No. 26. ZATERDAG 1 APRIL 1871. emng ooo, BINNENLAND. Ingezonden Stukken. Arbeid in gevangenissen. e bevat 106 ;aat met oil- is in elken bn voor ^an 65 DRECHT. Z1EMKZEESCHE COURANT. ircliie. 1871 deK.K. en door ig-Loten j moeten worden regering Verschijnt op WOENSDAG en ZATERDAG PRIJS der ADVERTENT 1ËN. 10 Cents per Regel. De Inzending kan geschieden uiterlijk tot Dinsdag en Vrijdag morgen 11 ure. ABONNEMENTS-PRIJS. Per drie maanden f 1,Franco per Post f 1, ITet Telegraafkantoor is geopend van 1 October tot BI Maart: Op Werkdagen Van 8 u. 's voormidd. tot 9 u. 's namidd. Op Zon- en Feestdagen: Van 89 's voorin.van 1—3 en van 79 u. 's namidd. Het Postkantoor is geopend met inbegrip van Zon- en Feestdagen Van des voormiddags van 9Va11 Va uur. 7> namiddags 23 avonds 771/* 9V3—10 prijzen 220,000 15,000 10,000 15,000 6,000 6,000 7,500 12,000 138,600 jeid te ge lopen wij enoemden venstaand L— Ned. L Ct.en it talrijke :elden ge- jn geringe te kunnen edigste in prraad die lit zal zijn. psfcwissels, de brieven ieder be- nommers. Telegraaf ïsterdam, J 574. k Inzet en idelijk alle 'orden, len soliede 1MEENTERAAD van Zierikzee van 29 Maart 1871. :n deze zitting zijn tegenwoordig al de leden. Na ng en goedkeuring der notulen van de vorige •adering worden medegedeeld iet adres van dezen raad aan de Provinciale Staten rail Zeeland tot het verkrijgen van een steiger aan iet Katsolie Veer waartoe in de vorige vergadering «ras beslotenwelks redactie aan Burg. en Wetli. was opgedragen en hetwelk bereids is verzonden. :lrie missives van Ged. St. berichtende de goedkeu ring der raadbesluiten tot onderhandsche verkoop van gemeentegrondtot onderhandsche verhuring van een kelder aan de Noord havenpoort en tot be schikking op onvoorziene uitgaven, eene missive van de plaatselijke schoolcommissie houdende nadere opgave der uren waarop het on derwijs in de meisjes-handwerken wordt gegeven op de armenschool en tusschenschool. een brief van den minister van financiën betreffende het nieuwe post- en telegraafkantoorwaarbij de Voorzitter mededeelt dat de publieke verkoop van het tegenwoordig telegraafgebouw is bepaald op 19 April e. k. en dat de tijd wanneer de kooper op het gebruik zal komen en betalen moet is bepaald op 1 Juli. Allen voor kennisgeving aangenomen. De rekening n liet pensioen en weduwenfondsvan gemeente- ïbtenaren over 1870 wordt gesteld in handen eener raraissie bestaande uit de heeren jhr. de Jonge r. Moens en Labrijn. Ter visie van de leden van n raad wordt gelegd de rekening der commissie voor de grindwegen over de grindwegen over 1870. het verslag van de commissie van toezicht op het middelbaar onderwijs over 1870. het verslag der plaatselijke schoolcommissie voor het lager onderwijs over 1870. Aan het R. Cath. armbestuur wordt op daartoe daan verzoek machtiging verleend tot af- en over drijving van eenige posten der begróoting van 1870. d een verzoekschrift van de firma de Looze en Waale ij a boven de som hun voor de uitgave van'het Ge- lenteblad volgens het contract toekomende eene jemoetkoming te erlangen wordt afwijzend beschikt, ah de wed. lleindre wordt op daartoe gedaan verzoek missie van hoofdelijken omslag over 1870 voor den d van 9 maanden ten bedrage van 8,74 verleend. 3n voorstel van Burg. en Weth. betreffende het op euw aan te gaan contract met de firma de Looze l Waale betreffende de uitgave van het gemeente- jad over 1871 wordt aangenomen. Een verzoekschrift van den heer B. W. Vermunt i andere ingezetenen betreffende het dempen van een ideelte der Oude-haven wordt voor kennisgeving .ngenomenEen verzoekschrift van de Wed. Kooning vermeerdering van toelage voor het schoonhouden armen-school wordt gesteld in handen van Burg. i Weth. ten fine van rapport. Op een voorstel van urg. en Weth. tot het aangaan van een nieuw mtract met A. Paulussen over de onderhandsche huur m een gedeelte van het voormalig accijnshuisje wordt spaald dat het gedeelte zolder