nu zag ik overal levendigheiddruktede duidelijke blijken van welvaart en voorspoed van bloei en kracht. Ik zou mijn geleider wel hebben willen overstelpen met vragen. Hoe was dat alles zoo tot staiïd gekomen Hoe ging dit'nu, en dat? Doch hij kwam mij voor en zeide: //Laat ons cle drukte wat ontloopen en de stad weder eens doorgaan, dan kunnen wij aan den stationsweg wat rusten in een koffiehuis en eens op ons gemak praten." Zoo deden wij en waren spoedig wéder op de gedempte Oude Haven, waar wij door Int Vrij- poortje het Vrije inwandelden. Maar 'twas daar lang zoo vrij, in den zin van eenzaam en stilniet meer als vroeger. Nu waren daar geheel nieuwe drukke stratenIk zag geheele blokken van arbeiderswoningen, 't eigendom der Bouwvereenigïng, en wij kwamen ook een nieuw kerkgebouw voorbij. Eindelijk herkende ik toch de streek weder en bevonden wij ons in de wandeling. Ook hier was nogtans veel veranderd. Aan de staclzijde stond een lange- reeks groote huizen; aan de overzijdewaar vroeger de Grachtweg was stonden er ook, maar met fraaie tuinen er voor; zij schenen wel Villa's te zijn. Van de gracht zelve waren nog een paar gedeelten overgeblevendie nu als vijvers waren aangelegd tusschen geboomte en bloem perken. Geheel in de verte a-.liter de begraafplaats zag ik in de hoogte het stationsgebouw. Wij traden een sierlijk koffiehuis binnen en onder 'tgenot van een goed glas Zierikzeesch bier ontving ik van mijn geleider, dien ik wel mijn vriend mag noemen, nog menige aangename mededeeling en opheldering. z/Het Nederlandsclie volk," dus ving hij aan, heeft in cle laatste halve eeuw harde lessen gehadmaar 'theeft die ter harte genomen en nu is het al lang op den beteren weg. Vijftig jaar geleden maakte ieder den anderen wijsdat het land vooruitging, dat handel, nijverheid en landbouw bloeiden. Toch was dit niet zoo. Wel werden enkele bezitters van kapitaal en sommige landeigenaars van afkomst zeer rijk, maar de groote meerderheid des volks ging achteruit. Gebrek aan kapitaal maakte de kleiue ondernemers in massa afhankelijk van enkele bezitters van groote kapitalen en dit veroorzaakte een soort van geldaristo cratie, die allernadeeligst werkte op 'tkarakterde ambitie en den vindingsgeest des volks. De prijzen der eerste levensbehoeften waren buitengewoon hoog, de arbeidsloonen buiten alle verhouding laag ,,en zoo was de werkende klasse in een staat van kwijning en achteruitgang, waartegen geen kunstmiddelen baatten. De vlijtigste werkman kon te nauwemood een stuk droog brood en aardappelen verdienen en allerlei zoogenoemde philantropische instellingen doofden allengs de eerzucht en 'tgevoel van eigenwaarde meer uit, dan ze die opwekte. De verbeterde inrichtingen van onderwijs leverden wel jaar op jaar een groot contingent van doorknappe jongeliedendoch die meenden meestal hun heil te vinden, in 't ambtenaars- leven, hoewel de traktemententen aan allerlei posten verbonden, toch over 't algemeen te gering waren om tot iets anders clan fatsoenlijke armoede te leiden. En wat baat aan den anderen kant ook veel kennis als men geen kapitaal bezit 0111 iets met zijn kennis te ondernemeu Kennis is macht, zeide men toen, en als men cle kennis maar had meende men dat al 't andere wel komen zou. Docli kennis zonder een werkkring om die toe te passen en productief te maken, is geen macht en een ondernemende geest en gelukkig genie, zonder geld 0111 wat te ondernemen is slechts kwelling des geeste's en ijdelheid; 'tis slechts de macht van het vleeschmes zonder 'tvleesch om dat te snijden. Maar groote staatkundige gebeurtenissen hebben den toestand veranderd. Er was een tijd dat het Nederlandsclie volk bijna al zijn kapitaal had belegd in alle mogelijke vreemde leeningen en ondernemingen. De val van een eertijds machtige staatwiens geheele staatsschuld bijna alleen in Nederland geplaalst was, en 't daarop gevolgde bankroet van dien staat deed een vreeselijke uitwerking, 't Was de ruïne van velen en 'twerd toch later cle opkomst van allen. Men trok zijne kapitalen zooveel mogelijk uit 't beursspel terug en zocht er plaatsing voor in het Vaderland, en van toen af verrezen er overal goede ondernemingen. Er kwam kapitaal beschikbaar, er waren mannen van kennis en genie gevormd; vele grondstoffen waren hier goed- kooper en gemakkelijker aan te voeren dan op menige andere plaats; 'tkon niet anders of er moest snelle vooruitgang komen. E11 even als de dood besmettelijk is, zoo wekt ook 'tleven nieuw leven: de geest van initiatief, van wil, van selfhelp bezielde de kern der natie en er kwamen betere tijden. Nu zijn de prijzen van de levensbehoeften ook nog wel hoog en in cijfers zeker niet lager clan voor vijfig jaar; maar de verhouding tusschen levensonderhoud en arbeidersloon is verbeterd, er wordt nu meer ver diend en daardoor klaagt men niet over duurte zoodat dus in zekeren zin het leven goedkooper is geworden. Nu het volk beter gevoed wordt zit er ook meer liist, meer kracht, meer geest in en neemt de verbetering van den toestand in verdubbelde verhouding toe. {Wordt vervolgd)

Zierikzeesche Courant | 1871 | | pagina 1