No. 22. ZATERDAG 18 MAART 1871. Buitenlandsch Overzicht. BINNENLAND. Ingezonden Stukken. ZIERIKZmiE ('OlllUT. Verschijnt op WOENSDAG ZATERDAG PRIJS der A D V E R T E N T1N. 10 Cents per Regel. De Inzending kan geschieden uiterlijk tot Dinsdag en Vrijdag morgen 11 ure. ABONNEMENTS-PRIJS. Per drie maanden f 1,Franco per Post f 1, Het Telegraafkantoor is geopend van 1 October tot 31 MaartOp Werkdagen Van 8 u. 's voorniidd. tot 9 u. 'snamidd. Op Zon- en Feestdagen: Van 89 'svoorm.van 13 en van 79 u. 's namidd. Het Postkantoor is geopend met inbegrip van Zon- en Feestdagen Van des voormiddags van 91/»ll'/j uur. namiddags 23 avonds 777s 91/»10 De toestand van gisting waarin Frankrijk zich dooi den oorlog bevindttreedt langzamerhand onderschei dene phasen in die voor den opmerkzamen beschou wer beteekenisvol genoeg zijn om aandachtig te worden gadegeslagen. Toen in Mei 1789 de vermaarde Nationale Vergade ring te Versailles hare zittingen opende bleek al zeer spoedig dat zij twee tegenstrijdige elementen verte genwoordigde waarvan het éóne weldra het andere uitwierp of gedeeltelijk oploste. De derde stand de burgerij kreeg de overhand over deu adel en de gees telijkheid en werd zoo de ziel der omwenteling. Thans zien wij in hetzelfde Versailles, waarop definitief toch de keuze gevallen is in plaats van op het eerst voor gestelde Fontainebleau, de Nationale V ergadering van 1871 haar zetel opslaan en ook zij zal mogelijk ern stig te strijden hebben met een element dat wel in de vergadering de overhand niet hebben zalmaar toch al krachtig tegen haar ageert en dat is nu de negentiende eeuwsche vierde stand. Eigenlijk moest deze naam een wanklank zijn in onze oorenimmers hoe tegenstrijdig is 't dat een eeuw die zich zoo be roemt op hare strekking tot gelijkmaking van de standen die maar al te lang de menschheid ontsierd liebbener eigenlijk toe komt om nog een nieuwen stand te scheppen alsof er nog geen onderscheid ge noeg ware. En die vierde stand is geen andere dan de klasse der werkliedender blousemannen zooals ze te Parijs vooral aangeduid worden. De eigenaar dige richting der industrie in den nieuweren tijd heeft dien vierden stand doen ontstaan en sterkt nog dage lijks hare gelederen. Slechts hier en daar nog staan de zaken zoo, dat de werkman zich kan rekenen tot de burgers en dat hij daar een zekeren prijs op stelt. In de groote brandpunten der industrie integendeel is de massa der werklieden allengs ontaard in een klasse van werkbijenlevende werkkrachten zoo als de economie ze noemt. Maar in den grond maken ze een soort van kaste van lijfeigenen der groote in dustrie uit die gedurig scherper wordt afgescheiden van wat men altoos heeft verstaan onder de drie standen: adel, geestelijkheid en burgerij en die zoo geworden is tot een vierden stand. Tegen dit element nu schijnt het dat èn de Nationale Vergadering cn het gouvernement aan welks hoofd zich de heer Thiers bevindt zullen te strijden hebben. Wij kunnen niet anders zien dan dat overleg en berekening zoowel als vrees en bekommering de vergadering er toe gebracht hebben te breken met het zieke Parijs om meester van de zaken te blijven. De regeering is blijkbaar niet gerust aangaande den mogelijken afloop van de crisis en het is de vraag of zij zelfs; wel- zeker is van 't geen zij wil en kan tegenover dé bedenkelijke-be weging die zich openbaart. Feitelijk is dé-vierde stand opgeruid door leiders- en fórtuinzoekers ook ge dreven door ellende eu gebrékdoor geheel Frankrijk, maar vooral te Parijs, in verzet tegen dè regeering, De houding van het gezag is natuurlijk zeer gewijzigd door de buitengewone omstandigheden waar in 't geheele land verkeert. Generaal f Vinoy. de bevelhebber van. het leger -te Parijs een krachtig man en bij de soldaten gezien^ heeft den lien'-een-revue gehóuden over''de 40;0ÜÖmttn die 't nieuwe" garnizoen van Parijs uitmaken: en die stad in bedwang moéten houden. Denzelfden dag