No. 29. WOENSDAG 12 APRIL 1871. 1 Meisjes op deHoogereBurgerschool. Buitenlandscli Overzicht. Een blik in de Toekomst. t v ZIERIKZEESCHE COURANT. e, wen |t 01] 1 elke: 'Oï ÏHT roor- iijke raag Jrver lorga hard heid ticht ,d a i I aara L ne; tjiclr fracl Pa; |B till lrH.1 Verschijnt op WOENSDAG en ZATE R DAG PRIJS der ADVERTENTIE N. 10 Cents ptr Regel. De Inzending kan geschieden uiterlijk tot Dinsdag en Vrijdag morgen II ure. A B O N N E M E N T S-P R IJ S. Per drie maanden f 1,Franco per Post f 1, Het Telegraafkantoor is geopend van 1 April tot 30 SeptemberOp Werkdagen Van 7 u. 's voormidd. tot 9 u. 's namidd. Op Zon- en Feestdagen: Van 89 's voorm.van 13 en van 79 u. 's namidd. Het Postkantoor is geopend met inbegrip van Zon- en Feestdagen Van des voormiddags van 9VsHVs uur. namiddags 23 avonds 771/s 9Vs10 Te Leeuwarden is in eene vergadering van de ver eeniging voor volksonderwijs in Nederland de toestand daar ter stede besproken van het onderwijs voor meis jes. De gedachten daar genit waren (wij constateeren het met ingenomenheid) vrij wel dezelfde als die ook wij onlangs uitspraken naar aanleiding van de meis jesschool te dezer stede. Op de vraag voldoen de inrichtingen van onderwijs voor meisjes te Leeuwarden aan de eisclien des tijds en de bepalingen der wet volgde een antwoord in ontkennenden zin. Als tweede vraag volgdehoe kan te Leeuwarden voorzien worden in de bestaande behoefte aan middelbaar onderwijs voor meisjes? Lij de bespreking hiervan werd allereerst genoemd het toegankelijk stellen der rijks hoogere bur gerschool ódk voor meisjes. De voorstellers hiervan, dr. Burger en dr. Zaaijer verklaarden dat dit systeem, gecombineerd onderwijs voor jongens en meisjes elders de beste vruchten heeft opgeleverd en na korteren of langeren tijd ook in Nederland zal worden gevolgd dat de wet op het M. O. die combinatie niet verbiedt en dat men dns ai schijnt dit stelsel ook in strijd met de tegenwoordige publieke opinie omtrent de opvoeding van jongens en meisjes toch eene proef kan nemen. Misschien meenden die sprekers, komt men daardoor tot de overtuiging, dat de volksopinie niet volkomen juist is begrepen. Deze opmerkingen gaven aanleiding tot eene vrij uitvoerige discussie en tot het voorstellen en aannemen der volgende motie v/De vergaderingvan oordeel zijndedat aan de vrouwelijke jeugd de gelegenheid behoort te worden verschaft behalve voldoend lager onderwijs ook dege lijk middelbaar onderwijs te ontvangennoodigt bet hoofdbestuur der vereeniging volksonderwijs uit zich te wenden tot den minister van binnenlandsche zaken, met de vraag: of, volgens de wet op het middelbaar onderwijs, de rijks hoogere burgerscholen alleen voor jongens of ook voor meisjes toegankelijk zijndraagt verder aan het bestuur der alhier gevestigde afdeeling op van haar besluit mededeeling te doen aan den raad dezer gemeente." jf Wij verheugen ons zeer over het te Leeuwarden genomen besluit. We zijn het toch volkomen eens met dr. Burger en dr. Zaayer dat dit systeem vroeger of later ook hier te lande zal en moet worden gevolgd. Het is de eenig mogelijke weg waarlangs niet in sommige onzer groote steden maar ook in alle kleinere in ons land het onderwijs voor meisjes kan worden verbeterd. Alle andere beweegredenen daargelaten zijn de finantieele alleen reeds overwegend. De middelbare scholen voor meisjes komen zoo moeielijk in het levenniot alleen omdat men vreest voor te groote geleerdheid bij het schoone geslacht. Alleen de dom sten onder de domme mannen kunnen die vrees voor degelijk ontwikkelde vrouwen rneenen en die domsten onder de dommen regeeren gelukkig de wereld nog niet. Neen aan vele plaatsen was zonder twijfel de groote uitgave een vooral niet min der klemmend argument tegen het middelbaar onder wijs voor meisjes. En