No. 23. WOENSDAG 22 MAART 1871. Brieven uit de Hoofdstad. Buitenlandscli Overzicht. BINNENLAND. ZIEBIKZEESCHE COURANT. Verschijnt op W O E N S D A G en ZATERDAG PRIJS der ADVERTENT1ËN. 10 Cents per Regel. De Inzending kan geschieden uiterlijk tot Dinsdag en Vrijdag morgen 11 ure. AB ONNEMENTS-PRIJS. Per drie maanden f 1,— Franco per Post f 1, Over de preventieve gevangenis. IV. De vacantie is om. De dag der terechtstelling bepaald. Na vijf maanden preventief in den cellulairen kerker doorgebracht te hebben krijgen de beschuldigden hunne laatste stukkenarrest van verwijzingakte van be schuldiging getuigenlijst en dagvaarding. Uit kracht van eerstgenoemd document worden ze overgebracht naar 'shofs gevangenis. Ia hun versomberd gemoed is het feest. Ze zien licht en leven, ze zijn verlost uit hun cel. Nog veertien dagen en hunne zaak zal openlijk bepleit worden. 27 getuigen zijn er door den procureur-generaal tot bezwaar gedagvaard. Aan eiken beschuldigde is een jong advocaat toegevoegd, die echter geene getuigen ter verontschuldiging kunnen bijbrengen hunne clienten hebben daarvoor geen geld en met welk wantrouwend oog worden ze ook vaak bekeken. Waarom P Aan omkooping is toch niet te denken en ze zweren eveneens dat ze de geheele waar- beid en niets dan de waarheid zeggen zullen. Delang verwachte dag is aangebroken. De be schuldigden worden met den gevangenwagen naar het paleis van justitie gevoerd vergezeld van twee rijks veldwachtersdie ook op de zitting hen bewaken om hunne ontkoming te beletten," Tot vermeerdering- Ier staatsie staat ook aan de deur een gewapende wacht. De zitting is geopend en de opvoering begint. Eigenlijk is dit veelal niet anders dan eene repetitie in costumes van de instructie. De getuigen verklaren nu onder eedewat ze vroeger onbecedigd (waarom aan den rechter-commissaris gezegd hebben. De pre sident heeft al de producten - het stuk - voor zich en helpt de getuigen soms in het opzeggen hunner rol als zijwat na ruim vijf maanden best kan gebeuren niet juist meer weten wat ze vroeger verklaard hebben. Na een tweedaagsch verhoor is de zaak afgeloopen. In haren stand is geen verandering gekomen terwijl ook geen enkel onbekend bezwarend of verlichtend be wijs is bijgebracht. De verdachten zijn pertinent blijven ontkennen ook nadat de voorzitter hen eens ferm onder liaudeii genomen en op alles gewezen heeft. Wij zijn onschuldig, is telkens de slotsom hunner korte tegenspraak De akte van beschuldiging hoe uitvoerig ook be vatte niets bepaalds geen enkel afdoend bewijs van schuld overal gissingen overal vermoedens eene ein- delooze aaneenschakeling van hetgeen kon maar niets van hetgeen gebeurd moest zijn en niettemin eindigde zijop grond van al het voorafgaande met - een beschul diging. Dat behoort zoo in de practijk. Iiun schuld moet hun zoo duidelijk worden voorgepliantaiseercltot ze er eindelijk zelf aan gaan gelooven. De jeugdige maar vurige verdedigers concludeeren vocÉ* den dader tot verzachtende omstandigheden voor de verdachten tot vrijspraak. Over vijf dagen zal het hof uitspraak doen. Waarom niet over een uur Het debat had niets nieuws op geleverd en was overeenkomstig de stukkendie zoo vele dagen ter inzage hadden gelegen. Maanden lang had de buitenwereld met een en ander bekend reeds de vrijspraak der twee beklaagden gefluisterd. Ook in het gemoed der rechters moest zij sedert lang vast staan. Maar het haantje in de borst wordt de nek omge draaid en andermaal rolde de sombere wagen met de beschuldigden en hun bewakers door de hoofdstad om de eersten terug te voeren naar 's hofs gevan genis. ^Eindelijk zijn ook deze vijf dagen voorbij en weer zijn ze ter terechtzitting gebracht om de uitspraak te liooren. De dader werd veroordeeld. De verdachten vrij gesproken met bevel ze onmiddelijlc (is 't om te lachen of om te