No. 27. WOENSDAG 5 APRIL 187 li BRIEVEN UIT PARIJS. leening .king. Beetwortelsuiker-fabricatie. BINNENLAND. fc Papier van ig te hebben) ring.geschiedt /erkrijgen van wen franco. Van voor treffelijke -werking te gen traag- beid der ver- ij teringsorga- I nenhard- I lijvigheid rt bleekzucht h bloedar- moede,aam- y beien nei- gingtot jicht 1 en klierach- tigheid. De flacon Pas tilles waarin dezouten uil een liter Ka- 50 Kr. ZIERIKZEESCHE Verschijnt op WOENSDAG- ëil ZATERDAG PRIJS der ADVERTENTIE N. 10 Cents per Regel. De Inzending kan geschieden uiterlijk tot Dinsdag en Vrijdag morgen 11 ure. ABONNEMENT S-PR IJ S. Per drie maanden 1,— Franco per Post f 1,—. Het Telegraafkantoor is geopend van 1 October tot 31 MaartOp WerkdagéH Van S u. 's voormidd. tot 9 u. 's namidd. Op Zon- en Feestdagen: Vari 89 's voorm.van 13 en van 7 9 u. 's namidd. Het Postkantoor is geopend met inbegrip van Zon- en Feestdagen Van des voormiddags van iP/a11 Va our. namiddags 23 avonds 77Vs 9l/a—10 m De Eed. der Zierikzeesche Courant was voornemens 8 '/tonder dezen titel aan de lezers van haar blad een overzicht te geven van cle voornaamste gebeurtenissen L pjj-j jyp j i r- ^arijswaartoe zij door hare betrekkingen in de beroerde wereldstad in de gelegenheid werd gesteld, ipeditie. Zij heeft dat voornemen niet ten uitvoer kunnen bren- gen omdat de verzending der brieven uit Parijs zeer ongeregeld is en de uitgave van ons blad tweemalen per week ons telkens oud nieuws zou doen vertellen. Misschien echter zullen de beschouwingen van een //Ooggetuige" ook dan nog niet alle waarde verloren hebben en we deelen daarom 't een en ancler mede. /;In mijn vorigen schreef ik u reeds hoe ik na een' uiterst vermoeienden tocht door verwoeste streken en verbrande dorpen, over velden, waar de roofvogels bij duizenden hun aas zochten eindelijk te Parijs kwam. Ik was er spoedig weer 'thuis. De echte Parijzenaar verloochent zich nooit, 't Was stiller dan gewoonlijk op de straten, maar ik schreef dit vooral toe aan 'tgroote gebrek aan rijtuigen, dat mij zelfs dwong om te voet van 't station naar mijn' kamers te marcheren. Overi- Miarcbie. L 1S 71 por de K. Lv. lie en door ping-Loten gens waven de boulevards vol als altijd. In de cafés Iclag möeteh !j regende het bonmots en de Prussiens hadden 't overal ij even kwaad te verantwoorden, 't Getal clubredénaars |j was in mijne afwezigheid verbazend toegenomen. Met i; de gamins schreeuwden ze om 'thardst dat 'tuur der wraak weldra slaan zou. Ik verbeeldde mij, dat 't zoo ij erg niet zou zijn, maar toen ik den volgenden morgen mijn plaats op 't bureau innam en een praatje maakte met onze klerken, zag ik al zeer spoedig dat het beleg en nog meer de overgave en de gedeeltelijke bezetting van Parijs een voortdurende scheiding zou zijn tusscheu de twee volken. Onze eerste bediende, een man van jaren, verklaarde rondweg, dat hij niet onder mij zou kunnen dienen, wanneer ik Prnssien en geen Hollan der was. Overal zag ik dan ook op de huizen aangeplakt 1 dat men geen Duitschers meer in dienst wilde nemen, jj dat men alle betrekkingen met Duitschland afbrak enz. Nu ge begrijpt, dat dit na de opstand niet beter ge- worden is. -(We slaan hier en daar stukkendie jj op. de oorzaak van den opstand betrekking hebben j over, omdat we meenen dat deze van algemeene bekend heid is.) Ge gevoelt- zoo luidt een gedeelte van een brief na den opstand geschreven.