agd. mers, No. 24. ZATERDAG 25 MAART 1871. ïrieven uit de Hoofdstad. BUITElALAAO. Beetwortelsuiker-fabricatie. «beleerd. Aan. irdeniugewaei 'ISHOECK, ZIERIKZHCHE COURANT. i prijzen 220,000 15,000 10,000 15,000 6,000 6,000 7,500 12,000 138,600 Verschijnt op W OENSDAG- en ZATERDAG PRIJS der ADVERTENTIE N. 10 Cents per Regel. De Inzending kan geschieden uiterlijk tot Dinsdag en Vrijdag morgen 11 ure. A B O N N E M E N T S-P R IJ S. Per drie maanden f 1,— Franco per Post f 1, Het Telegraafkantoor is geopend van 1 October tot 31 Maart: Op Werkdagen Van 8 u. 's voormidd. tot 9 u. 's namidd. Op Zon- en Feestdagen: Van 89 's voorin.van I3 en van 79 u. 's namidd. Het Postkantoor is geopend met inbegrip van Zon- en Feestdagen Van des voormiddags van 9Vs11 Va uur. namiddags 23 avonds 77'/s 9Vg10 .Over de preventieve gevangenis. Y. Zoo ergens dan doe de openbare meening hierbij hare krachtige stem hoor en. D. J. Mom Visch. Onder de kwalen der maatschappij komt de preventieve gevangenis onophoudelijk voorgelijk bloedparels in 'en versche wonde. Onze omgeving levert daarvan te raak de onomstootbaarste bewijzen. Niet minder de gerechtelijke statistiek, die echter op dit punt geenszins te vertrouwen is. Zonder overdrijving kan men in Nederland het getal voorloopige aanhoudingen jaarlijks op 3400 stellen (dat is 100 bij elk collegie van eersten aanleg), waarvan er zeker 15 percent of 500 worden' vrijgesproken. Mr. S. J. Hingst schat het ergens in een belangrijk opstel op 3950 waarvan er gemiddeld 18 percent of 711 vrijspraak erlangen. De heer J. K. van Golstein rekende eens uit, dat in 1860 941 personen preventieve gevangenis ondergin gen waarop invrijheidstelling volgde Dat er treurige gevallen voorkomen is reeds uit mijne vorigen gebleken. Ten overvloede nog een paar ofticieele staaltjes. "We schreven 25 Mei 1868 toen de toenmalige minister van justitieWintgenseene circulaire uit vaardigde die aldus begonBij gelegenheid eener inspectie eener cellulaire gevangenis is onlangs een preventief gevangene aangetroffen die reeds gedurende dertien maanden cellulair was opgesloten en het voor uitzicht had nog een paar maanden op die wijze gevangen te moeten blijven. En misschien weet ge, dat de wetten geen langere plaatsing in een cel toelatenen dat alleen als bijzonder zware straf3 dan hoogstens een jaar. Niet veel heter ging het met drie beklaagdendie in September 1867 in hechtenis werden gei)omen verdacht van valscliheid in Mexicaansche lappen (overschotjes van effecten.) Eerst den 17den Augustus 1868 - en dus na elf maanden preventieve gevange nis - werden ze door het hof van Zuid-IIolland vergaderd in raadkamerontslagen omdat er geen termen bestonden tot een openbaar onderzoek der aanklacht Het hof in Drenthe sprak in 1868 een man vrij die acht maanden in preventieve gevangenis had doorleefd. Hij was betrapt op een jachtovertreding en beschuldigd van daarbij op twee rijksveldwachters te hebben willen schieten Doch waartoe meer Had ik de pen van een Vondelik schreef er een treurspel over de fantaisie had er zich weinig bij in te spannen, de werkelijkheid levert stof in overvloed. En wordt dan eindelijk zulk een preventief gevangene vrijgesproken en ge weet nu dat dit dikwijls gebeurt dan zegt de justitie nietwe hebben ons vergistde instructie was zoo moeilijk enz. neen als de beschul digde niet bij de rechtspraak tegenwoordig is komt eanvoudig kort daarna de ciepier tot hem opent de deur en zegt//Ik feliciteer jemanje kunt naar huis gaan." Overtuigd dat er verandering komen