boven de politiewacht ïrvalt van het gedeelte verhuurde aan Paulussen en na Tiscussie besloten dat Burg. en Weth. met A. Paulussen 311 contract zullen sluiten. Door de commissie adboc J ordt rapport uitgebracht op de rekening van het iurger Weeshuis over 1869 der begrootiugvan idem oor 1871 en der gewijzigde begrooting van het Evang. nth. armbestuur over 1870, strekkende tot goedkeuring iet eene kleine opmerking wat laatstgemelde betreft, om- •ent den vorm. Aldus besloten. De Voorzitter doet Mirie damellS Burg' 611 Weth' raededeeFng betreffende het taken van meerdere wijzerbordeu aan het uurwerk an den Stadhuistoren. De kosten van 2 wijzerplaten p dien toren worden geraamd op ƒ300zonder de van H. M. telling, voor de minuutwijzer op de havenpoort ƒ100, ok zonder de stellingen. Op voorstel van den heer an der Grijp wordt besloten op dit voorstel afwijzend e beschikken: Door Burg. en Weth. wordt verslag i litgebracht betreffende het voorstel van de commissie CTf/n/ZCvan onderzoek der gemeente berrrootin Ikingeif ederik der •an onderzoek der gemeente begrooting voor 1871 be- rekkelijk het verleggen van den straatweg bij de 'iiiidzelke, strekkende om dit voorstel niet aan te temen. Op voorstel der leden van bovengenoemde J Ui i.^1 ;ommissie wordt besloten dat die leden hunnerzijds ten rapport betrekkelijk deze zaak zullen uitbrengen •.n dit bij het rapport van Burg. en Weth. ter visie ran de leden van den Raad te leggen. Een voorstel ,ot wijziging van het reglement tot voorkoming en ffussching van brand wordt gesteld in handen eener ;ommissie bestaande uit de heeren mr. Moolenburgh, nr. Moens en Labrijn. Wordt op voorstel van Burg. nkkeri] .n Weth. besloten tot af en omschrijving van onvoorz. d, e V O *itg. op H. VI art. 3, kosten der brandweer ƒ46,105 int waartoe bij de begrooting der Ged. St. casuquo mag- tiging is verleend. Tot leden der commissie voor het onderzoek der reclames tegen het Kohier van den Hoofdei, omslag en der honden belasting 1871 worden benoemd de heeren mr. Moolenburgh, Nauta van der Grijp en Zuurdeeg. Het kohier der belasting op de honden voor 1871 wordt vastgesteld op 379. Opeen verzoek van J. Buik en M. van der Have om ver meerdering hunner belooning voor de 10 jarige volks telling wordt op voorstel van Burg. en Weth. beslóten op het verzoek zooals het daar ligt afwijzend te beschikken doch ƒ50, beschikbaar te stellen voor het meerdere werk aan de bevolkingsregisters en het vernieuwen van het dienstbodenregister uit welke som de eerst onderge- teekende een aandeel zal genieten, als hebbende zich voor een gedeelte daar mede belast. De rekening der Kamer van Koophandel over 1870 wordt gesteld in handen eener commissie bestaande uit de heeren mr. Fokker, mr. Moens en Labrijn. Hierna wordt de 'vergadering gesloten. BUITENLAND. Paeijs 28 Maart. Het comité vau de nationale garde heeftnaar het schijntgetracht de installatie van de nieuwe commune met veel plechtigheid te doen plaats hebben. Sedert gisteren hebben de voorstanders der commune de zegepraal der geavanceerde candidaten gevierd. De uitslag der Verkiezingen is met veel for maliteiten op het raadhuis bekend gemaakt. In vele arrondissementen werd de gedelegeerde die belast was de stemlijst over te brengen, door een geheel bataljon geëscorteerd. Deze gedelegeerden, waren bijna allen gezeten in een rijtuig dat te midden van twee lange rijen gardes voortreed. Bij het vallen van den avond werd de zegepraal der commune in verschillende kwar tieren door volksdemonstratien gevierd. In het 18e arrondissement had een optocht met flambouwen plaats voorafgegaan door een muziekkorps. De kazerne van het Chateau d'Eau was geïllumineerd. Heden namiddag zijn de demonstratiën algemeener gewordentengevolge van een gegeven bevelkrachtens hetwelk de federatieve bataljons aangevoerd door de bevelhebbers en de chefs der afdeelingenmoesten oprukken naar het plein van het raadhuis. Ten vier ure waren aldaar