- Ge gevoelt dat ik niets op mijn gemak beu. Zoo als ge weet woon ik hier vlak over 't hotel de ville in de rue Eivoli d. w. z. in het brandpunt van den opstand. Ge kunt u geen denkbeeld maken welk een wonderlijken indruk zulk een Parijsche opstand maakt. Om twee uur werd er plotseling alarm geslagen. In een oogwenk waren moedigste in j alle winkels gesloten en wemelden de straten van [voorraad die i gardes nationales. Niemand scheen nog eigenlijk te pocht zal zijn. 1 weten wat er aan de hand was, maar instinktmatig If postwissels, 1 begon men reeds barricades optewerpen. Elk voorbij- lerde brieven' ganger werd verzocht een straatkei bij den hoop te doen. Ook bracht ik mijn contingent aan en kon gerust naar huis trekken. Ik moest nog naar 't bureau en trok van daar naar mijn restaurant. Tusschen 7 en 8 uur ging ik naar mijn kamers. De rue Eivoli pu worden itsregering sn prijzen 2.20,00P 15,000 10,000 15,000 6,000 6,000 7,500 12,000 ,z 138,600 nliéid te ge- rkoopeu wij ngenoemden i >5000 9 bovenstaand Ned. 1 ed. CJt.en L. echt talrijke jl zelden ge- 1 een geringe lijs te kunnen gt ieder be ien nommers. Telegraaf was Afgezet. Overal piketten met geladen geweren. Eeeds begon men vrij achterdochtige blikken op mij te werpen toen ik gelukkig een vriend zag die met verscheidene der gardes zeer goed bekend was en mij gelukkig door de gewapende menigte bracht. Overal barricades. Nu en dan hoornsignalen en 't gerommel der trommen, afgewisseld door geweerschoten, die mid den in de stad een zonderlingen echo hadden. Ik was moe en besloot te proberen of ik slapen kon. Maar 't was onmogelijk. Den ganschen nacht door was men bezig de straatsteenen optebreken en te roepen Yive la republique I Tegen 3 uur knetterde eensklaps een geweldig geweervuur. Waarom Ik weet het zoo min als gij en niemand weet het- maar de kogels suisden zoo dicht langs de Persiennes van uiijn slaapkamer dat ik mijn matras uit mijn ledikant ligtte en een andere veilige schuilplaats ging opzoeken. 's Morgens zag' ik eerst, hoe goed men mij bewaakt had. Vlak naast de deur van mijn' woning' waren twee- flinke kanonnen geplaatst geladen en wel, be waakt door een paar honderd gardes en beschermd door een' barricade die men halvemaansgewijze had opgeworpen en die door den voorraad straatsteenen en kistenkasten en zand in een oogenblik over de geheele straat kon worden uitgebreid. Elk oogenblik trokken nieuwe benden gardes voorbijvoorafgegaan door eene marketentster. En ik verzeker u dat er duchtig brandewijn gedronken is dien dag want telkens zag ik de marketenster met haar vaatje bij den marchand de vin ingaan om nieuwen voorraad optedoen. In den omtrek van 'thotel de Ville, Eue EivoliEue du Temple enz. was 't overal 't zelfde. Overal barricades in ongeloofelijk korten tijd opge worpen. De lui die ze maakten schenen waarachtig allen wel straatmakers te zijnzoo behendig wisten ze de steenen vastteleggentusschen de openingen zand te strooien en aan't gebouw stevigheid te geven De wagensdie aankwamen werden aangehouden volgeladen met steenen en vastgezet. Wat er aan vaten en kisten op de wagens was werd insgelijks barri caden-materieel. De voerman kon dan met zijn paarden kalm naar huis gaan. Wordt vervolgd.) F R A N K R 1J K tO verzicht.) In de verhouding tusschen de beide strijdende par tijen in Frankrijktusschen de nationale vergadering- te Versailles en de regeering van Parijs is ten minste eenige verandering gekomen. Vooreerst is de com mune nu bepaald in de plaats getreden van het comité dat, naar men terecht beweerde, zijne plaats in 't hotel de Ville slechts geusupeerd had. De vrees, dat de mannen die liet comité vormden niet vrijwillig zouden wijken voor de communedat ook zij geen weerstand zouden kunnen bieden aan de verzoeking' om het gezagdat zij feitelijk bezatenook te be houden is gelukkig niet bewaarheid. Het oiïicieele blad heeft eene proclamatie uitgevaardigddie begint met de woorden //Burgers uwe commune is gecon stitueerd." En in hetzelfde nomraer vinden we een besluitwaarbij den ambtenaren gelast wordt voortaan er dam, lat J 574. jeen Inzet en dadelijk alle worden. ;orden soli ede FEUILL ET O IV. Vervolg en slot). Het land zou in waarde stijgen en mogelijk zoo duur worden, dat er met voordeel althans geen beetwortels op konden geteeld worden, zal men zeggen. Onderlinge aamenwerking zou dit kunnen voorkomen. Men behoeft thans niet meer zoo bevreesd te