No. 28. ZATERDAG 8 APRIL 1871. N BRIEVEN LIT PARIJS. n. BINNENLAND. PEen blik in de Toekomst. ZIEMKZEESCBE COIIMNT. Verschijnt op WOENSDAG en ZATERDAG P E IJ S dlrADVERTEN T1N. 10 Cents per Regel. De Inzending kan geschieden uiterlijk tot Dinsdag en Vrijdag morgen 11 ure. ABONNEMENTS-PRIJS. Per drie maanden f 1,— Franco per Post f 1, Het Telegraafkantoor is geopend, van 1 October tot 31 MaartOp WerkdageD Van 8 u. 's voormidd. tot 9 u. 's namidd. Op Zon- en Feestdagen: Van 89 's voorin.van 13 en van 79 u. 's namidd. Het Postkantoor is geopend met inbegrip van Zon- en Feestdagen Van des voormiddags van Q1 /AllJ/3 nur. namiddags 23 a s> avonds 777a 97a—10 ch: 5clia; Overal wemelde het van nieuwsgierigen, die even- itege\i|fik gekomen waren om de barrikades eens te bekijken. opDcNu' er waren er meer dan genoeg. Dc gelieele omtrek hoe#® 5|- hotel de ville was er mee bezaaid. Men scheen spijrolgens een bepaald plan te werk te gaan want elke ing sonfmunicatie met de buitenwijken van Parijs en na- rlempuurlijk ook met Versailles was onmogelijk gemaakt gfivanneer men niet de eene of andere straatversperring wilde passeren. Land Gedurende eenige dagen kwam er geen merkbare [jlonferandering in dien toestand. Alleen kon ik de prettige loozervaring opdoen, dat ik vreedzame Hollander meer ge- m\lfaar had geloopen dan ik wel meende. Bij mijne o-'t huiskomst den tweeden dag na 't uitbreken van den ppstand kwam de concierge mij waarschuwen, dat er Oein den loop van den dag- een officier van de gardes was geweestdie bevel had gegeven dat des avonds le Persiennes moesten worden opgehaald. Denvorigen 'ivond had men licht in de kamer gezien en meenen jptemerken dat iemand die gaarne verborgen wilde blijven, moeite deed om te zien wat er buiten voorviel. Natuurlijk had men aan spionnen gedacht en reeds "varen de geweren op mijne vensters aangelegd toen het aan een officier gelukte zijne manschappen over te halen om liever 't huis te bewaken en den morgen if te wachten. Ik begreep daaruit dat het zaak zou O worden om te gaan verhuizen en wanneer gij dezen mtvangtben ik waarschijnlijk reeds bij mr. N. in- gekwartierd. Verbeeld u nu evenwel niet dat ik in voortdurende spanning verkeer. Och neen iets van len Parijschen geest is er ook in mij gevaren. En ?V :en der eerste eigenschappen van den Parijzenaar is leze dat de nieuwsgierigheid alles overwintook de rrees. Binnen ongeloofelijk korten tijd went men lier aan alles ook aan de vreeselijkheden en de won- u o leren des oproers en spoedig maakte het schieten 8nlat eerst mijn zenuwgestel in de war brachtal even- u'llveel indruk op mij als het klappen van een zweep. 'De nieuwsgierigheid van den Parijzenaar drong mij ln&D0k ra, niettegenstaande de gevaren die er aan ver- Donden waren, eens een kijkje te nemen, hoe 't er nu 3nioch wel in Parijs uitzag. Gisteren heb ik een lange oo wandeling gemaakt. Eenige straten hadden hun barri- OQtadentooi reeds weer afgelegd. Zij waren opgevuld )0t)net kijkers. Nu en dan passeerde ons een estafette IQ pin et een paar Garibaldianen achter zich als escorte. iqq Op de place de la Concorde was alles doodstil. De fonteinen werkten nog welmaar de beeldendie de q (groote steden van Frankrijk moeten voorstellenwaren Q00illen met zwart floers omhangen. Plet beeld van de QQitad Straatsburg hing nog vol immortellenkransen en vas nog met vlaggen versierd. Een heele hoop kransen, ge-mor welke men geen plaats had weten te vinden, wijagen op den grond. Ik ging langs de Boulevards denlen kant van Belleville op. Tot aan de buttes D Jhaumont passeerde ik acht barricadesvan welke and i led. verscheidene met geschut waren voorzien. Ik zeg passeren. De in dit opzicht vrij praktische Parijsche oproerling maakt namelijkals hij zijne