en in de naburige straten ongeveer 50,000 manschappen bijeen. Tegelijkertijd hebben de leden van den gemeenteraadallen voorzien van een driekïeurigen sjerpzich op eene estrade geplaatst die met rood bekleed was. Er werden talrijke saluut schoten gevuurd terwijl de lucht weergalmde van de kreten „Leve de communeLeve de republiek De heer Thiers heeft de navolgende dépéche- circulaire uitgevaardigd. "Versailles, 26 Maart." Het hoofd van het uivoerend gezag aan de heeren prefecten onder-prefecten, procureurs-generaal divisie-generaals. Er is niets nieuws in den toestaud gekomente Lyon is de orde geheel herstelddank zij de energie van den generaal en den prefect, en dank zij ook de hulp door de nationale garde hun verleend. Te Marseile hebben vreemdelingen, die de anarchisten steunden, eene voorbijgaande beweging in het leven geroepen die door de militaire macht welke daarheen is gezonden, spoedig onderdrukt is. Toulouse tracht dit treurig voorbeeld na te volgen maar zonder wezenlijke macht. Behalve deze onbeduidende pogingen schaart het vast besloten en verontwaardigde Frankrijk zich om het gouvernement der nationale vergadering ten einde de anarchie te onderdrukkendie anarchie tracht altijd Parijs te beheerschen. Eene overeenkomst, waaraan het gouvernement vreemd is gebleven, is vastgesteld tusschen de zoogenaamde commune en de maires om een beroep te doen op de kiezers. Deze zullen heden waarschijnlijk plaats hebben maar zonder vrijheid en dus zonder moreele autoriteit. Dat het land er zich niet om' bekommere en vertrouwen koestere evenals elders zal ook de orde in Parijs hersteld worden. (get.) Thiers. Pabijs, 29 Maart. Het 'Journal Officiel van het comité meldtdat de commune in de gisteren gehouden zitting verklaard heeftdat de nationale garde en het comité zich zeer verdienstelijk jegens het vaderland hebben gemaakt. De leden van de commune zijn he den den 8sten van Germinal ten één ure bijeengeroe pen. Het Journal des Débats zegt dat in de gisteren gehouden zitting 50 raadsleden tegenwoordig waren onder het presidium van den heer Berlay. Men kon het niet eens worden over de opgeworpen questions brulantes. De raad ging ten half een uiteen na 3 Vj uur gedebatteerd te hebben. Brussel 27 Maart. Heden heeft de conferentie tot vaststelling van het vredesverdrag geene zitting gehou den. De dag der tweede zitting is niet bepaald. Er loopt een gerucht dat de gebeurtenissen te Parijs in vloed hebben op de vertraging. Londen, 30 Maart. De Times bericht dat de Fransche Minister van Financiën die met den Pruissiscbe ge neraal Fabrice te Rouaan onderhandelde, van dezen ver gunning heeft gekregen, om de bezetting van Parijs tot 80,000 man te vermeerderen. Het blad meldt verder dat de generaal Vinoy zijn kommandement behoudt. De Daily Telegraph behelst een telegram, waarin ge- meldt wordt dat er in den nacht van 28 op 29 dezer eene fusillade plaats had aan de voorposten van de gouvernements-troepen en de nationale gardes, op den weg naar Versailles. De regeering, na de generaals Ducrot, Leflö, Chanzy en Trochu geraadpleegd te hebben, heeft een plan vastgesteld tot een aanval op Parijs. Waarschijnliik zal hii binnen 10 dageu plaats hebben. Parijs, 29 Maart ('sa\ouds). De stad is kalm. Het meerendeel der barricaden op het plein van het raadhuis is omvergeworpen maar de nationale garde neemt groote waakzaamheid in acht bij de westelijke spoorwegstations, die naar Versailles leiden. Er zijn barricaden opgericht in den omtrek van het station Saint-Lazare. De rust is allerwege in de provinciën hersteld. De nationale gardes van Belleville hebben liet postburcau en de cen trale hallen bezet. De nationale gardesdie weigerden zich aan te sluiten zijn ontwapend. Te Utrecht werd 17 Maart een openbare ver gadering gehouden waar de vraag werd besproken of het wenschelijk was aldaar een afdeeling te vormen van de Internationalede vereeniging van werklieden uit alle natiën tot