zijn voor den tegenzin, die er tegen beetwortelsuiker bestond. Genoegzaam alle raffinadeurs verwerken deze suiker. De consumtie stijgt jaarlijks ongeveer 0%. De compagne 1869/70 levert voor ons land een productie van f 12 mill, kilogr. Uit Belgie en Oostenrijk worden 10 a 12 mill, kilogr. suiker inge voerd. Er is dus voor deze nijverheid ruimte genoeg, en spoedig hopen wij dan ook het teere elfjarige meisje als een krachtvolle jonge dochter te begroeten, waardig eene plaats in te nemen naast hare Duitsche en Frarische zusters. Om daartoe te gerakenmoet zij echter door kundige verzorgers verpleegd, wordenen het is hier misschien de plaatsom den oprichters van beetwor- telsuiker-fabrieken toe te roepenvoor gij begint verzekert u van een man die op de hoogte is van ♦ukEc rij deze fabricatie, anders zult gij u in uwe verpachtingen e \r O1 teleurgesteld vinden Uit hét vroeger medegedeelde zal het ons duidelijk geworden zijn, dat de beetwortelsuiker-fabricage is een veelomvattende wetenschap, waartoe vooral een zekere kennis der scheikunde onmisbaar is, omdat juist de hoofdbewerkingjm op scheikundige bewerkingen geba seerd zijn. De man dus, die zich aan het hoofd stelt, moet bekwaam voor zijn werk zijn; hij voorzie zich zooveel mogelijk van bekwame arbeiders, die hij met de onderdeelen kan belasten. Kan hij een genoegzaam aantal hectaren land, voor den wortelbouw geschikt, krijgen, dan moet hij zijn fabriek Zooveel mogelijk in de nabijheid dier velden bouwenom geen te hoogtransportloon voor de grondstof te betalen. Dat hij op een goede hoeveel heid zuiver water en goede hoeveelheid communicatie middelen let, spreekt van zelf. De fabrikant wil ook liefst de wortels in eigen beheer verbouwen, omdat hij daardoor betere wortels zal verwerken en de winst van den bouw-boer zélf geniet. Suiker (bestanddeelen) diffusie-stekel peröen-systeerü. Krist, suiker 96% pCt. 96 pCt. Water l1/2 U/s As 0,9 1,35 Onbek. stolf. 1,1 1,15 De beetwortelsuiker-nijverheid is niet alleen een nuttige, maar ook een zeer voordeelige geene bevelen aanténèmen dan van de Commune en ieder, die zicli niet onderwerpt aan dit decreet met ontslag uit den dienst bedreigd wordt, en 'twelk ins gelijks de toevoeging bevatde Commune, de eenige regeering. Het groot gewicht van de constituering van dit lichaam is zeker hierin gelegen, dat het op wettige wijze is samengesteld, dat wil hier natuurlijk niet anders zeggen dan door een Parijscli plebisciet. I11 de tweede plaats is het nu reeds tot dadelijkheden gekomen. De insurgenten, die hunne posten steeds verder vooruitschoven, zijn in botsing gekomen met de linietroepen, die in Versailles versameid waren tot beveiliging van de nationale vergadering. De eersten hebben het onderspit gedolven en zijn naar het schijnt, met vrij groote verliezen teruggedreven. Gelukkig roepen al de amis de l'ordre. Inderdaad cle sympathie voor de mannen van Parijs is niet zeer groot. En terecht. Maar ons doet het lèedj dat deze botsing de eerste heeft plaats gehad, waardoor elke minnelijke schikking' bijna onmogelijk gemaakt wordt. Men vergete toch niet, dat eene gewelddadige onderdrukking' van den opstand zooals zoovelen die wenschen ja wel eene oogenblikkelijke rust in 't leven kan roepen maar dat daarmede geen der problemen die aanleiding hebben gegeven tot den tegenwoordigen toestand opgelost wordt. Het groote maatschappelijk vraagstuk de verhouding tusschen arbeiders en arbeiclgëvers tussclien kapitaal en arbeid is geen levend individu, dat doodgeschoten en begraven kan worden. En wij meenen werkelijk dat wanneer het ook al aan Thiers en cle zijnen heden gelukte zicli te vestigen in 't hotel de ville, wanneer zij al de macht kregen om hunne bevelen te doen ge hoorzamen ook in Belleville, de strijd eenvoudig verdaagd wordt. Plet vuur blijft voortsmeulen en eenmaal, wie weet binnen hoe korten tijd, ontvlamt het weer eensklaps met vernieuwde