barrikade niet bepaald noodig heeftin 't midden een' opening waardoor niet alleen personen maar ook rijtuigen van allerlei soort toegang kunnen vinden. Ook nu b. v. reden de omnibussen af en aan alsof er nooit oproer in Parijs was geweest. Zelfs waren er straten waarin alle winkels geopend waren en waarin men kocht en verkochtalsof er niets te doen ware. Trouwens deze betrekkelijke rust zou slechts zeer kort duren. Eensklaps verspreidde zich het gerucht dat er eene botsing had plaats gehad tusschen de amis de l'ordre en de gardes nationales. De eersten besloten door aen pacitique demonstratie te protesteeren tegen het centraal comité. Met admiraal Saiset aan het hoofd trokken zij onder het geroep vive la re- publique langs de boulevards. Toen zij evenwel door de rue de la paix de place Vendome wilden over trekken werden ze tegengehouden door een bataillon gardes. Eensklaps knalde het geweervuur en meer clan 20 dooden bleven op de plaats achter. Deze akte is onbegrijpelijk. Ieder zoekt dan ook de schuld van zich af te wenden. Het bataillon dat geschoten heeftverklaart, dat het uitgedaagd is en dat sommige deelnemers aan de pacifique demonstratie met revol vers hebben geschoten. Ge begrijpt dat bij de ver warring die hier heerschtde waarheid wel nooit aan het licht zal komen. Maar na dit moordttooneel heerscht hier een ware paniek. Met innigen afkeer wendt men zich af van de mannen die hun spoor met bloed teekenen. Maar met het afgrijzen voor de opstokers vermengt zich toch ook een zekere veront waardiging tegen Thiers en de nationale vergadering. Men verwijt hun dat zij door hun gebrek aan doortar- tenheid de zaken zoover hebben gebracht. Lui, die Parijs door s en door kennen beweren, dat er of dadelijk na de ontruiming der stad door de Pruissen eene algeheele ontwapening moest hebben plaats gehad, die zonder eenige moeite en zonder noembaren tegen stand bewerkstelligd had kunnen worden of dat' men oogenblikkelijk aan de eerste eischen had moeten voldoen, waardoor veel kwaad had kunnen voorkomen worden. (Wij begrijpen niet goed, welke eischen de schrijver bedoelt. Bed.) Maar nu eenmaal de barrikades zijn opgericht en de kogels hun gefluit hebben doen hooren is Belleville dronken. Ook de discussies over de vraag, welke de zetel van de nationale vergadering zou zijn hebben hier kwaad bloed gezet. Wat het einde zal zijn' weet niemand, maar dit is nu reeds zeker, dat duizende bij duizenden geruï neerd zullen wezen, wanneer eenmaal het opvoer gestild is. En wat meer zegt de lnst om te werken verdwijnt hoe langer zoo meer en men wordt steeds meer bevreesd dat wanneer we, hoe dan ook, verlost zijn van het centraal comité, Parijs in het zeker niet benijdbare bezit zal blijven van eenige duizende krachtige mannen, die geleerd hebben dat er geen makkelijker broodwinning is dan oproermaken. Ik weet niet of ik u geregeld op de hoogte kan houden van 'tgeen hier voorvalt. De postdienst is totaal in de war. Ik zend u een pakket journalen, waaruit ge de bloederige opgewondenheid van 't Pa rijsche geipeen 't best zult kunnen leeren kennen, maar men verhaalt dat .de administratie wat moeielijk is met V verzenden van couranten. (We hebben dan ook niets ontvangen. Red.) J. E E HST IJ KAMER. Uit de debatten in de Eerste Kamer gevoerd over de Indische begrooting stippen wij veorloopig alleen aan dat de hervorming' van het stelseldat tot nu toe in de Preanger-regentschappen gevolgd werdmet 25 tegen 5 stemmen werd goedgekeurd. De zegepraal van het liberale beginsel was na de verschillende verklaringen in November van 't vorige jaar door verscheidene leden afgelegd, dat ze dezen ingrijpenden maatregel niet genomen wenschten te zien onder het bestuur van een' interimairen minister van koloniënna de straf