verbetering van hun loteene vereenigingdie bijna overal de werkstakingen en oproerige woelingen onder den arbeiders- en handwerks- stand heeft in het leven geroepen en hier en daar openlijk niet slechts de republiek maar ook het com munisme, de afschaffing van het eigendomsrecht, de afschaffing dus van liet onderscheid tusschen rijken en armen predikt als het evangelie der toekomst. Merk waardig raag het heetendat juist in Utrecht, het hechte bolwerk van de behoudzucht in ons land dit voorstel werd gedaan. Trouwens, het is de gewone wegactie werkt reactie. Utrecht zal altijd hot eerst rijp zijn voor de revolutie, omdat het tegenovergestelde uiterste er althans op kerkelijk en staatkundig gebied zoo krachtig op den voorgrond treedt. Gelukkig echter is tot nu toe de storm bezworenhet voorstel vond geen bijvalwaartoe zeker niet weinig bijdroeg, dat ook de aristocratische partij liet algemeen belang begrijpendezich niet vijandig stelde tegenover de arbeidersbeweging maar aan het volk de hand reikte om door onderlinge hulp en gezonde natuurlijke raid- delen hun ontwikkeling op elk gebied te bevorderen. Hoemeer overal de hoogere standen daartoe zich be reid verklaren te meer kans bestaat erdat de crisis van de tegenwoordige maatschappelijke krankheid haar een gunstigen keer zal doen nemen. Wie zich doof houdt voor de pijnlijke kreten die er telkens opgaan uit de mindere standen wie hun klachten slechts beantwoordt meteen //gaatheenen wordt warm," hij handelt niet slecht liefdeloos maar ook hoogst onverstandig. Een woord te Utrecht gesproken door den heer Kol en daarna door een werkman Gordeau nemen wij uit het verslag in de N. Rott. over. De heer Kol bestreed den heer Keiler en de Internati onale. De leiders dier vereeniging hebben steeds den mond vol met grieven tegen het geld en de standen die liet bezitten. Zij spreken van het geld als van den grooten vijand van den werkman. En toch, de werkman wil zoo graag als ieder ander geld hebben. Geld is voor iedereen noodzakelijk, maar geld is niet alles. Het rand schrift van het geld, het God zij met ons!" moet voor rijken en minder gegoeden steeds hoofdzaak blijven. Men moet blijven steunen op den zegen van den Almachtigen God en verder trachten zich met eerlijke middelen zelf te helpen. Vooral moet men zich hier, te Utrecht, niet door vreemden, door de Engelsche Inter nationale laten beheerschen. Hij stelde voor dat eene commissie zou worden gevormd van drie industrieelen, drie kapitalisten en een groot aantal (20 a70) werklieden, ten einde eene vereeniging te vormen, die, onder de leus Godsdienst en Goede Trouw, arbeiden kan tot verbetering van de positie van den arbeidenden stand. Alsnu vroeg een advocaat het woord, de heer Bolhuijs maar van alle kanten ging de kreet op, dat het eene vergadering van werkvolk was, dat men geen advocaten van noode had, dftt men zelfwenschte te spreken en te oordeelen enz. enz. De heer Bolhuijs moest daarop van het woord afzien, dat nu aan een jeugdig werkman, Gordeau genaamd, gegeven werd. Hij hield een recht karakteristieke redevoering. Hij beschuldigde de Internationale rond en open, dat zij de grondslagen der Maatschappij omver wil rukken en ten eigen bate op de volkshartstoehten tracht te speculeeren. Zij tracht het vuur te stoken en laat er dan liet volk de kastanjes uithalen. En als dan de kastanjes uit het vuur gehaald zijn, dan hebben de werklieden zich de vingers gebrand en krijgen zij van de Internati onale de schillen te vreten. Naar zijne zienswijze kleven aan de hoogere standen gebreken aan, maar was dat ook niet het geval met de mindere standen? De rijke verkwist veel geld maar vraag eens den werkman, wat hij des Zaterdags avonds met zijn zuur .verdiend loon uitvoert? De gebreken zijn ongeveer dezelfde en de Internationale verdient geen vertrouwen om van haar hulp te verwachten. Toch kan het zoo niet blijven, daar de werkman t.e weinig verdient tegen over de groote