heeft1 hij. de Parijzen aars ernstig gewezen op den nog steeds voortdufendeii staat van beleg door zes van de oproerigste dagbladen te schorsen. Het zijn die bladen waarin dagelijks het volk werd aangezet tot opstand tot het niet be talen van huishuur én achterstalligen schuld tot het instellen van de commune en die tevens de grofste scheldwoorden en verwenschingen inhielden tegen de nationale vergaderingdie zij naar de guillotine of naar Cayenne wilden zenden, enz. Tevens is de oprichting van nieuwe politieke bladen verboden. OndertUsschen doet generaal Paladine zijn best om de oproerige werk bijen met "zoeten honing te vrede te stellen terwijl het gouvernementbij monde van den heer Picard een - lange ernstige proclamatie heeft gericht tot het volkwelk stuk denkelijk uit de pen van Thiers ge vloeid, overwaard is om door alle Franschen ter harte genomen te worden. Zoo beproeft men tegelijk ontzag in te boezemen door ontwikkeling van krijgsmacht, de kleimannen te winnen door goede woorden en einde lijk te werken op liet gezond verstand van alle wel denkende vaderlanders. 'tls te hopen dat dit weiov er leg de plan doeltreffend moge zijn doch voor 't oogenblik is men nog maar half gerust en blijft de onzekerheid voortduren. Terwijl het eene bericht meldt dat de nationale garde ;de kanonnen uit eigeh beweging weder laar hunne bergplaatsen heeft gebracht, zegt een ande dat men integendeel nog meer puuten in den omtrek van Montmartre heeft gewapend. In het eigenlijke Parijs blijft het rustigin de wijken der werklieden echter is 't nog lang niet pluis. De maires van eenige arrondissementen der stad hebben aan de regeering een plan voorgelegd om van al de achterstallige huis huur het bedrag van drie maanden uit de pretentien te schrappen en de betaling van het overige zoo gemak kelijk. mogelijk te maken. Doch deze maatregel is geens zins overeenkomstig 't recht en zelfs in 1848 is men daarvoor teruggedeinsd. Daarentegen heeft de nationale vergadering nogmaals een prorogatie der wissels toe gestaan. Uit dit alles blijkt hoezeer Frankrijk ook inwendig tot in zijne grondvesten geschokt is en hoe lang zal 't nog duren eer het land zich weder in betere dagen raag verheugen Inmiddels gaat de Pruissenhaat over in een soort van manie en dit is gelukkigwant alles wat over dreven. wordt duurt niet lang en welk nut kan na den grooten oorlog ook die kleine guerrilla van de indivi duen nog aanbrengen Op den duur zal zij niet be stand wezen tegen die twee machtige factoren van volkswelvaart: handelsbelang en eigenbelang. Frankrijk heeft langen tijd veel Duitschers gebruikt, zeker niet uit Pruisenliefde maar omdat het ze noodig had in handel en industrie en blijft die behoefte voortduren dan wordt de bestaande afkeer ook wel weer over wonnen en komt men van zelf terug van al die booze voornemens om nimmermeer relatiën met de Duitschers aan te knoopenwaarvan nu nog heel Frankrijk den mond vol heeft. Door de regeering wordt ijverig gearbeid aan het rege len der verwarde zaken. Vooral houdt zij zich bezig met het ontwerpen der grondslagen voor een nieuwe inrich ting van binnenlandsch bestuur. De sous-prefecturen worden opgeheven en aan de gemeenten wil men een grootere mate van autonomie bezorgen. Ook de regeling der finantien is dringend noodig daar van 't bewaren van 's lands crediet, vooral thans, de toekomst afhangt. De commissie daartoe benoemd is met haar rapport aan de Nationale Vergadering gereed, doch de heer Thiers was dit nog niet met zijne memorie en hij schijnt niet geheel met de cónclussie der commissie in te stemmen. Eenige groote Duitsche bladen houden zich bezig met de zaak der nieuwe rijkslauden Elzas en Lotharingen. Naar het schijnt zullen deze landstreken in 't vervolg in een toestand verkeeren die weinig verschilt van de door velen zoo aangeprezen neutralisatie. Rechtens worden zij gerekend 't eigendom te zijn der gezamenlijke rijks vorsten doch zij krijgen