oefening op den harddravenden heer Myer zoo goed als zekermaar eene zoo imposante meerderheid hadden we niet verwacht. Eere aan hen die daartoe hebben meegewerktook aan onzen Zeeuwschen Afge vaardigde die in cle overtuiging dat 't hier eene ver betering gold verklaarde gaarne te zullen medewerken om aan Indie te geven wat het rechtmatig toekwam. Dergelijke verklaringen begroeten we als een gunstig teeken des tijds. Eerst dan zal er werk afgedaan worden ook in den Haag wanneer de leden der Eerste en Tweede Kamer begrijpen, en erkennen dat er ook uit het Nazareth van het vijandelijke kamp nog wel wat goeds kon komen. Met blijdschap vernemen wij dat er weer als voorleden jaar pogingen zijn in het werk gesteld om het van ouds gebruikelijke kinderfeest op Paasch- Maaudag wat op te luisteren. De vereeniging Tot Nut en Genoegen heeft besloten om dit jaar eens gebruik te maken van de toevallig thans bestaande goede ge legenheid en de flinke muziek uit het Cirque Corty geëngageerd om op het Zelke-terrein te spelen van 's namiddags 3 tot 5 uur. Van andere zijden wordt er wat geld verzameld om aan alle kinderen van de stads-armenschool en van de armen-bewaarschool een Chinaasappel te bezorgen. Moge het weder maar wat gunstig zijndan zullen we met weinig omslag en kosten zeker een allerprettigst kinderfeest hebben. Naar wij vernemen heeft de kerkeraad der Ned. Ilerv. gemeente alhier het besluit genomen om de ge bruikelijke kollekte voor noodlijdende kerken en per sonen ditmaal niet als vroeger op de Paaschdagen in de kerk te houdenmaar daartoe op een nader te te bepalen dag langs de huizen te gaan. Wat daartoe vooral dreef was de overwegingdat vooreerst velen, misschien nog wel iets zullen overhebben voor de be langen der kerk, al was het alleen uit maatschappelijk oogpuntook indien zij persoonlijk aan het kerkeliji leven geen behoefte meer voelenen dat ten anderer1# zij die wegens gemoedsbezwaren de Hervormde kerk gebouwen niet meer bezoeken maar toch de Hervorradien kerk te lief hadden om haar te verlaten zij die ni,en gewoonlijk niets bijdragen voor een fonds bij welb'es bloei zij toch evenzeer en misschien nog meer belan^ie hebben dan de liberalendie verre opde meesken plaatsen in de minderheid zijn, daardoor worden in staal'es gesteld om van hun liefde voor de kerk met de daad tear doen blijken te toonen., datwaar ze buiten de gewond- kerken een toevlucht zochtenze daarmee toch geenzink ook de kerkelijke koliekten wilden ontvluchten. In een vergadering op 3 April te Utrecht be-er legd door den heer E. H Kol. en Gordeau tot oprich-,n ting eener nationale arbeiders vereeniging tegenover de'j onlangs afgekeurde internationaleheeft de laatste de^ ontvverp-statuten- medegedeeld der vaderlandsche ver-)n eeniging, onder de zinspreuk OrdeVrijheid, Recht1 Zij luiden als volgtHet doei der vereeniging is Bevordering der belangen van den werkenden standqg De vereeniging zal zich samenstellen als volgtVan de aanverwante vlakken komen te zamen de patroons^, en werklieden 1°. Om leden aan te nemen, te wei--, geren of te ontslaan. 2°. Om samen te stellen eene.g, algemeene vergadering. 3°. Om onderling de belangen^ van den arbeid te bespreken. De algemeene vergadering zal samengesteld worden als volgt: 1°. Door volstrekte meerderheid van stemmen. 