schreien in vrijheid te stellen daar hun schuld volstrekt niet gebleken was. De presidenthamer viel. Het stuk was afgespeeld. Ee» der bewakers moest het secuur weten en vroeg iiog eens fluisterend aan den voorzitter of hij ze kon laten gaan De stukken werden ter griffie gedepo neerd en in de geschiedenis der Nederlandsche rechtspraak werd geboektdat twee onschuldigen waren vrijge sproken na bijna zes maanden, waarvan 150 dagen en 150 nachten in een cel, gevangen te hebben gezeten. Daar stonden de vrijgesprokenenontheven van den arm der justitie. Ze zijn 14- uren van huis en kunnen er zonder varen niet komen. Het is alwel dat ze vrij zijn Door bemiddeling hunner verdedigers krijgen ze van een paar menschenvrienden eenig reis geld en vertrekken. Dit feit is te welsprekend om er iets bij te voegen Ik sluit nu ook hier hun geschiedenis en spaar u hun verder wedervaren. Ze hebben gezeten. Of de tijd ooit die smet van hun naam afvvisschen zal waag ik niet te beslissen. Maar in naam dei- maatschappij vraag ikzullen er nog langer zulke tooneelen gespeeld zullen nog langer //in naam des Koning-s" onschuldigen met schuldigen op één lijn gesteld worden en in de kerkers van Nederland zuchten Het is de plicht der persdeze inbreuk op de heilige vrijheid der burgers in al haar treurige gevolgen, in al haar ellende ten toon te stellen opdat er spoedig een wet komedie de bevoegdheid tot voorloopige gevangenneming binnen zeer enge grenzen beperkt. Je voudrais, zegt Laboulaye que la, justice seule donndt des ordres et que la mission vengeresse se hornat d poursuivre des coquins et d arrètér des scelerats légalement dénonces. De circulaire van den ministeralleen aan de procu reurs-generaal gerichtis daartoe een belangrijke schrede. Gewis meer dan zekere proclamatie onder het ministerie Heemskerk omgeven met een oranjerandverdient zij door gansch Nederland verspreid te worden. Ge zult dit ook uit mijn volgenden ontwaren. Vaarwel Van lieverlede komen wij weder in die betrekkelijk gelukkige dagen dat wij na de doorlezing van een berg dagbladen tot het besluit komen dat er toch eigenlijk geen nieuws is. Wij noemen dit in zekeren zin gelukkig al is 'fc voor den journalist minder pleizierig' dat hem zoo alle gelegenheid ontbreekt om piquant en interessant te wezen. Het valt zoo af als hij na den afloop van een zoo zeer bewogen tijd en na de ver vulling van zooveel groote gebeurtenissendie de geheele wereld in spanning hielden weder moet terug keeren binnen den kring der alledaagsche zaken die als men ze aandachtig nagaat wel belangstelling ver dienen doch na al de éclatante geruchten waarvan de doffe weergalm nog in de ooren gonstnauwelijks de aandacht trekken. Frankrijk treurt en mortterwijl 't tevens nog altoos declameert en poseertDinfcschland viert feest, houdt feestredenen en heft hozannas aanRusland wrijft zich vol zelfvoldoening de handen Turkije loost een verlichtende zucht omdat de dreigende bui weder is afgedreven; Engeland gevoelt zich landerig, om 'tzoo eens plat uit te drukken Italië zit in de war even als iemand die zaken doet boven de grenzen van zijn kapitaal en crediet Spanje heeft nog zijn roovers Oostenrijk mist nog zijn inwendige eenheid en een dracht, ziedaar 't tafereel van Europa op dit oogenblik. Te Versailles is met grooten spoed gearbeid aau de inrichting' der theaterzaal van het kasteel tot ver gaderzaal naar Nationale Vergadering, die den 20sten hare zittingen weder zou hervatten. Ook de minister raden zullen voortaan te Versailles gehouden worden en de bureaux zijn in de onderscheidene zalen van het gebouw gevestigd alleen de officieele recepties zullen te Parijs plaats hebben. De Nationale Verga dering is door bedanken en afsterven van leden reeds zoo zeer gedund dat er nu 99 open plaatsen zijn. Alle bladen hebben zich bezig gehouden met de ont