nu moge men betoogen eri uitroepen dat er voor onderwijs geen uitgaven te groot kunnen zijn wij voor ons achten dit een tame lijk holle klank. Al wat men dubbel uitgeeftwaar men met eens uitgeven volstaan kan is wel degelijk te veel uitgegeven. Daarbijzoolang we nog zuchten onder zoo zware belastingen, het gevolg vooral van den groofcen tyranwaaronder heel Europa zucht het driemaal gevloekte militairisme, waarvan helaas geen vloeken maar alleen een Europeesch bankroet ons verlossen zalzoolang we daardoor allen zonder onderscheid oneindig meer betalen moeten dan ons lief en nuttig iszoolang moeten we wel zuinig worden ook daar waar we graag met volle handen strooien zouden. Eindelijk is dit een uitgave die altijd maar uit zonderingen daargelaten de gegoede standen ten nutte komt. Eer men vrijmoedigheid heeft daarvoor nieuwe aanzienlijke uitgaven te doen mogen er, o. i. eerst wel ambachtscholen (praktisch en theoretisch) verrezen zijn. En als nu toch het onderwijs voor meisjes, om ver betering schreeuwt (wie komt ooit met onze hier vol leerde meisjes in genoegzame aanraking om eenigzins haar algemeene ontwikkeling te kunnen beoordeelen en bedroeft zich niet wie van onze zoogen. volleerde meisjes waagt zich ooit in den stroom van het denken en streven van onzen tijd en voelt er zich niet bijna geheel vreemdeling in en schaamt en bedroeft zich niet over die vreemdelingschap als zeg ik nu toch onze meisjes niet wachten kunnen tot er eindelijk ook voor haar onderwijs eens geld genoeg is dan is het een gewezen weg om op onze hoogere burgerscholen haar een plaatsje in te ruimen er is in verre de meeste dier paleizen voor de heeren der schepping nog wel een nederig hoekje voor haar ook. En ik heb goede hoop zoo liaar clat maar gegund wordtdat zij het wel spoedig tot een eereplaats verheffen zullen. Daarom verheug ik mij zeer in het te Leeuwarden besprokene en zie ik met gespannen verwachting de vruch ten te gemoet, die liet daar dragen zal. In het frissche, nuchtere Noorden is de meeste kans dat het gezond verstand de fatsoenlijke begrippen omtrent welvoegelij k- heid (oclien zedigheid (acli zal kunnen te boven komen of liever zal kunnen leiden in beter natuurlijker spoor. (Mij dunktdie heel zedige menschen die het zoo ongepast zouden vinden zoo jongens en meisjes samen school gingen moeten wel eens aanvechtingen hebben van hartversche-urenden twijfelzoo zij de vraag bij zich voelen oprijzen of het Opperwezen eigenlijk niet heel onwelvoegelijk handelde toen het op aarde man en vrouw samen brachtde mannen op de aarde en de vrouwen op de maan bijv. dat hadden zij zeker veel fatsoenlijker geacht.) En als er maar één schaap over den dam is volgen er wel meer. Jaik heb goeden moed het zal wel terecht komen, hier ter stede ook wel. Stonden we alléén in den strijd tegen de hedendaagsche zedigheidsbegrippen, ik zou zoo optimistisch niet durven spreken. Maar gelukkig we hebben een zeer machtig bondgenootwe hebben het voordeel op onze zijde ons plan is goedkoop heft alle grieven op en kost bijna geen geld dat zal er ons door helpen. De étiquette, de zedigheidswet der wereld is zeer machtig weinig en alleen sterke geesten onttrekken zich aan hare heerschappij. Maar er is een machtig potentaatvoor wien de maatschappij en met volle recht nog dieper buigtnam. het voordeel. Er is gelukkig altijd baas boven baas. Met weerzin ontwerpen wij een schets van de ge beurtenissen in Frankrijk voorgevallen, na ons laatste overzicht. Konden we ons vroeger een zekere belangstel ling in den loop der oorlogszaken niet ontveinzen al was die ook verre van welbehagen, nu de burger oorlog als een helsche brand opflikkert en 't ongeluk kige land te midden van de donkerheid der tijden met een bloedrooden gloed overschijnt, nu wekt dit sombere