Behangselpapiereïi s RandenSchoorsteenstukkenetc Beurs- en Markt her igten. Advertentiën. TWEE MESTPUTTEN. DE BELGISCHE MAATSCHAPPIJ tegen Brandgevaar, verzekert tegen zeer billijke en vaste premien Riga Kroon Z o ai-lijn zaad, Revelaar Zaai-Lijnzaad BOERENMEID K. Oostenr. Staatsleening Eene enkele Trekking. 1SENTHAL Stalen BEHANGSELPAPIEREN en RANDEN, henevens die van Papieren— en Kinnen Gordijnen I a verschaffen de door hem afgekeurde wet aan min" achting en haat zal zijn prijs gegeven. Bestaat er nu grond voor zijn ongunstig oordeel Naar mijne meening niet. Het komt mij voordat de schrijver in dwaling is vervallen doordien hij zich eene verkeerde voorstelling heeft gemaakt van het publiek >s althans doordien hij een zeer klein gedeelte van het publiek heeft aangemerkt als liet gekeele publiek. Het publiek bestaat uit twee deelen. Het ééne (irelukkig verreweg het grootste) bevat de stille rus tige ordelijke maatschappelijk goede vaak lijdende of bedreigde burgers het andere (gelukkig veel kleinere) bevat de minder goede en slechte elementen, namelijk hen die <le orde verstoren antieren feitelijk of met woorden beleedigen hen van huis of goed van leven of gezondheid berooven en hen in hunne dierbaarste belangen of heiligste rechten krenken. Ten einde nu de eersten tegen de laat sten te be schermen heeft de wetgeverin onderscheidene ge vallen van meer gewigtigen aardaan het bevoegd 'gezag de magt gegeven om reeds voorloopig maatregelen te nemen. Is dat verkeerd Is dat noodelooze gestrengheid Is dat krenking van der burgeren vrijheid Is dat willekeur De laatstbedoelde burgers zullen er misschien zóó over denken omdat zij in hunne vrijheid belemmerd worden om hunne beraamde aanslagen te volvoeren of, bij ontdekkingzich aan vervolging te ontrekken. De eerstgemelde daarentegen zullen meenen dat zij recht hebben die wettelijke waarborgen te eischen opdat hunne woningen en panden hunne personen en goederen beveiligd worden. Of meent men soms dat dit kan geschieden zonder dat de justitie waakt en vaak reeds dadelijk handelend optreedt? Die dit meent, toont wel een vreemdeling in het sociale leven te zijn. In zeker opzicht kan men dus zeggendat er een zeker deel van het publiek is, namelijk het slechtere, hetwelk schijnt te bestaan voor de regters. Zij beschikken daarover geheel willekeurig, als despotenzonder immer de individuen te raadplegen of zij het goed vinden, of hun de vrijheid te laten om te kiezen en 'te beslissen. Met het oog evenwel op liet andere, groote deel van het publiek, zijn de regters gehoorzame dienaren van hetgeen dat groote deel van het publiek heeft gemeend tot zijn behoud en in zijn belang te moeten vaststellen en voorschrijven. Hunne gehoorzaamheid gaat bij enkelen zelfs wel eens al te ver en ontaardt in slavernij van de wet. Het al dan niet juiste van de beschouwing des schrijvers hangt dus af van het standpunt, waarop men zich plaatst, en het publick dat men zich voorstelt. Wat de 2de periode aangaat, deze bevat eene grove onwaarheid. Sedert meer dan 30 jaren ben ik bij de Techterlijke macht en is mij in toenemende mate ge bleken, dat de preventieve gevangenis slechts bij uit sondering wordt toegepastals de rechter meent dit middel te moeten aanwenden, hetzij ter beveiliging der maatschappij tegen herhaling der aanslagen, hetzij ter ■handhaving der maatschappelijke ordehetzij ter ont dekking en bestraffing van een gepleegd misdrijf; en dan nog slechts in die gevallen, waarin zeer gewichtige ■bezwaren tegen den verdachte bestaan. Dat er soms gedwaald is dat liet middel soms wordt toegepast in gevallen waarin het misschien ver kneden had kunnen worden, ik zal het niet ontkeunen. Maar is daarom de zaak zelve slecht en hare afschaffing wenschelijk? Wat bestaat er dat niet misbruikt kan ,worden en ten gevolge van menschelijke zwakheid en dwaling misbruikt is? Met de opheffing der zaak wordt wel de gelegenheid tot misbruik maar