woede. En wolk een treurig schouwspel biedt toch ook die nationale ver gadering te Versailles. Lees de debatten na, die daar gevoerd worden, hoor, hoe bijna geen enkele spreker ten einde toe gehoord wordt, hoe de rechterzijde met telkens grooter wordende stoutmoedigheid aan de gansche linkerzijde haar heulen met den opstand verwijt, en uit deze gratuite beschuldiging het recht ontleent om hare tegenstanders beleedigingen naar 'thoofd te werpen, vraag, wat die vergadering 1111 eigen lijk gedaan heeft, zie, hoe 'teene voorstel voor en 't andere na urgent wordt verklaard, zoodat de afdeelingen overstelpt worden met urgente voorstellen, terwijl de meeste leden 'tgenieten van de frissche lentelucht 't meest urgent achten, en zeg dan of werkelijk deze de mannen zijn, die genoeg zedelijk overwicht bezitten om de olie van hun gezag uittestorten over cle woedende baren van het muitende Parijs. Men vergete niet dat in Parijs honderd duizende mannen zijn, die vragen oin brood en die geen werk kunnen vinden, voor wie de opstand brood is, men bedenke, dat twintig jaren achtereen het imperialisme alles gedaan heeft wat mogelijk was om deze lieden te ontzenuwen en hen te maken tot de meest verbitterde tegenstanders van alle gezag, dat de Septembermaniien evenmin als Napoleon acht geslagen hebben op den reecls zoo lang uitgedrukten wen schomeen eigen gekozen gemeenteraad te bezitten, men bedenke dat de Internationale hare zendelingen bij honderden naar Parijs heeft gezonden om aan de bevolking allerlei droombeelden voor oogen tc spie gelen en men zal zeker niet gaan clweepen met de moordenaars van Clement en Thomas en Hottingner, maar men zal toch leeren begrijpen en vergeven. De commune gaat nu voort met allerlei besluiten te nemen die lijnrecht indruischen tegen den wensch der tamelijk monarchaal gekleurde nationale vergadering te Versailles. De huur verschuldigd van October tot April is den huurder kwijtgescholden. De rente betaalt aan eigenaars van huisjes gedurende de laatst verloopen maanden kan als korting in rekening gebracht worden voor later te betalen huurprijs, enz. De conscriptie is afgeschaft. Buiten cle nationale garde bestaat te Parijs geene strijdmacht. Tot de garde bchooren alle gezonde burgers. Tien commissien zijn benoemd voor 't dagelijks beheer, 'tOnderwijs is ver plicht. 't Hazardspel op de openbare wegen is verboden enz. Zal 'tmogelijk zijn deze besluiten te vernietigen? Zou 't wen sch elij k zijn P Amsterdam. Gelijk te verwachten was, ondervindt de vereenioing tot veredeling van volksve?'tnaïcen dat zij evenals elke nieuwe sociale beweging blootstaat aan misverstand en scheeve beoordeeling. Vooreerst zien de kermisvrienden en dat zijn daar gelijk bijna overal allereerst zij die van de kermis een broodwinning maken, gevaar en bereiden daarom een contra-adres voor. Aikléreii beweren dat het öp dit oogenblik- verkeerd is den minderen man iéts té ontnemen alsojjo. hier niet veeleer van geven dan van nemen sprakq£ was. Eindelijk raadt een ongenoemde zijn stadgeeil nooten het teekenen van het adres van adhmsie nmen de voorstellen der vereeniging af, omdat de belastin:eg gen daardoor verhoogd zullen worden want de kermiqlc zou moeten vervangen worden door'beter volksvermaak én dat kost geld. Nudeze lafitste (al handelt hi;eg dwaas want zijn vefhoógirig van belastingindienar het gemeentebestuur subsidié gaf, zou waarschijnlijk, nog minder bedragen dan hij nu aan advefteiitiekoste%r betaalde) is ten minste oprechtjammer slechts dar311 hij den moed niet heeft zich te noeirien. Hij verraadt^ wat bij velen dé geheime oorzaak is van hunne be-*r zwaren tegen al dergelijke ondernemingen het koèïn geld. Er zijn er natuurlijk wier bezwaren beter ge-], motiveerd zijn maar menigmaal is liet ons bij al dierl plechtig geopperde bezwaren alsof het ongenoemde^, hoofdbezwaar is en blijfthet kéét geld dus ;ls, //tegen.Het volk is er niet rijp