een geheel op zich zelf staand bestuur. De stadhouder wordt benoemd door den keizer; de bezettingstroepen maken een afzonderlijk corps uit cle gewesten zullen een eigen volksvertegenwoordiging hebben. Er zal dus een soort van zelfstandigheid ontstaan die de Elzas en Lotharingen al sedert lange'jaren niet gekend hebben en daar vooral de fabrieksnijverheid de voornaamste bron van bestaan in die spreken is zal er zeker ook wel getracht worden om in dit opzicht een gunstige verhouding tot liet Duitsche rijk tot stand te brengen. In Duitschlaud zijn de feestelijkheden nog steeds in vollen gang. Weldra zal de keizer ook zijn intocht te Berlijn houden hij heeft zich reeds op reis begeven en den Franschen grond, die hem zoo lang als onwelkoinen gast gedragen heeftverlaten. Als vertegenwoordigers van Duitschland op de vredes onderhandelingen te Brussel zijn benoemd de lieeren von Balan en von Arniinde eerste is de gezant te Brussel en de tweede was tot voor eenige dagen Pruissens ge zant te Rome. Te Berlijn houdt men het voor zeker dat aan de meest verdienstelijke generaals dotatiën en eer bewijzen zullen geschonken worden. Vooral moeten schitterende belooningen voorbereid worden voor von Bismark en von Moltke tegelijk zullen ook de arme weduwenweezen en verminkten niet vergeten worden en die menschen hebben 't waarlijk meer noodig dan de gelauwerde generaals. Te Ziirich hadden in de afgeloopen week betreurens waardige ongeregeldheden plaats. Vrijdag avond zouden de daar te dezer stede aanwezige Duitschers een feest vieren ter eere van den roemrijken vrede. Een groot aantal personen, waaronder vele dames, waren in een zaal van deu schouwburg vereenigd om feestredenen aan te hooren en nationale liederen te zingen toen het gebouw werd bestormd door een hoop gepeupel eu een bende Fransche officieren die zich met hunne degens aan het hoofd stelden van de aanvallers. Na een verwoed gevecht behielden de Duitschers de overhand. Er werden eenige belhamels gearresteerd; maar den volgenden avond hernieuwde zich het oproer en werd het eerst door de Zwitsersche troepen gedempt nadat er vier dooden en vele gewonden gevallen waren. Volgens de Neue Ziiricher Zeitimg had de geheele beweging haar grond eigenlijk niet in anti-Duitschgezindheidmaar was 'teen aangelegd werk van de leiders der arbeiders- vereenigiugen zoodat ook hier de vierde stand in 'tspel gebracht is. Zoo is dit een sprekend voorbeeld te meer van de uitersten waartoe diegenen vervallen die op den arbeiderstand werken om er een politieke dommekracht van te maken. De Zwartezee-conferentie te Londen heeft haar werk volbracht. In hoofdzaak hebben wij den uitslag reeds vroeger medegedeeld. Er is nu nog bij gekomen de bepaling dat de Donau geneutraliseerd blijft alleen mogen de comtracteerende mogendheden elk hoogstens twee oorlogsbodems vóór de Donaumonden stationeeren terwijl 't aan Oostenrijk staat om aan de schepen die voortaan de IJzeren Poort zullen passeeren een tol te heffen. In Engeland houden sommige bladen zich ernstig bezig met de vraag of er niet spoedig een conflict zal moeten ontstaan tusschen Rusland en zijn machtigen Duitschen nabuur, 't Komt ons voor dat de Engelsclie politiek gaarue iets dergelijks zou zien gebeuren doch wijmeenendat er niet aan te denken valt om in de naaste toekomst eene Russisch-Fransclie en eene Duitscli-Eti- gelsclie alliantie te zien ontstaan. Vooreerstisde goede ver standhouding tusschen Rusland en Duitschlaud een zoo natuurlijk verschijnsel dat het geen verwondering kan baren dat men zelfs van innige bondgenootschap ge sproken heeft. Mocht Europa nu na den afloop van den bloedigen oorlog zicli eens mogen verheugen in maatregelen tot ontwapening Helaas wat meu overal ziet getuigt van geheel iets anders. In plaats dat de volken en regeeringen eenstemmig zouden roepenlaat ons wijs en verstan dig worden laat ons zoo den vrede zoeken en de kiemen van den krijg uitroeien, verneemt