tevens die om goed te leeren gebruiken benomen. De vooruitgang der maatschappij ligt niet, zooals velen schijnen te meenen, in opheffing en afschaffing, maar iu verbetering van het bestaande en in de betere toepassing er van De verbetering der maatschappij wordt verkregen door die verstandelijke en zedelijke vorming, welke bestaande wetten beter en doelmatiger leert toepassen, het gezag, door hen, aan wie het wordt toevertrouwd, beter doet uitoefenen, de goeden steeds uitnemender, de ordelijken ordelijker, de goedgezinden talrijker maakt doch geenzins door afschaffing en wel het allerminst door de behoed- en dwangmiddelen tegen het verkeerde steeds losser en losser te maken en eindelijk geheel optehelfen. Dit laatste leidt niet tot vrijheid maar tot bandeloosheid. Het is de vrijheid, zooals velen in Frankrijk die begrijpen en verlangen, en die aan dat ongelukkige land reeds zooveel jammer en ellende berokkend heeft en het nog geheel te gronde zal richten, als ze niet eenmaal door eene andere en betere vrijheid vervangen wordt. Ik bedoel die andere en betere vrijheid, welke geboren wordt uit de heer schappij van geest over stof, van wet over willekeur, van gezag over wanorde, van tucht over losbandigheid, kortom van alles wat edel goed en groot is over al wat onedel, slecht en laag is. Wij Nederlanders kennen die ware vrijheid nogzij is eene karaktertrek van ons volk. L::t.en wij haar waarderen en aankweeken en niet opofferen aan hare valsche zuster: de bandeloosheid. De brieven zijn overigens geestig geschreven en zullen wel de lagchers benevens een zeker deel van het publiek op hunne zijde hebbendoch met vernuft en kwinkslagen is de maatschappij niet te verbeteren of te redden, evenmin als door de breidelsdie aan het kwaad gesteld zijn, lostemaken, of hen, die geroepen zijn oin het te straffenin minachting te brengen. •Het eenige, wat de maatschappij kan redden en ver beteren is, zooals nog onlangs zeer juist in //de Zierik- sche Nieuwsbode" (die van 11 dezer) is aangewezen, de godsdienstj die godsdienst, namelijk, welke alleen ware ontwikkeling en veredeling van verstand en hart kan bewerken en dieook waar plicht gebiedt streng te zijn, in den diepstgevallen mensch nog een broeder doet zien, dien men, zooveel zulks kan >en mag, wil verschoonen en zoo mogelijk tracht opterichten. 13 Maart 1871. B. Wij laten de beantwoording dezer bezwaren tegen de Brieven uit de Hoofdstad natuurlijk gaarne over aan den schrijver er vanindien hij dit wenscht of noodig acht. Maar toch meenen We met bescheiden heid te mogen opmerken wat het eerste punt betreft, dat er o. i. behalve dat kleiner en grooter deel waar van B. spreekt nog een derde deel bestaateen deel, waartoe ook de ingetogenste vertegenwoordiger van het grooter deel te eeniger tijd kan komen tebekooren, de ver dachten namelijk. Dat die verdachten als onschuldigen mo gen behandeld worden zoolang hun schuld niet is bewezen, dit kan, dunkt ons, gewenscht worden niet alleen door bet tweede of kleinere gedeelte van het publiekdoor de boeven etc. maar kan evenzeer worden begeerd door het grooter deeldoor de brave ingetogen burgers die door niets gewaarborgd wordendat ook zij niet te eenigertijd door samenloop van omstandigheden tot het derde deel, dat der verachten kunnen worden gerekend. - En wat nu het tweede punt betreftde //grove onwaarheid" door onzen correspondent uilge sproken wij meenen te moeten betwijfelenof de geachte inzender tot zoo krasse karakteriseering recht heeft. Dc beweging toch tegen de preventieve gevan genis is niet door enkele uitzonderingenmaar juist door dat zij te veel regel was geworden ontstaan en is dan ook overal niet tegen enkele op zichzelf staande uitzonderingen maar juist tegen dien verkeerden regel gericht. Het moge waar zijnwat de geachte inzen der beweertdat in de laatste jaren de toepassing der preventieve gevangenis veel is verminderdwe liooren toch nog te vaak