tafereel slechts afgrijzen in ons op. Tot zulke schrik kelijke uitersten wordt een volk gebracht door twintigjarige stelselmatige demoralisatie, huichelarij leugen, zelfbe drog, ijdelheid, verzuim, onwetendheid en waar zullen wij eindigen met de optelling van al de helsche kruiderijen, met zooveel zorg en zorgeloosheid te gelijk gekweekt, die nu aan 'tkoken zijn in den ziedenden ketel, waarin walging en bitterheid, gif en dood worden toebereid Om de zaken wel te overzien raden wij onzen lezers aan zich zoo mogelijk boven de strijdende partijen uit te zétten. Zoo worden de zuiverste en meest juiste indrukken verkregen. Versailles contra Parijs, de Nationale Vergadering contra de Commune isdunkt onsnog iets anders dan de orde tegen de wanorde, het recht tegen 'ton recht of de heilige zaak des Vaderlands tegen de snoode anarchie. Aan beide zijden is veel schuld, doch aan beide zijden ook wel iets goeds. Versailles draagt tot heden toe evenmin onze sym pathie weg als Parijs. Zoo de Commune te Parijs tot uitersten vervalt en op weg is naar al de gruwelen van het schrikbewind, Versailles neemt ook dagelijks meer de gedaante aan van de blinde, fanatieke reactie die ook zal voeren tot terrorisme. De heer Thiers ziet dit ook zeer wel in en daarom begint men hem te Versailles te wantrouwen en zal 'them groote inspanning kosten meester van den toe stand te blijven en den afloop van den strijd, die niet meer twijfelachtig is zóó te beheerschen dat Frankrijk, pas uit de klauwen van den aderlaar verlostniet hopeloos verstrikt en geboeid wordt in de plooien der oude witte vlag van een koningschap gegrond op dweepzucht en priesterheerschappij. In de eerste plaats echter moet de orde hersteld wordende troepen van Versaillesdie rechtens de orde vertegenwoordigen, moeien ook de orde herstellen en zij zullen hierin ook zeker wel slagen. Van den aanvang des strijds af, op FEUILL ET O IV, Bij de vierhonderd werklieden winnen in die fabriek hun brood en sommigen van hen zijn ware kunstenaars, die duur betaald worden en wier fijn drijf- en cise leerwerk men moet bewonderen. Maar wij wandelden steeds voort en bereikten de Oude Havenzoo dacht ikf althans doch van de geheele haven was geen spoor meer te zienzij was gedempt en de oude historische Steenenbrug benevens de beide houten bruggen waren natuurlijk ook verdwenen. Op het terrein tusschen den achterkant van den Dam en de plaats waar de Steenenbrug geweest wasverhief zich een kolossaal gebouw. //Dat iszeide mijn geleiderhet gebouw waarin postkantoortelegraafbureau beurs en andere instellingen van publieken dienst thans gevestigd zijn. Bovendien zijn er nog vergaderzalen voor de Kamer van Koophandel, de vereeniging van industrieelen, deree- derij van vissclischepenenz". Zooviel ik hem in de rede, is er ook weer visscherij In mijn tijd was die geheel te niet, hoewel ik wel gelezen heb dat ze ook in vroeger eeuwen moet gebloeid hebben. //Ja zeide mijn gids met het ontwaken van 't nieuwe leven in de stad is er ook weer een reederij voor de zeevisscherij ontstaan. De vaartuigen die zij, nu al ten getale van 20, heeft laten afloopen zijn loggers en kotters, 't Yolk van die visschersvloot is nu bijna geheel uit de stad zelve af komstig; want de vreemde visschers, die men in 't begin had moeten aannemen, heeft men van lieverlede losgelaten, naar mate men hier een corps van bekwame en wakkere visscherlieden had aangekweekt, en daar allen, bemanning zoowel als bouwmeesters en reeders in de zaak geldelijk geïnteresseerd zijn, gaat zij goed, rendeert en vermeerdert de welvaart der stad. Meestal is er veel te veel visch voor de markt die hier dagelijks gehouden wordt; maar door de directe spoorverbinding met Duitscliland en Belgie die wij thans hebben vindt de visch geregeld aftrek en wat