men slechts een kreetlaat ons toch onze wapening herzien, wie weet wat ons boven 't hoofd hangt. Rusland, Italië, Engeland, Erankrijk allen zijn druk in de weer om hun oorlogs budget al weder met zóóveel millioenen te verzwaren. Zieeikzee 17 Maart. Wie laatstl. Woensdagavond de nutsvergadering bijwoonde, waar P. H. Rugenholtz Jr., uit Amsterdam als spreker optrad heeft daar veel te denken en te betrachten gekregen. Het was een warm, welsprekend pleidooi voor het idealistisch element in het onderwijs. Het grootste gebrek dat ons hedendaagsch onderwijs aankleeftis dat het te uitsluitend onderwijs isterwijl het opvoedend en opleidend element er bijna geheel wordt gemist. De groote verwachtingen die men van het onderwijs koestertzullen alleen dan verwezenlijkt worden, wanneer het niet eeuzijdig dienstbaar is aan de ontwikkeling van verstand en geheugenmaar ook de verbeeldinghet gemoedsleven in hunne rechten worden gehandhaafd en de vorming van het karakter hoofd- en einddoel zij. In zijn eerste deel gaf hij een keurig overzicht van de geschiedenis der paedagogiek waarbij hij eindigde met Fröbelden vader der keden- daagsche bewaar-, neen speelschooldie het beginsel heeft aangegeven dat op alle onderwijs moet worden toegepast niet volproppen met kennismaar leeren denken methode aangeven voor eigen studiezin wekken voor het ware schoone en goede. Aan feiten alleen hebben onze jongens en meisjes niet genoeg van feiten kan niemand leveneen gemoedelijk element moet er in 't onderwijs zijn. Hun phantaisie worde meer in werking gebracht en langs dien weg hun schoonheids gevoel ontwikkeld. Kon men de leerlingen meer om ringen met beelden photografien of gravures die hen verplaatster, op het tooneel waartheen de les hen voert, hoeveel zou er reeds gewonnen zijn 1 Droevig stief moederlijk is bij ons ouderwijs de kunst bedeeld van dc ontleding van een kunstwerk is meestal geen sprake, zelfs op onze hoogere burgerscholen. En tochzoo ze later eenig waarachtig kunstgenot zullen kunnen smaken, is het dringend noodig dat ze hebben leeren onderscheiden tusschen Beethoven en Offenbachtusschen Goethe en Dumas etc., dringend noodig, dat hun smaak eenigzius gevormd zij. Zulk een gezonde esthetische ontwikkeling zou een middel zijn ook tot zedelijke vorming. En daarop komt 't bovenal aan. Spreker wensclite daarom geen afzonderlijk onderwijs in moraal, maar meende dat dit de vrucht kon zijn van een goed onderwijs ia de historie, vooral van cultuurgeschiedenis en levensbeschrij ving. Daardoor moeten de onschendbare wetten der zede lijke wereldorde worden aangewezen en de overtuiging gewekt van den logischen samenhang, de heilige zedewet in de gescbiedenis daardoor wordt het geloof in de menschheid gewekt en dus het godsdienstig geloof, ook al wordt de naam van God er zelfs nooit bij genoemd- Was ons onderwijs meer van zulk een geest door trokken er zouden minder jonge oude mannetjes worden gevondendie reeds aan den ingang van het leven geblaseerd zijn en afgeleefd de breede stroom van frissche poeziedie op de school over hunne zielen was heengegaanzou mannen vormen in wier borst de jeugd niet ondergaat. Naar aanleiding van het voorstel thans bij Amsterdams gemeenteraad aanhangig tot een onderzoek naar de mogelijkheid om de kermis te vervangen door beter volksvermaken (zie ons no. van 18 Januari) heeft zich naar wij vernemen aldaar eene vereeniging gevormd tot veredeling van liet volksver maak te Amsterdam. Reeds na eenige weken heeft bedoeld voorstel van verschillende zijden eene anti kennis-beweging in 't'leven geroepen. Het voorbeeld daartoe gaf liet hoofdbestuur der Maatschappij tot Nut van }t Algemeen, hetwelk een adres van adhaesie richtte aan den raad. Weldra vond het navolging bij de vereeniging tot handhaving van het liberaal beginsel in de Ned. Hervormde gemeente en bij de kerkeraden van de meeste godsdienstige gezindten. De ver eeniging thans geconstitueerd