van die zoogen. uitzonderingen dan dat wij ze als uitzonderingen zouden mogen aan merken, terwijl immers ook hier nog een zeer verschillend inzicht kan bestaan omtrent de noodzakelijkheid der toepassingzoodat wat de een misschien als een goed gebruik beschouwt door den ander als droevig mis bruik als een onnadenkend volgen van ouden sleur wordt aangemerkt. Stel dat op ons eiland iemand onder verdenking lag van meineed bijv. (ik noem maar wat) en daarvoor weken lang preventief gevangen gehouden werd en aldus aan zijn werk en aan de maatschappij ontruktzou het dan ondenkbaar zijn dat sommigen omtrent de zedelijke bevoegdheid tot gevangenhouding in zulk een geval met de rechtbank verschilden cn hier ook een dier zoogen. uitzonderingen meenden te zien die te samen een te veel gevolgden regel vormen Zekerindien alle rechtbanken in den lande werden ge presideerd door een zoo consientieus man als de onze er zou misschien minder bezwaar bestaan tegen de ruime bevoegdheid tot preventieve gevangenis door de wet ver leend, maar nu de ervaring, de dagelijksche geschiedenis het tegendeel leert, nu meenen wij dat onze correspondent een goed werk doetmet de gebreken waartoe naar zijn inziende wet zelve aanleiding- geeft ronduit te noemen. (De Redactie.) Ook in de meergenoemde circulaire van den minister. PRIJZEN DER EEEECTEN TE AMSTERDAM den 13 Maart 1871. Nederland. W er kei. Schuld. 2% pCt. 52!/10 dito dito 3 a 62% dito dito 4 82 Spanje. Obligatiën 1867 3 29% dito 1869 3 i» 29% dito Binnenl. 3 26% Portugal. Obligatiën. 1856-63 3 31% dito 1867 3 31% dito 1869 3 31% Rusland. Obligatiën 1798/1816 5 93% dito 1860 4'/2 82 Oostenrijk. Obl. pap. Mei-Nov. 5 !65/ia Zilv. Jan.-Julij. 5 53%, Turkije. Algem. Schuld 1865 5 41% Egypte. Obligatiën 1868 7 73% N.-Amerika. dito 1882 6 96% dito 1885 6 95% Brazilië. dito 1865 5 M 90 Mexico. dito 1851 3 dito 1864 3 St. Paul Pac. Sp. Obl. 1869 7 66 Marktprijzen van de volgende artikelen te Zierikzee. van den 16 Maart 1871. De Ned. Mudde. Jarige Tarwe 12,00 Nieuwe dito Rogge Win ter-Gerst Zomer dito Haver 12,00 8,50 7,25 6,75 4,50 De Ned. Mudde. Paardenboonen 9.00 Witte boonen - 16,00 Bruine dito - 14,00 Groene Erwten - 10,50 Zaai-Lijnzaad - 15,00 Marktprijzen der Meekrap te Zierikzee van den 16 Maart 1871. Teelt 1870. F er 50 Nederlandsche ponden Twee en een, 1ste kwaliteit blank ƒ32,50 a 33,00 Twee en een, middelbare dito - 31,50 a 32,00 Twee en een, mindere dito - 00,00 a 00,00 Een en een, 1ste kwaliteit blank - 00,00 a 00,00 Een en een, middelbare dito - 00,00 00,00 Een en een, mindere dito - 00,00 a 00,00 Onberoofde, 1ste kwaliteit blank - 32,00 a 32,50 Onberoofdemiddelbare dito - 31,00 a 31,50 Onberoofdemindere dito - 30,00 a 30,50 Nieuwe Onberoofde - 00,00 a 00,00 Muilen - 4,50 a 5,00 Middelbare, dito - 3,50 a 4,00 Wij willen niet nalaten het geëerde publiek op de in onze Editie van lieden voorkomende advertentie van de Heeren ISENTHAL O® in Amsterdamopmerkzaam te maken. De door deze firma bekend gemaakte Staatsleening is gegarandeerd door de K. K. Oostenrijksche regering en niet te ver warren met de zoo dikwijls aangekondigde Klassen- Loterij waarvan de afloop maanden lang duurt. De heden bekend gemaakte Staatslcening-Loterij be staat uit geene klassen en dus moeten reeds op den 15 April alle prijzen ten bedrage van431,900 Gulden getrokken worden. Desniettegenstaande kost een geheel lotwaarop men op den dag der trekking- de f330,000 15,000 510,000, enz. enz. kan winnen maar een half Lot 3,50 en een vijfde gedeelte 1. De sedert lang bekende naam der firma, die reeds 30 jaren in Hamburg bestaat zal zeker genoeg vertrouwen wekkenzoodat deze onderneming geene verdere re commandatie zal behoeven. ZEETIJDINGEN. Brouwershaven Gearriveerd 14 Maart. Lijdia, II. Kirk, Rott. Philadelphia. 14 Giacinto, Gheline, Odessa, Rott. 15 Lord Byron, (Stbt.) E. Federico, Marypot, beiden naar Rotterdam. 