2°. Bestaan uit tieu patroons tien eere-ledeu en tachtig werklieden. De algemeene vergadering zal kiezen een bestuur uit haar midden: t 2 presidenten, 2 secretarissen, 2 penningmeesters en 0 2 commissarissen. De algemeene vergadering zal kiezen uit haar midden eene commissie van klacht. Die commissie zal de ingekomen klachten van patroons of werklieden behandelen en zoo mogelijk vereffenen bij onverhoopte mislukking de zaak ter beslissing overdragen aan liet bestuur. Van het bestuur is er beroep op de algemeene vergadering tot eindbe slissing. De algemeene vergadering bespreekt en be handelt alleswat in belang wordt geacht van deu arbeid. De algemeene vergadering benoemt eene com missie die zich belast met het houden van registers voor vraag en aanbod van den arbeid, zooveel mogelijk uit alle gemeenten des vaderlands. De algemeene ver gadering verklaart zich voor stilstand van werk op Zondag, zooveel doenlijk, en benoemt eene commissie van toezicht, die aan het bestuur maandelijks verslag doet, of zooveel vroeger als noodig geoordeeld wordt. De algemeene vergadering benoemt eene commissie tot onderzoek van den arbeid van kinderen, welk onder zoek wordt medegedeeld aan het bestuiu*. Ieder lid (werkman) betaalt 5 cent per maand, donateurspatroons minstens een inleg van 5 gulden 'sjaars. Donateur is ieder lid die coutvibueert eene op de algemeene vergadering te bepalen som boven de contributie. Het bestuur heeft in last om zoo spoedig doenlijk bij een te roepen Al de patroons der ver eeniging om aan hen de beantwoording voor te stel len van de navolgende vragen 1°. Wat is in den et FJEUILL ET O IV. ge in g Ik droomde dat ik leefde in het jaar 1920. ,nei Ik dwaalde rond op 'tveld en ontmoette een vrien- lelijk man die mij na kennismaking aanbood mijn 3 geleider te zijn door de ctad Zierikzee. Wat hij mij f dv .-z*en en wa^ ik zo° van hem vernam zal ik zi-iens vertellen. Of 't de lezers zoo zeer zal interesseeren ils mijdie 't zelf gedroomd hebweet ik natuurlijk sel'iiet, doch dat zal ik maar aan hen zei ven overlaten ïvefoen ik mijn onbekende 't eerst ontmoette waren wij n die streek waar nu de Zandweg ligt. Reeds het Ijgezichtdat ik van daar op de stad genootwas mij ieïiianvankelijk zoo geheel vreemd dat ik moeite had *aar te herkennen, 't Was duidelijk te zien dat de itadl grooter geworden was en toch zag ik in 't eerst neer geboomte dan gebouwen. De oude toren dien ik zoo goed gekend had was verdwenen ik zocht ook te vergeefs naar verscheidene a^indqre spitse leiendaken. Mijn geleider bemerkte nijne verwondering. //De onde toren sprak hij ,s al sedert lang afgebroken omdat hij tot niets diende ■t f?n te veel kostte aan onderhoud voor een monument alwas hij te grootvoor een ruïne wat te gevaarlijk en laarom heeft men hem opgeruimd. Straks zult ge Blieuen meu daar eei1 ruim plein en fraaie beplan- ;ingen heeft gewonnen, //'t Heeft heel watingehad," /ervolgde hij, „eer men daartoe gekomen is de één neénde dat de toren een onmisbaar herkenningsteeken vas voor de schepen in zeeeen ander was van ge voelen dat de geduchte rukwindendie er bij een stijven zuidwester in den omtrek van het gevaarte ontstaanbevorderlijk waren voor de zuivering dei- lucht in de staddoch toen op een mooien dag eens een voorbijganger door een neervallend stuk puin op de plaats gedood werddeed men eindelijk den grooten stap en maakte den ouden reus klein en onschadelijk. Ook de oude stadspoorten heeft men opgeruimd hoewel niet zonder een zeker gevoel van weemoed wegens de vele historische herinneringen en legenden aan haar verbondenmaar zij moesten weg om ruimte te winnen en nu ze eenmaal weg zijn begeert niemand ze terug. Molens ziet ge niet meermaar des te meer hoo'ge schoorsteenen van de fabriekendie ge straks wel geheel zien zult. Wat het groene geboomte betreftwaar de stad zoo schil derachtig schijnt achter weg te schuilen die boomen zijn nog zoo heel oud niet. Men heeft daar vroeger veel mede getobd omdat men altoos maar boomen wilde dwingen om te groeiendie niet tegen den invloed van de heersehende zeewinden bestand zijn doch eindelijk heeft men toch de rechte soorten ge vonden en nu groeien ook andere onder hunne beschutting welig op en behalve