moetschrijft dan ook in 1871 de minister van justitie, die uit de stukken bij zijn departement het geheele rechtswezen kan overziendatwaar de preventieve gevangenis wettig is veroorloofdzij te veel //regel" is geworden, en vermaant - met aandrang om zooveel be staanbaar mee te werkendat hare toepassing niet lichtvaardig plaats vin de en gevangenhouding of ge vangenneming niet buiten noodzaak worde gerecjuireerd. Hiermee in overeenstemming zegt het Weekblad van het Rechtdat reeds een 33jarige ondervinding achter zich heeft en beter dan eenig ander op de hoogte der zaak is in zijn antwoord aan de beruchte Nieuwe Goessche Courantdat men met de toepassing van dit gevaarlijk middel' (de prev. gev.) bij ons veel te ver gaat, dat men er gebruik van maakt ook buiten de gevallen van onvermijdelijke noodzakelijkheidde N. G. C. zal het misschien niet weten maar er is inderdaad niemand die de wet en de practijk kent en nog daaraan twijfelt. Ook bij het onderzoek van de begrooting van het de partement van justitie werd eenige dagen geledenin eene afdeeling de besproken circulaire vrij algemeen toegejuicht. Voor de rechtbanken achtte men het mede geen overbodige wenk om van de bevoegdheid tot voor loopige aanhouding niet een te ruim gebruik te maken. Of ik nu een //grove onwaarheid" schreeftoen ik u in mijnen tweeden brief melddedat het te verwonderen is hoe er zoovele jaren zijn voorbijge gaan waarin men in het vrije Nederland de preven tieve gevangenis als regel aannam laat ik gaarne ter verantwoording van den mij onbekenden heer B. Mijn uitvoerig schrijven en uwe opmerkingen aan den voet van zijn ingezonden stuk vormen daaropnaar- ik meeneen voldoende wederlegging. Mijn volgende is nu tevens mijn laatste. Adieu. P. S. Weet ge wel hoeveel voorrechten in dezen de wet geeft aan het dier boven den mensch Als iemand In naam des Konings een vonnis heeft om het boeltje van zijn schuldenaar op te schrijvendan kan in vele gevallen geen beslag worden gelegd op één koe of twee zwijnen of twee geiten of vier schapen ten huize van den schuldenaaropdat hij nam. niet geheel van zijn bestaan beroofd worde. Kievitten en nachtegalen mogen niet geschoten gevangen of vervoerd worden en als nachtegalen bij bekeuringen aangehaald niet meer ten behoeve van het rechtsgeding noodig zijn worden ze in vrijheid gelaten. Het is voor een preventief gevangene om te watertanden. Zeker voor de eer van Nederland heeft men later getracht dit feit aanmerkelijk te verkleinen. Plaatsgebrek verhindert ons een eenigszins uitvoerig overzicht te geven van het gebeurde te Parijs. De toestand is zoo ingewikkeld dat er voor alsnog moeielij^ een oordeel is uit te spreken over de vermoedelijk gevolgen van de revolutie. We bepalen ons tot de opneming van de laatst ontvangen berichten. We voegen er alleen bij dat we heden een particulier schrijven uit Parijs ontvingen datnaar we hopen spoedig door een tweede enz. zal gevolgd worden. Volgens dit schrijven waait van het hotel de Yille de roode en - volgens een gerucht - ook de zwarte vlag. Alle zaken staan stil. Aan geld is groot ge brek. Men vreest zeer voor plundering. TELEGRAMMEN. IParifs 22 Maart (des avonds ten 6 ure.) Heden omstreeks ten twee ure had eene manifestatie plaats ten gunste van de republiek en de openbare orde. Een groot aantal ongewapende mannen trok de stad door de kreten aanheffende „Leve de republiek Leve de orde Zóó kwam men tot voor de schildwachten der insur- geutendie de Place Vendöme bewaken. Ter hoogte van de E.ue de la Paix werden de