15 Stor Kors, O. B. Eriksen, Rott. Mew-York. 16 Suson Gray, J. Johnson, New-Castle Dordt. 16 Kestrel, (Stbt.) F. Carew, Liverpool, Rott. D it gezeild: 16 Maart. Mary Evans, Mc. Cracken, Banana. 16 Arnold Boninger, D. Steenken, Baltimore beiden van Rotterdam. Bevallen van eene Dochter E. STORK, geliefde Echtgenoote van P. J. BUIJZE. Zierikzee 13 Maart 1871. Den 16 Maart 1871 overleed te Zaandamna bevallen te zijn van eene .Doclitex* Vrouwe HELENA MARIA HEIJSEgeboren Ermerins in den nog jeugdigen leeftijd van 28 jaren. Op Donderdag 23 Maart 1871 's middags 12 ure zal de Deurwaarder J. FRANSE aan de Karnemelksvaart te Zierikzeepubliek verkoopen X vette Koe, 1 jarig- Yaarsje, X Landploeg-, X Vijf Ballisegge, X dito Booneggetje, X Sleeper, X Bakslee, alles nieuw en geschikt voor één paard, voorts X Kruiwagen 3 XXoïiclrol- BloXi 9 X Sleepnet met toebehooren Erwtenstroo, drooge Esschen Miitsaardsen Spaanders, plan ken en meer andere GOEDEREN, benevens VAN ALGEMEENE ASSURANTIËN WOONHUIZEN 60 Cents per 1000 's jaars. MEUBELEN 76 - WINKELHUIZEN 75 - KOOPWAREN ƒ1— - Informatiën bij de Agenten C. van der VLIET Dz.te ZierikzeeL. BOOGERD Az.te Brouwers haven en J. C. M. van RHEE, te Haamstede. EXTRA PUIK al dan niet schoongemaaktnaar verkiezing. Vertrouwd en zuiver opgedraaid te bekomen bij J. LANGOUMOIS de DOES. Met IVlVtei a. S. een benoodigd bij C. K L O M P E te Breischor. Keizerl. Koninkl. Oostenr. Monarchie. 3 6 45 30 1040 i Prijzen a 5,000 2,000 u e 1,000 n 500 n u 400 ii n 135 VAN HET JAAR 1864. REEDS OP DEN 15 APRIL 1871 vindt de Hoofdtrekking van de door de K. K. Oostenrijksche regering nitgegevene en door den Staat gegarandeerde Leening-Loten plaats. Op bovengenoemden dag moeten reeds de volgende prijzen getrokken worden welke van de K. K. Oostenr. Staatsregering uitbetaald worden. Plan van de op 15 April te trekken prijzen 1 Prijs van 220,000 1 15,000 1a u 10,000 Prijzen a 5,000 15,000 6,000 I, 6,000 7,500 12,000 140,400 Ten einde aan een ieder gelegenheid te ge ven daaraan deel te nemenverkoopen wij heele Loten waarop men op bovengenoemden dag de 330,000l.W.OOO 10,000 enz. enz. volgens bovenstaand plan kan winnenper stuk a f o»,Ned. Ct.halve Loten a f Ned. Gt.en vijfde gedeelten a X,Ned. Ct. Wij mogen des te meer eene recht talrijke deelneming verwachten daar wel zelden ge legenheid geboden ismet zulk een geringe som een zoo grooten kapitalen prijs te kunnen trekken. Bestellingen gelieve men ten spoedigste in te zenden aangezien de kleine voorraad die nog in ons bezit is spoedig uitverkocht zal zijn. De te zenden gelden in compt. of postwissels, moet franco geschieden ongefraukeerde brieven worden niet aangenomen. Na afloop der trekking ontvangt ietier be langhebbende eene lijst der getrokken nommers. Grootere prijzen zullen per Telegraaf worden medeg-edeeld. Commissionairs in Effecten te Amsterdam, Wannoesstraat J 574. Gelieve deze van den Staat gegarandeerde Leening-Loterij niet te verwarren met de zoo veel aangeboden Klassen-Loterij. Bij deze Loterij vindt alleen een Inzet en een trekkingsdag plaats waarop dadelijk alle bovengenoemde prijzen getrokken worden, •r In alle groote plaatsen worden soliede AGENTEN gevraagd. Yan voor treffelijke werking te gen traag heid der ver teringsorga nen hard lijvigheid bleekzucht bloed a r- moede, aam beien nei ging tot jicht en klierach tigheid. De flacon Pas tilles waarin dezouten uit een liter Ra. koczij-water zijn geconcentreerd, kost 50 Kr., 8L Sbg. 51 Centen. Alleen echt te verkrijgen te Zierikzee bij M. J. d"E LOOZE Zoon Apothekers. Kon. Beijer. Mineraalwater-Expeditie. De ondergeteekende heeft de eer de ONTVANGST te berichten, eelt ei" liettl'jjje collectie welke laatste door hem keurig afgewerkt worden geleverd. Alles tot F ABRIEKSP RIJZEN. Bij vernieuwing beveelt hij zich bij zijne Stad- en Landgenooten beleefdelijk aan. S. OCHTMAN, Jz. Boek- ©ii Courant-Drukke rij Firma s ERVEN A. cle VOS.

Zierikzeesche Courant | 1871 | | pagina 2