leding van de meesterlijke redevoering van den keer Thierswaarin hijals dit mogelijk waswerkelijk 't alle partijen naar den zin zou gemaakt hebben. De houding der regeering- tegenover de agitatie van Mont- martre wordt zeer verschillend beoordeeld. Sommige bladen verwijten de regeering hare zwakheid en be sluiteloosheid, anderen laken elke uiting van 't gezag en elke poging om de woelingen der revolutionaire partij te beteugelen. De schorsing der zes roode bladen wordt door bijna alle dagbladen afgekeurd, door een enkel evenwel zeer geprezen. De heer Ferry, tot dus verre prefect van politie, maar die volstrekt niet naai den zin van den heer Thiers werkte is vervangen dooi den heer Valentin bekend wegens zijn avontuurlijken toeht om binnen het belegerde Straatsburg te komen waar hij door Gambetta als prefect was heen gezonden. Men zegt dat 'er bij de regeermg plan bestaat om weder over te gaan tot de heffing van de zegelbelas ting op de dagbladen die sedert den 4 September was afgeschaft, terwijl ook de letterkundige en finan- cieele bladen die onder 't keizerrijk vrij waren nu onder de heffing zullen begrepen worden. Om dezen maatregel wordt de regeermg- reeds van reactie be schuldigd maar 't Fransche volk zal zich nog wel andere meer drukkende belasting- moeten laten wel gevallen om in den geldelijken nood des lands te voorzien. Ook spreekt de Francais er van dat het gouvernement een leening van 273 milliard zal sluiten tegen 3% rente. Men herinnert zich dab de heerCrémieux onlangs een vaderlandsche oproeping aan 't volk ge daan heeft voor vrijwillige giften aan de schatkist, hij zelf zou 100,000 frs. geven. Dit edele voorbeeld heeft althans één navolger gevonden in den prins van Het Telegraafkantoor is geopend van 1 October tot 31 MaartOp Werkdagen Van 8 11. 's voormidd. tot 9 u. 's naniidd. Op Zon- en Feestdagen: Van 89 's voorin.van 13 en van 79 n. 's namidd. Het Postkantoor is geopend met inbegrip van Zon- en Feestdagen Van des voormiddags van 91/31179 uur. namiddags 23 avonds 777a 97a—10 Lusignan die 200,000 frs. wil bijdragen, 'tgeen nn samen 300,000 frs. uitmaakt. Er zal dus nog om trent 6,999,700,000 frs. te betalen overblijven. Doch ondanks deze 'schrikkelijke werkelijkheid houden de geestelijken o. a. in 't department Isërè zich ijverig be.-.ig' met het inzamelen van den Pieterspenning. Montmartre bewaart nog steeds zijn quasi-strijdlustig voorkomen. Men ziet van den c-enen dag op den an deren uit naar regen naar veel regen 0111 aan die vervelende parade een einde te maken. De ba tail] ons die in verzet verkeeren maken ongeveer 30,000 man uit met 400 kanonnen, 't Revolutionaire commité zet nu de nationale garde op oih te eischen dat Menotti Garibaldi als generaal aan hun hoofd gesteld worde. De spoorweg*- en telegrafen-dienst is weder overge dragen aan de resp. maatschappijen. Zij moeten echter steeds ter beschikking blijven van de Duitsche tioepen, die echter successievelijk naar Duitschland terug trekken en slechts een occupatie-leger van 50,000 man zullen achterlaten. In Duitschland wordt thans alom feest gevierd; de geestdrift is ongemeendoch 't is niet mogelijk in onze beperkte ruimte een schets dier feesten te geven en wij kunnen er ook niet zoo erg veel belang in stellen. De toebereidselen voor de zittingen van den rijks dag zijn thans in vollen gang. De zaal van het Pruisische huis der afgevaardigden wordt er voor gereed gemaakt en ingericht als voor het tolparlerneiit. De conserva tieven en vrij conservatieven, 94 leden sterk bezetten den rechter-vleugel. In het centrum nemen de 66 leden der clericalen dc plaatsen in vroeger door 't linker centrum bezet. De linker-vleugel wordt gevormd dooi de nationaal-liberalen en fortscliritsmannen, benevens de Polen. De verhouding tusschen de partijen is 200 liberalen tegen 180 behouders