schildwachten uit- genoodigd zich te verwijderen en plaats te maken voor de schildwachten van de nationale garde uit de wijk. Maar de insnrgenten weigerden hun post te verlaten zeggendedat zij een consigne hadden en haar ten uitvoer moesten leggen. Daar verder onderhandelen niet baattelieten de mannen van de manifestatie de driekleurige vlag vooruit brengen maar de insnrgenten namen toen een dreigende houding aan zij velden de bajonet. De persoon die de vlag droeg deinsde terug, maar zij werd door een ander men zegt door den baron Nathan gegrepen eu hoog opgeheventerwijl hij de volksmenigte aanspoorde voorwaarts te rukken. „De macht"-zoo riep hij „die men tegeu ons over stelt is eene onwettige macht." Door hem aangemoedigd rukte de volksmenigte vooruit. De insurgenten lieten de trom roeren. Verscheiden geweerschoten vielen zonder iemand te treffen. De volksmenigte week naar alle kanten te rug maar naar den zin der insnrgenten niet snel genoeg. Drie gelederen legden het geweer aan en openden een peletonsvnur op het volk. Er volgde nu gedurende vijf minuten een hartverscheurend tooneel schrik en ver bijstering stegen onder het volk ten top. De insurgenten maakten daarvan gebruik om op hunne beurt voorwaarts te rukken en hunne schildwachten op grootere distantie uit te zetten. Het aantal dooden en gewonden onder het volk wordt op dertig geschat. Baron Nathan heeft twee kogels in de horst gekregen. Een uur later werden de insurgenten op de Place Vendöme versterkt door een talrijk bataljon van den faubourg St. Antoine, dat langs de rue Rivoli was gekomen Men tracht de nationale gardes gewapend bijeen te brengen, maar er is nog niets bekend van maatregelen die tegen de insurgenten zullen worden genomen. IP&rijs 22 Maart. De admiraal Saissetdie op de Place Vendöme de vredelievende manifestatie aan voerde heeft ter nauwernood het leven kunnen redden. Sints 4 ure houdt het geweervuur aau. Overal wordt alarm geslagen. Het aantal dergenen, die onder het vuur der insurgenten zijn gevallen, is groot. Naar men zegt is de generaal Felix Raphael door het volk vermoord. De afgevaardigden eu maires van Parijs hebben nieuwe proclamaties uitgevaardigd. De stand van zaken is ernstig. 22 Maart. De insurgenten hebben, nail Rothschild eene oorlogschatting van 500,000 francs opgelegd, die hardnekkig weigert te betalen. Zij hebbell aan de bank voor een millioen francs Schatkistbiljetten vertoond; de bank heeft betaald. BÏJNWE1NLANI). We hebben eene kleine onjuistheid te herstellen die we in een vorig nommer schreven omtrent het onder wijs door een kweekeling op de school van mej: van de Velde. Ons is namelijk later gebleken, dat wel een meisje uit een hoogere klasse gedurende zes uren per week zich met de laagste klasse bezig houdt, doch nooit zonder dat in hetzelfde lokaal een onderwijzeres aanwezig is, die dus zoo noodig controle houdt. Ons is echter tevens gebleken, dat dit wel degelijk geschiedt, zooals we schreven, door gebrek aan hulppersoneel, gelijk er zeker van verscheiden vakken meer werk gemaakt zou kunnen worden, zoo het mogelijk was de leerlingen in kleiner klasse te splitsen, wat wéderom alleen mogelijk is bij vermeerdering van onderwijzend personeel. Wij voor ons betreuren altijd, dat de gemengde scholen althans voor deze klasse van leerlingen bier geheel zijn opgeheven. Oneindigbeter ware het o. i, al onze scholen tot gemengde scholen, tot scholen voor jongens en meisjes te maken. Vooreerst schijnt ons die afschei ding van jongens en meisjes voor beider ontwikkeling