wensch t zicli bezig te houden met de moeilijke kwestie van het equivalent. Eerstdaags zal zij bij adres aan den Gemeenteraad kennis geven van have constitutie. Terwijl zij een geleidelijke vervanging van de kermis door beter volks vermaak voorstaat uit zij den wensch dat het gemeente bestuur der ofticiflen band die liet nog aan de kermis verbindt geheel verbreke door een eiud te maken aan het gebruik van het in- eu uitluiden der kennis en door niet langer de vergunning te verleenen dat tappe rijen en herbergen in den kermistijd tot drie uur na middernacht geopend mogen zijn; dat de najaarsmarkt voorloopig beperkt worde tot den tijd van acht dagen en zoo mogelijk samengesmolten met de voorjaarsmarkt; dat eindelijk de kramen ententvoorstellingen zooveel mo gelijk verbannen worden naar de buitenwijken der stad en door omheiningen afgescheiden worden van den publieken weg. Te gelijker tijd roept zij bij hare pogingen tot bevordering van degelijk volksvermaak den steun en de sympathie iu van hot gemeentebestuur. 'fcKomt ons voor dat de stichting dezer vereeniging een hoogst verblijdend teeken is, vooral omdat daardoor aan vreesachtige raadsleden dit motief of praetext ont nomen wordt om tegen een vervanging der kermis te stemmen, //ja, maar als de kermis weg is, wat dan? 'tVolk moet zich toch vermaken en 'tGemeentebestuur 1 kan daarvan de zorg niet op zich nemen." Neen, antwoordt i\ de pas gestichte vereeniging, maar dat wensch ik te doen als orgaan van den degelijkeu hanclwerkstaiul, mits ik van uwe zijde medewerking ondervind. Waarom heeft Zierikzee de gelegenheid laten voorbijgaan om Ainster-1 dam in dezen voor te gaan? Waarom vindt hier het" voorstel tot stichting eener volkssociëteit, die mee de kermis had kunnen ondermijnen, zoo weinig sympathie Mogen we dan nooit iets beproeven voordat we zeker zijn van te zullen slagen Laten we dan elkaar maar goênacht zeggen en de eeuwige rust ingaan. l)c stroom des tijds zal zonder twijfel hoe langer zoo meer dien koers nemen en vroeg of laat moeten we toch mee. Van de voor geruimen tijd uit Meppel vertrok ken landverhuizers naar Amerika zijn zeer ongunstige berichten ontvangen; eenige gezinnen hebben hunne familien geschrevendat zij plan hebben om weer naar ons land terug te keeren. Op deze tijdingen hebben onderscheiden personendie 't voornemen hadden opgevat om linn have en goed te verkoopen en zich eveneens in de nieuwe wereld te vestingen er van afgezien tot tijd en wijle dienaangaande nadere ophel deringen zullen verkregen zijn. Ie de „Blieven uit de Hoofdstad over de preventieve, gevangenis" (110. 2)komen een paar periodeu voor, die ik niet met stilzwijgen kan voorbijgaan. De eerstbedoelde periode luidt aldus „Het is of „de wet (het Wetboek van Strafvordering) uitgaat van „liet beginsel dat bet publiek er is om de rechters „en niet omgekeerd de rechters om het publiek." De andere „Te. verwonderen is het dat zoovele jaren zijn „voorbijgegaanwaarin men in bet vrije Nederland „de preventieve gevangenis steedse Is regel heeft aange nomen en „gewoonte enslem hrvoe-Meid ui een schijnbaar „wettelijke verplichting hebben veranderd. Wat de eerstgeinelde periode betre.ltbehoeft liet wel naauwelijks opgemerkt te wordendatindien iets geschikt is om de bedoelde wet in iJiscrediet te bren gen liet de voorstelling van den schrijver is. Er is toch niets dat den vrijen Nederlander zoozeer tegen de borst stuit dan het denkbeeld, dat men zijne persoonlijkheid niet telt, dat men hem beschouwt als eene zaak.waarover wet en overheid naar goedvinden kunnen beschikken. Het gevoel dat hij bestaat niet voor zicli zeiven maar voor anderen is hem ondraag lijk. Elke willekeurook die van wet en overheid is hem een gruwel. Het „l'état c'est moi" van Bode wijk de XIV wordt door hem verafschuwd. De schrijver kan dan ook verzekerd zijndatals hij er in mogfc slagen aan zijne voorstelling ingang te

Zierikzeesche Courant | 1871 | | pagina 1