gesplitst in conservatieven, clericalen, particularisteu en Polen. De president zal waarschijnlijk de heer Simson zijn terwijl als vice- presidenten worden genoemd vorst Hohenlohevon Bcnnigseu en graaf Stalberg Wernigerode. Met be langstelling zien wij te gemoet waartoe de werkzaam heden van den rijksdag liet nieuwe Duitsche rijk zullen leiden. De militaire eenheid bestaat reeds en behoeft alleen eenige wijziging door het toetreden van Zuid- Duitschlandde werkkring van 't Tolparlement zal algemeener wordende invoering van een algemeen stelsel van maten en gewichten is aanstaande de één heid van munt wordt voorbereid; men stelt voor den gulden als éénheid ingedeeld in 20 grosscheii elk van 6 kreuzers en bovendien nog een gouden standaard verder worden de verschillende onderwijswetten reeds nu met elkander in aansluiting en overeenstemmig gebracht en zullen de examens aan de verschillende Duitsche hoogescliolen door 't geheele rijk voortaan dezelfde rechten geven, 'tgeen tot nu toe niet overal 't geval was. Nu blijven nog over de rechtsbedeeling 't belastingstelsel en de kerkelijke zakenmaar als ook die geregeld zijndan kan de vraag wel eens opkomen wat moet Duitschland nn nog met zijn groo ten stoet van koningen en vorsten doen Zou 't aan zijn keizer niet genoeg hebben en zou het suppriuieeren van al die satrapenstoelen niet tegelijk de eenheid be- kroonen en een aardige bezuiniging uitmaken Wij houden 011s er van overtuigd dat als het rijk toont levensvatbaarheid te bezitten het toch vroeg of laat stuksgewijze bij Pruisen zal insmelteu. Het Engelsclie Parlement heeft zich ernstig bezig gehouden met de behandeling der wet op de werk- mansvereenigingeii Trade Unions Billen de tweede lezing van het ontwerp heeft plaats gehad. Deze wet is in zooverre reactionair als zij ten doel heeft de beteugeling' van de uitersten waartoe de arbêiders- vereenigingen meer nog dan de aaneensluiting dei- werkgevers kunnen vervallen en zelfs al meermalen, vervallen zijn. Sommige leden hebben ook hun onte vredenheid te kennen gegeven over de ontvangst die de ontslagen Fenians in Wassington is te beurt ge vallen. Maar zoo is de Engelsclie oppositie; toen het gouvernement de Fenians als oproermakers en moor denaars vasthield riep men: laat ze los en nu ze losgelaten zijn en zich bij den President Grant gaan beklagen, roept men weder: waarom hebt gij zo niet vastgehouden? Ondertusschen is de vriendelijkheid van den President der Unie en van zijne vrienden jegens de Engelsclie Fenians geen manifestatie tegen Engeland maar een manouevre 0111 zich populair te makentegen de aanstaande presidents verkiezing. In Italië is de minister van Financiën, de heer Sella, eindelijk openhartig voor het Parlement opge treden 0111 den finaiieieeleu toestand bloot te leggen. Het te kort klimt tot 270 millioen, waaronder o0k de enorme kosten begrepen zijn voor de verlegging- van den zetel der regeering naar Rome. De heer Sella stelt voor 150 millioen aan nieuwe bankbiljetten uit te geven en de belastingen met 1/10 te verhoogen. Verder is te kennen gegeven dat het Parlement denkelijk in Juli te Rome zal bijeengeroepen kunnen worden. De Paus houdt nog steeds zijn rol van ge vangene vol. Dit is vooral gebleken bij gelegenheid van het consistorie van den 6den dezer. Volgens de VolJcsfreund heeft de Paus toen de volgende aanspraak gehouden: //Gij zijt gekomen om hem te zien, dien menden gevangene van het Vaticaan pleegt te noemen. Ik ben werkelijk gevangen. Zonder twijfel zou ik, materieel beschouwd, uit kunnen gaan, maar ik kan dit niet doen zonder mijne waardigheid te schenden en de plichten, die zij mij oplegt, met voeten te treden. Niet alleen zouden mijne oogen bij eiken blik en eiken tred getroffen worden, maar van de boozen, die ge komen zijn om mij te verjagen zou ook 'tergste té vreezen