voor, het volk heeftT er geen behoefte aan" etc. Toch wordt hét adres totjs. vervanging van de kermis door beter volksvermaak té Amsterdam druk geteekencl door mannen uit deity., handwerksstand. Omtrent de vooijaarskermis is reédscr ook niettegenstaande burgemeester en wethouders eeine; tegenovergesteld voorstel deden besloten haar niét te'e. doen doorgaan. Te 's Iiage en Zutfen is eveneens het besluit genomen er althans dit jaar geen kermis te il ouden. We hebben met groot genoegen Wolte rink's j boekje gelezen: //de oorlog van 187071 aan 'tvolkt verteld." Br is. gang en gloed in: De dorre vermei-3 ding eerier zoo diep tragische geschiedenis zou op zich zelve reecls boeiend- zijn hoeveel te meer wanneer een verdienstelijk novellist als Wolterink aan de ver schillende tafereelen leven en bezieling meedeelt. In een twintigtal hoofdstukken zet hij eerst den toestand van Duitschland en Frankrijk en cle aanleiding tot den oorlog uiteen werpt hij eéri blik op# Nederland voor den oorlog en vertelt dan de verschillende zwarte bladzijden dier geschiedenis Saarbrucken Weissen- burg Woerth Forbach Metz Sédan Straasburg Parijs waarbij het niet twijfelachtig is wélke der strijdende partijen 't meest zijn sympathie wegdroeg: In geheel zijn verhaal treurt hij met Frarikfijk nooit juicht hij met Duitschland. Met zekere voldoening constateert hij dan ook in een blik op Nederland tijdens den oorlog, hoe de publieke opinie, die aan vankelijk Duitsch-gezind was langzamerhand eil bepaaldelijk na Sédan zich ten gunste van Frankrijk keerde. Hartgrondig gemeend is de wensch waarmee hij zijn laatste tevens een zijuer welsprekendste hoofd stukken besluit //Bismarck vleit het booze als Napoleon III- verga hij als Napoléon zonder alé deze eene natie mee te slepen in zijn val't Is geen vervloeking 't is een bede om gerechtigheidopdat de wereld het geloof in hare macht niet verlieze." Wij vragen evenwel nog even het woord voor een //personeelfeit". Een woord aanhalende, door ons naar. aanleiding van liet Blauwe Kruis gesproken, geeft de schrijver' daarbij in een noot ons den volgenden twijfelachtigen lof: Zierikzeesche Courant. Eene dier Couranten, wier opinie bij het ontstaan van het blauwe eene ge wensch te afwijking te kennen gaf van hare fllanthropische beschouwingen bij het uitbreken van den oorlog naar aanleiding van het Eoode Kruis." Waarschijnlijk bedoelt schrijver met dezen niet zeer helderen volzindat onze beschouwingen over het Eoode Kruis vroeger wat al te filanthropisch of senti menteel -waren. Hierin echter vergist hij zich. Slechts eenmaal in 110. 82, jaargang 1870 hebben wij ietwat uitvoerig bij liet Eoode Kruis stilgestaan en begonnen toen juist met te zeggen,- hoe 'tons verblijdde, dat de Eoode Kruis-manie eeriigzins begon te luwen. "We hebben daarin verder het Eoode Kruis gezegend om het beginsel, dat er aan ten gondslag ligt, om de liefde, die veleii er bij'toonden, maar tevens ons beklaagd over de jammerlijke overdrijving, den ellendigen bluf er bij tentoongespreid, waardoor het liefdewerk ophield1 dien naam te verdienen, en zeer bepaald als ons oordeel- uitgesproken, dat de ontzettende mildheid waarmee hét de oorlogvoerende partijen bijstond in liet verplegen1 der gekwetstengevaar liep iets geheel anders Uit te werken da'n waarvoor het geld gegeven was. Gegeven1 uit afkeer van den oorlog, als protest tegen den oorlog, werd 'tgebruikt met k wi stige hand als wilde men de verant woordelijkheid der oorlc.-gvoerende machten voor de vreese- lijke vruchten van hun werk verlichten en liep alzoohet Eoode Kruis gevaar hun tot conscientiestopper te dienen. We meenen te mogen betwijfelen of deze gevoelens zieke- lijk-philanthropisch genoemd mogen worden. Het spreekt echter van zelfdat deze opmerking geen aanmerking is op Wolterink's boekje dat we met volle" vrijmoedigheid allen ter lezing aanbevelen.

Zierikzeesche Courant | 1871 | | pagina 1