onze visschers binnen brengen komt dikwijls nog levend tot in 't hartje van Duitscliland. Onze visschershaven is daar, waar men 'tvroeger de Yal noemde. Men heeft dat gat uitgediept en er een houten steiger gebouwd, van waar een paardenspoorweg naar de vischmarkt in de stad en naar liet spoorwegstation is aangelegd. Ik was bijna sprakeloos van verbazing over al wat ik hoorde en zag. Welk een prachtig gezicht was 'took, daar vóór mij, over die lange, ruime straat, waar ik weleer die soms kwalijk riekende, meestal geheel ledige oude haven ge zien had. Maar eigenlijk was 'ttoch geen straat; 'tgeleek veel meer naar een van die vermaarde squares uit de groote hoofdsteden; want overal zag ik bloem perken aangelegd en een fraaie breede laan van linde- boomen liep er midden door. Op de hoogte van de vroegere Kraan was 'teen ruim plein. Wat zal de Kermis hier nu een mooie plaats vinden, viel mij on willekeurig uit den mond, want ik was toch eigenlijk nooit een kermisvriend geweest. Mijn geleider zag mij eenigzins vreemd aan. //De Kermis wordt al sedert lang hier niet meer gehouden sprak hij, doch wel hebben op dit plein nu en dan volksvermakelijkheden plaats, zooalsmuziek, vuurwerk, openbare oefeningen van de gymnastiekvereeniging en dergelijke. Ook wordt hier bijna elke maand een algemeene parade gehouden van de Landweer van Schouwen en Duive- land, doch dan is 'fcplein wel wat te klein". Toen ik mijne bogen liet rondgaan herkende ik nog vele fraaie huizen, die er in mijn tijd ook stonden maar vele gebouwen waren geheel nieuw en schenen ware paleizen. Daar woonden eenigen der groote indus trieelen door wier genie en ondernemingsgeest de stad nu zoo in bloei verkeerde. Slechts noode verliet ik deze aangename plek eu bereikte met mijn geleider het einde der hoofdlaan die op een open plein of kade uitliep waar vroeger de beide havenpoorten gestaan hadden. Ik herkende hier den omtrek geheel niet meer en moest mij nu geheel aan mijn verrassing en aan mijn vriendelijken leidsman overgeven, die er schik in scheen te hebben, dat het mij zoo goed deed dit alles te mogen aan schouwen. //Strakssprak hijzullen wij eens naar 'fc spoorwegstation gaan liet staat wat ver af, aan den Leverdijk, waar vroeger het Dijkwater geweest ismaar voor de goederentreinen ligt er nog een spoor, dat hier aan de overzijde langs de Engelsche kaai loopt en verder bijna den geheelen haven langs. Wij sloegen nu den hoek om naar de Nieuwe Haven. Het ruime uitzicht clat men vroeger van daar had naar de Schelde, was nu geheel weggenomen door een reeks fabriekgebouwen en pakhuizen. Ook merkte ik op dat de haven aanmerkelijk breeder gemaakt was hij geleek eer een bassin of een dok. //Die fabriek, zeide mijn geleider, is een stoomspin nerij en weverij van katoengoederen. Kinderen beneden de vijftien jaar mogen daar niet werken en ook geen meisjes of vrouwen. Over 'talgemeen is de arbeid van kinderen in de fabrieken hier een onbekende zaak. En sedert het verplicht onderwijs is ingevoerd denken de Zondag 2 April, zijn hunne wapenen steeds voorspoedig geweest, terwijl de insurgenten bij vlagen uiterst laf hartig en uiterst dapper moeten geweest zijn. Den 8sten waren de Yersailler troepen over de Seine doorgedrongen en genaderd tot aan de toegangen der Champs Elysées en de poort van Maillot tegenover den Are de Triomphe en tusschen de wijken Batignolles en Passy. Zij hadden hiertoe achter volgens Puteaux, Courbevoie Asnières en Neuilly beuevens de versterkte Scinebrug aldaar veroverd. In deze gevechten zijn veel dooden en ge kwetsten gevallen. Ook Gustave Flourens heeft daar een tragisch, einde gevonden. Wij durven 'tgeen heldendood noemen.