zijn. Ik zal nooit een voet huiten liet Vaticaan zetten, tot deze harde beproeving, zoo God wil, ge ëindigd is." Voortdurend blijft de Jesuskerk het brandpunt van de woelingen der Jesuïten, die gaarne een oproer zonden verwekken 0111 aan de Katholieke christenheid te kunnen wijsmaken wat al gruwelen er tegenwoordig te Rome gebeurenmaar de bevolking gedraagt zich verstandig en de politie doet haar plicht Het moet bewezen zijn dater door de clerioale drijvers degenstokken en stokken met haken voorzien onder de ij veraars, meest afgedankte Pauselijke soldaten, zijn uitgedeeld. Voor het overige zal ook de Italiaansehe minister van onderwijs in Rome nog wat te doen hebben eer de heilige stad ook eenigzins naar een verlichte stad zal gelijken. Wij ontleenen het volgende aan een blad voor het onderwijs: Onder de eerste maatregelen door de rëgeefing, 11a de bezetting van Rome genomen, behoort de oprichting van een lyceum, een gymnasium en een technische school, waarvoor zich reeds 656 leerlingen hebben aangegeven. Het examen van toelating waarvoor de eischen zeer laag waren gesteld, bracht aan 't licht, dat de toestand van 'topenbaar onderwijs beneden alle peil was. 'tLatijn en Grieksch, meende men, zou althans niet zoo slecht zijn. Maar jongens die 5 en 6 jaar Latijn hadden geleerd, konden geen eenvoudig Latijn vertalen; Grieksch konden ze nauwelijks lezen; 'tvormen van een com- parativus en superlativus ging zelden goed. Het onderwijs bestond in machinaal van buiten leeren; verveling was de uitwerking bij de leerlingen, afkeer van de studie, geen denken. Enkele mannen uit de Italiaansehe litteratuur, waren hun slechts bij name bekend. Bij 't examen voor de technische school bleek het, dat jongelieden van 1518 jaar, die jaren op een gymnasium hadden gegaan, geen ltaliaansch werk'woord konden vervoegen. Aardrijkskunde, zelfs van hun eigen land, was een onbekende grootheid. Enkelen, die reeds student waren, noemden b. v. Sardinië eene stad, Milaan als hoofdstad van Sicilië. Als proeve van geschiedenis hoorde men, dat Brutus een tiran, Dante een Fransch dichter, Petrarca een beroemde vrouw, Coliunbus een apostel of heilige was. Van wiskunde hadden alleen kinderen van Israëliten iets opgedaan. De meesten hadden zeer veel moeite een getal van 5 cijfers, dat werd opgegeven, goed te schrijven." Wij behoeven hier geen commentaar bij te voegeu en wij benijden den Romeinen huil zalige onwetend heid niet. De onlusten te Zürich zijn geheel gestild en er heerscht nu alleen nog een groote verontwaardiging over 'tgeen er is- voorgevallen. Alle partijen verklaren dat zij er onschuldig aan zijnzelfs de Fransche officieren; er ontbreekt nog maar aan dat men gaat beweren dat er eigenlijk niets gebeurd is. Iiitir-sehen wordt een ernstig onderzoek ingesteld door een bondscommissie van negen leden. l)e dug van aanstaanden Maandag zal zoo wij hopen, geboekt blijven staan in de historie van Zierikzee's tuinen en Schouwen- en-Duiveland's boomgaarden. Volgens achterstaande advertentie hoopt de lieer de Beccker, de welbekende apostel der hoogere snoei- on boomkweekkuust, dien dag vier openbare lessen te geven. Alle belangstellenden in Schouwen- en Duivelend wor den uitgenoodigd door het departement Zierikzee der maatschappij van nijverheid tot kostelooze bijwoning ervan. De Beuckeh heeft een nitnemenden tact van voor de vuist spreken hij is zijn onderwerp volkomen meester en weet er ook bij leeken in het vak belangstel ling voor te wekken. Vooral hopen wij, dat onze tuinluï deze gelegenheid zullen aangrijpen om er ook eens aoliter te komen, wat er dan toch van die geleerde snoei- en kiveekkunst wezen magmisschien zullen ze er iets kun nen hooren, waaruit hun blijkt dat het niet enkel gekheid is en dat niemand te oud is om nog te leeren.

Zierikzeesche Courant | 1871 | | pagina 1