en vorming nadeelig; ten tweede zou deze maatregel een heilzame concurrentie in het leven roepen tusschen de verschillende scholen, waarvan de leerlingen de vruchten plukken zouden, een concurrentie bepaaldelijk hierin, wie de beste leerlingen leveren kon voor de hoogere burgerschool; eindelijk zou daardoor van zelf bij veel meisjes, zoo ze tot nu toe met de jongens gelijkop gewerkt hadden, de wensch rijzen, een Wensch, wier vervulling we van heeler hart zouden toejuichen, dat onze burgerschool ook voor haar mocht worden opengesteld: Zooals het toch nu is, staan onze meisjes wat de gelegenheid tot vorming betreft bij de jongens droevig' achter. Wie zijn dochters middelbaar onderwijs wil doen genieten of althans zich wat meer wil doen ont wikkelen dan op een gewone school van lager-, zij het dan ook meer uitgebreid lager onderwijs mogelijk is, moet buiten de stad daartoe een gelegenheid zoeken, waartoe velen financieel niet in staat zijn. We klagen er volstrekt niet over, dat hier niet tegelijk met de hoogere burgerschool voor jongens, er een voor meisjes is opgericht, we weten, dat zulks voor een kleine stad als Zierikzee nagenoeg onbereikbaar is en, al bestonden er geen bezwaren tegen, we zouden het nog niet het meest wensche.lijk achten. Dat echter onze burgerschool ook voor meisjes worde opengesteld, dat daartoe onze overige scholen ook scholen voor jongens en meisjes beiden worden mogen, waar ze voor de burger school worden opgeleid, zoodat liet geheel ter keuze van de ouders staat of ze hunne kinderen, jongens zoowel als meisjes, willen zenden naar de school van mejufvr. van de Velde of wel naar die van de heef en BastMeljek, of Pensen, ja dat wenschen wedat zou ons een zeer gelukkige reorganisatie toeschijnen voor ons school wezen waarvan we ons voor Zierikzee's toekomst veel goeds zonden beloven. N FEUILL ET O IV. De kunst om uit wortels suiker te trekken, dag- teekent van het jaar 1747. Een Duitsch scheikundige, Marggrafontdekte het suikerhoudend vermogen van beetwortels, zonder evenwel deze ontdekking in 't groot te exploiteeren. T. C. Acliardeen leerling van Marggraf, voerde in 1796 onder koninklijke bescherming de beetwortel - suiker-fabricatie in het groot uit, en wel met zoo gunstig gevolg, dat er spoedig verscheidene fabrieken werden opgericht. In die dagen schenen de Eiigelschen reeds een voor gevoel te hebben van de verbazende vlucht, die deze industrie eenmaal nemen zou althans men leest dat door hen aan Acliard eerst 50,000 later 200,000 Thaler werden aangebodenindien hij bekende zich door zijn enthousiasme voor de beetwortelsuiker- fabricatie te hebben laten vervoeren, en dat in het groot niet die resultaten werden verkregendie hij had bekend gemaakt. Toen zij bij Acliard niet slaag den, wisten zij Sir Humphrey Davy te bewegen, eene verhandeling te schrijven, waarin deze bewees, dat de beetwortelsuiker bitter was. Tot in onze dagen is het vooroordeel tegen de beetwortelsuiker staande geblevenen hoewel lang zamerhand helderder begrippen daaromtrent veld winnen, hoort men nog dikwijls de bewreing uitspreken, dat de beetwortelsuiker niet zoet is. Niettegenstaande het beweren van Davy breidde zich deze nijverheid uit over Duitschland Frankrijk, België en Rusland, terwijl zij door de regeering kracht dadig ondersteund werd en Napoleons continentaal stelsel krachtig tot hare uitbreiding medewerkte. Nieuwe uitvindingen deden de opbrengst aan suiker stijgen. De scheiding met kalk (180 door Descetils) het ontkleurend vermogen van het