- volgens 'teene verhaal is hij in 'tspoorwegstation te Neuilly verrast en, zich te weer stellende tegen de gendarmen die hem gevangen namen door een gendarme officier nedergesabeld volgens 'tandere bericht werd hij in een kroeg over vallen wenvaarts hij met nog eenige andere dronken nationale garden gevlucht was. Zijn lijk is als corpus, delicti naar Versailles gevoerd; doch te Parijs is 'h gerucht uitgestrooid dat hij niet dood is, maar steeds* avanceert tegen Versailles. De kern der geregelde troepen bestaande uit gen darmen, Vendéers en eenige linieregimenten gaan streng' te werk. Diegenen der gevangenendie als afvallige- liniesoldaten herkend worden, schieten zij op staande- voet dood. Ook aan de Zuidzijde van Parijs zijn de opstande lingen of gefedereerilen zoo als ze zich nu noemen, tot binnen de stad teruggedrongen en hebben zij waarschijnlijk de door hen bezette forten Issv en Yanvres nu al verloren evenals de sterke redoute van Ckatillon hun voor eenige dagen ontrukt is. Blijft de tegenstand dus nog voortduren dan staaf nog een bloedig straatgevecht te wachten er óene zaligde orde weder hersteld zijn. Doch wat was gebeuren -*en - *9 Als de bedreigingen van YersailleoTPoraa^» ^ie de gemeend zijn zal er dan nog een blo'ü burger Combaufc gehouden worden over de hoofde dergenen, die hij daaruit is de overgang geleideD1" gevangen had ge- der reactie. i duchtigen schop in de Binnen Parijs is de toe; mate de grond meer en meer w-Iisteren hadden er aller- Commune en der Comités slaafs't bleet echter bij nigheden over en plegen zijn kwam het^ niet. De dan men ouder 't keizerrijk ?ing in de richting van toen was er althans nog politi'sailles richtten zich naar een zekere geheimzinnige mgratien hadden geen ander werkt en de gevangenissen kennende voorposten In leugenachtige proclamatie] gewisseldhet kanon van behaalden wapenroem kv- artiLlerie der muiters gevallen gezaghebbers van '-uillybeschoot de Mout- nu nog een lesje nemen. Ewapend is - de wallen. Bij 't gevecht op den 3e of mt-Valérien heeft on ge- groot dat twee divisien der tten voort te gaan met lang op elkander gevuurd heb be arm ede men een begin leuse. Ten laatste werd een der ffjters is om achter de en nu dreef men de dolzinnigheid perken t,e maken. ouders er ook niet meer zoo aan hunne kinderen16 zoo jong mogelijk productief te maken. Zij zien in, dat goede ontwikkeling door langdurig en getrouw bezoek van goede scholen later ook hun dubbele voor deden geeft. En inderdaad ken ik vele jongens van 18 a 19 jaar, die nu pas drie of vier jaar op fabriek of winkel zijn en die toch al aardig wat verdienen en binnen een paar jaar geheel van zessen klaar zullen zijn voor hun vak. Dat was in vroeger tijd zoo niettoen waren er honderden, die al van hun achtste of negende jaar af allerlei ambachten hadden afgeloopen en waaruit op 't laatst nog niets anders groeide dan dan soldaten of sjouwers. Er is hier ook overvloedig en gratis gelegenheid voor de jonge werklieden om on derwijs te ontvangen in rekenen, teekenen, meetkunde, scheikundewerktuigkunde kortom in alles wat zij verlangen en behoeven. Dit geschiedt aan de vroegere Hoogere Burgerschool. Wij kunnen daar op onze wandeling wel eens langs gaan, maar 't is jammer dat het gebouw zoo achteraf staat; het ligt geheel door huizen ingesloten, doch er is sprake van om een ge heel nieuw gebouw te stichten op een andere plaats, waar het een sieraad onzer stad zal wezen. Het oude gebouw was ook al veel te klein geworden het is al eens vergroot, maar zoo als 'tnu staat kan men het niet meer vergrooten. Sedert de herziening der wet op het Middelbaar Onderwijs is de toestand geheel veranderd. De middelbare scholen zijn nu on derscheiden in Letterkundige en Industrie-scholen en hier in de stad hebben wij van beide soorten van scholen er één, die uitmuntende resultaten geven. Wordt vervolgd.)

Zierikzeesche Courant | 1871 | | pagina 1