dat ze aangename schaduwen geven brengen ze ook 't hunne toe aan. de zuivering der lucht.1'" Zoo voortwandelende traden wij de stad binnen doch al spoedig kon ik een uitroep van verwondering en niet onderdrukken over al 't nieuweal de verandering- die mij in liet oog vielen. In de eerste plaats was het plaveisel der straten geheel anders dan ik het gekend had in den goeden ouden tijd. De gure bonkige straatkeien waren door massive klinkers ver vangen en hoewel ik geen trottoirs opmerkte wag toch 't gaan op dit flinke gelijke plaveisel veel pretti ger en ik merkte ook op dat voorbij rollende wagens lang zulk een vrees elijk gedruisch en gedreun niet maakten als ik 't in mijn tijd wel eens had gehoord en gevoeld. Hier en daar zag ik ijzeren spoorlijnen door de straten en mijn geleider deed mij opmerken dat die daar lagen ten dienste van een paar fabrieken en dat zij naar groote magazijnen leidden, waarvan hij mij de liooge daken aanwees in een richting waar ik vroeger niet anders dan groote moestuinen gezien had. Ook het uiterlijk der huizen was veel veranderd. Slechts enkele gevels kon ik mij nog herinneren ook in mijn tijd gezien te hebben. De meeste gebouwen waren echter geheel nieuw. Al die oude, bouvallige muren en waggelende heiningen langs open erven waren ver dwenen en in hunne plaats zag ik woonhuizen of werkplaatsen. Van de voorbijgangers en al de inwoners, die ik overal in drukke bezigheid zag, kende ik nie mand en van mij nam ook niemand eenige notitie. Allen schenen drukke zaken aan de hand te hebben, zoodat er geen tijd overbleef om een cuwerwetschen vreemdeling op te merken en een straat ver na te staren. Nu en dan kwamen wij voorbij zijstraatjes waarin ook al drukke passage, leven en beweging schenen te heerschen, doch 'tviel mij in liet oog dat ik nergens meer van die bespottelijke vermolmde houten zag zitten, dwars over de straat, zoo als ik ze in den ouden tijd had gezien, toen ze steunsels moesten ver beelden om de huizen te beletten tegen elkander te gaan leunen. Ze waren trouwens ook niet meer noodig, want die scheeve huizen waren vervangen door nieuwe, die zoo recht op stonden dat 'twas alsof de straatjes breeder geworden waren. Al voortgaande merkte ik vele prachtige winkels op, sommige op plaatsen waar ik vroeger niets anders ge kend had dan tot onoogelijke pakhuizen gedegradeerde woningen uit den eersten bloeitijd van de stad. Ik zeg uit den eersten bloeitijdwant dat ik haar nu wederom aanschouwde in een tijd van grooten bloei werd mij meer en meer duidelijk. Vooral trof mij de aanblik van een groot, trotsch winkelhuis, waarboven ik in kolossale letters las: //Magazijn van aluminium- metalen", en daarnaast verhief zich een groot gebouw, waar ik op de sierlijke deur een witmetaien plaat zag met de aanwijzing„lToofdbureaux der Fabriek." Mijn vriendelijke leidsman zag mij lachend aan en zeide: z/Hier staat ge nu voor een van de hartkameren van 't nieuwe Zierikzee. De industrie van het winnen en bewerken van dat zoo bij uitnemendheid nuttige alumiuium-metaal is de opkomst van Zierikzee geworden en nu is 'teen ware goudmijn. Onze werklieden noemen dit product klei-metaalzij mochten 'twel klei-zilver noemen. Ongeveer dertig jaren geleden", ging hij voort, werd de eerste aluminium fabriek opgericht; die fabriek bestaat nu al uit een groot aantal reusachtige gebouwen ovens cn bergplaatsen en is gelegen aan de overzijde der haven, waar in oude tijden nog een zaag molen moet gestaan hebben. In die fabriek wordt dit metaal uit de kleiaarde afgezonderd en gedeeltelijk on verwerkt naar alle oorden verzonden, doch voor een groot deel hier verwerkt tot allerlei sieraden en zaken van huishoudelijk gebruik. Wordt vervolgd.)

Zierikzeesche Courant | 1871 | | pagina 1