beenzwart en de talrijke geschriften over de beetwortelsuiker-fabricatie van Chaptal, Drapiez, Dubrunfaut, Bombarie etc. ver meerderde de opbrengst van 2 en 3% tot 6%. Na Napoleons val en het ophouden van het continen- taalstelsel trad de Indische suiker als gevaarlijk concurrent tegen deze nieuwe nijverheid opde hooge prijzen vielen terug en de beetwortelsuiker-fabrieken waren genoodzaakt, om staande te kunnen blijven, de grootste krachten in te spannen tot vermeerdering van het ren dement. Dat zij de concurrentie het hoofd heeft kun nen bieden, blijkt uit de suiker-productie van Frankrijk, die in 1829 circa 4 mill, kilogr. en in 1S69 circa 228 mill, kilogr. bedroeg. Devooruitgang dezer industrie in Frankrijk waar zij altijd zeer beschermd werd wekte den lust bij andere volken op en voornamelijk in Duitschland haar geboorteland. Voor Oostenrijk ging in 1834 dr. Krausevoor Pruissen in 1836 Scliubart naar Frankrijk om zich op de hoogte te stellen der cultuur en industriehet gevolg was na uitgebracht rapport dat er spoedig vele nieuwe fabrieken in Duitschland werden opgericht. De beetwortelsuiker-fabricatie nam ook daar niettegenstaande vele mislukte proefnemingen zoodanig toedat zij in plaats van beschermd te moeten worden eene bron van inkomsten voor de regeering werd. Er werd van haar gevorderd In 1840 per 50 kilogram wortels 1/5 Cent 1841 3 1844 9 1850 18 1S53 36 1858 45 Dit laatste bedrag der belasting komt dus met den prijs der grondstof bijna overeen terwijl die hooge belasting de meest mogelijke krachtsinspanning eischt. In het tolverbond is de productie dan ook steeds toe genomen zooals uit onderstaand overzicht van de productie gedurende 15 jaren blijkt In 1855 78Vo In 1863 138 1856 - 87 1864 151 1857 1037„ 1865 170VS 1858 220 t, 1866 lS5y8 1859 144 1867 201 1S60 1457c 1868 165 1861 1267J 1869 208 1862 126 millioen kilogrammen suiker. Dat de volmaaktheid nog niet bereikt is bewijst het verschil, dat er nog altijd bestaat tusschen de hoeveelheid suiker, in de beetwortels aanwezig, en de hoeveelheid die de fabrikant er uit fabriceert. Deze geschiedkundige opmerkingen omtrent een industrie, die zicli ook in ons land begint te ontwik kelen, zullen den kundigen fabrikant altijd belang in boezemen en bij hen die zich met de beetwortel suiker-fabricatie wenschen bezig te houden den lust, daartoe aanwakkeren. Later willen wij de beetwortel-industrie in ons land in hare ontwikkeling beschouwen en de gebreken trachten aan te toonen, die hare volmaking belemmeren. Terwijl de beetwortelsuiker-nijverheid in Duitschland en Frankrijk reeds tot een krachtige jonkvrouw is opgegroeidis zij in Nederland nog een teer meisje van 12 jarigen leeftijd. In 1858/59 werd de eerste beetwortelsuiker-fabriek te Zevenbergen (N. Brab.) in werking gebracht. Lang zaam vermeerderde het aantal fabrieken zoodat wij er thans 1870/71 17 in werking en voor de volgende campagne 4 in aanbouw hebben. De werkende fabrieken zijn verdeeld over de volgende provinciën Noord-Brabant 9 Gelderland 2, Zuid-Holland 2, Limburg 2, Noord-Holland 1, Overijsel 1. Dadelijk bij haar geboorte in Nederland werd zij belast met een accijns, dieper 100 kilogr. wortels ongeveer gelijkstond aan de belasting, die in datjaar in het Tolver bond werd geheven. De wet van 2 6 April 1852 hadde be voegdheid gegeven, om, wanneer er in ons land een beet- wortelsuiker-fabriek werd opgericht, denoodigebepalin gen te maken tot verzekering van den accijns op de suiker, Wordt vervolgd.)

Zierikzeesche Courant | 1871 | | pagina 1