duurte van levensbehoeften. Hoe tot ver betering te geraken? Door vereeniging van werklieden? Het is licht mogelijk dat de maatregel aanbevelingjver- dient, maar in ieder geval moet de vereeniging eene nationale zijngeen internationale. Ten slotte werden de volgende besluiten genomen: u 1. De vergadering der Utrechtsche werklieden erkent dat verbetering van den toestand der werklieden hoog noodig is; i/2. besluit dat een vereeniging zal opgericht'worden om de middelen ter verbetering te overwegen; z/3. bedankt de leden der //Internationale" voor de gegeven inlichtingen, doch verklaart geen vertrouwen genoeg te stellen in de Internationale om het lidmaatschap aan te nemen." Deze motie werd bij acclamatie goedge keurd. Tot de Internationale traden slechts een veertigtal leden toe. Men bedriege zich echter niet: die veertig zullen ras vierhonderd en meer worden, tenzij de heeren Kol c. s. niet slechts goed spreken, maar ook krachtig werken. Onze voorvaderen hadden de gaveom eene veel omvattende waarheiddoor een enkel woord en een enkel puntig gezegde uit te drukken. Welke de reden isdat wij in dit opzicht zoover bij hen achterstaan en bijna nooit den overgeleverden schat met een nieuwe spreuk vermeerderen, weet ik niet. Doch met de verklaring van dit verschijnsel, laat ik mij thans niet in. Ik constateer slechts ter loops het feit. Onder die spreuken nu, behoort ook deze //ledigheid is des duivels oorkussen." //Een waar woord" zal men zeggen. Inderdaad en vooral van toepassing op ge- vangenen. De gevangene toch, ontrukt aan het maat schappelijk bedrijf en verkeer, en tot ledigheid gedoemd, ondervindt meer dan een ander de gevolgen van dat ledig zijn. Vooral bij gemeenschappelijke opsluitiug (in tegenoverstelling van cellulaire) wordt het negatieve z/niets doen" omgezet in een positief //slechter worden." Door niet te arbeiden, heeft men meer gelegenheid om te spreken, eu dat de gesprekken die in de gevangenis; gevoerd worden, meer ontstichten dan stichten is ge noegzaam bekend. Menigeen is, bij gemeenschappelijke opsluitingslechter geworden dan hij oorspronkelijk was. Nog is het waar //kwade samensprekingen be derven goede zeden," hoeveel te meer dan zeden, die reeds voor een deel bedorven zijn. De regeering heeft daarom, niet zoozeer met het oog op de inproduc ievemaar bovenal met liet oog op het immoreele van de ledigheid besloten//zooveel mogelijk in alle gevangenissen werk te verschaffen." Een zeker tantum der verdienste wordt aan den staat afgestaan. Het grootste deel komt echter den gevan gene ten goede, die evenwel slechts eenige percenten dadelijk mag ontvangen en het overige moet storten in een uitganskaszoo genoemdomdat zij den ge vangene bij eventueel verlaten van de gevangenis wordt ter hand gesteld. Dit middel werkt uitnemendmaar is slechts uit voerbaar in strafgevangenissen, waar ieder misdadiger of een groot deel, of een betrekkelijk groot deel van zijn leven slijten moet. Hier vindt men gelegenheid om den gevangene het een of ander ambacht te leeren of hem voor de eene of andere kleine industrie te be kwamen. Stel dat de leertijd drie maanden duurt, dan werpt die leertijd nogthans voldoende renten af, zelfs al is de duur van den gevangenis slechts twee jaren. In huizen van verzekering waar de misdad:ger 18 maanden kan blijvengaat de werkverschaffing met grootere bezwaren gepaard, maar zij is toch nog doen lijk. Doch bepaald ondoenlijk wordt zij in buizen van arrest, zooals te Zierikzee, waar het maximum der straf drie maanden is. Zeker klinkt het mooi //geeft dezen lieden werk" maar het heeft ontzettend veel bezwaren in. om de theorie om te zetten in praktijk. Vooreerst wie zal laten werken Het getal misda digers is te klein en de gevangenistijd te kortom van staatswege te laten arbeiden. Tijd om een am bacht te leeren is er nieten zij die een ambacht uitoefenen, kennen meest zulkedie in de gevangenis

Zierikzeesche Courant | 1871 | | pagina 1